Тёмный

Tadeusz M. Trajdos „Dawna i niedawna przeszłość Kut” 

Подписаться
Просмотров 216
% 11

Nasz gośćt, w nawiązaniu do referatu o Kutach, wygłoszonego na grudniowych Spotkaniach Karpackich online przez dr. Franciszka Wasyla, podzieli się garścią refleksji na temat losów tej miejscowości od jej założenia i uformowania, poprzez relacje i koegzystencję między miejscowymi Ormianami i Polakami, aż po budzący grozę kres tej społeczności w 1944 r. Będzie też mowa o symbolicznej roli Kut we wrześniu 1939 r.
W latach 2009, 2011 i 2017 w trakcie obozów inwentaryzacyjnych na Pokuciu organizowanych przez Fundację Ormiańską dla młodzieży polskiej z rodzin pochodzenia ormiańskiego, których zadaniem była konserwacja oraz inwentaryzacja nagrobków ormiańskich na cmentarzu parafialnym w Kutach, prof. Trajdos prowadził wykłady na temat zabytków i historii tego regionu.
Tadeusz Mikołaj Trajdos jest emerytowanym profesorem Instytutu Historii PAN, współzałożycielem Towarzystwa Karpackiego, a przez kilka lat jego wiceprezesem. Zorganizował i prowadził cykl wypraw krajoznawczych TK „Z Trajdosem w Karpaty” (1989-2002). Pełnił godność wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Orawy, jest twórcą periodyku „Rocznik Orawski” i jego redaktorem. Zorganizował i przewodniczył Radzie Muzealnej Orawskiego Parku Etnograficznego. Jest także współzałożycielem Związku Polskiego Spisza, w którym pełnił funkcję członka zarządu i redagował periodyki. Jest autorem prawie 600 publikacji. Obszarami jego zainteresowań badawczych jest historia kultury, życia religijnego i struktur kościelnych na ziemiach wschodnich dawnego Królestwa Polskiego i na terenie W. Ks. Litewskiego, oraz dzieje osadnictwa, organizacji kościelnej i życia religijnego na kresach południowych oraz na ziemi sądeckiej.

Наука

Опубликовано:

 

26 апр 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии