Тёмный
No video :(

To nie jest miejsce do życia. Krzysztof Potaczała. Audiobook PL [Reportaż] 

Publio.pl
Подписаться 153 тыс.
Просмотров 1,6 тыс.
50% 1

Cały audiobook do kupienia na lnk.to/ToNieAudio
Cały ebook do kupienia na lnk.to/ToNieEbook
Opowieść o powojennych losach Polaków i Ukraińców z terenów, które objęło tzw. poprawianie granicy. Na życzenie Stalina w 1951 r. przymusowo przesiedlono kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jedni z nich zamienili równiny na góry, drudzy - góry na stepy. Wszystkich spotkał okrutny los. Krzysztof Potaczał sięga również do lat 30., by zadać pytanie, kto i kiedy zasiał ziarno nienawiści na nadbużańskich ziemiach.
Operację spinającą klamrą ten reportaż nazwano w kręgach władzy poprawianiem granicy. W 1951 roku na życzenie Stalina Polska zrzekła się części terenów nadbużańskich, a w zamian otrzymała fragment Bieszczadów. W wyniku polsko-sowieckiej umowy przymusowo przesiedlono kilkadziesiąt tysięcy ludzi - Polaków i Ukraińców związanych od pokoleń ze swoją ziemią. Pierwsi zamienili równiny na góry, drudzy - góry na bezkresne stepy. Jednych rzucono do zapadłych krytych strzechą chat, innym kazano budować lepianki. Polaków i Ukraińców połączył wspólny wysiedleńczy los, choć długo licytowali się, kto z nich ucierpiał bardziej.
Ale książka Krzysztofa Potaczały to nie tylko opowieść z czasów powojennych. Autor opowiada o tym, jak układały się polskie i ukraińskie relacje z Żydami i Niemcami przed wojną i w czasie wojny, kiedy i gdzie zostało zasiane ziarno nienawiści, kto zdołał przetrwać i jakie pozostawił świadectwo. Dlaczego bliscy sobie ludzie gotowi byli się zabijać, a innych - niekiedy zupełnie obcych - stać było na heroiczną, bezinteresowną pomoc.
Pogmatwane losy wielokulturowej społeczności na polskich kresach oparte są głównie na zebranych przez autora ustnych świadectwach.
Przedstawiona w tej książce opowieść zaczyna się w latach 30. XX wieku, kończy zaś na latach 60. Pokazuje wieloetniczny mikroświat, sąsiedzkie zależności, religijny i kulturowy konglomerat, jak również dojrzewające nacjonalizmy, które doprowadziły do niejednej tragedii.
KRZYSZTOF POTACZAŁA - dziennikarz niezależny, reporter. Publikuje w prasie ogólnopolskiej i regionalnej. Wydał m.in.: „KSU. Rejestracja buntu” (2010, 2015) - biografia zespołu uważanego za jednego z prekursorów polskiego punk rocka, „Bieszczady w PRL-u. Część 1”, „Bieszczady w PRL-u. Część 2”, „Bieszczady w PRL-u. Część 3” - reportaże z okresu Polski Ludowej. Mieszka w Ustrzykach Dolnych.
Czyta Sebastian Konrad (lektor)
Zajrzyj też na nasz blog z TOP najlepszych książek, recenzjami i wydarzeniami ze świata literackiego: smarturl.it/PublioBlog
Zobacz, co słychać na naszym Instagramie bit.ly/Publio-Instagram
#publiopl #publioaudiobooki

Опубликовано:

 

21 фев 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 2   
@piotrmiron3812
@piotrmiron3812 5 месяцев назад
Bardzo dobre .
@jannowak6324
@jannowak6324 4 месяца назад
Strażnikami obozów w Sobiborze i Bełżcu były urki.
Далее
Gabriela Gargaś. Nigdy cię nie zapomnę. Audiobook PL
1:00:23
Stephen King - Ktoś na drodze PL
41:33
Просмотров 49 тыс.
Kraniec Świata (Słuchowisko wiedźmińskie) (5/6)
1:53:10
Zasady. Ray Dalio. Audiobook PL
1:49:17
Просмотров 51 тыс.
Oczy | Słuchowisko Radiowe
40:54
Просмотров 3 тыс.
Powstanie Warszawskie '44 | Dudek o Historii
48:02
Просмотров 148 тыс.
#1 Ucieczka w Bieszczady
35:59
Просмотров 347 тыс.