Тёмный

Umowa z programistą - 10 wskazówek 

Bytelaw
Подписаться 618
Просмотров 711
50% 1

Zawarcie umowy z programistą zazwyczaj wymaga ustalenia szeregu kwestii, wynikających ze specyfiki branży IT. Zadanie to jest dość proste, jeśli strony decydują się na zawarcie umowy o pracę. Gdyby jednak w grę wchodziła inna forma współpracy - w tym zwłaszcza umowa B2B, wówczas trzeba pochylić się nad sporą ilością zagadnień. Przede wszystkim istotne będzie uregulowanie szczegółowych warunków współpracy, rozliczeń oraz ewentualnego przeniesienia praw autorskich. Nie można zapomnieć o kwestii danych osobowych oraz zobowiązania do zachowania poufności.
Treści przedstawione w filmie nie stanowią porady prawnej, a wyłącznie subiektywną opinię autora na temat prezentowanych treści.

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@mateuszm6162
@mateuszm6162 3 года назад
z taką wiedzą chyba zatrudnię wkrótce podwykonawcę; ile można samemu programować... ;)
@bytelaw
@bytelaw 3 года назад
Życzę powodzenia! Pięknie dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)
@pablo-xx6sm
@pablo-xx6sm 3 года назад
Mówi Pani o tym, że zleceniodawca ma prawo wpisać zakaz konkurencji po zakończeniu trwania umowy i nie musi za to dodatkowo płacić (zrozumiałem, że może to być opłacone w zakresie standardowego płacenia za usługi podczas trwania umowy). Spotkałem się jednak z interpretacją, że zakaz konkurencji po zakończeniu trwania umowy musi być jednak zawsze dodatkowo opłacony, bo to jest w końcu dodatkowa dyspozycja, która nieopłacona jest nieważna. Jak to w rzeczywistości wygląda?
@bytelaw
@bytelaw 3 года назад
Bardzo trafny komentarz - na tym tle istnieje spór w orzecznictwie i można znaleźć wyroki potwierdzające każdy z tych poglądów. W filmie oparłam się na argumentacji znajdującej w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 marca 2019 r., II CSK 58/18, dla wygody wkleję kluczowy fragment: "Nie budzi też obecnie wątpliwości, że samoistną przesłanką skuteczności zakazu konkurencji nie jest każdorazowo uzgodnienie odrębnego wynagrodzenia (...) nawet w umowie agencji - mimo szczególnej ochrony agenta traktowanego jako słabsza strona umowy (...) - kontrahenci mogą ograniczyć działalność agenta mającą charakter konkurencyjny na okres po rozwiązaniu umowy agencyjnej, zastrzegając, iż dający zlecenie nie będzie obowiązany do wypłacania agentowi sumy pieniężnej z tego tytułu. Tym bardziej takie ukształtowanie zakazu konkurencji jawi się jako dopuszczalne w relacji między równorzędnymi, działającymi swobodnie przedsiębiorcami (...). W rezultacie nie ma też co do zasady przeszkód, by korzyści i uszczerbki związane z w pełni autonomicznym uzgodnieniem zakazu konkurencji zostały - co szczególnie prawdopodobne właśnie w przypadku transakcji jednorazowych - uwzględnione już w wysokości świadczeń głównych". Podsumowując, można zastrzec taki nieopłatny zakaz konkurencji po rozwiązaniu umowy zlecenia, ale istnieje ryzyko stwierdzenia jego nieważności. Pozdrawiam serdecznie! :)
@klaudiasosnowska3451
@klaudiasosnowska3451 3 года назад
Bardzo ciekawy i pomocny film, Pani Mecenas!
@bytelaw
@bytelaw 3 года назад
Bardzo dziękuję, Pani Mecenas! Pozdrawiam serdecznie :)
Далее
I Took An iPhone 16 From A POSTER! 😱📱 #shorts
00:18
Почему?
00:22
Просмотров 238 тыс.
titan tvman's plan (skibidi toilet 77)
01:00
Просмотров 6 млн
Офицер, я всё объясню
01:00
Просмотров 4,1 млн
Prawa autorskie a umowa z programistą
10:34
Просмотров 1,4 тыс.
I Took An iPhone 16 From A POSTER! 😱📱 #shorts
00:18