Тёмный

Warsztaty na gospodarstwach - Jem bo Wiem - Tropiciele Smaków 2024 

Fundacja Polskiedzieciorg
Подписаться 201
Просмотров 517
50% 1

Za nami pierwszy innowacyjny projekt, zrealizowany dla dzieci z Gminy Kobierzyce, Gminy Czernica oraz Gminy Długołęka.
Przeżyjmy to jeszcze raz!
Zrealizowaliśmy już kilka projektów w ramach otwartych konkursów ofert współpracując z miastem Wrocław - a to był pierwszy realizowany i finansowany z ramienia Powiatu Wrocławskiego. Dlaczego to jest ważne? Pierwszy raz przed realizacją i planowaniem działań zapytaliśmy społeczeństwa na grupach w Social Mediach o ich preferencje co do dni i godzin warsztatów i odnośnie samej formy, która nam wydawała się ciekawa. Po zebraniu opinii i zdań rodziców - przygotowaliśmy projekt “Jem bo Wiem - Tropiciele Smaków”. Aby dzieci jadły,poznawały i odkrywały nowe a czasem wręcz oczywiste smaki - potrzebna jest wiedza, zachęta, możliwość eksperymentowania i próbowania. Na naszych warsztatach nigdy nie zmuszamy, nie klasyfikujemy dzieci i nie wytykamy tych, które czegoś nie lubią. Zawsze staramy się weryfikować “nie lubisz bo jadłeś” czy “nie lubisz bo nie spróbowałeś”. Szukamy sposobów właśnie na tropienie nowych smaków.
Tak było z projektem tropicieli :)
Ale od początku!
9 czerwca zabraliśmy dzieci na pola Folwarku Solna - podczas wydarzenia dzieci poznały pracę rolnika, dowiedziały się o tym skąd i jak uprawia się pomidory czy cebulę i że szczypior jest nieodłączną częścią cebuli. Dzieci na warsztatach przygotowały wybitnie proste danie - pajdę chleba z tartym pomidorem i oliwą - do dyspozycji miały również naturalny twaróg. Nawadnialiśmy się wodą i arbuzami (Na polach Folwarku uprawiane są obecnie arbuzy a zbiory przewidziane są na sierpień). Na koniec dzieci udały się na “wykopki” sadzonek pomidora - które oczywiście zabrały do domu z komunikacją, że powinny zadbać o nie tak jak rodzice dbania o nie ;) Nawadniać, mówić z uśmiechem, dawać dużo słońca i radości.
15 czerwca zabraliśmy dzieci na pola na gospodarstwie Fabiana Stachowicza - podczas wydarzenia dzieci zobaczyły jak rośnie rzepak, ziemniaki, poznały różnicę między pszenicą a pszenżytem. Dzieci miały możliwość zwiedzania pól gospodarstwa ciągnikiem z przyczepą :) Każde dziecko wykopało samodzielnie swoją sadzonkę kukurydzy, którą zabrało do domu. Gospodarz opowiedział dlaczego ważna jest edukacja w zakresie powstawania żywności.
!6 czerwca spotkaliśmy się z dziećmi w Gminie Czernica - w urokliwym miejscu - wiosce Tipi Town. Jest to miejsce, w którym przeprowadziliśmy warsztat kulinarny w jabłoniowym sadzie, dzieci przygotowały deser na bazie jogurtu naturalnego ze świeżym jabłkiem i rozmaitymi dodatkami i różdżkami smaku (owoce liofilizowane bawiły nam jogurty na różne kolory) Rozmawialiśmy o pochodzeniu miody na łące pełnej ziół i kwiatów. Próbowaliśmy różnych rodzajów miodu w tym aromatycznego lawendowego. Dzieci na koniec sadziły swoje zioła, które oczywiście zabrały do domów.
Te trzy miejsca łączy jedno - ludzie, którzy mają pasję do tego co robią i do tego, że chcą się dzielić swoją wiedzą doświadczeniami. To właśnie my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, jaką wiedzę przekazujemy młodym pokoleniom. Dzięki możliwości spędzenia czasu na prawdziwych polach dzieci mogą zobaczyć w praktyczny sposób jak rośnie kukurydza i jakie są jej rodzaje, zobaczyć młodą cebulkę i zerwać szczypior do swoich pajd, zobaczyć sadzonki pomidora, polne kwiaty, które są walne dla pszczół i procesu wytwarzania miodu czy zasadzić swoje roślinki i zabrać je do domu. Pierwszy raz podczas realizacji projektu w ramach otwartego konkursu ofert odwiedzili nas ważni goście, osoby związane bezpośrednio z Powiatem Wrocławskim i wiecie co było piękne? To nie były tylko odwiedziny w celu kontroli - tylko pełne zaangażowanie, pomoc, udzielanie się w aktywnościach dla dzieci i współpraca.
Pragniemy niezwykle podziękować właśnie Powiatowi Wrocławskiemu za zaufanie w realizacji tego projektu, rodzicom, że pozwolili nam się brudzić na warsztatach i dziko bawić się w polu oraz skutecznie tropić dobre smaki, dzieciom za niezwykłe zainteresowanie, chęć działania i smakowanie nowych a czasem próbowanie czegoś pierwszy w życiu.
Ten projekt pokazuje nam, że jak czegoś bardzo chcemy i coś jest ważne to można działać.
Wystarczy nam “kawałek podłogi” który zamieniamy w miejsce pobudzające wyobraźnię dzieci, uczące współpracy, miejsce gdzie praktyka przeplata się z wiedzą i zabawą!

Опубликовано:

 

3 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
ВОТ ЧТО МЫ КУПИЛИ НА ALIEXPRESS
09:35
Просмотров 475 тыс.
Wait for the BOWLING BALL! 👀
00:38
Просмотров 26 млн
Piknik   nadleśnictwo Borki
2:43
Просмотров 190