Тёмный

Więźniowie teatru | Maria Maj 

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Подписаться 12 тыс.
Просмотров 485
50% 1

Rozmowę z Marią Maj poprowadził 5 czerwca Michał Smolis, kurator cyklu „Więźniowie teatru”, w ramach którego odbyło się spotkanie.
Maria Maj
Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1976). Przez całą swoją karierę związana była z różnymi teatrami w całej Polsce. Występowała w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi (1967-1972), następnie w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze (1972-1979), w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu (1979-1981), w Teatrze Polskim w Poznaniu (1981-1983), w poznańskim Teatrze Nowym (1983-1988) oraz w zespole Janusza Wiśniewskiego (1988-1993). Od 1996 jest stałą aktorką teatru TR Warszawa. Obecnie można ją zobaczyć na scenie m.in. w „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” w reż. Aleksandry Popławskiej, „Kiedy stopnieje śnieg” w reż. Katarzyny Minkowskiej, „Czarodziejska góra” reż. Michała Borczucha i „Tom na wsi” reż. Wojtka Rodaka.
Wystąpiła w przedstawieniach wielu wybitnych reżyserów i reżyserek m.in.: Henryka Tomaszewskiego, Aliny Obidniak, Krystiana Lupy, Mikołaja Grabowskiego, Grzegorza Jarzyny, Piotra Cieplaka, Krzysztofa Warlikowskiego, Artura Urbańskiego, Aleksandry Koniecznej, Aldony Figury, Jana Klaty, Przemysława Wojcieszka, Eweliny Pietrowiak, Michała Walczaka, Anny Karasińskiej, Artura Urbańskiego czy Luka Percevala.
Wystąpiła także w przedstawieniach Teatru Telewizji, m.in.: w „Zamku”, „Julii”, „Szczęściu Frania”, „Złodziejkach chleba”, „Pasożycie”, „Balladzie o kluczu”, „Moralności pani Dulskiej”, „Cukru staniku”, „Krzywym domku” „Długim życiu”.
W swoim dorobku ma również udział w produkcjach filmowych, takich jak: „Balanga”, „Odwiedź mnie we śnie”, „Pierwszy milion”, „Moje pieczone kurczaki”, „Edi”, „Przemiany”, „Pogoda na jutro”, „Pręgi”, „Out of reach”, „Mój rower”, „W imię…”, „Gabriel”, „Miasto 44”, „Tarapaty”, „Wszystkie nasze strachy”, „Każdy wie lepiej”, „Jeszcze przed świętami”, „Bejbis” oraz serialach telewizyjnych, m.in.: „Dom”, „Rodzina zastępcza”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Pensjonat pod różą”, „Klinika samotnych serc”, „Apetyt na miłość”, „Ekipa”, „Brzydula”, „Złotopolscy”, „Licencja na wychowanie”, „Galeria”, „Lekarze”, „Zbrodnia”, „Belfer”, „Artyści”, „Pułapka”, „Drogi wolności”, „1983”, „Wataha”, „Wielka woda”, „Matylda”.
Do otrzymanych przez nią wyróżnień zaliczają się m.in.: nagroda za Najlepszą Drugoplanową Rolę Żeńską za rolę w filmie „Moje pieczone kurczaki” na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (2002), nagroda za rolę Matki w przedstawieniu „Absynt” na XLVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2007) i Nagroda Aktorska za rolę w spektaklu „Ewelina płacze” (nagroda dla zespołu TR Warszawa) na LVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2016).
͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟ ͟
„Więźniowie teatru” to nowy cykl Instytutu Teatralnego. Jest on kontynuacją dotychczasowych cykli rozmów z nestorami polskiej sceny teatralnej („Moja historia”) i twórcami średniego pokolenia polskiego teatru („Piękni czterdziestoletni”). Tym razem bohaterami spotkań będą twórcy, którzy nie są przypisani do żadnej grupy generacyjnej, ale wszystkich ich łączy „uzależnienie, jakim może być teatr”, w którym odnieśli i wciąż odnoszą sukcesy. Przyjrzymy się meandrom ich karier, relacjom pomiędzy nimi a reżyserami i tym, które panują wewnątrz zespołów teatralnych. Porozmawiamy również o procesach twórczych i pracy nad rolą, o tradycji sztuki aktorskiej i jej teraźniejszości. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, a rozmowom towarzyszyć będą fragmenty nagrań przedstawień i wypowiedzi współpracowników gości i gościń cyklu.

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 3   
@maciosgrey9699
@maciosgrey9699 3 месяца назад
Niestety, prowadzący nie potrafi pociągnąć tematu ciekawego, który jest przez rozmówcę poruszany tylko czyta te pytania jak z ankiety. Zawsze tak robi. Słabe to
@krzysiek2784
@krzysiek2784 3 месяца назад
Bardzo cenię Panią Anię za ogromną wiedzę, otwartość i skromność.Chociaż niestety prawdą jest, że człowiek w życiu robi bardzo dużo wartościowych rzeczy, a prosty, aczkolwiek fajny serial, potrafi rozpopularyzować. Pozdrawiam
@maciosgrey9699
@maciosgrey9699 3 месяца назад
Niestety, prowadzący nie potrafi pociągnąć tematu ciekawego, który jest przez rozmówcę poruszany tylko czyta te pytania jak z ankiety. Zawsze tak robi. Słabe to
Далее
Więźniowie teatru | Mariusz Bonaszewski
1:50:33
Просмотров 1,4 тыс.
Mój Dramatyczny. Spotkania: Barbara Krafftówna
1:43:38
Просмотров 3,8 тыс.
КВН 2024 Встреча выпускников
2:00:41
GUSTAW HOLOUBEK - wieczór wspomnień
1:35:17
Просмотров 32 тыс.
Rozmowy o fotografii: Tadeusz Rolke
19:59
Просмотров 1 тыс.
In An Opera Voice #5 - Top 10 Most Famous Operas Ever
24:02
MOJA HISTORIA: Magdalena Zawadzka
1:37:35
Просмотров 99 тыс.
A  Kabaret Dudek - Rozstanie (1979)
7:09
Просмотров 1 млн
Wojna Tuska - trwa i trwa mać!
20:11
Просмотров 47 тыс.
MOJA HISTORIA: Zofia Kucówna
1:38:44
Просмотров 49 тыс.
Spektakl Teatru Kamienica pt. "CZARNE SERCA" (N).
1:09:23
Jan Himilsbach i jego wizyta w Legnicy
6:52
Просмотров 210 тыс.