Тёмный

Wizyta wnuków Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 

TV UMCS
Подписаться 2,3 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Maria Curie-Skłodowska to dla nich ktoś, kto żył z wielką pasją i dla kogo nauka była przyjemnością. O swojej słynnej babci i rodzinnych tradycjach naukowych opowiadali: prof. Hélène Langevin-Joliot i Pierre Joliot, którzy w dniach 10-13 listopada br. z delegacją francuską przyjechali do Lublina na zaproszenie UMCS w związku z obchodami 150. rocznicy urodzin noblistki. Hélène Langevin-Joliot to profesor fizyki jądrowej związana z Uniwersytetem Paryskim, zaś Pierre Joliot jest biochemikiem, profesorem College de France i członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Podczas pobytu na Lubelszczyźnie wzięli udział w koncercie „Madame Curie”, zwiedzili także miejsca, związane z rodziną Skłodowskich: budynek Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie ( gdzie mieściła się niegdyś Szkoła Wojewódzka Lubelska, powstała z inicjatywy Józefa Skłodowskiego),Kijany i Zawieprzyce. Nie zabrakło spaceru po Starym Mieście, odwiedzin w Archikatedrze i Muzeum Lubelskim na Zamku. Goście obejrzeli również na Wydziale Artystycznym UMCS największy drzeworyt w Polsce, poświęcony Marii Curie-Skłodowskiej. Potomkowie noblistki, którym towarzyszyli: żona Pierre’a, dr Anne Joliot, Renaud Huynh - dyrektor Muzeum Curie w Paryżu oraz dr Natalie Pigeard-Micault wzięli też udział w konferencji prasowej i spotkaniu z naukowcami, studentami oraz uczniami w Instytucie Informatyki UMCS.
Państwo Joliot zostali odznaczeni medalami 700-lecia Lublina przez Prezydenta miasta, Krzysztofa Żuka i medalami pamiątkowym Marszałka Województwa Lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego. Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski wręczył zagranicznym gościom jubileuszowe statuetki Marii Curie oraz grafiki.
Z okazji urodzin patronki także UMCS otrzymał wyjątkowy dar. Przedstawicielka Muzeum Marii Curie w Paryżu, dr Natalie Pigeard-Micault przekazała społeczności akademickiej porozumienie pomiędzy Marią Curie, Claudiusem Regaud (Instytut Curie) oraz Emilem Roux (Instytut Pasteura). Dokument zawiera oficjalne pozwolenie na wykorzystanie radu do badań ludzi.

Опубликовано:

 

22 ноя 2017

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 5   
@bozena2528
@bozena2528 3 года назад
Wspaniali ludzie z krwi i kości jak i wyjątkowi namacalni nieprzeciętni i otwarci . Wielkie powiązanie Rodzinne i ciągłość w widzeniu świata nauki otwartość i ciekawości na nowe nieodkryte .Wielkie serca i umysły i przy tym zupełna prostota i skromność jak i humor wyjątkowi ..dzienkuj pozdrawiam ..
@annatom1313
@annatom1313 2 года назад
Cudowny materiał... cudowny 👍👏👏👏🇵🇱🇵🇱. Wspaniała rodzina 👍👍
@helenamoj1472
@helenamoj1472 2 года назад
Bardzo dobrze to powiedział, jej wnuk. Tak to prawda że dzieci muszą iść swoją drogą bo i one dostały jakieś dary od Boga. Bardzo piękna rodzina.
@factorpi.773
@factorpi.773 Год назад
Jeśli już to Maria Skłodowska-Curie.
@hz8965
@hz8965 2 года назад
Kdz
Далее
Phenomena: Water
27:15
Просмотров 107 тыс.
Good dad 🥰 #demariki
00:17
Просмотров 3,5 млн
O czym milczy historia. Dior.
14:42
Просмотров 106 тыс.
Przemysław Głowacki 'Architektura XIX wieku'
1:04:03
Просмотров 3,7 тыс.
Marie Curie receives ACR Gold Medal
1:11
Просмотров 280 тыс.