Тёмный
No video :(

Wykorzystanie całego ciepła z kominka. Jak to zrobiłem. 

Sebastian Lubliński
Подписаться 1,8 тыс.
Просмотров 24 тыс.
50% 1

#atmos #buforciepła #kominek

Опубликовано:

 

5 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 29   
@MhUser
@MhUser Год назад
aby wykorzystać całe ciepło ze spalania należy: 1. upewnić się ,że spalania jest pełne - można to łatwo zweryfikować, drzwiczki i palenisko powinno być wolne od sadzy, czyste, wypalone po paleniu oraz nie powinno być dymu z komina, co oznacza znaczy, że całe paliwo jest spalane; aby spalanie było pełne należy dostarczać do spalania odpowiednią ilość tlenu oraz zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę oraz dostarczyć powietrze wtórne do odpowiednio zmieszanych gazów aby dopalić to co nie spaliło się w spalaniu pierwotnym; 2. upewnić się, że odbieramy energię cieplną z gorących gazów - temperatura spalin na wejściu do komina nie powinna przekraczać 150 stopni C, ciepło zostaje w domu; w skrócie: palimy czysto bez dymu a kominem wychodzą nie za gorące spaliny
@GrabarczykDamian
@GrabarczykDamian Год назад
Kilka lat temu również miałem takie rozwiązanie i mimo że zastosowałem 3x EBM Papst ciche, to interferencje występujące pomiędzy wentylatorami strasznie przeszkadzały. Zamieniłem rozwiązanie na wentylator promieniowy 30W i jest o niebo lepiej (wentylator zamontowany w czerpni, czyli przed komorą rozprężną) Całością steruje regulator PID
@pasiekawcentrummiasta6031
@pasiekawcentrummiasta6031 7 месяцев назад
Witam rozumie że kominek robiłeś sam, dziwisz się że nie daje ciepła i dokładasz jakieś silniki i coś tam jeszcze, a została złamana podstawowa zasada wkładu kominkowego bez płaszcza, mianowicie gdzie jest dolot pod wkładem powietrza do wychładzanie wkładu ta dziura pod kominkiem to nie jest ozdoba i magazynek na drewno tylko wychładzanie i zarazem cyrkulacja powietrza na pomieszczenie.Dołem zasysane test powietrze a górą wychodzi na pomieszczenie i tak działa to urządzenie, a tobie powietrze ciepłe nie wychodzi bo z kond ma się wziąć a jak włożyłeś tam silniki to zasysał powietrze wszystkimi dziurami jakie tam są dziwię się że sie tam nic nie stało.
@MegaTelrad
@MegaTelrad 7 месяцев назад
Kominka nie robiłem sam ale to jest nie istotne, Nad i pod szybą są doloty powietrza i jest kratka na górze przez którą ciepłe powietrze a nawet gorące się wydobywa. Wiatraki były tylko po to aby szybciej nagrzał się salon i to wszystko.
@radeks2678
@radeks2678 Год назад
Witam jak się sprawdzało i był pan zadowolony to bardzo fajnie zrobione. Są też takie rozwiązania że kominek i nawiew ciepłego powietrza do pomieszczeń bez wody jako medium a te wiatraczki nie hałasowały za głośno trochę je słychać chyba że się wyłączały jak już było ciepło
@MegaTelrad
@MegaTelrad Год назад
Witam. Wiatraczki hałasowały ale coś za coś, można było się przyzwyczaić. Jak robiłem piętro - bo dom kupiłem z piętrem w stanie surowym to mi przekuli dziurę do nawiewu i później ją zakleili :( Także kominek tylko grzeje dół. Nawiew rewelacja, w szybkim czasie nagrzewa salon a turbodym też rewelacja przy okazji palenia mam za free ogrzaną sypialnię :)
@radeks2678
@radeks2678 Год назад
@@MegaTelrad Dokładnie tak ciepło pozyskiwane na kilka sposobów mniejsze straty.
@pasiekawcentrummiasta6031
@pasiekawcentrummiasta6031 7 месяцев назад
naj prościej to ująć nie masz cugu w obudowie kominka musi być dziura na dole i do góry dołem zasysa zimne z pomieszczenia a górą to same powietrze ogrzane wychodzi przez kratkę zasada bardzo prosta a Ty ją zachwiałeś ja ma salon 7,5x5,5m wysoki na 3,6m i teraz przy -12 stopniach mam 24-25 stopni i grzeje nim całe mieszkanie 86m2.pozdrawiam
@MegaTelrad
@MegaTelrad 7 месяцев назад
Kominka nie robiłem sam ale to jest nie istotne, Nad i pod szybą są doloty powietrza i jest kratka na górze przez którą ciepłe powietrze a nawet gorące się wydobywa. Wiatraki były tylko po to aby szybciej nagrzał się salon i to wszystko.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin Год назад
Wydaje mi się, że jest za mała powierzchnia odbioru ciepła ze spalin. Prostszym i tańszym rozwiązaniem byłby radiator na rurze kominowej odmuchiwany powietrzem. Zrobiłem tak w piecu nadmuchowym. Sprawdza się doskonale
@MegaTelrad
@MegaTelrad Год назад
Do nadmuchu jakbym wykuł dziury w suficie i puścił na pokoje ciepło z dmuchawy to oczywiście, że radiator na rurze spalinowej byłby bardzo odpowiedni. Na dzień dzisiejszy nie planuję remontu. Ale powiem, że kiedyś sprawdzałem termometrem powietrze to miało około 80 stopni nadmuchu przed tymi wentylatorami. Jak napalę w kominku to zmierzę temperaturę aby się upewnić ile stopni wylatuje.
@ruralista3187
@ruralista3187 Год назад
@@MegaTelrad piec rakietowy akumulacyjny to rzeczyywiście wykorzysta całe ciepło. Ten kominek nie spełnia tej przesłanki, choć i tak jest wydajniejszy niż bez tych dodatków. Najwydajniejszy piec będzie oddawał tyle ciepła użytkowego, ile tylko się da. Czyli na końcu powinno być ogrzewanie zimnego opału i zimnej wody.
@Krzysztof.79
@Krzysztof.79 Год назад
Fajne fajne
@mioszbies903
@mioszbies903 Год назад
Pomysł super, będę u siebie kombinował zrobić podobny system, z tym, że chciałem dodać do całego układu jeszcze bufor ciepła. Wydaje mi się, że jak zasilasz grzejniki wodą bezpośrednio z kominka to masz po prostu za gorące grzejniki. Układ mieszający by się przydał
@MegaTelrad
@MegaTelrad Год назад
Tak mam gorące grzejniki. Można to skorygować ustawieniem sterownika do włączania pompy. Np ma się włączyć przy 50 stopniach. Wydojenie tego turbodymu z gorącej wody trwa mało czasu i woda będzie na grzejniki podawana 50 stopni przez czas działania pompy do póki temperatura na turbodymie nie spadnie poniżej zadanej. Wtedy pompa czeka aż znowu się nagrzeje i tak w kółko.
@romanbbskorupski1486
@romanbbskorupski1486 Год назад
Teraz są tylko dozwolone kominki eko jeśli są podane do ceeb jako główne źródło ciepła
@grzegorzswierzewski452
@grzegorzswierzewski452 Год назад
Dzień dobry Pomysł ok. Tylko jak prąd padnie to pozbywasz się awaryjnego ogrzewania ale coś za coś. Nie jestem pewien ale czy ta kratka nawiewowa na czopuchu nie powinna być o większej powierzchni? Pozdrawiam
@MegaTelrad
@MegaTelrad Год назад
Nie wiem, taka była jak się wprowadziłem nie zmieniałem. Jak była by większa to ciepła więcej by wychodziło. Ale i tak więcej grzeje szyba niż sama kratka bez nadmuchu.
@francescolibrale7534
@francescolibrale7534 9 месяцев назад
Dobra robota. Czy mogę poznać markę i model kominka? Dziękuję. Pozdrowienia z Włoch
@MegaTelrad
@MegaTelrad 9 месяцев назад
Chętnie bym odpowiedział na to pytanie, ale nie wiem. Był montowany około 20 lat temu i to przez poprzednich właścicieli. Pozdrawiam :)
@jozekst
@jozekst Год назад
Witam Mam pytanie Czy można palić w kominku jak nie ma prądu i nie działa pompa obiegowa kropka Czy po jakimś dłuższym czasie woda nie zagotowała by się?
@MegaTelrad
@MegaTelrad Год назад
Witam. Panie Józefie, paliłem w kominku około 2h i zapomniałem włączyć pompy, (ale nie na wkładam drewna do pełna to na tym teście tylko dołożyłem więcej) i po 2h włączyłem pompkę i temperatura była około 70 stopni. Wydaje mi się, że grawitacyjnie trochę też poszło na grzejniki. Rozpalenie na pełnym wsadzie i na maxa mogło by spowodować zagotowanie się wody.
@jozekst
@jozekst Год назад
@@MegaTelrad Dziękuję panie Sebastianie. To jest właśnie to co mnie wstrzymuje przed wykonaniem czegoś takiego. Z tego też powodu nie zainstalowałem kominka z płaszczem wodnym. Bo nie za bardzo ufam wszelkim urządzeniom a zwłaszcza elektronice. Przyznam się że miałem ochotę na kominek z płaszczem wodnym. Ale jak się zagłębiałem w temat to zrezygnowałem.
@jakubkusmierczak695
@jakubkusmierczak695 11 месяцев назад
👍 ile litrów wody w obiegu?
@MegaTelrad
@MegaTelrad 11 месяцев назад
Kominek tylko ogrzewa najbliższe grzejniki na parterze 5 - 6 szt z tego 4 ciepłe się robią jak grzeje kominkiem. Na piętro już ciepło nie dochodzi, bufora też tym nie da się u mnie nagrzać. Kominek jest wpięty tylko do najbliższego grzejnika i przez rozdzielacz ciepła woda się rozchodzi na najbliższe grzejniki. Ile litrów to nie wiem nigdy nie mierzyłem. Grzejniki panelowe stalowe.
@jakubkusmierczak695
@jakubkusmierczak695 11 месяцев назад
@@MegaTelrad a ile m2 powierzchni grzanej i ile kg jakiego opalu na godzinę? Policzę ilość wody z mocy.
@MegaTelrad
@MegaTelrad 11 месяцев назад
No właśnie tu jest problem. Nie ogrzewam domu kominkiem, Tylko parę grzejników na parterze. Grzeję dom Atmosem (parter i piętro) i tutaj mogę podać ilość opału i ile trzyma temperatura czasu w domu. Porą zimową bufor 1000l Rozpalone w Atmosie, o godzinie 10 rano, temperatura na buforze 35 stopni, około 20 kg sosny. Powierzchnia do ogrzania 160m2, 10 grzejników panelowych stalowych + 1 łazienkowy, Wsad się pali około 5-6h. Temperatura w domu około 21 stopni max.
@monikaczerwonka2051
@monikaczerwonka2051 10 месяцев назад
Ile metrów ma powierzchnia
@MegaTelrad
@MegaTelrad 10 месяцев назад
Domu 160m2
Далее
Rozprowadzenie ciepła z kominka DPG
9:06
Просмотров 39 тыс.
Triple Protein Sandwich
00:32
Просмотров 4,4 млн
Аруси Точики ❤️❤️❤️
00:13
Просмотров 150 тыс.
Încărcare panouri solare cu antigel
6:25
Просмотров 3,4 тыс.