Тёмный

Zamek w Tykocinie z lotu ptaka 

Polskazdrona.pl
Подписаться 3,1 тыс.
Просмотров 2,1 тыс.
50% 1

Zamek w Tykocinie z lotu ptaka
www.polskazdrona.pl/zamek-w-ty...
Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego kraju.
Pierwszą warownię w miejscu dzisiejszego zamku wznieśli Gasztołdowie, bogata rodzina litewskich możnowładców, która w 1433 roku otrzymała darowiznę w postaci grodu w Tykocinie. Drewniana budowla przetrwała jednak tylko kilkadziesiąt lat - padła ofiarą zawiści ze strony Radziwiłłów i doszczętnie spłonęła. Wkrótce zakończyła się także historia Gasztołdów. Ostatni męski przedstawiciel rodu zmarł w 1542 roku, więc zgodnie z ówczesnym prawem jego fortuna przypadła władcom Polski i Litwy.
Spadek po Gasztołdach otrzymał Zygmunt August, który na zgliszczach warowni postanowił wznieść duży ceglany zamek. Otaczające budowlę wody i bagna Narwi, tworzące naturalny system obronny, sprawiły, że już pod koniec XVI wieku stała się ona największym arsenałem Rzeczypospolitej. Z tego powodu za czasów panowania Zygmunta Augusta zamek nie pełnił funkcji rezydencji, a miejsca, w którym przechowywano broń i sprzęt wojenny, a ponadto prywatnego skarbca i biblioteki króla.
W pierwszej połowie XVII wieku, na polecenie króla Zygmunta III Wazy, zamek został rozbudowany. Zakres prac obejmował też modernizację systemu fortyfikacji - zasypano fosę i zburzono mur obwodowy, zamiast których pojawiły się nowoczesne bastiony ziemne połączone kurtynami. Po potopie szwedzkim, za zasługi na rzecz ojczyzny dobra tykocińskie wraz z zamkiem zostały nadane Stefanowi Czarnieckiemu.
Kolejnymi właścicielami budowli, przez małżeństwo Jana Klemensa Branickiego z córką Stefana Czarnieckiego, Aleksandrą Katarzyną, stał się ród Branickich. W listopadzie 1705 roku na zamku doszło do historycznego wydarzenia - król August II Mocny ustanowił i po raz pierwszy wręczył Order Orła Białego, do dziś najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej.
W 1734 roku zamek został poważnie uszkodzony przez pożar. Niezamieszkana od tego czasu budowla zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Kilkanaście lat później, na polecenie hetmana Jana Klemensa Branickiego, rozpoczęto rozbiórkę zamku, a uzyskany materiał wykorzystano do budowy domów okolicznych mieszkańców. W 1771 roku pozostałości dawnej warowni zostały zniszczone przez powódź. Następnie cegły z rozbiórki zamku posłużyły do budowy Zespołu Klasztornego Misjonarzy Bernardynów, a podczas I wojny światowej - również drogi do pobliskiego Knyszyna.
Pierwsze prace rekonstrukcyjne na tym terenie przeprowadzono w latach 1961-1963. Wieloletnie badania naukowe i dalsze prace dały imponujący efekt - zamek w Tykocinie zrekonstruowany na fundamentach XVI-wiecznej twierdzy króla Zygmunta Augusta zachwyca kolejnych turystów odwiedzających tę niewielką miejscowość. Obecnie funkcjonująca część zamku obejmuje skrzydło południowe z basztami oraz część skrzydła północno-zachodniego, w których mieszczą się muzeum, restauracja oraz pokoje gościnne.
Więcej naszych filmów znajdziecie na:
www.polskazdrona.pl/
Bądź na bieżąco i polub nas: / polskazdronapl
Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl / polskazdrona.pl

Опубликовано:

 

9 апр 2018

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 4   
@gagagaggagaga9659
@gagagaggagaga9659 3 года назад
Bardzo pięknie.
@TheEneasz
@TheEneasz 5 лет назад
Pytam się gdzie jest konserwator zabytków w tym kraju? Kolejna makabryła fundowana za publiczne pieniądze. Okna dachowe w XV wiecznym zamku to hit.
@TheArtOffRolling
@TheArtOffRolling 5 лет назад
Zamek jest własnością prywatnego inwestora, w dodatku nie jest zabytkiem.
@donjuan2114
@donjuan2114 3 года назад
Pawlik nie bluznij buraku cukrowy.Zamek jest super
Далее
😍😂❤️ #shorts
00:12
Просмотров 314 тыс.
TYLE DO ODKRYCIA... #27 Tykocin
18:55
Просмотров 6 тыс.
Śladami żydowskich mieszkańców Tykocina
32:06
Просмотров 1,2 тыс.
Tykocin
21:23
Просмотров 15 тыс.
Kiermusy- Miejsce Niezwykłe
24:05
Просмотров 12 тыс.
Odkryj Tykocin mp4
13:15
Просмотров 3,1 тыс.