Тёмный
No video :(

Zasilanie awaryjne do radia i nie tylko 

Gotowy
Подписаться 6 тыс.
Просмотров 2,5 тыс.
50% 1

Link do projektu PCBWay:
www.pcbway.com...
Jeśli chcesz postawić mi kawę/piwo to bardzo proszę :)
buycoffee.to/g...

Опубликовано:

 

20 фев 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 53   
@gryf1882
@gryf1882 5 месяцев назад
Bardzo fajny pomysl 👍. Też mam zasilanie awaryjne ,ale troche inne .Zasilacz do radia z możliwością podlaczenia akumulatora 12 v .
@jankowalski8348
@jankowalski8348 5 месяцев назад
Na taki film czekałem. Co raz trudniej w miastach nadawać, więc ucieczka w teren z dobrym Aku rozwiązuje sprawę. Czekam na testy lecz pod duże radia. 💪👍
@str69X
@str69X 5 месяцев назад
Jeśli laptop w czasie awarii planety ma służyć jedynie do puszczania bajek dla dzieci to lepiej zmienić go na tablet 10 cali - potrzebuję mniej energii. Zrobiłem sobie podobny zestaw ale stwierdziłem że do łączności awaryjnej( mieszkam w mieście) Wystarczy mi Alan 42 DS podpięty redukcją do anteny bazowej. Na początek mam zestaw akumulatorów a potem idą baterie, mały pobór może być włączony cały czas. Do oświetlenia doskonale się nadają lampy survivalowe Ozark Trail - mają ciekawą hybrydową budowę w sensie zasilania. Sześć dodatkowych baterii R20 i będzie się świeciło prawie przez cały tydzień. Pozdrawiam dzięki za film.
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
Masz rację, ale jeśli pracujesz na komputerze lub wykorzystujesz laptop jak ja do logowania łączności i sterowania anteną to już potrzebny windows. Laptop to był tylko przykład do filmu bo do zasilania telefonów, laptopów, tabletów, latarek itp najlepszy jest powerbank.
@str69X
@str69X 5 месяцев назад
Taki zestaw jak twój, sam też podobny posiadam, uważam że doskonale sprawdzi się do ładowania lamp czołowych radia może dzieciom do gier na telefonach ( bez internetu) - wszystkie urządzenia z własnym małym autonomicznym zasilaniem. Lodówki i tego typu urządzenia bym sobie darował. ( znowu edytuję sorry Gotowy) dodałbym jeszcze akumulatorową golarkę.
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
@@str69X lodówki nie planuje zasilać bo wydatek energetyczny jest ogromny i ciężko zgromadzić taki zapas energii żeby to miało sens
@hubertwodarski167
@hubertwodarski167 5 месяцев назад
Rewelka , wygląda jak markowy produkt 👍
@piterstg
@piterstg 5 месяцев назад
Świetny materiał
@czted1568
@czted1568 5 месяцев назад
Ale fajno Mosz ta skrzinka. Pozdro.
@wiktorgrotek9540
@wiktorgrotek9540 5 месяцев назад
Ale to sprytnie wymyśliłeś. Jestem pod wrażeniem.
@arekkrzy1802
@arekkrzy1802 5 месяцев назад
Dobry pomysł
@AndrzejSQ9PKW
@AndrzejSQ9PKW 5 месяцев назад
No, no. Super ze stawik. Ja właśnie buduję swój 😅 aż tak powiem mnie uprzedziłeś 😅
@lespaw71
@lespaw71 5 месяцев назад
Fotowoltaika dla preppera, super sprawa ;-) Też w to wierzyłem i założyłem panele na dachu. Od października do końca stycznia znikoma produkcja. Gdy ciemno i zimno prądu nie ma. Do zabawy w prepping instalacja pv z panelem 125W może być. Ale jeśli chcesz być naprawdę "gotowy" to przydałby się mały i ekonomiczny spalinowy agregat ~1 kW.
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
U mnie fotowoltaika też nie ma racji bytu bo otoczony lasem mam mało słońca. Agregaty mam 2. Jeden 800W drugi 2,8kW więc jestem zabezpieczony podstawowo.
@dominikw533
@dominikw533 5 месяцев назад
Można z dala od zabudowań lepiej obierać w radiu i jak jest licencja to i nadawać. Chodzi o poziom zakłóceń z zabudowań 🙂.
@lespaw71
@lespaw71 5 месяцев назад
@@gotowy_sp9adc u mnie panele nie są zacienione. Skierowane są na południe. Po prostu przez kilka zimowych miesięcy słońca jest tak mało że produkują 5% tego co w lecie.
@wojtecz
@wojtecz 5 месяцев назад
polecam zmienić sterownik ładowania z obecnego PWM na MPPT. Np. firmy EPEVER. Pozdrawiam
@dominikw533
@dominikw533 5 месяцев назад
Przez wentylatorek może coś wlecieć, przydała by się osłonka z otworem z boku(siatka z drobnymi otworami jak w laptopie), reszta ok.🙂Przykładowo wleci jakiś owad lub inny fragment z przyrody przez tą kratkę(chyba że szybko zamkniesz pokrywę), najgorzej śrubki z naprawy polowej innego urządzenia i się zapomni.😉Radio przy zagładzie atomowej i inne EMP warto mieć wyłącznie lampowe w pająku z akumulatorem bez zbędnej elektroniki o ile operator stacji czy odbiorca przeżyje.😉
@oskarwall2611
@oskarwall2611 5 месяцев назад
bravo! good for you... anytone 878 lover :-)
@paweanalogowy1489
@paweanalogowy1489 5 месяцев назад
Dobry film. Montowałeś bezpieczniki?
@mariuszstaron6369
@mariuszstaron6369 5 месяцев назад
👍
@piotrtg_SP9TDC
@piotrtg_SP9TDC 5 месяцев назад
A który przycisk służy do uruchomienia zagłady☢️
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
Schowany. I trzeba kody znać
@tomaszj1979
@tomaszj1979 5 месяцев назад
Jaki Ci wyszedł koszt wykonania? Pomysł i wykonanie świetne - gratuluję!
@mypolany2300
@mypolany2300 5 месяцев назад
Czy można u Pana zamówić,i ile to kosztuje
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss 5 месяцев назад
Kasę trzeba na to mieć ale działa. Szkoda ze starsze tanie radia jak Alan38 lub Maxon27LP są tak energochłonne i nie są na większe ogniwa. Gdyby ktoś miał drukarkę 3D i głowę do tego mógłby by produkować tyły obudowy na ogniwa Lifepo4 26650 dla tych radiostacji zamiast ogniw miniaturowych R6 oryginalnie które pracują w znacznym przeciążeniu tym urządzeniem i tylko 'chwilę' czasu. Świetnie i pozdrawiam, dobrego zdrowia :).
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
Są prądożerne i właśnie da się bez dorabiania niczego przerobić na 18650. Nie jest to LiFepo4, ale i tak lepsze od baterii AA. Trzeba wyrzucić koszyczek na baterie i mieszczą się 4 sztuki. Mi się udało zmieścić nawet BMS.
@arkadiuszweiss
@arkadiuszweiss 5 месяцев назад
Dzięki ci za ten pomysł !!
@r4m4r4ng
@r4m4r4ng 5 месяцев назад
Nie widzę sensu w zasilaniu zasilacza 12V do FT-4 z przetwornicy 12V DC na 230V AC. Prawdopodobnie podstawka ładująca ma przetwornicę, więc niewielka różnica na 12V nie powinna nic złego zrobić i da się zasilać bezpośrednio z akumulatora. Inna sytuacja jest na przykład z FT-70D, gdzie dodatkowa podstawka ładująca jest na 10V i nie zniesie 12V (w środku zasilacz liniowy, w dodatku jako radiator służy... plastik. Ja do FT-4 kupiłem chińską przetwornicę z 5V USB na 12V 5,5mm, taką wbudowaną we wtyk USB, z około 1-metrowym kablem zakończonym okrągłym wtykiem 5,5mm. W ogóle nie używam fabrycznego zasilacza, tylko ładuję z USB, na przykład z zasilacza (ładowarki) dla telefonów komórkowych.
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
No wiesz sam mówiłem, że to nie ma sensu, a wpiąłem w gniazdko jakieś demonstratory. Kiedyś jakiegoś baofenga chciałem ładować z 12V w terenie awaryjnie, ale się podstawka skopciła bo była na 10V więc odradzam.
@radiobory
@radiobory 5 месяцев назад
Kawał prundu, ale czy nie będziesz miał zakłóceń, jak umieścisz radio w następnej skrzyni ? Jestem ciekaw, jak to będzie działać razem z radiem podczas ładowania z paneli słonecznych. Pozdrawiam 😊
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
i sam jestem haha jest możliwość ładowania bezpośrednio z panelu samych akumulatorów z pominięciem regulatora, więc jakby co to da sie pokombinować
@Slawek_PCA
@Slawek_PCA 5 месяцев назад
Regulator tracer epever mppt podczas ładowania sieje mi co 40 KHz praktycznie na całym KF. Nie ma źle, część pasm jeszcze zostaje do użytkowania :) Temat ciekawy, zobaczymy jakie będą dalsze efekty.
@radiobory
@radiobory 5 месяцев назад
@@gotowy_sp9adc no to działaj ja narazie nie mogę niczym się pochwalić. Niedocieraja do mnie żadne przesyłki w środę 3 moje paczki zostały zniszczone. Buduje stacje mobilna na radiu 25Watt w zakresie 2 metrów i 70 cm. Bez części to sobie jednak mogę.
@Krzysztof-qk3ek
@Krzysztof-qk3ek 5 месяцев назад
Witaj. A jaki regulator ładowania zastosowałeś?
@yacca
@yacca 5 месяцев назад
Ten sterownik do ładowania strasznie siał mi zakłóceniami po radiu KF.
@Slawek_PCA
@Slawek_PCA 5 месяцев назад
Yacca, a jakiego modelu teraz używasz, sieje dalej? Czy jakoś ogarnąłeś temat? Ja mam teraz tracer epever 40A. Sieje po całym KF co 40 KHz. Jedynym rozwiązaniem jest odpięcie przewodu od panelu fotowoltaicznego. Mam taki drugi, 30A, ale ten jest we wnęce pod grillem ceglanym, za drzwiczkami z blachą stalową na froncie. On również sieje, jednak dużo mniej. Rozwiązaniem mogłoby być umieszczenie regulatora w metalowej skrzynce i założenie filtrów ferrytowych na wszystkie przewody, co niedługo wykonam i przetestuję. Albo najprościej założyć przełącznik na + od panelu i wyłączać ładowanie podczas łączności w dzień.
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
Jest taka opcja to jeszcze w praniu wyjdzie
@yacca
@yacca 5 месяцев назад
@@Slawek_PCA Niestety, Sławek - radio sprzedałem. Pamiętam jeszcze, że kupiłem drugi - dość podobny sterownik - no i niestety - było to samo. Za bardzo nie da się używać radia podczas ładowania. Czy pojawiło się coś nowego? Nie wiem. Jedno jest pewne - krótkofalowcy chyba nie są priorytetem dla producentów podobnego sprzętu...
@Slawek_PCA
@Slawek_PCA 5 месяцев назад
@@yacca i tu się z Tobą zgodzę, uciekłem na działkę, żeby właśnie uciec przed zakłóceniami, a tu zakłócenia wleką się za mną :) Ja mam o tyle dobrze, że w sumie nie daleko od domu, ale radiowo cisza. Zmieniłem akumulator na 100Ah oraz panel 480W także zapas jest. Zestaw zamontowany tam na stałe i nic mi nie szkodzi odpiąć panele podczas nadawania.
@yacca
@yacca 5 месяцев назад
@@Slawek_PCA No i to jest chyba właściwa droga. U siebie w domu miałem problem ze zbyt dużymi zakłóceniami. Z drugiej strony nie miałem "działki", więc byłem skazany na wyprawy na odludzie :) Latem to jeszcze pół biedy, ale zimą lipa. Dlatego się poddałem. Zostawiłem sobie tylko radio mobilowe UKF Icoma i kilka ręczniaków.
@prestissimoLIVE
@prestissimoLIVE 5 месяцев назад
A nie lepszy bylby akumulator samochodowy 40ah?
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
i tak i nie. Wymiar mi nie podchodzi poza tym musiałbym kupić specjalnie a te żelowe miałem
@dominikw533
@dominikw533 5 месяцев назад
Lepsze litówki, akumulator ołowiowy nie dość że ciężki to zasiarczy się bez pełnego naładowania. W bunkrach bywały akumulatory zasadowe, bardzo trwałe.🙂
@tomaszbrzeczyszczykiewicz4082
@tomaszbrzeczyszczykiewicz4082 5 месяцев назад
Jest gdzieś film z budowy? Korzystam z skrzynek qbricka i polecam, są względnie tanie i bardzo dobre.
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
Film jest tylko z budowy przetwornicy, ale skrzynki nie kręciłem bo nie był by to ciekawy film a na pewno długi.
@tomaszbrzeczyszczykiewicz4082
@tomaszbrzeczyszczykiewicz4082 5 месяцев назад
@@gotowy_sp9adc To tylko Twoje zdanie :P Dajesz!
@res3rved
@res3rved 5 месяцев назад
A wewnątrz koszyk na 4 ogniwa 18650 , PS Fajnie Tobie to wyszło !
@dominikw533
@dominikw533 5 месяцев назад
@res3rved Wtedy walizka z wkrętarki(z odzysku) by wystarczyła😉.
@user-gq6ml6df1p
@user-gq6ml6df1p 5 месяцев назад
Zmienn sterownik z pwm na mppt bo ten pomysł co masz to dziadostwo które źle ładuje akumulator
@gotowy_sp9adc
@gotowy_sp9adc 5 месяцев назад
Do takiej mocy wystarczy. Nie będę ładował skrzynki tym cały czas tylko doraźnie.
@Slawek_PCA
@Slawek_PCA 5 месяцев назад
Tam jest napięcie baterii 12V. Napięcie panalu fotowoltaicznego, przy której ten regulator mi zaczynał świrować to 40V. Doczytałem kiedyś, że najlepszym rozwiązaniem jest około 18V. I rzeczywiście u mnie to działało długi czas, zanim przeszedłem na inne rozwiązania. Napięcie ładowania AGM to 14,4V, panel da maks te 18V i mppt tutaj nie zdziała za dużo. Co innego, gdy różnica napięć będzie większa, np te 30-40V, wtedy to ma sens. Ten regulator pwm z filmu będzie tam działał elegancko na tym panelu, ja też używałem 120W.
Далее
Antena samochodowa na bazie
16:55
Просмотров 3 тыс.
Czeska tuba do PMR. Czy działa i dlaczego tak?
15:22
BATERIA Z PIASKU W KAŻDYM DOMU
13:52
Просмотров 190 тыс.
1:1 Common Mode Current Balun Explained
7:19
Просмотров 27 тыс.
Najlepsze awaryjne zasilanie na trudne czasy?
12:08
Просмотров 8 тыс.
Przekręt na MAGAZYN ENERGII ...
18:47
Просмотров 116 тыс.
PMR czy CB? Las i miasto - które lepsze?
22:04
Просмотров 4,1 тыс.
Quansheng uv k5 vs Yaesu ft 4x
15:23
Просмотров 17 тыс.