Тёмный

Zbigniew Kasprzycki - współtwórca Polskiego Logo 

Atari Online PL
Подписаться 2,2 тыс.
Просмотров 844
50% 1

Rozmowa Tomasza TDC Cieślewicza ze Zbigniewem Kasprzyckim na temat informatyki lat 80. i 90. przeprowadzona w 2011 roku. Więcej na AtariOnline.pl:

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 27   
@szulat
@szulat 6 месяцев назад
patrząc na skład pierwszej ekipy, "komputer" był *drugim* poważnym czasopismem branżowym w którym udzielali się ludzie mający wcześniej do czynienia z *pierwszym* poważnym czasopismem czyli "informatyką" (dawniej "maszyny matematyczne"). piękny kawał historii... oczywiście ja, wtedy czytelnik "bajtka", nie mogłem mieć o tym pojęcia ☺
@pawesikorski5118
@pawesikorski5118 6 месяцев назад
KOMPUTER - był składany na TT-ce, tak, Stefan Szczypka. Palce tam maczał chyba także Michał Sedlak - chyba stworzył program do konwersji znaczkó PL... Grzegżółka na ST? Nie, Rzekotka. Co do Open Offica i VB - jest Open Office Basic i Libre Office Basic (ale to już chyba po wywiadzie było z LOB), co było odpowiednikiem VB (z grubsza, podobna składnia i ta sama zasada działania). W ruskich klonach z epoki i ULA, i procesory były ruskie. Jakieś 90% kompatybilności (plus/minus), ale działały. Co ciekawe - część takich procesorów wkładano do Ellwro 800Jr.
@mwk1
@mwk1 6 месяцев назад
Szanuję! pozdro TeDeC 😎
@spearPYN
@spearPYN 6 месяцев назад
Czyli jednym slowem: ludzie powaznie zajmujacy sie komputerami w latach 80 programowali na ZX Spectrum, a nastepnie pod MS-DOS na PCetach. Ma to sens.
@AtariOnline
@AtariOnline 6 месяцев назад
Wątpliwy wniosek. To przecież opowieść jednego człowieka, a nie wszystkich z branży. A nawet, jak mówi rozmówca, Spectrum to przypadek, mógł być dowolny inny komputer 8bitowy. I często były inne. I nie zawsze było przejście na MSDOS, bo poważni ludzie działali tez na Macu (Tatarkiewicz), ST (Nawrocki), Amidze, dopiero połowa lat 90 to dominacja pecetów. Ale to już Windows, a nie MSDOS.
@spearPYN
@spearPYN 6 месяцев назад
@@AtariOnline Hmm pewnie bylo roznie. Jednakze tez pamietam i zgadzam sie z rozmowca, ze na Atari, Commodore 64, Amidze ludzie glownie grali w gry, a nie programowali. Natomiast ZX Spectrum z racji swoich takze limitowanych mozliwosci bardziej zachecal do programowania. Pamietajmy, ze to takze przez pewien czas byl standard w szkolach. Nastepnym standardem juz ok roku 90 stawaly sie PCty. Nie pamietam, zeby ktos sieci i informatyke budowal w oparciu o Atari czy Amige ;)
@C64Lover
@C64Lover 5 месяцев назад
@@spearPYN c64 i atari zachecaly do programowania tak samo jak spectrum... a jesli kogos interesowaly tylko gry, to nie prgoramowal, niezaleznie od platformy...
@szulat
@szulat 5 месяцев назад
może to wpływ procesora Z80 czerpiącego z tradycji pierwszych intelów, na zachodzie do czasów spectrum zdążyło wyrosnąć całe pokolenie znające to środowisko (CP/M i te sprawy), ktoś taki kupując spectrum (a potem PC) od początku czuł się trochę jak u siebie a że z mlekiem matki wyssał programowanie w asemblerze 8080 to dalej już wiecie... 🤓
@dantekkarasmol3223
@dantekkarasmol3223 6 месяцев назад
tak samo ja... , ja tez... , a ja to... , a u mnie to ...
@AtariOnline
@AtariOnline 6 месяцев назад
co się dziwić? Gdy pasjonat odkrywa w swoim zyciu podobne historie :)
@C64Lover
@C64Lover 5 месяцев назад
Rozmowe o Ramosie polecam, skoro juz jestesmy przy jego pamieci: Fl2KEFsjR9I
@marektln
@marektln 6 месяцев назад
Piotr Tymochowicz był współtworcą polskiego logo? to TEN Tymochowicz?
@AtariOnline
@AtariOnline 6 месяцев назад
Tak, ten. Prowadził też program o komputerach w TV i pisał artykuły o komputerach, np. w Komputerze. Zajmował się tym, co było modne, nowoczesne.
@Pikmit
@Pikmit 5 месяцев назад
Ciekawy materiał. 👍
@C64Lover
@C64Lover 5 месяцев назад
0:28 Poznalem Ramosa osobiscie, jak bylem mlody i glupi to nawet probowalismy razem jakies projekty robic, wiem, ze mial problemy neurologiczne itd, ale to, ze Ramos zostal wspolautorem skadinad bardzo dobrej ksiazki BAJTY POLSKIE to chyba tylko dobra wola Bartłomieja Kluski, azaliz Ramos nie mial szans takiego projektu namacalnie wspoltworzyc, co najwyzej naganiac ludzi, z ktorych mozna bylo "wycisnac" ciekawe historie albowiem kontakty mial przerozne.
@ROSY-prg
@ROSY-prg 6 месяцев назад
Ja p... jakies zarty... Logo lepsze do nauki od Basica ?? Bez rekurencji nie ma programowania ?? To jest ta polska "nauka"...
@szulat
@szulat 6 месяцев назад
dzisiaj łatwo zapomnieć jaki to był wtedy basic... bez zmiennych lokalnych, bez etykiet symbolicznych, język dla hardkorów. wiadomo, skoro da się wszytko napisać w asemblerze to da sie i w basicu, tylko jakim kosztem i czy robiąc tak uczysz się przy tym myślenia algorytmicznego i jasnego wyrażania myśli czy kombinowania naokoło żeby ominąć ograniczenia basica? każdemu dzisiejszemu językowi bliżej do logo na spectrum niż do basica z lat 80-tych, zwłaszcza biorąc pod uwagę dzisiejszą popularność języków dynamicznych i modę na programowanie funkcyjne. basic miał tylko jedna zaletę, za to taką której nie miał żaden inny język: był dostępny.
@ROSY-prg
@ROSY-prg 6 месяцев назад
A niby jakiego myslenia sie uczysz ? Jest kupa programów w Basicu, a co masz w Logo, prócz fraktali ? Nie ma nic złego w GOTO, zachwycanie się rekurencją jest kretynizmem, i.t.d... Miałem Logo w szkole, nikt sie na tym nie nauczyl programowac...
@przemys4466
@przemys4466 6 месяцев назад
Ma Pan prawo do takiej opinii, jednak napisano tony artykułów na ten temat począwszy od "Go To statement considered harmful" Dijkstry.
@ROSY-prg
@ROSY-prg 6 месяцев назад
No i... ?
@artura3553
@artura3553 6 месяцев назад
Ja zacząłem od basica i potwierdzam: miałem mega problem z obiektowości a i nawyki z basica mi przeszkadzaly
Далее
Новый вид животных Supertype
00:59
Просмотров 113 тыс.
Ucieczka na Zachód | Dudek o Historii
1:40:53
Просмотров 32 тыс.
Szczęśliwy bałagan czyli spotkanie z Janem Nowickim
1:15:10
Jak kodować efekty w demie na Atari STE?
1:56:41