Тёмный

Zielona Góra, ul. Osadnicza 1 - 2x ZREMB Osiedlowy (mod. Lift-Pol) 

Don Suchy
Подписаться 357
Просмотров 2,3 тыс.
50% 1

Przenosimy się tym razem na Osadniczą 1 i która jest jedną z najbardziej klimatycznych lokacji w Zielonej Górze i o dość ciekawej historii. Blok ten powstał między 1988 a 1990 rokiem (różne źródła podają różne wersje) jako hotel robotniczy dla pracowników pobliskich zakładów Falubaz. Układy mieszkań i korytarzy w nim rzeczywiście przypominają bardziej hotel z epoki względem normalnego bloku mieszkalnego. Składają się na to załóżmy długie i przestronne korytarze, nietypowy rozkład wind (tzn. dwie windy i nie obok siebie - a po przekątnej), przybudówka wejściowa od strony ulicy (na kształt holu z portiernią/recepcją) czy bardzo małe mieszkania (występują cztery ich typy - kawalerki na 18 metrów kwadratowych; kawalerki na 25 oraz dwupokojowe z równie 25 i dwupokojowe z 32 metrami kwadratowymi). A te najmniejsze osiemnastometrowe kawalerki do złudzenia przypominają typowy hotelowy pokój, z małą łazieneczką i aneksem kuchennym w przedpokoju (bezpośrednio przy drzwiach wejściowych). Wspomniane ślepe kuchnie też wyróżniają ten blok wobec innych stricte mieszkalnych z podobnych lat budowy, w których kuchnie nie były nigdy ślepe - gdyż takowe zdarzały się w kryzysowym budownictwie (naczy bardziej w sensie raczkowania budownictwa za rządów Władysława Gomułki w latach 1956-1970) i nigdy na przełomie lat 80./90.
Także pierwotnie miało to być coś na kształt takiego właśnie hotelu i z informacji, do których udało się dotrzeć z różnych źródeł to ludzie podobno wręcz zabijali się o miejsca w tym powiedzmy przybytku na etapie jego powstawania. Następnie historia potoczyła się niezbyt szczęśliwie dla tego budynku, gdyż zakłady Falubazu upadły i przez co mieszkający tam ludzie stracili w dużej mierze perspektywy na życie... następnie zaczęły się tam dziać bardzo przykre rzeczy - masowy alkoholizm, pozbawiona opieki i zaniedbana miejscowa młodzież, masowe dewastacje wokół, burdy i im podobne klimaty. Zaś w międzyczasie utworzyła się wspólnota mieszkaniowa i niegdysiejszy hotel robotniczy stał się zwykłym blokiem mieszkalnym, lecz standardy lokalowe jednak są w dalszym ciągu bardziej hotelowe miast blokowych. W bezpośrednim sąsiedztwie przy ul. Objazdowej 13 znajduje się blok socjalny, gdzie trafiały również najcięższe przypadki i co dodawało pikanterii czyniąc okolicę jedną z najniebezpieczniejszych w całej Zielonej Górze. Wnętrza tego bloku jeszcze kilka lat temu budziły istną grozę będąc bardzo klimatycznymi, ale przebywając tam trzeba było bardzo uważać, aby nie wejść w paradę komuś pod niewłaściwy adres (w sensie persony): wszędzie było mnóstwo graffiti, tynki były podrapane, osiedlówki zdewastowane w stopniu nadprzeciętnie dużym i po korytarzach stały kanapy na posiadówki całego miejscowego elementu wokół Objazdowej i Osadniczej. Jednak z biegiem lat sytuacja zaczęła tam powoli wychodzić na prostą, a tytułowe osiedlówki przeszły delikatną modernizację i odświeżenie przez Lift-Pol, ściany korytarzowe jako-tako odświeżono, w rejonie parteru założono monitoring, zaczęli wprowadzać się nowi ludzie i można swobodnie poruszać się po bloku (jednak podstawowa ostrożność nadal jest zalecana!). Natomiast do ok. 2013-15 roku było tam naprawdę gorąco i sam blok posiada do tej pory oryginalną elewację wraz z unikatowym wzorem z ciemnych płyt na tle ze standardowych jasnych, czym bez wątpienia zasługuje na uwagę - blok ten może też być jednym z ciekawszych w skali Polski i nie sposób przejść wobec niego obojętnie. Zapraszam do oglądania!

Опубликовано:

 

6 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 11   
@Kuba_2007
@Kuba_2007 2 года назад
No w końcu! Jest wreszcie Osadnicza 1 na YT bez zbędnych wymówek. Naprawdę bardzo ciekawy blok. Jest w nim mnóstwo obecnie unikatowych rzeczy. Jak choćby ten układ wind, szerokie korytarze i dwa czy trzy wejścia do bloku (nie pamiętam dokładnie). Natomiast sam blok to niezły armageddon. Co tam się nie działo? XD Ciekawi mnie to, że najpierw nagrałeś mniejszą windę i potem poszedłeś do tej z przedziałem. Przecież to na pewno było celowe zagranie, bo jak wchodzisz to pierwszą windą jest ta duża. Ale temu odświeżeniu kabin się nie dziwę. Pewnie ciężko było na swoje piętro pojechać jak wszystkie przyciski były podpalone i nie było wiadomo, gdzie się jedzie. Ta goła wielka płyta też niezłe wrażenie robi. Wbrew pozorom coraz mniej tego w Polsce:/. Sam blok miał również inne ciekawe rozwiązania, o których nie wspomniałeś w opisie. Przykładowo, na 4 piętrze na końcu korytarza po lewej stronie, tam gdzie mieszkał mój brat przez niecałe dwa miesiące jest taka ciekawostka. Są jedne drzwi zamknięte na klucz i w środku tych drzwi kolejne dwa mieszkania. Dzięki temu nikt np. nie mógł podrzucić niedopałka papierosa pod mieszkanie, albo szarpać za klamkę samego mieszkania. Jeśli chodzi o mieszkanie, to owszem dość małe, ale eleganckie. Ciekawe jest porównanie dość zadbanych mieszkań z taką klatką. W ogóle to z tego co pamiętam, blok ma dwie klatki schodowe. 🙂 Ciekawe, nie? Jednak od razu powiem, że część patologii nadal tam mieszka. Np. raz było słychać bardzo głośny hałas pod klatką, a innym razem dwóch ludzi chlało piwo pod klatką. Swoją drogą, są przynajmniej jakieś perspektywy, by zainstalować tam domofon? Like.
@uy7614
@uy7614 2 года назад
Ooo, nie spodziewałem się komenta od osoby, która miała tam kogoś! :D Co do domofonu, to jest to jedyny wysoki blok w ZG bez niego! :D I chyba coś czuję, że już tak pozostanie... :D Wejścia są aż 3 i klatki schodowe oidp chyba też 3 (ale jakoby w jednym segmencie, blok jest całością, nie tak, jak np. 3 klatki na Chmielnej). Blok mega ciekawy, z bogatą historią i można by chyba nawet książkę na jego temat napisać. :D Z ciekawostek to ja (ładnych już parę lat temu) widziałem tam na ostatnim, 10 piętrze stojącą przy schodach młodą, nieruchomą dziewczynę (stała niczym zombie i na nic nie reagowała kompletnie). Aż po czasie żałuję, że nie podszedłem, nie zagadałem, czy nawet wręcz nie klepnąłem w tyłek (bo nawet niezła była, a ciekawe czy wówczas by jakoś zareagowała). :P Kolega, który mieszka/mieszkał w wieżowcu obok opowiadał, że dawniej nieraz tam grano w piłkę na tych korytarzach długich, kiedyś też trafiłem na libację na 10-tym piętrze, raz widziałem na półpiętrze starszego faceta, który malował sprayem jakąś drewnianą ramę, wielokrotnie widziałem przesiadujących ludzi przed blokiem, słyszałem też opowieść o jakiś ludziach, co się ganiali po bloku na golasa, no i raz jak wbiłem tam z kolegą, to zostałem wyproszony przez jakiegoś gościa, także blok jest zaiste niebanalny! :D Jeśli Ty słyszałeś jeszcze jakieś inne, ciekawe opowieści, to podziel się proszę! ;)
@GkkmHml
@GkkmHml 2 года назад
Świetny układ w tym bloku no i osiedlóweczki też niczego sobie :) Co prawda są już po modernizacji, ale dźwiękowo naprawdę wypadają bardzo dobrze! Wzorowa dokumentacja jak zawsze zresztą.
@ВиториоКлиментов
Nice and fast elevators Zremb.
@dźwigiosobowe_oczami5254
@dźwigiosobowe_oczami5254 2 года назад
Całkiem ciekawe dźwigi. Widać że w tym bloku musi być niezła patola. Same dźwigi już nie są w najlepszym stanie wizualnym, lecz i są klimatyczne. Świetny film! :)
@nik19747
@nik19747 2 года назад
No super windy.Widac po liftingu ładnie szybko jezdzą.Tylko widząc po pomazanych scianach na klatkach oraz w samych windach widac ze Mieszkancy niezbyt szanują Swoje wspólne mienie.Wielkie brawa za ten film dla Autora Mistrza gdyz film został wykonany w pełni mistrzowskim wykonaniu.Pozdrawiam i żywie wiele takich filmów.
@Windziarz_zMazowsza
@Windziarz_zMazowsza 2 года назад
Super dźwigi. Śmigają całkiem nieźle i mam nadzieję, że pojeżdżą jeszcze długo. Szkoda, że uległy takiej lekkie dewastacji podobnie jak i klatka schodowa ale w sumie dodaje to też lekkiego klimatu. Sam blok przyznam również jest klimatyczny i wygląda dość ciekawe zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz. Ta goła płyta robi niemałe wrażenie. Układ tego bloku jest też w sumie dość ciekawy podobnie jak i znajdujące się w tym bloku windy. Super film :)
@austrianelevators696
@austrianelevators696 2 года назад
Nice old elevators👍
@metrowarszawskiebve
@metrowarszawskiebve Год назад
Ciekawy budynek z równie ciekawą, mroczną historią. Na początku plany były jak zwykle idealistyczne, a skończyło się jak zawsze. Dzięki temu jednak, możemy obecnie oglądać relikt przeszłości w postaci takiego oryginalnego bloku. I w zasadzie w zgodzie z opisem pozostaje wygląd klatki schodowej - pomalowane ściany wyraźnie wskazują na to, że mieszka tam element społeczny. Jednak z zewnątrz blok urzeka swoim wyglądem - ta ciemna, wielka płyta tworząca swojego rodzaju wzór jest klimatyczna i ładnie wpisuje się w cały krajobraz. A oceniając same dźwigi - jak to bywało w latach 2000, a do tego w miejscach gdzie mieszkała patologia społeczna, oprócz klatek i samych części budynków, obrywały niestety dźwigi. I tak było w całej Polsce, bez względu na rejon. To właśnie w tamtych latach prasa pisała najwięcej na temat wandalizmu dźwigów, przez co stawiano klasyki w złym świetle, jako dźwigi niebezpieczne dla użytkowników. Wtedy niszczono oryginalne dzwonki, przypalano konsole itd itd. No ale wróćmy do bohaterek tego filmu. Licencje są równie klimatyczne jak cały budynek. Jak zwykle modernizacja nie wpływa zbyt dobrze na klimat, tak tutaj dobrze, że postanowiono te dźwigi zmodernizować. Przypuszczalnie przed modernizacją ich stan wizualny był opłakany. A mimo modernizacji, nie straciły swojego klimatu, szczególnie meblówka, która po starcie pokazała swoją rasowość w postaci głośnych dźwięków. Na 10 piętrze całkiem ładnie słychać silniki obu wind, które również przechadzając się po długich korytarzach, nadają pewnego rodzaju mroczność. Świetny materiał.
@windo-bus6469
@windo-bus6469 2 года назад
Bardzo ciekawy materiał. Osiedlóweczki są spoko, ale mnie bardziej zaintrygował sam bloczek i jego historia. Takie pato-miejscówki zawsze są kopalnią miejskich legend.
@jakubelevators435
@jakubelevators435 Год назад
Fajne osiedlówki, szkoda że zmodernizowane. Ale dobrze że Zremby, oby ich nie wymienili. Ale takiego klimatu nie zepsuło.
Далее
Zielona Góra, ul. Chmielna 28-32 - 6x ZREMB Osiedlowy
11:15
Zielona Góra, ul. 1 Maja 9 - 2x ZREMB Osiedlowy
3:46
Zielona Góra, ul. 1 Maja 13 - 2x ZREMB Osiedlowy
4:09
Zielona Góra, ul. Chmielna 38 - 2x ZREMB Osiedlowy
3:41
A Day In The Life of OCD - Art Installation
9:12
Просмотров 10 млн