Тёмный

ZSU-23-4 "Szyłka" samobieżne działo przeciwlotnicze # 18 

Подписаться
Просмотров 114 тыс.
% 2 967

ZSU-23-4 "Szyłka" samobieżne działo przeciwlotnicze # 18
Radzieckie samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-23-4 to zestaw, który zmienił realia pola bitwy początku lat 70-tych. Przełomowa konstrukcja, która wyznaczyła trendy w budowie tego typu pojazdów oraz zmieniła taktykę użycia sił powietrznych. Jeden z kolejnych symboli zimnej wojny.
PARTONITE: patronite.pl/historiapodostrymkatem
FB: Historia-pod-ostrym-k%C4%85tem-110750543631520
intro/outro music: "King's Men" - Scott Buckley (www.scottbuckley.com.au​)

Наука

Опубликовано:

 

13 ноя 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 335   
@edski1217
@edski1217 2 года назад
Cześć. Jako kierowca-mechanik służba 2 bplot Żagań Las L92/Z94, miałem na stanie takie działo. Szkolenie 3 m-ce w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie na podwozie GM575 a następnie na JW do Żagania. Mechanik nie miał łatwo w utrzymaniu całości w 100% sprawnego podwozia (akumulatory, butla powietrzna, silnik turbinowy, gąsienice i zawieszenie oraz kombinacja z paliwem i innymi płynami). Ale wieża to jeszcze bardziej walczyła z elektroniką, najprościej było przekładać całe bloki ze sprawnego działa i dopiero lokalizować uszkodzenie jak znaleźli ten niesprawny blok i dopiero szukano po lampach. Dobrze że mieli na Technicznym starego sierżanta po szkoleniach u "sojusznika" to dawał radę. Najwięcej "walki" było na poligonach jak Wicko Morskie - na strzelania dwa działa musiały wyjechać sprawne co nieraz zarywało późne wieczory i noce. Ale kto z obecnej młodzieży tego nie doświadczył to nie wie jak to było w wojsku. Fajnie po latach zobaczyć tak profesjonalnie przedstawiony materiał. Dziękuję i powodzenia.
2 года назад
A my serdecznie dziękujemy za Pana komentarz. Pozdrawiamy :-)
@krzysztofw9002
@krzysztofw9002 2 года назад
Pozdrawiam Absolwenta Chełmna - kierowca ZSU lata 90te...
@krzysztofw9002
@krzysztofw9002 2 года назад
Wkładanie akumulatorów bajka 😂 max ergonomii....
@BogdanKowalewski-p9h
@BogdanKowalewski-p9h Год назад
"Ten czerwony spust" To nie urządzenie p-poż a włącznik chłodzenia armat i spust do strzelania. Byłem operatorem ZUS w latach 1980-82 w Gubinie w JW 3116. A tak na marginesie z przyjemnością obejrzałem ten filmik.
@krzysztofm.7085
@krzysztofm.7085 2 года назад
W latach '90-'91 byłem kierowcą mechanikiem Sziłki ZSU-23-4 po szkółce w Chełmnie. Wadą były polskie gąsienice z których samoczynnie wypadały szpilki, ruskie miały blokady po obu końcach i nie było z nimi problemów. Promieniowanie z radaru było do tego stopnia mocne, że jeden z oficerów aż zemdlał gdy stał w jego pobliżu. Poza tym uwielbiałem dźwięk z odpalonego silnika. Fajne wspomnienia z wojska. Dziękuje za materiał. Pozdrawiam.
2 года назад
A my dziękujemy za podzielenie się wspomnieniami w komentarzu 👍
@krzychoo6601
@krzychoo6601 2 года назад
Dzieki za film . Pozdrawiam wszystkich którzy służyli na Szilkach . Byłem gazolem ( 😀 kierowca ) takiego działa w 1 Warszawskim Pułku Czołgów w Elblagu . Wiosna 1983 - 1985 Kierowcy byli szkoleni w Braniewie a obsługa wieży w Koszalinie
@krzysztofw9002
@krzysztofw9002 2 года назад
W 90 latach kierowców szkolono w Chełmnie a używane były na liniowkach np. w Braniewie- ja i Morągu... Pozdrawiam.
@abfcb8399
@abfcb8399 2 года назад
Fantastyczny odcinek, świetna tematyka. Teraz czekam z niecierpliwością na Kuba lub Kruga 😌
@marcinomza777
@marcinomza777 9 месяцев назад
A wege s-200?
@a.k.arbuzek8924
@a.k.arbuzek8924 2 года назад
Pełniłem służbę w Koszalinie (przeciwlotnictwo), stalowe berety i tam właśnie pracowaliśmy na Szyłce już po modernizacji. Nasze szkolenia obejmowały stanowisko Celowniczego.
@BoleslawPierwszy
@BoleslawPierwszy 2 года назад
Mam wrazenie że był to pojazd ogromnie skomplikowany i wymagający masę konserwacji, żeby to wszystko działało poprawnie. Jakie masz doświadczenia ze służby z Szyłką?
@wojciechgrzyb1310
@wojciechgrzyb1310 2 года назад
Ten czerwony przycisk przeciwpożarowy, to tak naprawdę spust działek z włącznikiem ich chłodzenia!
2 года назад
Bardzo dziękujemy za to sprostowanie 👍
@voli11
@voli11 2 года назад
Przyzwoity jakościowo materiał, ale mam drobną uwagę. Ta zasłonka nie jest od zapewniania intymności dowódcy, tylko od zapewniania dobrych warunków pracy z ekranem radaru operatorowi. Silne światło po otwarciu włazu w słoneczny dzień utrudnia patrzenie w ekran a przynajmniej upośledza je na pewien czas (akomodacja oka).
@user-T90
@user-T90 2 года назад
Trafiliście idealnie z tą Szyłka. 😁 Tradycyjnie łapka w górę przed obejrzeniem i lecimy z tematem. Dzięki za odcinek, pozdrawiam! 🙂
2 года назад
Bardzo dziękujemy. A zgodnie z tym co mówiliśmy kolejny odcinek jeszcze w tym miesiącu 😁
@krzysztofw9002
@krzysztofw9002 2 года назад
Super materiał ...jeździłem ZSU w latach 90tych , duży komfort w terenie z odczuć kierowcy; chciałem dodać iż kierowca siedział jak widać zaraz pod działkami -przeżycia podczas strzelania ciągłego ćwiczebnego bezcenne😅
@goosf5746
@goosf5746 2 года назад
Odcineczek obejrzany, kciuk dodany 👍. Na kolejny czekamy 😁. Mam ogromną prośbę, czy zrobicie materiał na temat MiG-a 19 ? Mam wrażenie, że ten typ samolotu jest mało omawiany. Pozdrawiam serdecznie.
2 года назад
Dzięki 👊. Pomyślimy, pomyślimy 😎
@epitor
@epitor Год назад
Byłem st. operatorem ZSU w Wesołej 94-95. Ńa żadnej z szyłek które były na stanie nie działał radar, z tego co pamiętam to chyba nawet nikt nie potrafił tego obsługiwać, nikt nigdy przy mnie tego nie uruchomił. Naprowadzanie na cel tylko ręczne, fajna karuzela na turbinie była ;-). Po ostrym strzelaniu na Orzyszu 2 sztuki jedna po drugiej stanęły w ogniu. Ogień z silnika na kilka metrów w górę. Cała kadra na pakę Stara się zapakowała i pojechali po strażaków. Został tylko dowódca mł. chorąży z którym gasiliśmy ten złom. Jeżdżąca trumna w dzisiejszych czasach. Czerwony spust to oczywiście wyzwolenie strzału no i brak wolantu do sterowania lufami i wieżą w czasie gdy uruchomiona była turbina.
@zodiak3644
@zodiak3644 2 года назад
Dzięki za film, w końcu w jednym miejscu znalazło się wszystko co chciałem wiedzieć o Szyłce
2 года назад
Bardzo się cieszymy, że się podoba 😁
@jszania
@jszania 2 года назад
szkoda, ze pobieżnie wspomniano o kluczowym elemencie - jednostce przeliczającej, a pokazanie elektroniki ograniczyło się do pokazania złączek i tarcz. te czarne tarcze służą chyba jedynie serwisowcom do kalibracji systemu. prawdziwej elektroniki lampowej nie zobaczyliśmy. zakładam, ze dostęp do niej jest dosyć łatwy, bo to często się psuje. generalnie chodzi o to, ze działka musza być automatycznie kierowane tam, gdzie się będzie znajdować samolot w chwili kiedy dolecą pociski, czyli zdecydowanie nie w kierunku, który wskazuje radar. JP musi uwzględniać prędkość (3 dane) i położenie (3 dane) samolotu, a w wypadku strzelania podczas jazdy tez kierunek jazdy (powiedzmy 2 dane) i prędkość. zmienne musza być przeliczone automatycznie, bardzo precyzyjnie, w czasie rzeczywistym. pojawienie się ZSU23-4 zmieniło całkowicie sposób latania nisko lecących samolotów - na wprost mogły lecieć nie dłużej niż 3 sekundy (bazowo, bo ten czas zwiększa się wraz z odległością). lot jak na karuzeli. ta technika nazywa się jinking. zadania szturmowe są obecnie wykonywane z większej wysokości, bo można się spodziewać obecności takich wynalazków łącznie z ręcznymi rakietami plot, a to się wiąże z niższą celnością broni niekierowanej. niskie przeloty są wciąż stosowane w celu ukrycia się przed naziemnymi radarami i wtedy samolot może się nadziać na taki zestaw. warto jeszcze wspomnieć, ze nazwy Szylka nie tłumaczy się na szydło, tak jak to jest blednie podane w wielu źródłach. jest to nazwa rzeki, nad którą znajdowała się fabryka zbrojeniowa. swoja droga to dosyć głupie, ze wskazywali położenie fabryki. po co Szylce prąd trójfazowy, dziwne. właściwie wszystko chodzi na prąd stały, padu zmiennego używamy tylko dlatego, ze można go przesyłać jako prąd wysokiego napięcia na duze odległości z mniejszymi stratami, na male nie bo jest strata na transformatorach. generalnie ciekawy odcinek.
@thomaspillar1825
@thomaspillar1825 2 года назад
Szylka byla produkowana w Uljanowsku , podzespoly w Astrachaniu i jeszcze gdzies. Napiecie trojfazowe zasilalo silniki hydrauliczne, w blokach zasilajacych bylo prostowane. Pozostale odpowiedzi dodalem do innych Pana komentazy i zapytan.
@jszania
@jszania 2 года назад
@@thomaspillar1825 pewnie się czepiam i tego już i tak nie rozstrzygniemy, ale zupełnie nie rozumiem tej logiki. silniki hydrauliczne (??? chyba pompy, bo silnik hydrauliczny jest napędzany energia kinetyczna cieczy) mogłyby być zasilane prądem stałym. prąd stały był zamieniany na trójfazowy po to żeby w blokach zasilających był znowu prostowany?
@czarnypiotrus6975
@czarnypiotrus6975 2 года назад
Szyłka na swoje czasy i nawet dziś jest dobrą konstrukcją i skuteczną co najważniejsze.
@wojtekspyrka6530
@wojtekspyrka6530 2 года назад
Ja jeszcze w 2007 roku byłem kierowcą zsu w JW 2399 Świętoszów, na baterii przeciwlotniczej.
@josifstalin8372
@josifstalin8372 2 года назад
Fajnie że zawsze w 2 części filmu przedstawiacie w miarę możliwości wszystkie wersje danego sprzętu.👍
@jarosawwaskowski1389
@jarosawwaskowski1389 2 года назад
Świetnie zrealizowany odcinek.Perfekcyjny poziom wiedzy i sposób jej przekazania przez prowadzącego.Gratuluje i polecam.
@kazimierztworek2618
@kazimierztworek2618 2 года назад
W opisywanym zestawie pod ekranem celowniczego brakuje 2 rękojeści, przy pomocy których sterowało się wieżą i lufami za pomocą hydrauliki (nie korb). Wykonując skręt nadgarstkami dłoni lub unosząc dłonie w nadgarstkach , w mgnieniu oka wieża wykonywała obrót w pożądanym kierunku a lufy unosiły się o właściwy kąt (tak naprowadzało się ręcznie nie automatycznie). Podobnie w trybie ręcznym można było sterować radarem i przeszukiwać określony fragment przestrzeni powietrznej gdy dowództwo przekazywało położenie potencjalnego wrogiego samolotu ( kąt , azymut) Ta czerwona rękojeść to był spust na grubym przewodzie dostępny dla dowódcy i celowniczego, (moja wiedza pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat ) . Pozdrawiam
2 года назад
Bardzo dziękujemy za tak szczegółowy opis. Oczywiście czerwony spust to nasza pomyłka. Pozdrawiamy
@radek888
@radek888 2 года назад
PU-12 to wóz kierowania ogniem baterii/dywizjonu OPL na podwoziu BTR-60PA - czasami nazywany BTR-60PU-12 (19:42) i służył, jak słusznie podajecie, do zadawania celów do porażenia z głównego lub zapasowego stanowiska dowodzenia baterii/dywizjonu do poszczególnych wozów bojowych. Radar wstępnego poszukiwania, który pokazujecie na filmie (19:35) to radar P-12 “Spoon Rest A”, tylko te radary w AR były już dawno wycofane z pierwszorzutowych jednostek OPL-wojsk i do współpracy z ZSU-23-4 wykorzystywano nowsze P-15 i P-18. W LWP było z resztą dość podobnie. Faktycznie P-12 były wykorzystywane do wskazywania celów dla baterii ZSU-23-4, ale tylko w armiach "dalszych sojuszników" - kraje afrykańskie, bliskowschodnie, etc.
@piternz6234
@piternz6234 2 года назад
Świetny program. Poza liczbą 87, spotkałem informację, że WP zakupiło 91 pojazdów ZSU-23-4 z pamięci z Forum Bezpieczeństwo. W artykule Roberta Rochowicza "Ostatnia dekada wojsk lądowych Sił Zbrojnych PRL" podana została liczba 88. Autor przyznaje jednak, że artyleria LWP to jedna z najtrudniejszych do zgłębienia dziedzin.
@janborczymucha1440
@janborczymucha1440 2 года назад
Byłem operatorem zsu szylka w Kożuchowie jw 3001 w roku 82/83 To był stan wojenny Pewnego razu złapał mnie porucznik jak słuchałem wolnej Europy na radiostacji Powiedziałem że słuchałem muzyki Jak wychodzileem z Wojska dowiedziałem się że była założona na mnie teczka
@MrSzyja12
@MrSzyja12 2 года назад
A ja w Międzyrzeczu 92/93,to już po teczkach ...
@Seler-r4x
@Seler-r4x 2 месяца назад
Na jakiej rdst słuchałeś ?
@krzysztofmam2507
@krzysztofmam2507 2 года назад
Następny odcinek poproszę o wozie dowodzenia obok, którego stałeś na samym początku... Lata temu służyłem na takim wozie... Chętnie poznałbym ich historię...
@mateuszkaachurczyk7738
@mateuszkaachurczyk7738 2 года назад
Zajebiste na prawdę dobra robota, aż dziwne że wcześniej nie zrobiliście materiału o zsu 23
2 года назад
Dzięki 👊
@tomaszjan8598
@tomaszjan8598 2 года назад
To jest kosmos, jak bardzo zaawansowana technicznie byłą Szyłka, a w tym samym czasie w ZSRR produkowano motocykle jeszcze żywcem z lat 30. Na jedne rzeczy była kasa a na inne nie.
@yaboll0
@yaboll0 2 года назад
Na broń Sowieci zawsze mieli forsę, nawet jakby ludzie mieli żreć gruz.
@jszania
@jszania 2 года назад
@@yaboll0 raczej chodzi o to, ze umieli to zrobić.
@tomaszjan8598
@tomaszjan8598 2 года назад
@@jarosawrzadzi6271 Oj Kierowniku, trochę tak, ale nie do końca. Tak jak np Motorynka, prosta była, ale nie wynikała z tego niska awaryjność. A jakość wykonania motocykli w ZSRR była adekwatna do stanu państwa radzieckiego, czyli lata 50 najlepsza, lata 80-90 to już nie były motocykle tylko zestawy to samodzielnego wykonania.
@danielkifle7345
@danielkifle7345 2 года назад
Służyłem na szylkach w latach 93 94 przypomniała mi się młodość to były piękne czasy
@kovalsky7620
@kovalsky7620 2 года назад
Na Dolny Śląsk mam dość daleko ale będąc tam kilka lat temu o muzeum Pana Gabrysia musiałem zahaczyć. Razem z kolegą interesującym się również militariami byliśmy jak dzieci w Disneylandzie. Olbrzymi zbiór ... chcąc wszystko obejrzeć dokładniej trzeba by pewnie pod muzeum bazować kilka dni pod namiotem i zaraz po otwarciu siedzieć do godzin zamknięcia.
@real2rek
@real2rek 2 года назад
Jeden z moich ulubionych pojazdów wojskowych, dzięki za odcinek :D
2 года назад
Nie ukrywam, że na nas też zrobił duuuże wrażenie :) Dziękujemy za komentarz.
@mariandebski752
@mariandebski752 2 года назад
SUPER MATERJAŁ DOŚĆ SZCZEGUŁOWY BRAK PEWNYCH INFORMACJI NA TEMAT EKSPLOATACJI W LWP ALE TO HISTORJA.
@zdzisawdyrman4235
@zdzisawdyrman4235 2 года назад
No lubię takie kanały. W oddziale MWL w Osówcu obok Bydgoszczy obejrzałem sobie Toczkę, Skuda, Pion. Na Święto Niepodległości otwarli :)
2 года назад
Dziękujemy za komentarz, pozdrawiamy :-)
@mirosawpytlarczyk2539
@mirosawpytlarczyk2539 2 года назад
Fajny odcinek służyłem na takich w Braniewie. Małe sprostowanie ... owy czerwony spust to nie gaśnica a spust dowodcy, mógł strzelac na komede operatora, były jeszcze rurki gtore ogrzewały dłonie.
2 года назад
Bardzo dziękujemy za sprostowanie 👍
@krzysztofparski8294
@krzysztofparski8294 2 года назад
najlepiej rozgrzewało dłonie dotknięcie luf to długiej serii, ,🥰
@fujitsusiemens5996
@fujitsusiemens5996 2 года назад
O ile dobrze pamiętam (szkółka Koszalin 90), dowódca miał tez "czerwony" wyłącznik główny do silnika - na wypadek "straty" kierowcy/łączność z nim - był kompletnie odseparowany od przedziału bojowego. Celowniczy (-owie - w pionie i poziomie) powinien mieć < 165 cm wzrostu (optimum 160) żeby w miarę normalnie funkcjonować na stanowisku :)
@ryszardparchowski3003
@ryszardparchowski3003 2 года назад
operator szyłki w 3737 Braniewo 76-78r.
@fujitsusiemens5996
@fujitsusiemens5996 2 года назад
@@ryszardparchowski3003 A pamięta Pan może jak odbywało się wybranie celu? Bo mi się w głowie kołacze że tam były takie dwie lampy jak w oscyloskopie i jeden musiał uchwycić cel pomiędzy dwoma pionowymi a drugi pomiędzy poziomymi liniami. I dopiero wybrany cel był śledzony i ostrzeliwany przez automat.
@krzysztofw9002
@krzysztofw9002 2 года назад
Osobiście mała korekta co do prędkości max (może inni kierowcy też mają doświadczenia..) . Na utwardzonej drodze kostka pod Braniewem 63-67km/h goniłem "Jeppa" dowodzenia.... Pozdrawiam Przeciwlotnicze oraz ogólnie Bombardierów i Kadrę z Braniewa.
@krzysztofw9002
@krzysztofw9002 2 года назад
Wypowiedź dotyczy lat 90tych....
@karolrazniewski8545
@karolrazniewski8545 2 года назад
Ma Wicku morskim oglądałem strzelania, strzelały ,,białe " . Jedne plutony celniej inne słabiutko, zależy od załogi
@zbyszekrusiecki6793
@zbyszekrusiecki6793 2 года назад
Super,tak powinno się wykładać temat,na poważnie,ale jakże ciekawie.
@danieldrc4910
@danieldrc4910 2 года назад
Dobrze się pan wyrobił w prowadzeniu i omawianiu pozdrawiam, a odcinek ciekawy ; ) niech pan więcej nagrywa : )
@KretinoSantino
@KretinoSantino 2 года назад
@6:20 - A je to reference is just incredible. Soviet designers made lots of great designs ...... but sometimes forgot that you have to fit crew inside.
@witmat355
@witmat355 2 года назад
Gratulacje z bardzo dobrą robotę. Czapki z głów 😄, a nawet hełmofon z głowy.
2 года назад
Wielkie dzięki :)
@jakubwrobel460
@jakubwrobel460 2 года назад
Cudeńko! Zazdroszczę tym co mieli okazję obsługiwać to działo samobieżne... Dzięki za ten odcinek! 🙂
@luigivercotti6163
@luigivercotti6163 2 года назад
Na tym kanale zasady są proste: jest nowy odcinek, to najpierw idzie łapka w góre, a potem jest oglądany. W dzisiejszym przypadku „potem” może nastąpić nawet jutro ;)
2 года назад
Ważne, że będzie oglądany 👍
@krzysztofparski8294
@krzysztofparski8294 2 года назад
Tylko nie dawaj łapki przed upływem minuty bo algorytm YT nie zaliczy go trzeba trochę obejrzeć 🤠
@achuchrobry5325
@achuchrobry5325 2 года назад
Bardzo wartościowy program.
@profipranieradom7312
@profipranieradom7312 2 года назад
bardzo ciekawy program i bardzo dobry prowadzący
@beata8057
@beata8057 2 года назад
Fajny odcinek.Belka z tyłu popularnie nazywana jest zapałką.Zasłona dawała dodatkowe zaciemnienie w celu polepszenia widoczności zobrazowania na radarze.
@kazimierztworek2618
@kazimierztworek2618 2 года назад
Uzupełnienie do mojej poprzedniej wypowiedzi: Kiedy wiązka radaru trafiła na cel wystarczyło nacisnąć przycisk na wspomnianych rękojeściach - od tej chwili radar automatycznie podążał za celem. Po włączeniu przeliczników następowało określenie na bazie odległości zmierzonej przez radar i kąta podniesienia , o jakie kąty wyprzedzenia powinny być ustawione lufy. Po włączeniu napędów hydraulicznych następowało w mgnieniu oka ustawienie całej wieży i luf we właściwym położeniu. Teraz wystarczyło nacisnąć spust. Można było wprowadzać korekty na przelicznikach.
@janborczymucha1440
@janborczymucha1440 2 года назад
Z prawej strony rękojeści były 2 przyciski chłodzenie armat i strzelanie z lewej też 2 do radaru
@hanskloss5755
@hanskloss5755 2 года назад
Obejrzę wieczorem :)
2 года назад
Zapraszamy 😁
@jerzybaczyk2769
@jerzybaczyk2769 2 года назад
Lubię takie konkretne informacje. Dziwne że sprzęt sprawdzał na tych lampach w warunkach bojowych, szczególnie na Bliskim Wschodzie.
@dareksieron61
@dareksieron61 2 года назад
Mile wspominam służbe na Szyłce jako operator działek 1992 Jelenia Góra :)
@markonori3963
@markonori3963 2 года назад
Jesień 89 pozdrawiam :)
@MrSzyja12
@MrSzyja12 2 года назад
Kiedy miałeś pobór.Ja na bateri jesieni 92.Może się znamy
@KPTaurus
@KPTaurus 2 года назад
moja ulubiona seria filmów omawiająca sprzęt używany w Wojsku Polskim, w końcówce przydałaby się tylko informacja gdzie w Polsce można omawiany sprzęt obejrzeć na własne oczy; a jeśli mógłbym coś podpowiedzieć to może warto byłoby nawiązać stałą współpracę z MBP w Poznaniu i maj. Ogrodniczukiem, myślę że byłoby to żródłem fantastycznych materiałów o tamtejszych eksponatach
2 года назад
Nie ukrywam, że też bardzo byśmy chcieli nawiązać współpracę z MBP w Poznaniu. To dla nas byłby taki Święty Graal. Na razie trochę się odbiliśmy, ale jeszcze spróbujemy. I dziękujemy za miłe słowa.
@jszania
@jszania 2 года назад
muzeum WP, Warszawa, ul Powsinska.
@grubyeti
@grubyeti 2 года назад
inni mogą się od was uczyć , gratki
@Piotr_PL-zv4rr
@Piotr_PL-zv4rr 2 месяца назад
Witam. Mam problem z dokładnymi i wiarygodnymi wymiarami pojazdów wojskowych. Chodzi o szerokość, długość i wysokości. Czy jest jakaś strona w internecie podająca takie informacje? Pozdrawiam
@adamszulc6326
@adamszulc6326 2 года назад
Dzięki za fantastyczny materiał 👍
@AmaatooR
@AmaatooR 2 года назад
Uwielbiam wasze filmy.
@tomaszkaczor8668
@tomaszkaczor8668 11 месяцев назад
Po tych modernizacjach do 90 roku można było jeszcze jakieś helikopter tym ściągnąć No teraz można jedynie wykorzystać to jak już nic więcej nie zostanie
@wiktorbezulski947
@wiktorbezulski947 14 дней назад
Drony
@grzegorzryc7608
@grzegorzryc7608 2 года назад
Ten czerwony spust u dowódcy to spust ognia a nie przeciw pożarowy. Celowniczy wydawał komendę 'WCELU' a dowódca naciskał spust i podawał poprawki😀Piękne chwile spędziłem w tym wozie,a czy była taka niewygodna.. gdzie tam w zimie na poligonie 'wicko' można było się nawet w szyłce wyspać😀 czy imprezkę zrobić😂🍻Miło było obejrzeć ten odcinek i z sentymentem wspomnieć....
@grzegorzryc7608
@grzegorzryc7608 2 года назад
W szyłce żeby wystrzelić trzeba było nacisnąć dwa przyciski jeden uruchamiał chłodzenie działa a drugi układ strzelniczy. Do tego szyłka miała trzy niezależne spusty:jeden u dowódcy, drugi w drążku sterowania wieżą u pierwszego operatora(nie pokazałeś tego w filmie😀) trzeci to te pedała przy nogach pierwszego operatora(to nie ogrzewanie tylko spust😀)
2 года назад
Bardzo dziękujemy za ten komentarz. Tak, z tym spustem się rozpędziliśmy, posypujemy głowy popiołem. I potwierdzamy, że robiąc ten odcinek, choć ciasno to jakoś tak....fajnie w tej Szyłce było 😁. Ale w Goździku też fajnie 🤔. Wszystkiego dobrego w Nowym roku 😁
@grzegorzryc7608
@grzegorzryc7608 2 года назад
Wasze filmy to kawał dobrej roboty, a szczególnie dla nas co na nich służyliśmy👍Wszystkiego naj..
@macmac19800
@macmac19800 2 года назад
Super odcinek, zawsze czekam z wypiekami w rękach na kolejne, profesjonalne prezentacje sprzętu wojskowego. Muzyka z "Sąsiadów", podczas wchodzenia do maszyny, przypomniała mi dzieciństwo... Pozdrawiam
2 года назад
Dziękujemy :)
@leszekll
@leszekll 2 года назад
Dzięki. Super odcinek!
@NazirzEfezu
@NazirzEfezu 2 года назад
widziałem już wszystko (nie które odcinki nawet po kilka razy) i tak sobie myślę że może czas najwyższy aby zacząć omawiać sprzęt Zachodni a nie tylko radziecki. a tak w ogóle ,jak by było częściej to już by było mistrzostwo świata . kanał świetny ale trzeba iść do przodu. Pozdrawiam.
2 года назад
Dziękujemy za komentarz. Jeśli chodzi o sprzęt zachodni to poprostu jest go niewiele, tu w naszym regionie ( ale mamy pewien egzemplarz już na oku). Tak wiemy, naszą bolączką jest częstotliwość umieszczania filmów. Naprawdę, chcielibyśmy robić to częściej ale obecnie utrudniają nam to nasze inne zobowiązania. Ale ma Pan rację, trzeba iść do przodu i każdą wolną chwilę poświęcamy żeby właśnie do tego dążyć. Pozdrawiamy :-)
@NazirzEfezu
@NazirzEfezu 2 года назад
@ WIELKIE dzięki za odpowiedź ( to dobrze świadczy o kanale) naprawdę jest to świetny kanał i jeszcze lepszy prowadzący . Nic, tylko czekać na dalsze odcinki. Trzymam kciuki i życzę wam jak najlepiej. Pozdrawiam serdecznie.
2 года назад
Dziękujemy. Właśnie pracujemy nad nowym odcinkiem, który okazał się "gruuubbbyy" i dlatego mamy opóźnienia, ale w trakcie tej pracy udaliśmy się na kolejne polowanie i mamy materiał na kolejny odcinek :-). Może w marcu wrzucimy 2 🤔
@NazirzEfezu
@NazirzEfezu 2 года назад
@ Było by SUPER. Już nie mogę się doczekać. 👍
@gregant9864
@gregant9864 Год назад
Wlasnie dobrze ze jest radziecki sprzet. Nasza armia nadal jest bardzo socjalistyczna dlatego dobrze wiedziec co mamy na stanie gdy przyjdzie nam walczyc z inna socjalistyczna armia ze wschodu.
@albrecht225
@albrecht225 2 года назад
Byłem kierowcą elektromechanikiem w ZSU 23_4 ! Po ostrzale starego czołgu na poligonie pancerz odlatywał płatami !!!
2 года назад
Dziękujemy za komentarz :-)
@witoldo7503
@witoldo7503 2 года назад
Bylem operatorem celowniczym w szylce. Radary trzeba bylo za pomocą pkl obracać. Jesień 97.
@witoldo7503
@witoldo7503 2 года назад
Seria z 4 działek wycinala drzewa na drawsku
@jszania
@jszania 2 года назад
@@witoldo7503 co to pkl?
@witoldo7503
@witoldo7503 2 года назад
@@jszania polowy kabel lekki. Radary obracalo sie za pomocą kabla zeby z zewnątrz wygladalo ze dzialaja. Na trybunie w czasie ćwiczeń opal 98 w drawsku siedzial kwasniewski kwasniewski
@BezNazwyITyle
@BezNazwyITyle 2 года назад
Super odcinek! Czekam na następne.
@jarosawhejduk4859
@jarosawhejduk4859 2 года назад
Materiał bardzo ciekawy. Mam jednak pytanie-co oznacza słowo PASYWIZACJA? Dziekuje za ewentualne podpowiedzi.
2 года назад
W wypadku systemu naprowadzania oznacza to wymianę stacji radarowej (generującej impulsy czyli aktywnej a przez to łatwej do wykrycia) na głowicę optoelektroniczną która może wykrywać cele od pasma widzialnego po termiczne (urządzenie pasywne).
@jarosawhejduk4859
@jarosawhejduk4859 2 года назад
@ dziękuję
@MrBula40
@MrBula40 Год назад
Dobry sprzęt.. Ciężko było utrzymać w sprawności technicznej..
Год назад
Dziękujemy za komentarz 👍🏻
@pawekowalski9900
@pawekowalski9900 2 года назад
Super program👍
2 года назад
Dziękujemy :-)
@jcezar2222
@jcezar2222 2 года назад
Dla laików wzbudza zainteresowanie, dla znawców tematu najbardziej razi ,,ten czerwony spust", który faktycznie jest rękojeścią spustową do prowadzenia ognia przez dowódcę zestawu, a ,,spust" - włącznik wspomnianego systemu przeciwpożarowego mieści się na pulpicie dowódcy pod klapką ROSA bo tak nazywa się system przeciwpożarowy zestawu.
@hania7296
@hania7296 2 года назад
Super film💕
@mieczysawmikoajczyk9321
@mieczysawmikoajczyk9321 2 года назад
naprawdę super film - leci subek ...
2 года назад
Dziękujemy
@Apoteoza
@Apoteoza 2 года назад
Jako człowiek o nazwisku Gawryś pierwsze 15 sekund materiału walnęło mnie jak wór ceglanych fallusów.
@marekmarek9518
@marekmarek9518 2 года назад
jak zwykle profeska
2 года назад
Dziękujemy
@marcinmarczak5389
@marcinmarczak5389 2 года назад
Dzięki za film
2 года назад
Bardzo proszę :-)
@januszmarcinguszak201
@januszmarcinguszak201 2 года назад
Super odcinek, ale nie dla laikow :). Pozdrawiam Polish/Canadian z Montrealu.
2 года назад
Dziękujemy i pozdrawiamy :-)
@jerzyguglas4320
@jerzyguglas4320 2 года назад
Sluzylem w takiej baterii ,,Szylek" w 1971/72 w Gorzowie Wlkp. 4-ta Pomorska Dywizja Powietrzno Desantowa. PoIgon w Ustce.
@jerzyguglas4320
@jerzyguglas4320 2 года назад
Poligon*
@jerzyguglas4320
@jerzyguglas4320 2 года назад
Wicko Morskie.
@jszania
@jszania 2 года назад
co możesz napisać o jednostce przeliczającej?
@janpawlak6112
@janpawlak6112 2 года назад
W Wietnamie były testowane dobrze radziły sobie z helikopterami
@pawcio_ciekawaokolica
@pawcio_ciekawaokolica 2 года назад
Kolejny świetny materiał czekamy na następne.
@gresiok
@gresiok 2 года назад
świetna seria. więcej chcemy
@borysx4082
@borysx4082 2 года назад
byłem operatorem radaru w takiej 96-97 👍
2 года назад
Wow, pozdrawiamy :-)
@witoldo7503
@witoldo7503 2 года назад
A ja celowniczym. J97
@wiernypies3081
@wiernypies3081 2 года назад
@@witoldo7503 a ja st. kpr. podchorąży dowodziłem 80/81
@jerzyguglas4320
@jerzyguglas4320 2 года назад
Sanitarka I woz amunicyjny 70/72r. Gorzow Wlkp.
@jszania
@jszania 2 года назад
ktoś tu napisał, ze nie operator radaru tylko odległości.
@elwiz81
@elwiz81 Год назад
przespałem we wierzy wiele dni;). Na baterii mieliśmy 3 sztuki tylko jedna była na chodzie ;P
@iwo1979
@iwo1979 2 года назад
dla zasięgów pozdr.
@predi888
@predi888 2 года назад
Świetnie ! ! To co będzie następne? Wyrzutnia Krug? A może Łuna ? :)
2 года назад
Co do kolejnego odcinka, to trop można już znaleźć na naszym kanale ;) Krugowi Łunie nie mówimy nie ;)
@SlawnyC79
@SlawnyC79 2 года назад
Ale ten kanał jest dobry!
@hieronimczes2426
@hieronimczes2426 2 года назад
Bardzo ciekawy film.
@Skakunow
@Skakunow 2 года назад
Jak na tamte czasy Szylka byla dobrym sprzetem.
@fujitsusiemens5996
@fujitsusiemens5996 2 года назад
Jeżeli tamte czasy to lata 70-75, to pełna zgoda. Jeśli ktoś mi powie, że WP ma to jeszcze (po dowolnych "modernizacjach") na uzbrojeniu - nie uwierzę. A jak przedstawi dowody - no to zacznę się bać....
@emildragneel9800
@emildragneel9800 2 года назад
@@fujitsusiemens5996 Tak, wciąż to mamy na uzbrojeniu po modernizacjach. Nazywa się ZSU 23-4 Biała. Różni się tym że ma zmodernizowane działka o zasięgu skutecznego ostrzału do 3,5 km(zamiast do 2,5). Radar wymieniony na całkowicie pasywną optoelektronikę oraz wyrzutnię pocisków grom.
@emildragneel9800
@emildragneel9800 2 года назад
I tak, faktycznie jest się czego bać. Nowo wprowadzane PLOT o bezpośrednim zasięgu to Poprad które mają zasięg rażenia celów do 6,5km. Dla porównania stary rosyjski Mi-24 może odpalić pocisk powietrze ziemia już przy 8km. Czyli Rosjanie mogą rozwalać obronę naszych wojsk zmechanizowanych pozostając poza naszym zasięgiem.(chociaż najpierw będą musieli wyeliminować S-125 o zasięgu 25km, 2k12 Kub o zasięgu 30km oraz 9k33 Osa o zasięgu 15km.) Wyobraź sobie jakim skokiem jakościowym jest zakup hamerykańskich patriotów o zasięgu 90km w miejsce S-125 I ewentualny zakup CAMMów o zasięgu 30km w miejsce 9k33 Osa... A że nie dziwi mnie że nikt nie myśli o zastąpieniu czymś 2k12 Kub z końca lat 80tych
@jaremaw2368
@jaremaw2368 2 года назад
Za moich czasów, aby obniżyć koszty szkolenia działonowych wewnątrz armaty 100 mm czołgu T-55 montowano lufę od Szyłki i chłopaki ćwiczyli za pomocą amunicji 23 mm.
@witmat355
@witmat355 11 месяцев назад
Super
@thomaspillar1825
@thomaspillar1825 2 года назад
Pierwszy etap automatyki to bylo zlapanie celu na radar , nastepnie wieza , a potem armata ustawialy sie prosto na cel. Definiowalo to parametry zerowe do przelicznika, dowodca i operator kata mieli cel tez na swoich celownikach optycznych. Po recznym ustawieniu wskaznika na kineskopie odleglosciomierza , przelicznik 1A7 wprowadzal korekty. Na radiostacji dowodca aktywowal " ZAPROS" czyli zapytanie radiowe swoj lub obcy. Jak nie dostawal odpowiedzi, ze "swoj" i widzial, z to obcy to mogl wydac komende "ile sekund ognia". Decydowal tez czy strzela recznie jak leci prosto na niego, wprowadzal reczne korekty Alfa ,Beta ,Gamma, mogl wylaczyc wysokie napiecie magnetronu, jak sie bal rakiety lecacej na radar itp. Korekta Delta 1 to bylo przesuniecie zwiazane z lotem celu, Delta 2 - opoznienie pociskow liczone od odleglosciomierza, Delta-3 , krzywa balistyczna od odleglosci i Delta 4- krzywa balistyczna od podniesienia armaty. Alfa - korekta predkosci poczatkowej pociskow, Beta-korekta wiezy i Gamma - korekta podniesienia armaty. Antena w nocy przeszukuje i kreci sie wokolo. W trybie sledzenia celu antena wahluje, a katomierz horyzontalny nie widzi wysokosci . Przelicznik bierze go z inklinacji (kata nachylenia) anteny i zaklada, ze jest staly i tak ustawia armate. Predkosc zestawu nie byla uwzgleniana, pochylenia podczas jazdy tez nie, bo armata miala zyroskopy. Nowsza Tunguska ma juz dwie anteny , ta miedzy lufami do strzelania jest polaryzowana pionowo (wertykalnie) tzw. wysokosciomierz, a odleglosciomierz horyzontalnie, a ta na wiezy jest spolaryzowana horyzontalnie i kreci sie wokolo, co widac, bo jest paraboliczna. Szilka miala jeden magnetron ok. 6GHz , ale klistron odleglosciomierza byl spolaryzowany poprzecznie , zeby heterodyny koherentne mniej sie zaklocaly.
@skoczek224
@skoczek224 2 года назад
Wóz wygląda na pozyskany z nadwyżek "ZW" (lufy w stanie magazynowym a wnętrze jak nowe). Pozostaje ubolewać że nie został poddany modernizacji (Biała) i gnije, bo WP dalej nie ma nic lepszego. Pzdr.
@cacaroto8731
@cacaroto8731 2 года назад
Po co modernizowac, po co robić co kolwiek. Lepiej nie robić nic po ty by w pewnym momencie się "obudzić" i dokonać zakupu interwencyjnego.
@fujitsusiemens5996
@fujitsusiemens5996 2 года назад
@@cacaroto8731 Zasięg praktyczny ognia skutecznego działek 23 mm - 1500m. Śmigłowiec atakuje nasze siły (pancerne) z odległości 3-5 km. Szyłka, praktycznie bez opancerzenia - powinna poruszać się miń. 500 m za czołgami. Matematyka mówi, nie jesteśmy w stanie nawet przestrzelić szyby wrogiej maszyny :) Po 1973 jedyne sensowne zastosowanie to zdjąć radar i używać do tłumienia manifestacji - tu szybkostrzelność się przyda.
@zycienalagu8856
@zycienalagu8856 2 года назад
Oglądam 🤗
2 года назад
Miłego oglądania :-)
@rolandorlando5404
@rolandorlando5404 2 года назад
Bardzo ciekawe
@DJDaras
@DJDaras 2 года назад
chyba w Koszalinie uczyli obsługi tych zestawów, naprawiałem radiostacje r-123
@radek888
@radek888 2 года назад
Dodatkowo, nomenklatura - w LWP i dalej w WP, w artylerii przeciwlotniczej wojsk oraz rakietowej OPK, obowiązuje nomenklatura "artyleryjska", a nie blacharska (zmecholsko-pancerniacka) - czyli działon/bateria/dywizjon/pułk lub brygada.
@gregant9864
@gregant9864 Год назад
Nasza armia nadal jest bardzo socjalistyczna sprzetowo i mentalnie.
@tomaszkowalewski3095
@tomaszkowalewski3095 2 года назад
W tle mój skot R3M którego oddałem do muzeum w Świdnicy
@artsat2
@artsat2 2 года назад
Może następny filmik o zestawie rakietowym S-125 Newa
@piotrpiotr7672
@piotrpiotr7672 2 года назад
W predkosci obrotu wieży nie ma błedu? 70 stopni na sek to naprawde szybko.
@wiktor_ir7504
@wiktor_ir7504 2 года назад
Dzisiaj dropnął w War Thunder. Super pojazd.
@krzysztofjaskula3740
@krzysztofjaskula3740 2 года назад
Czekalem na nia !!!!
2 года назад
😁 no to elegancko
@PanProper
@PanProper 2 года назад
Super 👍
@thomaspillar1825
@thomaspillar1825 2 года назад
Sluzylem w Szylkach w 1981/1982 w 10 Sudeckij DP. Wszystko przedstawione zostalo poprawnie za wyjatkiem przelicznika; nie byl analogowy tylko elektromechaniczny.
@jszania
@jszania 2 года назад
zdumiewające. napisz cos więcej. ten przelicznik mnie fascynuje. Jednostka przeliczająca musiała uwzględniać obecny kierunek lotu (3 dane), położenie, odległość i prędkość samolotu, a w wypadku strzelania podczas jazdy tez kierunek jazdy (powiedzmy 2 dane) i prędkość zestawu. to wszystko automatycznie, bardzo precyzyjnie, w czasie rzeczywistym.
@thomaspillar1825
@thomaspillar1825 2 года назад
@@jszania Definiowane to bylo jako Delta 1, Delta 2 , 3 i 4 . Lot obieku to 4 dane : kat podniesienia armaty i kat jej obrotu: Odleglosc przeliczana byla elektromechanicznie na krzywa balistyczna i czas tj. przesuniecie w nim obiektu jak pociski doleca. Wyliczaly to katomierz i odleglosciomierz. Predkosc zestawu nie byla uwzgleniana, chociaz mozna wprowadzic korekte reczna, kierunek jazdy tez nie, bo armata miala zyroskopy.
@jszania
@jszania 2 года назад
​@@thomaspillar1825 nie bardzo to rozumiem. Jednostka przeliczająca musiała uwzględniać położenie (3 liczby) i wektor prędkości (3 liczby) samolotu. czyli 6 zmiennych niezaleznych. zakladam, ze polozenie w ukladzie wspolrzednych sferycznych, tzn odleglosc, azymut i elewacja. tylko ze to dotyczy samolotu, ustawienie armaty to WYNIK obliczen. zreszta ustawienie armaty to 2 liczby, nie 4. krzywa balistyczna? chodzi o zakrzywienie toru lotu pociskow? to problem w miare prosty, bo to stala funkcja 2 zmiennych: podniesienia lufy i odleglosci do celu (zakladam ze wiatru sie nie uwzglednia). ciekawe ze predkosc zestawu nie byla uwzgledniana, to musialo skracac zasieg skutecznego ognia w ruchu. bylbym wdzieczny za wyjasnienia, sadze, ze beda ciekawe nie tylko dla mnie.
@formtech2000
@formtech2000 2 года назад
elektromechaniczny czyli analogowy. Przelicznik był kombinacją transformatorów obrotowych selsyn oraz prądnic. A wszystko połączone przekładniami mechanicznymi. Stopień skomplikowania mechanicznego zawsze mnie zdumiewał.
@janborczymucha1440
@janborczymucha1440 2 года назад
Byłeś w Żaganiu albo w Zarach
@dobikdi9012
@dobikdi9012 2 года назад
Lubie odcinki wasze
@jszania
@jszania 2 года назад
w warszawskim oddziale Muzeum WP przy Powsińskiej stoi taki jeden, choc nie wiem czy w takim wspaniałym stanie jak ten. wogole tam stoi mnóstwo ciekawego sprzętu .
@formtech2000
@formtech2000 2 года назад
Fam stoi pojazd z pierwszej serii produkcyjnej. Nie ma jeszcze na nim powiększonych zasobników amunicyjnych na wieży.
@allegroweber
@allegroweber 2 года назад
Świetny odcinek a kiedy brdm2?
@freddiemercury2626
@freddiemercury2626 2 года назад
Szkoliłem się na szyłce na szkółce w Olsztynie
@Ganczarski13
@Ganczarski13 2 года назад
Będzie t-72 i t-80?
@karolrazniewski8545
@karolrazniewski8545 2 года назад
T 80 to za granicą tą złą posiadają
@TheWielebny44
@TheWielebny44 2 года назад
Bardzo interesujący odcinek.