Тёмный
Dobré vědět
Dobré vědět
Dobré vědět
Подписаться
Dobré vědět - kombinace populární vědy a humoru, který sem tam i neurazí

Jediný RU-vid kanál s dopravou zdarma!
Rychlost zvuku a sonický třesk.
10:19
Год назад
Space Cam 23 - rarášek z Marsu
12:18
Год назад
Комментарии
@MegaVlk
@MegaVlk 4 часа назад
Podle Einsteinovy teorie relativity (E=mc2) by nic nemělo být rychlejší než světlo. Avšak neutrina, jedna z nejpodivnějších fyzikálních částí, podle měření organizace CERN překonala rychlost světla, představující 299 792 458 metrů za sekundu. Neutrina dosahují rychlosti 300 006 kilometrů za sekundu. Takže je něco rychlejší než světlo.😁
@user-yd6qu2ts8v
@user-yd6qu2ts8v День назад
příteli naše společnost se nejvíce technologicky vyvinula za posledních 150 let dovedeš si představit jakym způsobem se rozjede naše společnost do dalších 150 let?
@user-yd6qu2ts8v
@user-yd6qu2ts8v День назад
dem to zbalit :D hele tak jako já to zbalim a stavte se :D
@tomolsa444
@tomolsa444 День назад
Koukám že tenhle kanál je už celkem mrtvej . Škoda, ale odstraňuji odběr 😊
@radusodehnal8623
@radusodehnal8623 2 дня назад
Provokace USA neznám mezi, neustále vytvářejí války.
@radimbartosek5356
@radimbartosek5356 3 дня назад
Já opravdu tipoval Afriku! :D :D
@marty1094
@marty1094 3 дня назад
Proč by si někdo zapínal funkci, která mu random zavře otevřené taby? Nechápu... 🤔🤔
@user-ou7wv4yz3h
@user-ou7wv4yz3h 4 дня назад
Charles Herve Perceval Leclerc🏎
@VitejteVdilne
@VitejteVdilne 5 дней назад
Tak ten pán je evidentně blázen
@boshbuster5675
@boshbuster5675 6 дней назад
edison byl normálně zloděj a spekulant,kterej se honil jenom za prachama-inu emeričan
2 дня назад
Znám i hodně dobré američany. Přinejmenším čtyři... :-D
@SramekOndrej
@SramekOndrej 6 дней назад
Asi je "zdravější" přístup k životu ten, že mě lidé mají rádi, protože neví jak jsem hrozný (a snažit se být dobrý skutečně) než přístup: lidi mě nemají rádi, protože neví jak jsem úžasný.
@romeovany6727
@romeovany6727 7 дней назад
perfejtní přednáška díky
@stanislavsalaquarda5045
@stanislavsalaquarda5045 8 дней назад
Na Mars? O tom se bavme, až se vůbec dostanou na Měsíc, založí tam kolonií a astronauti tam soběstačné přežijí cca rok. Jinak je toto k ničemu.
@OndrejRakusan
@OndrejRakusan 8 дней назад
Hej má to smysl! 🥳 a ja Vám za to moc děkuji ❤ sjel jsem starší fyzikalní videa a je to boží, kdyby byl každý tak šikovný učitel... Absolutně chytlavé a koukám samozřejmě dál i po Vaší pauze ... snad jste ok, bylo mi to lito... prasky jsou shit, jen vypinaji akutni kontrolku... preji at se dari :) koukam dál 🤓
@jirijanousek6633
@jirijanousek6633 8 дней назад
Pěkné povídání, děkuji!!! :)
@ewerymans4362
@ewerymans4362 9 дней назад
Cože to tu řešíte? Tak to je psycho 😊
2 дня назад
Tak jsou lidi, co řeší, zdali je lepší si vzít na večírek modré nebo zelené šaty. Každý řešíme nějakou blbost.
@ewerymans4362
@ewerymans4362 2 дня назад
Jo vím akorát sem z toho byl trochu vykulenej dik
@alenkakvocerova869
@alenkakvocerova869 14 дней назад
@xaverbzunda4504
@xaverbzunda4504 14 дней назад
Gravitační "baterie" využíval Tower Bridge (proto jsou tam taky ty věže), který díky nim měl parní pohon snad až do 60. let 20. stol., protože to bylo velice efektivní, i když to byla původně z nouze ctnost. Parní stroj nejde spustit a zastavit na povel, takže se ta energie právě ukládala do závaží, díky kterým se pak dal most zvedat tak rychle, jak by to žádný jiný stroj nedokázal.
@Klukjakbukadub
@Klukjakbukadub 18 дней назад
Vědec ví, blázen fantazíruje o Velkém třesku.
@jaroslavakollarova9655
@jaroslavakollarova9655 18 дней назад
Dovolte mi podělit se o několik slov o paní doktorce Lucii Drotárové, která mě provázela během studií na fakultě. Její nadčasový přístup, energie a schopnost motivovat nás studenty byly zásadní nejen pro naše akademické úspěchy, ale i pro běžné využití umělé inteligence ve všedním životě. Kéž by měli všichni vyučující ke svým studentům takový přístup.
@MonikaA.-sv4zd
@MonikaA.-sv4zd 18 дней назад
Tak jsem zase o trochu chytřejší
@HavrosM
@HavrosM 18 дней назад
V jaké úžasné době objevů lidé žili. Díky těmto omylům začala zlatá éra sci-fi... Mars jako umírající planeta kde přežívá starobylá civilizace , Venuše jako tropická planeta plná vegetace zahalena do věčného deště.
@vm1486
@vm1486 18 дней назад
Zase jsem se dozvěděla mnoho nového. Díky, pánové! 🕊️
@petrroman7989
@petrroman7989 18 дней назад
Mám radost že tento kanál nekomentují jen muži.. 😀
@KyrolKa
@KyrolKa 19 дней назад
👍
@sedlakmila
@sedlakmila 19 дней назад
Díky za výborného hosta 👍
@zdenekjaroska5724
@zdenekjaroska5724 22 дня назад
Yes duha je pořad krásná a sexy 🎉❤
@stanislavbandur7355
@stanislavbandur7355 23 дня назад
Tak čo sa týka ťažby - tak na videu je Dyson swarm (Dyson sphere sa berie ako pevná slupka - ale toto delenie vzniklo až neskôr) - no a Dyson swarm sa dá postaviť aj zo Statitov - stacionárnych satelitov, pretože dostatočne ľahký objekt s dostatočne veľkou plochou nepotrebuje energiu na udržanie sa na požadovnaom mieste, nakoľko bude tlak žiarenia dostatočný na to aby objekt do hviezdy nepadol. A keďže Slnko je 98% všetkej hmoty tak to je najlepšie miesto pre ťažbu v celej slnečnej sústave. Spomenuté megaštruktúry môžu teda zachytávať slnečný vietor, filtrovať z neho potrebné prvky a prípadný prebytok vodíku sa môže hádzať späť do hviezdy a teda sa bude čistiť a predĺži sa jej životnosť (alebo sa dá využiť iným vysnívaným spôsobom ako napr fúzia). Výhody tejto ťažby sú hlavne v dostupnom množstve materiálu, dostatku energie na spracovanie a modulárnosti riešenia (swarm spracovávajúcich statitov/satelitov rovnakého modelu a teda masová výroba znižujúca cenu)
@stanislavbandur7355
@stanislavbandur7355 23 дня назад
@Dobrevedet - batéria je súbor rovnakých častí - napr vodovodná batéria je súbor (dvoch) ventilov/kohútikov. delostrelecká batéria je súbor rovnakých kanónov a samozrejme batérie elektrických článkov sú batérie a súbor akumulátorov sú akumulátorové batérie (ako termoelektrický generátor má batériu pravdepodobne polovodivých termočlánkov ale to jadro je len jedno, pravdepodobne bude mať aj akumulátorové batérie pretože z toho termoelektrického generátoru moc veľký výkon asi nepôjde a tak si posedí, dobije akumulátorovú batériu a potom si zalieta - ale nie som detajlne zoznámený s designom a vlastnosťami Titánovej atmosféry) (samozrejme aj solárny panel je batéria článkov v kombinovanom zapojení sério- paralelnom aby to dalo aj napätie aj prúd a aj panely sú zapojené do batérie)
@stanislavbandur7355
@stanislavbandur7355 23 дня назад
Účinnosť a výkon solárnych panelov sa meria podľa schválenej metodiky - teda kolmý osvit s intenzitou 1000W/m2 čo v reále v našich zemepisných šírkach nedosiahneme ani s pozicionérom, takž to treba brať s riadnou rezervou. Hlavne v oblastiach ako sú údolia (Kamarátovi keď nastane inverzia, tak nevidí slnko aj 10 dní - akumuluje primárne energiu v 1000L boileri a vydrží tých 10 dní). A hlavne do účinnosti solárneho systému sa dosť mixuje účinnosť meničov. Pri zostave s 9ks panelov to môže pri oblačnosti vyrábať nižšie napätie ako sieťové a to potom menič ide s veľmi zlou účinnosťou (my väčšinou dávame do stringu /sériové zapojenie panelov/ 18-20ks čo robí 600-1000V podľa dennej doby a osvitu) a samozrejme uhol osvitu na to dosť vplýva. Najjednoduchšia a najlacnejšia forma akumulácie energie je samotný barák (v lete vychladiť, v zime vykúriť /vytopit/), potom veľká časť energie je TUV a teda boiler je veľmi lacný akumulátor a potom sú špecialitky od bežných AKU, cez superkapacitory, zotrvačníky, závažia až po zásobníky typu piesok, stlačený/zkvapalnený vzduch, vodík a samozrejme sa dajú vyrábať aj syntetické palivá (alebo aj prirodzené - repka/cukrová trstina príjme slnečné svetlo - z toho sa potom vyrobí olej/lieh a môžeme rozbehnúť motory keď treba) napr, vyrobiť Sabatierom metán, ten skvapalniť a držať v nádržiach. (do gravitačných batérií spadajú aj prečerpávacie vodné elektrárne, ktoré by mohli využívať prebytky v sieti - už stoja). K aukumulácii máme rozpracované aj flow batteries, potom reakcie kyslíku s hliníkom či železom (Iron oxide a Aluminium oxide batteries) a uvidíme ako to dopadne so solid state technológiou, vyzerá to až moc optimisticky (a cena má byť minimálna vzhľadom na spomenuté materiály). Veľmi široká téma tie obnoviteľné zdroje
@howtodo8728
@howtodo8728 24 дня назад
6:11 Hele jde to ruku v ruce.. Obvod čehokoli kulatého je vždy 3,14 násobek průměru té koule. Při zvětšování či zmenšování hodnoty vzdálenosti se vždy hodnoty dělí a násobí současně stejně. alespoň v našem vesmíru co známe. Ještě jen upřesním. pomocí GPT chatu mohu upřesnit stáří vesmíru na 13,8mld let. Jinak supr video.
@Jonas-zu6re
@Jonas-zu6re 24 дня назад
Ok
@Lubomir_Drinka
@Lubomir_Drinka 26 дней назад
Ja síce rozumiem, že je potreba dať NASA plány, ale zasypať moduly regolitom je istota rakoviny. NASA tak zvláštne lavíruje, niekedy je nebezpečný a niekedy nie je. Teraz dali úlohu, že ako udržať žiarenie pod 250mSv pri použití otvoreného vozítka. Ako to máme brať? Ak to spomeniem s Appolom, je to konšpirácia. Aby som to uviedol na pravú mieru, regolit síce NASA na zemi nenamerala rádioaktivitu, ale je to preto, že po miliarde rokov ožarovania, tam nemá čo radiácu viazať. Všetko gama žiarenie premení na rádioaktivitu a v kombinácii s titánom a železom v plášti mesačnej základne, skutočne smrteľná kombinácia. Neutróny vyrazia z plášťa ťažké jadrá, a stačí iba jeden a znamená to rakovinu. Navyše zloženie mesiaca je železo a titán. jediné čo to môže zastaviť, je elektromagnetické pole alebo teda nafukovací modul v jaskyni. Skutočnosť je taká, že mesiac je v gamma žiarení jasnejší než Slnko. Ja som prišiel na riešenie, využiť na toto žiarenie na pohon em poľa. žiarenie regolit vyrobí neutróny spustí sa nejaká tepelná reakcia, to už vieme ako na sonde voyager chat gpt navrhol hadrónovú kaskádu. V každom prípade, bude treba mať plášt a v ňom tenkú kapilárnu vrstvu vody, a mohla by byť tam aj tá huba z černobyľu čo sa živí radiácou.
@sarkakroupova9454
@sarkakroupova9454 26 дней назад
No velice vtipný , mám na to zcela jiný názor. Představme si planetu nebo více planet kde je technologie natolik rozvinutá aby překročila zavedená fyzikální pravidla či konstatní veličiny. Na takový vývoj je zde nutné velice pozitivní kolektivní myšlení, odpor ke komfliktům který byl pravděpodobně daný tím správným vývojem a hlavně společný cíl posouvat své společenství dopředu.Prodloužení života nebo kosmické inženýrství.Tyto civilizace dávno překročili své hamižné a nepřijící já.Příroda sama otevřela svou studnici takovému přístupu a tvorům kteří se takto chovají umožnila postoupit na další stupínek.Naše civilizace je takové dítě v galaktickém pojetí, některé děti jsou pilné a snaží se naslouchat, jiné jsou velmi zlobivé a neochotné se učit. Naši pozorovatelé nám neustále podsouvají možné scénáře našeho vývoje, ale my jsme zatím nedokázali složit zkoušku do druhé třídy. Pokaždé jsme propadli. Jestli se to někdy podaří nevím, spíš si myslím že nás čeká polepšovna. Jak velkou rákosku si vybereme je jen na nás, někomu stačí domluva a někde to bez výprasku prostě nejde. Myslím si, že se můžeme změnit a spousta lidí dokáže rozeznat co je dobro a co zlo.Bohužel to vypadá že to procitnutí bude opravdu až bude nejhůř, potom se změníme. Možná i jiné civilizace potřebovali ve svém vývoji podat ruku, uvidíme.
@oldadajbych8123
@oldadajbych8123 26 дней назад
Nevim odkud se vzala tabulka l_break, ale vypocet je to jednoduchy ... a stredne pevna ocel s mezi pevnosti 500 MPa ma tuto delku cca 6,5 km, takze ty hodnoty jsou nesmyslne! Vzorec je jednoduchy l_max = Rm / (g * hustota) = 500*10^6 / (10 * 7850) = cca 6500
@daliborluptak9711
@daliborluptak9711 26 дней назад
Neviete reálne ani aká je naša Zem, nie to ešte ako to vyzerá na Marse
26 дней назад
No jak kdo...
@vladimirferencik9873
@vladimirferencik9873 27 дней назад
Neverim tymto rozpravkam.
26 дней назад
Tak to vám tedy děkuji za vodpověď.