Тёмный

Rychlost světla - lze cestovat rychleji? (nápověda: nus ǝʌ uǝɾ) 

Dobré vědět
Подписаться 26 тыс.
Просмотров 79 тыс.
50% 1

Startovač: www.startovac.cz/patron/dobre...
Náš facebook: / dobrevedet.cz
Náš instagram: / dobrevedet_zakulisi
Pomáhá nám SLU: mixuj.slu.cz
A také hrou.cz: matematika.hrou.cz
Vznik tohoto pořadu byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a Státního rozpočtu České republiky v rámci projektu OPEN UNI - zlepšení otevřenosti a atraktivnosti studia na SU (CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_056/0013364), který je realizován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, jehož poskytovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Опубликовано:

 

7 дек 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 339   
@helfstajn4739
@helfstajn4739 Год назад
Skvělé video, a rozhodně velká poklona za tu správnou zvukovou stopu v 2:40 :D
@ondrejsvoboda4200
@ondrejsvoboda4200 Год назад
Proč je cca 299 792,458 km/s nejvyšší rychlost světla? Protože je to nejvyšší rychlost Chucka Norrise a světlo se ho bojí překonat :D
@WeterCZ
@WeterCZ Год назад
m/s ne km/s
@tomasstana5423
@tomasstana5423 Год назад
@@WeterCZ má tam čárku, takže km/s
@vaclavandrs1509
@vaclavandrs1509 Год назад
@@tomasstana5423 stejně to je blbě páč m/s je 3,6x menší než km/h.
@tomasstana5423
@tomasstana5423 Год назад
@@vaclavandrs1509 vice číst, méně psát :)
@Rasa123vlk
@Rasa123vlk Год назад
@@tomasstana5423 musíš to číslo vynásobit 3,6 aby ses dostal na km/h
@paveljedoun269
@paveljedoun269 Год назад
Opět perfektní video díky, jen tak dál
@zahradni_inspirace
@zahradni_inspirace Год назад
Super video. Jen k tomu sci-fi a cestování rychlostí vyšší než světlo - tzv warp pohon by měl fungovat tak, že by před sebou prostor smršťoval a za sebou natahoval. Je to jen teorie spočítaná jen matematicky. Ale jeden nikdy neví. Není to tak dávno, když jsme ve Star Trek viděli kapesní komunikátory, se kterými se dalo komunikovat na ticíce kilometrů. Tenkrát nám to fakt připadalo jako sci-fi. Dneska mobil nosí v kapse každý a zavolá si klidně na druhý konec světa. Co se týče rychlosti přředávání informací - Einsteinovou noční můrou byla provázanost částic. Zavrhl jí s tím, že je to nesmysl a při tom je řadu let dobře prokázáno, že provázané částice vzájemně okamžitě ovlivňují svůj stav bez ohledu na tom, jak vzdálené od sebe jsou. No třeba jednou někdo přijde na to, jak to využít a postavit komunikační zařízení, které bude předávat informace okamžítě, bez ohledu na kterém konci vesmíru se nacházíte. V souvislosti s tím mne ale napadá, že mít takový telefon a být někde v galaxii, která se od nás rychle vzdaluje, na zem bych se asi dovolal dinosaurům... :/
@penthyn
@penthyn Год назад
Tohle komunikační zařízení ale nikdy fungovat nebude. Vesmír to má dobře promyšlené. Je to jednooduché. Dokud neznám výsledek měření, nevím, co měřím. Jak by se takový stroj choval? Vynálezce odešle zprávu v jedničkách a nulách. Dokud příjemce nebude znát znění zprávy, všechny signály, které se k němu dostanou budou zároveň jedničkamy a zároveň nuly. Navíc v závislosti na tom ,jak by stroj posílal informace je možné, že by dokonce příjemce dostal tuhle nejasnou zprávu dřív, než ji vynálezce poslal. Tenhle nejasný stav se nazýva kvantová superpozice. Nejznámější interpretací je bez pochyby Schroedingerova kočka.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Obrovská rýchlosť sa ťažko dosahuje z príčiny pôsobenia gravitačného poľa na teleso, preto odstránením gravitácie, trebárs nejakým antigravitačným motorom, by už nemalo nič prekážať tomu, aby sa rýchlosť svetla prekonala.
Год назад
Komunikátor ale neporušuje žádné fyzikální zákony. Warp pohon by je buď porušoval nebo by byl nepraktický (napříklat tak, že by posádka lodi nemohla loď řídit, nebo že by neměla jak brzdit v destinaci)
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Nejaký antigravitačný motor by dokonca umožnil prekonať dráhu bez nutnosti sa pohybovať. Rakete by stačilo sa zastaviť a pohybovali by sa okolité hviezdy, čiže galaxia svojím rotovaním by sama priblížila hviezdu, ktorú by posádka chcela navštíviť. Inak bez antigravitačného motoru je raketa strhávaná gravitačnými silami a preto pohon musí využiť na prekonávanie týchto síl.
@stanislavbandur7355
@stanislavbandur7355 Месяц назад
No nie vždy je reálne to, čo spočíta matematika. Mnohokrát vyjdú dve riešenie pre rovnicu. napr. Idem kúpiť pozemok o veľkosti 100m^2 . Takže viem, že pozemok musí mať - napr. 10mx10m alebo 25x4 1x100 ... ale aj keď tu je prakticky nekonečno riešení, nesmieme zabudnúť, že máme ešte jedno nekonečno riešení rovnice x=a.b. Ale niečo aako pozemok o rozmere -10m x -10m si nikto nepredstavuje a prakticky ešte nikto taký rozmer nikde nenašiel (bavíme sa o veľkosti vzdialenosti aka absolútnej hodnote, pri relatívnych vreľkostiach používame znamienko na určenie opačného smeru) No a tu potom máme častice, ktoré nevyžadujú na rýchlosť vyššiu ako svetlo žiadnu nekonečnú energiu (nekonečno vychádza len pri rýchlosti c ). No ale musíme byť reálny a teda nejaké i (imaginárne číslo odmocnina z -1) je niečo čo v matematike existuje a v realite nemá obdobu. Takže úžasný Tachion je nejaký imaginárny. Podobne to máme aj s úžasným Alcubiére-ovým (warp) pohonom. Matematicky to sedí, ale zatiaľ nemáme potrebnú energiu ani na zostrojenie lode o veľkosti atómu. Myšlienka je, že časopriestor pred loďou musíme zmršťovať. Na to potrbujeme energiu/hmotu/gravitáciu (aj keď gravitácia je v podstate tá deformácia priestoru, takže...). Ale na druhej strane potrebujeme za loďou časopriestor expandovať. Na to potrebujeme zápornú energiu/hmotu/gravitáciu, ale nič z toho nemáme. Pozorujeme také efekty na veľkých škálach ale čo to je tá temná/skytá/dark energia nikto zatiaľ netuší (a nie antihmota okrem náboja nič záporné nemá). Takže ak nájdeme (dôležité je AK - nakoniec sa može nájsť vysvetlenie nesúvisiace so zápornou energiou, zatiaľ nik netuší) zápornú energiu/hmotu tak budeme mať aj antigravitáciu a potom ak tomu nebudú brániť iné súvisloti taký pohon zostrojíme (ak dovtedy neskončíme my alebo vesmír) A samozrejme kvantové previazanie je super - pošlem častice a namieriam náhodné stavy (ako prijímateľ správy). Toto bolo overené mnohokrát a jedná sa naozaj o úplne náhodný výsledok. Z toho správu neposkladám, aj keď budem presne vedieť, v akom stave sú častice na vysielacej strane (náhodné výsledky len presne opačné - no super). Samozrejme čítaním zruším previazanie a zasa budú na Prox Centauri čakať 4 roky na ďalšiu dávku previazaných fotónov z ktorých zasa nezistia nič - to už je jednoduchšie tie fotóny modulovať a poslať im správu pomocou nich. Ak to urobím tak, že ich odmeriam na vysielacej strane, aj tak budem musieť posielať na druhý koniec správu o tom, ktorá tá častica platí či neplatí (čo už je nejaká forma kvantového šifrovania - to už je nad môj limit) zasa max svetelnou rýchlosťou.
@KamxiCZ
@KamxiCZ Год назад
skvělé video, díky
@pavelhanzl2130
@pavelhanzl2130 Год назад
Gratuluji maminko Máte dvojčata, to by jste mohla jedno poslat do vesmíru, nebo obě?
@panmustafa6704
@panmustafa6704 Год назад
😂🥰Milujem tieto videá
@libborr
@libborr Год назад
Nic se nemůže pohybovat rychleji než světlo, zajímavé že vesmír se rozpíná daleko rychleji než světlo 👍
Год назад
To jsem zmínil na konci videa. Nic se nemůže vesmírem pohybovat rychleji, než světlo. Na druhou stranu - vesmír se může rozpínat neomezeně. Není v tom žádný rozpor. Jen prostě není možné, aby se rychleji, než rychlostí světla, šířila informace. A to platí i v případě rozpínání vesmíru.
@davidkrbec6154
@davidkrbec6154 8 месяцев назад
To si nemyslim ze to nekdo nekdy zmeril ani sem o tom neslysel nikoho mluvit
@latheo7738
@latheo7738 Год назад
Díky za nápovědu 🫠
@SramekOndrej
@SramekOndrej Год назад
Ta poslední myšlenka bonusu mi vnukla otázku: Když se za těch 200 miliard let bude pozorovatel domnívat, že celý vesmír tvoří jen "naše nová megagalaxie" nebude mít ve své podstatě pravdu? "Zbytek" galaxií a vesmíru už bude tak daleko a bude se dál vzdalovat tak rychle, že žádná výměna informací, nebo chceme-li kauzalita, nebude mezi jednotlivými částmi vesmíru možná, takže pro sebe navzájem vlastně nebudou existovat. Bude to něco jako paralelní vesmíry, které také možná existují, ale nemůžeme s nimi nijak interagovat a jsou pro nás bezpředmětné.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Год назад
Velmi záslužné video. Jenom doplním nakousnutou maličkost ohledně zmíněného, že pozorovatel z rakety vidí skrze dalekohled (zamířený na Zemi) stejný čas (přesněji stejné tempo) jako svůj palubní a naopak, pozorovatel ze Země vidí skrze svůj dalekohled (zamířený na raketu) stejný čas (stejné tempo času samozřejmě) jako ve svém obývaku, což je správné, ale je to dáno Dopplerem. Pokud se raketa vzdaluje (relativně i Země), informace ze Země, která ji "dobíhá", je "natažena", nebo naopak zkrácena v případě přibližování. Tím se nám hodiny zdánlivě synchronizují, ale skutečnost je taková, že objekt, který zrychlil a letí, má tempo času výrazně delší, což se projeví až vzájemným porovnáním časů přímo na Zemi - viz paradox dvojčat. Píši to jenom proto, aby někteří nezneužili tuto pasáž k obhajové svých dogmat, že relativita neexistuje. Relativita v teoriích primárně odráží kauzalitu a ta se zachovává skrze zdánlivé síly a dynamikou času. Proto také nelze překročit rychlost světla, což by znamenalo cesty do minulosti, hromadění hmoty v minulosti a nejspíš zničení celého kauzálního vesmíru, který by se s tímto nemusel vyrovnat. Co se týče Alice a Boba, bylo by dobré ponechat tyto modelové subjekty kvantovce či kvantovému šifrování. Přimlouvám se za Áju a Béďu, protože Alici a Boba v tomto konkrétním kontextu už nevyženete z hlavy. :) Ale stále platí, že je to velmi dobré edukativní video. :)
Год назад
Neuvidí stejný čas. Naopak, navzájem uvidí u toho druhého pomalejší čas.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Год назад
@ V závorce mám uvedené upřesnění v rámci tempa času. Nechtěl jsem přímo napadnout Vaši stejnou časomíru ze dvou vztažných soustav, které jsou nejspíš jen ilustrativní, i když je to kardinální nesmysl. :)
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Lorentzové transformácie bude pozorovateľ v rakete a pozorovateľ na Zemi počítať totožne, tak potom po vzájomnom stretnutí kde sa má odchýlka v čase ukázať?
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Год назад
@@hmmh-qq Přesně toto nepochopení ilustrace z videa jsem předvídal. Nejde o hodiny in natura, ale o tempo či dynamiku času znázorněného stopkami. Nejde o přímé porovnávání dvou hodin stojících vedle sebe, ale v konkrétní věci o zprostředkované porovnávání sofistikovanými dalekohledy skrze "nataženou" informaci z Dopplera. Zdánlivě se oběma subjektům vzájemně se pozorujících dalekohledy jeví jejich protějšek zpomalený. Video je naprosto v pořádku, byť se smíchaly dvě věci dohromady. Lorentz. transformace a ostatní je také v pořádku. Rozdíl času, respektive komu ze dvou subjektů ubíhal čas rychleji či pomaleji, zjistí až po vzájemném setkání porovnáváním svých časomír - viz paradox dvojčat, který už dávno není paradoxem.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
@@DL-kc8fc - Je to podvod. Nijak sa nedá určiť, či sa skutočne pohybuje raketa alebo Zem, preto odchýlka na hodinách pri porovnaní nenastane.
@jirikulach9005
@jirikulach9005 Год назад
Ať přemýšlím jak přemýšlím tak jsem nepřišel na to jak může rychlost zpomalit čas když je rychlost jako taková vždy relativní a tudíž není možné objektivně určit kterému z objektů by se měl zpomalit čas. To co ale není relativní je zrychlení ( přetížení ) které musí Bob podstoupit v raketě se kterou dosáhl vysokých rychlostí. Proto předpokládám že rychlost není primárně to co zpomaluje čas ale nýbrž přetížení které bylo zapotřebí k dosažení změny rychlosti. Vlastně existuje jednoduchý experiment který dokáže jestli melu blbosti či nikoliv :) a tím jsou družice/sondy na oběžné dráze které údajně podléhají mírné ale přesto měřitelné dilataci času .. pokud mám pravdu tak by neměl být žádný rozdíl mezi dilatací času na družicích na běžné a geostacionární dráze jelikož ty které se pohybují okolo Země podle mě nepodléhají dilataci kvůli své rychlosti ale kvůli gravitaci/přetížení ( rozdílné gravitaci vůči povrchu Země ) kterému podléhají stejně jako ty na geostacionární dráze ale pouze v případě že jsou stejně daleko .. pokud by měla ale být rychlost ta která zapříčiňuje onu dilataci tak by geostacionární sondy tomuto jevu neměli podléhat.
Год назад
Rychlost světla je absolutní. To je celé.
@jirikulach9005
@jirikulach9005 Год назад
@ A existuje nějaký důkaz ? Nějaká logická úvaha nebo prostě pokus který to skutečně dokazuje ? Protože já věřím že ne ..
Год назад
Testům speciální relativity je věnována i stránka na wiki: en.wikipedia.org/wiki/Tests_of_special_relativity Speciální relativita je důsledkem absolutní rychlosti světla.
@jirikulach9005
@jirikulach9005 Год назад
@ (( Wiki : Dilatace času ve speciální teorii relativity - U této teorie platí, že např. hodiny H´ pohybující se vzhledem k pozorovateli rychlostí v
@jirikulach9005
@jirikulach9005 Год назад
@ Co se týče onoho zrychlení bez přetížení tak toho je možné dosáhnout pomocí gravitace.. a to pokud daný objekt začne padat do gravitačního pole a začne tak následně volným pádem zrychlovat směrem k objektu způsobující onu gravitaci .. daný objekt po celou dobu zrychlování nepocítí jakékoliv měřitelné přetížení. Důkaz že tomu tak je je všude kolem nás a stačí si to pouze vyzkoušet a pro chytřejší samozřejmě pouze představit ( skok z budovy ). ale je zapotřebí brát v potaz odpor vzduchu který toto měření narušuje. V teoretické představě kdyby se před námi objevil extrémně hmotný objekt který by nás dokázal urychlit na vysoké rychlosti blížící se rychlosti světla a po té by nás pomocí gravitace zase zpomalil tím že by se ocitl za námi a dostal by nás zpět na původní místo.. by jsme zjistili že k dilataci času reálně nedošlo. Takže podle mě rychlost není to co zpomaluje čas a v tomto případě vlastně ani zrychlení :D což jsem si uvědomil právě teď.. takže to vypadá že to co skutečně zpomaluje čas není primárně rychlost ani zrychlení nýbrž efekt přetížení na daný objekt. Takže předpokládám aniž bych to skutečně věděl že vesmírným sondám běží čas rychleji protože na ně působí menší gravitační síla ( menší přetížení ) s důvodu vzdálenosti od země.
@kralalf3400
@kralalf3400 Год назад
Dobrý den, máte super videa. Už jsem ze školy dlouho, tak mám jednu otázku :) Jak to, že se elektromagnetické vlnění může šířít vakuem? Co se tam "vlní"? Jak může být ve vakuu elektromagnetické pole, když tam nejsou částice? Děkuji za odpověď.
@vojtechniederle6475
@vojtechniederle6475 Год назад
Absolutní vakuum neexistuje. A krom atomů jsou tam ještě subatomární částice.
@alenavlachova320
@alenavlachova320 Год назад
Dobrý den, u elektromagnetického vlnění klesá a stoupá intenzita elektrického a magnetického pole.
@chomla1
@chomla1 Год назад
Dobrý den. Skvělá videa. Moc mě baví. Můžu mít dotaz? V některém z videí se říká že rozpínání vesmíru se neustále zrychluje. A že za nějaký velmi dlouhý čas nebude už ani viditelný. Co to způsobuje? A jak je to vůbec možné? Řekněme, že na začátku byla hmota prostě vyvržena z jednoho bodu. Byla ji udělena nějaká rychlost jako při kulečníku. Tak proč zrychluje? Navíc je tu gravitace, která by to naopak měla trošku brzdit. Snad není můj dotaz úplně mimo. Děkuji.
Год назад
To, že něco pozorujeme, neznamená, že víme, co za tím vězí. Umíme změřit, že k nějakému efektu dochází. Proč to tak je je úplně jiná kapitola.
@stanislavbandur7355
@stanislavbandur7355 Месяц назад
Predstava s kulečníkem nie je ideálne prirovnanie. Predstavte si radšej kulečníkový stôl vyrobený z posypaný ryžou. A teraz si predstavte, že nejakého nám neznámeho dôvodu sa za hodinu (alebo iný časový úsek kľudne aj 100 rokov) zväčší každý úsek medzi dvoma zrnkami ryže o 1mm. To nebráni nijakému pravidlu o zmene informácie prekračujúcej rýchlosť svetla, je to len 1mm/h (1mm/rok). Ale zrazu vzdialenosť medzi prvým zrnkom a zrnkom s číslom 400 miliárd je väčšia o 400 000 km čo je síce globálna zmena o 1/3 väčšia ako rýchlosť svetla, ale lokálne je násobne pomalšia ako sa vzďaľujú kontinenty. A netreba zabudnúť, že ani jedno z tých 400 miliárd zrniek ryže sa nikam nepohlo. (podobné to je s nafukovaním balónu na ktorom sú bodky/tečky - nikam sa nepohli, len sa zmenilo množstvo balónu medzi nimi)
@lm5a
@lm5a Год назад
dalsi vec proc ji nelze prekonat , je ta, ze uz pri rychlosti svetla je zapotrebi nekonecne mnozstvi energie...takze prekonat by znamenalo mit vic nez je potreba na rychlost svetla... :)
Год назад
Ale houbelec. Prostě to nejde. Asi uděláme díl, který bude popisovat, co by takový cestovatel viděl při různých rychlostech. Ono to má jetšě mnoho dalších aspektů, které se sem prostě nevešly.
@lm5a
@lm5a Год назад
@ no ano, vždyť to říkám... Jak chceš mít ,,víc,, než nekonečne množství energie...? To nejde prostě 🤣 Jediná šance jak se pohybovat ,,rychleji než světlo,, je deformaci prostoru před a za lodí, jelikož prostor toto omezení nemá ... Tento pohon je dobře znám ze stratreku například ale do toho mame ještě pár století daleko...
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Ceruzkou sa dá hocičo načmárať, ale realita je samozrejme iná. Stále sa ignoruje fakt, že zrýchlenie telesa je závislé na gravitačnom poli, ktoré na teleso pôsobí a preto pomocou nejakého anti-gravitačného prístroja by zrýchlenie telesa bolo neobmedzené.
@petrvaculik5654
@petrvaculik5654 Год назад
Pokud předpokládáme že známe vše duležite pak se dá souhlasit ale přeci jenom ješte nemáme sjednocenou teoriji relativity ,aby nás vesmír ješte nepřekvapil co je možné a co ne. K tomu začátku jen dodám že povětšinou se ve sci-fi počitá z něčím jako je hyperprostor (alespon ve sci-fi která za něco stojí)
Год назад
Samozřejmě, zatímco zbytečné sci-fi, jako je Setkání s Rámou, Marťan, Truman Show, Propast, Pozemšťan, Gravitace, .... :-D
@SramekOndrej
@SramekOndrej Год назад
​@ 🤣 Touché.
@5l0w
@5l0w Год назад
keby sa teleso pohybovalo rychlsotou vyssou ako C to znamena ze by mohlo byt neviditelne ?
@r.p.j.3172
@r.p.j.3172 Год назад
A kde my máme vlastně ten rychlostní limit?Když uvážíme, že dokážeme sestavit nejrychlejší kosmickou loď, tak jak rychle by mohla letět?Rychlostí světla nebo o něco pomaleji?
Год назад
O tom bude určitě zvláštní díl. V tomto století předpokládám přinejmenším 1% rychlosti světla. Nad půl rychlosti světla si, troufám říci, ještě dlouho netroufneme.
@krychlik
@krychlik Год назад
6:29 Frajírci, kteří nedodržují maximální povolenou rychlost: „Jaku, dostali jsme zásah vlastním laserovým paprskem!“
@martinskolnik2903
@martinskolnik2903 Год назад
Takže lidé, kteří budou cestovat vesmírem rychlostmi ve zlomcích c, budou muset dostat od příslušných úřadů certifikát o proběhlé cestě, protože jejich věk nebude odpovídat skutečnosti 😀
@alojzbogric9176
@alojzbogric9176 9 месяцев назад
Bude odpovedať skutočnosti, avšak akej? Zemskej, či cestovateľovej?
@michalshanel1113
@michalshanel1113 Год назад
A lze tedy cestovat rychleji než světlo? Podle jiné teorie nejrychlejší cesta mezi dvěma body je ta body spojit místo toho abychom cestovali prostorem. Rychlost světla tím nepřekročíme, ale můžem tak předhonit světlo cestující prostorem. Takže nebudem a současně budem rychlejší než světlo. A další věc, bůh ví co nám tají černé díry když dokáží svou gravitací uvěznit světlo. O fungování světa/vesmíru toho víme tak málo. Proto když se někdo baví o cestování časem a řiká kam do minulosti by se chtěl podívat, tak já říkám že chci do budoucnosti. Minulost už známe, ale co bude za sto, za tisíc nebo za milion let? Znalosti, technologie, poznatky o kterých se nikdy nedozvíme...
Год назад
Ano, takových neověřených spekulací je fůra. Ale nedával bych jim jméno teorie, protože teorie je slovo vyhrazené pro už otestované hypotézy.
@pavelfolvarschi
@pavelfolvarschi 2 месяца назад
švětlo je rychlík jeden milion osumdesat tisíc Km za hodinu :-) super video díky šefiku
@michaltran5910
@michaltran5910 Год назад
Čim je rychlost lodi vyžší tim je vetsí energie teto lodi. Tím vice zakřivuje časoprostor a timto zakřivením ziskava loď vetsí hmotnost. Až do úrovně kdy neni možne přidat vice energie. Čas v lodi stojí. Energie je tedy hmotnost. To je velmi Fascinující protože všade kolem nas jsou hmotné oběkty. A to znamená že je v nich nashromaždene obrovské množství energie. Naše planeta má tolik energie ve hmotě že zakřivuje časoprostor a vytvaři gravitaci. A proto tu na zemi plyne čas pomaleji než na oběžné dráze.
Год назад
No ok, ale toto už jsou projevy obecné relativity. Zatím jsme zůstali u té speciální.
@jansedlacek3265
@jansedlacek3265 Год назад
V čase cca 3:40 je řečeno, že aby paprsek nemusel urazit tak velkou vzdálenost, Bobova raketa se zkrátí ca o 15%. Lze to chápat tak, že se bude měnit pouze jeden rozměr tělesa? Proč se raketa nezmenší ve všech rozměrech. Je to dáno směrem letu?
Год назад
Je to dáno směrem pohybu vůči pozorovateli.
@the__Ultraviolet
@the__Ultraviolet Год назад
Doporučuji video "Times does not exist" od kanálu Astrum. Takhle myšlenka je tam perfektně vykreslená.
@petrparasek1476
@petrparasek1476 Год назад
Hezké video musím uznat že pěkně zpracované. Ale ten důvod proč nemůžeme překonat rychlost světla je takový úsměvný a moc nevím proč jste ho nevysvětlili není potřeba zabíhat do detailů. Ale mohli jste napsat že to má co dočinění s hmotností tedy částic co mají vnitřní hmotnost. Jednoduše stačilo říct že čím víc se blížíte rychlosti světla tím větší množství energie je proto potřeba a při dosažení rychlosti světla je potřeba nekonečné množství energie. To je ten důvod proč nemůžeme nikdy cestovat rychleji nežli světlo. Jo a světlo má ještě jednu zajímavou vlastnost tím že se pohybuje maximální rychlostí v prostoru mu nezbývá žádná energie pro pohyb časem tudíž světlo nestárne. 🙂
Год назад
A jak vysvětlíte, že ta hmotnost se zvětšuje? Já vám to nevěřím. Poznámka: samozřejmě, že věřím, ale prostě váš argument není "napojen" na běžné povědomí o fyzice. Jak to vysvětlíte, že stoupá ta hmotnost? Máme přece zákon o zachování hmoty a nic nemůže jen tak nabírat na hmotnosti. Navíc - to má pro různé pozorovatele různou hmotnost?
@petrparasek1476
@petrparasek1476 Год назад
@ Tomu rozumím a chápu vás a taky chápu že tyhle videa jsou určené pro laickou veřejnost a každý vzorec a odbornější věc by zájem o video zmenšila na polovinu. Nic méně dám sem odkaz kde to je slušně vysvětleno. Ono když se snažíte vysvětlit některé fyzikální věci laikům tak to musíte většinou výrazně zjednodušit a to vede potom k chybám nepřesnostem ale stačí to pro obecnou představu i když to tak třeba ve skutečnosti nefunguje. Tak a teď k té hmotnosti. Je to dáno Speciální teorií relativity. Jednoduše takovou to Newtonovskou fyziku můžete používat na velkých škálách a při malých rychlostech jinak selže je to dáno rychlostí světla nebudu sem ty vzorce kopírovat budou v tom odkazu. Jednoduše když je rychlost malá má to zanedbatelný vliv ale tím jak C narůstá blíží se k rychlosti světla má to ,,C'' obrovský vliv tudíž roste hmotnost částice. Ještě je potřeba pochopit že hmotnost = energie hodně lidí si plete hmotnost s tíhou v gravitačním poli. Věřte že takto funguje třeba urychlovač částic v CERN dříve se standardní model ověřoval na elektronech právě tím že můžete do částice napumpovat víc energie tedy zvětšit její hmotnost můžete přesně do elektronu napumpovat tolik energie aby výsledné srážky produkovali ten typ částic které potřebujete samozřejmě má to svá omezení tím že je elektron malí lehký začne podléhat synchrotronovému záření a tu energii začne ztrácet ale to zabíhám do zbytečných detailů. Jednoduše s rychlostí roste hmotnost pokud částice zrychlí na skoro rychlost světla a budeme jí dál urychlovat neporoste už její rychlost ale poroste její hmotnost protože bude mít víc energie a energie= hmotnost. Snad to bude přínosné v odkazu potřebná matematika je jen netuším jestli se v tom vyznáte přeji hezký den. cs.wikipedia.org/wiki/Speci%C3%A1ln%C3%AD_teorie_relativity Ještě dodám že obecně zákony Kvantové Mechaniky a Obecné teorie Relativity působí na nezasvěcené lidi mnohdy až mysteriózně a zdánlivě to vypadá jako záhady ale matematika tam funguje velmi dobře jen tím že se stím lidi běžně nesetkávají tak to působí zvláště.
@alias2127
@alias2127 Год назад
Vidím že som sa mal poriadne učiť lebo som ničomu nerozumel a som brbnutý ako táčky :D :D
@angeloblue6838
@angeloblue6838 Год назад
Mám to podobné... nerozumím ani ň
@mariangregasnv
@mariangregasnv Год назад
Akú rýchlosť majú gravitačné vlny?
Год назад
Stejnou jako světlo.
@Rasa123vlk
@Rasa123vlk Год назад
@ a elektřina s nulovým odporem?
@hromozvod72
@hromozvod72 Год назад
A teraz mi daj odpoveď na moju otazku. Čisto teoretická rovina - na aute prekonám rýchlosť svetla o nejaké minimum m/s. Zapnem predné svetlá. Co sa stane? :D
Год назад
O tom byl ten díl.
@SramekOndrej
@SramekOndrej Год назад
Je to stejné, jako když Bob rozsvítil v raketě laser
@Andypos
@Andypos Год назад
Chtěl bych vysvětlit jak to je s matematickým důkazem, že warp pohon je teoreticky možný?
@anonymniuzivatel3164
@anonymniuzivatel3164 Год назад
Prostor ve vesmíru se rozpíná rychleji než světlo a to stejné dělá warp pohon, rozpíná a zmenšije prostor okolo lodě a tudíž může loď leťet rychleji než světlo ( asi by na to bylo potřeba víc energie než je v celém vesmíru)
@Andypos
@Andypos Год назад
@@anonymniuzivatel3164 Princip chápu, mě spíš zajímá ten matematický důkaz od Alcubiera a jak to odpovídá fyzikálním zákonům a proveditelnost v praxi, slyšel jsem, že by na to stačila veškerá energie slunce, ne celého vesmíru.
@penthyn
@penthyn Год назад
@@Andypos Ten původní model počítal s hmotou se záporonou hmotností. Pokud bychom takovou měli, je možné postavit tento typ pohonu i bez využití energie. Ten důkaz o teoretické možnosti je jednoduchý. Kvantová mechanika, tak jak ji známe, by podle výpočtů fungovala i pro částice se zápornou hmotností, tedy se dá říct, že povoluje jejich existenci. To ale neznamená, že takové částice nutně musí existovat. To pouze znamená, že pokud by existovaly, tak naše znalosti o fyzice subatomárních částit stále platí. Od té doby se několik vědců pokusilo vytrvořit model, kde by taková hmota nebyla za potřebí. Ale všechny padají na stejném kamenu úrazu. Je teoreticky v našich energetických možnostech vytvořit bublinu, která by měla vlastnosti, jež by jí dovolovaly cestovat rychlej než je rychlost světla, ale buď nedovolují měnit rychlost, tedy nedovolují ani zrychlit na požadovanou rychlost a nebo pro dosažení požadované rychlosti potřebují víc energie, než je v samotném vesmíru. Další problém je pak ten, že sice jsme schopni spočítat energii, která je potřebná k takové deformaci časoprostoru, ale nemáme prostředky, které by tu energii přeměnily na to zakřivení.
@Andypos
@Andypos Год назад
@@penthyn Díky za odpověď. Nedávno jsem četl, že nějací vědci dokázali vytvořit model kde není zapotřebí té hmoty se zápornou hmotností.
@penthyn
@penthyn Год назад
@@Andypos ano, takové modely skutečně existují. Možná je tu nějaký o kterém nevím, ale ty, o kterých jsem slyšel je možné vytvořit pouze, pokud již cestujete rychleji než je rychlost světla, tedy že vám umožní si tuto rychlost zdržet.
@jarod72pm
@jarod72pm Год назад
Mno já to chápu tak že rychlost světla je při určitých podmínkách a při daném času že ;-) , jenže tvorové kteří jsou tu o miliony let dřív než my a jsou trochu jinde na technické a duševní čáře ti už dávno přišli na to že pokud si chtějí zkrátit cestu mezi dvěma body vprostoru tak ho normálně ohnou v časoprostoru. A ano je to daleko rychlejší než rychlost světla která je limitována právě probíhajícím časem ! Kupodivu v ohybu časoprostoru se hmota nedeformuje protože právě na ní neučinkuje gravitace chceteli pohyb hmoty v rychlosti . Náš problém je se přiblížit k rychlosti světla a zachovat hmotu jako celek což jaksi zatím nefunguje že :-) Takže závěrem ve snu rychlostí světla budou cestovat lidi kteří právě o tom nic neví , a ty teorie okolo toho jsou aspoň pro pobavení , takže díky za tohle úsměvné naivní video !
Год назад
Smím se zeptat, jak se dá tato hypotéza testovat?
@jarod72pm
@jarod72pm Год назад
@ To netuším , vycházím z důkazů Americké armády kdy natočili objekt který letěl takovou rychlostí a ohýbal kolem sebe časoprostor, předpokládám že byl řízený živou inteligencí kterou to neroztrhalo . Sám jsem byl svědkem na vojně v 91 kdy podobný objekt "honili" dvě naše stíhačky na hranicích s německem , já tehdy sloužil na protivzdušné v Břasích u Plzně a sledovali jsme tento objekt na dálkoměru a výškoměru , během letu změnil prudce o 90 stupňů směr letu kolmo nahoru a to rychlostí skoro 8 machů , což v 91 roce nikdo nemohl dokázat a v našich podmínkách by lidské tělo tohle přetížení nedalo, takže to že to je realitou vím už dávno, ověřit bohužel tuhle technologii neznám protože jinak by svět už byl jiný ;-)
Год назад
Pokud netušíte, jak by se dala hypotéza otestovat, tak nemá smysl o ní vůbec uvažovat. To já si třeba můžu pak myslet, že kolem Jupitera obíhá krabice sušenek Opavia. Také to nemám jak otestovat, ... Pokud Vás napadne, jak s tím pohnout, dejte vědět.
@jarod72pm
@jarod72pm Год назад
@ Ale tady nejde o to jestli to Já zrovna vím , ale o fakt že to je reálné a má to očité svedky. Tohle nejsou domněnky že neco někde obíhá! Představa je jedna věc a fakt druhá , to že to neumíte pochopit, vyvrátit neznamená že to neexistuje když navíc jsou tu indicie že to tak je . Je mi jasné že někteří lide to nepoberou a hledaji duvod jak tomu nevěřit. Za to se nemusíte stydět, je to normální.
Год назад
Podívejte se, já vám klidně najdu svědka, který viděl koně zvracet v barvách trikolory.
@tatrankaska2305
@tatrankaska2305 Год назад
hypoteticky Jak rychle by se vesmírná loď musela pohybovat, aby rudý posuv šel úplně mimo viditelné spektrum?
Год назад
To by zase až tak velká rychlost nemusela být. Zvlášť, kdyby byla studená...
@marekcingel6633
@marekcingel6633 Год назад
Kvantove previazanie vie poslat informaciu rychlejsie ako svtelo, ci?
Год назад
No tam je to složitější. Nějaká provázanost způsobí, že se měření u jedné z částic projeví i u té druhé částice. Jen se tím způsobem nedá komunikovat, takže to, že jde o rychlost kauzality, není porušeno.
@Tostotoktedasij
@Tostotoktedasij Год назад
Ještě že můžeme cestovat v čase, čímž se jakákoliv rychlost stává irelevantní :D
Год назад
Ano, i to si někteří lidé myslí.
@suotam2536
@suotam2536 Год назад
[6:33] Úplnej akšon můví : D
@retr0.1337
@retr0.1337 Год назад
Ono, prostor se může rozpínat směrem rychlostí těměř celého C, potvrzuje to to, že se vesmír a hvězdy v něm spolu hýbají rychleji než jsme si mysleli, andromeda a mlecna draha uz se davno spojuji, a bude to trvat mega dlouho nez proces skonci, ale pravdopodobnost, ze brzy objevime inteligentni zivot se zda byt vyssi a vyssi
Год назад
Pravděpodobnost, že objevíme inteligentní život je buď 1 nebo 0, ale my nevíme, co z toho :-D
@janprynych6822
@janprynych6822 Год назад
Škoda ze nefunguje kliknout na ty videa co uvidíš ve videu abych si je mohl osvěžit 😢 pak jsem je hledal v historii a nenašel 😅
@czerviik
@czerviik Год назад
Tak na to musíš jít hezky postupně od druhého dílu.
Год назад
Asi nějaká chybka, mrknu na to. díky za upozornění.
@jurajbucko5623
@jurajbucko5623 Год назад
Když je tedy světlo částive a letí ve vesmíru? Tak v čem tedy letí? V prostoru !? Který se tedy musí rozpínat rychleji než rychlost světla. jinak by tedy došlo ke srážce. To by mě tedy moc zajímalo.
Год назад
Vůbec nechápu Váš komentář, pane Bucko. Co by se srazilo s čím? Rozpínání vesmíru není rychlost v pravém smyslu slova. Jde o rychlost na vzálenost, takže jednotka rozpínání je hertz (s^ -1).
@marqessanzcora4089
@marqessanzcora4089 Год назад
Jenom by mne zjimalo. Jestli jste slyšel o rozpínání vesmíru . To by mělo být rychlejší, než světlo 😊
Год назад
Mě by zajímalo, zdali jste to video viděl nebo jen mudrujete.
@HavesyDeveger
@HavesyDeveger Год назад
bude nekdy Dobré vědět discord?
@HavesyDeveger
@HavesyDeveger Год назад
jen tak mne to napadlo kdyz mate facebook, kery uz skoro nikdo nepouziva
@mmoggattplays7605
@mmoggattplays7605 Год назад
To by bolo super
@miick7
@miick7 Год назад
@@HavesyDeveger jak nikdo? dost lidí ho používá
Год назад
@@miick7 Samozřejmě, já znám už minimálně 4
@HavesyDeveger
@HavesyDeveger Год назад
@@miick7 myslím že mladý lidi už moc nezajímá, a většinou ho mají jen kuli messengeru
@jakubkamas8547
@jakubkamas8547 Год назад
pardon, opravdu nevíme zda je rychlost světla konečná ;-) Víme že je nejvyšší, kterou známe v námi dostupném úhlu pozorování a aktuálnímu vědění. Dovedeme to zdůvodnit, pozorovat, měřit, ale na základě toho nedovedeme tvrdit, že je nejvyšší a že je konečná ;-) země byla taky placatá , ale už není ;-) dokonce i to slunce obíhalo kolem země ;-) Je mnoho hypotéz, které s nadsvětelnými rychlostmi pracují a pro mnoho z nich, nebudeme mít ani v nejblížších stech letech možnost jak je ověřit ....
Год назад
No a když nemáme hypotézu jak ověřit, tak ji nemusíme brát v úvahu. Proč bychom se zabývali hypotézami o tom, že kolem nás žijí neviditelní draci, kteří nijak nezasahují do dění na světě? Nebo hypotézou, že kolem jupitera obíhá starožitná čajová konvice?
@jakubkamas8547
@jakubkamas8547 Год назад
​@ fair point. Troška toho cynismu je sice na místě, nicméně sotva u nás na zemi známe 20% živočichů a 80% rostlin, co pak takový vesmír že? Dodnes nemáme vůbec uzavřený vznik vesmiru, jeho rozpínání a hlavně co je za vesmírem. Vsmírná fyzika je bohužel jen o hypotézách a dlouho bude, dost na to tvrdit dnes, že je rychlost světla taková, že je nevyšší možná a nedožít se zklamání z objevu, který ze mě udělá blbce co to tvrdošíjně tvrdil :-) Jde tedy o tu proporčnost... Einstein kdysi taky zrovna nebyl fanda "co je psáno to je dáno" a díky němu ještě dodnes čerpáme z jeho poznatků a s jeho především vesmírnou teorií relativity dnes intenzivně pracujeme..... Prostě a jasně, u pozemního pozorování jsem si vcelku jistý v kramflecích, že si můžeme být jistí tím co děláme a říkáme, protože u nás na zemi si hypotézy "snadno" ověříme, ostatně prima zábava bořit mýty o FlatEarth - zakřivení země, světlo a jiné zábavy. Ale jakmile je téma o astronomii, jsme spíš něco jako na filosofické fakultě. Tak to prostě je ..... A proto tvrdit pokorně, že rychlost světla je "zatím" námi známá nejvyšší rychlost, je daleko vědečtější než hledat draky :-D - nicméně jak jsem nakousl, máme zatím objeveno kolem 20% živočichů - takže pořád velká šance že tam ten drak někde bude :-P Z těchto čísel je to vskutku vyšší pravděpodobnost (i když tomu stejně nikdo z nás nevěří), než že najdeme něco rychlejšího než je světlo :-D Prostě a jasně, myslím si, že být openminded v astronomii je jen k dobru. Jsme příliš moc konzervativní.... Ale uznávám, taky se sklony uvěřít kdejaké blbosti.... ty narážky na 5g budiž zářným příkladem.
Год назад
Je dobré být hlava otevřená. Ale ne tak, aby vám z hlavy vypadl mozek.
@Deamoniker
@Deamoniker Год назад
Konečná s aktuálního uhle. Nemožné není nic. Jak řekl L.P.D. (Leonardo di ser Piero da Vinci) : Důkazem že to možné je je přinejmenším fakt že máme mysl jenž si to dokáže představit. Fyziku jsme ještě ani nezačali pořádně poznávat a již je něco nemožné? Pro lidi co uvěří že je to nemožné to reálně nemožné je. Každý fyzikální zákon je teoreticky možné obejít. To že neznáme způsob nebo momentálně nemáme dostatečně vyspělou techniku absolutně nic nedokazuje krom primitivity pozemské části lidské populace.
Год назад
Měl byste reklamovat základku, někde se to pokazilo. Máte ještě vzdělání v záruce?
@Deamoniker
@Deamoniker Год назад
@ inteligentnější odpověď Vás nenapadla? :D
Год назад
Nedokázal jsem vyluštit ani první větu vašeho komentáře, tak jsem zareagoval, jak jsem zareagoval.
@Deamoniker
@Deamoniker Год назад
@ co se videa týče máte zajímavý úhel pohledu...omezený ale (prozatím) zajímavý......co se komentování mého komentáře týče...... jen jsem zkonstatoval svůj názor...nic víc nic míň.
@delex8797
@delex8797 Год назад
Díky. Asi je to vysvětlený pro dementy, ale stejně to moc nepobírám.
Год назад
Asi uděláme ještě jednodušší variantu.
@scar2067
@scar2067 Год назад
jaká že je ta rychlost pulce?
Год назад
Všiml jste si jej tam v rohu, co? :-D Pane Pulec, já znám nějakýho pana Žábu, nejste vy jeho syn?
@trip1e
@trip1e Год назад
Chyba, rýchlosť svetla nie je možné zmerať. Určiť je možné len rýchlosť z bodu A a spať do bodu B takže len dvojnásobok rýchlosti svetla. Samozrejme, teoreticky je rýchlosť svetla polovicou tejto hodnoty, no prakticky to nie je možné nijako dokázať.
@czerviik
@czerviik Год назад
Dvojnásobek rychlosti světla jsme určitě nenaměřili. A dráha A -> B -> A je dráha jako každá jiná. “Spať do bodu B” taky nedává smysl, když jsme začali v bodě A.
Год назад
Ale smysl dává to, že rychlost světla nejde změřit. Ona je totiž absolutní. Změřit můžeme třeba délku metru...
@josefmalar7837
@josefmalar7837 Год назад
Myšlenka je skutečně rychlejší než rychlost světla. dokonce i přesun energie v jemnohmotném světě je rychlejší než rychlost světla, protože pro přesun energie v jemnohmotném světě neexistují vzdálenosti.
Год назад
Tohle musíte konzultovat se službu konajícím lékařem...
@josefmalar7837
@josefmalar7837 Год назад
@ člověk nemusí nic.
@jirioto6089
@jirioto6089 9 месяцев назад
Pro světlo není vzdálenosti ani času. Jsem foton a okamžik mého vyzáření se přesně kryje s okamžikem pohlcení v cíli libovolně vzdáleném. Jenom hmota okolo sebe tvoří časoprostor v němž se světlo může projevit jako letící. Jenže, být fotonem mohu být jen ve snu. PS: Vysvětlení pro laser kmitající po projekční ploše je jednoduché. Archimédova spirála. První foton dopadne tam, další foton zase o kousek dál. Klidně si mohu myslet, že svítím na Proxima Centauri a v dalším okamžiku do galaktického jádra, jak dlouho si ale počkám na objevení "prasátka"?
@petopeter7650
@petopeter7650 Год назад
Tieto teórie ešte dlhú dobu nikto prakticky nepotvrdí. Kým sa nevykonajú praktické testy ostanú tieto teórie iba teóriami bez akéhokoľvek významu. Je úplne jedno či je teória správna alebo nie pokiaľ ju nemôžeme praktický otestovať. Cestovať rýchlejšie ako rýchlosť svetla je možné , prečo sa ignoruje objav existencie warpovych bublín. K doplerovevu javu treba doplniť vplyv objektov s veľkou gravitáciou. Svetlo ktoré sa pohybuje okolo hnedého trpaslíka či čiernej diery sa ohýba a mení sa jeho farba práve do červeného svetla.
Год назад
Obecná teorie relativity je ověřena už více, než 100 let. Speciální z principu ještě déle. Zbytek vašeho příspěvku je jen plácání nesmyslů, které patří do kategorie "not even wrong".
@petopeter7650
@petopeter7650 Год назад
@ vaše tvrdenie je klamstvo, všeobecná teória relativity nie je overená sto rokov.
Год назад
1919, Eddingtonova výprava na ostrov Svatého Tomáše.
@petopeter7650
@petopeter7650 Год назад
@ poznám iba Eddigtonovú rovnicu svietivosti hviez. O potvrdení terorie relativity mi nie je nič známe. Ohýbanie svetla gravitačnou studňou áno. Myslím že je po Eddigtonovi je pomenovaná aj nejaká cena univerzity Cambridge za astronómiu.
Год назад
Potvrzené není nic. Obecná relativita, stejně jako ostatní vědecké teorie, jsou vždy jen testovány. Buď testem projdou a čeká se na další test nebo neprojdou a musíme přijít s lepším vysvětlením pozorování.
@t0mc0
@t0mc0 Год назад
a co rychlost tmy?
Год назад
K tomu je potřeba si prostudovat knihy od Terryho Prattcheta.
@exask8
@exask8 7 месяцев назад
kde tady ?
5 месяцев назад
Ne, kousek dál.
@TomasTrutnov
@TomasTrutnov Год назад
Rychlost závisí i na tom, vůči čemu tu rychlost vlastně měřím. Když budu stát na místě a svítit baterkou, tak foton z baterky se ode mě za sekundu vzdálí o 300 000 km. Když namířím dvě baterky proti sobě, tak foton z jednoho směru se od fotonu z druhého za sekundu vzdálí o 600 000 km nebo se srazí v rychlosti 2C. Když bude někdo svítit baterkou a já teoreticky poběžím podle paprsku světla rychlostí od zdroje světla 0,5C, tak ode mě se za sekundu foton vzdálí jen o 150 000 km Když bych letěl rychlostí od země 0,5C a svítil před sebe, tak fotony ze zdroje světla se ode mě asi vzdálí za sekundu o 300 000 km, ale od země za sekundu o 450 000 km a kdybych svítil zpět k zemi, tak tam by naměřili 150 000 km/s, protože druhá půlka té rychlosti by byla v tom vzdalujícím se objektu. Jenom je rychlost světla tak extrémní, že je v podstatě nemožné něco podobného naměřit, ale třeba rozdíly v rychlosti zvuku při pohybu vůči zdroji zvuku se dají pozorovat docela dobře, stačí když třeba kolem projede sanita s houkačkou, jak se zvuk zkreslí když se přibližuje a vzdaluje
@czerviik
@czerviik Год назад
No, a právě takhle to nefunguje. Když letí dva fotony proti sobě, z pohledu každého se ten druhý přibližuje rychlostí světla. Přirovnávat to ke zvuku a vlastně čemukoliv dalšímu, čemu věří naše intuice by byla chyba. Snad se nám to v příštím videu o relativitě podaří lépe nastínit.
Год назад
To je ten rozdíl mezi absolutní a relativní rychlostí. Rychlosti, které panují v našem světě do nějakých 1000 km za sekundu můžeme bez velkých následků sčítat. Ve chvíli, kdy se dostaneme na významnější zlomky rychlosti světla, tak je matematika složitější a prosté sčítání přestává být přesné. Když se dostaneme na rychlost půl c, tak už vychází úplně hausnumera.
@jirivildner6912
@jirivildner6912 Год назад
V 15.stoleti se tvrdilo že létat mohou jen ptáci .Člověk ve vzduchu naprostý nesmysl :-)
Год назад
To jsem nevěděl. Na druhou stranu tou dobou určitě používali Číňané rakety a také už asi 1000 let používali draky schopné nést člověka.
@lohbergerpavel3855
@lohbergerpavel3855 Год назад
Nic jiného než ptáci nemůžou létat, nic těžšího než vzduch nemůže létat, nejde překročit rychlost zvuku. A teď jsme ve fázi "Nejde letět rychleji než světlo."
Год назад
Ale no tak. Takový argument přece nemyslíte vážně. Je opravdu rozdíl mezi tím, že někdo nechápe vztlak a tím, že něco je dáno fyzikálními zákony.
@pumelo1
@pumelo1 Год назад
@On to chápe zcela dobře,ale ty si myslíš,že si pobral velký rozum a zcela nechápeš jeho přirovnání?!🤣 Autor tím chtěl říci,že naše nynější chápání je omezené, stejně jako bylo omezené před 150,300,500 lety. Za dalších 100-500 let si budou to samé říkat o nás, pokud se lidé nevymlátí a věda bude na zcela jiné úrovni! No a já jako Hardcore fanda STARTREK vím,že lze "letat" rychleji než světlo. Live long and prosper🖖
@czerviik
@czerviik Год назад
@@pumelo1 pokud jsi to viděl ve Startreku, tak to opravdu možné je, to vím taky.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
To je práve ten problém, že dnešná veda sa snaží svoje teórie prezentovať spoločnosti už ako nikdy nezmeniteľné fakty a až ako zákony, čiže má potrebu klamať!
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Obrovská rýchlosť sa ťažko dosahuje z príčiny pôsobenia gravitačného poľa na teleso, preto odstránením gravitácie pre teleso, trebárs nejakým antigravitačným prístrojom, by už nemalo nič prekážať tomu, aby sa rýchlosť svetla prekonala.
@josefkoranda5771
@josefkoranda5771 Год назад
Takže čistě hypoteticky, pokud poletím v raketě rychlostí světa tak si dopředu neposvítím. A já myslel že jo. No a teť kdo je blbej, já nebo Anštajn?
Год назад
Rychlostí světla v raketě nejde letět. Ale pokud poletíš vůči Zemi třeba 90% rychlosti světla, tak si v pohodě posvítíš.
@marcopredictz
@marcopredictz Год назад
uz som videl dost videii na tohle tema ale tadyto je nejhur vysvetlene a popsane video konkt alica a bob a skratena raketa proste uplny vypal sorry vic zapracuj musel sem to vypnout a to me sem myslel ze se dovim neco noviho
@czerviik
@czerviik Год назад
A jak je to tedy správně?
@marcopredictz
@marcopredictz Год назад
@@czerviik ja sem nikde nerekl ze je to nespravne ale nejhur vysvetlene a v to je znacnej rozdil i kvialita videa
Год назад
Hele nemáme zase až takový rozpočet na lepší animace. Kdyžtak nám přispěj www.startovac.cz/projects/dobre-vedet abychom měli více....
@mini_capy
@mini_capy 9 месяцев назад
Že prej existuje deformované světlo nebo něco podobně co dokáže přeletět z naší galaxie do jinačí galaxie za 19 femtosekund (nevím jestli to je Real)
@HavesyDeveger
@HavesyDeveger Год назад
@vladimircerny4042
@vladimircerny4042 Год назад
Tohle mi nikdy do hlavy nepůjde. Řekněme, že mechanický hodinový strojek má nějaké svoje tempo chodu, které mu dá předpětí pružiny která v něm je. Tento strojek strčím do rakety která letí fakt rychle. Co způsobí zpomalení chodu strojku...rychlost rakety? A jak? A skutečně pokud bych se raketou pak vrátil zpátky na zem a porovnal čas na strojku s časem toho co byl na zemi a který jsem pustil současně s tamtím bude jiný? A jak velká rychlost by to vlastně musela být aby to začalo být patrné? Vždycky jsou to jen povídačky typu rychlost blízká rychlosti světla ale nikdy nic konkrétního.
Год назад
Nevíme, co způsobuje to zpomalení, ale pokud je rychlost světla absolutní, tak to prostě jinak být nemůže. Už nyní chystáme díl, ve kterém půjdeme o něco více do hloubky, ale i o něco více ze široka. Například to, že je rychlost světla pro všechny pozorovatele vždy stejná, je opravdu hodně neintuitivní, protože jsme zvyklí na rychlosti tak malé, že si člověk neumí představit ani 1% z jednoho procenta rychlosti světla. Pokud by tato absolutní rychlost byla blíže naší běžné zkušenosti, tak bychom se těm efektům opravdu vůbec nedivili.
@janyakov7655
@janyakov7655 Год назад
....tempo chodu strojku neurčuje predpätie pružiny. Pružina dodáva energiu, ale TEMPO určuje iná súčiastka.
@vladimircerny4042
@vladimircerny4042 Год назад
@@janyakov7655 Já vím, chtěl jsem to jen zjednodušit.
@janyakov7655
@janyakov7655 Год назад
@@vladimircerny4042 OK, chcel som to len spresniť. 🙂
@stanislavbandur7355
@stanislavbandur7355 Месяц назад
Akákoľvek interakcia mechanických častí je interakcia častíc v obaloch atómov tvoriacich uvedené časti. Takže aby sa v hodinovom strojčeku posunul zub sillou od druhého zubu, musia elektróny na jednej strane dopudiť elektróny na druhej strane - čiže sa začíname baviť o elektromagnetizme a teda o žiarení AKA svetle. Takže v hodinovom strojku je nespočetne miest kde sa šíri svetlo, ktoré sa ale nemôže pohybovať inak ako rýchlosťou svetla. takže ak sa pružinkové kyvadlo (či ako sa volá tá súčiastka čo kmitá v hodinkách tam a sem) pohybuje v smere pohybu rakety interakcie na úrovni atómov by boli rýchlosť rakety + C (alebo rýchlosť rakety - C pre opačný smer). Ale my predsa vieme presne ako rýchlo sa pohybuje svetlo a teda sú len dve veci čo sa môžu meniť a to je dĺžka a čas. Toto platí pre úplne všetky súčiastky a dokonca aj pre šírenie pnutia v rámci materiálu tých súčiastok. (pán Maxwell spočítal ako rýchlo sa pohybujú elektromagnetické vlny v daných prostrediach a keďže to bolo to isté čo sa nameralo so svetlom, usúdilo sa z toho a nie len z toho, že svetlo je elektromagnetické vlnenie)
@time62have
@time62have Год назад
Netvrdil bych, že to nelze. Toto tvrzení totiz jen odpovídá současnému stavu poznání.
Год назад
No dobře, ale to pak můžu říci i to, že neexistují jízdní kola a šlehačkové dorty. Pouze to odpovídá současnému stavu poznání.
@time62have
@time62have Год назад
@ Je to jen teorie, která dosud prakticky nebyla vyvrácena. O tom, že kolo je kolo se prakticky přesvědčit lze.
@SLPr1337
@SLPr1337 Год назад
skoda, ze je to pro uplne zacatecniky nebo spis video pro deti..
Год назад
Tak v tom případě doporučuji například přednášky vysokoškolských profesorů.
@JohnnyB_Goode
@JohnnyB_Goode 2 месяца назад
Máš na kuchyňský lince slušnej čurbes.. asi jako já.. 😄
@mistrjojo3213
@mistrjojo3213 Год назад
Takže pokud to vůbec je možné (spíš ne) tak pokud by jsme překročili rychlost světla tak by jsme cestovali do minulosti? Nebo by jsme zastavili čas?
Год назад
Aby to šlo, museli bychom připustit, že je teorie relativity nesprávná. A pak bude záležet na tom, jakou jinou teorií bychom ji nahradili.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Podľa hypotetickej teórie relativity sa nedá rýchlosť telesa zvýšiť na rýchlosť svetla, ale to neznamená, že teleso sa takouto obrovskou rýchlosťou nemôže pohybovať. Zároveň sa nedá znovu vylúčiť záhadnú fluktuáciu častíc, ktorá skutočne existuje a ktorá sa využíva i pri tunelovom jave a pri vyžarovaní hypotetických čiernych dier, či hmotná častica by sa nedokázala skrz prekážku "rýchlosť svetla" pretunelovať a potom poletí rýchlejšie ako svetlo.
@mattykubi3604
@mattykubi3604 Год назад
Zastavit čas by se dal v horizontu události u černé díry podle předpokladu vědců. Mimoto roztahování vesmíru Einsteinovu teorii popírá.
@borisnavratil
@borisnavratil 10 месяцев назад
@@hmmh-qqto je zajímavé, ale vždyť rychlost světla překonali Američané a to již v r. 1947…Roswell, sestřelili mimoně EPZ, která byla rychlejší než světlo!!! Tak co to tady meleš Cvachu?
@borisnavratil
@borisnavratil 10 месяцев назад
@@hmmh-qqale já vím, ty to máš trochu jinak, cizí entity a tak. Koho teď ovládáš a kdo ovládá tebe?
@tomashutar9806
@tomashutar9806 Год назад
Co se tyče stejné rychlosti světla ve všech směrech, tak pro ty, co umí anglicky doporučuji toto video ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-pTn6Ewhb27k.html . Necítím se dostatečně kompetentní na to to vysvětlovat.
Год назад
No ano, je to možné, že rychlost světla je v různých směrech různá, pokud je to kompenzováno v opačném směru. Ale i kdyby to tak bylo, tak platí všecny fyzikální zákony stejně, takže se tím nemá smysl zabývat.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Žiadny človek není tak inteligentný, aby dokázal stanoviť zákony už nikdy nezmeniteľné ani v budúcnosti. Navyše, myšlienky stvorené mozgom by sa mali tiež podradiť týmto zákonom, pretože i procesy v telesných orgánoch sú určené týmito zákonmi.
@stefanstofan3854
@stefanstofan3854 Год назад
Cca 2r dozadu v cerne dokázali urýchliť casticu ktorá bola rýchlejšia ako svetlo
Год назад
Ne, šlo o chybu, která byla způsobena špatně zapojeným kabelem. Neutrinový experiment tehdy změřil chybnou hodnotu.
@stefanstofan3854
@stefanstofan3854 Год назад
@ jak to merali to 6x
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Samozrejme, fundovaní vedci si nedokážu dobre skontrolovať svoju prácu pred zverejnením výsledku, asi sú retardovaní.
@Foxhudson1
@Foxhudson1 5 месяцев назад
Co je rychlejší než světlo ? Hmmm.... takže z bodu A do budu B hm... nejdřív mě napadla černa díra ALE pak jsem si říkal vo-ala pouhou myšlenkou přemístěni z bodu A do bodu B . No co cestovat rychlostí světla nejde ,červí dírou taky nikdo neumí a pouhou myšlenkou taky ne a navíc všechny 3 možnosti jsou nehmatatelné. Světlo sice vidíte o červí dírách se tuší či spekuluje a u myšlenky tu cítíte a prožíváte ji. Umíte si představit že by jste se přemístili z bodu A na bod B nanosekundě odkudkoliv kamkoli ,žádná teleportace nebo přeskupení částic prostě si jenom vybavíte místo a pic jste tam . Ano ,Ano chápu rejpaly tipu " tak to je je pouze ve sci-fi " Ano máte pravdu stejně tak je ve sci-fi pouze cestováni rychlostí světla nebo průchody červí dírou. Hm... jako to říc . Dejme tomu že jde cestovat rychlostí světla ,červí dírou , pouhou myšlenkou OK ? , Tak co by bylo teda rychlejší hmmm.... ?
5 месяцев назад
Nerozumím jazyku vašeho kmene...
@Foxhudson1
@Foxhudson1 5 месяцев назад
tak zalez zpátky do strubu :D @
5 месяцев назад
Pusu!
@MegaVlk
@MegaVlk 15 дней назад
Podle Einsteinovy teorie relativity (E=mc2) by nic nemělo být rychlejší než světlo. Avšak neutrina, jedna z nejpodivnějších fyzikálních částí, podle měření organizace CERN překonala rychlost světla, představující 299 792 458 metrů za sekundu. Neutrina dosahují rychlosti 300 006 kilometrů za sekundu. Takže je něco rychlejší než světlo.😁
13 дней назад
To byla chyba měření způsobená špatnou synchronizací hodin kvůli špatně zastrčenému kabelu. Neutrina jsou nepatrně pomalejší, než světlo. Ale opravdu jen nepatrně.
@cezhar6818
@cezhar6818 Год назад
Jestli takhle učíte i na univerzitě tak bych se nemusel bát matiky 😅😄 protože ta mi nejde
@user-gn6cf8uc8d
@user-gn6cf8uc8d Год назад
obavam sa ze takto urcite nie, jedine zeby hoodne zlavili. Za mojich cias bola matika same definicie, vety a dokazy a vzorce a z tej matiky vychadzala fyzika
@litrpiva123
@litrpiva123 Год назад
A nemůže naší planetu spálit nějaký zbloudilý laser nějaké vyspělé mimozemské civilizace? :D
@gmann3269
@gmann3269 Год назад
To by museli ty fotony letět přesně vedle sebe, jinak by se paprsek vlivem vzdálenosti rozptýlil. Nemluvě o tom, že ve vesmíru je spousta bordelu, co by ten paprsek tlumila. Ale tak nemusí to být vyspělá mimozemská civilizace, ono stačí i výron z černé díry. Ten by nás taky dobře připekl :D
Год назад
Může, ale zatím se nestalo. Uvidíme zítra.
@litrpiva123
@litrpiva123 Год назад
@ dobře, budu se těšit :D
@marcopredictz
@marcopredictz Год назад
promin se vsi uctou k tvi praci.ocenuju ze si davas zalezet ale prijmout obcas kritiku nezaskodi muj nazor vid muj prvni komentar vidis tam nekde neco o animaci?rec je o vysvetlovani deju
Год назад
Tak se tedy omlouvám. Příště to vysvětlím jinak. Napiš mi, jaké změny bys uvítal.
@marcopredictz
@marcopredictz Год назад
@ to rovnou muzu zacit natacatet videa o tom na youtube ze?
Год назад
Však jo, můžeme pak udělat nějakou kolaboraci. Určitě by mohlo jít o zajímavou spolupráci.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Rýchlosť svetla ako maximálna rýchlosť pre hmotné telesá nikdy nebola dokázaná, ani Einsteinová relativita nebola nikdy dokázaná, že funguje a ani v GPS, preto je to len číra fantázia a až propaganda, pretože vedenie o tom, ako funguje gravitácia, by nejakej skupine umožnilo získať moc nad vzdušným priestorom v okolí Zeme a v slnečnej sústave a momentálne panujúca moc toto nechce dopustiť, preto o tom chce šíriť lži...
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Navyše, nedá sa pre dve telesá dokázať, ktoré z nich sa skutočne pohybuje, preto lorentzové transformácie treba počítať pre obe telesá totožne, tým pádom medzi nimi nevznikne žiadny rozdiel a žiadna odchýlka v čase nenastane, čo platí i na hypotetický príbeh "paradox dvojčiat".
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
A hmotnosť telesa sa dá zistiť jedine meraním na váhe, ktorá je závislá na gravitácii, čiže hmotnosť v menšom gravitačnom poli je menšia. Zase sila potrebná na zrýchlenie telesa je závislá na hmotnosti telesa, preto v menšom gravitačnom poli je potrebná menšia hnacia sila a potom i menej energie a preto rýchlosť telesa pri znižovaní gravitačného pola a pri zachovaný rovnakej hnacej sily sa bude automaticky zvyšovať.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
A fyzikálne konštanty, napr. gravitačná konštanta a rýchlosť svetla, boli zistené meraním len tu na Zemi a to nedáva istotu, že budu totožne všade vo vesmíre.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Tieto opísané skutočnosti fyzika nejak neberie do úvahy a potom vedci produkujú všelijaké abnormálne hypotézy a teórie.
@czerviik
@czerviik Год назад
Tak budeme doufat, že si to zde nějaký osvícený fyzik přečte a nějak vás ocení. Byla by škoda, kdyby tady váš text jen tak ležel.
@viliamhedvigy2280
@viliamhedvigy2280 Год назад
Čo dodať, si Pán.
Год назад
Ale houbelec. jak jsi na to přišel?
@viliamhedvigy2280
@viliamhedvigy2280 Год назад
Máš perfektný rozhľad čo sa týka fyziky a vesmíru. Mám sedem ročného syna a je z teba paf. Veľmi pekne vieš podať info.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Pán len poslušne kopíruje a opakuje správy povinne prezentované vzdelávacím systémom.
@viliamhedvigy2280
@viliamhedvigy2280 Год назад
@@hmmh-qq nikdy som nic nekopiroval, vzdal som uctu ludom z dobre vediet, ze su top.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
@@viliamhedvigy2280 - Moju poznámku som vzťahoval na toho "pána", ako ste ho označil, preto to jeho činnosť som opísal.
@radovanmrakovcic2037
@radovanmrakovcic2037 Год назад
a nezapomněli jste náhodou uvést, že by se ohnul vesmír, něco jako čtvrtku papíru? :-D to tu rychlost překoná :-DDD
Год назад
Ano, zapomněli. Ale i kdybychom nezapomněli, tak by to stejně nebyla pravda.
@czerviik
@czerviik Год назад
@ :D ..
@allatra-milanbranik7132
@allatra-milanbranik7132 7 месяцев назад
VIDEO - Neutrino je rychlejší než rychlost světla! Fyzika ALLATRA
5 месяцев назад
Pouze za situace, kdy je světlo v prostředí s vysokým indexem lomu.
@77radaz
@77radaz Год назад
Z tohohle bych nepochopil vůbec nic. Ten naměří tolik, ta zas tam tolik, teď se Země otáčí pomaleji... a mě se z toho točí hlava. Naštěstí jsou tady přednášky MFF UK!
Год назад
Děkujeme za názor, velice nás těší, že jsou zde i takoví zkušení vědci, jako jste vy. Přeji příjemný den.
@scar2067
@scar2067 Год назад
není toto všechno jen teorie kterou se zatím nepodařilo vyvrátit?
Год назад
Přesně tak! To je přesně, jak funguje věda. Je to takový integrovaný mechanismus v rámci vědecké metody: Vědci považují labutě za bílé, pokud se neukáže v experimentu, že by to bylo jinak. A tak se i kdysi stalo a v Austrálii byla objevena černá labuť (Cygnus atratus). Současná teorie je, že labutě jsou buď bílé, nebo černé. Nikdo samozřejmě nikdy neviděl všechny labutě. Třeba jsou něde i v modré metalíze, i když šance je už malá. Jsou věci, které jsou tak dobře ověřené, že je sice malá šance, že bychom se mýlili, ale naše přístroje jsou tak přesné a v takové shodě, že je to nepravděpodobné.
@viteslavjedlicka7138
@viteslavjedlicka7138 Год назад
clovek v rakete muze ze sveho pohledu prekonat rychlost svetla jenom tem pozorovatelum se bude zdat ze se zpomalil
Год назад
Ze svého pohledu uvidí rychlost světla pořád stejnou. Nikdy se jí nepřiblíží. Z pohledu ostatních se bude blížit rychlosti světla, ale nikdy jí nedosáhne.
@viteslavjedlicka7138
@viteslavjedlicka7138 Год назад
@ jak tedy vysvetlit tento vyrok pana Grygara za 40 let do andromedy ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-r6XhfMFvoig.html cas 34:20
@elemirhorvath1788
@elemirhorvath1788 2 месяца назад
9z10 kucharov neodporuča cestovať sveťelnou ryclosťou.
@daliborborkovec8727
@daliborborkovec8727 10 месяцев назад
Nějak nevěřím tomu, že je rychlost světla absolutní, konečná. Civilizace co jsou ve vesmíru miliardu let, jistě dokáží překonat rychlost světla.
@kadak230
@kadak230 Год назад
No kdybyste se pane narodil pred par set lety, myslim byste byl stejne hodnoverne vykladat o tom, jak Zeme je stredem vesmiru.
Год назад
Ale kušuj Karel. Kdybych se narodil před pár set lety, tak bych s největší pravděpodobností umřel na tyfus nebo černý kašel ještě než bych se naučil mluvit.
@kadak230
@kadak230 Год назад
@ jakoze ppred par lety vetsina lidi umrela na tyfus nebo cerny kasel? ty brdo, to je teda kanal plny faktu :D
@GejmronCZ
@GejmronCZ Год назад
Nesouhlasím s tím, že nelze cestovat rychleji. Mno, přímo takhle asi ano, ale lze to obejít... zatím alespoň teoreticky. Lze to obejít vytvořením warp pole. Tzn objekt uvnitř nepřekročí tuto rychlost a fyzikální zákony jsou vpořádku, ale okolí se pohybuje extrémě rychle. Nicméně proplouvá vlastně mezi hmotou a tím může tuto rychlost překonat. Pole si udělá jakoby díru mezitím vším a tou rychleji propluje.
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 Год назад
Jinak řečeno to co udává rychlost není rychlost sama , ale relativistický časo prostor tedy návrat ke kořenům nelze to takto posuzovat , ale musíme se na to dívat z hlediska qantové vlnové teorie OK .
@alojzbogric9176
@alojzbogric9176 9 месяцев назад
Keď uvidím "pulcé", tak viem, že z tohto môže byť žaba.
@anonymniuzivatel3164
@anonymniuzivatel3164 Год назад
Ale rychlost světla není vždy stejná, protože když se udává rychlost světla tak se udává ve vakuu to znamená, že v atmosféře se šíří světlo pomaleji a v jednom vydeu jsi říkal, že se vědcům povedlo spomalit světlo na nějakou celkem nízkou rychlost, tudíž je možnost, že existuje i větší rychlost než rychlost světla ale jen o trochu. (Rychlost světla by se neměla jmenovat rychlost světla)
Год назад
Ano, to je pravda, trošku jsme to zjednodušili. Příště zkusíme být přesnější.
@LUCCINKA
@LUCCINKA Год назад
Myslím, že pomocí Bose-Einsteinova kondenzátu lze snížit rychlost světla až na cca 8m za 1 sekundu. A přes atomy Cesia lze dosáhnout tzv. fázové rychlosti světla, která může být i 300x vyšší, než rychlost světla. Ovšem ta nelze k ničemu využít. To je jen taková zajímavost... 😉
Год назад
Luccko pošli nám k tomu nějaké bližší info, to mě zajímá...
@LUCCINKA
@LUCCINKA Год назад
Jejku... To jsem vydolovala z hlavy, co si ještě pamatuji z přednášek... 🤭 Světlem se do hloubky nezabývám, ale ráda se zkusím podívat, jestli něco najdu... 👍
@LUCCINKA
@LUCCINKA Год назад
@ Omlouvám se, ale nemohu posloužit, i když bych moc ráda. Nemám v tomto oboru fyziky dostatečné akademické znalosti a asi ani zdroje. Našla jsem pouze krátkou zmíňku na Wikipedii; klíčová slova "Rychlost světla", ale to není nic moc... Ještě mě napadá, co zkusit napsat do CERN? Tam mají se superluminálními neutriny letité zkušenosti... 🤭 Děláte hezká, vtipná a zábavná videa. Fyzikální osvěta je velmi záslužná činnost... 🌼
@karolulicky1975
@karolulicky1975 Год назад
svätý Albert povedal-nedá sa cestovať rýchlejšie ako svetlo, nebudeš ani rozmýšľať nad takým kacírstvom a každý kto tak učiní bude ukrižovaný, upálený, jeho popol bude rozmetaný vo vetre a jeho meno navždy zabudnuté..a tak tu máme 120 rokov staré slovo Albertovo, teóriu čo má bradaté pravnúčatá a všetci "mudrci" (ďalej len opakovači) sa jej držia ako kliešť psieho kožuchu. Poviem vám novinku...cestovať rýchlejšie ako svetlo sa dá...ako? no to neviem..ale máme tu galaxiu zo všetkými tými nádhernými hviezdami a absolútne nieje možnosť že by nám vesmír-boh alebo si to nazvite ako chcete neumožnil ich preskúmať...takže teória relativity je blbosť..treba ju spáliť a vymyslieť teóriu podľa ktorej pôjde cestovať rýchlejšie ako svetlo, respektíve ju doplniť tak aby to išlo..napr: gravitačná studňa svetlo spomaľuje... ok..jej opak bude gravitačná vlna -svetlo síce nezrýchli pretože rýchlosť svetla je absolútna..ale je absolútna len pre svetlo . Ako aj vo videu bolo povedané už boli detekované javy ktoré potenciálne rýchlosť svetla prekračujú..to že súčasná úroveň vedy nepripúšťa pohyb predmetov (tým samozrejme myslím človekom zostrojené stroje) rýchlejšie ako svetlo ešte neznamená že sa to nedá...kedysi dávno sme boli presvedčení že zem je placatá a zvyšok vesmíru sa točí okolo nej, potom sa našiel človek čo tvrdil niečo iné...a...mal pravdu. Je jednoduché rozprávať o tom ako sa to nedá..lenže je na čase začať premýšlať nad tým ako by to išlo..a to bude chcieť odvahu a geniálnu myseľ pretože mnohý opakovači budú proti už len preto že to naruší ich pohodlie .. Opakovači budú opakovať to čo vymyslel niekto iný do nekonečna... alebo do času kým sa zase nenájde niekto kto vymyslí niečo nové...niečo čo bude dávať zmysel..takže vedci do práce, cesta tam je len ju treba nájsť :)
Год назад
Asi nechápete, jak funguje věda. Žádná teorie není neměnná. Milion vědců zkouší posledních 100 let ukázat, kde je v teorii relativity chyba. A vy máte také šanci. Jenže teorie relativity dlouhodobě odolává. Mrkněte na náš díl o tom, jak jsme fotili černou díru. Tam jsme se přímo o tom bavili s jedním z autorů té fotografie.
@soniamercy9347
@soniamercy9347 Год назад
Boh mi zjavil že je to možné. Tak ako sa dá pohybovať nadzvukovou rýchlosťou (kedysi to sprevádzal počuteľný výbuch) tak je možné sa pohybovať aj nadsveteľnou rýchlosťou - a vraj to sprevádza niečo ako sveteľný výbuch. Boh vie - ja nie. Ja len počúvam, píšem čo hovorí a verím Mu.
@richardpolacek7026
@richardpolacek7026 Год назад
Alice a Bob a já myslel že Alice a Béďa....už je to starší video ale i tak slušná vykrádačka
@czerviik
@czerviik Год назад
Nějaké vysvětlení pro mladší ročníky?
Год назад
Nerozumím otázce, nechápu souvislosti....
@janengel1985
@janengel1985 Год назад
Když je rychlost světla konečná, tak určitě existuje něco s ještě větší rychlostí. Počítám, že to bude mít něco společného s gravitací 🤔 Kdyby se Slunce najednou vypařilo, kroužila by Země po kruhové dráze ještě 8 minut? Asi ne.
@jafranLP
@jafranLP Год назад
Ano kroužila, protože zakřivení prostoru stejně jako gravitační vlny, se také šíří rychlostí světla. Jednoduše řečeno, nic hmotného v prostoru nemůže dosáhnout rychlosti světla a vše nehmotné v prostoru se pohybuje rychlostí světla.
@janengel1985
@janengel1985 Год назад
@@jafranLP Když vylezu ven na sluníčko, tak narážím rychlostí světla do fotonů, které vznikly na Slunci, takže vůči fotonům se já pohybuji rychlostí světla a když jdu směrem ke Slunci, tak tu rychlost světla ještě trošku překonám 😎
@martinskolnik2903
@martinskolnik2903 Год назад
@@janengel1985 když letíte rychlosti světla a rozsvítíte přední reflektory, tak jejich fotony také letí jen rychlostí světla a nic vám neosvětlí.
Год назад
Gravitace se také šíří rychlostí světla. A díky tomu můžeme pozorovat gravitační vlny, které jsou důslekdem toho, že někdo urychluje hmotný objekt (zatím jsme vždy pozorovali gravitační vlny v situaci, kdy se 2 velmi hmotné objekty urychlují navzájem).
@janengel1985
@janengel1985 Год назад
@@martinskolnik2903 Ano, to je pravda, proto vždycky přepnu na "dálková světla" (princip podobný elektronovému mikroskopu), protože obyčejné světlo je nepoužitelné.
@janzver24
@janzver24 Год назад
Borec v tom videu zestrnul tak o 2 roky...
Год назад
Ano, je to tak.
@dusanstrobl9313
@dusanstrobl9313 Год назад
Technicky to jde, prakticky se nám to nepodařilo.
Год назад
Že jste těm pořad ani neviděl.
@vojtecky007
@vojtecky007 Год назад
To že rychlost světla neumíme překonat, bych asi doplnil o ASI
Год назад
No jednoznačně neumíme. I když budeš zrychlovat milion let jak v nejvýkonněší raketě, tak stejně budeš pozorovat rychlost světla ze všech zdrojů stejně velkou. Tudíž se jí nepřiblížíš ani o píď.
@hmmh-qq
@hmmh-qq Год назад
Presne tak, ale fanatizmus prevláda i vo vede podobne ako v náboženstve, čiže čo nejaká úradmi uznaná autorita tvrdí, to musí byť svätá pravda a verejnosť tomu zaslepene uverí.
@userus
@userus Год назад
1:56 to nemůžeš vědět. Rychlost světla by mohla být větší v jednom směru, než ve druhém, jen to neumíme změřit.
@penthyn
@penthyn Год назад
Práve, že můžeme. Světlo je jenom rádiová vlna o vyšší frekvenci. Na orbitě Země máme nespočet satelitů a na spoustě z nic byly prováděny pokusy, jak dlouho to trvá signálu, vyslanému z různých míst, než jej satelit zachytí a zase oodpoví buď na stejné místo nebo klidně někam jinam. Zároveň máme na zemi spoustu lazerů. Když změříme, za jak dlouho urazí určitou vzdálenost ráno a večer, tedy když se bod na povrchu pohybuje jedním a pak druhým směrem, jsme schopni říct, že v obou případech je to stejná doba. Pokudby z nějakého šíleného důvody existovala takhle asymetrie, byli bychom schopni ji jednoduše detekovat.
@userus
@userus Год назад
@@penthyn ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-pTn6Ewhb27k.html
@penthyn
@penthyn Год назад
@@userus To video je plné zajímavých myšlenek, ale je tady jeden problém. Pokud by opravdu rachlost světla byla rozdílná v různých směrech, tak by padla celá teorie relativity protože ta takovou možnost vylučuje.
@userus
@userus Год назад
@@penthyn Možná by nebylo složité jí upravit tak, aby smysl dávala. Ale nevím, zas tolik se v tom nevyznám. Nicméně pořád by platilo, že součet rychlostí světla v jakýchkoli dvou protějších směrech je 2c.
Год назад
Nemyslím si, že ji vylučuje. Jen to prostě není možné změřit. A z principu occamovy břitvy bychom měli upřednostnit jednodušší vysvětlení, tedy že je světlo ve všech směrech stejně rychlé.
@MultiNascar01
@MultiNascar01 Год назад
No ja myslim, ze by to chtelo nastudovat gravitační pohon. Vzadu za lodi stlacite/deformujete vesmir diky tomu se pred lodi roztahne, vznikne radoby podtlak a vy akcelerujete. Rychlost tohoto pohonu je teoreticky neomezena. Prakticky je rovna energeii, kterou jsme schopni vyvinout. Vysvetleni proc to lze neni na yt komentář.
@MultiNascar01
@MultiNascar01 Год назад
Zároveň to odstraňuje paradox rozdilne plynouciho casu atp.
@penthyn
@penthyn Год назад
Tohel ale není gravitační pohon. Gravitace != deformace. Gravitační pohon už z principu věci nemůže fungovat tak, jak popisujete. Jednoduché přirovnání - magnet na rybářském prutu natažený před automobil. Je pravda, že gravitaci lzde použít pro cestování rychlostí převyšující rychlost světla. Viz rotující černé díry. Ale nevím jak vy, ale já si ke své vesmírné raketě radějí superobří čenou díru lepit nebudu :) Antigravitační pohon je už malinko lepší. Představte si mít na zádi lodi desku z materiálu se zápornou hmotností. Tahle deska by odpuzovala vše včetně extrémně vzdálených galaxií. To by vytvářelo tu vlnu, co můžete vidět u různých simulací, na která loď rakety jskoby surfují. Ale takovou hmotu neznáme a pravděpodobně ani neexistuje, byť její existenci žádná teorie nevylučuje. Pak tu máme ještě jeden typ, za mě nejzajímavější a vlastně jste jej tak trochu nakousl. Když naopak vpředu před lodí stlačíte časoprostoir a vzadu za lodí jej roztáhnete, při cestě dopředu urazíte třeba jen 5 kilomterů, ale díky tomu, že ten prostor byl stlačený, tak za normálních okolností by jste urazil třeba 10 kilometrů. Když teď to napětí povolíte a vesmír se dostane do původní podoby, najednou změříte, že jste skutečně urazil 10 kilometrů a ne jenom 5. Teď ale problém pro všechny tři společný. Ukažte mi něco, co jsme schopni vyrobit a dělá to přesně tyhle deformace.
@MultiNascar01
@MultiNascar01 Год назад
@@penthyn pouzil jsem lidovou rec. Pardon za nepresnosti. Popsal jste to pekne. Ja si nechtel ubirat cas vyvracenim tvrzeni nekoho, kdo prezentuje matematetiku/fyziku 7 tridy zakladni skoly. Veliciny, jednotky, konstanty. Neco takoveho vyrobit zatim nedokazeme. Coz je ale pouze problem technologie a casu. Pockejte 100-200 let a buh vi. Staci druhy Enstein. Nebo treba pokrok v lekarstvi, kde prodlouzi takovym jedincum zivot. Kdyby dnes Albert zil, kde bychom byli...? Proto mne irituji lzi uvedene ve videu. Oddaluji pokrok.
Год назад
Nějaká manipulace prostorem se jeví jako zajímavá hypotéza, kterou zatím není ani jak otestovat. A je dost dobře možné, že ji další teoretické výpočty úplně vyloučí.
@MultiNascar01
@MultiNascar01 Год назад
@ To tvrdili Albertovi taky. A dnes dokazeme merit gravitacni vlny apod. Naopak to teoreticke vypocty potvrzuji. Jak pise kolega vyse, existuji jevy, jako cerne díry, vzdálené galaxie, které se již pohybují rychleji, nez svetlo. Tudiz víme, ze to lze a i to muzeme v omezene mire testovat. Jde o to jen takovou silu spoutat a ovladnout. A vse to potvrzuje. I modely casoprostoru se potvrzuji s dalsimi a dalsimi experimenty. Tudiz je velice pravděpodobné ze cestovani nadsvetelnou rychlosti je jen otazka technologie a vedy. A nevim jak vy, ale pro mne by to znamenalo, ze se nikdy nepodivame ani na kraj sluneční soustavy. V zivote nemame sanci potkat jinou civilizaci a nemame sanci presidlit diky katasrofam, tudiz vyhyneme atp. To se muzeme na vyzkum vesmiru rovnou vykaslat. A vesmir se stale rozpina a vzdalenosti se stale prodluzuji.
@letheon6730
@letheon6730 Год назад
No já vám nevím.. myslim že by Alice nestihla koukat na Bobovi hodiny kdyby letěl c/2 😅
Год назад
No dobře, je to samozřejmě jen příklad. Spíše bychom to mohli zrealizovat tak, že Bob třeba každou hodinu odvysílá čas na svých hodinách. Výsledek by byl stejný, jen by nepotřeboval vozit obrovský ciferník :-D
@SramekOndrej
@SramekOndrej Год назад
​@ Já v tom rozpor nevidím. Ženy toho často zvládnou více než je v lidských silách. Zvláště co se týká pozorovacích schopností.
@martinknittel8125
@martinknittel8125 Год назад
Absolutní bullshit. Co se týče informací tak good ale ta animace, to nedávám.
@czerviik
@czerviik Год назад
Tak se podívej i na ostatní videa, třeba tě absolutní dno teprve čeká. :D
Год назад
Hele nemáme zase až tak velký rozpočet abychom mohli týden ladit animace. Ale pokud bys nám přispěl na Startovači, budeme jen rádi. www.startovac.cz/projects/dobre-vedet
Далее
Teorie všeho - má vesmír jednu sadu pravidel?
13:33
Velký třesk. Kde se vzal, tu se vzal...
13:55
Просмотров 43 тыс.
Jaderná baterie - nesmrtelná nebo smrtící?
13:20
Просмотров 38 тыс.
Jsou v kosmu Červí díry? A můžeme je vidět?
21:24
Proč ještě neumíme CESTOVAT ČASEM?
9:30
Просмотров 177 тыс.
Jediné video o vesmíru, které musíte vidět
15:24
Co je to světlo? - NEZkreslená věda III
11:35
Просмотров 248 тыс.
Jednotky SI a zlobivá Amerika
10:54
Просмотров 44 тыс.
Volt, Ampér, Ohm - jak jsme vynalezli elektřinu
12:42