Тёмный
Łukasz Nowacki - Permakultura dla każdego
Łukasz Nowacki - Permakultura dla każdego
Łukasz Nowacki - Permakultura dla każdego
Подписаться
Videoblog opowiadający o moich, doświadczeniach i wieloletniej praktyce związanej z Permakulturą - projektowaniem w zgodzie z Naturą. Kiedy mając 13 lat, po raz pierwszy usłyszałem ten termin, wydał mi się bardzo dziwny, zabawny, ale też intrygujący zarazem. Początkowy sceptycyzm przerodził się w chęć zweryfikowania podstawowych założeń Permakultury: dbałości o ziemię; dbałości o ludzi; dzielenie się nadmiarem. Wnikliwe obserwacje, testy i eksperymenty dają mi obecnie przekonanie, że Permakultura jest nie tylko systemem projektowania zrównoważonych, ekologicznych siedzib ludzkich działających w zgodzie z Naturą. Jest to sprawdzona, alternatywna ścieżka rozwoju naszej cywilizacji, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu. Stała się dla mnie naczelną filozofią i pasją, nadaje głębszy sens mojemu istnieniu. Jest niewątpliwie, najbardziej ekscytującą przygodą w moim życiu. Jeżeli chcecie, podzielę się z wami, swoimi doświadczeniami jakie gromadzę od blisko 20 lat.
Presja zwierząt na drzewa owocowe
3:56
Месяц назад
Magazynowanie wody w glebie - rów konturowy
4:27
11 месяцев назад
Комментарии
@karolpodyma1767
@karolpodyma1767 18 дней назад
Czyżnie to niedocenione zbiorowiska roślinne. Super że o tym mówisz.
@marekk6987
@marekk6987 19 дней назад
Super 👍👍👍
@toni7834
@toni7834 21 день назад
Dodam od siebie, że poprzez klepanie stal zmienia strukturę, staje się twardsza, zastępuje w pewnym sensie hartowanie. Polecam wszystkim też klepanie noży do kosiarek, zamiast szlifowania kontówkami zdzierającymi warstwę fabrycznego powierzchniowego hartowania.
@iwonawisniewska78
@iwonawisniewska78 21 день назад
Wielkie dzięki za wartościową wiedzę i praktyczne wskazówki :)
@paweradzikowski914
@paweradzikowski914 22 дня назад
Opiekuję się kilkoma polami wierzby wiciowej. Różnica temperatury w łanie i na zewnątrz jest bardzo mocno odczuwalna. Nigdy tego nie mierzyłem ale to może być i z 10 stopni.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 21 день назад
Dokładnie... też nie przeprowadzałem pomiaru, ale różnica temperatur jest bardzo mocno wyczuwalna. To może być temat na kolejny film :)
@user-hk3xg6nk5o
@user-hk3xg6nk5o 22 дня назад
Potrzebna wiedza!
@user-hk3xg6nk5o
@user-hk3xg6nk5o 22 дня назад
Fajna sprawa...
@user-hk3xg6nk5o
@user-hk3xg6nk5o 22 дня назад
Ooo, mądrego to miło posłuchać :)
@user-hk3xg6nk5o
@user-hk3xg6nk5o 22 дня назад
Bardzo ciekawe!
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 23 дня назад
Świetny film, dziękuję.
@7pavel29
@7pavel29 23 дня назад
Komentarz taktyczny.
@xyzwqrwliwy2659
@xyzwqrwliwy2659 23 дня назад
V +++ V
@CarloCantare
@CarloCantare 25 дней назад
Motyka Graca Dziabka co kraj to obyczaj Tak robiła stara szkołą chodzi żeby zageścić materiał i wyciąć samo ostrze i żądło ostrza coś podobnie jak w kosie
@monikamona5271
@monikamona5271 26 дней назад
Ciekawe czy sa na to jakies dowody? 😊❤
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 26 дней назад
A na co konkretnie? Wystarczy zrobić i samemu się przekonać. :)
@gacooh
@gacooh 26 дней назад
mój dziadek byl mistrzem klepania kos, w latach '90 pół wioski przynosiło
@elektronika102
@elektronika102 28 дней назад
W proporcji 1:50 to tych składników pokarmowych tam prawie nie będzie. Bez przesady, gnojówki nie są aż mocno stężonymi nawozami skoro podlewając pomidory czystą bez rozcieńczania dobrze rosną. Jeśli dane z internetu nie kłamią to w przeliczeniu 1l gnojówki z pokrzyw zawiera 50mg N a zalecane stężenie N w pożywce do fertygacji pomidora oscyluje w okolicy 120mg N / l roztworu do fertyfacji.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 27 дней назад
Ja tą gnojówki stosuję nie tylko pod pomidory. Pomidory mają akurat wysoką tolerancję na azot, ale w wyniku fermentacji beztlenowej powstają też inne związki poza azotanami, stąd dla pewności zalecam takie proporcje. Ale każdy, na własną odpowiedzialność może sobie robić co tam chce. Chodzi też o to, że przy większych dawkach rośliny pięknie idą w zieloną biomasę, ale nie zawiązują później tak dobrze owoców, więc znów powód, aby gnojówkę dawać bardziej rozcieńczoną.
@zielonyumysl
@zielonyumysl 28 дней назад
Ja robię taką ze skoszonej trawy.
@Przypowiesci_Salomona_26
@Przypowiesci_Salomona_26 28 дней назад
Perliki ( kilka sztuk może 2-6) w ogrodzie zniszczyłby mi uprawy?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 28 дней назад
Tak, zdecydowanie bardziej przyjazne uprawom są kaczki biegusy.
@adriansprawka4109
@adriansprawka4109 29 дней назад
Nie tylko woda ale bio masa powstała z fermentującej gnojówki to świetny ale i długotrwale działający nawóz. Po kilku dniach fermentacji gnojówka śmierdzi dokładnie tak jak kurzy obornik, bo w sumie składa się z tego samego, a w jej rozkładzie brały udział bakterie identyczne z tymi w jelitach. Na czym polega fenomen nawozu opartego na gnojówce, oborniku czy kompoście ? Bakterie rozkładające biomasę nie mają żołądka jak kręgowce więc trawienie musi się odbywać poza bakterią. W tym celu bakteria wydziela na zewnątrz enzymy trawienne (stąd smród), które rozpuszczają biomasę ALE również minerały uwięzione w ziemi. Bo bakterie same w sobie nie stanowią dla korzeni roślin jakiegoś pożywienia, po prostu bakterie uwalniają minerały z biomasy, dokładnie tak jak w ludzkich jelitach. Jest kilka zasad do stworzenia idealnych warunków do rozkładu oraz wysokiej zawartości minerałów w gnojówce. Tak jak w jelitach, stwórz środowisko mokre, ciemne, najlepiej ciepłe (choćby pojemnik ogrzewany promieniami słonecznymi), daj pokarm czyli KAŻDĄ rozdrobnioną biomasę poczynając od chwatów, odpadków z kuchni, również zwierzęcych (poza kośćmi). Dosyp troszkę ziemi i piasku, by enzymy bakterii uwalniały z nich minerały. Wymieszaj i poczekaj z tydzień, dwa. Jak aplikować do ziemi ? Jeśli wrzucisz to na korzeń to możesz poparzyć roślinę, gdyż odczyn jest na pewno bardzo kwaśny. Dlatego ja jeśli na przykład sadzę powiedzmy pomidory, dynie, ogórki z rozsady, to wpierw wykopuje głębszy dołek, rozprowadzam trochę tej gnojówki, następnie przykrywam warstwą ziemi około 2cm i lekko ją ubijam, aby odizolować na tym etapie korzeń od gnojówki. Następnie posypuję troszeczkę rozdrobnionymi kurzymi skorupkami (wapń bardzo ważny dla wielu roślin jak pomidor, papryka, itp) i kładę na to wyjętą z doniczki flancę. Głębokość dołka powinna być taka by jeszcze lekko przykryć łodygę u podstawy. Roślina za pewne po tygodniu albo dwóch dojdzie korzeniami do gnojówki, ale zrobi to sama w skali odpowiedniej dla siebie. O klasie ziemi decyduje jaką ma zawartość próchnicy w sobie. Próchnica (humus) to suma rozłożonej materii organicznej w glebie. Aby mieć dużo próchnicy musisz dać 'papu' ziemi. Nigdy nie wyrzucaj wszelkich odpadków organicznych, lepiej nakarm nimi ziemie, po kilku latach będziesz miał ziemie bardziej czarną niż najlepsze ukraińskie czarnoziemy, ze znacznie większą zawartością próchnicy. Dobrze jest pomóc ziemi w procesie rozkładu stosując jakąś ściółkę, która zatrzyma wilgoć, jednocześnie zaciemi i zatrzyma wzrost chwatów, a czasem sama jest również biomasą (np sucha trawa, zrębki drewna, itp.)
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 29 дней назад
Dzięki za wykład :)
@user-bn1iq8us3e
@user-bn1iq8us3e Месяц назад
Piękne okoliczności przyrody !!!
@pawel19677
@pawel19677 Месяц назад
Też tak robię, i rozcieńczam 2 litry w 8 litrach wody i szczerze mówiąc nie ma efektu wow :) Nie robiłem testu że jedno podlewam a drugie nie więc nie mogę stwierdzić na pewno że nie działa, ale no szału nie ma u mnie.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 29 дней назад
A może właśnie jest to zbyt duże stężenie i rośliny dostają za mocno po korzeniach? Co za dużo, to też nie jest za dobrze dla roślin.
@iwonailecka1591
@iwonailecka1591 Месяц назад
Ja też tak robię. To co zetnę liście pomidorów i wszelkie zielsko. Super filmik same konkrety. Pozdrawiam wszystkich serdecznie
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
No i tak trzymać! Pozdrawiam serdecznie
@sławakosowska4205
@sławakosowska4205 Месяц назад
Rozrabiać 1:50 ? Z pokrzyw rozrabiam 1:10. Mozna wyjasnic dlaczego taka proporcja? Lubię jak pan dzieli się swoją wiedzą 😊
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Wszystko zależy od ilości materii organicznej i następnie koncentracji azotu. Tak jak wspominam, jest to bardzo silny nawóz i stąd takie proporcje.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Poza tym, przy takim rozcieńczeniu nadal widać świetne rezultaty, a gnojówki wystarcza na większą powierzchnię. Natomiast w przypadku gnojówki z pokrzywy to zależy czy stosujemy ją jako oprysk do zwalczania np. mszycy, czy jako źródło azotu i składników mineralnych. Może też zrobię o tym odcinek :)
@xyzwqrwliwy2659
@xyzwqrwliwy2659 Месяц назад
...+++...
@dorotao.d.8191
@dorotao.d.8191 Месяц назад
Od dwóch sezonów robię gnojówki mieszane z tego, co mam na działce, ale stawiam je na Słońcu i przykrywam firanką, by żadne stworzonko nie zechciało się w niej wykąpać. Jedno pytanie Panie Łukaszu - dlaczego fermentacja beztlenowa jest lepsza ?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Nie jest lepsza, ani gorsza, na pewno w warunkach beztlenowych zgromadzona materia organiczna ulega szybciej rozkładowi i uwalnia zamknięte w niej związki mineralne. Większość mikroorganizmów beztlenowych i tak obumiera w wierzchniej warstwie gleby, gdzie dominują warunki tlenowe.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
W jednym z wcześniej opublikowanych filmów pokazuję, jak zrobić ekstrakt kompostowy, który przygotowuję z pomocą napowietrzania, więc mamy tu do czynienia z procesem tlenowym.
@Nibyjak
@Nibyjak Месяц назад
Gnój to podstawa dobrej, żyznej gleby
@Nibyjak
@Nibyjak Месяц назад
Kiedyś morze, dziś piasek. Nie warto się przywiązywać zbytnio do tego, co aktualnie się dzieje z ziemią
@Nibyjak
@Nibyjak Месяц назад
Krawędzie naprawdę są mega ostre. Starzy kosiarze wiedzieli o tym świetnie
@Nibyjak
@Nibyjak Месяц назад
Dokładnie tak to powinno wyglądać, a nie najlepsze młode roślinki od worków i do śmieci, jak ludzie masowo robią, nawet na ogródkach działkowych
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Czasem to niestety żal patrzeć jak się tyle dobrego marnuje, a potem ludzie idą do sklepu i kupują jakieś syntetyczne świństwa za grubą kasę.
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz Месяц назад
Kolejny krótki, konkretny i rzeczowy film, zero biadolenia tylko same konkrety. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Cieszę się, że się podoba ten styl dzielenia się wiedzą praktyczną. Dzięki za komentarz i pozdrawiam serdecznie!
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz Месяц назад
A woda z "podandprzeciętną" zawartością żelaza i manganu będzie dobra? Pozdrawiam serdecznie.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Niestety nie. Nadmiar manganu w wodzie do podlewania może powodować deficyty żelaza, wapnia i magnezu u roślin, a tym samym ograniczy znacząco plony.
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz Месяц назад
Powiem szczerze, że nie wiedziałem, że narzędzia odrodnicze też sie klepie. Sam ostrzyłem po prostu szlifierką. Pozdrawiam serdecznie.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Szlifierką owszem można naostrzyć, ale nie utwardzi to stali na ostrzu, tak jak w przypadku klepania.
@xyzwqrwliwy2659
@xyzwqrwliwy2659 Месяц назад
\\\ +++ ///
@piotrekj.1277
@piotrekj.1277 Месяц назад
Bardzo fajny film i bardzo praktyczny. Dzięki!
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Dzięki, za Twój komentarz i fajnie, że się spodobał. Pozdrawiam
@sławakosowska4205
@sławakosowska4205 Месяц назад
Cenne rady
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Cieszę się, że są przydatne. Pozdrawiam! :)
@piotrukasiewicz2411
@piotrukasiewicz2411 Месяц назад
Można pompkę akwarystyczna zastąpić kompresorem?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
No w sumie można, ale nie wyobrażam sobie tego hałasu kompresora przez 24 h napowietrzania. No i trzeba się liczyć ze znacznie większym zużyciem energii, a wtedy cała zabawa staje się nieopłacalna ekonomicznie.
@ostoja2004
@ostoja2004 Месяц назад
Chciałbym ostrzec przed stosowaniem obornika końskiego , mimo niesamowitych zalet ma jedną podstawową wadę , ściągnie do naszego ogrodu wszystkie turkocie podjadki z okolicy , no chyba ze chcemy mieć hodowlę turkocia Pozdrawiam 👍
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Jak się dobrze przekompostuje koński obornik "na gorąco" to nie ma problemu z turkuciem podjadkiem. Koński obornik stosuję u siebie od lat, właśnie taką metodą.
@piter141516
@piter141516 Месяц назад
Jakieś konkretne odmiany na taką ziemie ?. U mnie jest podobna ziemia a musze we wrześniu nasadzić drzewka owocowe.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
A czy robił Pan badania gleby? Jeżeli tak, to zapraszam z wynikami na konsultacje on-line, pomogę dobrać konkretne odmiany i dam dalsze wskazówki uprawy drzew owocowych. Info na temat konsultacji jest na mojej stronie: lukasznowacki.pl/konsultacje-online/ A tak ogólnie temat ujmując to polecam stare odmiany szczepione na silnie rosnących podkładkach.
@salsarriba5695
@salsarriba5695 Месяц назад
krótki treściwy materiał. szanuję, bo niewielu youtuberów idzie w ten format, chyba zbyt krótki na demonetyzację...
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Wow, to chyba faktycznie JESTĘ JUTUBERĘ :)
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz Месяц назад
Jaki to rejon Polski?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Wschodnia część Polski Centralnej, obszar obrzeża antykliny inowłodzkiej na Wysoczyźnie Rawskiej, między Tomaszowem Mazowieckim a Nowym Miastem nad Pilicą :)
@elzbietawyrwal3572
@elzbietawyrwal3572 Месяц назад
Witam p.Łukaszu. Czy ten rodzaj ściółkowanie może się sprawdzić przy warzywach jak marchew kapusta buraki pomidory itp?😊pozdrawiam i dzięki wielkie
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Oczywiście, że tak. Proszę tylko pamiętać, że warzywa sadzimy w takim przypadku najlepiej z rozsady i sadzimy je do gleby pod ściółką, a nie w ściółkę.
@elzbietawyrwal3572
@elzbietawyrwal3572 Месяц назад
Dzięki wielkie😊
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz Месяц назад
Kolejny BARDZO dobry materiał zawierający dużo przydatnych informacji. Dziękuję raz jeszcze i serdecznie pozdrawiam!
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Również dziękuję za ten komentarz. Pozdrawiam i życzę permakulturowego uprawiania! :)
@kuba7979
@kuba7979 Месяц назад
U mnie coś wyrwało świeżo posadzone drzewa z korzeniami. Jakie to zwierzęta mogły być? Dziki?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Może być dzik, a może też być złośliwy człowiek. A teren masz ogrodzony?
@krzall1
@krzall1 Месяц назад
Popatrzyłem na ceny... ciagnik, przyczepka, wozek, do tego obciążniki, aerator, pług, glebogryzarka. Kwota 25 tysięcy przy mocnej złotówce to na kieszeń Polaka chyba slabo. Wygląda ok, ma kilka bajerów. Lubię Czechów. Mam wielu znajomych pod Opavą ale cena...
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
No oczywiście, że to kosztuje. Ale proszę mi pokazać lepszą alternatywę z tak bogatym osprzętem i funkcjonalnością. Nie wszystkie akcesoria trzeba kupować od razu. Wszystko zależy od potrzeb i prac jakie są do wykonania w gospodarstwie.
@dofejsbuka9664
@dofejsbuka9664 Месяц назад
To po prostu troszkę szybciej idąca historia. Setki lat temu nasi przodkowie uprawiali pole ręcznie a później konno czy wołem. Później powstały silniki a więc ciągniki stacjonarne i wreszcie ciągniki. Początkowo ciągnęły pług jednoskibowy a teraz mamy ciągniki wieloskibowe, siewniki, kombajny, prasy. Powiedzcie czym różni się to gospodarstwo permakulturowe od obecnych wielohektarowych poza użyciem chemikaliów, które choć zwiększają plon to jednak często są trucizną? Czy gdyby bez chemikaliów uprawiać większe pole większym ciągnikiem to będzie ekologicznie czy nie? Rozumiem większą podatność na choroby większych skupisk roślin i większe koszty maszyn oraz większe straty w wypadku niepogody lub innego kataklizmu ale różnica jest tylko w tej chemii ;)
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Istotne jest to do czego się takiego sprzętu używa. U mnie nie zobaczysz zaoranych po horyzont pól. Pług wykorzystuję głównie do tworzenia rowów konturowych. Czasami jak przejmuję nowy kawałek gruntu i trzeba zremineralizować glebę i wbudować większe ilości materii organicznej, żeby wystartować procesy biologiczne w glebie np. przyoranie kompostu z biowęglem, ale nic poza tym. I to właśnie robi kolosalną różnicę.
@matthiasluka3498
@matthiasluka3498 Месяц назад
Czy drzewku nie przeszkadza, że zrębki przylegają do pnia? Ja zawsze trochę przy pniu odgarniam, ale może nie potrzebnie.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
Przez krótki czas nie przeszkadza, ale zawsze warto zostawić dystans od pnia. Na filmie tego nie widać, ale przy kolejnych pracach pielęgnacyjnych związanych ze zrębkowaniem zostało to wykonane i tak też robię przy każdym drzewie.
@user-yl4ce1fq2p
@user-yl4ce1fq2p 2 месяца назад
Super materiał, na pewno wykorzystam te rady. Dziękuję!
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 2 месяца назад
Dzięki za superasa i życzę powodzenia z budowaniem własnej gildii :)
@cekir3785
@cekir3785 2 месяца назад
jak bezpiecznie to stosować jako zioło lecznicze - jakie ilości są nie groźne?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 2 месяца назад
Najlepiej kupić gotową mieszankę ziołową CARDIOSAN, w jej składzie jest ziele żarnowca. Ale stosuje się go u osób starszych cierpiących na niemiarowość, kołatanie serca i przy skłonnościach do obrzęków. Niekiedy siarczan sparteiny (sparteina to główny alkaloid zawarty w zielu żarnowca), wykorzystywany był w położnictwie (nie wiem jak jest obecnie) dla zainicjowania porodu, ponieważ wzmaga amplitudę skórczów macicy. Nie jest to zioło, które można sobie od tak stosować, więc odradzam samodzielne przyjmowanie, zwłaszcza przy braku wiedzy w tym temacie, bo można sobie bardzo zaszkodzić. Najlepiej konsultować takie tematy z wykwalifikowanym zielarzem lub lekarzem, który posiada odpowiednią wiedzę.
@cekir3785
@cekir3785 2 месяца назад
a jak się tym nie otruć
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Месяц назад
To akurat jest proste... Nie jeść.
@naturalne237
@naturalne237 2 месяца назад
Podoba mi się taki pomysł 👌
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 2 месяца назад
Cieszę się bardzo :) Udanych nasadzeń na własnej gildii życzę! :)