Тёмный

Żarnowiec miotlasty w ogrodzie leśnym 

Łukasz Nowacki - Permakultura dla każdego
Подписаться 4,7 тыс.
Просмотров 9 тыс.
50% 1

Tworzenie jadalnego ogrodu leśnego nie polega jedynie na sadzeniu samych drzew i krzewów owocowych. Nie mniej ważne są tzw. gatunki wspierające, które w strukturze tworzonego przez nas ekosystemu żywnościowego pełnią wiele pożytecznych funkcji. Gatunki wspierające sadzimy głównie po to, aby dostarczały bardzo istotnych usług ekosystemowych. Rośliny takie mogą być źródłem biomasy na potrzeby ściółkowania, mogą zadarniać glebę i chronić ją przed erozją lub przywabiać dzikie zapylacze, których obecność podnosi produktywność roślin owocujących. ŻARNOWIEC MIOTLASTY jest przykładem jednego z najbardziej wszechstronnych gatunków wspierających jakie wykorzystuje się w permakulturze.
Ten film, w którym dowiedzieliście się o roli ŻARNOWCA w ekosystemie REGENERATYWNEGO LASU ŻYWNOŚCIOWEGO, powstał dzięki wsparciu moich Patronek i Patronów. Jeżeli chcesz dołączyć do tej fantastycznej społeczności, zapraszam Cię do odwiedzenia mojego profilu na PATRONITE i wsparcia moich działań:
➡️ patronite.pl/L...
Nie zapomnij proszę o pozostawieniu komentarza pod filmem, udostępnieniu i subskrybowaniu mojego kanału :)
Zapraszam również do śledzenia:
➡️ Moja strona: lukasznowacki.pl/
➡️ Strona FB: / permakulturadlakazdego
➡️ Instagram: / lukasznowacki.pl
➡️ Strona mojego siedliska Dolina mgieł: dolinamgiel.pl/
➡️ Fundacja Transformacja: transformacja....
Możesz dołączyć także do prywatnej grupy PERMAKULTURALNI POLSKA - naszej rozrastającej się, permakulturowej społeczności na FB:
➡️ / 764194487285707

Опубликовано:

 

6 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 41   
@salsarriba5695
@salsarriba5695 Год назад
pełno jest filmów o zwykłych roślinach ozdobnych, ale malo użytecznych . jak najwięcej takich filmów, jak ten ! potem łątwo można stworzyć atlas takich roślin wspierających. pozdrawiam i dzięki za wiedzę!.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Dzięki za ten komentarz. Z pewnością przygotuję więcej filmów o ciekawych roślinach, które często rosną wokół nas a są niedoceniane :)
@barbaracichon2128
@barbaracichon2128 Год назад
Cieszę się z takich informacji, ja swoje tuje wycięłam juz z 10 lat temu ❤️ Dziękuję
@wairam88
@wairam88 Год назад
Dobrze wiedzieć!🌱🐝🥕
@anetatopolska8992
@anetatopolska8992 Год назад
Dziękuję za przekazaną wiedzę.Osobiscie roślina ta zachwycała mnie we florystyce w naturze.. Pozdrawiam
@darialisiecka5810
@darialisiecka5810 Год назад
Świetny kanał!
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Dzięki serdeczne za słowa uznania. Jeżeli podoba Ci się to co robię, możesz mnie wesprzeć dołączając do grona moich patronów (patronite.pl/LukaszNowacki). Możesz też wysłać ten link swoim znajomym i przyjaciołom. Być może ich też zainteresuje permakultura, agroleśnictwo i rolnictwo regeneratywne. Pozdrawiam permakulturowo i życzę miłego dnia! :)
@marektylewski2757
@marektylewski2757 5 месяцев назад
Bardzo ciekawy film. Szkoda, że nie zawiera instruktażu kiedy i jak rozmnażać Żarnowiec wegetatywnie i generatywnie. Tworzenie sadzonek własnych najbardziej pomaga w zwielokrotnieniu nasadzeń.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 5 месяцев назад
Najlepiej rozmnażać żarnowca poprzez wysiew nasion, a to wypada różnie w zależności od lokalnie panujących warunków. Trzeba obserwować strąki, co jest bardzo łatwe, ponieważ gdy nasiona są już dojrzałe strąki strzelają wydając charakterystyczny dźwięk. Wtedy najlepiej zebrać nasiona i od razu siać do gruntu.
@lilabochenkiewicz4626
@lilabochenkiewicz4626 Год назад
W ramach żartu - moja kumpela na tuje, których nie znosi, mówi "flora cmentarna" :)
@Karola.Jadwig
@Karola.Jadwig Год назад
Uwielbiam te rośliny, kojarzą mi się z rodzinną miejscowością gdzie rosło ich mnóstwo i gdy kwitły tworzyły piękny widok. Czy taki przycinany żarnowiec także kwitnie?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Tak przycinany żarnowiec też zakwitnie, tylko kwiaty pojawią się nieco później.
@MrCypis88
@MrCypis88 Год назад
Super 👍
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Dzięki!
@dominikak8139
@dominikak8139 Год назад
Dzięki!
@ewaiplinska5175
@ewaiplinska5175 Год назад
Dziękuję za tak cenne informacje. Ciekawa jestem czy prowadzisz jakieś kursy i szkolenia z zakresu permakultury. Pozdrawiam Serdecznie 😊
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Hej, prowadzę. Zapraszam na moją stronę lukasznowacki.pl
@mardini8279
@mardini8279 Год назад
Wydaje mi się że może przemarzać. Poprosimy więcej ciekawych informacji:) pozdrawiam
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
W moich okolicach nigdy się to nie zdarzyło. Ale nawet gdyby przemarzł, to szybko się zregeneruje po kosmetycznym przycięciu przemarzniętych części.
@krzysztofrudnicki5841
@krzysztofrudnicki5841 11 месяцев назад
Można też użyć oliwnika wielokwiatowego. Tez produkuje azot, daje pożywienie zapylaczom i produkuje jadalne owoce.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 11 месяцев назад
Można i też mam go w swojej uprawie. Jeden minus oliwnika jest taki, że nie jest gatunkiem rodzimym, a drugi minus - nie daje tyle biomasy co żarnowiec. Za to owoce ma super :)
@deboraatak7910
@deboraatak7910 Год назад
Mnie wspaniale przyjął się po "rozsadzeniu". Chciałam się go pozbyć i wyrzucić bo ogromnie się rozrósł. Powiedziano mi, że jest TRUJĄCY. Miałam problem jak zniszczyć gałęzie. Dodawałam je do worków z biomasą. TERAZ słyszę coś innego. Mam na środku dużej działki już BARDZO wyrośnięty. Czernieje i traci urok. Został, bo już nie mam siły żeby to wykopywać. Zagospodarowując działkę, wykopywałam i wyrywałam wielkie krzaczory i sadziłam jako żywopłot, ale gdy usłyszałam o tym, że szkodliwy...- znowu go niszczyłam wzdłuż ogrodzenia i nasadziliśmy tuje... KOMU WIERZYĆ...?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Cis też jest trujący, a jednak ludzie go sadzą na potęgę i formują z niego żywopłoty :) Trzeba znać rośliny i ich rolę w ekosystemie oraz wszelkie zagrożenia, które mogą wynikać z niewłaściwego ich wykorzystania. Konwalia też trująca, kosaciec również, nie wspomnę o żywotniku (tujon w zbyt dużej dawce może powodować zaburzenia oddychania, zaburzenia pracy serca, duszności, drgawki a dużych ilościach nawet śmierć). Tujon jest również trucizną dla koni, psów, kotów i gryzoni. Żarnowiec jest rośliną, która też zawiera związki trujące dla człowieka, ale jego kwiaty i ziele wykorzystuje się we współczesnej medycynie a nawet dodaje do piwa i uznaje za afrodyzjak. Proszę nikomu nie wierzyć, tylko samemu poczytać i sprawdzać :)
@JakwNiebie
@JakwNiebie 6 месяцев назад
👍
@philswift6779
@philswift6779 Год назад
a żywopłot czy coś w tym stylu da się z tego zrobić ?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Tak, trzeba gęsto posadzić a jak trochę wyrośnie można zacząć formować. Wtedy się zagęści i będzie miał zwarty pokrój.
@cekir3785
@cekir3785 4 месяца назад
jak bezpiecznie to stosować jako zioło lecznicze - jakie ilości są nie groźne?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 4 месяца назад
Najlepiej kupić gotową mieszankę ziołową CARDIOSAN, w jej składzie jest ziele żarnowca. Ale stosuje się go u osób starszych cierpiących na niemiarowość, kołatanie serca i przy skłonnościach do obrzęków. Niekiedy siarczan sparteiny (sparteina to główny alkaloid zawarty w zielu żarnowca), wykorzystywany był w położnictwie (nie wiem jak jest obecnie) dla zainicjowania porodu, ponieważ wzmaga amplitudę skórczów macicy. Nie jest to zioło, które można sobie od tak stosować, więc odradzam samodzielne przyjmowanie, zwłaszcza przy braku wiedzy w tym temacie, bo można sobie bardzo zaszkodzić. Najlepiej konsultować takie tematy z wykwalifikowanym zielarzem lub lekarzem, który posiada odpowiednią wiedzę.
@slavomir6133
@slavomir6133 Год назад
A jak by się ta roślina sprawdziła wzdłuż warzywnika? Jest "wspierającą" w kontekście drzew i krzewów ze względu na pH gleby? Bo tam zazwyczaj kwaśne podłoże jest. Przy warzywach raczej zasadowe potrzebne. Zatem sprawdzi się przy warzywach jako żywopłot osłaniający od wiatru?
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Sprawdzi się idealnie jako wiatrochron
@martinpindur4610
@martinpindur4610 7 месяцев назад
Żarnowce mogły by rosnąć w Parkach Miejskich
@cekir3785
@cekir3785 4 месяца назад
a jak się tym nie otruć
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 2 месяца назад
To akurat jest proste... Nie jeść.
@piotrukasiewicz2411
@piotrukasiewicz2411 7 месяцев назад
Mozna tez zamiast zarnowca posadzic karagane syberyjska😊
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego 6 месяцев назад
Nie można, jest ona uznawana za gatunek inwazyjny, tym bardziej na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego i Obszaru NATURA 2000.
@malgosa8898
@malgosa8898 Год назад
Żarnowiec jest ładny ale do tui nie ma co porównywać. Tuja zasłoni skutecznie ;przed wiatrem, sąsiadami, da schronienie ptakom.
@permakulturadlakazdego
@permakulturadlakazdego Год назад
Kwestia gustu. Mnie się nie podobają tuje brązowe od środka od grzyba i wyłysione. A żarnowiec też osłoni od wiatru i można z niego uformować piękny żywopłot. No i do tego kwitnie i karmi zapylacze.
@bogusawp-l6293
@bogusawp-l6293 5 месяцев назад
miałem piękne 2 żarnowce i przyciąłem radykalnie, obydwa padły na szczęście był też mniejszy wysiany samoistnie, później znalazłem kilka małych sieweczek które jesienią przesadziłem teraz nadzieja w tych maleństwach a nasionka też w innych zakątkach w dużej ilości i na razie nic nie wzeszło.
Далее
Аруси Точики ❤️❤️❤️
00:13
Просмотров 321 тыс.
orieme Ruris om
0:12
Просмотров 41 тыс.
Staw w ogrodzie - Odcinek 2 - Obieg wody i filtracja
9:41
TECHNIQUE TO ROOT ANY BRANCH (Only 1 ingredient)
5:14