Тёмный
Fundacja Vademecum
Fundacja Vademecum
Fundacja Vademecum
Подписаться
Prowadzimy Cafe Księgarnię Vademecum w Gdyni. Serwujemy dobrą literaturę i aromatyczną kawę, organizujemy wydarzenia artystyczne, kulturalne i filozoficzne.
O sobie: cała siła autobiografii
56:25
9 месяцев назад
Czym są emocje? - @AdamJankHPP
1:23:11
Год назад
Czytadło i Anna z Piaseczna
5:41
Год назад
Kociłapci - BRUD
16:16
Год назад
Kociłapci - Pucio
13:32
Год назад
Kociłapci - Karmelek
16:38
Год назад
Czytadło i @AdamJankHPP
8:59
Год назад
Комментарии
@hannaw5240
@hannaw5240 6 часов назад
Po prostu piękny wykład, to treści na które czekałam obserwując te zmiany na ziemi, Kochani dlaczego te treści są tak mało rozpowszechniane, pomijane , myślę że to podstawa wych człowieka,tak , żeby nie używać zdewaluowanych słów, zniekształcających spostrzeganie i myślenie człowieka. Dziękuję Panu!!!❤
@thomasanders1314
@thomasanders1314 5 дней назад
Bardzo fajna formuła spotkania i wykładu. Oby jak najwięcej bibliotek, księgarń i innych przyczynków do tego typu spotkań.:)
@butu12
@butu12 7 дней назад
13:00 - konkrety
@FilozofiaTakBardzo
@FilozofiaTakBardzo 11 дней назад
Świetny wykład! Pozdrawiam całą ekipę organizatorów i księgarni Vadamecum. ~Filip
@lechnowotko7132
@lechnowotko7132 18 дней назад
Super, dziekuje.
@lechnowotko7132
@lechnowotko7132 18 дней назад
Super, dziekuje.
@KPSCUJ
@KPSCUJ Месяц назад
Świetny wykład, cieszymy się, że nasza dr Elżbieta Olzacka miała okazję odwiedzić księgarnię Vademecum.
@sylwestersosniak220
@sylwestersosniak220 3 месяца назад
Dziekuje 🙂
@aleksandrasmigielska9585
@aleksandrasmigielska9585 4 месяца назад
Drogie Panie, dobrze, że bierzecie się za tak ważny temat. Lepiej by jednak było przeprowadzić tę rozmowę bez chichotów. Przydałoby się więcej powagi.
@astrokuba
@astrokuba 6 месяцев назад
Filozofia jest nauką o bycie a nie praktyką. Artur znowu na siłę stara się wcisnąć zaszufladkowanie w ramach ateizmu. Dlatego w Karma Kagyu 99% to byli ateiści. Człowiek wiary czuje się źle w tej grupie. Są inne ośrodki buddyzmu w Polsce na szczęście.
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy 6 месяцев назад
🤦‍♂
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy 6 месяцев назад
ten wykład też generuje mit polityczny
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy 6 месяцев назад
ten tak zwany mit polityczny to jest wszędzie, nie tylko w Rosji, jest wszędzie w każdej strukturze nacjonalistycznej i rasowej
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy 6 месяцев назад
przyczyny są oczywiste jeżeli się dysponuje odpowiednią wiedzą
@valicki
@valicki 6 месяцев назад
Dziękuję za zaproszenie :)
@mateuszmazurek7991
@mateuszmazurek7991 6 месяцев назад
Richard Grannon po 5-ciu latach w Polsce
@alicjaurbanska2814
@alicjaurbanska2814 6 месяцев назад
Muzyka bardzo przeszkadza w skupieniu się i uważnym słuchaniu.
@_arturjutkowiak_film
@_arturjutkowiak_film 7 месяцев назад
Coś mi tu nie gra. Buddyzm nie jest filozofią, gdyż filozofowanie = myślenie rodziela podmiot od przedmiotu a tego własnie buddyzm nie naucza. Buddyzm ( doświadczenie Buddy) pojawia sie gdy zatrzymuje się myśl. Koniec wykładu. Zwijamy się do domu.
@astrokuba
@astrokuba 6 месяцев назад
Bo w Europie a szczególnie w Polsce chcą żeby buddyzm NIE był religią. A jak nie jest religią to gdzieś trzeba bo przypiąć. Filozofia zawiera zarówno metody syntetyczne jak i analityczne. Buddyzm jest zarówno filozofią jak i religią.
@bakster011
@bakster011 8 месяцев назад
Namaste☯️
@poppintomfof
@poppintomfof 10 месяцев назад
Gdy zamienimy okręgi, koła, elipsy które zostają tu przywołane na cykle graniczne to całość myśli zdaje się być pełniejsza.
@ciekawskiukasz7942
@ciekawskiukasz7942 10 месяцев назад
Słaby dźwięk, ale mimo wszystko, dziękuję i pozdrawiam!
@Klaudia_Katarzyna
@Klaudia_Katarzyna 10 месяцев назад
Dziękuję za nagranie świetnego spotkania. I tylko drobną uwaga - muzyka, którą cały czas słychać w tle nagrania troszkę utrudnia słuchanie.
@poppintomfof
@poppintomfof 11 месяцев назад
Świetny materiał i przemyślenia...ale. Odnośnie wyrzucania ubrań, które zwracamy do sklepów. Nie wiem jak Pani M.B. to dokładniej tłumaczy ale buty Campera czy bluza Moschino traci na wartości latami (zwykle trzema pomimo przeciętnej jakości ale to osobny temat) więc historyjka o praniu nie ma najmniejszego sensu. To samo tyczy się podstawowej koszulki Fruit of the Loom. Moja anegdota o bluzie YourTurn którą zwróciłem po dwóch miesiącach na Zalando by następnie kupić ponownie po kilku tygodniach (na 100% ten sam przedmiot) jest w takim razie materiałem na dramat egzystencjalny jednostki. Saito stworzyła niejako precedens którym można usprawiedliwić niemal każde działanie.
@annasiergiejewicz5552
@annasiergiejewicz5552 11 месяцев назад
Jednak mnie osobiscie interesyje granica estetyki codziennosci. Np balagan wytworzony w wyniku zmian priorytetow a tzw zbieractwo jako patologia czy choroba. Bez woli zbieracza i bez jego wyraznej prosby spoleczenstwo ingeruje w jego estetyke. Wszystko jak leci do kontenerow. Narzuca standard estetyki. Powiedzenie ze madrzy ludzie zyja w brudzie probuje obronic ale tylko jednostki wyksztalcone. Z definicji zbieractwo podkresla gromadzenie przedmiotow papierowych. Ale pokoj aktywnego naukowo profesora zawiera przeciez tony ksiazek i czasopism porozkladanych po kontach i na podlogach. Estetyka codziennosci jest procesem. Ma na nia wpyw wszystko. Zbieraczowi przywracajac bezpieczenstwo finansowe, dostep do innych niz gromadzenie przedmiotow srodkow na wyrazenie siebie, czy przywrocenie zdrowia ktore zmienilo standardy estetyczne codziennoaci, przywrocimy poprzednie priorytety budowania wlasnej przestrzeni. Czy uprawnionym jest nacisk, zmuszanie jednostki do bycia w spektrum tego srodka, bycia przecietnym obywatelem, pomimo wplywu roznych czynnikow stawianie jednostce nieprecyzyjnych granic?
@annasiergiejewicz5552
@annasiergiejewicz5552 11 месяцев назад
Swietny temat. Gleboko zwiazany z psychologia i bledami poznawczymi. Pan nie preferuje dziurawych spodni ale ciekawe jest ze nie wie dlaczego tak ma. Chcac publicznie wyrazac zdziwienie powinien jedne z swoich spodni podziurawic pochodzic i zobaczyc co sie bedzie dzialo. Przypuszcza ze bedzie odczowal wstyd. Czyli zdziwienie ze dziewczyny tak sie ubieraja powiduja nie same dziury tylko brak wstydu u dziewczyn. W czasach mlodosci tego Pana dziurawe czy latane spodnie byly standardem a kazdy dazyl do bycia lub udawania lepszym. Kto mial nowe dzinsy z Peweksu za dolary mial wyzszy status spoleczny. W tamtych czasach dzins w USA to odziez robocza tania. Dzisiaj zaprojektowane dziury czynia spodnie drozszymi od pelnych. Spodnie w ktorych dziury powstaly w wyniku ich noszenia nadal sa noszone przez osoby o niskim statusie. Widac to wsrod osob z marginesu, wykluczonych, uzaleznionych itp. Dziury w nowych spodniach sa przejawem sztuki.
@poppintomfof
@poppintomfof 11 месяцев назад
Ciekawe, że zazwyczaj wiemy po oględzinach samych spodni, które powstały w sposób "zamierzony" a które poprzez "zmęczenie materiału". Gdzie Saito stawia granicę?...może nie rozróżnia tych przypadków? Jeśli tak, to w wymiarze praktycznym, społecznym lepiej grzecznie pozostać przy cytowaniu Tatarkiewicza.
@AngieNTheComettes
@AngieNTheComettes 11 месяцев назад
Jako (już prawie) magister psychologii w pełni się zgadzam z autorką książki! Takie programy i stosowane metody mogą być destrukcyjne - po pierwsze dzieci nie wyrażały zgody na publikację swoich wizerunków. Po drugie - rodzice powinni byli poszukać dobrych terapeutów (np. w nurcie systemowym) dla swoich dzieci zamiast wsadzać je do telewizji. Po trzecie - jeśli dziecko jest Wysoko Wrażliwe, wymaga zupełnie innego podejścia niż system nagród i kar (więcej o Wysokiej Wrażliwości w moim wykładzie neuronaukowym). Po czwartym - pokazywanie w sytuacjach intymnych i ciągła obecność ekipy telewizyjnej to jakaś masakra! Ponadto warto też wskazać pewien fakt, iż wiele z tych dzieci prawdopodobnie już może cierpieć na zaburzenia lub choroby psychiczne (przyczynami są często genetyka i wrodzone uszkodzenia mózgu) - w takim wypadku pierwsze co to psychiatra, leki i terapeuta!
@kornelia6615
@kornelia6615 4 месяца назад
Nie ma czegoś takiego jak wysoka wrażliwość. Jest nadwrażliwość sensoeycxna, która bardzo często łączy się z adhd lub autyzmem
@dreamsdotcomdarek2310
@dreamsdotcomdarek2310 Год назад
bardzo interesujące, dzięki
@polemizator723
@polemizator723 Год назад
11:35 Metoda, konflikt, niewspółmierność 15:05 Quid est Veritas? 45:30 Prawda sądowa 1:12:20 Świat jako przedmiot doświadczenia
@antekk5193
@antekk5193 Год назад
🔥🔥🔥
@KM769
@KM769 Год назад
Dziękuję za to streszczenie. Jako zwolennik Hume'a (ale amator bez wykształcenia) spróbuję odpowiedzieć na zarzuty w duchu Hume'a. Moim zdaniem Hume zaprzeczyłby możliwości wiedzy a priori poza wiedzą formalną i dodałby dzisiaj, że doświadczenie jest gromadzone nie tylko w świadomej wiedzy, ale też w podświadomości oraz w budowie ciał (dziedziczenie). Natomiast filozofia Kanta byłaby dla Hume’a powrotem do scholastycznych dogmatów próbujących ominąć doświadczenie. Odnośnie istnienia ‘ja’. Moim zdaniem Hume odpowiedziałby, że istnienie ‘ja’ jest ideą, która się kształtuje w człowieku stopniowo w pierwszych latach życia, a to że nie pamiętamy, co było przed 3 rokiem życia nie świadczy o braku pamięci, tylko braku świadomości ‘ja’ w tym okresie. Odnośnie doświadczeń ‘mistycznych’ myślę, że Hume stwierdziłby, że taka nazwa doświadczenia jest arbitralna i ma służyć uzasadnieniu dogmatów religijnych (czy parareligijnych) jako rzekomo ugruntowanych w doświadczeniu. Tymczasem to, że ktoś np. miał wizję Jezusa Chrystusa może być prawdą w sensie doświadczenia tej osoby, z czego nie wynika że historyczny Jezus był teologicznym Chrystusem, ani że takie doświadczenie trzeba nazywać ‘mistycznym’ (tutaj Hume łączyłby się z nominalizmem). Odnośnie analizy niekonieczności istnienia związku przyczynowego zgadzam się, że chodzi o epistemologię nie ontologię. Moim zdaniem w duchu Hume’a byłoby powiedzieć, że nie ma filozoficznej ontologii, jest tylko ontologia ustalana przez nauki (czy inne sposoby nagromadzenia doświadczeń), ale ostateczną podstawą wiedzy o świecie jest pragmatycznie przyjęta zasada indukcyjna i tym samym żadne doświadczenie i żadna wiedza naukowa nie może być podstawą metafizycznej ontologii. Wydaje mi się też, że Hume współcześnie mógłby krytykować zideologizowanie ruchów politycznych jako upodabniających się do religii.
@jakubm7517
@jakubm7517 Год назад
Świetny materiał!
@polemizator723
@polemizator723 Год назад
1:04:37 UPRZEDZENIA 25:17 28:15 Przedsąd 42:00 Strukruralizm i Poststrukturalizm a teoria krytyczna 54:00 Gramsci i Reforma Marksizmu - Hegemonią kulturowa 1:01:00 Konflikt
@polemizator723
@polemizator723 Год назад
20:08 35:06
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Год назад
Bardzo ciekawy wykład - dzięki
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Год назад
Panie Adamie proszę przygotować cykl o medytacji. Bardzo chętnie posłuchał bym Pana zdania, opini, doswiadczen związanych z medytacją. Pozdrawiam
@Oliwka7773
@Oliwka7773 Год назад
Jestem na 4tym roku psychologii i wreszcie dotarłam do tej prawdziwej definicji zdrowia - którą od pewnego czasu przeczuwałam... Z teorią Dąbrowskiego spotkałam się na szczęście już na studiach - ale b. krótko - i oczywiście zachwyciła mnie.. O pewnego czasu zaczęłam ją na nowo zgłębiać i chyba nie zaprzestanę ;) tak to czuję...
@igorstrak3380
@igorstrak3380 Год назад
Bardzo wartościowy wykład. Kwintesencja buddyzmu + rozwiązanie zagadki nieśmiertelności w 45 minut. Brawo:)
@KPSCUJ
@KPSCUJ Год назад
Dziękujemy!
@ukaszbiernacki8659
@ukaszbiernacki8659 Год назад
Czekałem na moment kiedy topór spadnie że ściany i zwiększy liczbę czaszek na stole. Po czym wejdzie prawdziwy mistrz gry 😀
@user-qq3pl7bn1p
@user-qq3pl7bn1p Год назад
Boli ta kropka po skrócie "doktor"
@reddragon5415
@reddragon5415 Год назад
A mnie bolą takie słowa jak "doktorka", "gościni". Po co to feminatywy? Żeby na siłę pokazać poprawność polityczną? Niektóre słowa nie mają wersji żeńskiej i to nie jest żaden szowinizm czy seksizm, po prostu tak jest.
@user-qq3pl7bn1p
@user-qq3pl7bn1p Год назад
@@reddragon5415 ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-MYH2qGScEVk.html Odsylam w celach edukcyjnych :)
@katarzynaciolek83
@katarzynaciolek83 11 месяцев назад
@@user-qq3pl7bn1p I co? Mamy kaleczyć swój piękny język używając takich dziwolągów jak "gościni," "chirurżka"? To nawet nie wiadomo jak wymawiać: "pedagożdżka"? A czasami ktoś chce na siłę użyć feminatywu, a drugi słyszy : psycho - loszka, anestezjo - loszka, co jest śmieszne, bo dosłownie kojarzy się z lochą, z maciorą. Nie wiem, skąd wzięło się takie na siłę, nachalne podkreślanie płci w zawodach. Kobietą się jest, jak ma się fizyczne "warunki," bo natura nie przewidziała "baby z ch****" i jak się jest dumnym ze swojej płci. Mnie obraziło by nazwanie mnie "józefką," - tak złośliwie mówi się o kobietach z "męską urodą," płaskich jak deska, łatwych do pomylenia z mężczyzną. Nie obraża mnie i nie ujmuje mi nic z kobiecości nazwanie mnie pracownikiem, czy magistrem chemii analitycznej. Nie zabija we mnie kobiecości nawet moje ubranie robocze, które składa się z butów roboczych, spodni, kurtki i hełmu. Nawet w butach roboczych my, kobiety, a własciwie panie, chodzimy inaczej niż mężczyźni. Kobietą trzeba się czuć i być z tego dumnym, a nie dowartościowywać się "feminatywami." Język polski jest też zbyt piękny, aby zmieniano go dla kaprysów paru "mądrogłowych."
@user-qq3pl7bn1p
@user-qq3pl7bn1p 11 месяцев назад
@@katarzynaciolek83 Ponownie odsyłam do filmiku z linku wyżej, który rozwieje Twoje wątpliwości. Pozdrawiam
@katarzynaciolek83
@katarzynaciolek83 11 месяцев назад
@@user-qq3pl7bn1p Gardzę tym i tymi wszystkimi, którzy kaleczą nasz język, albo udziwniają go. Język polski to nie zabawka w waszych rękach, ale skarb najcenniejszy jaki posiadamy, skarb, który powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom w takim stanie, w jakim otrzymaliśmy go od naszych przodków - nie uszczerbiony, nie wykoślawiony i nie zamieniony ze złota na tombak.
@aleksandrakonieczna7384
@aleksandrakonieczna7384 Год назад
Fajna pani Agata
@aleksandrakonieczna7384
@aleksandrakonieczna7384 Год назад
Fajna pani Ania
@Anna-fg8ue
@Anna-fg8ue Год назад
DZIEN DOBRY ..DZIEKUJE ZA PRZEDSTAWIENIE I UMOZLIWIENIE TEGO MADREGO SENSOWNEGO WYKLADU WSPANIALY MLODY CZLOWIEK czapka z glowy poniewaz pokazuje jak jasno prosto i zrozumiale mozna mowic ..pozdrawiam i dziekuje PANU JAKUBOWI I ORGANIZATOROM SPOTKANIA..MVH.A
@Anna-fg8ue
@Anna-fg8ue Год назад
SWIETNY FACHOWY WYWIAD..DZIEKUJE PANU DZIEKUJE FUNDACJI POZDRAWIAM.MVH.A wlasnie przeczytalam NIEDAWNO DEZINTEGRACJE POZYTYWNA K.DABROWSKIEGO I S.KIRKEGARDA odswiezylam sobie niedawno..PODOBNIE POSTRZEGAL KONFLIKTY WEWNETRZNE ..C.GUSTAW JUNG ..ERICKSSON..I INNI...
@KPSCUJ
@KPSCUJ Год назад
Zawsze z przyjemnością słuchamy naszej dr Karoliny Hess! Dziękujemy za zorganizowanie tego interesującego spotkania.
@marekrosiak6031
@marekrosiak6031 Год назад
🤣 o Boze, miec taka wygadana zoneczke... Pani Twardowska wysiada! (komentarz dualistyczny)
@michal_kurowski
@michal_kurowski Год назад
Wykład bardzo głęboki i wartościowy jednak kiedy słyszę "Buddyzm mówi że jeżeli szukamy czegoś co ma nam dać szczęście, to jedynym kandydatem do tego jest akt przytomności który zawsze jest z nami obecny" to brakuje mi informacji że miłująca dobroć i współczucie (podstawy Bodhicitty) również są źródłem szczęścia.
@KPSCUJ
@KPSCUJ Год назад
Dziękujemy za komentarz!
@KPSCUJ
@KPSCUJ Год назад
Z przyjemnością słuchamy tej dyskusji i bardzo cieszymy się, że nasza dr Paulina Tendera wzięła w niej udział.
@bukolosbakchos8276
@bukolosbakchos8276 Год назад
Idea równości to utopia i nie ma co się rozwodzić o teoriach jej obalenia , gdyż rzeczywistość a teoria to 2 różne rzeczy.
@tomest9501
@tomest9501 Год назад
Super tytuł książki! Brzmi podobnie jak "Horror z Kubusiem Puchatkiem" (podobno ktoś kręci taki film).
@miluszek
@miluszek Год назад
Doskonały wykład.
@KPSCUJ
@KPSCUJ Год назад
Dziękujemy!