Тёмный
No video :(

David Hume - wprowadzenie -  

Fundacja Vademecum
Подписаться 645
Просмотров 224
50% 1

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Adamem Jankiem oraz jego niezwykłym gościem.
Dziękujemy Pylypie, że jest Pan z nami.
Przedmiotem spotkania będzie postać i myśl Davida Hume'a - szkockiego filozofa, historyka i ekonomisty, cenionego głównie za jego przemyślenia dotyczące metodologii nauk empirycznych, teorię moralności, a także rozróżnienie sądów o faktach i wartościach.
Gość:
Pylyp Bilyi - doktorant w szkole doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania: filozofia, socjologia, literatura rosyjska, fotografia. Streamer, popularyzator filozofii na kanale
RU-vid "Filozofia Tak Bardzo".
Moderacja: Adam Jank - filozof, prezes zarządu Fundacji H+P, moderator merytoryczny wszystkich edycji cyklu "Wszystko jest filozofią" (od 2017 roku). Zainteresowania: filozofia, psychologia, mindfulness, literatura, gry wideo, retoryka.
Prowadzi kanał na YouTubie: / @adamjankhpp
Wydarzenie odbyło się dzięki współfinansowaniu "Wszystko jest filozofią 2.3" ze środków Miasta Gdyni.
Spotkanie streamowane było na żywo na kanale FilozofiaTakBardzo na RU-vid / filozofiatakbardzo

Опубликовано:

 

6 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 2   
@jakubm7517
@jakubm7517 Год назад
Świetny materiał!
@KM769
@KM769 Год назад
Dziękuję za to streszczenie. Jako zwolennik Hume'a (ale amator bez wykształcenia) spróbuję odpowiedzieć na zarzuty w duchu Hume'a. Moim zdaniem Hume zaprzeczyłby możliwości wiedzy a priori poza wiedzą formalną i dodałby dzisiaj, że doświadczenie jest gromadzone nie tylko w świadomej wiedzy, ale też w podświadomości oraz w budowie ciał (dziedziczenie). Natomiast filozofia Kanta byłaby dla Hume’a powrotem do scholastycznych dogmatów próbujących ominąć doświadczenie. Odnośnie istnienia ‘ja’. Moim zdaniem Hume odpowiedziałby, że istnienie ‘ja’ jest ideą, która się kształtuje w człowieku stopniowo w pierwszych latach życia, a to że nie pamiętamy, co było przed 3 rokiem życia nie świadczy o braku pamięci, tylko braku świadomości ‘ja’ w tym okresie. Odnośnie doświadczeń ‘mistycznych’ myślę, że Hume stwierdziłby, że taka nazwa doświadczenia jest arbitralna i ma służyć uzasadnieniu dogmatów religijnych (czy parareligijnych) jako rzekomo ugruntowanych w doświadczeniu. Tymczasem to, że ktoś np. miał wizję Jezusa Chrystusa może być prawdą w sensie doświadczenia tej osoby, z czego nie wynika że historyczny Jezus był teologicznym Chrystusem, ani że takie doświadczenie trzeba nazywać ‘mistycznym’ (tutaj Hume łączyłby się z nominalizmem). Odnośnie analizy niekonieczności istnienia związku przyczynowego zgadzam się, że chodzi o epistemologię nie ontologię. Moim zdaniem w duchu Hume’a byłoby powiedzieć, że nie ma filozoficznej ontologii, jest tylko ontologia ustalana przez nauki (czy inne sposoby nagromadzenia doświadczeń), ale ostateczną podstawą wiedzy o świecie jest pragmatycznie przyjęta zasada indukcyjna i tym samym żadne doświadczenie i żadna wiedza naukowa nie może być podstawą metafizycznej ontologii. Wydaje mi się też, że Hume współcześnie mógłby krytykować zideologizowanie ruchów politycznych jako upodabniających się do religii.
Далее
Czym są emocje? - @AdamJankHPP
1:23:11
Просмотров 294
Сказала дочке НЕТ!
00:24
Просмотров 514 тыс.
Первый день школы Катя vs Макс
19:37
David Hume - wprowadzenie
1:40:20
Просмотров 3,9 тыс.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52