Тёмный
Ivan Ivashchenko
Ivan Ivashchenko
Ivan Ivashchenko
Подписаться
Іван Іващенко, філософ і перекладач. Досліджую філософії європейського Просвітництва (Барклі, Віко, Кант), німецький ідеалізм (Фіхте, Геґель), американський неопрагматизм (Селарс і Брендом). Систематичні дослідницькі інтереси: епістемологія, філософія свідомості та філософія мови.
Комментарии
@oleksandr1904
@oleksandr1904 14 часов назад
Зараз місто в якому жив і працював Емануїл Кант є частиною найбільшої тюрми народів.а посеред міста стоїть йому пам'ятник. Чи не є це висміюванням його філософії самим життям?
@MrMarkijan
@MrMarkijan 5 дней назад
Ну колись було краще, люди все запамʼятовували, а от зараз почали записувати і через це їхня памʼять стала гіршою… Можливо варто експериментувати і знайти яким чином ШІ зможе підсилити викладачів і студентів, знайти його слабкі сторони і показати в яких випадках людина є незамінна? Бо з цього відео здалось що гуманітарні університети перетворились у штампувальню дипломів, бо більше не вміють вчити:(
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 5 дней назад
Щиро кажучи, не бачу звʼязку між записуванням (писемністю) і погіршенням памʼяті.
@stsglnt
@stsglnt 6 дней назад
Погоджуюся, що редукування часу (не тільки через ШІ, а в цілому через легкодоступність інформації) погано впливає на навчання і особливо на пам'ять. Але маю питання, власне як відрізняється "спитав у вчителя" від "спитав в ШІ", якщо питання спрямоване саме на роботу з текстом і викликане радше межами свого розуміння, а не лінню. Я особисто, недавно, читав книгу і ніяк не міг зрозуміти один абзац. Попросив ШІ пояснити і з додатковими запитаннями зумів таки зрозуміти. Доступу до когось, хто б пояснив мені це, в мене немає, а тут виходить свій вчитель
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 6 дней назад
Хороше запитання, дякую! Мені здається, тут вся річ в тому, як ми розуміємо знання. Знання - це просто "об'єктивна" інформація чи все-таки певний, якщо хочете, соціальний статус? Адже джерело знання ми маємо визнавати, щоби уважати це джерелом знання. Під таким оглядом знання є майже на 100% cоціально опосередкованим. І в цій соціальній епістемічній грі беруть участь люди, тобто істоти, які можуть набувати досвід, мають свідомість, тіло, історію тощо. Істоти, які, зрештою, народжуються і помирають. ШІ не може бути вчителем, бо він не має і не матиме історії, досвіду, свідомості, а отже, не матиме соціального статусу, тому він в ґрунті речі нічого не пізнає. Це знаряддя, яким послуговуються істоти, які мають соціальний статус, свідомість, мову і які пізнають. Тому у Вашому випадку ШІ - це софістиковане знаряддя самонавчання, де вчителем і водночас учнем є Ви сам)
@stsglnt
@stsglnt 6 дней назад
​@@ivanivashchenko85 Дякую. Це гарно пояснює відмінність
@stsglnt
@stsglnt 6 дней назад
@@ivanivashchenko85 Але для мене залишається питанням, чи припускаєте ви, що ШІ може бути корисним в деяких випадках, чи таки варто свідомо завжди надавати перевагу соціально опосередкованому пошуку знань
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 6 дней назад
Я у цьому відео, здається, недвозначно про це висловився (хоча, може, якщо Ви запитуєте, то не так вже й недвозначно!): я вважаю ШІ фундаментальним винаходом людини, який на наші життя вплине приблизно так само, як вплинуло винайдення Інтернету! Але цей винахід вимагає від нас переосмислення природи навчання та освіти. Те, що ШІ дає просто неймовірні перспективи для людства - однозначно! Зовсім інше питання в тому, як людство цим винаходом скористається (я оптиміст - все буде ок, адаптуємось).
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 6 дней назад
І ШІ - це також соціально опосередкований пошук знання (якщо подумати), бо він же генерує вже соціально опосередковане знання, просто подає це не як істота з соціальним статусом, а як знаряддя, яке опосередковує соціально опосередковане знання. Тобто ШІ - це опосередкування опосередкування))
@volodymyrpolishchuk4753
@volodymyrpolishchuk4753 6 дней назад
Важливі міркування, безперечно, але необхідність дотримування правил це також елемент роботизації людини, яку людина завжди намагалась подолати через власну екзистенцію. Приклади цьому у мистецтві і літературі. Не можна зводити навчання тільки до повторювання і заучування без відкритої свідомості і готовності до навчання. В академії Платона, яка, власне, і започаткувала сучасну освіту, були і інші навчальні практики, які не зводилися тільки до повторювання. Власне тому академія Платона, як тип античної освіти, і проіснувала майже тисячу років.
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 6 дней назад
Я трохи під іншим оглядом казав про дотримання правил. У випадку людини більшість правил існують імпліцитно, а експліцитні правила, тобто такі, які треба вивчати, щоби дотримуватися, лише вершина айсберґу людської нормативності, тоді як ШІ - це лише експліцитні правила (алгоритми). Ну і приналежність до будь-якої школи вимагає засвоєння вокабуляру цієї школи, а це і є правила)) тож згадана Вами академія не виняток)
@andriidutchak883
@andriidutchak883 6 дней назад
ШІ змінює природу навчання. Але проблема не в ШІ, проблема в процесах навчання і ШІ просто їх показує. Якщо учню цікаво робити завдання - він його виконає без ШІ, самостійно. Якщо завдання не цікаве, тривіальне і таке що вже до нього виконували мільйони разів - він звернеться до ШІ сервісів. Це проблема такого ж роду, як реферати в 90-х і поява інтернету. Всі почали завантажувати готові реферати з інтернету і, знову ж, всіх все влаштовувало: формально завдання вважалось виконаним. Але це явище продемонструвало, що самі по собі завдання цих рефератів безглузді, працювати над ними не цікаво. Я можу помилятись, але коли я закінчував школу, ці реферати практично зникли. Можливо так само зникнуть і тривіальні завдання з навчального процесу через поширення технологій ШІ.
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 6 дней назад
Ну, реконструкція арґументації, робота з текстом, взагалі культура читання першоджерел - це ж все ШІ і підважує, бо дає готове резюме, яке знеохочує більшість студентів читати сам текст. Ба більше, якщо уточнювати своє запитання, то такі резюме не будуть одноманітними.
@andriidutchak883
@andriidutchak883 6 дней назад
@@ivanivashchenko85 але робота з текстом, реконструкція аргументації - все це інструменти для виконання якогось завдання. Як я зазначив вище, якщо завдання цікаве - з великою ймовірністю учень/студент виконає його самостійно. Те, на що ви вказуєте, це все вірно. Але проблема не в ШІ. Проблема саме в процесі навчання, на мою думку звісно.
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 6 дней назад
Так читання тексту це і є завдання! І проблема, як на мене, інша. Поява інтернету заохочувала шукати та опрацьовувати інформацію самостійно. ШІ - шукає та опрацьовує інформацію за вас. І 99% студентів та учнів, незалежно від цікавості чи нецікавості завдання, скористаються такою опцією. Раніше такого не було. Студенти й учні все одно потребували часу, щоби знайти інформацію. Зараз вони її дістають миттєво.
@user-zy2mh3ct8p
@user-zy2mh3ct8p 7 дней назад
А Ви викладач в якому вузі? Не в університеті ім. Шевченка?
@vaw250
@vaw250 8 дней назад
О, це те чого так мало в українському ютубі! Вельми дякую!
@Losperdoza
@Losperdoza 8 дней назад
Дякую
@user-qs4ji3ju5f
@user-qs4ji3ju5f 10 дней назад
Єбать він грузить
@MultiOsko
@MultiOsko 10 дней назад
Дякую
@natl1794
@natl1794 10 дней назад
Дякую за контент, дуже складно. Коментар на підтримку каналу.
@TheVova1973
@TheVova1973 11 дней назад
Обманливі ідеї не відчиняють двері, а часто зачиняють їх, бо обходять питання віри. А віра починається з слів: " Я є двері...". Кант не в ті двері увійшов😂
@sergiimelnikov9374
@sergiimelnikov9374 13 дней назад
Чітко і просто пояснено, як людина своєю свідомістю покладає ряд причинностей у вчені Канта про «практичний розум»! Звичайно, детерміністи дня сьогоднішнього наполягають, що і це зумовлено мозком, біохімією, та генами, і жодної свободи волі не існує… ви чудово пояснюєте Канта!
@vit1508
@vit1508 14 дней назад
Маячня
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 14 дней назад
Що саме? Уточніть, будь ласка.
@k.l4555
@k.l4555 14 дней назад
Дякую за відео!
@Losperdoza
@Losperdoza 15 дней назад
Ооо! От саме Баумейстер робе акцент на біографії...
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 15 дней назад
Я би сказав, що біографічний підхід властивий більшості нашої гуманітарної спільноти.
@user-sl1hb5xo2j
@user-sl1hb5xo2j 18 дней назад
прослухала майже чотири хвилини і до Канта так і не дійшли. але п.ять разів було сказано що 30 хв. то мало - мало для чого для повтору того що мало і для чого простій людині знати коли воно було напечатано. може краще починати не з того що 30 хв. мало а просто з дати народження - якщо ви не бережете свій час то зрозуміло що і чужий вам не дорогий
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 18 дней назад
Раджу Вам послухати далі! Гадаю, свій час не змарнуєте. Втім, Вас ніхто не змушує хоч щось слухати на цьому каналі.
@user-fc1lu9cs4y
@user-fc1lu9cs4y 19 дней назад
Дуже дякую
@olenaosadcha5712
@olenaosadcha5712 19 дней назад
Щиро дякую за такі цікаві філософські лекції українською мовою!
@boris.d9101
@boris.d9101 19 дней назад
Нарешті філософія пішла в маси, дякую колего! Успіхів і наснаги у цій нелегкій справі. Дякую за Вашу роботу.
@olexanderrozhko4462
@olexanderrozhko4462 22 дня назад
Дякую! Будь ласка, продовжуйте.
@umgangssprachler
@umgangssprachler 23 дня назад
Якщо «причина і наслідок» не зовсім коректне формулювання, то на що тоді годиться замінити «причинно-наслідковий зв'язок»? Причинно-дієвий зв'язок?
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 23 дня назад
Причиново-дієвий звʼязок. Важливий момент, про який я кажу, українською каузальність - причиновість, прикметник - причиновий. Причинність - це божевілля (відповідно, причинна Шевченка - божевільна дівчина).
@user-je5sn7vb8j
@user-je5sn7vb8j 24 дня назад
Кількість реклами зашкалює! Неможливо концентруватися на контенті, реклама кожні 7-10хв. Мега жадібність! Жах.
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 24 дня назад
Ну це до ютубу претензії.
@volodymyrtrytko8412
@volodymyrtrytko8412 24 дня назад
Воу, ваш канал це приємне відкриття. Дякую за роботу.
@user-lk9lm3xt5h
@user-lk9lm3xt5h 24 дня назад
На мою думку квантовая фізика Бланка базується на філософії Канта. И це один з перших філософів який описав наш світ як програму та ілюзію
@user-lk9lm3xt5h
@user-lk9lm3xt5h 24 дня назад
БлагоДарю за Канта, но вы слишком консервативны и зациклены на языке жестов)) кто вам сказал или доказал, что животные не осознают себя.
@jonasusinas
@jonasusinas 25 дней назад
Критика ідей Канта сприйнятих у викладі Івана Іващенка -) Не пізнаваність світу і те, що ми бачимо речі не такими як вони є насправді - не одне й те саме. Якщо Кант стверджує, що органи почуттів людини не здатні сприймати речі такими як вони є, то з чого він робить висновок про будь-які здібності людського мозку правильно обробляти інформацію. Якщо припустити подібне філософія позбавляється всякого сенсу. Ближчою до істини була б теорія обмеження пізнання - нездатність пізнання всього не означає що людина не може пізнати те, що здатні ідефікувати його органи почуттів і осмислити мозок. Бінокль не може дозволити вам побачити атоми, але він дозволяє побачити переміщення ворога. Ворог на війні не скупчення наночастинок - його можна виявити за допомогою бінокля та знищити. При цьому бінокль показує саме те, що може показати, але не спотворює видиму частину. Ворог це саме те, чим він є. Навіщо людині органи почуттів не здатні відчувати. Вони мають обмеження. Це саме ті інструменти якими людина наділена для свого існування в реальному світі з яким вона здатна і змушена взаємодіяти. Коли людина, наївно думаючи що її мозок на відміну органів почуттів ніщо не обмежує, набирається нахабства створювати Теорію Всього включаючи пояснення появи Всесвіту, і лише через деякий час розробляє Теорію Контрактів, життєво необхідну для повсякденної діяльності - ось це наслідки філософії що поставила людину в "моральну автономність" від всесвіту і при цьому на його вершину. Хоча наслідки ці швидше у всій красі виявилися ще раніше у 20 столітті.
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 25 дней назад
Кант не стверджує, що органи чуттів не здатні сприймати речі такими, якими вони є! Я цього не казав! Він радше каже, що наше сприйняття (його мовою - споглядання) речей залежить не від їхньої влаштованості (якими є речі насправді, або самі по собі), а від влаштованості нашого сприйняття. Тобто в обʼєктивній реальності є щось, що не є її частиною і саме воно уможливлює наш доступ до цієї реальності. Цим чимось, за Кантом, є наша свідомість (якщо максимально спрощувати).
@jonasusinas
@jonasusinas 25 дней назад
@@ivanivashchenko85 "в обʼєктивній реальності є щось, що не є її частиною"????
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 25 дней назад
А Ви уважно послухайте відео) Я пояснюю, що Кант має на увазі під обʼєктивною реальністю і чому, на його думку, вона залежить від нашої субʼєктивної влаштованості.
@jonasusinas
@jonasusinas 25 дней назад
@@ivanivashchenko85 Найчастіше людина як соціальна істота жодних ознак автономії не демонструє, більшість людей на планеті живуть чужим розумом і бачать світ чужими очима. У тому числі Канта. Сьогодні правда в Кенігсберзі/Каліненграді живе розумом Канта не багато, частіше як показує життя розумом Путіна користуються там.
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 25 дней назад
Бачите, суть етики Канта в тому, що наша моральна автономія - результат самовизначення. Авжеж, більшість людей живе «чужим розумом». І тут Кант на Вашому боці. Але призначення людини - ось ця автономія, яка не дається, а досягається.
@olgakhyzhniak144
@olgakhyzhniak144 25 дней назад
Тупувата. Дуже старалася зрозуміти. Питання - і що це йому дало?
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 25 дней назад
Що саме Ви маєте на увазі?
@sounduniverse6919
@sounduniverse6919 25 дней назад
Нічого не зрозумів, але дякую.
@Romeses33
@Romeses33 25 дней назад
Дякую за цікаве, інформативне та лаконічне відео з ідеями Просвітництва! Продовжуйте!
@PandaKley
@PandaKley 26 дней назад
У вас дуже цікаві теми відео. Дякую за вашу працю!
@stepan_agnicenko
@stepan_agnicenko 27 дней назад
в Просвітництві найцікавіше - перехід від схоластики до науки. Ненавиджу Макіавелі. Локк, Гоббс, Руссо цікавіші. Декарт настільки величний, що про нього треба окрему передачу зняти.
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 27 дней назад
Про головні ідеї Декарта якраз буде наступна лекція)
@stepan_agnicenko
@stepan_agnicenko 27 дней назад
@@ivanivashchenko85 дякую
@rokiev8397
@rokiev8397 27 дней назад
Поререднє відео дуже добре залетіло, дякую що розвиваєте формат. Аж серце радіє від такого інтересу до філософії в українському ютубі
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 26 дней назад
Тема просвітництва, як бачите, особливого інтересу не викликає)
@user-ck1qn3vr4c
@user-ck1qn3vr4c 28 дней назад
Клас! Дуже дякую за цю лекцію, так довго сподівалась знайти подібний канал українською
@olenaosadcha5712
@olenaosadcha5712 28 дней назад
Щиро дякую за складний філософський матеріял, виклаждений доступно та ще й українською мовою!
@sergijkushanov2597
@sergijkushanov2597 Месяц назад
ІммануЇл , а не Іммануель
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 Месяц назад
Ви не маєте рації. Німці вимовляють Кантове ім'я Immanuel саме як Імануель. Транслітерувати його ім'я як "Імануїл" - ганебна російська традиція, яка жодного стосунку до німецького ориґіналу не має. Як німецькі рідномовці вимовляють ім'я філософа можете почути тут: uk.forvo.com/word/immanuel_kant/#de
@sergijkushanov2597
@sergijkushanov2597 Месяц назад
@@ivanivashchenko85 хто вам таке сказав чи де ви це дізнались?..всі україномовні джерела використовують Іммануїл ,Емануель це ближче до французької версії, але можливо ви ви просто хочете виділитись саме такою формою імені? Ну то це інше
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 Месяц назад
Ви, мабуть, просто не читаєте українських перекладів Канта. І німецької мови очевидно не знаєте. Не «всі» використовують. Втім, Ваш грубий тон щось Вам доводити бажання не викликає.
@sergijkushanov2597
@sergijkushanov2597 Месяц назад
@@ivanivashchenko85 німецьку в школі вивчав. Втім із-за однієї літери розвивати цей фарс не збираюсь. Якщо так принципово пану використовувати саме таку форму це його право. Не ускладнюйте
@user-of3bn1wz3x
@user-of3bn1wz3x Месяц назад
Пане Іван, подякував)! Насолода! Підписався, хочеться бути з вами).
@ukr91taras
@ukr91taras Месяц назад
Супер😊
@kostiantynjohanlanguedoc3155
@kostiantynjohanlanguedoc3155 Месяц назад
Дякую за ваші лекції. Дуже вчасно знайшов ваш канал. 😊
@aleksam6
@aleksam6 Месяц назад
Коментар в підтримку каналу. Дякую за лекцію , мені дуже сподобалось ❤❤❤
@natl1794
@natl1794 Месяц назад
Дякую! Коментар на підтримку каналу. Підписка без сумніву
@leonaKovalenko
@leonaKovalenko Месяц назад
Цікаво та пізнавально! Корисний та доступний огляд головних ідей Канта. Дякую!
@xslowflowx
@xslowflowx Месяц назад
Коротше ціль лекції скоріше не стільки в викладанні змісту філософської системи Канта, скільки в підкріпленні релевантної політичної тенденції - академічна філософія служниця політики у підсумку
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 Месяц назад
А на підставі чого Ви дійшли такого висновку? Який стосунок, приміром, Кантова ідея епістемічної автономії має до «політичної тенденції»?
@xslowflowx
@xslowflowx Месяц назад
@@ivanivashchenko85 на підставі висновків про автономну суб'єктність державності, втілення такої якості у спільноті Євросоюза - зовсім не обов'язково такі висновки мають випливати на поверхню, так що то є відлуння саме нинішніх тенденцій
@xslowflowx
@xslowflowx Месяц назад
@@ivanivashchenko85 Я взагалі тут кажу про імпліцитне підгрунтя в дискурсі доповіді, та але ж система сама із себе спирання наврядчи усвідомить
@stepan_agnicenko
@stepan_agnicenko Месяц назад
дивне грецько-московське слово "висновування" замість простого висновок чи визначення, заключення
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 Месяц назад
Чому ж московське? Ми маємо дієслово висновувати. Висновок - це частина силогізму (виснування), який ще з засновків складається. У відео про це докладно йдеться. Перекладати Schluss як висновок - груба помилка. Цьому відео присвячено. А «заключення» - це росіянізм взагалі і покруч.
@stepan_agnicenko
@stepan_agnicenko Месяц назад
@@ivanivashchenko85 нема слова "висновувати" в словнику Грінченка. Є "виснувати" - "вичерпати на основу (нитки)". Грецькі і болгарські (московські) слова страждають на багатоскладовість. Маєте рацію "заключення" - руссизм, як латинізм "конклюзія". Тоді б я взяв слово "підсумок",
@ivanivashchenko85
@ivanivashchenko85 Месяц назад
А мова з часів Грінченка не розвивалась? До того ж СУМ фіксує це дієслово і прикладами вжитку наведені тексти Івана Франка, Миколи Зерова і переклад Миколи Лукаша. Нема про що сперечатись навіть. sum.in.ua/s/vysnovuvaty
@stepan_agnicenko
@stepan_agnicenko Месяц назад
@@ivanivashchenko85 дякую
@stepan_agnicenko
@stepan_agnicenko Месяц назад
дві філософії, які важко осягнути через важкість викладення авторами - Кант і Гегель. Вони написані суворим канцеляритом, яким зловживають науковці замість простого античного синтаксису. З Кантом ви допомогли розібратися. Колись дійде черга до діалектики Гегеля.Як на мене, то найцікавішим і найзрозумілішим філософом з усіх є Анрі Бергсон.