Тёмный
Bez ściemy, budujemy!
Bez ściemy, budujemy!
Bez ściemy, budujemy!
Подписаться
Grzegorz Żbik i Michał Łągiewka, potocznie jesteśmy nazywani Rysiem i Stasiem. Na co dzień pracujemy w dziale zajmującym się systemami grzewczo-chłodzącymi w firmie Hennlich. Współpracujemy zarówno z inwestorami nad małymi, indywidualnymi projektami, jak i dużymi obiektami przemysłowymi.

Doradzamy, mówimy co zrobić, aby było ciepło, ☀️ chłodno ❄️ i przyjemnie, a do tego tanio w eksploatacji. 💸 Do budowy podchodzimy całościowo, zwracając uwagę na to, że dom składa się z różnych elementów, o których trzeba jednakowo pamiętać.

Masz pytania?
Pisz na bsb@hennlich.pl lub dzwoń: Michał (668 619 131) & Grzegorz (512 821 638). 🤙
#18 Kto to Panu tak... | Bez ściemy, budujemy!
28:52
8 месяцев назад
Комментарии
@marbla-tj2so
@marbla-tj2so 4 дня назад
Historia z życia wzieta: 4 szwagrow rolników, wybudowało 4 domy po jednym dla kazdego, jak to mowia co rok to prorok, ale to było 30 lat temu. Czasy sie jednak zmieniły i jak ktos ma taka rodzine dzisiaj to tylko pozazdrościc i budowac systemem gospodarczym.
@marbla-tj2so
@marbla-tj2so 4 дня назад
Witam, dom100m2, moc grzewcza co+cwu - 5,6kW, wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewcza - 49W/m2, moc w temp biwalentnej (-13stopni) - 4.4kW, EU=154kWh/m2/rok, EP=85Kwh/m2/rok, zaproponowana gruntowa pompa ciepła on/off 4.7kW, czy to bedzie działac ? Czy lepiej skupic sie na pellecie, bo gaz ziemny ma byc ale warunki przyłacza na ten rok odmowne bo gazociag ma byc wykonany do konca roku ( gazociag jest juz robiony od 3 lat wiec moze jeszcze 3 lata potrwać).pozdrawiam
@daddy6884
@daddy6884 23 дня назад
Co do gazu i tej szpetnej butli butle już od jakiegoś casu można wkopac do ziemi. Trochę droższa ale wizualnie lepiej to wygląda.
@arturdziuba2354
@arturdziuba2354 24 дня назад
Mam gruntową i jestem mega zadowolony. Ale 2 tys. na rok z CWU to trochę naciągane chyba, że w domu ma 19 stopni. U mnie sama CWU bierze 1000 kWh/rok na 2 osoby.
@rogacz962
@rogacz962 26 дней назад
5:00 Żadnej odpowiedzialności nie przerzucasz, bo przeciętna firma budowlano-wykończeniowa ma głęboko wywalone na twoje problemy i na dokładność swojej pracy. I tak, jak Ci zaleje pół domu z instalacji, w której wiesio zapomniał zamontować korek, to może nawet po kilku(nastu/dzieściu) miesiącach skończysz się procesować i odzyskasz coś z ubezpieczenia - oprócz swojego czasu i nerwów oczywiście. Ale tego, że nie zamontowano taśmy odcinającej wilgoć pod drewnianym rusztem albo, że paroizolacja nie jest dokładnie dociągnięta i za kilka lat wyjdzie grzyb albo się komuś coś zawali na głowę bo zgniło - tego nie sprawdzisz, i nie udowodnisz. Przeciętny budowlaniec robi na odpi***** bo robi u kogoś, kogo nigdy więcej na oczy nie zobaczy i każdy skrót, który nie będzie widoczny na pierwszy rzut oka jest dozwolony.
@marbla-tj2so
@marbla-tj2so 4 дня назад
Samo życie. W Polskim prawie możesz mieć najlepszych projektantów i projekty, do tego weźmiesz najlepszych instalatorów z papierami a i tak finalnie odpowiada właściciel nieruchomości. Ot tyle w temacie.
@heherbata1212
@heherbata1212 27 дней назад
Pany zróbcie albo podeślijcie jakiegoś przykładowego excelka do planowania takiej budowy! POZDRO
@dacjanworoniecki5484
@dacjanworoniecki5484 26 дней назад
Podłączam się do prośby
@st252297
@st252297 27 дней назад
Poproszę odcinek o porównaniu mat kapilarnych z klimakonwektorami i innymi rozwiązaniami 2w1 do ogrzewania i chłodzenia (o ile inne istnieją bo ja ich nie znam) pozdrawiam Marek
@kumbajn
@kumbajn 29 дней назад
Jeśli chodzi o kondensację pary wodnej dobrym pomysłem jest zastosowanie odradzanego przez Was w którymś odcinku GWC, który obniżając nawiewane powietrze do temperatury 16 stopni, wykrapla wilgoć w gruncie. Takie powietrze później ocieplając się do 21 stopni zanim dotrze do anemostatu będzie w stanie zmniejszyć wilgotność względną przez co chłodzenie matami do temperatury 20 stopni nie spowoduje zwiększania wilgotności i problemów z kondensatem.
@Mat-ug6hi
@Mat-ug6hi Месяц назад
Fajny odcinek. Jednak przy omawianiu zalet chłodu pasywnego brakuje mi tu jeszcze informacji, że odbierając ciepło z budynków w pewnym sensie magazynujemy go w dolnym źródle (odbieramy ciepło z budynku i ogrzewamy nim górotwór), przez co w sezonie zimowym sprawność ogrzewania układu gruntowej pompy ciepła nam wzrasta. Dużo tutaj też zależy od własności fizykochemicznych gruntu i od występowania podziemnych wód złożowych (dla jednego gruntu zdolność magazynowania ciepła lub chłodu jest większa, a dla drugiego mniejsza), jednak mimo wszystko dogrzewamy dolne źródło, co przyczynia się do wzrostu COP pompy ciepła w sezonie zimowym. Pozdrawiam ;)
@Marta-jq2su
@Marta-jq2su Месяц назад
Zbiornik lodu do pompy gruntowej - ma sens?
@gregk4271
@gregk4271 Месяц назад
Fajny temat szkoda ze audio do dupy...
@st252297
@st252297 Месяц назад
Jak się sprawdzało chłodzenie matami w to lato przy gruntowej pompie? Zróbcie jakąś relacje ze zbudowanego domu. PS robicie maty w okolicach Radomia?
@kondziossj3
@kondziossj3 Месяц назад
Co uważacie na temat standardowej podłogówki + kapilary na ścianach (lub na suficie)? Czy bufor w takim przypadku jest potrzebny?
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 Месяц назад
Jakie może być szacunkowe zużycie .bo ja uważam że to będzie katastrofa. Dom 9x11 stare budownictwo fuga ma 2cm cementowa ,pustak biały z przerwą powietrzna . parter,1pietro,drugie piętro . okna 2szybowe .garaż i piwnica w bryle drzwi drewniane. Grzejniki żeliwne grawitacja powrót grzejnik w garażu . Rury odkryte w piwnicy Dofinansowanie czyste powietrze . Plan na modernizację : Pompa ciepła powietrzna 10kw Styropian 15cm na ścianach Pv 4kw . Ja do przedstawiciela czemu tylko 15 cm ocieplenia jak powierzchnia ścian 250m2 ,a on bo u wszystkich tak robią... Stary łykną wędkę (nie mylić z przynęta) Może jakiś komentarz na otwarcie oczu bo dla mnie to pchanie rękę w gips pozdrawiam
@userofsmartuniverse273
@userofsmartuniverse273 Месяц назад
Rozważcie kapilary zamiast podłogówki, zwłaszcza że jest gruntów ka.
@magda4762
@magda4762 Месяц назад
Zaczynamy budowę115m2 w szkielecie, parter: płyta 35cm xps, ocieplenie ścian 35cm, dach zasyp wełną 50cm. Gruntowa pompa 5,8kw, jeden odwiert 140m, rekuperacja, bezprzeponowe GWC, i kominek z płaszczem 7kw, potrójna szyba, bufor 2000l z wężownicą higieniczną, uwarstwiamy wodę, pompa grzeje dół do 30 stopni, górę do 48. Kominek bez płaszcza w dobrze zaizolowanym domu to tylko problem, ale w zimę przy dużym buforze jedno rozpalenie i już pompa nie grzeje góry zasobnika na wyższy parametr pewnie przez 3-4 dni, może nie jest to konieczne, ale daje i awaryjne zasilanie i obniża koszty, choć zdaję sobie sprawę, że przy tej konstrukcji koszty ogrzewania będą prawie pomijalne. Pozdrawiam.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 Месяц назад
Magda dlaczego 1 odwiert na 140 a nie dwa po 70?
@magda4762
@magda4762 Месяц назад
@@marekprzedstawiciel8740 Dlatego, że płacę i tak za mb odwiertu i w takiej sytuacji nie potrzebuję rozdzielacza, żeby ustawić równomierne przepływy na dwóch sondach, do tego temperatura na źródle będzie wyższa z powodu głębokości. Prostota konstrukcji, dwie rury z ziemi łączę z dwoma rurami z pompy, tak w skrócie. To nie rozwiązanie dla każdego, ale z powodu małego zapotrzebowania na energię tu sprawdzi się idealnie.
@Irek_Poland
@Irek_Poland Месяц назад
Coś z tymi mikrofonami zrobić proszę, bo dźwięk jest fatalny.
@romanbarth9686
@romanbarth9686 Месяц назад
Nigdy.
@teresajasiak10
@teresajasiak10 Месяц назад
1200zl audyt
@teresajasiak10
@teresajasiak10 Месяц назад
Super doradztwo
@zbyszekdoch9686
@zbyszekdoch9686 Месяц назад
Tego się nie da słuchać. Może wypadałoby się lepiej przygotować do programu, a nie zastanawiać się w trakcie wypowiedzi czy rozmowy i mówić jednocześnie? Bardzo chaotyczna i mało merytoryczna rozmowa.
@ekorych
@ekorych Месяц назад
A czym grzać w mieście zabytkowe budynki (cegła, starodawna stolarka, zero ociepliny), aby nie zbankrutować? Mam kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania na gaz ziemny i koszty ogrzewania zabardzo rosną. Wentylacja grawitacyjna w wielu luftach bez opcji na wymiennik ciepła. Nie ma opcji na paliwo stałe, słabe przyłącze elektryczne 1 fazowe wyklucza grzanie energią elektryczną. Nie mogę ingerować w elewację, dach, stolarkę bo są pod opieką konserwatorską. Instalacja co wodna z wymuszeniem, wysokotemperaturowa, małej objętości, grzejniki konwektorowe. Obawiam się że nie mam alternatywy dla gazu.
@ukaszpluta9170
@ukaszpluta9170 Месяц назад
Apropos przepotężnego spadku rachunkow za ogrzewanie. 2 lata temu przeprowadziliśmy się do domu po dziadkach żony. Budynek z lat 70, 9.5x8.5 w podstawie, jedna kondygnacja zamieszkana, kopciuszek glownym zrodlem ciepla. Pierwszego roku zmieniliśmy okna i drzwi, spaliliśmy ok. 4.5t węgla. Drugiego rok ocieplilem sciany zewnetrzne grafitem 15cm i sezon zakończyłem spaleniem ok. 2t węgla. W tym roku rozkładam jeszcze styro bialy 10cm żeby docieplić strop, poniewaz ocieplony jest raptem 5cm bialego. Dzialania wykonuje w oparciu o kalkulacje ze strony cieplo wlasciwe. Pozdrawiam
@robertwitecki450
@robertwitecki450 Месяц назад
Pompa ciepła tylko do super ocieplonego budynku😂 albo źródło ciepła jest tanie albo nie tu jedyny warunek to ogrzewanie niskotemperaturowe. A do ciepłego domu to źródło tanie w założeniu czyli gaz lub prąd
@kamilk1403
@kamilk1403 Месяц назад
Ile kosztuje taki audyt i jaką ma dokładność? 😊
@szoferr
@szoferr Месяц назад
Wszystkie PC w PL są na węgiel! Proszę o podważenie mojej tezy.
@danielrataj9717
@danielrataj9717 Месяц назад
Podważam - fotowoltaika i PC już nie jest na węgiel. Pozdrawiam.
@szoferr
@szoferr Месяц назад
@@danielrataj9717 Fotowoltaika w grudniu zasili PC? Pudło ,próbuj dalej
@RK-bm9kq
@RK-bm9kq Месяц назад
​@@szoferrDlaczego nie grzać ciepłej wody pompa ciepła?
@szoferr
@szoferr Месяц назад
@@RK-bm9kq Grzać! Dlaczego nie?
@Nowato
@Nowato Месяц назад
Do
@ireneuszdekondy1944
@ireneuszdekondy1944 Месяц назад
Audyt energetyczny kosztuje od 1200zl netto (taka jest max kwota dofinansowania na to) Super tani audyt to też może być problem. Dobry materiał jak zawsze u Was
@MarekCzechowski
@MarekCzechowski 2 месяца назад
Szukam firmy która zamontuje dla mnie maty kapilarne w Nowym Sączu.
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 2 месяца назад
www.pandaikrecik.pl/kontakt 🙂
@AirVac
@AirVac 2 месяца назад
Maty kapilarne nie są odporne dyfuzyjnie tak samo jak rury PP. Dlatego ich używanie w systemach grzewczych/chłodniczych to proszenie się o kłopoty. Brak bariery dyfuzyjnej powoduje ciągłe dostawnie się powietrza do medium grzewczego co zmniejsza sprawność systemu i powoduje korozję wewnętrzną elementów instalacji wykonanych z metali (mosiądz, miedź itp.). W instalacji tworzy się "szlam" oblepiający cały system grzewczy. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku pomp ciepła bo może w ekstremalnych przypadkach po kilku latach doprowadzić do zapchania wymiennika freon/woda. Jeśli wykona się instalację z materiałów odpornych dyfuzyjnie to nie ma konieczności jej czyszczenia.
@leegwan
@leegwan 2 месяца назад
Wydaje mi się że mosiądz nie koroduje. Wracając do dostawania się powietrza, jeśli maty są przy suficie to jak je odpowietrzyć, zakładam że odpowietrzanie musi być najwyżej, czy wierci się otwornicą otwór i tam montuje odpowietrzniki?
@pawel5012
@pawel5012 2 месяца назад
Według mnie jeżeli chodzi o maty to Mało informacji mało materiałów na RU-vid mało firm co montują maty mała świadomość ludzi
@leegwan
@leegwan 2 месяца назад
Dokładnie, wydaje mi się że nie istnieje książka którą można by kupić i poczytać o projektowaniu i monażu. Nie wspominając o braku cenników mat u producentów.
@Ktotomozebycnokto
@Ktotomozebycnokto 2 месяца назад
A czy można to dać częściowo na sufit a częściowo na podłogę? Np. Na podłogę tam gdzie terakota a na sufit tam gdzie jest parkiet? Czy to ma sens? Czy to podwyższa koszt w porównaniu do puszczenia całości pomieszczeń sufitem?
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 2 месяца назад
Kosztu to nie zmieni. Jedynie podłogę należy wyłączyć z funkcji chłodzenia, jeśli taka była przewidziana.
@Nizoris
@Nizoris 2 месяца назад
Fajny film, merytorycznie i z sensem ale proszę Panowie zainteresujcie w mikrofon bo audio jest tragiczne i zniechęca do oglądania
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 2 месяца назад
Dzięki! Już zainwestowaliśmy. 😅
@20wojteo
@20wojteo 3 месяца назад
Cześć, co myślicie o pompach i rozwiązaniu firmy Konceptus? To są pompy on-off z DZ helikoidalnym ( spirala).
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 3 месяца назад
Cześć, firmy nie znamy więc nie będziemy wyrażać opinii.
@tomasz7721
@tomasz7721 3 месяца назад
Panowie gdzie można znaleźć listę instalatorów dla np. województwa zachodniopomorskiego.
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 3 месяца назад
Proszę o kontakt do Pana Marka - biuro@instal.biz.pl. Niedługo pojawi się u nas na stronie.
@mateuszjak4645
@mateuszjak4645 3 месяца назад
A nie jest tak ze on off z definicji raczej ma wyższą sprawnosc?
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 3 месяца назад
Z „definicji” - tak. Z życia - pompa tyle weźmie, ile potrzebuje budynek.
@renatamaciejowska7580
@renatamaciejowska7580 3 месяца назад
Ja się próbuję umówić na kawę. I czekam z niecierpliwością 😘. Serdeczności z serca Kaszub 💚!
@renatamaciejowska7580
@renatamaciejowska7580 3 месяца назад
Uwielbiam ten duet 😘!
@Tofik9002
@Tofik9002 4 месяца назад
Miłej zabawy życzę 😊
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 4 месяца назад
Dziękujemy i zapraszamy! Na wydarzenie można się zapisać tutaj 👉 majowka-z-pompa.grwebsite.pl/
@renatamaciejowska7580
@renatamaciejowska7580 4 месяца назад
Ciekawe i pouczające 💚.
@LokiM-to4wp
@LokiM-to4wp 5 месяцев назад
konkretni panowie na RU-vid!!
@markrerntier6195
@markrerntier6195 5 месяцев назад
pokażcie ludzi od roboty a nie od gadania, pierdzielicie głupoty zamiast podać mkonkrety
@fiodorstan705
@fiodorstan705 5 месяцев назад
A jak z regulacją w poszczególnych pomieszczeniach
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 3 месяца назад
Dokładnie jak z podłogówką - sterowniki pokojowe np. www.techsterowniki.pl/
@haniasitek
@haniasitek 5 месяцев назад
Jaka jest roznica w dzialaniu/ wydajności między MATY + Gruntowa pompa. A MATY + powietrzną pompa? (Bo jednak różnica kosztu inwestycji spora)
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 3 месяца назад
Sumarycznie grzanie i chłodzenie jakieś 30%
@haniasitek
@haniasitek 6 месяцев назад
Jakie firmy pomp gruntowych polecacie? Np polski Gejzer?
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 6 месяцев назад
My największe doświadczenie mamy z Waterkotte i z czystym sumieniem możemy ją polecić. 😃
@st252297
@st252297 6 месяцев назад
Witam, czy działacie w okolicach Radomia? Pozdrawiam
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 6 месяцев назад
Jasne :)
@Nowato
@Nowato 6 месяцев назад
O,
@haniasitek
@haniasitek 6 месяцев назад
Chcemy grzać matami kapilarnymi w suficie. Cały czas obawiam się doboru pompy. Rozważamy gruntową pompę. Czy moglibyście kogoś polecić kto dobrze doradzi, dobierze pompę gruntową na Pomorzu (pod Trojmiastem)
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 6 месяцев назад
Prosimy o kontakt pod nr telefonu 668 619 131 (Michał) lub maila na bsb@hennlich.pl, podamy namiary. ☺
@markus2138
@markus2138 6 месяцев назад
Co myślicie o domach gotowych stawiane w 3 dni na gotowo jak sendomu?
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 5 месяцев назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-V8tJELgF2xg.html Zapraszamy na nowy odcinek w którym skupiliśmy się na tym temacie. :)
@mariuszgemidow7081
@mariuszgemidow7081 6 месяцев назад
Świetny film i bardzo ważny temat. A co myślicie nad Glikolowym GWC czyli rurki fi 32mm z glikolem, 4x100mb, zakopane na głębokość ok 4m, w mokrym terenie, czyli na tej głębokości to w zasadzie cały czas w wodzie, podłączone poprzez nagrzewnice/chłodnice do wentylacji mechanicznej? Teoretyczne w czerwcu-sierpniu na tej głębokości jest stabilna temperatura 10-12 st. Koszt eksploatacji niewielki a mogło by działać już od kwietnia-maja prewencyjnie zapobiegając nagrzaniu się budynkowi.
@bezsciemybudujemy
@bezsciemybudujemy 3 месяца назад
Sama wentylacja nie da rady. Trzeba jej pomóc. Można by ten chłód wrzucić na maty kapilarne albo alternatywnie na podłogówkę. Tylko 4 m, w mokrym terenie to już spore „wykopki” i jak nie ma się własnej koparki tanio nie będzie… 😊