Тёмный
Podcast Miastowy
Podcast Miastowy
Podcast Miastowy
Подписаться
Miasto to jeden z bardziej doniosłych „wynalazków” ludzkości. Bez niego świat wyglądałby zupełnie inaczej, a cywilizacja, którą znamy, nie miałaby szansy zaistnieć. Też tak uważasz? Doskonale! Masz inne zdanie? Jeszcze lepiej!
Комментарии
@pkfdd9573
@pkfdd9573 Месяц назад
To ten słynny pan z placu co szukał... Kto widizial dokument ten wie
@teresaborecka7415
@teresaborecka7415 Месяц назад
W Elblągu retrospekcja jest załosna, nic nie ma wspólnego z zabytkowymi zabudowaniami.
@utahdan231
@utahdan231 Месяц назад
Piekna rozmowa, slucha sie z ogromnym zainteresowaniem. Na marginesie ,Tokyo i Seul maja najlepsza siec metra.
@user-ke5jc3qk7w
@user-ke5jc3qk7w 3 месяца назад
Aha . Szkołą tą to była podstawówka nr. 15 im M. Buczka :) Co do Kairu to prawie prawda . Dokładnie w świątynie w Luksorze na jednej z kolumn jest/był napis jeszcze w 2006 " Józef Tkaczuk był tu "
@user-ke5jc3qk7w
@user-ke5jc3qk7w 3 месяца назад
pseudonim Turek pochodził od woźnego z kabaretu Olgi Lipińskej :)
@fezvixyt2847
@fezvixyt2847 5 месяцев назад
a mnie zawsze interesował cały zbiór ulic w Poznaniu w granicach historycznego Franowa czyli osiedla wytyczonego jeszcze przed wojną ale które to otrzymało nazwy dopiero po wojnie. Są to takie nazwy jak: Klenowska, Łopawska, Salicka, Rodawska, Ługańska, Bodawska, Kłońska, Stewnicka, Chotomińska, Gardowska, Wieprawska, Łuczkowska, Ternicka, Widawska. Możnaby oczywiście znaleźć do każdej z nich jakąś losową miejscowość ale byłyby one rozłożone po całej polsce bez żadnych cech wspólnych ani cech wartych upamiętnienia i z pewnością te nazwy muszą być bardziej spójne ale niestety do niemal żadnej z nich nie da się dopasować czegokolwiek.
@poppyismychildrenhood7430
@poppyismychildrenhood7430 6 месяцев назад
Leć w pokoju nad wagonami towarowymi goląbku. 🕊️🕊️🕊️
@kubanieten
@kubanieten 6 месяцев назад
RIP fukow
@gofer0226
@gofer0226 6 месяцев назад
🕊
@ewaobara3490
@ewaobara3490 7 месяцев назад
Wybrnąłeś Arturze po mistrzowsku 👍z odpowiedzi na pytanie "Czy zna pan te artykuły z Tygodnika Powszechnego?" 😅
@hobby30plus
@hobby30plus 9 месяцев назад
Ech, kiedyś to byli czasy, ale teraz ludzie jakby równiejsi, nie trzeba się urodzić w konkretnej rodzinie by mieć dostęp do wiedzy.
@marrapog
@marrapog 10 месяцев назад
Fukow pojawił się w momencie gdy zniknął Krac. O swoich dokonaniach Fukow napisał na jednej ze ścian Pelcowizny.
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy 9 месяцев назад
Wątek, który trzeba zgłębić. Serdeczne dzięki za wskazówkę!
@MiksoToy
@MiksoToy 6 месяцев назад
Ktorej pekcowizny?
@ewaobara3490
@ewaobara3490 10 месяцев назад
Baaardzo ciekawe. Słuchałam, jak zawsze, do ostatniej sekundy😊. Możnaby pokusić się też o nagranie podcastu o wspomnianej "miłośniczce zwierząt", Teresie Roszkowskiej. Postać niezwykle barwna. W Teatrze Polskim pracują osoby, które z nią współpracowały wprowadzając w czyn (urealniając na scenie) jej projekty. Została zamordowana w swoim domu na Saskiej Kępie. Drugi wątek, który mnie zaciekawił, to rodzina Wolframów. Właśnie zaczęłam szukać tu i ówdzie pewnych śladów. Przypomniałam sobie historię..., ale o tym potem. Dzięki za inspirację. Bardzo lubię słuchać MIASTOWYCH PODCASTÓW👍. Pozdrówka 🤗
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy 10 месяцев назад
Serdeczne dzięki za garść pomysłów. Miło się tak wymienić czasem jakąś koncepcją 🐒
@pawelwolniewicz3286
@pawelwolniewicz3286 11 месяцев назад
@podcastmiastowy Dopiero dzisiaj znalazłem ten świetny podcast. Z lat 80 pamiętam narrację o polskiej osadzie Kobyla Góra, która przez krótki czas była polska, zanim trafiła w ręce niemieckie przemianowana na Lancberg. Nie pamiętam czy tego uczyli w szkole, ale kojarzy mi się ze szkolnymi konkursami i obchodami 730 lecia miasta.
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy 11 месяцев назад
Dziękujemy za garść żywych wspomnień z Kobylej Góry 🙂
@premopurple3871
@premopurple3871 11 месяцев назад
Bardzo fajny wywiad, mam nadzieje tez zostać kiedyś kierownikiem pociągu
@kokokinel
@kokokinel Год назад
Maygarorszag. Węgry. Budapeszt. Wchodzę wieczorem na plac przy podświetlonym parlamencie. Na murku siedzą dziewczyny w studenckim wieku. Każda ze swoim kieliszkiem na wysokiej nóżce i swoją butelką białego wina. To samo na nabrzeżu, przy Dunaju, ludzie siedzą z piwem, winem do późnej nocy. Słychać wszystkie języki świata, polski także. Nie widziałem agresji, krzyków, milicyjnych interwencji.
@joannaeiman8358
@joannaeiman8358 10 месяцев назад
A czy masz szansę zobaczyć wątrobę osoby umierające na alkoholowe zluszczenie watroby, co jest efektem tego kulturalnego picia drinków przez wiele lat? Może znajdziesz w int. stary film M. Piwowskiego "No to cyk". Zostal odłożony na półki, bo jest zbyt drastyczny. Życzę przyjemnego ogladania!
@aleksanderogaza2868
@aleksanderogaza2868 Год назад
Jestem za. Plus całkowity zakaz sprzedaży papierosów.
@hobby30plus
@hobby30plus Год назад
W przypadku mojego miasta mam do przystanku 500 m, muszę czekać nawet 30 minut na trolejbus, zazwyczaj dwie przesiadki i jadę 50 minut. Samochodem przejadę w 30 minut od drzwi do drzwi z parkowaniem. Koszty nie graja roli, bo to dojazd do PRACY.
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Tak jak napisaliście Arturze we wstępie, samochód to niezależność i wygoda. Jeśli mam korzystać z komunikacji zbiorowej, to oczekuję, że jeśli nie przemieszczam się nią tak niezależnie jak samochodem, to przynajmniej niech będzie w miarę wygodnie i taniej niż autem. Jeżdżę np. po zakupy na bazarek, na drugi koniec miasta METREM. Zabieram wózek na zakupy, w drodze powrotnej, obładowana podjeżdżam z nim do windy, na mojej stacji też wyjeżdżam na poziom "0" windą. Jeśli mam takie udogodnienia, jedna linia metra, bez przesiadki i winda, a na dodatek przejazd z kartą miejską jest tańszy niż przejazd tego odcinka samochodem, to choć nie jest tak komfortowo jak podróż moim samochodem, wybieram w tym przypadku wariant komunikacji miejskiej. Ja o tym decyduję. Jeśli natomiast włodarz mojego miasta, pod dyktando globalistów, ogranicza główne ulice w mieście do jednego pasa drogowego w każdą stronę, likwiduje parkingi tworząc np. strefy relaksu z palet za milion zł itp itd, to nie daje mi prawa do mojego np. ekonomicznego wyboru, tylko mnie przymusza do zrezygnowania z jazdy samochodem po mieście. W tym wypadku ostatnie zdanie z wypowiedzi pani ANTROPOLOŻKI nie jest do końca prawdziwe. Nie przekonuje mnie też bełkot o dobru PLANETY i inne tego typu slogany wyznawców religii klimatycznej. Zmiany klimatu były w przeszłości, są obecnie i będą w przyszłości. Nie znaczy to, że mamy zrezygnować z troski o środowisko, ale nie dajmy się wkręcać w ideologię. Pozdrawiam Was Panowie. Liczę na kolejny podcast o lżejszym ciężarze ideologicznym😉
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Nie możemy obiecać lżejszego ciężaru ideologicznego, ponieważ planujemy w najbliższym czasie dotknąć jeszcze kilku tematów uchodzących za kontrowersyjne, jak to się modnie mówi😉 możemy natomiast obiecać, że będziemy zadawać naszym Gościom raczej trudne pytania, by dowiedzieć się jak najwięcej. Mnie, jak chyba wynika z materiału, raczej daleko do "klimatyzmu", nie zmienia to jednak faktu, że auta w mieście są znaczącym składnikiem codziennego pejzażu i wszystkich związanych z tym korzyści i niedogodności. Myślę - i to też wynika ze słów Marty Żakowskiej - że główną tezą książki jest nie tyle to, że musimy się pozbyć aut dla dobra pisanej wielką literą Planety, ale że zamiłowanie do samochodów jest czymś więcej niż tylko jednostkowym wyborem, a rodzajem głębokiego trendu i procesu kulturowego. P. S. Z krupnikiem to interesujące pytanie😉😉😉
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Czy jeśli nasz syn, obecnie dorosły, w wieku 3,5 roku podczas bardzo trudnego dla niego odkrycia w rozmowie o śmierci, o rozdzieleniu duszy od ciała, zapytał "CZY W NIEBIE CHOCIAŻ BĘDZIE KRUPNIK?" ma być zdiagnozowany: "UZALEŻNIONY OD KRUPNIKU"?
@ukaszmarkuszewski3599
@ukaszmarkuszewski3599 Год назад
O co chodzi ze wzmianką, że "ani Toruń ani Gdańsk nie mają starówek a Warszawa ma"?
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Chodzi o słowo "starówka".oczywiście wszystkie z tych miast mają historyczne średniowieczne centra, ale tradycja nazywania tych starych dzielnic starówkami przyszła z Warszawy🙂
@ukaszmarkuszewski3599
@ukaszmarkuszewski3599 Год назад
@@podcastmiastowy a skąd ta informacja? W Warszawie nie spotkałem chyba nikogo, kto by mówił "starówka", wszyscy mówią "Stare Miasto", podobnie jak w Krakowie.
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
@@ukaszmarkuszewski3599 faktycznie-w Krakowie trudno znaleźć kogoś, kto mówi "starówka".w Warszawie bywa już chyba różnie. Sam wyraz dlatego nazywamy warszawskim, ponieważ pochodzi z tutejszej gwary, a dzięki jej naśladownictwu literackiemu ( głównie Wiech) zaczął robić karierę w innych miastach. Sami warszawiacy-na co wskazuje moje doświadczenie- mówią i Starówka ( zgodnie z zasadami ort. pisana wielką literą), i Stare Miasto. Ci, którzy lepiej znają historię miasta, mówią też o Starej Warszawie /ta nazwa występuje w kontekście rozwoju aglomeracji-----> najpierw lokacyjna Warszawa, później Nowe Miasto Warszawa (od tej pory pierwszy ośrodek nazywany Starym), następnie zaś kolejne jurydyki ( np. Aleksandria, Grzybów, Leszno, Mariensztat), które utraciły wreszcie samorząd, zlewając się w jedno miasto że Starą Warszawą/.
@aaaaabce6766
@aaaaabce6766 Год назад
Cudowny człowiek, pełen kultury, pomoju, dystansu . Pozdrawiam .
@patrikbarro4537
@patrikbarro4537 Год назад
☀️ Promo`SM
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Na cmentarzu czerniakowskim spoczywa też Stasiek Wielanek.
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Układ nekropolii jest też ciekawy, bo szalone zagęszczenie widać gołym okiem. Dosłownie nekrodeweloperka😁
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
🥚🍳😊
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Mało znam te rejony Polski. Cieszę się, że mogłam nieco posłuchać. Pozdrawiam serdecznie @podcastmiastowy 😊
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Zatem... DO USŁYSZENIA😊
@Cszysiek
@Cszysiek Год назад
Rozmówca ma wybitną zdolność do mówienia tak żeby nic nie powiedzieć. Po 50 minutach zorientowałem się. Może książka jest lepiej napisana :) W każdym razie warto byłoby ten temat jeszcze z kimś omówić, bo ta rozmowa go nie wyczerpuje delikatnie mówiąc. Poruszyć kwestie patodeweloperki pod kątem aspektów urbanistycznych, technicznych(jakość) i estetycznych.
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Sporo nowych dla mnie informacji o dawnej Jerozolimie, a to co w tym odcinku najbardziej mnie zaciekawiło, to opowieści o hydrotechnice. Dzięki za bardzo interesującą rozmowę. Pozdrawiam życząc RADOSNEGO ŚWIĘTOWANIA. 😊
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Kościół NMP i św Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu bardziej znany jako kościół seminaryjny. Ciekawy odcinek, ciekawe wspomnienia postaci, o których wiedziałam tylko co nieco. Dzięki😊
@joanna9003
@joanna9003 Год назад
Super rozmowa
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Serdecznie dziękujemy! 🌺
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Artur, historia zatoczyła koło! Byłam w latach osiemdziesiątych w Kędzierzynie-Koźlu i w kiosku na dworcu kolejowym kupiłam dwie porcelanowe filiżanki. Mimo iż od ich zakupu minęło kilka dziesiecioleci, mam je do dziś🙂. W jednej z nich podałam Ewie kawę jak byliście u nas w ubiegłą niedzielę. ❤ Pozdrawiam i zapraszam znów na kawę do nas. ☕️☕️
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Gdybym tylko wiedział, że to filiżanka z Kędzierzyna-Koźla, sam bym z niej wypił😉 wszystko idzie w parze ze wszystkim, jak mawiali starożytni Kurpiowie
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
@@podcastmiastowy 😊Wypiłeś kawę z kubka kupionego w Lubartowie☕️. Czy o grodzie Sanguszków nagraliście podcast?
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
@@ewaobara3490 jesteśmy dopiero na pięćdziesiątym którymś odcinku. Miast w Polsce mamy przeszło dziewięćset, więc miejmy nadzieję, że na Lubartów starczy nam sił i życia🐿🐿🐿
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Nauka w szkole o korzeniach, nasiąkanie historią miejsca pochodzenia i zamieszkania BEZCENNE! Dziś, w dobie globalistycznych zakusów, preferowania tożsamości europejskiej w miejsce naszych lokalizmów - SUPER!!! Gratuluję pomysłu i jego realizacji👍
@ewaobara3490
@ewaobara3490 Год назад
Kolejne miejsca na mapie Polski, które chętnie zobaczę. Dziękuję za ten podcast😊
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Dziękujemy za ciepłe słowa. Miło nam, że-jak to się modnie mówi-inspirujemy😉
@a.s.6846
@a.s.6846 Год назад
Mieszkanie w Paryżu...💙 Przy Placu Dauphine, marzenie, nawet gdyby to miało być 20 metrów 😊
@a.s.6846
@a.s.6846 Год назад
Wspaniale się słucha Pana Zanussiego niezależnie od tematu. Nareszcie głos rozsądku w kwestii Placu Pięciu Rogów i zwężania ulic. Miasto z szerokimi ulicami daje przestrzeń, jest "dostojne".
@M_S____
@M_S____ Год назад
Fajny kanał, trzymam kciuki za rozwój :)
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Serdecznie dziękujemy🙃
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 Год назад
Szacunek i pozdrowienia✋
@ryszardteutonski857
@ryszardteutonski857 Год назад
To w takim razie polecam wam Stargard. Dla dzisiejszych stargardzian jesteśmy skonfliktowani ze Szczecinem od 2016 roku jesteśmy skonfliktowani ze Szczecinem, bo wtedy pozbyliśmy się przymiotnika „szczeciński" ze swojej nazwy, ale ja jako historyk wiem, że ten antagonizm trwa od Średniowiecza, tyle że wtedy tworzyli go obywatele Cesarstwa. Po drugie Stargard reklamuje się jako „Klejnot Pomorza" z powodu zabytków, które w nim są. Po 3: stargardzkie planty względem powierzchni miasta są drugie w kraju. Inaczej pisząc: powierzchnia parkowa w Sgargardzie, względem powierzchni miasta, jest druga w kraju po Krakowie. Więcej reklamy? Proszę bardzo! U nas robiono słynne w PRLu lody „Bambino"! Mało? Wieża Kościoła św. Jana jest 8 wieżą w kraju, a zabytki miasta są na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Paweł akurat wczoraj wrócił z Stargardu 😁 mamy go na liście już od dawna, trzeba się zatem pochylić nad Stargardem 😊
@szachinszachjg2841
@szachinszachjg2841 Год назад
34:20 przy czym mówi się, że te wszystkie 'mięsne sentymenty' S.Barei jednak łączą się z Jelenią Górą, gdzie spędził całą młodość, a gdzie też ojciec prowadził sklep mięsny - to tak na marginesie, celem decentralizacji... Jesteście wspaniali! :)
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Dzięki za barejową „wrzutkę” i miłe słowa 😉
@bartomiejb8462
@bartomiejb8462 Год назад
W intrze usłyszałem "w Hrubieszowie". Zrealizowaliście podcast o Hrubieszowie?
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Jeszcze nie, ale chodzi nam po głowie profesor Stefan Du Chateau😎
@antekp2965
@antekp2965 Год назад
33:20 w 'Nie lubię poniedziałku' jest scena jak ludzie pchają sportowe auto do Bednarskiej, a zaraz potem znajdują się na Mostowej, dyżurnej ulicy W-wy pod względem malowniczości. takich myków w filmach jest pełno
@antekp2965
@antekp2965 Год назад
ciekawy podcast. zabrakło mi drążenia tematu Warszawa w filmie z perspektywy widza kinowego. Warszawa była bardzo eksploatowana filmowo i propagandowo. np 'Gangsterzy i filantropii' to przy okazji promocja architektury socrealizmu, choć w przyjemnym ujęciu, a 'Dzięcioł' i 'Nie lubię poniedziałku' to już raczej modernizm lat 60-tych. zresztą sam Zanussi nakręcił 'Za ścianą' gdzie nolens volens pokazuje mikrokosmos nowego osiedla, które jakoś negatywnie wpływa na ludzi i ich atomizuje.
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Pytanie o "gangsterów i filantropów" czekało w notatkach, ale się nie doczekało😉 tam Warszawa rzeczywiście gra, bo przecież przez prowadzone inwestycje drogowe (a więc twardą infrastrukturę) gangsterzy kończą swój skok marnie. No i wspaniały Bareja nad golonką, a za oknem Pl. Konstytucji 😁😁😁
@antekp2965
@antekp2965 Год назад
@@podcastmiastowy niedawno przypomniałem sobie 'Mąż swojej żony' tegoż samego Barei. jest scena na stadionie XX-lecia gdzie widać panoramę lewostronnej W-wy z PKiN jako jedyną dominantą krajobrazu. fajnie też ukazane z góry schody w obecnym Parku Rydza-Śmigłego. aż człowiek sam sobie zazdrości, że mieszka w stolicy ;-)
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
@@antekp2965 trzeba przyznać, że Warszawa jest nie tylko wdzięcznym tematem dla artystów, ale też ma szczęście do dobrych portrecistów 🙂
@antekp2965
@antekp2965 Год назад
trzeba uczciwie przyznać, że warszawski socrealizm (głównie MDM jednak) wygląda dużo lepiej niż późniejsze eksperymenty urbanistyczne.
@philconnors1417
@philconnors1417 Год назад
Wybitna kultura, elokwencja i wrażliwość. Tym bardziej zaskoczyły mnie „dzisiej” i „tutej”😊
@utahdan231
@utahdan231 Месяц назад
Dialekt Polski Poludniowej i Slaska , trafiajacy sie rowniez na Mazowszu. Brzmi o wiele lepiej niz wyrazy hardkorowy czy performanse. A to z kolei mnie zaskakuje.
@philconnors1417
@philconnors1417 Месяц назад
@@utahdan231to miałoby sens gdyby pan Krzysztof był z południowej Polski lub Śląska. Ale jest rodowitym Warszawiakiem. A tu się tak nie mówi.. Czy to po prostu niedbałość językowa?
@bogusiadrzewiecka1398
@bogusiadrzewiecka1398 Год назад
Wielki Erudyta i wysmakowany człowiek, jak zawsze uczta, dziękuję, będę wracać.
@lucjagerlach9513
@lucjagerlach9513 Год назад
To Jest wazne ! ale to Tez jest Wazne ! o Sprawiedliwosci ! ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-8-EWd-T4O-U.html
@marcino.3859
@marcino.3859 Год назад
Ale to jest człowiek
@krzysztofkaska703
@krzysztofkaska703 Год назад
opowieść jak TYRMAND
@DawidJurand
@DawidJurand Год назад
Pan Zanussi reprezentuje pozycje człowieka w elicie. Bardzo zamożnego. Stad jego niechęć do modernizmu prl, promowania komunikacji miejskiej etc. Z żalem stwierdzam, że brakuje w wypowiedziach reżysera pewniej wrażliwość na potrzeby ludzi biedniejszych, gorzej sytuowanych pod względem kapitału materialnego jak i kulturowego.
@w.k.5974
@w.k.5974 Год назад
Hrabioszek. Ale niektóre filmy fajne robił, PRL mu umożliwił, bo po PRLu to już słabo.
@katarzynaniemen8496
@katarzynaniemen8496 Год назад
Prawda.
@antekp2965
@antekp2965 Год назад
do całego modernizmu PRL? trzeba być zaiste debilem żeby być zwolennikiem np Osiedla za Żelazną Bramą
@antekp2965
@antekp2965 Год назад
"gorzej sytuowanych pod względem kapitału materialnego jak i kulturowego" po czym poznać lewackiego przygłupa, że wszędzie wtrynia swoją nowomowę jak komuniści.
@dorotasokoowska5109
@dorotasokoowska5109 Год назад
Był czas gdy był biedny. Sam o tym opowiadał wielokrotnie. Sądzę, że bycie w niedostatku nie jest Mu obce. Ponadto przedziwne, że fakt iż jest zamożny jest zarzutem. Czyżby fakt bycia gorzej sytuowanym był z samego faktu istnienia plusem? Wreszcie wielkie rzeczy przeszłości pozostawili nam zamożni, ci, których było na to stać. Dobrze, że również mentalnie. W końcu mogli to wydać na ... torebki?
@emiprofisol184
@emiprofisol184 Год назад
Uwielbiam takie tematy. Jestem pod wrażeniem pomysłu.
@podcastmiastowy
@podcastmiastowy Год назад
Miło nam, że się podoba. Dziękujemy za ciepłe słowa! 🙂