Тёмный

Árvay Anett nyelvész: STOP álhírek! Nyelvészet az álhírdetektálás szolgálatában 

Szkeptikus Társaság
Подписаться 2,7 тыс.
Просмотров 645
50% 1

Árvay Anett a Szegedi Tudományegyetem Nyelvtudományi Doktori Iskolájának témavezetője. Az egyetemen angol-magyar-hungarológia szakon végzett, PhD fokozatát 2009-ben szerezte meg. Jelenleg az SZTE Hungarológia programjának adjunktusa. Kutatási területe a meggyőzés és manipuláció, interkulturális pragmatika valamint az interkulturális tanulás. Az SZTE BTK Hungarológia programjában, az Általános Nyelvészeti, valamint Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén nyelvészeti, nyelvpedagógiai és kulturális kurzusokat tart magyar és külföldi hallgatóknak. Előadásában arról beszélt, hogyan használható fel a nyelvészet az álhírek felismerésében.

Опубликовано:

 

3 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 3   
@tothumn
@tothumn Год назад
Érdekes téma, kár hogy csak fél óra volt. Amiket beazonosított azzal sokkal mélyebbre is lehet menni, mert a bugyuta potencianövelő reklámokat szinte mindenki felismeri már. Meg a tört magyar is egy gyakori jelzés. Viszont az információs háborúban résztvevő politikai strategisták az ilyesmit sokkal magasabb szinten űzik. Nekem az volt ebben az előadásban a legérdekesebb hogyan lehet valamit a perifériás mérlegelés felé tolni, erről szivesen hallgatnék még. Például az is a hazugság egy módja ha tényellenőr szerepébe helyezzük magunk és a célpontok bűnei között felsorolunk olyan kijelentéseiket amelyekről nem állítjuk nyíltan hogy tévesek, csak a szövegkörnyezet (felsorolás). Viszont valóban tévesek, bizonyos értelmezésben, amit az olvasó megtehet magának, és az adagolás ezt segíti. Ennél kicsit szájbarágósabb az a sejtetés amikor valamiről azt írja egy újságíró hogy "összefüggésbe hozható" de nem fejt ki hogyan. Ez nem mindig de sokszor bujtatott, perifériára szánt sejtetés miatt van. A dezinformáció ugyebár a titkosszolgálatok fő működési területe meg részben lobbicsoportoké, és ahogy mondani szokták az optimális arány ha kb 70% igazságot tartalmaz a mondandó.
@karvak1492
@karvak1492 10 месяцев назад
Kétlem, hogy stilisztikai analizissel képesek lehetünk detektálni a valótlanságot. Az igazság és a hitelesség abszolút biztonságos felismerése hiányában, értelemszerüen, a hazugságot sem fogjkuk hiba nélkül, tévedhetetlenül felismerni.
Далее
У КОТЯТ ОТКРЫЛИСЬ ГЛАЗКИ#cat
00:26
Nádasdy Ádám - "Mit tud a nyelvész a nyelvről?"
54:25
A szabadság lélektani ára | Limpár Imre
30:27
Просмотров 23 тыс.