Тёмный

Řezačka gramofonových desek 

Milan Fügner
Подписаться 1,5 тыс.
Просмотров 15 тыс.
50% 1

Zvukový záznam mi učaroval již jako malému klukovi. Mohl jsem oči nechat na otáčející se gramofonové desce, ze které se ozývaly zvuky.
Někdy ve čtrnácti letech ( 1951 ) jsem umístil do piána reproduktor o průměru 20cm, ve funkci mikrofonu a jeho výstupní transformátor zapojil do gramofonového vstupu rozhlasového přijímače. Místo reproduktoru přijímače byla zapojena tehdy běžná, velice robustní, magnetická přenoska. Její ocelová snímací jehla pak vytlačila do linolea, na talíři gramofonu, záznam hry na piano mé sestřenice.
Přibližně v šestnácti letech ( 29. 06. 1953 ) jsme natočili na cosi, co připomínalo magnetofon, tajně naši paní profesorku na ruštinu, když nám doporučovala, co si máme opakovat o prázdninách Všimněte si dokumentární fotografie snad několik minut po záznamu-já v zadní lavici v kraťasech obsluhuji „magnetofon". Naštěstí mne doma napadlo připojit na výstup zesilovače „magnetofonu" s maximálním NF výkonem 2W, robustní magnetickou snímací přenosku a s ní opět vytlačit do rentgenového snímku mých plic rady paní profesorky, jak si máme opakovat o prázdninách učivo. Pak díky mému nepořádku se originál záznamu na pásku ztratil, nejspíš jsem jej omylem smazal a zůstal jen ten vytlačený záznam na snímku s ručním posuvem „řezací hlavy". Dnes žasnu, jak jsem tehdy měl pevnou ruku.
Po příhodě se ztrátou originálu naší paní prof. na Ruštinu jsme uprosili tatínka mého kamaráda, který nám svařil a stvořil cosi, co bylo pevnější a tužší než naše ruce a vznikla první řezačka na gramofonové desky. Ta dobová fotografie řezačky je nezaostřená a hnutá a i když jsem si dal práci, lépe se to upravit nepovedlo. Řezačka byla velice důležitá, protože jsme měli tehdy pásku tak na dvacet minut záznamu a bylo tedy nutno nějak jinak archivovat záznamy nepředstavitelných hodnot. Postupně jsem se tehdy dozvídal, že záznam se nevytlačuje, ale řeže a že řezací nůž musí mít ostří s jistými úhly...Řezačka uměla řezat desky se 78ot/min, 45ot/min, 33a1/3 ot/min a 16a2/3ot/min.
Na celoškolním vánočním setkání jsme natočili novým „magnetofonem" s vysokofrekvenční předmagnetizací náš třídní orchestr. Před záznamem nám opona shodila náš krystalový mikrofon do orchestřiště a mikrofon se rozbil. Vypůjčili jsme si jediný ohromný divadelní reproduktor o průměru 30cm na odrazné desce metr krát metr a zapojili ho místo mikrofonu. Bylo veliké překvapení, že je možné použít reproduktor místo mikrofonu a tak jsme přeci jen něco natočili. Je jasné, že tak veliký reproduktor, ve funkci mikrofonu, nebyl ve výškách nijak vynikající, ale lepší něco, než nic. Vyslechněte si kousek tohoto jedinečného záznamu z desky s 45ot/min.
A další jedinečnost. Blížila se maturita a z každého předmětu byla spousta otázek. Tehdy neexistovaly žádné kopírky, takže bylo nutno všechno pracně opisovat. To mne nebavilo a tak jsem otázky a odpovědi z češtiny nahovořil na desky. Staré, vyřazené rentgenové snímky jsem si tehdy vyprosil od maminčiných kolegů-lékařů.. Zachovala se jedna deska s maturitní otázkou z Českého jazyka. Nedejte se mýlit, ta deska je kruhová, jen se nevešla do skeneru a všimněte si i krásného hrudního koše. Desky byly oboustranné, to znamená, že na jedné desce byly dvě maturitní otázky. Kolik těch desek bylo celkem se dnes ani neodvažuji spočítat.
Z ruského jazyka se zachovala povinná četba. Když záznam z desky nedávno slyšel bývalý kolega, který dělá soudního překladatele, neřekl nic. Je velice taktní... Proto prosím znalce ruského jazyka, aby tuto ukázku přeskočili, chtějí-li si zachovat duševní zdraví.
Je to neuvěřitelné, ale řezačka byla se mnou nějaký čas i na vojně! Tady je dokumentární fotografie, která je také pořízena skutečně malým zázrakem. Zachycuje magnetofon, zesilovač, reproduktor a řezačku v dílně mechaniků. Já se tvářím tak podivně proto, že jsem se musil vejít do regálu, jinak bych se na fotografii s přístroji a spoluvojákem nevešel. Vyslechněte si kousek zdokumentovaného zvukového dopisu z desky se 45ot/min. Zvukové dopisy tehdy občas chodily na rychlosti pásku 38,1cm/sec v krabici 30x30cm a na ten 1km pásku se vešlo asi 45min
Zachovalo se několik barevných diapozitivů ( vyvolával jsem je sám v koupelně, protože jsem neměl trpělivost čekat dva měsíce na vyvolání v odborném závodě ), jak vypadala řezačka v době, kdy fungovala nejlépe. Její elektroakustické kvality nebyly příliš na výši, tak jsem ji zlikvidoval, zvlášť když již se dal magnetický pásek koupit

Опубликовано:

 

8 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 24   
@jankolator8137
@jankolator8137 Год назад
Vy jste borec,a nejznámější kutil z Čr
@6Were1Wolf6
@6Were1Wolf6 9 лет назад
Tak toto bylo pěkné. Musím vážně pochválit vaši zručnost při tvoření tolika zajímavých přístrojů. Mít takovou zručnost já, tak bych už měl amatérský gramofonový nahrávač, ale jakmile jsem si pustil pár videí jak to lidi tvořili, tak jsem zjistil, že na to bych asi nervy neměl ☺. Proto musím ocenit vaši chuť a elán do takových projektů za honbou archivování zvuku. Já to měl vše jednodušší, vyrůstal jsem už na vinylech, poté kazetách, kotoučových páscích a nyní na digitálním záznamníku LS-100. I když mi je jen přes 20, tak už mám nasbíráno přes 700 gramodesek (± 1900 - 2014) a o něco méně cívek, kazet atp. Takových pěkných dokumentů by mělo být víc, proto držím palce a přeji hodně štěstí při tvoření dalších.
@stoupa100
@stoupa100 Год назад
Koukám, čumím a obdivuju. Pro dnešní dobu úsměvné, ale ve své době jste byl průkopníkem. Je mi 72 let, jako kluk jsem si také přál mít záznamové zařízení, ale svá přání jsem si plnil získáváním magnetofonů a gramofonů z bazaru. Pane Fügner, přeji Vám hodně zdraví a radosti… vážím si Vás.
@Fugnerfilm
@Fugnerfilm Год назад
Dík za hezkou poznámku. Zrovna nedávno jsem slyšel svou desku s obsahem díla ruského klasika, který jsem se učil k maturitě neustálým přehráváním té desky. Na jednom místě byla proříznutá drážka a text se stále opakoval. Ten děs a hrůza, když při maturitě mi opravdu ten text v tom místě vypadl, a já „musil počkat dvě sekundy než se pomyslná deska pootočí" To byly dvě další strašlivé sekundy u maturity!! Ta deska existuje i s těmi přeskoky a někde je tady přepsána...
@adamkoniuk9623
@adamkoniuk9623 10 лет назад
Super,na to bych ani nepřišel. Žasnu!!!
@Fugnerfilm
@Fugnerfilm 10 лет назад
Dík, jsem rád, že se video líbí. Mnoho zajímavých "ukázek" jsem tam nemohl dát, protože by se bouřila autorská práva. Udělal jste mi radost.
@jankolator8137
@jankolator8137 Год назад
To je zajímavé
@lukispatt
@lukispatt 10 лет назад
Krásné video, moc líbí!
@matonr1111
@matonr1111 10 лет назад
Perfektná práca klobúk dole na tú dobu dobu.
@gabrielmavrochifalos4782
@gabrielmavrochifalos4782 2 года назад
💜
@amperak
@amperak 7 лет назад
Krásná řezačka. To si takový výkon vložka nechala líbit?
@Fugnerfilm
@Fugnerfilm 7 лет назад
Nenechala. Takový výkon je potřeba, aby zesilovač mél rezervu i ve špičkách a nezkresloval. V Gramofonkách má každý kanál výkon ještě větší, ale řezací hlava se chladí dusíkem. To ovšem není nic pro chudého amatéra, musil si vystačit s občasným převinutím budicí cívky...
@marekbenik7965
@marekbenik7965 9 лет назад
Škoda ze to je tak krátké video zaujímalo by ma o tom trosku viac ale musím fakt toho pana pochválit pěkný dokument len to mohlo byt trosku dlhsie 😊ale inak chvalim
@Fugnerfilm
@Fugnerfilm 9 лет назад
Marek Benik Mne také mrzí, že jsem musel to video udělat krátké. I tak odcházelo z mého počítače asi pět hodin-mám pomalé připojení dané tím, že mám v důchodu hluboko do kapsy. Různých zajímavých "desek" mám dvě krabice a daly by se tam najít i jiné "skvosty"...Poslechl jste si desku ze Šah? Její vznik je sice popsán, ale pohled na její vznik-jak se pomalu navíjel špagátek na puškovou patronu, řezací hlava popojížděla po ramínku na šaty, vojenská bota-jako protizávaží- stoupala nahoru ke stolu a koncové elektronky v opraveném 75W zesilovači nádherně modře pomrkávaly...Mám připraven další neuvěřitelný zvukový záznam, ale děsím se, měl by odcházet 12hod.
@Epdos
@Epdos 3 года назад
Z akého materiálu boli vaše desky?
@Fugnerfilm
@Fugnerfilm 3 года назад
Jak je v úvodu i v popisu zveřejněno, zaznamenával jsem do linolea, čokolády, ale hlavně do starých vyřazených rentgenových snímků. Značně mne překvapilo, že na mých videích je reklama, ačkoliv mi na YOU TUBE sdělili, že si tam reklamu nesmím dát.
@Epdos
@Epdos 3 года назад
@@Fugnerfilm Ďakujem
@evoule
@evoule 9 лет назад
Mohu se zeptat, máte video o magnetickém záznamu zvuku?
@Fugnerfilm
@Fugnerfilm 9 лет назад
Bohužel nemám, s magnetickým záznamem jsem pracoval, jako profesionál celý život a mám proto pocit, že toho vím čím dál méně. Netroufnu si tedy o tom dělat video- i když bylo mnoho úsměvných situací- například zde " Ředitelská důtka"... Zato mechanický záznam zvuku jsem viděl jako amatér-i když jsem rok pracoval vedle profesionálů v Gramofonových závodech a denně jejich pracoviště navštěvoval- přes to jsem si troufl toto video stvořit. Je fakt, že když toto video shlédl profesionál nad jiné nejvyšší- napsal mi, že už se dlouho tak dobře nezasmál-to vlastně byl účel, proč jsem toto video vytvořil.
@jankolator8137
@jankolator8137 Год назад
Jinak sháním první československý magnetofon Tesla Mgk10 z roku 1957 domá mám několik magnetofonů ale tenhle mi fůrd schází
@ukaszcerbst2064
@ukaszcerbst2064 Год назад
też robiłem nagrania. Płytka PCV. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Pt4RX-SfPdU.html Pozdrawiam z Warszawy.
@Argon_02
@Argon_02 9 лет назад
Proč je tam hrudní koš ???
@Fugnerfilm
@Fugnerfilm 9 лет назад
+Awesome Dragon Všechny desky byly řezány do rentgenových filmů ( nepočítaje čokoládu nebo linoleum ). Několik málo desek jsem řezal do prošlých, nepoužitelných filmů-ty mají barvu nažloutlou. Drtivá většina desek byla řezána do vyřazených starých rentgenových snímků. Tak bylo možno spatřit desku s obrázkem zlomené ruky nebo nohy. Většinou to ale byly snímky plic a srdce, které byly největší a pro rozměr desky nejvhodnější. No a na takovém snímku byl právě nejlépe vidět něčí hrudní koš se srdcem a plícemi. Když jsem byl nedávno, po úraze v nemocnici, zjistil jsem, že dnes se prakticky film nepoužívá, obraz se digitálně přenáší do počítače. To by byl, v době mého mládí, konec s amatérskými deskami...
@Argon_02
@Argon_02 9 лет назад
+Milan Fügner díky za odpověď :)
Далее
Dropping In from the Clouds 🌁
00:17
Просмотров 669 тыс.
1. Jiří Mádl (20. 8. 2024, Praha)
21:36
Просмотров 63 тыс.
Elvíře uletěl větrák
7:29
Просмотров 3,7 тыс.
Elvíře je 47 let.
10:23
Просмотров 1,6 тыс.