Тёмный

Żelazne kluchy w towarzystwie kaczki z sosem malinowym ... Autorzy: Oliwia Chwała, Aleksandra Kanasz 

Krajowy Ośrodek Wparcia Rolnictwa OT Olsztyn
Просмотров 595
50% 1

Amatorski Konkurs Filmowy „Polskie produkty to nasza chluba - pokaż co ugotować z nich się uda” jest dedykowany uczniom kształcącym się w kierunku gastronomicznym w szkołach ponadpodstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego.
Zespół prezentuje przygotowanie potrawy wg receptury i przepisu regionalnego dania głównego lub przekąski gorącej charakterystycznej dla Warmii i Mazur w oparciu o historyczne przepisy pozyskane od mam i babć w nowatorskim wydaniu oraz wytworzone z krajowych produktów rolnych i rolno-spożywczych.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
NAZWA POTRAWY
Żelazne kluchy w towarzystwie kaczki z sosem malinowym i gruszką - film z przygotowania potrawy zrealizowały Oliwia Chwała, Aleksandra Kanasz uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych im. Wisławy Szymborskiej w Olsztynie.
REGIONALNY CHARAKTER POTRAWY, POCHODZENIE I HISTORIA PRZEPISU
(wg opisu Zespołu konkursowego)
Ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe Warmii i Mazur oraz występującą w tym regionie dużą ilość zbiorników wodnych, hodowla ptactwa wodnego, przede wszystkim kaczek i gęsi, była szczególnie pielęgnowana.
Bicie i skubanie ptactwa było głównym zajęciem gospodyń. Pozyskane mięso wykorzystywały na różne sposoby. Piekły całe kaczki, piersi wędziły a z krwi gotowały czerninę.
W XIX wieku podstawową metodą utrwalania mięsa było wędzenie - w wielu domach na strychu znajdowała się wędzarnia.
Na niezbyt urodzajnej ziemi kartofle, wprowadzone na dobre do uprawy dopiero w XIX wieku, stanowiły podstawę niemal każdego posiłku. Były podstawą obiadu - z sosem i mięsem, jajkami, grochem czy śledziami bądź inną rybą. Liczni autorzy podkreślają, że Warmiaczka potrafiła wyczarować z nich potrawy nie tylko smaczne, ale i bardzo różnorodne.
Kartofle na zimę kopcowano, przykrywając warstwami słomy i ziemi. Często do przechowania służyły piwniczki w obejściu, nazywane sklepami. Niektóre używane są do dziś. Żelazne kluski (szare kluski) pojawiały się w książkach kucharskich, m.in. w Najnowszej kuchni Marty Norkowskiej z 1918 roku i w książce Dobra Gospodyni, czyli podręcznik kucharski dla polskiego domu z 1933. Potrawę przygotowuje się, mieszając starte surowe ziemniaki (odsączone uprzednio z soku) z mąką, jajkami i solą, a następnie powstałą masę zrzuca się łyżką na osolony wrzątek (bezpośrednio lub zsuwając masę z pokrywki garnka. Otrzymane w ten sposób kluski są szare, mają nieregularny kształt i powierzchnię oraz zbitą, półtwardą konsystencję.

Опубликовано:

 

22 янв 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Ks. Piotr Glas - FAŁSZYWY DONOS. Czasy Ostateczne
15:18
Bike vs Super Bike Fast Challenge
00:30
Просмотров 6 млн
Starman🫡
00:18
Просмотров 12 млн
Ludzie, którzy tworzą kultowy bar mleczny
5:26
Просмотров 752 тыс.