Тёмный

ŽLUTÁ NEMOC aneb V nejžlutější zemi světa se srnkám nedaří 

KOLEKTIF
Подписаться 21 тыс.
Просмотров 20 тыс.
50% 1

ANV uvádí film: ŽLUTÁ NEMOC Praha, 13. 6. 2013 --
Obecně prospěšná organizace Acta non verba (ANV) dnes na RU-vid zveřejnila krátký film o pěstování řepky olejky pro výrobu bionafty. Film má podtitul V nejžlutější zemi světa se srnkám nedaří a řepce rozhodně nefandí. ANV na svých stránkách v kauze biOOmyl shromáždila řadu argumentů proti povinnému přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty. Filmem provází publicista Marek Šálek, který společně s biologem RNDr. Radimem Špačkem uvádí nejdůležitější argumenty proti pěstování řepky ve velkém. Nezisková organizace se netají názorem, že biopaliva jsou nesmyslným plýtváním a jejím cílem je toto plýtvání zastavit. K tomu také opakovaně vyzývá vládu ČR.
Evropská unie v roce 2003 rozhodla, že v roce 2020 musejí paliva do automobilů obsahovat nejméně desetinu takzvané biosložky. Zdůvodnila to snahou snížit dovoz ropy, vytvářet pracovní místa, snižovat emise CO2. V řeči sociálních inženýrů se tomu říká „výzvy jedenadvacátého století".
Výkupní ceny řepky šly strmě vzhůru a zemědělci zajásali, že jim postmoderní civilizace nabízí výhodný obchod. Pro zajímavost: v roce 1946 -- tedy před kolektivizací a nástupem jézéďáctví -- se řepka pěstovala na 0,9 procenta tuzemské osevní plochy. Díky rozhodnutí EU se výměra osázená touto rostlinou zmnohonásobila a letos zdejší osevní plocha dosahuje 415 tisíc hektarů, což je zhruba 17 procent celkové výměry obdělávané půdy. Česko je v tomto směru evropským rekordmanem a v květnu se stává zřejmě nejžlutější zemí na světě.
A co mají s problematikou bioopaliv společného srnky? Víc než si nejspíš myslíte. Více vám prozradí film ANV.
Společně s uvedení filmu ŽLUTÁ NEMOC obecně prospěšná organizace ANV znovu vyzvala zákonodárce, aby se problémem biopaliv zabývali. Podle ANV už dávno nastal čas, a se veřejnost dozvěděla, kolik nás biopaliva opravdu stojí. Ředitel ANV Vojtěch Razima k tomu dodává: „Připravili jsme zadání studie, kterou by bylo užitečné nechat vypracovat. Až bude studie hotová, měla by proběhnout veřejná diskuze, ale už teď je jasné, že další plánované navyšování podílu biopaliv je naprosto nesmyslné."
Ing. Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, o.p.s. mobil: 602 547 235
e-mail: vojtech.razima@kverulnat.org

Опубликовано:

 

4 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 17   
@dopicici
@dopicici 11 лет назад
No, většina záběrů je od nás ze středních čech. :-( Je to šílené... všude žluto.
11 лет назад
To není jenom problém řepky - ale energetických plodin obecně. U nás na vsi se už několik let točí po řadě za sebou řepka, slunečnice, kukuřice. Jedním z problémů, které se na to nabalují je i eroze půd.
@In-focusCz
@In-focusCz 11 лет назад
Bohužel je ekonomický aspekt pěstování řepky zmíněn jen okrajově. Bylo by potřeba rozebrat na číslech, kolik nafty (a případně CO2, pokud má být měřítkem šetrnosti k živ. prostředí) se spotřebuje na vyprodukování 1l řepkového paliva. A další důležitý bod je subvencování výsetby řepky z eurodotací, tj. kolik to reálně stojí, kdo z toho profituje a jak atd. Obávám se, že "pár" uhynulých srnek touto problematikou nepohne. Chybí mi taky vliv řepky jako plodiny na životní prostředí-eroze,včelstva,...
@marekkral5272
@marekkral5272 2 года назад
Repka olejná je jedna z najlepších plodín. Podstate je na poli cely rok. Je to jedna z mala zlepsujucich plodin. Je to proti erozna plodina. Je zakázané striekat repku keď lietaju vcely. . Dalej celkovo sa strieka vecer alebo az v noci z technických dôvodov.
@KOLEKTIF1
@KOLEKTIF1 11 лет назад
Citace "Víme ale, že z každého sdružení je těch hlášení jednotky, až desítky a pokud vezmneme v úvahu, že ne zdaleka všechny se najdou a zároveň vezmeme v úvahu, že mysliveckých sdružení respektive honiteb je v Česku cca 5500, tak se dostáváme...." Myslím, že jde ve výroku o opření se o nahlášené případy z mysliveckých sdružení - honiteb, kde hraje roli definovaná skutečnost - tedy přímá vazba mezi řepkou a srnčím a z ní vyplývající hrubý odhad.
@AntonFujdiak
@AntonFujdiak 3 года назад
Pustite si toto
@jiridreksler2954
@jiridreksler2954 9 лет назад
Ať pěstujeme řepku, ale jako surovinu do potravinařského průmyslu a ne jako surovinu pro výrobu paliv. A stejné je to i s kukuřicí, která se cpe v podobě siláže do bioplynových stanic! Nikdy se toto nemělo stát, je to doslova huntování půdy.
@davidfs19player60
@davidfs19player60 4 года назад
máš úplnú pravdu, nech tie bioplynky kŕmia hnojom a bioodpadom!
@marekkral5272
@marekkral5272 3 года назад
@@davidfs19player60 pravda ale hnoj patri do pody nie do bioplynu digesat je vyživny ale je to jed pre pôdu.
@MartinVozka
@MartinVozka 11 лет назад
Každý zásah člověka do přírody, která by jinak z principu byla v rovnováze, je porušením této rovnováhy. Toto narušení rovnováhy se nám dříve nebo později, více či méně, vrátí v negativním smyslu. Jak citlivý ten zásah bude je otázkou, zda to bude více nebo méně a jestli to bude dříve nebo později. Pěstování řepky pro paliva je tak stupidní záležitost, že se nám to vrací docela brzy a v množství, které ještě ani nedokážeme odhadnout. Podobně, jako "ekologická" energie ze solárních panelů.
@lukassuchanek8182
@lukassuchanek8182 11 лет назад
aniž bych chtěl snižovat fakta zmíněná v dokumentu, musím se zamyslet, zda na všech těch 5500 honitbách o kterých je řeč, se pěstuje řepka a zda se stádo srnek pohybuje jen v rámci té jedné honitby nebo zda jejich revír je širší. Odvozovat jen od počtu honiteb počet uhynulých srnek je z mého pohledu "odvážné".
@MartinVozka
@MartinVozka 11 лет назад
Ne jen eroze, ale také např. vysílení půdy a následný nedostatek živin v pěstovaných plodinách a z toho plynoucí "podvýživa" obézních lidí vracející se v podobě snížených imunit, civilizačních chorobách atd. Ale na tohle udělat výzkum snad ani nejde. Tady by pomohl jen selský rozum, který se z konání Lidstva tak nějak vytrácí.
@simonlis2796
@simonlis2796 3 года назад
Úplná blbost 🤦
@martinuher9657
@martinuher9657 5 лет назад
Proč to svinstvo nutí ten sajrajt přidávat do nafty?
Далее
This mother's baby is too unreliable.
00:13
Просмотров 9 млн
TRENDNI BOMBASI💣🔥 LADA
00:28
Просмотров 742 тыс.
这位大哥以后恐怕都不敢再插队了吧…
00:16
DUBAJ končí! Dochází k alarmujícímu jevu
15:19
Просмотров 728 тыс.
Polní dny BASF 2020 - řepka olejka
4:44
Просмотров 394
Trialog o knize „Od Rusi k Rusku“ / Debatní klub
30:58
This mother's baby is too unreliable.
00:13
Просмотров 9 млн