Тёмный

Български думи в старогръцкия - неудобен и премълчаван факт, 26 юни 2024 

Павел Серафимов Sparotok
Подписаться 11 тыс.
Просмотров 54 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

30 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 734   
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Ако съдържанието на този видео клип ви допада и намирате представената информация за стойностна, моля ви да се абонирате за канала и да дадете харесване на видеото, за да може то да достигне до колкото се може пове сънародници. Искрено се надявам представената тук информация да послужи като противоотрова на унизителните лъжи, които се разпространяват в нашите училища и университети! Благодаря ви предварително!!!
@miroborislavov7511
@miroborislavov7511 3 месяца назад
Добре ама защо не се изучават в училищата или в университетите.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@miroborislavov7511 Защото няма как доцентите и професорите да признаят, че са получили дипломи със защита на лъжи... Как го виждате да стане това...
@miroborislavov7511
@miroborislavov7511 3 месяца назад
@@Sparotoc Ще Ви насърча, Всичко истинско Велико израства бавно незабележимо.
@EmmaNoppert
@EmmaNoppert 3 месяца назад
Аз ще споделя 😊
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@EmmaNoppert Това ме радва!
@bojidartodorov582
@bojidartodorov582 3 месяца назад
Истината няма нужда от доказване, тя просто се вижда и чува, както например всеки от нас може да чуе колко много държави около нас говорят на развален български и факта че са заменили някои букви с латински или други директно си употребяват български букви не променя това, което се чува с просто ухо, без нужда от преводач ! Що се отнася до "Капище", винаги съм мислел, че това идва от капа или капак (като шапка или покривало) със значение нещо покрито или затворено. Благодаря за поредният чудесен епизод :)
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@bojidartodorov582 Аз Ви благодаря за добрите думи и подкрепата!!!
@user-RedPirateTerrorist
@user-RedPirateTerrorist 2 месяца назад
@@bojidartodorov582 напротив друже ,трябва да се доказва истината, защото лъжата не спи
@stakata58
@stakata58 3 месяца назад
според вас, Господин Серафимов ако това което казвате стане популярно, и много българи започнат да вярват в това и да имат това самочуствие, според вас бих ме ли могли да си върнем поне малко от нашата изгубена територия?
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@stakata58 Дали ще си върнем територия не зная, но ще съумеем да оцелеем. А пък ако се разберем с хората от Македония и Румъния, че сме братя, то това е равносилно на връщане на територии.
@nikolaykolev1438
@nikolaykolev1438 3 месяца назад
@@Sparotoc Когато стане ясно на всички по света,че българският народ,език и писменост,са най-древни сред човечеството/доказателствата ще стават все повече/.Тогава десетки милиони хора,ще искат да са българи,или да търсят българските си корени.Това ще доведе,до разпадане на много измислени народи и държави/особено около нас/.Но ще реши демографския ни проблем,до края на 21 век.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@nikolaykolev1438 Даа, всеки ще иска да е потомък на народа на Залмоксис и Орфей.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
Най важно е да си върнем самочувствието, То е основата на всичко останало. 😊
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@zlatkodimitrov4833 Разбира се!!!
@MyApps-uf1dz
@MyApps-uf1dz 3 месяца назад
пич, сега започвам да гледам, но моля те отбележи факта че в думата училища, ударението пада на втората сричка!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Велико откритие сте направил, шапка Ви свалям 😊
@dimitrinaivanova5200
@dimitrinaivanova5200 3 месяца назад
..на английски "бук"е книга/"бук" от буква,буквар/В българският език за всеки звук има буква.Буквите,които сега използваме са 30/от49/ЖЕЛАЯ ЗДРАВЕ И УСПЕХ
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря!
@ChrisJordanoff-Official
@ChrisJordanoff-Official 3 месяца назад
Какъв е според теб произхода на думата "херос"? Иначе според мен гръцката дума κάραβος "лодка, кораб" е заемка от българското: кораб, а не обратното, защото думата може да бъде обяснена с българската дума коруба, поради формата на лодките/корабите, докато на гръцки думата няма обяснение.
@Sparotoc
@Sparotoc 2 месяца назад
За кораб имате право, а херос означава ловец, бърз.
@ТихомирЦолов-х7ъ
@ТихомирЦолов-х7ъ 3 месяца назад
Отново е обяснено просто и ясно . Само човек с ментални проблеми или тежки зависимости би отрекъл ... Поздравления за видеото!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@user-sy3vl2oo1t Благодаря Ви!!!
@luben3045
@luben3045 3 месяца назад
@@ТихомирЦолов-х7ъ Забележете! Всички които са против тракийското ни минало са русофили!!! Всички!!! До един, от пррди освобождението та до днес!
@nataliadrumeva2174
@nataliadrumeva2174 3 месяца назад
Аплодисменти, браво! Разплака ме в края на видеото! Прекланям се пред трудолюбието и смелостта ти Павел! Пред Иван Стаменов, Филип… браво! Бъдете здрави и продължавайте борбата! Изконно, рожденно, божествено е правото ни над таза земя, пропита с кръвта и сълзите на нашите предци, пазеща прахта на дедите ни; Земя, която никое друго освен нашето ДНК не може и няма да признае. Защото Земята е жива и знае! И колкото по-рано го осъзнаем, толкова по-добре! Благодаря за прекрасното видео! ❤❤❤❤❤❤❤❤❤👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🇧🇬🇮🇸
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@nataliadrumeva2174 Благодаря за хубавия коментар!!! 🙂
@IvanSlavov-ug4vf
@IvanSlavov-ug4vf 3 месяца назад
Чудесно Изказване...и Благо💖Даря ....ви ,че така добре "обрисувахте " и моето мнение!!!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@IvanSlavov-ug4vf 🙂
@dankovassilev58
@dankovassilev58 3 месяца назад
Истината развенчава Гръцкия Дисниленд. Благодаря. 👍🇧🇬
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@dankovassilev58 Даа, Дисниленд май е най-точното определение 🙂
@dankovassilev58
@dankovassilev58 3 месяца назад
@@Sparotoc От всичко което съм прочел за Гърция през последните 30години извода е че 19 век Великите сили са направили от двете страни на България две изкуствени държави,Румъния и Гърция. Мое мнение.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@dankovassilev58 Да, като целта е да бъде обезкървена България. Великите сили са осъзнавали потенциала на народа ни и са се погрижили да ни омаломощят с няколко войни след Освобождението.
@dankovassilev58
@dankovassilev58 3 месяца назад
@@Sparotoc ЗА съжаление всичко се повтаря в Русия и Украйна
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@dankovassilev58 Няма нищо ново под слънцето. Някой беше казал, че ако искаш да знаеш какво ще се случи в бъдещето, проучи добре миналото.
@matthewpublican
@matthewpublican 3 месяца назад
Поредното прекрасно видео. Благодаря за труда и логичните изводи. ❤
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@matthewpublican Благодаря Ви за добрите думи!
@ЕмилияМалинова-ф3б
@ЕмилияМалинова-ф3б 3 месяца назад
Поздравления за този епизод,г-нСерафимов!❤💐Това сме ние-БЪЛГАРИТЕ,без грам национализъм,защото бъгарин е титла,която се носи с чест и заслужена гордост!❤🍀🌹🇧🇬🌹🇧🇬🌹
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@user-vi2kp4vq8j Българи, бльгари е название на благородниците на нашите предци и да се назоваваме с това име е прекрасно, но и ни задължава да се държим като благородни хора.
@user-RedPirateTerrorist
@user-RedPirateTerrorist 2 месяца назад
Глупости на търкалета 😂😂😂било титла 😅😅😅
@user-RedPirateTerrorist
@user-RedPirateTerrorist 2 месяца назад
​@@Sparotocпавеле къде и как стигна до извода ,че това е титла?. Стига глупости бе Павеле
@antonizapryanov7481
@antonizapryanov7481 3 месяца назад
Извинявам се, моля обърнете внимание на книгата на Керам за древен Египет там изрично е отбелязано, че развитието на "гръцката митология" започва след установяването за известно време там на лорд Байрон/прочут би/мъж, който насърчава всичката лъжа за "древна гърция".
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@antonizapryanov7481 Без съчиненията на английските и немски елинофили, историята на Балканите, а и на Европа щеше да е доста по-различна.
@danielaraykova8993
@danielaraykova8993 3 месяца назад
Вие не можете да разберете истината за Древна Елада. Трябва да учите историята й 35 години, както го правих аз и да знаете старогръцки и новогръцки езици, както да сте живели отново толкова години сред гърци, за да ги опознаете и разберете. Там всички са се гърчеели, както днес българите в Германия например. Един мой познат казва за детето си, което е с немски паспорт, а и двамата му родители са българи: СИНЪТ МИ КАЗВА: "Аз съм немец с български родители".
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@danielaraykova8993 добре.
@Demedro-gl7ki
@Demedro-gl7ki 3 месяца назад
То хубаво бе..., ама да ги нямаше археологическите артефакти. Ако педала Байрон бе наченал съчинението на гръцката митология, нямаше да ги има нито Храмът на Артемида в днешна Турция, ни античните статуи на гръцките богове, ни..., ни... Поспрете се малйи. Обуздайте фантазиите си и жаждата да се изкарате велики напук на света, който ви счита за нищожни. Разбирам че семето с македонците е едно, но защо им се присмивате, след като ги задминавате !? Пусти ген... !!!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@Demedro-gl7ki Днешните гърци са смесица от хамити, семити и асимилирани трако-пеласги. По време на късната Античност на територията на Гърция живеят и служещите на Римската Империя арменци, евреи, араби, пафлагонци, исаврийци, германи, келти. понеже от 6 в. тези хора приемат гръцкия език те се явяват и етнически елементи на съвременните гърци, при които между другото е много силен и албанският елемент, да не забравяме и турския на понтийските гърци. Та съвременните гърци са мешавица от поне 10 народа, като староелинският елемент е нищожен. 🙂
@nikolasimeonov872
@nikolasimeonov872 3 месяца назад
Гръцката азбука е всъщност тракийска,откъдето идва и приликата с Кирилицата. Нищо гръцко няма в Гърция. Браво на водещия,продължавай.Истината,само истината и нищо друго освен истината.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@nikolasimeonov872 По-старото име на гръцката азбука е пеласгийска, а и кадмейска, но самият Кадъм спада към трако-пеласгийската общност.
@KanasAudan
@KanasAudan 3 месяца назад
@@Sparotoc , освен това има едно малко... неудобство за гърците. "Алеф" е името на "А" - първата буква при финикийци и евреи, "Азъ" е при нас. А какво значи "Алфа" на гръцки? Ами нищо, защото е идва от "Алеф", което значи "Бик", но не и на гръцки.
@ТошкоПаскалев
@ТошкоПаскалев 3 месяца назад
Благодаря отново за Съдаржателното видео! Винаги почиващи на Факти и Исторически Източници от твоя Страна. Ще споделя лично мнение. Византийци с много опити за Владичество. Латини Ромеи Гърци! Всички тези Империи. Са взели не само Генът ни то е Факт. Те са ни откраднали Писменост Занаяти и История! Те нямат такава! По тези Земи и Време е било Епохата и възхода на ТРАКИТЕ! А те и цървулите са ни Откраднали! Жив и Здрав да си ТРАКИЕЦО! До нови Срещи!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@KanasAudan Повечето от имената на финикийските букви не са семитски...
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@ТошкоПаскалев 🙂
@СвиленТодоров
@СвиленТодоров 3 месяца назад
Ето още данни за древността на Българите, дерзайте: Йоан Малала 5-6 в.Scriptorum Mistoriare, Българите са Мирмидонци,Йоан Цецас ,Българите са Пеонци ,Панонци.Анастасий Библиокар пише: 4в. Българите са се обединили на територията която им принадлежи по право.Искате ли още ? Идва : Страбон ,Дион Касий, Св.Йероним картите Мизия тук е България,Михаил Атилиат 11в. Мизия тук са Българи,Фулко 1 в. В Тракия има само Българи,Йосиф Флавий,1 в. Даките са Българи ,а какво пишат Стефан Византийски,,Приск Палийски,Прокопий Цезарийски , Теофилакт Симоката, а Алкидамант и Еврипид и още и още много......
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@СвиленТодоров Надявам се да позволите малко поправки. Страбон не пише за българи, нито пък Дион Касий. Фулко живее не през 1 в., а повече от 1000 години по-късно. Приск Панийски нарича хуните скити, Прокопий съобщава, че в далечното минало хуните са наричани и кимерии.
@miroborislavov7511
@miroborislavov7511 3 месяца назад
Напишете книга по този въпрос.И всяка година да се актуализира.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Имам не една, а 6 книги: 1. Истинската Българска История. 2. История на Славните Българи. 3. Тайните на тракийския език - посланията на древните надписи. 4.Тайните на тракийския език - Орфей проговаря. 5. Неразказаната История на Траките. 6. Древните корени на българския език - Тракийски речник.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
Че то самата им столица, основана от Беласгите, носи българско име и до ден днешен няма гръчки лингвист, който да даде превод на данайски. Даже и прочутият кон Бегач ( Пегас) звучи доста българско. Олимп е същата работа. Сърдечни поздрави на автора на клипа Тервел Серафимов . Извинявам се ....Павел Серафимов.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@zlatkodimitrov4833 За това, че Пегас означава бегач вече съм писал, а и в нашите диалекти има дума пегат-бягат 🙂
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
Да, от теб го знам Павле.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@zlatkodimitrov4833 🙂
@KanasAudan
@KanasAudan 3 месяца назад
Столицата на македоните също не е Пела, а Бела, подобно на Беласица. Но гърците са нямали звука "Б" и са го изговаряли и писали или като "В" (българи > вулгари) или като "П" . ======== Попаднах на видео за даките и се разтърсих за Буребиста - "цар на даки и гети, който за първи път ги обединява между 82 и 44 г. пр.н.е. ". Няма да споря с Википедията, защото моетро мнение е друго. Стана ми интересено дали името му може да е разбираемо за днешния българин и - е! На гръцки го изписвали така Βυρεβίστας(Бюревистас) или Βοιρεβίστας(Войревистас). Както писах по-горе, често гърците пишат "В", когато думата е с "Б". Затова и латинският варият ползва първия гръцки и е Burebista. Но на коя българска дума ви напомня това име? На мен на Буревестник, а Буревиста(ч) може да е по-древното звучене.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@KanasAudan Да, правилното име е Буревестъ 🙂
@IvoIYI
@IvoIYI 3 месяца назад
И отново, браво, приятелю! Важен и много приятно представен епизод. На всички ни е до болка неприятно ежедневно да се сблъскваме с подмяната и преиначаването на НАШАТА история. При това парадоксалното е, че тези неща се извършват и от български "учени", но в полза на чужди интереси. В тази връзка: БЪДИ ЗДРАВ И МНОГО УСПЕШЕН, защото ти просветляваш, а България има нужда от това!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@IvoIYI Благодаря ти приятелю!!!
@IvoIYI
@IvoIYI 3 месяца назад
@@Sparotoc Аз ти благодаря!!!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@IvoIYI 🙂👍👍👍
@lifestealanimations9438
@lifestealanimations9438 3 месяца назад
Можете ли да компилирате видео лециите и блог статиите ви в нещо като учебник за ученици по древнобългарска история?
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@lifestealanimations9438 Стига да ми остане свободно време...
@georgi6592
@georgi6592 3 месяца назад
Думата - град Duvar в Англия също има простото обяснение с нашата дума дувар- ограда 😅
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Името на град Dover идва от dubro - вода, първоначално яма с вода. Думата dubro пък идва от дьбрь.
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
Тоест дъбрава. ​@@Sparotoc
@ХотелКорона
@ХотелКорона 2 месяца назад
Нямат общо. Dover по всяка вероятност е с келтски произход, а "нашата" дума е заета от персийски през османски турски. Човек, който не се е занимавал с лингвистика, е лесно да се заблуди и да стигне до грешни изводи, както в случая.
@СвиленТодоров
@СвиленТодоров 3 месяца назад
Българин,семантиката на името е Блестящ, Сияещ,Цивилизационен народ, носител на светлината.Най старото име не Тракия е Ария ,а първата протописменост на планетата е при пещера Магурата на 30хил.год.Следва Градешница ,Караново и тн.А какво са говорим за приликите на глаголицата с Линеар А и Б.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@СвиленТодоров 🙂
@irenatodorova2038
@irenatodorova2038 3 месяца назад
Буквите в Магура са на 75000 до 45000г., 49 на брой.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
@@irenatodorova2038 Браво
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@irenatodorova2038 Това не е ли от преди времето на кроманьонците...
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
@@Sparotoc Кирил Кирилов доказа че са на два периода, ранният отпреди 45000г. и късният отпреди 15000 г. 😊
@veregore610
@veregore610 3 месяца назад
Едно от нещата, по които новогръцкият се отличава от старогръцкия е големият брой думи от славянски произход, които са влезли в езика след славянското нашествие на Балканите през шести век. Наскоро открих една дума, която е от примордиалния слой битови думи и ми правеше странно впечатление -- думата за къща -- σπίτι ['spiti]. Името на втората буква в гръцката азбука е бета, което идва от семитските езици и означава къща. На арабски език думата е بيت "бейтун" и произлиза от глагола بات , [ba:ta], който означава пренощувам. В един момент правех сравнения и изведнъж се досетих, че гръцката дума σπίτι всъщност е форма на славянския глагол spati -- т.е. българския глагол спя, той спи, на руски спать -- 3 лице -- он спит. Т. е. място, където някой пренощува или спи, с окончание -τι се употребява като съществително от среден род.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Гърците са взели много от нас, но и много са променили.
@Тракибългариславяни
@Тракибългариславяни 3 месяца назад
А доматио което на гръцки е стая, всъщност означава дом..
@Тракибългариславяни
@Тракибългариславяни 3 месяца назад
Колкото до баата и къща на арабски и еврейски - бит, то и ние имаме такава дума бит и глагол быть - съм, битувам. Така че тук също имаме един много древен пласт, свързващ семитски и индоевропейски езици, но това не е чак толкова неочаквано.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@Тракибългариславяни Да, тази дума също е интересна.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@Тракибългариславяни Даа, арамейската дума балена, отговаря на фригийската бален - цар, владетел.
@petarradev1615
@petarradev1615 3 месяца назад
Български думи в старогръцкия - великолепна тема! Благодаря! С общи усилия е възможно да се разшири сериозно. Например гр. Воден на гръцки е Едеса, недопреведено от ВОДИЦА (ведеса). Гърците предвидливо отдавна променят топоними, хидроними и населени места, за които са сигурни, че звучат на български. Слава богу за някои - не са наясно какъв произход имат.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@petarradev1615 Едеса идва от по-старо Ведеса, както и Одесос идва от по-старо Водесос. Вода, веда са си наши древни думи.
@dimitargenurov9101
@dimitargenurov9101 3 месяца назад
​@@Sparotocвада...
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@dimitargenurov9101 Някои търсят връзка с латинската дума vadum [БЕР, т. I, с.111], но аз лично смятам, че вада си е наша дума.
@user-RedPirateTerrorist
@user-RedPirateTerrorist 2 месяца назад
@@Sparotoc и кога е имало гърци в Одеса?. Никога ! Имало ли е пришълци от градовете Тире и Таурус ? И ако е имало ,то тогава себе си те гърци ли са наричали ?
@MartinStefanov-od6vh
@MartinStefanov-od6vh 3 месяца назад
Аз гледам Спароток и един друг алтернативен източник и ... Информацията се препокрива .👍🏻 Докато гледам и няколко меинстрийм източника и там си плещят старите глупости ! 👍🏻
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@MartinStefanov-od6vh Да, плещят глупости, защото си пазят хляба, пазят си престижа и титлите получени със защитаване на вредни за България лъжи.
@RoumianaRakova
@RoumianaRakova 3 месяца назад
И в съвременния гръцки има сходни думи: έλα и ελάτε са заповедна форма на έρχομαι идвам, сходно звучат и παθαίνω страдам, патя, λείπω, θα λείψω, липсвам, ще липсвам. Харесва ми - μου αρέσει проявява типично за нашия южен диалект изпадане на х. Глаголът танцувам е χορεύω (хорево) и, без изненада, танц е ο χορός (хорос). Държава е η χώρα (хора). Майстор е μάστορα, а майсторя е μαστορέυω. Възклицанията бре и море са същите, а сред думите за дрехи, вещи и храна има много сходства.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря за интересното сведение!
@ХотелКорона
@ХотелКорона 2 месяца назад
Поздравления, ти откри що са това заемките! :D "ела" и "елате" са заемки от гръцки, както и "липсвам" и "харесвам". "Майстор" идва от латински - magister и в много европейски езици е заета от латински, английското master идва от нея. (както и маестро и магистър като образование) Напълно нормално е в един език да има заемки от езиците на съседите - в български има много арабски заемки, но това не означава, че са сродни.
@Мария-р4л8ю
@Мария-р4л8ю 8 дней назад
Има много клипове от гърци с български хора и носши, които придставят нагло за исконно гръцки! Носиите са най-вече тракийски и от Странджа. Хората чисто български. А песни не позволяват да се пеят, защото са на български език. Има кавал, гайда, тъпан. Крадат ни до днес. Заз гърба им стои Англия и Европа, която лицемерно ни прие, ама защо, никой не знае истинските причини.
@nikolaykolev1438
@nikolaykolev1438 3 месяца назад
Вече знаем,че всяка лъжа,която остарее достатъчно,се превръща в гръцка история.Българският език е сатем/главен,централен/ на Балканите,а гръцкият е кентум/късен,периферен/,недокрай асимилирал се в древнобългарския език.Затова много гръцки думи и изрази,имат български корен:много жежко/поли зести/,дни,живот/зои/,бяга/фиге/.Гърците не могат да произнасят твърдо звука Т,когато е до гласен звук А,Е.Затова го омекотяват с буквата тита-Атина/Афина/,Тесалия/Фесалия/Фесалоники,Тасос/Фасос/,Фраки.Тези думи не са гръцки,а усвоени от тях. Думата Аристо,която използват за най-добро/отлично/ има български корен АР-ярко,сияйно и ИСТО/също/.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@nikolaykolev1438 Несъмнено гръцката фонетика е била коренно различна от тази на дедите ни.
@ds-on4sm
@ds-on4sm 3 месяца назад
Хаха, да. Остарялата лъжа става гръцка история. Много искам да знам произхода на езика им преди да стъпят в Европа. Дали изобщо има такива проучвания или не са удобни,защото гърците нали уж са "местни".
@nikolaykolev1438
@nikolaykolev1438 3 месяца назад
@@ds-on4sm Да,местни са,от пустинята в Африка.С беден пустинен език/200-300 думи/.С повече съскащи звуци,за да остане влага върху езика,в жегите там.
@ds-on4sm
@ds-on4sm 3 месяца назад
@@nikolaykolev1438 Хаха, абсолютно...
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@ds-on4sm В гръцкия има семитски и хамитски думи, а гръцките гени определящи към кои болести има изграден имунитет показват, че дедите на гърците идва от Африка, или п-в Синай. Най-вероятно са влезли в Египет с хиксосите, а после са изведени от Египет пак от хиксосите.
@turnessaturnessa6200
@turnessaturnessa6200 3 месяца назад
Думата оратор няма обяснение на гръцки език. Това е човек, който владее изкуството да говори пред другите. В западните диалекти у нас още се ползва думата хортувам, оратим, оратиш, т е. говоря. В долината на река Места хората наричат селския мегдан оратище, т.е. мястото, където хората могат да си поговорят и общуват. Така че и думата оратор се обяснява с български език 😊
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Има фригийска дума оруа- молитва. Тя е сравнявана с оратя. 😊
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
Оратище-аг-ОРА!
@ХотелКорона
@ХотелКорона 2 месяца назад
"Хортувам" идва от гръцки, не може славянска дума да започва с Х, ще да е заемка. χωρατεύω е на гръцки глагола, сиреч "събирам, тълпя". "Оратор" няма как да има обяснение на гръцки, защото думата е латинска и идва от "oris", уста. (сравни orifice на английски, то пак от латински идва)
@turnessaturnessa6200
@turnessaturnessa6200 2 месяца назад
Нещо май тотално се оплитаме - хем няма дума на "славянски" (а такъв език изобщо не съществува освен в главите на псевдо историците) нищо че "хляб", "хваля" и пр. все започват с х 😂😂😂😂, хем оратор е с гръцки, хем с латински произход, 😀😀😀😀. Хортувам се свързва с думата хора, т.е. общуване със себеподобните, а на гръцки милао (говоря) няма нищо общо с оратор 😉
@ХотелКорона
@ХотелКорона 2 месяца назад
@@turnessaturnessa6200 "Хляб" и "хваля" са много стари заемки, както и "хълм", например. "Хора" е гръцка дума, а "оратор" е латинска, ти казваш, че е гръцка, не аз.
@valeristoilov8654
@valeristoilov8654 3 месяца назад
Е сега разбрах - империалистите имат интерес да ни разделят , а пък от босфора до незнайно къде се оказва сме един народ , с общи гени и история помазана . Благодаря !
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
за нищо!
@EmmaNoppert
@EmmaNoppert 3 месяца назад
Браво
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@user-fm5of9bs9e Благодаря!!!
@andrianaetimova6244
@andrianaetimova6244 3 месяца назад
Съвсем наскоро разбрах с изумление, че бирата на траките се е наричала “zythum”, което е всъщност нашата дума “жито, зърно”, т.е. това от което се прави бирата. А относно “ череша” - в българските народни песни изразът “черна череша” се среща много често, което може би означава, че думите в него имат еднакво значение.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
“He (Dionysos) also discovered the drink made out of barley and called by some zythos, the bouquet of which is not much inferior to that of wine.” - Той (Дионис) откри също питие направено от ЖИТО и наричано от някои ЗИТОС, като вкуса на това питие не отстъпва на този на виното. - Diod.IV.2.5. 🙂
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@andrianaetimova6244 Това съм го публикувал преди около 7 години: " НЕЩО ИНТЕРЕСНО ЗА ИМЕТО НА “ТРАКИЙСКАТА” БИРА Тези, които са запознати с работите на Омир са прочели за високо цененото вино на дедите ни. Неслучайно богът на виното - Дионис е свързван с траките - име, с което дедите ни са наричани в далечното минало. Предците ни обаче са били майстори и на други питиета - медовина и бира. За наше щастие разполагаме с няколко названия на тракийската бира. Едно от тях е вритос /врютос, като езиковедите предлагат корен *bhru-варя, вря. Поне за мен, най-близката дума до вритос /врютос са стблг. вьрѣти, вьрѭ -варя, възварявам, врѣниѥ-кипеж. Все пак, бирата се прави чрез варене, без варене този продукт няма как да се получи. "
@andrianaetimova6244
@andrianaetimova6244 3 месяца назад
@@Sparotoc Благодаря! Много интересно !🙂
@NikolaNevenov86
@NikolaNevenov86 3 месяца назад
@@Sparotoc кой е автора на източника който давате. Инересно дали тракийската бира е била нещо ново или заемка от египтяните. Мисля тях набеждават за първосъздатели.
@windwalker9477
@windwalker9477 3 месяца назад
@@SparotocА възможно ли е вритос да е боза? Смисъл какъв е древния вод на бозата? Тракийска напитка ли е или е дошла от Персия и Турция?
@DechoStoyanov
@DechoStoyanov 3 месяца назад
Браво Павка 👌❤
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@user-xs2bt2ur7n Благодаря!!!
@bgpobeda
@bgpobeda 3 месяца назад
Къща/ дом на гръцки е ,,сто спити” (там където спите)!?
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Нямам представа дали е така.
@silvianopert2000
@silvianopert2000 3 месяца назад
Супер 👌👌
@BulgarianThrace
@BulgarianThrace 3 месяца назад
Много сте красива!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@silvianopert2000 Благодаря!!!
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
Цръв не е кожа. Просто значи црва, черва или вътрешности. Кожата е остатъчен продукт, т.е. може да се включи в категорията црва!
@Sparotoc
@Sparotoc 2 месяца назад
добре.
@JulianDulo
@JulianDulo 3 месяца назад
Няма документи с думата "траки". Херодот пише "Трейки", което е обидна дума, все вдно "мангал", следователно всеки път когато чуя тракийска гробница = мангалска гробница, мангалска азбука, мангалска митология, мангалска, мангалски, мангали....... Има само Българи и това е 🙏❤️🇧🇬
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Хубаво 😊
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@JulianDulo Надявам се да ми позволите да Ви попитам - как стигнахте до заключението, че траки е обидна дума? Преди да създам мнение по даден въпрос аз правя сериозно проучване, чета различни автори и сравнявам, проверявам. Можете ли да споделите кои автори са доказали, че траки е обидно име дадено от гърците, след като е добре известно, че траки няма смисъл на гръцки и името се употребява още когато гърците не са се заселили в Елада...
@JulianDulo
@JulianDulo 3 месяца назад
@@Sparotoc ех, г-н Серафимов. Аз не съм историк, вие защитете тезата си че казвате истината, за разлика от платените историци. Не пред мен, пред себе си я защитете. Аз съм един обикновен родолюбец и дори и да имах познанията пак щях да Ви оставя сам да признаете пред себе си. Ваша воля
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@JulianDulo Казах го на съвсем разбираем български: името траки не е дадено от гърците, защото няма смисъл на гръцки, по този въпрос консенсусът е пълен. В различните извори срещаме: THRA´CIA, THRAECIA Θρᾳκία (Θρῄκη, Hom.; Θρηϊκίη, Hdt. 1.168, or Θρηΐκη, 4.99; Attic, Θρᾴκη: Eth. Θρῆϊξ, Hom.; Eth. Θρήϊξ, Hdt. 8.116; Eth. Θράκιος, Eth. Θρᾴκιος, Θρᾶξ, Attic Eth. Θρᾷξ; Trag. Θρῇξ: Eth. Thrax, Eth. Threx, Колкото до това, че името Тракия е от 14 в.пр. Хр., откритието е на Луиджия Ахилея Стела. Какво Ви пречи името траки, какво толкова Ви дразни то? То е просто едно временно, древно название на народа ни. Освен траки, дедите ни са наричани и беси, мизи, а понеже името българи принадлежи на мизите, в крайна сметка се налага то. Иранците не се дразнят от това, че дедите им са наричани перси, артеи, кефени и хорсари. Немците, които наричат себе си дойчерс не се дразнят от това, че дедите им са наричани алемани, свеви, тедески. Ако Вие бяхте представил информация, която аз не познавам, ако аргументирано бяхте защитили виждането си, то аз бих го приел, но вашето е просто един призив, и то призив на човек, което не е правил проучване по въпроса. Вие просто се чул, че някой казва, че траки и обидно име и готово. Ами хубаво - за всеки влак си има пътници. Аз защитавам това, което съм проверил, а Вие сам си решавайте на кого да вярвате.
@user-RedPirateTerrorist
@user-RedPirateTerrorist 2 месяца назад
Има документи с думата Траки ,преди изобщо да има гърци или някакви такива .
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
На гръцки маслина е елица! Масло е елей! Много гръцки звучат!
@Sparotoc
@Sparotoc 2 месяца назад
Интересното е, че нашата дума лой-мазнина дава обяснението на гр. ἔλαιον, идваща от по-стара elawon - мазнина от маслина, зехтин. Самата дума зехтин е арабска.
@vilipetrova4432
@vilipetrova4432 3 месяца назад
Прекрасен призив! Нека се обединим в утвърждаването ни като нация!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@vilipetrova4432 Преди време имаше една хубава песен с прекрасен текст: Ако до всяко добро същество застане поне още едно, ех, ще започне такъв живот, че само си викам "Дано". Ако към тия две същества, прибавиш и още две, ти знаеш ли колко прави това? Най-малко хиляда и две.
@hardsystem9522
@hardsystem9522 3 месяца назад
Руския академик Лехачов каза,че българите са най древната останала отломка от старата цивилизация! Има го в запис от БНТ преди той да почине,вижте видеото!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Доста скромен е Лихачов, но пак е светлинни години пред някои учени.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Доста скромен е Лихачов, но пак е светлинни години пред някои учени.
@MariaPetrova-ju2lq
@MariaPetrova-ju2lq 3 месяца назад
А. Къде. Да гледаме. Видеото
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
​@@MariaPetrova-ju2lqОпитайте с търсачката на ютуб.
@violetasemerdzhieva980
@violetasemerdzhieva980 3 месяца назад
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@violetasemerdzhieva980 🙂
@ИвайлоВладимиров-л6ф
Здравей Павка! Тук ти казваш,че старобългарската дума баловати означава лекувам...Хрумна ми,че думата билка би могла да произлиза от глагола баловати...????❤
@Sparotoc
@Sparotoc 6 дней назад
@ИвайлоВладимиров-л6ф Обикновено биле се извежда от стблг. быти - съм, съществувам.
@valentincvetkov4757
@valentincvetkov4757 3 месяца назад
Честит Имен Ден ! Здраве, Щастие и Успехи ! 🍀🍀🍀🍸🍸
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@valentincvetkov4757 Благодаря!!!
@ЖасминаТомова-д5и
@ЖасминаТомова-д5и 3 месяца назад
Честит Имен Ден,здраве и късмет
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря 😊
@MiRa-gf4sc
@MiRa-gf4sc 3 месяца назад
С огромен интерес следя вашите видеа и се надявам, че го правят и онези от нашите учени, които въпреки гузната си съвест, все още се срамуват да си признаят, че говорят и преподават неистини. :). Днес излезе и едно също така интересно видео на студио Нитон с Иван Тренев. Не знам доколко имате представа от неговата работа, но тъй-като в крайна сметка имате обща цел, надявам се да сте полезни един на друг с качестена информация и разбира се да успеете в начинанието! Успех! :)
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@MiRa-gf4sc Не следя г-н Тренев, защото смятам, че той говори глупости. Да се твърди, че Христос е българин, че Питагор е българин, че шумерите са българи и т.н. е жива подигравка с доверието на българите. Такива дивотии само подкопават това, за което аз се боря. Никой в чужбина няма да ни вземе на сериозно, ако чуе твърденията на г-н Тренев. Всеки има право на лично мнение, но когато темата е сериозна, то и подготовката трябва да е сериозна, за да се окаже уважение на хората, за които е посланието. Г-н Тренев до този момент само се подиграва с доверието на българския народ.
@simeonsimeonov5205
@simeonsimeonov5205 3 месяца назад
Направо велико!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря Ви!!!
@EmmaNoppert
@EmmaNoppert 3 месяца назад
Малко провокативно заглавие, но изложението е аргументирано. Браво!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря!!!
@Ангел-ф7л
@Ангел-ф7л 3 месяца назад
Защо не казваш истинското име на Пеласгите и то е Беласги. От там е нашето име, БЪЛГАРИ. Други са ни наричали траки, ние не сме се наричали така и в това съм убеден.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Вие имате право на свое виждане, но това не означава, че сте прав. Някои твърдят, че гърците не познават звука Б и поради това вместо беласги пишели пеласги. Да, но римляните имат Б и пишет пеласги, асирийците имат Б, но пишат палашту-пеласги, египтяните имат Б, но пишат пелесет-пеласги, старите евреи имат Б, но пишат пелиштим.
@nikolaifbgm
@nikolaifbgm 2 месяца назад
Да, Бел-Ази
@lorataskova8392
@lorataskova8392 3 месяца назад
Немската дума за хора Leute също си чистата българска дума Люде!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Люде е важна и древна дума😊
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
Именно!
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Месяц назад
Ганц генау
@UBIGI
@UBIGI 3 месяца назад
Този пост е велик - ИСТИНАТА ❗️❗️❗️❗️❗️
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Истината е най-важна!
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
Родното място на Крал Велики, по известен на Запад като Карл! Е град Лютих...или Люти. Може и Лютика да значи. Намирасе на териториите на белгите, чийто име на латински е едно към едно с българи...belgarum/ bulgarum.
@Sparotoc
@Sparotoc 2 месяца назад
Името на белгите наистина е свързано с нашето народностно име.
@ХотелКорона
@ХотелКорона 2 месяца назад
Славянските думи "крал", "король", "król", "král" и т.н. идват от името на Карл, а не обратното. Както името на Цезар (Caesar с дифтонг се е произнасяло като Каесар, а не като Цезар) е дало титлите кайзер и цар.
@andrianaetimova6244
@andrianaetimova6244 3 месяца назад
Между другото, първият ми коментар изчезна по някаква причина. Още веднъж благодаря за информативното видео, което представихте и което според мен е много полезно, защото показва влиянието, което е оказал нашия език върху много т.нар. древни езици. Напр. “Dubros” е келтската дума за “ вода” и “дълбочина” и напълно съвпада по смисъл с нашата дума “дебри”. Тя е заемка в келтския език и от него е преминала и в латинския език - пример река Durius (съвр. река Дуеро).
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@andrianaetimova6244 Ютуб разбърква коментарите понякога, досадно е, но няма как да се оправи. Напълно съм съгласен, че келтската дума е заемка, но искам да добавя - заемка от речта на дедите ни. Има тракийско селище Дебри, споменато е от Прокопий някъде към 550 г.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
@@Sparotoc Че то и днес си имаме Дебър до Бургас😊
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@zlatkodimitrov4833 А има още даже и в...Македония🙂
@iwaiwanowa-zx1nu
@iwaiwanowa-zx1nu 3 месяца назад
Тесалия идва вероятно от тесам- копая, чистя бурени, подравнявам са глаголи от българския език в земеделието и Тесалия е равна и плодородна тракийска земя.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@iwaiwanowa-zx1nu Да, Тесалия може да е получила името си от своята равнинна част, точно както и Лаций.
@IvanSlavov-ug4vf
@IvanSlavov-ug4vf 3 месяца назад
👍👏👏👏😊
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@IvanSlavov-ug4vf 🙂
@zalmorxis4736
@zalmorxis4736 3 месяца назад
Тесалия носи името от Тесали - секли, или - отсечен. Бог Тешуб със секира в ръка носи същото име - тешѫ, тоест сече.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@zalmorxis4736 🙂
@ElySmarty
@ElySmarty 3 месяца назад
Интересно..... как Зилмоксис дойде като име в мой сън, без изобщо да съм го чувала някога! БлагоДаря за труда Ви!!!🤍💚❤
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
😊
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
АТИНА ПАЛАДА - Татина Балада, ясу филе паликаре🤣🤣🤣
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
И сз си мискя че керес-ус и череша е една дума. Череши идва от черен...черни череши се описват в песните
@Sparotoc
@Sparotoc 2 месяца назад
@RositsaPetrovarjp7 Да, така е, цветът на плода дава и името му.
@МаломирКръстев
@МаломирКръстев 3 месяца назад
Точно казано! Радвам се ,че има хора като теб.които премахват тъмнината. И истините лъсват. Но мисля ,че " Аспарухова България"умира безвъзвратно. Разбира се ,когато хватката на Русия изчезне. България пак ще има ,но в Азия. България няма да умре.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Не виждам какво ще търсим в Азия, там няма вакантни места, но с едно съм съгласен - България няма да умре!
@МаломирКръстев
@МаломирКръстев 3 месяца назад
@@Sparotoc защото обаче , има народи които твърдят, че са българи. мисля ,че са били части от български империи . Владетели които са синове , на роднини на Кубрат, а може и още по отдавна. Минали към мюсюлманството.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@МаломирКръстев Ако визирате хората от Татарстан - те не са част от нашия народ.
@МаломирКръстев
@МаломирКръстев 3 месяца назад
@@Sparotoc за Булкарокабардинците говоря, бях там. Те не са монголоиди твърдят ,че са българи . Потомци на Кубрат.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@МаломирКръстев Те могат всичко да твърдят, но са си тюрки, а и самоназванието им е талула.
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
Едни гърци ми казаха че името ма град Волос също е българско. Името ми е Голо, ксто Голо Бърдо. Тъй като на гръцки няма г е станало на Воло...
@Sparotoc
@Sparotoc 2 месяца назад
Волос си е Волос, едва ли старата форма е била Голо...
@nikolaifbgm
@nikolaifbgm 2 месяца назад
Волос идва от Болос, Болов. Бол/Бел/Бъл/Бул са понятие за Българско.
@IvanSlavov-ug4vf
@IvanSlavov-ug4vf 3 месяца назад
БЛАГОДАРЯ!!!БОГ ДА ВИ ВОДИ В СВЯТОТО ВИ ДЕЛО!!!АМИН!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Амин!!!
@radoslavpetkov
@radoslavpetkov 3 месяца назад
Тя....истината не може да бъде крита вечно!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@radoslavpetkov Вярно е!
@radoslavpetkov
@radoslavpetkov 3 месяца назад
@@IvanSlavov-ug4vf Благодаря Павел ,следя ви от 9 години и много научих от вас ! Желая скоро да напишете учебник и много книги!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@radoslavpetkov Благодаря Ви!!!
@borispresianski
@borispresianski 3 месяца назад
Благодаря, прекрасен епизод! Така е. За съжаление не съм запознат с аргументите на Г. Раковски при спора му с гърците за произхода на гръцкия език. Не съм сигурен и дали някой наш езиковед вече не е е обърнал внимание, но напр. българската дума “пия” (пийа), на гръцки е “πινω” (произнася се “пино”). Думи като “пия” и “ям” са основополагащи за всеки език. Те не се заемат, а показват общи древни корени и произход на сега различни езици.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Обикновено приликите се оправдават с някакъв общ праиндоевропейски.
@borispresianski
@borispresianski 3 месяца назад
@@Sparotoc Да, така е, но май е по-правилно да се наричат тракоевропейски или българоевропейски езици, въпреки, че етнонимът "българи", се появява едва през 354 г. (вероятно във връзка с религиозната война на ранните, апостолски християни на Българската самостоятелна черква в Илирия (архимандрит Кирил Рилски) с имперското християнство на Константин Велики и първите черковни събори, след 325 г. и спора на епископ Арий с епископите защитаващи догмите на казионното христянство на Римската империя - Петър Георгиев има интересна и правдоподобна хипотеза в това отношение), но именно българският език е основният носител и наследник на местния тракийски език и неговите диалектни различия. Множество исторически извори и факти сочат, че именно от нашите земи са тръгнали разселванията из Европа на местните племена и съответно на пратракийския език, а не от Индия насам.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
​@@borispresianskiТака е😊
@nikolaimiloshev
@nikolaimiloshev 2 месяца назад
А "вино" от "вина" ли произлиза? Напил се и се почувствал виновен.
@borispresianski
@borispresianski 2 месяца назад
@@nikolaimiloshevЯ пак? Не става. “Пия” и “πίνω” не са само едноименни думи (омоними), а имат и еднакво значение …
@astroboy5525
@astroboy5525 3 месяца назад
Вие за кои българи постоянно говорите в клиповете си? За тези, които са славяни и вече отдвна са били по нашите земи или на за тези, които я основават държавата? Ако не признавате създанието на държавата ни, от тюрските народи (прабългарите), то тогава защо има други места, които те идват и слагат началото на някакъв ред, като например в Италия, където има дори паметник, на единия от братята? Нормално е да има думи, които приличат на нашите думи, по такава логика цяла източна Европа е България и са българи.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Ако смятата хората на Аспарух за тюрки, то имате много сериозен проблем.
@lifestealanimations9438
@lifestealanimations9438 3 месяца назад
В иберийския скрипт се срещат Ш, Ж, Ч, Ф, Г, Н, Р, М, У, Т, Д, Л, А, Е както и глаголически Еръ, Ят, Покой и Ща. Има ли нещо общо той с траки мигрирали на Иберийския полуостров? Писмеността не е дешифрирана а езиковото семейство е неизвестно.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@lifestealanimations9438 Иберийската писменост е разчетена преди около век, има знак за Ш, но не и за Ч, Ж, Щ. Всъщност са няколко вида иберийска писменост, но са от общ произход. Нямам представя откъде черпите информация, но оставам с впечатлението, че е неточна.
@lifestealanimations9438
@lifestealanimations9438 3 месяца назад
@@Sparotoc Lead plaque from Ullastret Lead plaque from La Bastida de les Alcusses
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@lifestealanimations9438 Дано линкът да се приеме от ютуб, вижте какво е казано - надписът е разчетен, защото и писменоста е разчетена. Друг е въпросът, че знанията по древен иберийски са слаби. Ние можем да разчетем монголски текст, защото тв Монголия кирилицата е в употреба, но няма да можем да изтълкуваме написаното, ако не знаем монголски. Същото е и положението с някои иберийски надписи.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@lifestealanimations9438 Познасям извиненията си за това, че не отговарих на всичките Ви въпроси. Да, на Иберийския п-в е имало и траки, но там е имало също и други по-големи и по-влиятелни наоди. Става дума за финикийците, келтите, самите иберийци са били многобройни, а и доста напреднали. Историята на писмеността на тези хора е дълга.
@lifestealanimations9438
@lifestealanimations9438 3 месяца назад
@@Sparotoc Предположих че не са разчетени защото се касае непознат език какъвто е тракийския официално или писмеността не е рачетена правилно фонетично.
@hardsystem9522
@hardsystem9522 3 месяца назад
Нека помогнем на Павел като препратим видеото на други хора, да поставим палец нагоре, за да помогнем на алгоритъма на youtube.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря!!!
@МарияПетрова-л7х
@МарияПетрова-л7х 3 месяца назад
Благодаря Ви! Къде на шега,къде - не,разбирам защо винаги съм смятала,че другите трябва да учат български,а не аз - техните ,,езици"!!😊😅
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Ами така е😊
@Taniakoleva-pi5gi
@Taniakoleva-pi5gi 3 месяца назад
Браво на Вас г-н Серафимов!!!❤ Наскоро прочетох "Истинската история на Българите" от Александър Бояджийски Там всичко е написано .... Препоръчвам
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
добре
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@Taniakoleva-pi5gi Трудно ми е обаче да приема, че траки и славени са обидни имена. Господин Бояджийски само предлага своето лично мнение, без обаче да приведе доказателства. Траки означава бойци, удрящи, побеждаващи и има връзка с името на бог Таркун, а славЕни означава славни, това е новото име на гетите, което е и арийско име, защото славана и гаяте са арийски думи за славене, прослава. Явно г-н Бояджийски не знае тези неща.
@debnadaebna9981
@debnadaebna9981 2 месяца назад
Не е добра книга и има много неточности.
@jordanjordanov3839
@jordanjordanov3839 3 месяца назад
Отново прекрасен епизод! Благодарности от сърце!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@jordanjordanov3839 Благодаря Ви за добрите думи!!!
@dimiiwanow1133
@dimiiwanow1133 3 месяца назад
Тук е много важно да се отбележи, че поради фонетични особенности във звуко-извличането на гръцкият език, гърците имат проблем с изговарянето на някои съгласни , което води до промяна на думите от български на гръцки.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@valkanenas7184 Да, така е.
@hristonyagolov7477
@hristonyagolov7477 3 месяца назад
Поздрави, братко Спароток! Поредното качествено видео.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря 😊
@ДианаСтоянова-е1я
@ДианаСтоянова-е1я 3 месяца назад
Бог да Ви благослови прекрасен българин.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@user-zp5bm5yb1t Благодаря!!!
@hardsystem9522
@hardsystem9522 3 месяца назад
Не знам завас но азще споделя това видео, така ще съм част от каузата на Павел!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря!!!
@RositsaPetrovarjp7
@RositsaPetrovarjp7 2 месяца назад
На чешки люди е ЛИди. Лидoве ноеини e чешки вестник. Преходът ю/и много често се среща. На чешки меню е мени. А на сръбдки Брюксел е Брисел, така че лиди ср употребява и до днес!
@Sparotoc
@Sparotoc 2 месяца назад
Чехите даже са запазили тракийското име Далебор.
@vilipetrova4432
@vilipetrova4432 3 месяца назад
Прекрасен призив! Нека се обединим в пътя на себе утвърж!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@vilipetrova4432 Това е не просто въпрос на интерес, а въпрос на оцеляване.
@DimiturPenchev-m4b
@DimiturPenchev-m4b 3 месяца назад
Това трябва да се гледа и слуша от повече хора!❤❤❤
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
👍
@turnessaturnessa6200
@turnessaturnessa6200 3 месяца назад
По тази логика следва да приемем, че гръцките думи одос - улица, екз/одос - изход и из/одос са също с български корен - и досега в западните диалекти се ползват одам, оди за ходя и ходи. В гръцкия не знам да има глагол със значение ходя и корен одам или ода
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Да, имате право.
@bsbgsn3677
@bsbgsn3677 3 месяца назад
МИРИС, МИРИЗМА,, ХОД, ХОДОС, КЛОНИНГ ,КЛОНЕ, ПАЛАВОС.., ЕВТИНОС, ЕВТИНИА = ГРЪЦЦКИ..ВИЕ ВУГГАРИТЕ ГОВОРИТЕ С ХИЛЯДИ ГРЪЦКИ ДУМИ ...САМАТА дума ХИЛЛИАДЕС, ХИЛЛИАДИ, ХИЛЛИАДОН -- Е ПАК НАША ГРЪЦКА .
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@bsbgsn3677 Ако не бяха дедите ни, гърците щяха да изглеждат като африканци, а езикът им щеше да е сроден на африканския етиопски. "Both Greeks and Ethiopians share quasi-specific DRB1 alleles, such as *0305, *0307, *0411, *0413, *0416, *0417, *0420, *1110, *1112, *1304 and *1310. Genetic distances are closer between Greeks and Ethiopian/sub-Saharan groups than to any other Mediterranean group and finally Greeks cluster with Ethiopians/sub-Saharans in both neighbour joining dendrograms and correspondence analyses. The time period when these relationships might have occurred was ancient but uncertain and might be related to the displacement of Egyptian-Ethiopian people living in pharaonic Egypt." - HLA genes in Macedonians and the sub-Saharan origin of the Greeks A Arnaiz-Villena 1, K Dimitroski, A Pacho, J Moscoso, E Gómez-Casado, C Silvera-Redondo, P Varela, M Blagoevska, V Zdravkovska, J Martínez-Laso
@bsbgsn3677
@bsbgsn3677 3 месяца назад
@@Sparotoc Павелчо, аз ти написах ама ти триеш..ДАВАМ ВИ МАКС 5 ГОДИНИ--ВИЕ СТЕ на СМЪРТНО ЛЕГЛО..ПЛЕМЕТО ВИ ЩЕ ИДЕ В АДА, ОТКАДЕТО НИЕ ГЪРЦИТЕ ГО ИЗКАРАХМЕ..НО СЕГА = КРАЙ С ВАС .
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@bsbgsn3677 Пак повтарям, нищо, че не съм трил: Европа е пред рецесия, няма да има пари да подарява на отрочето си гърция... От нас вземат, но ние оцеляваме, а тези, които от 1945 г. са на издръжката на всички европейци ще трябва да се научат да работят.
@donkasirakova2718
@donkasirakova2718 Месяц назад
Ат,Сираков В потвърждение на темата на видеото,в югоизточна България съм чувал думата - кираца - за черно вино,и името Балю - наистина човека който е с това име е висок,едър!!!
@Sparotoc
@Sparotoc Месяц назад
.
@o_stoxos970
@o_stoxos970 Месяц назад
hello sparotok , ive heard you spread propaganda, i would like to challenge you on a debate. All the history you claim as bulgarian is either Greek or from other non bulgarian tribes. Thracians weren't bulgarians get over it.
@Sparotoc
@Sparotoc Месяц назад
@o_stoxos970 3) Greeks are found to have a substantial relatedness to sub-Saharan (Ethiopian) people, which separate them from other Mediterranean groups. Both Greeks and Ethiopians share quasi-specific DRB1 alleles, such as *0305, *0307, *0411, *0413, *0416, *0417, *0420, *1110, *1112, *1304 and *1310. Genetic distances are closer between Greeks and Ethiopian/sub-Saharan groups than to any other Mediterranean group and finally Greeks cluster with Ethiopians/sub-Saharans in both neighbour joining dendrograms and correspondence analyses. The time period when these relationships might have occurred was ancient but uncertain and might be related to the displacement of Egyptian-Ethiopian people living in pharaonic Egypt. HLA genes in Macedonians and the sub-Saharan origin of the Greeks A Arnaiz-Villena 1, K Dimitroski, A Pacho, J Moscoso, E Gómez-Casado, C Silvera-Redondo, P Varela, M Blagoevska, V Zdravkovska, J Martínez-Laso
@debnadaebna9981
@debnadaebna9981 Месяц назад
Hello Pseudohellen modern Greek fanatic, good luck proving something with Wikipedia modern quotes.
@vrajakrsnadas1377
@vrajakrsnadas1377 3 месяца назад
🍀 Браво Павка.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@vrajakrsnadas1377 Благодаря ти приятелю!!!
@MrRubadub99
@MrRubadub99 3 месяца назад
много добре, много хубаво , нека сега да се стегнем в ханша и да правим ипериата на ново
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@MrRubadub99 Съгласен съм, на лаври не бива да се почива, трябва да се работи постоянно!
@didiradoslavava8241
@didiradoslavava8241 3 месяца назад
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря 😊
@vasilpopadinski
@vasilpopadinski 3 месяца назад
Гети
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Гети във връзка с...............
@ivanmiguel6850
@ivanmiguel6850 3 месяца назад
Приемаме, че територията на която живеем е изконно българска, но както вече коментирах, докато не направите връзка с основателя на държавата ни, Аспарух, нарекъл я България, не претендирайте, че ни казвате "истината". Информация за шест века преди Христа предоставяте, а шест века след Христа? На нас ни трябват сериозни знания за 7-8 век, та стъпили здраво на земята, да погледнем назад, в миналото. Иначе хвърчим в облаците.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
добре
@IvanSlavov-ug4vf
@IvanSlavov-ug4vf 3 месяца назад
Поклон! !!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Да живее България!!!
@pepapapatheodorou937
@pepapapatheodorou937 3 месяца назад
Наще историци и те ли са продаден😮, предатели, защо, защо??????
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@pepapapatheodorou937 Не зная, трябва да ги попитате.
@HBTG-fr8ps
@HBTG-fr8ps 3 месяца назад
Като виждам Пантенона на Атина като заглавна снимка на видеото си задавам въпроса дали тази възстановка е реална или пантенона е бил доста по-малък и невзрачен. Преди време ми попадна подобна информация, но не мога да преценя, дали е истина.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@HBTG-fr8ps Партенонът несъмнено е въстановяван, но нека не забравяме и това, че по време на Античността нашите деди са обитавали не само Атина, но и цяла Атика.
@kloiko7917
@kloiko7917 3 месяца назад
Brokpa culture-европейска култура ,Брокпа ( Европа ) наследници на балканците-балканските траки останали от войските Александър Македонски в Индия; ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-krvErjeENJg.html
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
👍
@ХотелКорона
@ХотелКорона 2 месяца назад
Череша произлиза от "керасос", а не обратното, думата е заемка в славянските езици; под влияние на първа палатализация (k, g x след е, i и други) k преминава в ч, както например балтослав. *ketures дава "четыре" в славянски, но "keturi" в литовски. Спрях да слушам след тази глупост.
@Sparotoc
@Sparotoc 2 месяца назад
ами хубаво...
@debnadaebna9981
@debnadaebna9981 2 месяца назад
Спряхте, защото не разполагате с нужния капацитет да дискутирате повече от една думичка, която сте проверил и копирал в Клише-книгата. В интерес на истината, фактът, че употребявате термина "палатизация" ме навява на мисълта, че може и да сте студент изучаващ лингвистика или пък вече завършил, дипломиран "спец", който послушно кара по учебник. Проблемът при повечето от вас е, че се придържате тясно към папагалското преповтаряне на приети клишета, колегиален наратив и няма никакъв критичен, творчески подход и ревизия. Точно за това един познат лингвист ми каза, че цялата ви дисциплина е пълна с нелепици и нелогични, но приети отдавна неща, понеже всички сте послушковци и чакате да минат столетия, за да се сети някой по-смел и отговорен УЧЕН, че е редно да се преосмисли много материал, да се обогатите, а и да се направи щателна проверка и ревизия. П.П. Да ви изпреваря - никът на профила ми не е аргумент за вашето безсилие.
@ХотелКорона
@ХотелКорона 2 месяца назад
@@debnadaebna9981 Лингвистиката е точна наука, и да - този процес в науката се нарича палатализация, смекчаване. Как по друг начин да го напиша? Този езиков процес, тази промяна на звукове, се наблюдава при наличието на определени условия - в случая гърлените съгласни + определени гласни след тях. Работи без изключение, така работят езиковите закони. Няма пак да ти го обяснявам, езиковедска литература има доста, прочети сам. И защо да го гледам, като той направи грешка още при първата дума? Изключотелно антинаучна стратегия. Слушате същия този, който обяснява, че "седло" и "юзда" нямало как да са славянски думи, ще да са тракийски. Дрън-дрън. Да, сигурно тези от БАН са идиоти, а той е знаещият. ;)
@СвиленТодоров
@СвиленТодоров 3 месяца назад
Извинявам се ще си актуализирам записките благодаря за уточнението
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@СвиленТодоров Не дължите извинение никому. Аз самият правя грешки, всеки номален човек прави грешки.
@mihailmihov790
@mihailmihov790 3 месяца назад
И ако наистина искаш да ти дам един жокер ( остави Пелазгиите (Πελασγοί)и Траките(Θράκη). Прочети за ( προ-σελήνες) , Αρκάς и Αρκαδία!!! Там ще научиш нещо интересно!!!!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Axa°
@skladzasnimki6th818
@skladzasnimki6th818 3 месяца назад
Не се казва "училищА". Казва се "учИлища."
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
...................................
@PetrePetrov-p5w
@PetrePetrov-p5w 3 месяца назад
Интересно видео. Струва ми се че няма никакви лингвистични доказателства (под формата на речници, енциклопедии и т.н.), които да потвърждават знаителен брой "български" думи в "гръцкия" език. Например поне 400 думи с доказан български произход и с ежедневна употреба.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Има проучвания, но не са популяризирани. Някои учени говорят за стотици български думи в гръцкия, други за повече, но трети отричат с пяна на устата..😊
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
Ето ви една дума.....?.??........ТАТА - Татко , идентична е и в румънският език (латинизиран български)😊
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@zlatkodimitrov4833 В санскрит също се среща тата, а и в хетския, среща се на всички места, които са обитавани от траки.🙂
@PetrePetrov-p5w
@PetrePetrov-p5w 3 месяца назад
@@Sparotoc траки = от реки = от реката Волга или от реката Нил = от реката Ра = от реката Ре... няма нищо общо с територията на България на Балканите.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@PetrePetrov-p5w Древната ни, или тракийската дума за река е река, срещаме я в Мила Река, Рекиос, На-Ракон, а и в Таму-рака. Името траки обаче не идва от израз от реки.
@ВеселинПетров-я2м
@ВеселинПетров-я2м 3 месяца назад
Поздрави от цялото семейство?!! Жив да си!!!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Благодаря!!!
@ivailoasparouhov2174
@ivailoasparouhov2174 3 месяца назад
Казва се учИлища - ударението е в първото и.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Добре.
@KanasAudan
@KanasAudan 3 месяца назад
Голямата носовка - Ѫ (носово Он), днес на книжовен български се признася като "Ъ". Така П ѪNTЪ днес е "път", но някога е звучал като "понтъ" И веднага се сещам за "старогръцкото название на Черно море" - "Πόντος Αξινός, Ευξίνος Πόντος(Понтос Аксинос, Евксинос Понтос). "Аксено" или "Аксейно" - негостоприемно или опасно, но не "море", а "път"("море" е "θάλασσα" -thàlasa).. Дотук с "гръцкото име" или поне не и цякото. ========= А Несебър? Изненадах се какво пише във Википедия: "Името на града е съставено от две части: брия (от тракийски език - „град“) и мена или мелса. Според Страбон, мена е вероятно името на основателя, според Стефан Византийски, също става дума за основателя, но съответно с името мелса" Някой вече пише, че името не идва от гръцки, а от "тракийски"! Нима даже официозите проглеждат? Но, според мен, грешно е тълкуванието на "брия". По-е логично да значи "бряг". Т.е. Днес бихме го наричали Менов бряг или Мелсов бряг. Историците предполагат, че първоначално градът да се е казвал „Мелсамбрия“, което впоследствие гръцките колонисти променили на Месамвриа, но кой знае... Докато се ровех за нашия Несебър, се оказа, че има древен град на Бяло море,който се е казвал Μεσημβρία-Ζώνη(Месимврия - Зони), близо до Дедеагач. Уикипедия: "Разкопките показват, че първоначално тук е съществувало тракийско селище от ранната желязна епоха. Античното селище възниква към края на 7 в. пр.н.е. като пристанищна емпория (укрепен пазарен пункт) Месемврия или Зони на жителите на остров Самос тракийски (Самотраки). Градът достига разцвета си в 5-и и 4 век пр.н.е. и става локален център на местното тракийско население. C установяването на македонското господство над тракийския бряг на Бяло море градът започва да запада. През римското владичество се изграждат пътища, които минават далеч от селището и към 1 век то се обезлюдява.".
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@KanasAudan Нашето ПѪNTЪ деиствително е основата на гр. Πόντος. Брия е според мен верѣꙗ - лост, резе, в смисъл на заключено, укрепено място, място със залостени врати. А иначе си има Бергуле, Бреге-дава и др., чиято основа е брѣгъ.
@nikolaykolev1438
@nikolaykolev1438 3 месяца назад
Брия означава равно.Бранувам-заравнявам,бръсна-заглаждам.Има и град Абритус- неравен,наклонен. Мелса е бил местният владетел,затова е Мелсабрия.
@KanasAudan
@KanasAudan 3 месяца назад
@@nikolaykolev1438 , да, Абритус(Разград) казват, че е от Обрит,/обръснат.
@KanasAudan
@KanasAudan 3 месяца назад
@@Sparotoc , да, Бреге-дава си показва, Моята версия вече не ми изглежда вярна. 😀
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@KanasAudan Да, за Абрит също смята, че е старата форма на обрит, в смисъл на голо място.
@georgigeorgiev1747
@georgigeorgiev1747 3 месяца назад
😂😂😂😂😂😂
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Смехът е здраве😊
@PlamenKoychev-m7h
@PlamenKoychev-m7h 3 месяца назад
Скриване/показване на съдържанието Коптска азбука много подобна на кирилицата използва се от 2-3 век
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
В коптската азбука няма Ж, Ч, Ъ, ...
@Gloria_ks555
@Gloria_ks555 3 месяца назад
​@@Sparotocв коптския има Ч. Египетската буква К (йероглифът е чаша с дръжка) преминава в коптския като Ч.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
​@@Gloria_ks555👍
@Πέτρος-γ4κ
@Πέτρος-γ4κ 3 месяца назад
Супер видео,но нека не се бърка старогръцки с новогръцки. Има много думи на гръцки,които нямат точен превод..
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Така е.
@Πέτρος-γ4κ
@Πέτρος-γ4κ 3 месяца назад
@@Sparotoc Καλημέρα σας,ναι πολύ σωστά.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@Πέτρος-γ4κ 🙂
@BulgarianThrace
@BulgarianThrace 3 месяца назад
В индоевропейските езици има много езикови паралели. Пеласгите обаче, са прединоевропейско население, което е говорило неиндоевропейски език, за разлика от българския.
@vassilpetrov19
@vassilpetrov19 3 месяца назад
Пеласгите са предгръцко население ! Така фонетично на гръцки звучи думата пелтасти , които са тракийски пехотинци, в чието въоръжение има щит във форма на петъла - ПЕЛТА с пет върха !
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@BulgarianThrace Прочетете труда на Алберт Йорис Ван Виндекенс - Le Pélasgique. Essai sur une langue indo-européenne préhellénique.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@vassilpetrov19 Пеласги, или както е по-правилно пеласти може да се обясни с българската диалектна дума пелест имаща древно значение стряха. Пеласти означава подслонени, хора живеещи в постоянни жилища, като в този случай сродна старогръцка дума се явява πέλας-покритие, кожа, а сродна старолатинска дума е pellis.
@andrianaetimova6244
@andrianaetimova6244 3 месяца назад
@@Sparotoc Сродна е и българската дума “пелена” и има сходно значение на другите две.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@andrianaetimova6244 Да, съгласен съм, нашите думи пелест, пелена обясняват древния топоним Пела.
@official.bulgaria.army_
@official.bulgaria.army_ 3 месяца назад
А това нещо в гръцкия език "ос" което завършва в много думи от траките ли гърците го взимат или те го измислят?
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@official.bulgaria.army_ Окончанието не е измислено, просто в древната си форма нашият език е познавал това окончание.
@lorataskova8392
@lorataskova8392 3 месяца назад
Ос би трябвало да е пълен член. Но защо само в един член , не е ясно! Нещо като северномакедонското От.Смехот, Денот. В българския има и ОС и ОН- ЕС, ЕН. Това са падежни членувания в Родопите , вместо книжовното ЯТ ! Например: Пътес(ос) , Пътен(он) , вместо единственото книжовно: Пътят! Имаме го и в старото име на средните Родопи: Рупчос, където не е членуване , а просто окончание! Рупчос е разделен на отделни Ропки. МоЕС род е от ДолнаНА Ропка.(Моят род е от Долната Ропка-.) Това е района около Нареченски Бани, Косово, Хвойна Павелско, Орехово.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@lorataskova8392 Не е задпоставен член, защото този феномен не е познат на езика ни по времето на Античността, не е познат и на гърците днес.
@Светослав-д2й
@Светослав-д2й 3 месяца назад
Арвули не се ли води латинска дума. А думата за череша е заета и от англичаните. 😮
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@user-po6lt1mf1q Нямам сведения за дума арвули в латинския. Колкото до череша, тя е заета от старофренския, който норманите внасят в Британия. В родината на англо-саксите - Северна Германия и Южна Дания не са виреели череши.
@user-wd4co8wb9g
@user-wd4co8wb9g 3 месяца назад
@@Sparotoc- моите 5 стотинки за арвули - диалектното арале/от бяль мешинь-кальчуне -свързано с арина/ярина - Керасус - диалектното керестьо/продукти за ядене, за каращисване - свързано с диалектното кéрдосвам/спечелвам, придобивам; задомявам - указва и за тържище Керса/череша от керс, кер/чер и керм, кръмен/червен - “ Очи му черни череши …“ - Лебедос - свързано с древното лева/поливам, залив - от лепт, лѣпота/красота и от родопското ло `пух /медоносен маслодаен репей използван и за храна и за цяр от бабите ни - Дафне - бабите ми казваха фавунято/вмирисано, но и свързано с файда/полза даухна - диалектното дохнал/има дъх на..(може и на хубаво,а може и на “няк`во паратько“), дъхнал; дохнало/вмирисано , дохнува/понамирисва - “дъхна“ - не винаги мирише приятно -и дъх на човек и неподходящо използван дафиновият лист , някои маслини и зехтини - Ахерон - от древното акеле/извор и диалектното оинь/ шумотевица, вой( на подземни реки, реки в пещери или скални каньни) - свързано с аис, аес-оясвам/бързам - име на река опасваща долния свят в кръг - името е словосъчетание от ахъ/да и ринк/ручей, движение(на душите и “израстването“ им - лотосите , които покриват реката между двата свята - връзка с древния символ “дуло“ - свързано с най-ранната иконография в черквите на светеца на бълг. Еднажден с 2 лъва с глави нагоре и надолу - не е случайна декорацията на капителите опасани с лотоси ) . . . мисля, че 2-рото освобождение ни е пратило в 3-та глуха и сега ни светват на парче с някоя истина за нас самите , както дядоиван ни е дарявал руски преписи на древна бълг. книжнина - трудно ще видим слона в стаята сберем пъзела, защото всеки се е хванал за някоя негова част ... Бъдете здрав!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@user-wd4co8wb9g 🙂
@mihailmihov790
@mihailmihov790 3 месяца назад
Аве, имаш право, но поне Кирил и Методий да не бяха - Ο Κύριλλος, Ο Μεθόδιος
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
нали..
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
За Царко и Страхота ли говориш ?.🤣
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@zlatkodimitrov4833 Надали, човекът страда от последствията на диетиламида.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
@@Sparotoc Когнитивен дисонанс е по добро сравнение🤣🤣🤣
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@@zlatkodimitrov4833 Може и комбинация да е, нека да не му се сърдим.🙂
@irenatodorova2038
@irenatodorova2038 3 месяца назад
Благодаря отново. Е, всички искаме книга. Моят въпрос е гърците семити ли са?
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 3 месяца назад
По скоро амалгама. Аз я наричам коктейл - збогом чиста съвест😎
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
За каква книга става дума?
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Гърците наистина са огромна мешавица...
@irenatodorova2038
@irenatodorova2038 3 месяца назад
@@Sparotoc По-скоро учебник, за тези неща, които обсъждаме, децата нямат представа, а сегашните учебници лъжат, нали се пишат под чужда диктовка.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
​@@irenatodorova2038През 2018 г, със съдействието на Азбукари публикувах учебно помагало: История на Славните Българи.
@Ab03Mitarbeiter03
@Ab03Mitarbeiter03 3 месяца назад
"загори"е една от най хубавите минерални води в Гърция.Питал съм много гърци какво означава "ЗАГОРИ"но те нямат обяснение.Всички казват че е местност която се казва така.На български означава зад гората.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
@Ab03Mitarbeiter03 Даа, а представете си, ако в началото на ХХ век гърците не бяха заличили огромен брой български имена на селища.
@Ab03Mitarbeiter03
@Ab03Mitarbeiter03 3 месяца назад
@@Sparotoc Това е тяхна политика независимо кой управлява държавата.Имах един познат аптекар в Гърция много начетен човек.Брат му работеше (преди 22/23 години) в националната библиотека в Атина и винаги казваше :При нас се съхраняват такива книги, ръкописи и кореспонденция от средновековието че ако излезе всичко наяве край с Гърция.80% от историята "ни" е крадена от вас.Така казваше човекът.
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
​@@Ab03Mitarbeiter03Съвестен е бил човекът.
@runi1100
@runi1100 3 месяца назад
Тациан!
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
Тациан или Татиан Асириец?
@runi1100
@runi1100 3 месяца назад
@@Sparotoc Тациан
@Sparotoc
@Sparotoc 3 месяца назад
​@@runi1100добре 😊
Далее
Se las dejo ahí.
00:10
Просмотров 4,1 млн
Радостин Василев, ПП МЕЧ
18:25
Просмотров 17 тыс.
Se las dejo ahí.
00:10
Просмотров 4,1 млн