Тёмный

Емине Садкъ гостува в Глаголницата - 23 април, 2023 

Глаголницата
Подписаться 81
Просмотров 521
50% 1

Разговаряме с Емине Садкъ за нейната книга "Керван за гарвани," която, едва издадена през 2021-ва година, претърпява второ издание и се появява през 2022-ра с нова корица. Радваме се на големия успех на "кервана" и на авторката. Зададохме въпроси отвъд онова, което вече бяхме прочели в социалните мрежи. Поканихме и писателката Йоанна Елми да се присъедини към срещата.
...
Емине казва на едно място:
“Обичам идеята за човека-градина, човека-остров, човека-вселена. Отделеният, непринадлежащ на никакво събитие, на никаква интрига, в ничий календар, без часовник, без аларма човек. Човекът, който има достатъчно собствено място на този свят, сила, независимост и свобода, за да си построи и избира всеки ден САМ времето и пространството, в които иска да бъде. Така, мисля си, се гради вечността.”
Из интервю на Ина Иванова с Емине Садкъ за MediaCafe
- www.mediacafe.bg/interviu/emi...
"Тръгваме" си от разговора с усещането за едно такова придобито място в света, за независимост и свобода.
...
Повече за Емине и "кервана" тук:
kultura.bg/web/емине-садкъ-и-и...
litvestnik.com/2022/11/09/кер...
• С Емине Садкъ за роман...
kultura.bg/web/емине-садкъ-и-...
azcheta.com/emine-sadka-lekat...
lira.bg/archives/163784
www.mediacafe.bg/interviu/emi...
www.bta.bg/bg/news/lik/349295...

Опубликовано:

 

22 апр 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 2   
@cvetankazheleva3247
@cvetankazheleva3247 4 месяца назад
Благодаря ви! Прекрасни сте! ❤
@user-ls6mk7io6f
@user-ls6mk7io6f Год назад
Най-хубавото от нашите разговори с гостуващи автори (освен подготовката и самото гостуване и общуване) е това, че срещите никога не приключват със „затварянето на „събитието“. Така се случи и този път. Още с пожелаването на „лека нощ“ на Емине ( и приятен следобед на останалите ни събеседници), дойде следният коментар / въпрос на Албена Цанкова: И аз (като Йоанна), “се разтопих” от думите за БДЖ. За мене пътуването с влак е много лично втъкано в израстването и младостта и вече 20 години си мечтая и все не успявам да пропътувам трасето до Видин с “мазния влак” или до Добрич с “Албената” (даже и вече да не стига до Добрич). Но благодарение на книгата на Емине и тази на Йоанна осъзнах колко лично българска ни е тази реалност - част от може би непреводим език, който ние си разбираме. Вие сте толкова по-млади - не знаех, че и при вас с БДЖ е така! Въпросът към Емине: Има ли за тебе други такива български реалности (не-сувенирни, не-туристически, не-пропагандни) за които не се замисляме, но носим в себе си и ни осъзнават и сближават като родени и отраснали в България? Емине Сакдъ: Едно от любимите ми подобни места е Пейката. Пейката пред блока. Пейката в парка. Пейката на гледката. Пейката на кея. Пейката навсякъде, където могат хората да седнат, да си починат, да понаблюдават, да се видят един с друг, да пият по кафе или бира, да си поприказват, па и да поклюкарят. Освен като камерно място за социални срещи, за мен в думата „Пейка“ е заложена етимологична красота, която като ученичка тълкувах така - идва от „пея“, защото бабите са се събирали и са пеели и ето ви - Пейка. /Етимологията си я бях измислила, тя не е вярна, но това не я прави по-малко красива./ Друго любимо място са ми селските магазини, които по правило са и кръчми, но не това е толкова важно в случая, а че в селските магазини човек може да намери чудновати неща, каквито в никой друг магазин не могат да бъдат намерени. И всички тези чудновати стоки разкриват потребителските навици (колко смешно звучи това, вкарано в този контекст) на цялото село. Например, в магазина в Гарван продават - торби с цимент, насипна котешка и кучешка храна, дъждобрани, крем за бръснене „Каро“, странни локумени вафли, не продават яйца, зеленчуци и плодове, защото хората си имат. Още едно място - Опашките. Опашки за всичко. Пред лекарския кабинет, пред аптеката, пред баничарницата, пред гишето за плащане на тока, водата, ако билетът е 400 лв, опашки има и пред Народния театър. Опашки, опашки, опашки. Понеже летя често и ми се налага да сменям летища навсякъде в Европа, забелязала съм, че ако полетът е от или за България, хората се скупчват на опашка и чакат неразумно дълго и стане ли така, че им омръзне, а то винаги им омръзва, намират някаква причина да се оплачат. И така се почва. Опашката е хубаво място за мрънкане. Нека направим една опашка.
Далее
Прилетели в Дубай
00:17
Просмотров 74 тыс.
Backstage or result?😈🔥 @milanaroller
00:12
Просмотров 4,9 млн
Прилетели в Дубай
00:17
Просмотров 74 тыс.