Тёмный

[ІСТОРІЯ СЛОВА] Київ - мати городів руських 

Istoria Movy
Подписаться 9 тыс.
Просмотров 3,7 тыс.
50% 1

Київ - мати городів або міст руських. Ми вже звикли до цього виразу. Але звідки ж він походить і що насправді означає? І як він використовується у російській пропаганді проти України?

Опубликовано:

 

9 май 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 294   
@user-qi7wl9wi6m
@user-qi7wl9wi6m Месяц назад
Дуже довподоби мені як ви розкладаєте все по полочках. Це допомагає все зрозуміти.
@Avrora277
@Avrora277 Месяц назад
Дякую, пане Андрію, правда, то наша зброя! Бо Русь, то Україна (Київщина, Чернігівщина та Переяславщина)!💛💙
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Тож так!
@donotmislead
@donotmislead Месяц назад
Русь надійно локалізована між Дніпром та Віслою, Сіверщина була вже іншою державою. А властиво Україною була Переяславщина, себто Києвський плацдарм чи форпост на Сіверщині.
@user-re2wp8cg4z
@user-re2wp8cg4z Месяц назад
Згоден, зараз багато українців вживають термін руське як російське, і це як на мене теж треба викорінювати з себе, казати не руське, а росіянське або точніше московитське, бо історично руське це наше.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Так, забув додати це. Цей аспект дійсно важливий. Мабуть треба про це зробити окреме відео. Дякую за підказку.
@user-re2wp8cg4z
@user-re2wp8cg4z Месяц назад
@@Istoria-Movy так буде цікаве відео про цю тезу.
@D.S.handle
@D.S.handle Месяц назад
>«росіянське або точніше московське» Вже існує термін «російське», для чого ці новотвори/архаїзми?
@Vic-Ukraine
@Vic-Ukraine Месяц назад
​@@D.S.handleповертати довго вживаний і більш точний термін Московія, московит, моско витський потрібно тому, що термін росія і похідні від нього Москва використовує для обгрунтування окупації України
@Vic-Ukraine
@Vic-Ukraine Месяц назад
До слова, вже рік тому набрала необхідну кількість голосів і передана на розгляд петиція про повернення до вжитку в українському офіційному діловодстві назви країни Московія. Важливо більше просвітницкої роботи, роз'яснень і відео, чому це правильно
@хлібець
@хлібець Месяц назад
Коротко і по ділу. Дякую.
@AnatolyTraxel
@AnatolyTraxel Месяц назад
Дуже цікаво і важливо. Дякую!
@veritassuperomniaest5593
@veritassuperomniaest5593 Месяц назад
дякую, пане Авторе! Ваші відео не просто повчальні, цікаві, а ще й легкі до сприйняття інфи, оскільки через короткий формат не перевантужують мозок... як оті джерела, що по півгодини-годині розтягують подання інфи, якою б цікавою вона не була... і втрачають через це...
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Так, дякую за цей відгук. Бо я сам терпіння не маю, щоб довгі відео робити або дивитися
@krtst
@krtst Месяц назад
Дуже дякую, Пане! Насчёт политической вставки Нестора - вполне реально. Эдакий нарратив, чтобы сохранить единство городов Руси.
@ytsyts93
@ytsyts93 23 дня назад
Дякую!
@innaandroshchuk3475
@innaandroshchuk3475 Месяц назад
Дякую за роз'яснення!!!
@user-tb3ez1nj4h
@user-tb3ez1nj4h Месяц назад
Дякую за детальне роз'яснення! Ви згадали про слово варяг і можливо зробите відео про його походження.
@andrzejzawarynski9943
@andrzejzawarynski9943 Месяц назад
Дуже дякую, пане Андрію. Потрібна, необхіна тема, цікавий виклад, добротний аналіз і - моє улюблене - вимова староцерковнослов'янською.Дякую! Наснаги і успіхів!
@user-wx3zp6th2m
@user-wx3zp6th2m Месяц назад
Дякую за цікаве відео. Всі чітко та зрозуміло. Ставлю вподобайку.
@KipaUA
@KipaUA Месяц назад
Дякуємо за цікаве відео!
@toniavarenyk1501
@toniavarenyk1501 Месяц назад
Ого, як цікаво. Дякую
@oksanavukstich3715
@oksanavukstich3715 Месяц назад
Дякую Вам за пояснення, чітко з перекладом первинних документів. Це велика та потрібна робота. Дуже не велика кількість людей задумується про походження деяких виразів, а вже про Нестора Літописця …. продовжуйте самі 😅
@user-rt4im8us7e
@user-rt4im8us7e Месяц назад
Дякую Вам за працю та цікаве відео.
@natalykryukovska1773
@natalykryukovska1773 Месяц назад
Материзна, або материна. Дякую, дуже цікаво!
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Дякую! Але ж значення інше.
@antonzemanek7770
@antonzemanek7770 Месяц назад
@vladyslavchik_2796
@vladyslavchik_2796 Месяц назад
1:46 доказ того що навіть племена Русі були різними а не повністю одним народом.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Та це ж ясно. Так від початку й було. І навіть мови/говірки відрізнялися.
@user-qi7wl9wi6m
@user-qi7wl9wi6m Месяц назад
@@Istoria-Movy скажіть будласка правда що мова "лемків" найбільше схожа з мовою Київської Руси?
@donotmislead
@donotmislead Месяц назад
Ніяких племен в Руси не було, бо словени проминули сю стадію розвитку за сотні років до появи.
@geronimo6351
@geronimo6351 Месяц назад
​@@user-qi7wl9wi6mпід мовою лемків що ви розумієте? В Польщі прийняли свій стандарт, на Словаччині другий. Але це не змінює той факт, що говірка змінюється буквально в кожному селі, якщо взяти до уваги польську сторону, то вже складно буде відродити ті говірки, оскільки там був проведений геноцид українського народу, а на Словаччині (Пряшівщині) тяжко розрізнити за мовленням людину з Кийова (в називному відмінку Київ, не плутати зі столицею України) та Шариського Ястраб'я, поїдете на захід в Великий Липник, зовсім інша говірка, схожа вже більше на лемківську і гуральську ( і не дивно, кордон з Польщею поряд), але саме в цьому селі захована, наприклад, традиція співати на пагорбі наступну неділю після Великодня пісню про "Вородая"(така сама традиція донедавна існувала на Київщині, Уманщині, Рівненщині, де співали про Володара чи Воротара), поїдете в Орябину і говірка буде вже схожа на ту, якою говорять на півночі Волинської області)))) це до того, що коли відбулося пересення на захід за волоським правом, і тоді не існувало одної усталеної мови, в кожному діалекті української мови збереглися різні риси того мовлення, тому один діалект тяжко назвати "архаїчнішим" за інший
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
@@user-qi7wl9wi6m Мова гуцулів та закарпатців містить досить великий відсоток давніх слів, які на решті українських територій були забуті.
@tchotar1
@tchotar1 Месяц назад
А ще Київ, окрім Самватас й Кенугард, в деяких документах зали Куява/ія, Куяба/ія. Схоже на жіночий рід) Дякую за чудовий контент !
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Так, це, здається, в арабських джерелах.
@d1ma_co0ldas22
@d1ma_co0ldas22 11 дней назад
Одне питання задаю завжди після слів Олега. Як іноземець Олег прийшовши в Київ. Сказав слов'янською мовою, що Київ буде градом русьским
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy 10 дней назад
Це зі слів літописця. А Олег може й не говорив.
@user-zf7jz2kv9d
@user-zf7jz2kv9d Месяц назад
Дякую за нове цікаве відео! В продовження теми, цікаво як у православній традиції сформувалися терміни метрополія і патріархат?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Ну мабуть уже в Візантії...
@ivanvovchanskiy7014
@ivanvovchanskiy7014 Месяц назад
Є така пам'ятка східнослов'янської словесності Духовний вірш про Голубину Книгу відома в близько 20 варіаціях. Там слово "мати" (інколи правда і слово "отець) використовується на позначення старшинства різних явищ, речей, звірів тощо. Наприклад: Премудрый царь Давыд Евсеевич! / «Ты скажи, сударь, проповедывай: «А который царь над царями царь, / «А который город городам мати, «А которая рыба всем рыбам мати, / «А которая река ли всем рекам мати, «А которая гора горам мати, / «А которая древа древам мати, «А которая трава травам мати, / «А которая птица всем птицам мати?» Как ответ держал премудрый царь, / Премудрый царь Давыд Евсеевич:[...] У нас Белый царь над царями царь? - Он принял, царь, веру хрещеную, / - Хрещеную, православную, -Он и верует единой Троицы, / - Единой Троицы неразделимыя: - Потому тот царь над царями царь. / - Расалим город городам мати: - Почему тот город городам мати? / - Что стоит тот город середи земли, - Середи земли, свету белого; / - Что во городе Ерусалимове, - Что стоит гробница белокаменна; / - Что во той гробнице белокаменной - Почивают ризы самого Христа, / - Самого Христа, царя небесного: - Потому Русалим город городам мати. / - Окиян море всем морям мати; - Выходила из моря церква соборная, / - Соборня, богомольная; - Что во той во церкви во соборныя / - Почивают мощи папа римского, - Папа римского, слава-Клементьева; - Потому Окиян море всем морям мати, - Уж и Тит рыба всем рыбам мати; / - А ты помнишь ли, князь, помятуешь ли, / - А на чем же у нас основалася мати сыра земля? - Основалася на трех на рыбицах: / - Потому Тит рыба всем рыбам мати. - А Ердан река всем рекам мати; / - Почему Ердан река рекам мати? - Окрестился в ней сам Иисус Христос, / - Со двух-на-десятьми Апостольми, / - Со двух-са-десятьми со Архангельми, - Со Иваном светом со хрестителем; / - Потому Ердан река рекам мати. - А Харгор гора горам мати; / - Почему Харгор гора горам мати? - Преобразился на ней сам Исус Христос, - Показал он дело ученикам своим: - Потому Харгор гора горам мати. - А Капарис древо всем древам мати. / - Почему то древо всем древам мати? / - На нем распят был сам Иисус Христос, - Прамежду Исус двумя душегубами. / - Распинали его Жиды-Пилатыри, - Разливали кровь понапрасную; / - Потому Капарис всем древам мати. - А Плакун трава всем травам мати; / - Почему Плакун трава всем травам мати? / - Мать Пречиста Богородица / - По своем по сыне по возлюбленнем, / - По свем по сыне слезно плакала, - А роняла слезы на землю пречистыия, / - А от тех от слез от пречистыих - Зараждался Плакун трава травам мати. Тому, на мою думку, імовірно, що твердження Олега Віщого, що Київ - мати городів руських, може бути не просто калькою з греків, а відображенням якихось самобутніх архаїчних уявлень. Принаймні, вони могли накластись один на одного.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Так, цікава гіпотеза.
@Tikvah44
@Tikvah44 Месяц назад
в продавньому івриті слово місто має жіночий рід, до речі.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
У французькій мові теж.
@user-mm1st8ri1p
@user-mm1st8ri1p Месяц назад
А як щодо гіпотези Ігора Данилевського, про те, що в середньовіччі "матір'ю міст" називали Єрусалим. І тому фразу"мати городів руських" треба розуміти, як руський Єрусалим, тобто новий духовний центр світу. Від монаха таке логічно було почути. Тим паче в часи, коли очікували кінця світу.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Так, я читав про цю версію.
@user-gf4uw6cj9z
@user-gf4uw6cj9z Месяц назад
Все правильно і зрозуміло. Вподобайка. Але не "дев'яностоє", а "дев'ятьдесятоє".
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
І так, і так було.
@user-gf4uw6cj9z
@user-gf4uw6cj9z Месяц назад
@@Istoria-Movy дякую. Це для мене відкриття
@user-yt2jc1xl2s
@user-yt2jc1xl2s Месяц назад
новий день, нові знання. було пізнавально
@Cosmo80
@Cosmo80 24 дня назад
Колись, на берегах Дніпра існував матріархат, тому слово "мати" - ок. У трипільців був матріархат.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy 24 дня назад
У трипільців була богиня-мати, але це ніяк не підтверджує побутування у них матріархату.
@Cosmo80
@Cosmo80 23 дня назад
@@Istoria-Movy У трипільців починається перехід від матріархату до патріархату. "Мати Батьківщина" за версією Вільям Бугро(1883) приблизно виглядає так: uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%96%D1%8F#/media/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:William-Adolphe_Bouguereau_(1825-1905)_-_The_Motherland_(1883).jpg
@oleksandrlisnychenko5108
@oleksandrlisnychenko5108 Месяц назад
"Материзна", Андрію! 😊
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Так, але ж значення інше.
@oleksandrlisnychenko5108
@oleksandrlisnychenko5108 Месяц назад
@@Istoria-Movy Так, трохи звужене значення порівняно з "вітчизною", але чому б його не розширити для цілей дослідження? За аналогією з "fatherland-motherland", де вони рівнозначні. Тим більше, що в цьому випадку ми говоримо не про український узус, а про умовний відповідник грецькому слову.
@user-fh9il9kk1v
@user-fh9il9kk1v Месяц назад
Це офіційний термін ''батьківщина''. На Сіверщині кажуть ''ба́тьковщина'', при чому головний акцент смислу - як спадок від предків. Так що якщо хочете, то можете казати ''ма́тківщина''
@Wadym-cj8bp
@Wadym-cj8bp Месяц назад
Спадок від матері - материзна.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Точно! Дякую за слово. Бо та ж модель, що й вітчизна.
@rmanturkalo192
@rmanturkalo192 Месяц назад
Чудовий аналіз, дуже дякую за таке відео👏 Маю питання, відчуваю себе невігласом, чому таке літочислення, заідки 6390 у IX столітті і коли ми перейшли на сучасний календар?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Там якось по церковному календарю рахували, здається від "сотворення світу" за Старим Заповітом.
@Vic-Ukraine
@Vic-Ukraine Месяц назад
5:10: матьківщина, а ще з тим же наголосом материна - спадок від матері
@ivandenisevyc-dorosenko8787
@ivandenisevyc-dorosenko8787 Месяц назад
Дуже цікаві відео! Пане, я вивчаю класичну філологію, зацікавився церковнослов'янською. Дуже потребую поради з приводу підручника по ній, можливо граматику. І чи десь можу знайти парадигми церковнослов'янських слів/дієслів, щоб вивчати на пам'ять. Буду глибоко вдячний, якщо зможете задовольнити мої пошуки
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Та треба йти у будь-яку наукову або церковну бібліотеку, і там такого добра повно. Щодо пдф на інтернеті - не знаю.
@ivandenisevyc-dorosenko8787
@ivandenisevyc-dorosenko8787 Месяц назад
Я спитав у Вас, бо підозрював, що Ви, можливо, розумілися б саме на тих джерелах, які були не заплямованими московською редакцією, й могли б порадити щось подібне з церковнослов'янської. Звернутися до бібліотек сам не можу, однак міг би замовити підручники. Дякую за відповідь
@user-zw5yb7hd9o
@user-zw5yb7hd9o Месяц назад
Спасибо за вашу работу .
@oriybrahman5376
@oriybrahman5376 Месяц назад
Розкажіть будь- ласка про Часи Троянові?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Там лише самі гіпотези.
@oriybrahman5376
@oriybrahman5376 Месяц назад
Розкажіть будь - ласка про Часи Бусові?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Там багато різних гіпотез.
@user-yb2kh6ic9i
@user-yb2kh6ic9i Месяц назад
Календарів у ранньому середньовіччі було безліч.Тому прив'язувати ранні дати ПВЛ до конкретних годів - це справа для спеціялістів по хрононольоґії середньовіччя.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Вважається, що літописець користувався ранішими хроніками, які до нас не дожили.
@user-zo2ro2iw5c
@user-zo2ro2iw5c Месяц назад
Автор скажіть будь ласка,а літера "ь" в 12 столітті("Слово о полку Ігоревім"),читалася ще як голосний звук,чи вже ні? Бо в слові "Русьскую",в одному з давніх ваших відео, чутно як ви читаєте "сь",як з м'яким знаком.Дякую.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Так, подекуди Ь ще читався.
@user-uo5rz6df9t
@user-uo5rz6df9t Месяц назад
Мать городов, є тільки одне місто. Це - Єрусалим. (Володимир Білінський)
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Та де :)
@alexwhite5218
@alexwhite5218 Месяц назад
Про Метрополию и Киев как Мать ранее уже слышал у славянофила Председателя СНТ, ничего нового. Симпатий к нему у меня мало, ибо море моих актуальных комментариев удалил, но справедливости ради нужно было об этом написать.
@dmitrysofyna
@dmitrysofyna Месяц назад
Поясніть будь ласка ще походження Мала Русь і Велика Русь. Дякую
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Це найменування іде з Візантії. Але я б краще радив до істориків звернутися.
@MrVizs
@MrVizs 18 дней назад
Є канал "історичний кіт" там є відео на цю тему.
@LordHastner
@LordHastner Месяц назад
Завжди було цікаво звідки веде свій початок давньослов'янський календар? Я про дату 6390 р. Бо пояснення "інглінгів" (а-ля Хіневич, Трехлєбов і т.п. мене не переконують), що ніби то від "сотворения мира в звездом храме" . До того ж подібна дата є біля нашого анклаву язичництва в Хмельницькому - ідолу Стрибога. Буду вдячний за відповідь. Дякую Вам за вашу працю!
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Неоязичники знайшли давній язичницький календар з арабськими цифрами? Фантастично! 😁
@LordHastner
@LordHastner Месяц назад
@@Istoria-Movy ну власне я хотів би вашу версію дізнатись, того що спитав раніше, звідки різниця в кілька тисячоліть...
@ValentynSolomko
@ValentynSolomko Месяц назад
Спадок по матері - материзна
@leonidiatsenko845
@leonidiatsenko845 Месяц назад
Неверная трактовка «мати городом русскымъ». Русь была наследницей Скифии. Скифия была империей. Следовательно, и Русь была империей. Помимо этого наследования, Русь была «гардарикой», страной городов-крепостей [Джаксон Т. Н. О названии Руси Garðar // Scando-Slavica. - 1984. - T. 30. - P. 133-143]. Киев был центральной, основной крепостью в системе крепостей-городов вдоль трех самых больших транспортных потоков того времени - янтарного, шелкового и «пути из варягов в греки», которые пересекались в Киеве. Таким образом, большей империей в то время была только Римская. Из этого вытекает, что «мати городом русскымъ» имелось в виду, что Киев является метрополией империи Русь. Наверное, немецкие фальсификаторы призванные на московию попросту не поняли о чем идет речь, поэтому это выражение осталось в тексте «Повѣсть времѧнныхъ лѣтъ». Помимо этого, Ваши рассуждения и доводы также подтверждают смысл этого выражения как «метрополия» - центр империи, главная часть по отношению к колониям (окраинам).
@garilo7773
@garilo7773 Месяц назад
Восточные славяне никак не могли быть наследниками скифосарматов. Русь вела политику слишком мирную как для империи, она оборонялась в большинстве случаев. Ну остальные слова имеют место быть, ведь Киев действительно был ограждённой крепостью, как и все города того времени. На что указывает этимология слова «город», что пошло от «гард» (гордъ)
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Як Скіфія могла бути імперією, якщо там не було імператора, а лише вожді?
@IevgenShev
@IevgenShev Месяц назад
Питання до автора ролика (не знайшов вашого ім‘я в описі) - а я ви дивитися на версію, що слово «мати» то дієслово. Тобто Київ має міста Руси - в своїй владі (чув таку версію нещодавно)
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Тоді дієслово "мати" мало інший вигляд, тож це лише про матір.
@m99872
@m99872 Месяц назад
Скоріше батько
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Отож то
@oriybrahman5376
@oriybrahman5376 Месяц назад
Як рік 2024 р. не пошановується ,як рік 7532р ?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
треба рахувати
@ValentynSolomko
@ValentynSolomko Месяц назад
+++
@user-kz3fn6mu3h
@user-kz3fn6mu3h 20 дней назад
Дякую. Гарне наукове пояснення матері міст. Але чому Олег всіх назвав Руссю, а не Варягією? Може він сам був русом? І в Києві перебувала сильна дружина русі, що залишилася від Оскольда?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy 19 дней назад
Звісно, що він був русом. Варяг - це назва заняття (дружинник, охоронець), а не етнічність.
@user-kz3fn6mu3h
@user-kz3fn6mu3h 19 дней назад
@@Istoria-Movy Взагалі-то Олег син Урманського князя. Якщо Урманський ("Лісний" з булгарської мови) князь - Хакан народа Рось, то тоді все складається. У Нестора при перерахуванні народів (племін) варягі згадуються також. Тому у мене виникла ідея, що дружини варягів в більшості комплектувалися ободрітами, які втекли від франків.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy 19 дней назад
@@user-kz3fn6mu3h урман - це спотворене слово normann, тобто скандинав, норвежець.
@user-kz3fn6mu3h
@user-kz3fn6mu3h 19 дней назад
@@Istoria-Movy Якщо спотворене, то Олег - скандинав, що сумнівно. Якщо булгарське, то Олег рус.
@user-kz3fn6mu3h
@user-kz3fn6mu3h 19 дней назад
@@Istoria-Movy Олег чудово виводиться з іранської мови (алани).
@user-xx3bk7kq7p
@user-xx3bk7kq7p 24 дня назад
Материзна, чув таке слово.мабуть спадок по матері
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy 23 дня назад
Так, є таке
@besconst
@besconst Месяц назад
так як було в оригіналі? Владімеръ чи Володимиръ?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
В оригіналі написано церковнослов'янською - Владимиръ
@RudyIvan
@RudyIvan Месяц назад
Оригінальний князь носив ім'я Володимер. В болгар князь з іменем Владімер був трохи раніше, тому для носіїв болгарської наш Володимер був Владімер.
@joncarter8896
@joncarter8896 Месяц назад
Навіть дитині в дитячому садку зрозуміло, що фраза Київ мати городів руських означає, що Київ це столиця.
@user-jr9ye5jp9f
@user-jr9ye5jp9f Месяц назад
Мати. Тобто мала усі міста.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
"Мати" буквально означає "та, хто народила". Як Київ народив інші міста?
@joncarter8896
@joncarter8896 Месяц назад
@HwitazBero-Istoria-Movy Ви ж самі у своєму відео кажете, що слово метрополіс складається з двух слів мати і місто, правда не могли підібрати слово яке можна застосувати українською. На мою думку виходить місто матка (у поляків слово матка це не тільки жіночий дітородний орган а й матір, у поляків взагалі повторюся на неї кажуть воно, наприклад фраза як для нас би звучала хамувато воно нажерлося - це нормально це означає вона наїлася) - як у бджіп наприклад чи в фільмі Чужий, логічно, що матка у бджіл це саме головне, відповідно якщо саме головне місто то це столиця. А тепер ви мені розкажіть яке слово вважати більш автентично українським столиця чи метрололія? І чому тоді метрополітен? Чи був в жіночій рід взагалі спочатку чи це ми його укоаїнйі винайшли?
@joncarter8896
@joncarter8896 Месяц назад
@@user-jr9ye5jp9f Київ має усі міста, так виходить ? Пікантно якось звучить і зверхньо.
@user-jr9ye5jp9f
@user-jr9ye5jp9f Месяц назад
@@joncarter8896 Гладіатор буквально короткий чоловічий орган!! Ви не плутайте сучасне і и пройдішне тлумачення. Що було у нормі 1000-чу років тому, то тепер не дуже звучить ні по змісту ні по глузду.
@vladyslavchik_2796
@vladyslavchik_2796 Месяц назад
Тобто слово "мати" це в нашій мові з мови тогочасної русі чи церковнослов'янізм?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
З нашої давньої мови тогочасної Руси.
@oriybrahman5376
@oriybrahman5376 Месяц назад
Як КАТ Володимир може бути святим?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Бо релігія використовується у політичних цілях.
@MakevicSRB
@MakevicSRB Месяц назад
Спасибо за видео, за лингвистическую его часть. Только жаль, что добавили пропаганду в конце. В основном раньше ваши видео и страница в фейсбуке были лишены таких комментариев, жаль, что так не продолжили.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
C'est la vie.
@iRAirena7
@iRAirena7 Месяц назад
У коментах до скрепних завжди запитую: Чому Київ - " мать городов руССких", якщо була РУСЬ. Логічніше ж "руських"? Відповіді жодного разу не дочекалась))
@user-jc2dl9qx4j
@user-jc2dl9qx4j Месяц назад
В летописях есть множество вариантов написания - Рустии, Рускаа, Рускии, Русскый, Русский, Руский, Русьский. И это всë одно и тоже, поскольку в те времена не было орфографии и каких то правил письма. Каждый летописец писал слово Русский на свой лад. И когда вы говорите что Руський не Русский, это просто смешно. Сербский и Сербський наверное также не одно и тоже. Польский и Польський тоже?
@zubastic_bay1518
@zubastic_bay1518 Месяц назад
А можна розібрати саме походження назви Київ? Бо навіть в самій повісті минулих літ написано 3 варіанти написання, саме: Кыѥвъ, Кыѥвь, Кꙑѥвъ. А сучасне походження звучить, ніби пов'язане з дореволюційною російською "Киѣвъ", то в чому різниця?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Кыѥвъ, Кыѥвь, Кꙑѥвъ - це все версії одного й того ж написання, просто різні варіанти літер. А Киѣвъ - так ніколи не писалося. В українській Київ, де Ї - це просто чергування е/і у закритому складі, тобто Київ/Києва - те саме чергування, що у Канів/Канева, попіл/попелу тощо.
@mykolaserdiukov3158
@mykolaserdiukov3158 Месяц назад
Кіьвъ. Писали так. М'який знак замість літери "ять".
@donotmislead
@donotmislead Месяц назад
В словенщині не було мягкого знаку, буква має назву єрь.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
@@mykolaserdiukov3158 Я ніколи таке не бачив.
@mykolaserdiukov3158
@mykolaserdiukov3158 Месяц назад
@@Istoria-Movy точно, Кіевъ російською було. Перепрошую
@Tavrida.Oleksandr
@Tavrida.Oleksandr Месяц назад
Києв Батько
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Кому?
@donotmislead
@donotmislead Месяц назад
Якась дрімуча московська маячня. В літописі там нема поділу на слова, тож не мати градомъ, а матиградомъ, себто метрополісом буквально, в орудному відмінку і чоловічого роду відповідно. І точно так само латиною: metropolis Treverensis (Helmold, 1171).
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Орудний відмінок мав тоді закінчення -ъмь, а не -омъ. Так що тут - давальний множини з -омъ.
@donotmislead
@donotmislead Месяц назад
В південних говірках -оmь і се якщо написано без помилок, але в літописі помилки чи не в кожному реченні. Отже там саме орудний однини чоловічого роду gradomь / gradomъ.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
@@donotmislead Тут ще є один важливий момент: у конструкціях з предикатом у цю добу ще активно використовується називний відмінок. Орудний відмінок у цих граматичних обставинах - рідкість. Тобто конструкція "щось є щось" кількісно в рази переважає конструкцію "щось є чимсь".
@donotmislead
@donotmislead Месяц назад
Важливий моментик там зовсім інший, бо ПВЛ написана греком і користався він грецькими конструкціями, де орудний і давальний були тотожні, що власне і бачимо.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
@@donotmislead З вашого боку знову штанга. Звідки інфа, що ПВЛ написана греком? Що це за такий грек, який так досконало пише слов'янською мовою? По-друге, у грецькій мові предикат НІКОЛИ не виступає у давальному відмінку (а орудного в грецькій немає поготів). У грецькій предикат лише у називному відмінку завжди.
@alexwhite5218
@alexwhite5218 Месяц назад
Версий может быть много, допускаю, что в определённый период времени огромную лесную и лесостепную территорию как минимум от Атлантического океана побережья Франции и до западной Сибири занимали народы говорящие на языках финских народов, именно поэтому 20 столиц Европы включая бывшие переводятся с языков финских народов, но вследствие каких-то причин, возможно катаклизмов или искусственного введения новых возможно придуманных языков или распространения малозначительных и нераспространенных в ту пору языков удалось создать иноязычные государственные образования и новую во многом липовую историю, про финские народы стали говорить, что их предки были якобы относительно недавно пришедшими азиатами и именно на этом специально делается упор, хотя подавляющее большинство финских народов являются по сути самыми светлыми народами в мире и преимущественно европеоидами, достаточно вспомнить про Эрзя, Эстонцев ,Вепсов, Финнов, Ливов, Ижора, Водь и т.д. Возможно именно поэтому северные финские народы неофициально обозвали Чухонцами, где невольно слышится унизительное слово Чухня, а в Поволжье светлую и многочисленную Эрзю как можно быстрее ассимилировали обозвав её мордвой, причём на официальном уровне, где невольно вспоминается нелицеприятное слово Морда и искусственно делают акцент на монголоидных чертах марийцев и удмуртов подвергая их меньшей степени ассимиляции. Кстати украинские города переводящиеся с языков финских народов как раз располагаются в лесной и лесостепной зонах и их практически нет на юге в степной зоне.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
У нас немає (і мабуть уже ніколи не буде) достовірних даних про те, якими мовами говорили люди в Європі до приходу індоєвропейців. Є припущення, що це були мови, які вийшли за давньої Анатолії (родичі пеласгів, етрусків та басків)
@user-younnatua
@user-younnatua Месяц назад
Київ від Кий , коли це він став жіночого роду
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Нащо Кий став жіночого роду? Трансгендер?
@ndry6698
@ndry6698 Месяц назад
Оркостан плутае руськi и русские для них це одне i теж бо вони важають що cтворення ïхньоï держави бере почататок вiд Киïвськоï Rysi i що руськi та сучаснi русские це одне i теж. Головне вони отримали назву Россия з грецькоï мовi яка перекладается як Русь. Стародавнi греки називали мешканцiв краïни Киïвськоï Rysi на своïй мовi россами що з грецькоï перекладается як Русь.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Вони не плутають. вони навмисно це ототожнили.
@user-jc2dl9qx4j
@user-jc2dl9qx4j Месяц назад
​@@Istoria-Movy Намеренно? В летописях есть множество вариантов написания - Рустии, Рускаа, Рускии, Русскый, Русский, Руский, Русьский. И это всë одно и тоже, поскольку в те времена не было орфографии и каких то правил письма. Каждый летописец писал слово Русский на свой лад. И когда вы говорите что Руський не Русский, это просто смешно. Сербский и Сербський наверное также не одно и тоже. Польский и Польський тоже?
@user-se5wx8hs5c
@user-se5wx8hs5c Месяц назад
L’viw - maty horodiw NATIws’kyx
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Якби ж то :( На жаль, ні.
@user-yb2kh6ic9i
@user-yb2kh6ic9i Месяц назад
Про слово Русь, та його єврейське походєення нічого не чули, а дуже інтересно.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Яке ще єврейське походження?
@user-yb2kh6ic9i
@user-yb2kh6ic9i Месяц назад
Дуже вірогідна теорія
@tarasvoynalovych849
@tarasvoynalovych849 Месяц назад
Я чув тлумачення цього виразу як "Київ має міста руські", тобто Київ не мати міст, а має руські міста в своїх володіннях, але це вже якесь самовигадування яке не витриує жодної критики.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Так, бо там чітке слово "мати" (в значенні матері).
@user-dp4dl9vp3r
@user-dp4dl9vp3r Месяц назад
Скорее всего, колонизируя северные территории, киевские правители основывали новые города, например, как Новгород.. Поентому получаецца, что Киев как бы породил новые города... То таки да...😊
@totneznakto
@totneznakto 22 дня назад
Руські це поляни дніпровські які адаптували віру грецьку.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy 21 день назад
Там трохи намішано
@Jul-bu9fh
@Jul-bu9fh Месяц назад
Окстись, друже! Никакой Руси-Украины не иснувало.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
То буде.
@Jul-bu9fh
@Jul-bu9fh Месяц назад
@@Istoria-Movy 🤣🤣🤣🤣
@LavyanUAzav
@LavyanUAzav Месяц назад
Там нема ні слова про "матір "… перекладайте правильно , Мати означає -Иметь . Тепер читаємо без всіляких стрибках по різних мовах
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Як иметь сполучається з градом? Там навіть відмінок не підходить.
@igormartchenko7676
@igormartchenko7676 Месяц назад
Я уже устал вам специалисты пояснять и кто-то в ваших комментариях перепел меня, что «мати» это не существительное, а глагол. Поэтому определение «градом» стоит в единственном числе и прилагательное « русьским» так же стоит в единственном числе. Более того, если бы Вы немного изучили казачий говор, то увидели бы, что глагол «будем» очень часто редуцируется и приобретает форму «буди». Кроме того, учитывая контекст, нужно помнить, что сказал эту фразу Олег после того, как убил Аскольда и Дира и окинул взглядом доставшееся ему в результате. А достался ему в тот и только в тот момент один город - Киев(число единственное). Кроме того, интервенция Олега и присных на среднее Поднепровье только начиналась, поэтому не было оснований и причин говорить о городах русьских(число множественное). Он имел ввиду этот единственный, доставшийся ему в результата вероломства город, очень выгодно расположенный. Переведя ту самую фразу из ПВЛ на современный язык будем иметь следующее, - И говорит Олег: « Это будем иметь русским городом». И более ничего. Так что, нет там ничего про Мать, там все про Иметь. Прошу прощения, но Украинским шрифтом не располагаю.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Буди - наказовий спосіб від "быти", мати - називний відмінок у предикатній конструкції. У той час предикат ще не висловлювався орудним відмінком. Не треба шукати зраду там, де її нема.
@igormartchenko7676
@igormartchenko7676 Месяц назад
@@Istoria-MovyА кто ищет измену? Ищем истину и больше ничего кроме истины. Вы слишком политизированы - будьте проще, смотрите на вещи открытыми глазами.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
@@igormartchenko7676 Та ні, політика тут ні при чому. Чисто граматика. Наприклад, що в ту епоху, коли це писалося, (пишу по-русски, чтобы было понятнее) - глагол быть (буде, буди) не использовался для формирования будущего времени, и конструкция "буди (и)мати" в значении "будет иметь" - по состоянию на 11-12 вв., просто бессмысленна.
@igormartchenko7676
@igormartchenko7676 Месяц назад
@@Istoria-MovyНет не верно, потому, что в этой фразе использована Пре перфектная форма глагола, которая бытовала а старорусском языке, что говорило о близости старорусского языка и европейской прародины славян. Т.е. слово « буди» это вспомогательный глагол функция которого указать время и завешенность или неопределенность действия. Слово же «Мати» это основной глагол действия, стоящий в неопределенном времени. Или английский аналог: « It will have the Russian city”. В данном случае в предложении реализовано будущее неопределенное время со всеми атрибутами языковой конструкции. Если же перевести в соответствии с Вашей трактовкой, то нужно записать: « Это быть мать городом русским». Тогда для координации числа слова городом и русским должны стоять во множественном числе. Кроме того для согласовани вашего варианта впереди предложения должно стоять не «Се», а «Сему». Я конечно не лингвист, с логической точки зрения Ваша конструкция, на мой взгляд, не согласуется.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
@@igormartchenko7676 Якщо для вас "буди" - це елемент перфекта, то я з вами далі не дискутую. Живіть самі у своїх фантазіях.
@irinairina5177
@irinairina5177 Месяц назад
Київ - мати городів Руських. щось не бачу в цій фразі мскви
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Бо тоді її ще не було.
@D.S.handle
@D.S.handle Месяц назад
Не є великим прихильником терміну Русь-Україна, адже він змішує сучасне поняття з історичними. Русь не була Україною, так само як вона і не була Росією. У багатьох людей зараз складається уявлення наче Україна то є єдиною державою що заслуговує на спадок цього середньовічного державного утворення, хоча це не є вірним. Нам варто припинити дивитися на історію оперуючи уявленнями про сучасними нації та держави.
@Vic-Ukraine
@Vic-Ukraine Месяц назад
Розпповсюджена помилка приписати опонентам помилкове твердження і потім з впевненістю його розвінчати
@D.S.handle
@D.S.handle Месяц назад
@Hwitaz bero наприкінці каже «руські - це не означає російські. Руські - це ті що належать до Руси, а отже, наші - ті що належать до Руси-України». Який сенс застосовувати сучасне поняття в цьому контексті? Це якось додає до описовості, щось прояснює про історичну державу? Невже автори літопису мали на увазі саме територію України, а не всі землі Русі? Я гарантую, що у нас велика кількість громадян дивиться на історію Русі, як на історію виключно України - справжньої Русі, мешканці якої просто в якийсь момент в ХХ сторіччі вирішили змінити самоназву та відновити державність. Тож можна забути про усі інші князівства що не були на території України, і до яких Київ мав таке саме відношення, як і до тих що сьогодні є в Україні.
@garilo7773
@garilo7773 Месяц назад
Русь не є Україною, це точно, але натомість то етап розвитку України. Не можна сказати, що ембріон це повноцінний ти, але й відрікатись причетності до нього маєчня
@D.S.handle
@D.S.handle Месяц назад
@@garilo7773 я ні в якому разі не намагаюсь відрікатися від впливу історії середньовічної Русі на становлення України, лише намагаюся наголосити на тому, що це дуже важливо щоб ми користувалися термінологією, яка не створює помилкове уявлення про минуле. Якби на то була моя воля, я б напевно взагалі не вдавався до використання слова «українці» для позначення предків сучасних українців до періоду національного відродження. Мені хотілося б щоб українці не вдавалися до поганих аргументів на тему історії, а у нас таких зараз вдосталь. «Етап розвитку» наче передбачає кінцевий результат, тож мені не дуже подобається таке формулювання. Чи була Римська імперія етапом розвитку Італії? Можливо, але я б напевно краще сказав що Рим є _частиною італійської історії_ - мені це формулювання сприймається як щось менш прямолінійне та безпосереднє.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Про Русь-Україну нам заповідав великий Грушевський! ;)
@alexwhite5218
@alexwhite5218 Месяц назад
У столицы Украины г. Киева вероятно неславянское происхождение, с мокшанского на разных диалектах Кев -Камень или Кив -Камень и с родственного финского Киви -Камень, Кий -Рука с языка родственного народа Коми. Другие схожести с мокшанского: Ки -Дорога или Путь, Кива -По Дороге или По Пути, Киге -По Дороге или По Пути, Кивиле -Селение у Дороги или Селение на Пути, отсюда вероятно и киевляне, Кие -Кто. Вспоминается сразу "скачет всадник (Ардысь или Ардыця, созвучно со словом Ордынец) по дороге (Кива), на пересечении дорог увидел он камень (Кив) с надписями "направо пойдёшь...".В арабских летописях город Киев упоминается как Куйаба(Куйава), а Куй переводится с языков Мордвы как Змей или Змея, поэтому возможно Куйаба(Куйава)-Позмеинье, где Ва- послелог По или упрощённо Змеев, Змеиный и иной перевод от Куйава как Женщина-Змея, где Ава-Женщина(Самка), а Куй-Змея или просто Змея, и именно под Киевом проходят знаменитые Змиевы Валы, происхождение которых "историки" толком не могут объяснить до сих пор, и название Змиевы Валы для них тоже туманно, и отец истории Геродот упоминал о взаимосвязи со Змеями на этой территории, т.е. город Киев -Змеев, Змеиный, Позмеинье, Женщина-Змея, Змея.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Та ну. Занадто багато притягнуто за вуха. Та й фіноугрів не було на цій території.
@alexwhite5218
@alexwhite5218 Месяц назад
@@Istoria-Movy Основные города центральной и северной России переводятся с языков финских народов: Москва,Калуга,Тула,Рязань,Казань,Тверь,Кострома,Ростов,Псков,Арзамас,Тамбов,Коломна,Шуя,Кинешма,Пермь,Курск,Воронеж,Муром,Мурманск,Ижевск,Вологда,Уфа,Пенза,Химки,Саратов,Сарапул,Саранск,Саров,Чебоксары,Орёл и т.д.
@alexwhite5218
@alexwhite5218 Месяц назад
@@Istoria-Movy обратили внимание на соседние с Украиной областные центры переводимые с языков финских народов? Например Курск, Ростов?
@alexwhite5218
@alexwhite5218 Месяц назад
@@Istoria-Movy для ли к без а ос но вная инфа в гр у ппе В к Ис кажение ис то рии в те ме фи н с Кий сле д.
@alexwhite5218
@alexwhite5218 Месяц назад
@@Istoria-Movy Полтава, возможно от мокшанского Пылтаф(Пылхтаф)- Сожженная(Сожженный,Сожженое) или Выгоревшая(ый,ое) или Спалённая(ый,ое). В Полтаве протекает река Ворскла. Из википедии:" Существует также версия, согласно которой название Ворскла происходит от мордовского «лес» и мордовского «течь, сочиться, протекать». При таком объяснении название означало бы «лесная река»." ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BB%D0%B0 .
@Radio_G
@Radio_G Месяц назад
1) чий переклад з староцерковної (а точніше з давньоболгарської)? І якось не відповідає переклад оригіналу, і оригінал не так записаний.. 2) з якої "скандинавської" мови слово "варяг", і шо воно означає в такому випадку? і що означає руське (давньоукраїнське) слово "варо", яке є коренем слів "варяг", "варити", "вар'ят", "варганити", "шаровари" 3) чого б не трактувати слово "мати" як "тримати", бо ж це слово і досі використовується в українській мові, наприклад "треба мати проїзний квиток, щоб скористатися поїздкою на потязі", тобто правильний переклад має бути "Києву володіти містами руськими"
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Тоді слово "мати" мало лише значення матері. Дієслово записувалося як "имати".
@user-ml4ug2eq6j
@user-ml4ug2eq6j Месяц назад
Коли корінний миролюбивий нарід землеробів завоювали руси, вони наклали своє імя на завойовані землі, а підкорений нарід, як свою власність, називали "руським", тобто чиїм, таким, що належить русам -- практично були рабами, яких називали "смердами". В такому положенні зараз "русские" в росії. До русів наддніпрянський нарід називали полянами, тобто такими, що селилися на випаленій від лісу для землеробства ділянці землі -- полі. Домінуюче положення русів у Києві сталося у 882 році, коли руси за змовою з «ольгом», опікуном малолітнього князя Ігоря, сина Рюрика (мати - Ефанда), вбили останніх полянських князів Осколда і Діра, та за це в подарунок від «ольга» одержали зверхність у Києві: «І сяде ольг княжити в Києві, і рече ольг [князю русів]: - Цей (тобто Київ) будь мати городом роусьским», а не «Да будет матерью городам руським», як у перекладі Лихачова (В оригіналі: "И сѢдЕ ольгъ кNяжа въ КъІІєвѢ, и рЕчЕ ольгъ: сЕ Боуди имати градомъ роусьскъІмъ"). Первісно ж придніпровська земля була полянською: «Осколд же і Дір сіли в граді цім (Києві), і многі варяги приєдналися, і почали володіти полянською землею». Ось чому автохтони-землероби відкинули епітет "руські" та самоназвалися українцями, хоча українська еліта походженням від русів ще довго використовувала назви "руси", "руські". Справжня історія походження русів до сих пір замовчується. Окраїна або околиця. край території -- окраїна села. УкрАїна (від -- укрАяти) -- частина цілого: уділ, лен; князь чи воєвода укрАїни був васалом Великого князя Київського. УкраЇна -- назва держави, що обєднала укрАїни.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Ніхто нікого не завойовував.
@user-sz9mq4yx6c
@user-sz9mq4yx6c Месяц назад
Русь не московія.
@user-jc2dl9qx4j
@user-jc2dl9qx4j Месяц назад
Москва также была городом в Руси на Русской земле, как и Владимиро-Суздальская земля. Это всë написано в летописях. А что касается латинизма Московии, то ещë Сигизмунд Герберштейн в записках о Московии 1549 года писал : "Краткое описание Руси и Московии, которая является еë столицей". То есть Московия в 1549 году была столицей Руси, интересно 😄.
@user-sz9mq4yx6c
@user-sz9mq4yx6c Месяц назад
@@user-jc2dl9qx4j московське царство ніколи не було Русью, там проживали фіно- угри, що становить корінні народи расеї.
@user-jc2dl9qx4j
@user-jc2dl9qx4j Месяц назад
@@user-sz9mq4yx6c Я не про Московское/Российское Царство говорю, а про город Москву, это разные временные периоды. По летописям город Москва был частью Руси, как и вся Владимирская земля, в которой Москва и появилась. Тем самым Росийское/Московское Царство напрямую появилось от Руси. Я тебя удивлю. По исследованию генетика Олега Балановского "Генофонд Русской равнины" Фино-угры до 15 веков проживали на всей Восточно-Европейской равнине. Эта в том числе вся территория Украины, Беларуси, Эстонии, Литвы, Латвии, часть Польши, часть Казахстана, западная часть России. Фино-угры проживали на большой территории, а не только в Москве, как это вам рассказывают в телевизоре 😄. А также в этом исследовании говорилось: - Что реально доказано. В смешении части славянских племен, особенно на северо-востоке Русской равнины, с финно-угорскими народами вряд ли можно сомневаться. Вполне естественна и относительно высокая степень близости по гаплотипам мтДНК (то есть по женской линии) части сегодняшнего населения Русской равнины к финно-уграм. Среди изученных популяций 31 % гаплотипов мтДНК, обнаруженных у русских, встречены также у белорусов и украинцев, а волжские финно-угорские популяции находятся на втором месте, с 25 % (см. рис. 6.2.5.в книге). Однако по мужской линии, т. е. для Y-хромосомы, около 47 %, почти каждый второй, относится к линии R1a, традиционно связываемой с балто-славянской языковой группой. Связь с финно-угорскими популяциями здесь значительно ниже. Таким образом, утверждать, что «мы ближе к финно-уграм, чем к праславянам» конкретные научные данные не дают никаких оснований. 😄👍.
@user-jc2dl9qx4j
@user-jc2dl9qx4j Месяц назад
@@user-sz9mq4yx6c Я не про Московское/Российское Царство говорю, а про город Москву, это разные временные периоды. По летописям город Москва был частью Руси, как и вся Владимирская земля, в которой Москва и появилась. Тем самым Росийское/Московское Царство напрямую появилось от Руси. Я тебя удивлю. По исследованию генетика Олега Балановского "Генофонд Русской равнины" Фино-угры до 15 веков проживали на всей Восточно-Европейской равнине. Эта в том числе вся территория Украины, Беларуси, Эстонии, Литвы, Латвии, часть Польши, часть Казахстана, западная часть России. Фино-угры проживали на большой территории, а не только в Москве, как это вам рассказывают телевизоре 😄. А также в этом исследовании говорилось: - Что реально доказано. В смешении части славянских племен, особенно на северо-востоке Русской равнины, с финно-угорскими народами вряд ли можно сомневаться. Вполне естественна и относительно высокая степень близости по гаплотипам мтДНК (то есть по женской линии) части сегодняшнего населения Русской равнины к финно-уграм. Среди изученных популяций 31 % гаплотипов мтДНК, обнаруженных у русских, встречены также у белорусов и украинцев, а волжские финно-угорские популяции находятся на втором месте, с 25 % (см. рис. 6.2.5.в книге). Однако по мужской линии, т. е. для Y-хромосомы, около 47 %, почти каждый второй, относится к линии R1a, традиционно связываемой с балто-славянской языковой группой. Связь с финно-угорскими популяциями здесь значительно ниже. Таким образом, утверждать, что «мы ближе к финно-уграм, чем к праславянам» конкретные научные данные не дают никаких оснований. 😄👍.
@user-jc2dl9qx4j
@user-jc2dl9qx4j Месяц назад
@@user-sz9mq4yx6c Я не про Московское/Российское Царство говорю, а про город Москву, это разные временные периоды. По летописям город Москва был частью Руси, как и вся Владимирская земля, в которой Москва и появилась. Тем самым Росийское/Московское Царство напрямую появилось от Руси. Я тебя удивлю. По исследованию генетика Олега Балановского "Генофонд Русской равнины" Фино-угры до 15 веков проживали на всей Восточно-Европейской равнине. Эта в том числе вся территория Украины, Беларуси, Эстонии, Литвы, Латвии, часть Польши, часть Казахстана, западная часть России. Фино-угры проживали на большой территории, а не только в Москве, как это вам рассказывают телевизоре 😄.
@leonidiatsenko845
@leonidiatsenko845 Месяц назад
Автор читает текст оригинала с каким то жутким шароварноварным акцентом. Настолько безграмотный? В школе не учился?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Не накидуйте на автора - Нестор Літописця :) Людина добру справу робила.
@user-zo2ro2iw5c
@user-zo2ro2iw5c Месяц назад
В как по твоему нужно читать? На изводе 18 столетия ?
@andriytsebrienko2766
@andriytsebrienko2766 Месяц назад
Не Київ а Києв, а мати то алегорія, метафора і треба мабуть нам казати: Києв батько, а моССква то онучка, яка берега попутала, він її хрестив, мову дав, а тепер треба відспівати, і повернути болота до первісного стану!
@donotmislead
@donotmislead Месяц назад
Ніяких там нема алегорій, там буквальний переклад грецького μητρόπολις.
@HumanEarthlingSun
@HumanEarthlingSun Месяц назад
Я сказав би, що мосьева це не онука, вона більше невдячна падчерка.
@garilo7773
@garilo7773 Месяц назад
у церковній мові багато слів з давньогрецької позичили, включаючи словосполучення, як з Великоднем, тому це у буквальному сенсі калька, ніяка ані алегорія, ані метафора
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Та ясно що алегорія
@joncarter8896
@joncarter8896 Месяц назад
В поляцькій мові жінка досі це воно а не вона
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Не в польській, а в німецькій.
@joncarter8896
@joncarter8896 Месяц назад
@@user-do4xl7mw5s А чому не в поляцькій чи ляшій?
@joncarter8896
@joncarter8896 Месяц назад
@@Istoria-Movy Питання поляки стерли жіночий рід під впливом німців чи просто спочатку жіночого роду взагалі не було і ми українці його (чи її) створили?
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
@@joncarter8896 В польській мові завжди був жіночий рід і досі є. Звідки такі дивні домисли про його відсутність??? Жона єст родзаю женьского.
@user-hl8fv2tc9h
@user-hl8fv2tc9h Месяц назад
Київ чоловічого роду.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
То я ж так і кажу.
@-hy9xe
@-hy9xe Месяц назад
Не мати,а Батько!!! І не московських,а Руських, тобто Українських!!!
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy Месяц назад
Ви трохи заплуталися.
@user-jc2dl9qx4j
@user-jc2dl9qx4j Месяц назад
Киев именно мати (митрополия) городов Руских, Русьских, Рускых, Русских - без разницы, это одно и тоже. Но не украинских.
@user-hr9ix4sn8d
@user-hr9ix4sn8d 19 дней назад
Київ не мати, а батько городов Українських.
@Istoria-Movy
@Istoria-Movy 18 дней назад
у літопису - мати городів руських
Далее
Історія назв кольорів (1)
25:59
Просмотров 10 тыс.
He turned a baseball into a stylish shoe😱
00:59
Просмотров 867 тыс.
[ІСТОРІЯ СЛІВ] Король
5:50
Просмотров 7 тыс.