Тёмный

►Styropian na elewację domu szkieletowego BEZ RUSZTU? Jak to samemu zrobić z osb? Dom za 100 tys 187 

Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ
Подписаться 16 тыс.
Просмотров 18 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

10 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 129   
@drzeky
@drzeky Год назад
A Ty pamiętałeś, *żeby subskrybować?* bit.ly/2OrJZ6f Sprawdź *aktualną ofertę domów:* www.tanidomszkieletowy.pl Jak kiedyś *powiedziałem,* tak teraz i *zrobiłem.* Robię izolację ze *styropianu na osb* i wiatroizolacji *BEZ rusztu i BEZ ryflowania.* Zapraszam!
@user-pj2rb7dl7i
@user-pj2rb7dl7i Год назад
No i bardzo pięknie. Dzięki za cenne rady, pozdrawiam .
@drzeky
@drzeky Год назад
Cieszę się, że pomogłem. Również pozdrawiam ;)
@koniu1750
@koniu1750 Год назад
No i to jest zdrowe podejście, najpierw policzyć ile potrzeba izolacji i oszczędzić,a nie nawalić nie wiadomo ile bez potrzeby. Pozdrawiam i dzięki za te filmy, będą bardzo pomocne przy mojej budowie.
@drzeky
@drzeky Год назад
Ale do tego trzeba chcieć i poświęcić swój czas. Mało kto ma niestety takie podejście ale te filmy są właśnie dla takich zaradnych, myślących samodzielnie ludzi. Cieszę się, że moje filmy są i będą pomocne! :)
@DKworkshop
@DKworkshop 6 месяцев назад
Wlasnie bede ocieplał warsztat stolarski styropianem 10 +3cm bo musze przykryć slupki konstrukcyjne ,zastanawiałem sie własnie czy zakładać membrane i jak przykleić styropian do osb . Jednak u siebie zdecyduje przykleić styropian na piankę mo tażową bez membrany , jednak to tylko warsztat nie dom . Licze sie z tym ze moze powstawac wilgosc w srodku na plytach osb. Zobaczymy po sezonie. Łapka w gore i pozdrawiam❤
@drzeky
@drzeky 6 месяцев назад
Jak warsztat będzie jakoś wentylowany i nie będzie dużo źródeł pary wodnej to powinno być ok. Gorzej jak to wszystko będzie szczelnie pozamykane.
@DKworkshop
@DKworkshop 6 месяцев назад
@@drzeky ogrzewał będę klimatyzacją .
@drzeky
@drzeky 6 месяцев назад
Cóż, plus taki, że klimatyzacja z natury działania osusza powietrze. Na wszelki wypadek bym sprawdzał poziom wilgotności względnej higrometrem.
@maciekkowal7236
@maciekkowal7236 Год назад
Witam i motywuje świątecznie. Kanadyjczyk świetny i niedoceniany jest. Też czytałem że musi być ryflowany styropian albo na wiatroizolacji laty i na to gruby styropian tylko ze wtedy robi się Luft powietrzny i a'La komin się robi i utrata ciepła. Pańskie rozwiązanie logiczniejsze i ekonomiczne. Mnie się spodobała technologia z Syberii opiokoberon tj wióry drewniane z cementem i to w szalunku ubijane. W taki sposób mamy monolityczna ścianę. Prawie jak szalunek zalewowy. Odnośnie fundamentu też wolę bloczek szalunkowy.
@drzeky
@drzeky Год назад
Witam i dziękuję za komentarz. Też się zastanawiałem nad wiórami z cementem lecz zdecydowałem, że aż tak innowacyjny w tej budowie nie zamierzam być :) Co do fundamentu, zwłaszcza wznoszonego samodzielnie, to szczerze polecam.
@arekk1038
@arekk1038 Год назад
Też mi się wydaje, że 15 czy nawet 20 cm styropianu to wielkie naciągactwo, 5-7 w zupełności wystarczy, zimy są coraz słabsze w naszej strefie klimatycznej. Ludzie będą szukać oszczędności na wszystkim. Dobra robota :-) Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky Год назад
Nie no ale 5cm całościowej izolacji to jednak jest bardzo mało, to też i izolacja przed ciepłem w lecie. Natomiast w zestawieniu z wełną w ścianie to już bardzo rozsądne ekonomicznie rozwiązanie.
@kakare4354
@kakare4354 Год назад
Też jestem na podobnym etapie, dziekuje za cenne wskazówki.
@drzeky
@drzeky Год назад
Cieszę się, ze moje filmy są pomocne, powodzenia!
@Mieszko777
@Mieszko777 3 месяца назад
@@drzeky Cześć, możesz powiedzieć dwa słowa dlaczego zdecydowałeś się "dla świętego spokoju" na styropian 4cm a nie 5cm? Chłopski rozum podpowiada, że więcej izolacji to lepiej.
@drzeky
@drzeky 3 месяца назад
@@Mieszko777 Lepiej lecz nie w kwestii przekroczenia punktu rosy w tym wypadku. Dla mnie ten styropian to głównie nośnik elewacji, podstawowa izolacja jest z wełny w ścianie.
@nowikas557
@nowikas557 5 месяцев назад
No nie wiem. Przy standardowej ścianie szkieletowej ( 15 cm wełny w ścianie i 15 cm styropianu), wilgotność powietrza 50% punkt rosy jest na krawędzi ściany. Styropian 20 dopiero wtedy jest poza przegrodą. Obliczenia Pana Nitki
@drzeky
@drzeky 4 месяца назад
Robiłem na kanale dokładne kalkulacje przekrojów ściany z pokazanymi wykresami temperatury i wilgotności. Polecam je odkopać, bo tam tłumaczę i przeliczam.
@sebastian-kova
@sebastian-kova 3 месяца назад
Czy jeśli domek jest letniskowy (nieogrzewany w ziemie) to czy nadal obliczenia wyjdą tak samo? :)
@drzeky
@drzeky 3 месяца назад
Przy domku letniskowym zamieszkiwanym sporadycznie, źródeł pary wodnej w środku jest niewiele więc i wilgotność względna nie powinna powodować problemów.
@PiotrSygutPL
@PiotrSygutPL Год назад
Też zbudowałem swój dom szkieletowy samemu (w pojedynkę, jedynie gont, rynny i komin robiła firma, bo tego już mi się nie chciało robić, a chciałem być pewien, że komin będzie wykonany poprawnie...) i tez nie dawałem żadnego odstępu między styropianem a płytą MFP na zewnątrz. Jedyna różnica to to, że ja mam szkielet z dwóch stron zamknięty płytą 18mm i pionowe elementy mam co 40cm więc dużo materiału poszło (no i ja jeszcze drewno zaimpregnowałem tym zielonym na wszelki wypadek...), ale jak jest wichura to nic nie trzeszczy ;-) (Kilka lat wcześniej, zanim zacząłem budowę wynająłem do pomieszkania podobny domek i nie podobało mi się jak przy wietrze było słychać jego prace, a wewnętrzna płyta to właśnie wyeliminowała) W sumie mam 10cm styropianu + 15 cm wełny + 4 cm MFP, co daje niesamowity komfort latem, bez klimatyzacji jest w środku chłodno. A zimą z kolei robotę robi 15cm styrodur pod płytą i 35 cm płyta betonowa, w której mam zatopione ogrzewanie podłogowe, zasilane z kominka. Wystarczy zimą 2 dni palić kominkiem, żeby od zera zagrzać domek, a potem już tylko 3 godziny dziennie w kominku, żeby utrzymać ten bufor cieplny. Domek dwupoziomowy w sumie 115m. A podgrzewana podłoga coś wspaniałego jak ktoś bez klapków lubi po domu chodzić ;-)
@drzeky
@drzeky Год назад
Ogrzewanie podłogowe z kominka? Chodzi o płaszcz wodny czy jakaś technologia wykorzystujaca gorące powietrze?
@PiotrSygutPL
@PiotrSygutPL Год назад
@@drzeky Kominek z płaszczem wodnym, na dole płyta z pexem i 3 kaloryfery, a u góry tylko kaloryfery. Na ten moment nie mam tu żadnego innego ogrzewania poza kominkiem i jest git, ale możliwe, że założę za jakiś czas pompę cieplna gruntową poziomą, bo działka duża, a i woda jest płytko czasami 0,6m.
@drzeky
@drzeky Год назад
Ciekawe rozwiązanie. To jakiś autorski pomysł czy gdzieś podpatrzony?
@PiotrSygutPL
@PiotrSygutPL Год назад
@@drzeky Wszystko w tym domku jest autorskie... Włącznie z jego projektem, który najpierw powstał jako orientacyjny projekt 3d na potrzeby wydruku 3D. Potem zaniosłem to do projektanta, który zrobił na tej podstawie plany. Wszystko też w domu jest sterowane ze smartfona (ale tu trwa optymalizacja rozwiązań jeszcze). Nawet kominek jest sterowany ze smartfona, pompa do hydroforu, okap, oświetlenie, alarm, wszystkie czujniki itd... W dodatku każde rozwiązanie jest mojego autorstwa, bo lubię taką zabawę... (na ten moment jako centrum jest zastosowany Domoticz, ale będę to zmieniał za jakiś czas na HA) niektóre elementy wykorzystują ESP32 albo ESP01. Jak będę miał już skończony projekt to planuję uruchomić produkcję tego typu domku, w którym w standardzie będzie cała automatyka, ale zajmie mi to jeszcze 2 lata, bo mam na ten moment inne projekty w trakcie realizacji niezwiązane z budową.
@drzeky
@drzeky Год назад
Super! Nie wszystkie pojęcia rozumiem ale - jak mniemam - to już bardziej insajderski język ;) A powiem Ci, że też miałem chętki zrobić model w 3D bo kiedyś zbudowałem od zera drukarkę ale jednak budowa mnie pochłonęła ;) Lepiej mieć model w skali 1:1 ;)
@pawekosinski9671
@pawekosinski9671 Год назад
Na miły komentarz zawsze można liczyć :D Ciekaw jestem jak to wszystko będzie funkcjonować, ale jak oglądam robienie szkieletów w USA, to walą tam wszędzie OSB i te domy stoją latami, jak nie ma przecieków i zalań, to nic się nie dzieje. Ostatnio byłem na weekend w domku szkieletowym bez dodatkowego ocieplenia w górach i po 1 nocy grzania elektrycznymi grzejnikami, potem było już cieplutko. Trzymam kciuki żeby ogrzewanie u Ciebie też nie miało wiele roboty. Ja sam to bym przygotowywał i tak dom na rekuperację i GWC jakiś, jak nie teraz, to w przyszłości ;)
@drzeky
@drzeky Год назад
Ludzie mocno demonizują temat, bo panują utarte mity. Niestety też sprzedawcy drogich rozwiązań oraz firmy je stosujące to podsycają, bo jest w tym ogromny pieniądz. Ważne, żeby samemu zrozumieć zagadnienia i nie dawać się omamić.
@drzeky
@drzeky 9 месяцев назад
OSB jest produktem certyfikowanym, są dostępne karty techniczne producentów w Polsce. Wystarczy sprawdzić a nie siać ferment.
@adamadamski2581
@adamadamski2581 27 дней назад
Witam, Mam domek letniskowy drewniany z zewnątrz deska 1.9 wełna. deska 1.9 środek. pomalowany Skandynawską farbą czyli zabezpieczony porządnie. Chcę na to położyć styropian 5cm.nie ryflowany. Moje pytanie czy dać pod styropian membranę czy folię fundamentową?. Dziękuję.
@drzeky
@drzeky 26 дней назад
Przy domku letniskowym i tak nie będzie wielu źródeł pary wodnej, która musi przejść przez ściany. Może Pan obić to wiatroizolacją ale to bardziej aby chronić deski przed ewentualną wodą, która może wciekać przy otworach okiennych i drzwiowych.
@Zarza190
@Zarza190 Год назад
A powiedz mi kolego czy przy scianie kolejno od srodka plyta gk ruszt instalacyjny 3cm folia paraizolacyjna 15cm welny lambda 033 osb 18mm wiatroizolacja i 10cm styropianu eps lambda 038 siatka klej i narazie grunt kwarcowy zostanie przekroczony punkt rosy? Pozdro i z góry dzięki za odpowiedź
@drzeky
@drzeky Год назад
Odpowiedź "to zależy" ;) Przy skrajnych warunkach pewnie jest to możliwe, więc wszystko rozbiega się o sprawą wentylację i w tym kierunku należy kierować swoje myśli i finanse. Pozdrawiam
@marcinbronecki7656
@marcinbronecki7656 Месяц назад
Nie będzie efektu biedronki? Mocując na te talerzyki?
@drzeky
@drzeky 26 дней назад
Tutaj styropian jest na tyle cienki, że ciężko by było zatopić je i dawać zaślepki. Są widoczne po dużym deszczu ale ja póki co mam jedynie klej, bez tynku.
@danielsienkiewicz7511
@danielsienkiewicz7511 Год назад
Witam. We wcześniejszych filmikach mowil Pan o folii kubelkowej między styropianem a osb. Tutaj Pan nie zastosował tego rozwiązana. Co skłoniło do zmiany decyzji?
@drzeky
@drzeky Год назад
Witam. Prawdopodobnie poziom gruntu będzie powyżej punktu w który bym wciskał tę folię (między stary a nowy styropian). Ale to kwestia otwarta, decyzja nie zapadła.
@hublanek
@hublanek Год назад
@@drzeky przy założeniu że koło okien dasz elewację drewnianą nie lepiej było tam dać wełnę na listwach zamiast styropianu ? tym bardziej że pod spodem i tak jest wiatroizolacja i można by było ją zduplikować po wełnie? czy też wg Ciebie lepszym rozwiązaniem było zachowanie jednolitości warstw?
@drzeky
@drzeky Год назад
Na pewno jednorodność materiału, szybkość prac i minimalizacja odpadów tutaj zaważyły, choć nawet nie myślałem nad takim kombinowaniem. Drewno też nie pójdzie tam "na zero" tylko z dylatacją.
@johnkowalski2880
@johnkowalski2880 5 месяцев назад
Dla dyfuzji ma znaczenie grubość elewacji zewnętrznej? Mam w projekcie OSB+15 cm styropianu. Zastanawiam sie nad zamianą OSB na MFP, albo fermacell. Na elewacje rozważam wełnę, ale wstępnie cenowo przepaść względem styropianu. Zastanawiam się, czy kombinować z grubością styropianu na elewacji, czy nie dać np. 20 cm. Ogolnie mega filmiki, dokształcam sie przez święta i w końcu jest konkret oparty na wyliczeniach, a nie co komu się wydaje!
@drzeky
@drzeky 5 месяцев назад
Dyfuzja zachodzi pomiędzy 2 ośrodkami o różnych ciśnieniach (w tym wypadku powodowane różnicą temperatur). Więc ma znaczenie każdy element pomiędzy jednym a drugim ośrodkiem (z uwzględnieniem w faktu, że w tych warstwach też jest inna temperatura). 15cm styropianu to bardzo dużo (zakładając, że drugie tyle wełny jest między słupkami nośnymi). Nie przeliczałem tego przypadku ale możliwe, że tych 15 czy 20cm będzie wymagał nie tyle zmiany z osb na mfp tylko po prostu dania rusztu do wentylacji albo styropianu ryflowanego. Ciesze się, że umiliłem czas przy świątecznych ciastach ;)
@johnkowalski2880
@johnkowalski2880 5 месяцев назад
@@drzeky Dzięki za odpowiedź. Tak, tak, chodziło konkretnie o punkt rosy, który podobno wychodzi gdzieś w warstwie styropianu. I czy jego grubość będzie mieć znaczenie. No właśnie zastanawiam się czy dać OSB, czy MFP, czy Farmacell. I czy na to wełnę, czy styropian. Man mętlik, znam argumenty każdej ze stron, ale nie potrafię podjąć decyzji. Na co by się Pan zdecydował? Wiem, że niektórzy nie dają już na zewnątrz izolacji, tylko ruszt i albo deska elewacyjna, albo tynk (mniejsza już na jakim podłożu). Przy czym, wtedy jednak takiej izolacji jest mniej, bo de facto jest te 15 cm, które jest w ścianie.
@drzeky
@drzeky 4 месяца назад
Nagrałem całą serię filmów gdzie tłumaczę zagadnienia punktu rosy, parametru sd i innych, wraz z pokazanymi wykresami wilgotności i temperatury. Polecam się zapoznać, wtedy samemu można wiele wniosków wyciągnąć gdy lepiej zrozumie się to zagadnienie ;)
@k2bolek588
@k2bolek588 Год назад
Dobrze Mądrego posłuchać ;) Pozdro.
@drzeky
@drzeky Год назад
Hello, cieszę się, że film przypadł do gustu ;)
@gekon_z_lasu
@gekon_z_lasu Год назад
Tanim rozwiązaniem na dylatację może być folia kubełkowa (taka jak do fundamentów) tylko daje dodatkowy opór dla pary. U mnie jednak na OSB dam 10 cm wełny (bo już mam kupioną). Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky Год назад
Po co więc dylatacja gdy się daje tam bardzo dużą barierę dla pary wodnej?
@pawekosinski9671
@pawekosinski9671 Год назад
@@drzeky Żeby ładnie się wykraplało i spływało w dylatacji :D
@drzeky
@drzeky Год назад
Tak, a na dole zbiornik na deszczówkę i cyk dotacja 1000zł :P
@szczepankedziak498
@szczepankedziak498 8 месяцев назад
Poproszę o informację czy konieczna jest ta wiatroizolacja, czy szczelnie położony styropian , zaprawa z zatopioną siatką , tynk i farba nie zabezpieczy dostatecznie? Jestem na tym etapie przed położeniem styropianu , będę wdzięczny za porady, pozdrawiam.
@drzeky
@drzeky 8 месяцев назад
Wiatroizolacja jest bardziej potrzebna do chronienia płyt osb przed wilgocią, zwłaszcza przy otworach drzwiowych i okiennych. Sam styropian powinien tutaj wystarczyć w kwestii przewiewania.
@ro-nx2jk
@ro-nx2jk Год назад
Zdroworozsądkowe podejście 👍. Ja jestem aktualnie "pod wrażeniem " cen energii elektrycznej 🎃 i trochę zastanawiam się czy niedoplanować do przyszłej elewacji drewnianej ocieplenia z zewnątrz styropianem ~10cm lub wełna mineralną 🤔 Dodam ,że od środka w planie mam wełnę 15 cm. Trochę zależy mi na tej elewacji drewnianej i tak ważę temat od tygodnia. Plan jest taki by ruszyć na wiosnę więc jeszcze trochę czasu jest na podjęcie decyzji.
@drzeky
@drzeky Год назад
Dziękuję za zainteresowanie filmem ;) Zawsze można zrobić ruszt, w niego dać wełnę i do rusztu kręcić deski, tylko, że to już nie takie tanie rozwiązanie.
@matejko3444
@matejko3444 10 месяцев назад
Część ,czy mieszkałeś może w sezonie zimowym pez styropianu? A jak tak;to jaka była temperatura w środku ?
@drzeky
@drzeky 10 месяцев назад
To do mnie pytanie? Nie zimowałem tam bez gotowego ocieplenia.
@matejko3444
@matejko3444 10 месяцев назад
@@drzeky to nx 2jk,pytałem bo napisał że będzie dokładał steropian i myślałem że może zimuje ,jestem ciekaw czy bez elewacji w środku woda nie zamarza ,przymierzam się do budowy szkieletowej ,i wszystkie tematy zjadam ,
@drzeky
@drzeky 9 месяцев назад
Cieszę się, że masz takie podejście. Wiedza to podstawa, zwłaszcza przy tym budownictwie. Nawet jak się samemu buduję to trzeba umieć sprawdzić ekipy, które to robią.
@bartomiejraj9688
@bartomiejraj9688 Год назад
No dobra, a jak damy 15cm styropianu to będzie jeszcze „lepiej” odnośnie punktu rosy? Edit: Ok na koncu jest ze bys sie nie zdecydował na 15cm. Dlaczego?
@drzeky
@drzeky Год назад
Zrobiłem całą serię filmów tłumaczących parametry materiałów i współczynnik Sd, polecam obejrzeć bo bardzo dokładnie to tam omówiłem
@michaolczak6016
@michaolczak6016 Год назад
Jak zwykle fajny materiał, przede wszystkim dobrze się Ciebie ogląda i słucha. Planowałem wełnę na elewacji w systemie ETICS, ale pomijając cenę, to chociażby problem z grubością, trochę mnie do tego zniechęcał. Po tym filmie mój plan jest taki, styropian gr. 7 lub 8 cm, z dystansem z XPS o grubości 1 cm. Mam jednak inne pytanie, co myślisz o tym,by najpierw wyłożyć szkielet wełną od środka, dać paroizolację,a następnie wykonać wylewkę betonową (posadzka), nie ukrywam,że z powodów technicznych taka kolejność byłaby dla mnie lepsza. pozdrawiam
@drzeky
@drzeky Год назад
Witam, dziękuję za motywujące do działania słowa! Po co dawać xps na elewację? Wystarczy EPS i to nawet 40. Można dać izolację w ściany i przy folii opóźniającej parę oraz dbaniu o wentylację nie powinno być problemów. W wylewkach z suchego jastrychu nie ma aż tak dużo wody, to ma ledwie konsystencję mokrego piasku.
@michaolczak6016
@michaolczak6016 Год назад
@@drzeky dzieki.Z Xpsa chcialem tylko dystans zrobić pod styropian elewacyjny.
@robertxerxes1932
@robertxerxes1932 Год назад
witam, to troche nie rozumiem. w innym filmiku bylo ze wymagana jest szczelina do styropianu od wiatroizolacji. a tu nie ma.
@drzeky
@drzeky Год назад
Witam. Zależy od przekroju ściany i grubości styropianu. Tutaj po przeliczeniu i zmniejszeniu grubości wyszło, że nie jest wymagana.
@gregwielki3145
@gregwielki3145 Год назад
Jak widzę stosuje pan paropszepuszczalną membranę na OSB . A przecież OSB nie jest otwarte dyfuzyjne. Więc czy to działa. ?
@drzeky
@drzeky Год назад
Skąd pomysł, że osb jest zamknięta dyfuzyjnie? To utarty mit krążący wśród środowisk związanych z budową domów szkieletowych. Mam na kanale całą serię filmów tłumaczących zagadnienie dyfuzji pary wodnej, pokazujących parametry techniczne produktów (w tym Sd płyt osb3) w których robię też obliczenia dla ewentualnego przekroczenia punktu rosy dla skrajnych warunków atmosferycznych przy konkretnych przekrojach ścian. Polecam obejrzeć.
@PrzemekMt09
@PrzemekMt09 3 месяца назад
Majster mam dobudówke z kantówki 12cm. W sciany zamiast wełny chce dać pianę PUR . Na zewnątrz i wewnątrz osb 22mm. I moje pytanie jakiej grubość dac styropian ?
@drzeky
@drzeky 3 месяца назад
A jakie jest przeznaczenie tego styropianu? Jak nośnik elewacji to i 3-4cm wystarczą przy równej ścianie.
@PrzemekMt09
@PrzemekMt09 3 месяца назад
@@drzeky styropian jako warstwa ocieplenia
@PrzemekMt09
@PrzemekMt09 3 месяца назад
@@drzeky wszystko obite to będzie deska elewacyjna
@drzeky
@drzeky 3 месяца назад
To proponuję dać wełnę aby nie było bariery dla pary w postaci tej pianki pur, do tego styropian na 4-5cm. Choć trochę to bez sensu. Lepiej zrobić konstrukcję z desek 145mm, dać tam wełnę, będzie wystarczająca izolacja, na to wiatroizolacja i deski.
@zipw20
@zipw20 11 месяцев назад
Co by się wydarzyło gdybyś zastosował styropian 10cm lub 15cm ?
@drzeky
@drzeky 11 месяцев назад
Nie sprawdzałem dla grubszych niż 5cm ale możliwe, że przy wadliwie działającej wentylacji w domu, w trudnych warunkach (duża wilgotność, duża temperatura w domu, bardzo mała na zewnątrz) doszłoby do przekroczenia punktu rosy.
@szukajacyprawdy2477
@szukajacyprawdy2477 11 месяцев назад
Witam, człowieka pracy . Mam pytanie na koniec kolega powiedział ze 15styropianu by juz tak robil - a jak mozna zrobic mam domek 6 na 8 m i konstrukcja. Brde ocieplal 15z zewnątrz
@drzeky
@drzeky 11 месяцев назад
Witaj. Przy takiej grubości (zależnie od tego jakie jest przeznaczenie domku i reszta warstw ściany) już bym to montować na ruszcie lub ryflowany lub dawał wełnę. Ale jak dom będzie miał dobrą wentylację i małą ilość źródeł pary wodnej, to może się okazać, że i przy 15cm nie zostanie przekroczony punkt rosy. Na pewno musi być dobrze ułożona od środka folia opóźniająca parę wodną.
@szukajacyprawdy2477
@szukajacyprawdy2477 11 месяцев назад
Witam, dziękuję za odpowiedź. Tak dokładnie to mam łazienkę i kuchnie z ceramiki plus strop żelbetowy resztę konstrukcja z kantówki 16cm . Ściany od zewnątrz 16mm OSB plus 15cm styropian teraz w środku pod płytą OSB membrana dachowa na słupkach i pomiędzy słupkami 15cm wełny plus folia paroizolacja na to dystansy drewniane 3cm i szalunek z desek 4cm imitacja płazów góralskich tyle będzie u mnie . Łazienka kuchnia płytki standartowo. Pozdrawiam
@jarojarecki4665
@jarojarecki4665 5 месяцев назад
Witam, mam do zrobienia izolacje garażu nie ocieplanego, konstrukcja szkieletowa obita płytami osb. Garaż jest przy domu (styka sie).Od wewnątrz będzie wełna. A od zewnątrz ..no właśnie co wybrac Czy taki sposób izolacji jak na filmie bedzie ok? czy nie trzeba kleić styropianu, wystarczy tylko przykrecanie? a moze wełna byłby lepsza? pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 5 месяцев назад
Witam Jeśli będzie to podobna konstrukcja i przekrój jak u mnie, to nie widzę problemu, żeby tak zrobić. Tym bardziej, że garaże zwykle są dobrze wentylowane i ciężko o sytuację w której wilgotność względna w środku będzie zbyt wysoka.
@frugosos
@frugosos 11 месяцев назад
Cześć, pomożesz z decyzją. Teraz żałuję że nie wpadłem na Twój kanał wcześniej, bym był mądrzejszy. Dom szkieletowy. Właśnie doszedłem do punktu ocieplania z zewnątrz. Ściana grubości 17cm, w środku oczywiście będzie wełna. Płyta OSB 12mm. Miało być 10cm EPS ale finalnie kupiłem 15cm bo się trafiła okazja na dobrą cenę od kogoś kto się pozbywał z budowy nadmiaru. I teraz już nie wiem czy to nie przesada w grubości. Jaki system montażu wybrać? Czy kłaść najpierw membrane paroprzposzczalną jak u Ciebie i na to kręcić styropian bez piany czy dawać membrane i kleić styropian na pianę ? Czy np impregnowac OSB olejem lnianym i na to kleić styropian na pianę? Doradzisz poroszę? Chciałem zacząć ocieplanie w tym tygodniu w czwartek.
@drzeky
@drzeky 11 месяцев назад
Witaj. Uważam, że to zdecydowanie przesada w grubości. Przy 15cm na elewacji trzeba już zapewne dawać ruszt, nie sprawdzałem jednak tego pod kątem przekroczenia punktu rosy. Wiatroizolacja jest potrzebna aby chronić płyty osb i ograniczyć konsekwencje ewentualnych błędów przy otworach drzwiowych i okiennych. Na membranę nic się nie przyklei, tylko montaż mechaniczny.
@frugosos
@frugosos 11 месяцев назад
@@drzeky dziękuję za odpowiedź. A mogę zrobić tak jak sugerowałeś w jednym z odcinków, czyli dokupić styropian 10mm i zrobić przy jego pomocy "frezowanie" pod płyty 15cm. Będzie miało to sens?
@drzeky
@drzeky 11 месяцев назад
Tak, choć to będzie "zabawa" i trzeba się do tego przyłożyć, żeby ten 15cm nie "klawiszował".
@user-sz5zw6rr8m
@user-sz5zw6rr8m 4 месяца назад
Cześć, Bardzo dobra robota. Mam zapytanie, ciężko będzie to opisać, ale postaram się jak najlepiej - dwa garaże przechodnie. obydwa murowane, aczkolwiek pierwszy posiada ścianę frontową murowaną a drugi ponad linią bramy garażowej między krokwiami ma około 3m2 desek jako ścianę frontową. Miedzy garażami występuje około 10-12cm różnicy w głębokości ścian. Aby zlicować ze sobą ścianę garażu z frontową ścianą z desek z garażem frontową ścianą murowaną chciałem użyć styropianu i tutaj pytanie: Czy na deski mam kłaść folię paroprzepuszczalną i dopiero wtedy styropian, jeżeli tak to czy taki zwykły wystarczy czy musi być ryflowany? Rozumiem, że na styropian klej i siatka a potem obróbka. Oba garaże nie są ocieplane, wentylacja powiedzmy, że jest zapewniona. Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
@drzeky
@drzeky 4 месяца назад
Cześć Żeby obniżyć koszty i zminimalizować ewentualne problemy z wilgocią, przykręciłbym ten styropian na grubym ruszcie. Raz, że będzie wentylacja a dwa, że pójdzie cieńszy styropian.
@user-sz5zw6rr8m
@user-sz5zw6rr8m 4 месяца назад
@@drzeky Dziękuję za podpowiedź. Dodam jedynie, że styropian z wpuszczanym grafitem pozostał mi jeszcze po dociepleniu dachu. Czy tak czy siak na deski dać folię paroprzepuszczalną, zbudować ruszt z kantówek i wtedy przykręcić do tego styropian? Jeżeli tak, jaka powinna być minimalna odległość od desek-kupiłbym odpowiednie kantówki na ruszt. Pozdrawiam i będę wdzięczny za odpowiedź.
@drzeky
@drzeky 4 месяца назад
Można dać deski z kontrłat, mają bodajże 2,5cmx5cm
@zipw20
@zipw20 11 месяцев назад
A czy styropian nie musi być ryflowane (kanały, poziomo i pionowo), jest filmik gdzie gość mówi że taki powinien być stosowany żeby był mniejszy opór dyfuzyjny. Ok teraz zacząłem oglądać wcześniej rzuciłem okiem (w pracy)
@drzeky
@drzeky 11 месяцев назад
Przy grubszych styropianach na pewno zastosowałbym ruszt, lub ryflowanie.
@marcinderusa1596
@marcinderusa1596 3 месяца назад
​@@drzekyjakie te rowki powinny być?i jakie odległości?np co 5 cm rowek głębokość 1 cm na 1 cm co 5 cm wystarczy tak?
@drzeky
@drzeky 3 месяца назад
Myślę, że tak, ważne, żeby jeszcze poziome zrobić na granicach styropianów, bo mało prawdopodobne, ze te rowki się zejdą. Lepiej już ten drewniany ruszt robić, serio
@utiwawa
@utiwawa Год назад
A czy wkręty 5cm przebiły się przez płytę osb? Bo zastanawiam się czy 4.5 nie będą za krótkie.
@drzeky
@drzeky Год назад
Przy tej grubości styropianu uważam 5cm za minimum
@krzysiek.....111
@krzysiek.....111 Год назад
Cześć. Mam na dzialce ROD drewnianą altankę Altanka ta jest z lat 80. Chciałbym trochę ja odświeżyć i zrobić w niej elewację. Gdzie sie nie zapytam polecaja welna 5cm bo jest paroprzepuszczalna. Osobiście wolałbym styropian i ty jest właśnie te Ale..... . Doradz co zrobić. Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky Год назад
Witaj. Jeśli zadbasz o wentylację i poziom wilgotności względnej w domu, to cienki styropian, nawet bez rusztu, nie powinien powodować problemu z przekroczeniem punktu rosy w ścianie. Inna sprawa, że - w mojej opinii - domki na rod najlepiej wyglądają z drewnem na ścianach i wełną między słupkami (o ile to dom szkieletowy)
@kamila476
@kamila476 3 месяца назад
Czy po wytopieniu siatki pozostaną ślady po kołkach
@drzeky
@drzeky 3 месяца назад
na samym kleju po deszczu tak ale nie kładłem jeszcze ani gruntu ani tynku.
@kamill5272
@kamill5272 Год назад
A czy te talerzyki nie wystają za bardzo że styropianu nie będzie później problemu by to przykryć siatka i klejem
@drzeky
@drzeky Год назад
Jestem już po tych etapach, więc mogę spokojnie stwierdzić, że normalnie to przykryło na równo.
@kamill5272
@kamill5272 Год назад
A zamieścisz jakieś nagranie jak to wyszło po przykryciu. A co myślisz o we mnie elewacyjnej.
@drzeky
@drzeky Год назад
Będą nagrania z każdego etapu. Co do wełny to jeśli ktoś ma na to finanse, to czemu nie. Tylko, że zmiana styropianu na wełnę ma sens przy większych grubościach.
@patmod8438
@patmod8438 Год назад
Czy jest jakieś ryzyko „partactwa”, klejąc arkusze do OSB pianoklejem zamiast przykręcać wkrętami?
@drzeky
@drzeky Год назад
Ale do czego to osb ma być klejone? Do słupków? Na pewno musza być wkręty, przeciez to element konstrukcyjny
@pawekosinski9671
@pawekosinski9671 Год назад
@@drzeky Chyba chodziło o klejenie styro do OSB, ale tam jest membrana więc to odpada
@drzeky
@drzeky Год назад
Oj długo myślałem, jak ludzie kleją styropian do osb, skoro wiatroizolacja jest jednak bardzo potrzebna. Dopiero potem doszedłem, że ludzie po prostu jej nie dają i kleją na partyzanta :P
@patmod8438
@patmod8438 Год назад
@@pawekosinski9671 źle się wyraziłem pisząc to zapytanie :) dokładnie o to mi chodziło. Chcę postawić garaż z płyt OSB i właśnie się zastanawiam jak przymocować ten styropian do OSB, ponieważ słysząc złote rady osób, które coś tam wiedzą, coś tam robiły już mnie doprawiają o ból głowy :) jedni radzą klejenie + kołkowanie inni samo kołkowanie :) także prosiłbym o radę eksperta :)
@drzeky
@drzeky Год назад
Proszę przykręcić do słupków osb12mm, słupki co 60 lub 62,5cm, na to membrana (folia wiatroizolacyjna) i potem styropian na kilka cm, kręcony jak na filmie - talerzyki i wkręty. Nie ma konieczności klejenia ani izolowania połączeń arkuszy płyt, bo w szkielecie będzie pewnie i tak wełna.
@PowerkiteGorzow
@PowerkiteGorzow 10 месяцев назад
Cześć! Proszę o poradę. Podobnie jak na filmiku, montuje styro 5cm na talerzyki. Czy przy tym sposobie montażu może zdarzyć się „efekt biedronki? PS robisz mega robotę 💪
@drzeky
@drzeky 9 месяцев назад
Witaj, przepraszam za zwłokę z odpowiedzią. Tak, widzę go u siebie choć w dużej mierze przez fakt braku tynku (będzie taki w kolorze przybrudzonej bieli). Teraz na szarym kleju bywa, że się odcinają talerzyki. Tylko, że przy 4-5cm styropianie nie za bardzo jest przestrzeń na frezowanie i dawanie tych zaślepek. Dziękuję, cieszę się, że moja praca pomaga i motywuje :)
@cezarykaminski4144
@cezarykaminski4144 6 месяцев назад
Czesc. A od wewnatrz dawales plyte osb czy tylko gk?
@drzeky
@drzeky 6 месяцев назад
Witaj, od wewnątrz folia paroizolacyjna i gk kręcone do słupków nośnych. Ale za drugim razem zrobiłbym ruszt poziomy i do niego kręcił te płyty, bo jednak słupki troche popracowały i gdzieniegdzie musiałem sie namęczyć.
@prawdziwypolak3453
@prawdziwypolak3453 2 месяца назад
Sa wiertla do talerzy aby sie chowały glebiej .
@drzeky
@drzeky Месяц назад
Przy grubości styropianu 4cm to się z celem mija...
@hublanek
@hublanek Год назад
pozdrowionka :)
@drzeky
@drzeky Год назад
O, widzę, że tym razem szybko obejrzałeś ;)
@hublanek
@hublanek Год назад
@@drzeky tak jakoś wyszło :) tym razem jestem akurat przed komputerem co o tej godzinie jest raczej rzadkością :)
@drzeky
@drzeky Год назад
Piękna historia, oby co tydzień ;P
@hublanek
@hublanek Год назад
@@drzeky fajnie by było ale z czegoś trzeba żyć ;)
@drzeky
@drzeky Год назад
No to dlatego specjalnie o takiej porze robię te premiery heh
@grzemona
@grzemona Год назад
Ale syf i bałagan na budowie , masakra
@drzeky
@drzeky Год назад
W czym problem?
@grzemona
@grzemona Год назад
@@drzeky a w tym , że to świadczy o wykonawcy i jego fachowości
@drzeky
@drzeky Год назад
Hmm idąc tym tokiem rozumowania oceniasz to, jakim jestem człowiekiem i jaki mam poziom umiejętności po tym, że we własnym domu, idąc z pracą jak burza i robiąc kilka tematów na raz, nie sprzątam codziennie po "zmianie" lecz po zakończeniu pracy? Bardzo to niesprawiedliwa i chybiona uwaga.
@mariuszsharrn8700
@mariuszsharrn8700 6 дней назад
Sa czyscioszki co tylko sprzatać potrafią sumunnie i sie bardzo do tego przykladaja bo tylko to potrafia i ludzie co maja przy robocie bałagan ale bez problemu sie odnajduja w chaosie i robia fachowa robote..ot cala filozofia..ja naleze do drugiej grupy ludzi, a znam tez takich co tylko z miotełka lataja 😅..irytuja mnie takie uwagi
@eksx73
@eksx73 9 месяцев назад
Czy od srodka tez dajesz druga warste osb jak wsadzisz wełne?
@drzeky
@drzeky 9 месяцев назад
Nie, tam już idzie folia opóźniająca parę i płyty karton gips. Gdybym miał więcej środków finansowych to pewnie bym dodał ale muszę sprawdzić jak wygląda wtedy sprawa przekroczenia punktu rosy przy róznych warunkach pogodowych.
Далее
Jak ocieplić styropianem dom drewniany?
23:16
Просмотров 87 тыс.
Dlaczego nie polecam domów szkieletowych?
17:33
Просмотров 152 тыс.
Ceresit CT 84 - ekspresowe ocieplenie budynku
6:23
Просмотров 52 тыс.