Witam! Podepnę się bo zależy mi na odpowiedzi gdyż zabieramy się za pierwszy projekt turbo w m52b25. Założyłeś zaworek jednostronny na wyjściu płynu z turbo do zbiorniczka. Potem mówisz, że po pęcherzu wrzenia z powrotem wraca chłodniejszy płyn do turbo. Czy ten zaworek nie będzie przeszkadzał? Pozdrawiam!
@@tomaszw8961 w sumie tak. Z opisu autora zrozumiałem, że po wyłączeniu silnika wymiana płynie tylko powrotem. Po twoim poście i analizie się rozjaśniło. Dzięki!
Szanuje za wiedzę naprawde , jak oglądam vr5t to jestem w szoku ile roboty przy tym jest i ty wszystko idealnie tłumaczysz że nawet 10 latek to zrozumie i takie coś się ceni bo mało kto portafi tak dobrze wytłumaczyć :D
Nie wiem czy było ale opowiesz coś o kocu termicznym na turbo?Stosować czy nie,dlaczego się zapalają.Informacji o turbo nigdy za mało,tworząc takie filmiki ratujesz sikniki :)
Dzięki za kolejny odcinek pełen wiedzy. Czekam na kolejne ;) mam nadzieje ze uda mi się ruszyć z małym budżetowy projektem. Twoje porady sa bezcenne! Pozdrawiam
Chłodzenie wodne turbo ma dużo plusów . Pamiętam swoje pierwszą turbo benzynę a była to R11 Turbo i pamiętam tam był zastosowany specjalny patent który wymuszał przepływ po zgaszeniu silnika i bez tego raz że nie szło odpowietrzyć silnika to jeżeli to się udało to wystarczyło raz przegonić auto i momentalnie było zagotowane .
Cześć, a może by tak odcinek o projektowaniu układów wydechowych i dolotowych? Podstawowe zasady? Jedni robią wydechy np początek downpipe i decat 3 cale, a później schodzą na 2.5 cala, jakie są zasady tego? Jaka średnica wydechu silnika benzynowego na np 300 koni?
Ok, super informacja, a co możesz jeszcze dodać do kwestii o której słyszałem czyli, że największą efektywność montując turbosprężarkę uzyskuje się dając ją jak najbliżej ujścia spalin, kolektora, głowicy, czy to prawda ? Jeśli tak to w konstrukcjach których możemy to zrobić (single turbo, rzędówki) powinniśmy mieć to na uwadze stosując tą zasadę i chłodzenie wodne oleju w turbo ?
Tak ale nie zawsze sie to sprawdza. Wszystko w zaleznosci do czego jest przeznaczony dany silnik bo blizej glowicy nie zawsze znaczy lepiej ale to temat na caly odcinek jest.
@@PTRPerformance no to sobie musisz zapisać w jakimś notesiku pomysł na film :D czyli w skrócie pewnie jeśli chodzi o efektywność, oszczędność to ma to sens do cywilnych pojazdów, a gdy w grę wchodzi np. motosport to zakładam, że to rozwiązanie się nie do końca sprawdza ze względu na bardzo trudne warunki, wysokie temp. itp., a tam się liczy moc a nie oszczędność.
Późno już więc resztę obejrzę jutro ale wnioskuję że zbiorniczek z zaworkiem odpowietrzającym to dobra sprawa bo jak wiadomo każda ciecz pod wpływem temperatury zmienia swoją gęstość?
a to zapytam czy w 3.2 VR6, trzeba by coś lekko zmodyfikować z układem chłodzenia? czy ta dodatkowa pompa elektryczna do wody wystarcza w tym aby się nie zapowietrzało? Jazda raczej nie torowa ale oczywiście korzystanie z silnika w pełni na codzień. Skrzynia dgs.
Jesli samochod jest traktowany "normalnie" to wpinajac gdzies wczesniej w ukladzie chlodzenia nadal masz w razie potrzeby turbo zabezpieczone ale trzeba sie liczyc z tym ze moze byc problem z ukladem chlodzenia przy ostrej jezdzie.
@@PTRPerformance dzięki za odpowiedź, raczej turbo nie będę montował, chodzi mi o standard silnik bo też gdzieś czytałem że z chłodzeniem te głowice VR6 mają. I jestem ciekaw czy można to jakość lekko poprawić... montując lepszą mocniejszą pompe elektryczną czy jakiś odpowietrznik dodatkowo zrobić , jeśli się to zapowietrza.... nie wiem nie jest tak obeznany jak Ty :)
@@PTRPerformance a to jeszcze o jedno zapytam, czy przy wymianie rozrządu, trzeba by też wymienić te pierścionki na wałkach rozrządu , które są w kołach fazowych ? oraz czy regenerować koła fazowe? czy to zależy od stanu? bo wiesz jak to wszystko będzie rozebrane to wiesz jedna robota...
Witam w lambo planujesz intercooler wodny mogę sprzedać patent który pozwoli utrzymać temperaturę płynu na przyzwoitym poziomie i nie chodzi o zwiększanie pojemności układu wodnego.
Testowalem juz duzo rozwiazan lacznie z termostatami, czujnikami wody i wentylatorami a nawet i z wykorzystaniem klimatyzacji wiec jesli masz jakies innowacyjne i sprawdzajace sie rozwiazanie to pisz na maila albo insta 👍
Praktycznie w kazdym aucie jest ale uklad w wiekszosci jest podpiety w sposob niepoprawny pod wysokie temperatury PO zgaszeniu silnika bo to wtedy najwiecej pracy ma chlodzenie woda w turbosprezarce.
A jesli ten wrzacy plyn a wlasciwie zwiekszajace sie cisnienie znajdzie ujscie poprzez zasilanie? Czy nie jest to zbyt idealny uklad? W sensie idealny w teorii?
Płyn płynie tylko w jedną stronę gdyż Autor zastosował tu zawór kierunkowy, który zapobiega cofaniu się płynu, a co za tym idzie zapowietrzaniu się układu. Gotujący się płyn wytwarza ciśnienie, które z kolei uchodzi do zbiornika, ze zbiornika wyrównawczego płyn wypychany jest tym ciśnieniem do turbiny, kierunek przepływu wymusza zastosowanie zaworu kierunkowego.PTR Performance tłumaczył też że obieg wymusza efekt unoszenia się cieplejszego płynu do góry, chociaż mi wydaje się, że większą rolę odgrywa tu jednak ciśnienie dzięki zastosowaniu tego zaworu kierunkowego, bo w przeciwnym razie sam efekt unoszenia się cieplejszej cieczy miałby problem z pokonaniem przeszkody w postaci zaworu kierunkowego...
Mam pytanie, czy turbina sama zasysa do siebie olej bądź ciecz? Czy np turbo musi być niżej od rzeczy która jej podaję tą ciecz lub olej by samo grawitacyjnie spłynęło. Pewnie to bardzo glupie pytanie i odpowiedź jest oczywista, ale kompletnie się na tym nie znam a bardzo chciałbym wiedzieć 😁
Cześć nr2. Wspomniałeś o serii producenta i teraz mam takie pytanie. Czy wiesz jak to rozwiązało np. BMW? Taka trochę lipa kupić auto za pół miliona i omijać tory wraz z szybką jazdy by silnika nie zagotować 🤣
Niesamowite bo serio to wielu ludziom trzeba tłumaczyć... Trochę z tym mam rozkminy w eltonie bo 2 turbiny, nagrzewnica metr nad silnikiem, chłodnica powyżej silnika i wbrew pozorom ciasnota.
Tak jak najbardziej. Jesli masz turbo z mozliwoscia podlaczenia wody to ma byc podlaczona. W bmw problem jest czesto taki ze zbiorniczek wyrownawczy jest czescia chlodnicy i trzeba troszke pomyslec aby powrot wody z turbo prawidlowo podlaczyc bo inaczej zapowietrza sie uklad chlodzenia silnika. Jako ze wiekszosci "tjunerow" od driftowozow nie chce sie myslec to odradzaja.
Ja to proponuje odpiąć nawet olej. A tak serio gratulacje dla warsztatów co twierdzą że woda niepotrzebna, niech dadzą adres to będzie wiadomo kogo omijać.