Тёмный

2024-05-20 - PRZEMOC I NIE STOSOWANIE PRZEMOCY W JUDAIZMIE I CHRZEŚCIJAŃSTWIE 

Wydział Teologiczny UAM
Подписаться 107
Просмотров 98
50% 1

20-21 maja 2024 w Collegium Minus na ul. Wieniawskiego 1 (sala Lubrańskiego), odbędzie się sympozjum międzynarodowe PRZEMOC I NIESTOSOWANIE PRZEMOCY W JUDAIZMIE I CHRZEŚCIJAŃSTWIE | GEWALT UND GEWALTLOSIGKEIT IN JUDENTUM UND CHRISTENTUM.
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na język niemiecki i polski.
Prowadzone w ostatnich dziesięcioleciach badania interdyscyplinarne przyczyniły się do zwrócenia uwagi na złożony związek między religią, przemocą i niestosowaniem przemocy. Konferencja naukowa organizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Teologii Żydowskiej Wydziału Filozofii Uniwersytetu w Poczdamie pt. Przemoc i niestosowanie przemocy w judaizmie i chrześcijaństwie w dniach 20 i 21 maja 2024 roku również opiera się na podejściu interdyscyplinarnym. Będzie ona czasem refleksji nad bieżącymi wydarzeniami na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Religia postrzegana jest jako zjawisko ambiwalentne. Mówi się, że ma zdolność zarówno do zaostrzania, jak i do łagodzenia brutalnych konfliktów. Niektórzy krytykują religie, oskarżając je, że przyczyniają się do przemocy, inni podkreślają ich potencjał pokojowy i ideał niestosowania przemocy.
W tradycji judeochrześcijańskiej ważne miejsce zajmują pytania o właściwe działania i ludzkie zachowania.
Przemoc i brak przemocy dotykają podstawowego tematu stosunków polsko-niemieckich, charakteryzującego się takimi doświadczeniami, jak: podział Polski między sąsiednie państwa, atak Niemiec na Polskę jako preludium do II wojny światowej, „czwarty rozbiór” Polski w 1939 roku dokonany przez Hitlera i Stalina i eksterminacja milionów istnień ludzkich w niemieckich obozach zagłady na ziemiach polskich. To jest historyczne obciążenie, z którym musimy się zmierzyć na poziomie humanistyki.
Jako Polacy i Niemcy, żydzi i chrześcijanie pytamy także o formy ludzkiej odpowiedzialności za rozwój normatywnych koncepcji i opracowanie kryteriów ograniczania oraz kończenia konfliktów zbrojnych i cywilizowania ich skutków. Zagadnienie to obejmuje także umiejętność prowadzenia dialogu z politykami w celu poszukiwania i wskazywania orientacji normatywnej. Dlatego też w ramach konferencji został zaplanowany panel z udziałem przedstawicieli polityki niemieckiej i polskiej.
Szczegółowe informacje i plakat znajduje się na stronie: teologia.amu.e...

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller
1:34:25
Million jamoasi - Amerikaga sayohat
12:37
Просмотров 220 тыс.