Тёмный

3 Cesty jak Monitorovat Zvuk při Nahrávání - 

oToman Studio
Подписаться 4,6 тыс.
Просмотров 910
50% 1

➤➤➤ Stáhněte si zdarma Ebook:otomanstudio.cz/FREE-EBOOK
➟➟➜ oToman Studio Academy:www.otomanstudio.academy/
Nastavení odposlechu je kritickou částí nahrávacího procesu. To jak slyšíme to co nahráváme a to co jsme již nahráli ovlivňuje to s jakým komfortem pracujeme. Máme 3 základní možnosti. Kterou z nich zvolit určuje zvuková karta a její vybavení. Každé řešení přináší specifické problémy a výhody.
Kapitoly:
0:00 Intro
0:43 3 Cesty jak Monitorovat Zvuk při Nahrávání
1:48 Direct Monitoring
4:58 Input (DAW) Monitoring
14:41 DSP Mix Monitoring
19:12 Free Ebook Strategie domácího nahrávacího Studia
Naučte se pracovat se zvukem v domácím nahrávacím studiu na blogu ‪@oTomanStudio‬.cz
** Ebook a Newsletter **
Stáhněte se Free Ebook Strategie domácího nahrávacího studia a staňte se odběratelem Newsletteru oToman Studia.
** Komentář **
Napište mi pod video co vás zajímá, jaké téma se by jste chtěli vidět v příštím videu.
** oToman na síti **
Blog: www.otomanstudio.cz/blog/
Facebook: / otomanstudio
Twitter: / otomanstudio
Instagram: / otomanstudio
#otomanstudio #tomasnykl #otomanstudioacademy
Blog oToman studia je web, který pomáhá začínajícím zvukařům v domácích studiích.
Pravidelně publikované tipy, rady, triky o práci se zvukem.

Опубликовано:

 

3 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 43   
@tonyrockyhorror3497
@tonyrockyhorror3497 6 месяцев назад
Díky moc za vše co děláš. 👌👍
@oTomanStudio
@oTomanStudio 6 месяцев назад
Moc děkuji" Bez vás by to nebylo ono!
@arpadduna1296
@arpadduna1296 7 месяцев назад
super dekuji
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
Rádo se stalo!
@mira-kaas
@mira-kaas 6 месяцев назад
Skvělé video, paráda díky. Ještě bych pro monitorování přes Monitor nahrávacího software (druhý způsob) zmínil konkrétně v Cubasi možnost "Constrain Delay Compensation" - taková ta kulatá ikonka (u vás) vlevo dole. Když už je projekt košatější a je na stopách hodně efektů, dost pomůže ❤.... začátečníkům by se mohlo hodit ... ;-)
@oTomanStudio
@oTomanStudio 6 месяцев назад
Zajímavé:) Já tu kompenzaci nikdy nespouštěl, ale taky na ty moje 3 tracky v záznamu to většinou nebylo třeba. Většinou se to upočítalo samo. Jen pro ty co nevědí o co jde - jde o funkci které snižuje latenci při živém záznamu nebo nahrávání VST nástrojů. Díky za postřeh!
@mira-kaas
@mira-kaas 6 месяцев назад
V podstatě to omezí nebo vypne najednou všechny pluginy, které hodně navyšují latenci. V mixu je nad šavlemi vidět latence pro každou šavli (když máte nastavené zobrazování Channel Latency) a pokud zapnete kompenzaci, můžete vidět o kolik se latence pro každou šavli sníží. Sice se kompenzací "zhorší zvuk", ale to důležité (třeba reverb pro zpěváka) zůstane zapnuté, takže živé nahrávání je příjemnější (neruší vás tolik ozvěna/zdvojení způsobené latencí, když máte zapnutý direct monitor i monitor z DAW).
@oTomanStudio
@oTomanStudio 6 месяцев назад
Perfekto, skvělé vysvětlení!@@mira-kaas
@janhancil9920
@janhancil9920 7 месяцев назад
Zdravím Tomáši, na Steinbergu jde stáhnout dspMix, kde jde nastavit komresor, ekvalizer, reverb a ještě další věci, takže to lze poslat do sluchátek přímo. Signál v DAW to nijak neovlivňuje. To jen k doplnění možností na UR/C. Skvěle se o nás staráš. Díky, Jenda.
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
Zdravím, ano u Steinberg karet je tenhle systém taky, navíc je provázaný s Cubase. Ale teda taktně řečeno, můj favorit to teda není, protože mi to přijde nepřehledné.
@CarazZofficial
@CarazZofficial 7 месяцев назад
Ahoj Tome@@oTomanStudio , já používám Steinberg AXR4U a provázanost s Cubase mi naopak přijde skvělá! Vše nastavím z DAW a vůbec se nemusím hrabat v dodatečném okně :) Je to o osobní preferenci no =)
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
Jasný, pak je to v pohodě. A je to tak jak píšeš, 100 lidí, 100 chutí.. Můj názor je samozřejmě taky subjektivní a nemám jedinou pravdu... @@CarazZofficial
@jirirendla6645
@jirirendla6645 7 месяцев назад
Díky moc, super info. Ten třetí způsob bych rád viděl podrobně, vím něm,🤠🪕 ale dosud jsem ho nepoužíval.
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
Tam jde o to, že každý systém to má pořešené jinak. Takže RME má Total mix, jiné zvuvkové karty mají zase jiné systémy mixu. Nicméně ten princip je zhruba podobný, i když si myslím, že RME má tohle vyřešené asi nejlépe.
@pavlii
@pavlii 7 месяцев назад
Ten je z mého pohledu nejsmysluplnější.
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
@@pavlii Je ale taky nejdražší ... i když si myslím, že takhle funkce se bude pomalu dostávat i do levnějších zařízení...
@pavlii
@pavlii 7 месяцев назад
@@oTomanStudio no počkej - UR22c třebas, Focusrite a podobné zvukovky jsou celkem laciné. Neřešíme efektové DSP, ale interní routing (=mix). To už léta není výsada drahých karet. Ty dražší disponují navíc DSP FX, čili možností do záznamu nebo jen do odposlechu zavést interní efekty. Pořád bez dopadu na latenci.
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
@@pavlii Samozřejmě, tyhle převodníky tak drahé nejsou. Ale řešení jako má RME už nějakou korunu stojí.
@TheCernejKocour
@TheCernejKocour 7 месяцев назад
Srozumitelné, díky! Jinak by mě docela zajímalo nastavení MIDI v Cubase, jako je synchronizace s externími nástroji s vlastními sequencery a tak podobně, prostě aby to šlapalo jak hodinky. Díky.
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
Tyhle věci jsou vždycky trochu výzva:) U Cub 12 je novější způsob integrace Midi kontrolerů, která funguje celkem dobře. To spřáhnutí se sekvencery a další synchornizace je v Cubase možná, ale samozřejmě u každého zařízení to je trochu specifické.
@TheCernejKocour
@TheCernejKocour 7 месяцев назад
@@oTomanStudio Ano je to tak. Mám starší verzi Cubase, někdy je to docela porod s MIDI, ale myslím že obecně by si možnosti MIDI zasloužily trochu víc prozkoumat formou video tutoriálů. Samozřejmě je to jen návrh. Vaše videa mám rád, jsou velmi dobře podávané. Proto jsem i reagoval a třeba na to MIDI taky jednou dojde, doufám 🙂
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
Jasně, já děkuju za podnět, můžeme se na to v nějakém dalším blogu mrknout. Možná napište trochu blíže jak to používáte, nebo kde máte s tím problém. Ono MIDI je dneska dost široký problém. Já třeba potřeboval namapovat externí kontroler na ovládání maker. Nešlo mi to dokud jsem nezjistil, že problém je v tom že v názvu makra je česká diakritika... takové pasti jsou tam furt:))@@TheCernejKocour
@pavlii
@pavlii 6 месяцев назад
Ve své podstatě je to jednoduché a jde jen o správné nastavení Synchronizace na straně Cubase a víceméně totéž na straně daného zařízení. Tomáš správně říká, že daná oblast je hodně specifická nástroj od nástroje. Nicméně lze udělat 1-2 modelové příklady, ale zeptal bych se stejně jako Tom: o co by byl konkrétně zájem (včetně nástroje). Pokud bych jím já nebo Tom disponovali, tak by byly informace maximálně konkrétní 🙂 Ohledně vzdáleného řízení (Remote Control) se Tom zmínil, ale z dotazu mi nepřijde, že by byl zájem o toto (pokud ano, mám na tohle již léta udělané dva články, které jsou stále použitelné, neb to Generic Remote jádro se v Cubase asi tak 3 dekády vůbec nezměnilo 😀k němu by se dal přilepit jen dodatek ohledně MIDI Remote Scripts). Tak dejte vědět.
@ph-neutral5181
@ph-neutral5181 7 месяцев назад
Díky za video. Jestli jsem to dobře pochopil při nahrávání vokalu používáš kompresor? Jaký to má význam? Chtěl bych se ještě zeptat , měl jsem zvukovku Steinberg ur44c a teď Beringher umc1820. Mikrofon Rode Nt1. Mám tam ten samý problém. Abych se dostal na optimální hlasitost -12 db ,zpívám s cca 20 cm od mikrofonu, musím gain otočit až na 3 hodinu, abych dostal správný zisk. Je to normální nebo mám někde něco špatně? Díky za případnou odpověď. Měj se.
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
Ten efekt používám při nahrávání videí, takže při natáčení svého hlasu. Smysl to má jako každý jiný kompresor, srovnat rozteč v dynamice a zvuk hlasu zpevnit. Zároveň tam probíhá gatování, proto aby když nemluvím nevylézal šum. Nastavení gainu je asi v pořádku. Vzdálenost od mikrofonu je nutná, aby zvuk nebyl příliš ostrý a mikrofon snímal celou barvu hlasu. Takže pokud je třeba gain zdvihnout na nějakou hodnotu, tak to asi je v pořádku, pokud se nenabaluje nějaký extra šum nebo jiný problém.
@ph-neutral5181
@ph-neutral5181 7 месяцев назад
@@oTomanStudio Tak tomu rozumím, aby jsi nemusel dodatečně upravovat zvuk. Myslel jsem, že to používáš i při nahrávání zpěvu. Jinak šum to nenabaluje, jen jsem myslel, abych neztracel nějakou dynamiku nebo něco podobného. Dekuju, pěkný večer.
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
@@ph-neutral5181 Takhle, samozřejmě, dá se vrazit do cesty i kompresor, nebo jakýkoliv efekt mezi zdroj a záznam, pokud člověk ví co dělá. Ale musí se to dělat opatrně, protože při špatném nastavení se nahrávka degraduje. Takže kompresor, ekvalizér, saturační efekty klidně do záznamu, ale jemně. Není problém ten kompresor lehce na vokál použít, ale fakt jen na špičky, delší attack, release tak aby se kompresor stihl zavírat a kompresní poměr nízký, nemělo by to brát více než 3 až 5 decibel.
@ph-neutral5181
@ph-neutral5181 7 месяцев назад
Vyzkouším to a udělám si srovnání. Ještě jednou díky za podrobnou radu.
@oTomanStudio
@oTomanStudio 7 месяцев назад
@@ph-neutral5181 Jasné, dá se to vnímat trochu jako analogový záznam, kde to šlo přes pult a další procesy do záznamu. Ale abych se neopakoval, musí se opatrně..