Тёмный

315.Daugava ar Ainavu Arhitekta Agra Akona iedvesmojošo redzējumu šajā aizraujošajā video. 

Ainavu Arhitekts Agris Akons
Подписаться 145
Просмотров 20
50% 1

‪@ainavuarhitektsagrisakons‬ www.ainavuarhitektsagrisakons... www.elandscape.eu/
Daugava: Upe, kas vijas cauri gadsimtiem
Daugava - ne tikai Latvijas garākā upe, bet arī vēstures un kultūras liecinieks, kas cauri gadsimtiem veidojis mūsu zemes ainavu un identitāti. Upes ceļojums aizsākās pirms ledus laikmeta, un tās krastos izveidojās pirmās apmetnes, vēlāk - pilskalni, tirdzniecības ceļi un pilsētas. Daugava ir redzējusi kara laikus un mieru, uzplaukumu un pagrimumu, vienmēr paliekot par Latvijas sirdi.
No ledus laikmeta mantojuma:
Daugavas veidošanos ietekmēja ledus laikmeta beigu ledus laikmeta kušana. Upe izgrauza senlejas, kas mūsdienās ir aizsargājamas dabas teritorijas ar unikālu ainavu un biotopiem. Īpaši izceļas Daugavas loki, kas stiepjas no Krāslavas, Krustpils līdz Aizkrauklei, un tie ir viens no iespaidīgākajiem dabas veidojumiem Latvijā.
Cilvēka ietekme:
Jau kopš senatnes Daugava kalpojusi kā tirdzniecības ceļš, savienojot Ziemeļeiropu ar dienvidiem. Upes krastos veidojās pilsētas, no kurām slavenākā ir Rīga, kas kļuva par Hanzas savienības dalībnieci. Daugava bija arī nozīmīgs satiksmes ceļš, pa kuru kursēja kuģi, vedot preces un cilvēkus.
Mūsdienu Daugava:
Mūsdienās Daugava ir neaizstājama Latvijas ūdensceļu sistēmas sastāvdaļa. Tā nodrošina dzeramo ūdeni Rīgas pilsētai un apkārtējiem novadiem, kā arī hidroenerģiju no Ķeguma, Pļaviņu un Rīgas hidroelektrostacijām. Daugava ir arī iecienīta atpūtas vieta, kur var doties laivojot, braucot ar kuģīti vai vienkārši pastaigājoties pa tās krastiem.
Daugavas ainavas nozīme:
Daugavas ainava ir ne tikai skaista, bet arī vēsturiski un kultūrvēsturiski nozīmīga. Tā atspoguļo Latvijas dabas daudzveidību un cilvēka darbības ietekmi uz vidi. Daugavas ieleja ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, un tā ir viens no Latvijas nacionālajiem simboliem.
Aicinājums uz diskusiju:
Kāda ir Daugavas loma jūsu dzīvē? Kā mēs varam saglabāt un aizsargāt Daugavas unikālo ainavu nākamajām paaudzēm?
Daugava un tās ieleja: ceļojums cauri gadsimtiem
Daugava, Latvijas galvenā upe, vijas cauri valstij 1020 km garumā, radot elpu aizraujošas ainavas un bagātu vēsturi. Tās ieleja, kas veidojusies miljoniem gadu laikā, glabā sevī stāstus par ledus laikmetiem, tektoniskajām pārmaiņām un cilvēku ietekmi.
Ledus laikmeta mantojums:
Mūsu stāsts sākas pirms 11 000 gadiem, kad pēdējais ledus laikmets atkāpās no Latvijas. Ledus laikmeta ledāji izveidoja dziļu ieleju, kas kalpoja par pamatu Daugavai. Upe tecēja pa šo ieleju, izskalojot nogulsnes un veidojot līkumus, salas un krāces, kas joprojām raksturo tās gaitu.
Tektoniskās pārmaiņas un dabas brīnumi:
Tektonisko spēku ietekmē Zemes garoza pacēlās, radot Daugavas ielejas stāvos krastus. Šīs pārmaiņas atklāja arī ģeoloģiskos slāņus, kas rotā krastus ar dolomīta atsegumiem un alām. Daugavas ielejā atrodami arī avoti un daudzas dabas takas, kas ved cauri mežiem, pļavām un gar upes krastu.
Cilvēka ietekme:
Daugava jau gadsimtiem ilgi ir kalpojusi kā nozīmīgs ūdensceļš un tirdzniecības maršruts. Tās krastos izveidojušās pilsētas un ciemi, kuros attīstījusies bagātīga kultūra un vēsture. Cilvēki ir būvējuši tiltus, dambjus un hidroelektrostacijas, pārveidojot upes gaitu un ainavu.
Daugava mūsdienās:
Mūsdienās Daugava ir ne tikai dabas skaistums, bet arī svarīgs resurss. Tā nodrošina dzeramo ūdeni, enerģiju un ir populāra atpūtas vieta. Daugavas ieleja ir iekļauta aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā, lai saglabātu tās unikālo dabas vērtību un kultūrvēsturisko mantojumu.
#Daugava, #DaugavasIeleja, #Latvija, #Daba, #Vēsture
Leduslaikmeta ietekme
Ledus laikmeti būtiski ietekmēja Latvijas teritoriju, tai skaitā arī Daugavas ieleju. Pēdējais leduslaikmets, kas beidzās apmēram pirms 10 000 gadiem, atstāja ievērojamu ietekmi uz ainavu. Kad ledus sāka atkāpties, tas radīja lielus ūdenskrājumus, kas plūda pāri zemienei, veidojot jaunas upes un ielejas.
Agrīnās pēcleduslaikmeta ielejas formas
Pēc leduslaikmeta beigām Daugava sāka izgrauzt savu ceļu cauri ledāja atstātajiem nogulumiem un morēnām. Šis process izveidoja dziļas ielejas un kanjonus, kas raksturīgi Daugavas augštecē. Upes ūdeņi izskalojot un nogulsnējot materiālus, izveidoja smilšu, grants un māla slāņus, kas raksturo Daugavas krastus.
Ainavas veidošanās viduslaikos
Viduslaikos Daugavas krasti un ielejas pakāpeniski pārveidojās, jo apkārtējā veģetācija sāka nostiprināt nogulumus, novēršot eroziju. Meži, kas aptvēra upes ieleju, bija bagāti ar bioloģisko daudzveidību un kalpoja kā dabiskā barjera pret ūdens plūsmām un eroziju.
Modernā laikmeta ainava
Mūsdienās Daugavas ieleja ir izmainīta gan dabas procesu, gan cilvēka darbības rezultātā. 20. gadsimtā, būvējot hidroelektrostacijas (HES), piemēram, Pļaviņu HES un Rīgas HES, mainījās upes gultne un ūdens līmenis. Dambji un aizsprosti ietekmēja ūdens plūsmu un veicināja jaunu ekosistēmu veidošanos.
Līdz ar cilvēka apmetņu veidošanos pie Daugavas, palielinājās arī lauksaimnieciskā un industriālā darbība.

Хобби

Опубликовано:

 

9 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
80 Year Olds Share Advice for Younger Self
12:22
Просмотров 1,7 млн
Jūrmala(1939)
5:32
Просмотров 12 тыс.
UŁA I MERECZANKA RZEKI NA LITWIE
5:26
Просмотров 147