Тёмный

#41 | GPSR okiem Sprzedawcy, Importera, Producenta | Webinar od Prokonsumencki.pl 

Prokonsumencki.pl
Подписаться 556
Просмотров 128
50% 1

Podczas tego webinaru omówiamy temat: GPSR - rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów z punktu widzenia Sprzedawcy, Producenta, Importera i Dystrybutora | Webinar z Prawnikiem Prokonsumencki.pl
Webinar Q&A z prawnikiem dla Sprzedawców i Przedsiębiorców - Klientów Prokonsumencki.pl i Regulaminowo.pl - 3 października 2024 r.
Pełna treść rozporządzenia GPSR jest dostępna tutaj:
eur-lex.europa...
Potrzebujesz regulamin sklepu internetowego lub inną pomoc prawnika? Wejdź na prokonsumencki...

Опубликовано:

 

9 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 9   
@mm-1965
@mm-1965 3 дня назад
To jak ktoś sprzedaje np śrubkę, nakrętkę na sztuki to trzeba umieścić nr seryjny do każdej sztuki? 😅
@ignacyjurgenhauser3428
@ignacyjurgenhauser3428 3 дня назад
Tak, a przede wszystkim zdradzać tajemnice handlową. Po co sklepowi czy hurtownii zamówienie za 4 tysiące skoro klient może zgłosić się do importera. Wie Pan co, bo ja znalazłem na stronie u byłego już dostawcy dane kontaktowe do Pana, proszę mi zrobić ofertę.
@WsparciePrawneSprzedawcy
@WsparciePrawneSprzedawcy 2 дня назад
Przepisy GPSR niestety nie przewidują w takim wypadku wyjątków - tutaj jednak zwracamy uwagę, że informacje te nie muszą być umieszczone na produkcie. Mogą być na opakowaniu lub na dokumencie dołączonym do produktu. W marketach budowlanych często przy ważeniu np. nakrętek drukowana jest etykieta i wtedy na niej te informacje mogłyby być zamieszczone. Natomiast trzeba to każdorazowo dostosować do danego sklepu i możliwości. Zgodnie z art. 9 ust. 5 GPSR: 5. Producenci zapewniają, aby ich produkty były opatrzone numerem typu, partii lub serii lub posiadały inny widoczny i czytelny dla konsumenta element umożliwiający ich identyfikację, lub w przypadku gdy wielkość lub charakter produktu to uniemożliwiają - aby wymagane informacje były umieszczone na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu.
@WsparciePrawneSprzedawcy
@WsparciePrawneSprzedawcy 2 дня назад
@@ignacyjurgenhauser3428 Tutaj pewnym rozwiązaniem być może będzie sprzedaż produktów pod marką własną - wtedy sprzedawca poda swoje dane jako dane producenta, a w razie gdy jest także importertem, to jego dane będą podane także w roli importera. Nie jest to oczywiście rozwiązanie dla wszystkich i w każdym przypadku, ale być może taka praktyka będzie stosowana.
@ignacyjurgenhauser3428
@ignacyjurgenhauser3428 2 дня назад
@@WsparciePrawneSprzedawcy czyli generalnie sprzedając tego typu złom na wagę pomimo, że kupuję go od importerów krajowych i konfekcjonuję (mam niby swoją markę na allegro i własne EAN) to wówczas coś się zmieni w mojej sytuacji? Zdradzanie źródła zakupów to porażka i strzał w kolano dla takich firm...oczywiście kwestia własnych etykietek to żaden problem.
@WsparciePrawneSprzedawcy
@WsparciePrawneSprzedawcy 2 дня назад
@@ignacyjurgenhauser3428 Na ten moment na 100% tego niestety nie potwierdzimy, że w takim wypadku nie ma obowiązku podania "pierwotnego" producenta, ale teoretycznie jest taka możliwość - art. 13 GPSR mówi, że w takim wypadku obowiązki producenta (a więc i oznaczenie) spada na podmiot, który sprzedaje towar pod swoją marką: Artykuł 13 Przypadki, w których obowiązki producentów mają zastosowanie do innych osób 1. Osobę fizyczną lub prawną uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta określonym w art. 9, w przypadku gdy ta osoba fizyczna lub prawna wprowadza produkt do obrotu pod nazwiskiem lub nazwą lub znakiem towarowym danej osoby fizycznej lub prawnej. 2. Osobę fizyczną lub prawną inną niż producent, która wprowadza w produkcie istotną modyfikację, uznaje się za producenta do celów niniejszego rozporządzenia i podlega ona obowiązkom producenta określonym w art. 9 w odniesieniu do części produktu, której dotyczy modyfikacja, lub w odniesieniu do całego produktu, jeżeli istotna modyfikacja ma wpływ na jego bezpieczeństwo. 3. Modyfikację produktu, za pomocą środków fizycznych lub cyfrowych, uznaje się za istotną, w przypadku gdy ma ona wpływ na bezpieczeństwo produktu oraz spełnione są następujące kryteria: a) modyfikacja polega na zmianie produktu w sposób, którego nie przewidziano we wstępnej ocenie ryzyka produktu; b) z powodu modyfikacji zmienił się charakter zagrożenia, powstało nowe zagrożenie lub wzrósł poziom ryzyka; oraz c) modyfikacji na własny użytek nie wprowadzili sami konsumenci ani nikt w ich imieniu.
Далее