Тёмный

6. Metrum i zapis nut z wartościami rytmicznymi w taktach - Darmowy Kurs Czytania i Pisania Nut 

Rafał Piwowarczuk - Pianino, Keyboard, Organy
Подписаться 13 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Hej!
W tym odcinku zajmiemy się zapisem nut i wartości rytmicznych odpowiednio w takcie. Powiemy sobie także trochę więcej o metrum.
Przedstawiony na filmie utwór Chopina pochodzi z:
musescore.com/...
Jeśli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzu lub na naszej facebookowej grupie:
/ 453364782266759
Wszystkie materiały do tego kursu (i znacznie więcej) można pobrać ze strony:
www.rafalpiwow...
Sprawdź także inne moje darmowe kursy! :)
Trzymajcie się, hej!
#metrum #taktowanie #wartościnut

Опубликовано:

 

15 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 22   
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 3 года назад
Dzięki za obejrzenie tego filmu! Jeśli chcesz więcej tego typu treści to zasubskrybuj mój kanał! Możesz to zrobić klikając w poniższy link! Dzięki! ru-vid.com/show-UCnAlrIrGsk7ys4uSzVrC4gA Zostań Patronem, abym mógł szybciej rozwijać kanał i poprawiać jakość filmów: patronite.pl/rafalpiwowarczuk Trzymaj się, cześć! ;)
@soyafox
@soyafox 4 года назад
Jestem pod wrażeniem, kolejny filmik który obejrzałam z zainteresowaniem i naprawdę ta wiedza do mnie dociera. Bardzo imponuje mi tak poukładana wiedza merytoryczna! Jestem 100% laikiem i to początkującym. 30lat, zero doświadczenia z muzyką, nutami. Dużo zrozumiałam i z pewnością wrócę do tych materiałów. Dziękuję za słowa "ale spokojnie" w trakcie filmików, bo rzeczywiście, widząc różne "dziwne" formacje nutowe, taka osoba jak ja może czuć się zaniepokojona 😊 Życzę sukcesu w tworzeniu kanału!
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 4 года назад
Super! Niesamowicie się cieszę, że się podoba! :) Dziękuję za miłe słowa, bo miałem duszę na ramieniu robiąc ten kurs. Bałem się, że nie będzie to zrozumiałe, może za dużo tego wszystkiego i tak dalej. Jeśli pojawią się jakieś uwagi, mogłem coś zrobić inaczej lub lepiej to proszę o informację, bo chcę robić coraz lepsze i bardziej przydatne materiały. Dziękuję i pozdrawiam. :)
@michaosipiuk4534
@michaosipiuk4534 4 года назад
Świetne materiały, dziwi mnie dlaczego masz tak mało wyświetleń :) Od dawna miałem się wziąć za nuty, ale zawsze szybko mnie to nudziło i odpadałem po chwili. Ta forma, podzielenie lekcji na tematyczne filmiki sprawdza się świetnie i zamiast się męczyć tą całą teorią, uczeń jest ciekawy co będzie w następnej lekcji :)
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 4 года назад
Bardzo dziękuję za ten komentarz! :) Te słowa wiele dla mnie znaczą. Jeśli chodzi o ilość wyświetleń to póki co nie reklamuję kanału. Cały ruch póki co opiera się jedynie na wyszukiwarce i ewentualnych poleceniach. :) Cieszę się, że taka forma lekcji jest odpowiednia. Nawet dzisiaj się zastanawiałem czy nie za bardzo to porozdzielałem. W przyszłości i tak planuję powtórzyć ten kurs raz jeszcze bo w tym wyszło kilka niedociągnięć, więc chętnie posłucham co warto poprawić. Ale to jak czas pozwoli. :) Jeszcze raz dziękuję za miłe słowa i życzę miłej nauki! Jak coś będzie niejasne to służę pomocą. :)
@danutawosik2988
@danutawosik2988 3 года назад
Dziekuje za wytłumaczenie...
@GlaniastyD
@GlaniastyD 4 года назад
Dziękuję za wytłumaczenie. Teraz już wiem dokładniej co to metrum. Twoje umiejętności Beatbox'owe szczególnie kick dałoby się nawet wykorzystać jako beat w jakimś utworze i niektórzy by się nie zorientowali, że to nie jest z jakiegoś Drumpada.
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 4 года назад
Cieszę się, że materiał pomógł. Kick mam dobry? Dzięki! Czyli niepotrzebnie szukałem kiedyś loopów perkusyjnych skoro mam takie ukryte umiejętności... :)
@_mayor1599
@_mayor1599 2 года назад
Mam takie pytanie czy zawsze trzeba liczyć takty podczas gry z nut? (w sensie chodzi o to: raz i dwa i trzy i cztery i) czy można grać na "czuja", na wyczucie? Bo ogólnie uczę się właśnie czytać nut i zawsze to liczenie taktów mnie rozprasza i przez to zapominam jaki dźwięk znajduje się na danej linii albo świadomie uderzam w inny dźwięk niż ten który jest napisany. Jeśli nie liczę taktów to nie mam takiego problemu gram w miarę płynnie jakieś proste melodie.
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 2 года назад
Hej! Takt to malutki fragment, który jest oddzielany kreską taktową. :) Nazwa "taktowanie" może tutaj mylić. :) Ściągnij sobie metronom na telefon albo zakup taki zwykły do postawienia przy instrumencie. Dzięki temu nie będziesz musiał skupiać się na liczeniu, ale będziesz musiał słuchać metronomu i jego "cykania". :) Może chcesz grać za trudne rzeczy i idziesz z materiałem za szybko? :) Granie na czuja jest spoko. W końcu o to chodzi w grze, aby nie trzeba było liczyć wszystkiego dokładnie. Najważniejsze jest, aby grać równo i poprawnie. Spróbuj z apką metronomu na początek. Będzie Ci dziwnie na samym początku, ale z czasem docenisz to ustrojstwo. :) Pozdrawiam!
@_mayor1599
@_mayor1599 2 года назад
@@RafalPiwowarczuk Dobrze, spróbuję. Dziękuje za odpowiedź i również pozdrawiam!
@wiesawskora5309
@wiesawskora5309 3 года назад
Moje pytanie wiąże się z forma nazewnictwa, otóż spotykamy się z zapisem z krajów latynoam.. ale i Hiszpanii skal, zgodnie z tradycyjnym zapisem gamy do.,re mi itd, tyczy to nie tylko zapisu nut, ale również akordów, gdzie np sol minor, to G,, my sobie utrudniamy wprowadzając alfabetyczne nazewnictwo, a przecież taki geniusz gitary jklasyczej jak Segovia do swoich uczniów zwraxcall się, :panie kolego, nie dociasnales pan re, a sol przeciągnałes , mógłby Pan się odnieść do tego tematu, moja przygoda z muzyka powrocila po wielu latach, i powiem ze ten prostrzy spsob bardziej do mnie przemawia
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 3 года назад
Proszę śmiało mówić do mnie po imieniu - Rafał jestem. :) Bardzo dobre pytanie. :) Podobna sprawa ma się np. z alfabetem lub językiem. Nasz alfabet i pismo oparte jest na łacinie, z kolei wschód korzysta z cyrylicy. Nie byłoby łatwiej gdyby wszyscy korzystali z jednego rodzaju pisma? :) U nas "do, re, mi..." stosujemy podczas nauki dzieci. Natomiast normalnie stosuje się zapis c, d, e, f, g, a, h, c. Taki ciąg dźwięków spotkamy, jeśli dobrze pamiętam, również w Niemczech i innych sąsiednich państwach. Natomiast według angielskiej konwencji ciąg ten wygląda: c, d, e, f, g, a, b, c. Zatem zmieniają nasze "h" na "b", korzystając z ciągu alfabetycznego a, b, c, d, e, f, g. Wiem też, że niektóre kraje stosują "ruchome" do, re, mi itd. Chodzi o to, że "do" stosuje się do pierwszego dźwięku (stopnia) w danej skali. Czyli np. jeśli jesteśmy w C-dur, to wszystko wygląda normalnie. Jeśli jednak zmienimy tonację na przykładowo a-moll, to "do" będzie dźwięk a, "re" będzie jako dźwięk h, "mi" to c i tak dalej. Jeśli chodzi o nazewnictwo to kwestia przyzwyczajenia. Ja stosowałem nazewnictwo literowe gdy grałem na pianinie, dyktowałem jakieś dźwięki itd, natomiast podczas śpiewania z solfeża używałem właśnie do, re, mi. Polecam jednak przestawienie się na nazwy literowe, ponieważ ten system jest bardziej precyzyjny (zwłaszcza w kwestii krzyżyków czy bemoli), ponieważ nie spotkałem się w praktyce z nazywaniem dźwięków podwyższonych inaczej niż po prostu "re" zamiast literowego "dis", "fa" zamiast "fis" i tak dalej.
@wiesawskora5309
@wiesawskora5309 3 года назад
@@RafalPiwowarczuk dziekuję ci za odpowiedz, rozumiem ,że to jest kwestia wyboru a nie jakiś standard , jednak jest u nich po re krzyzyk podbnie z bemolami, ale to nie istotne , trzymaj się cielpło o
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 3 года назад
@@wiesawskora5309 Raczej kwestia wyboru, aczkolwiek popularniejsze jest właśnie stosowanie nazw literowych wśród bardziej zaawansowanych muzyków. "Do, re, mi" kojarzy się właśnie z solfeżem i nauką dzieci. Dziękuję i pozdrawiam!
@wiesawskora5309
@wiesawskora5309 3 года назад
@@RafalPiwowarczuk przedstawiam link , trzeba go skopiować na ścieżke adesowa YT jest zapis koła kwintowego w formie tabeli, wszystkie tonacje z zapisem tradycyjnej skali ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Gm5rhXCpQ04.html
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 3 года назад
@@wiesawskora5309 Dziękuję za ciekawy materiał. W wolnej chwili się temu lepiej przyjrzę, aczkolwiek na pierwszy rzut oka zwykłe, literowe koło kwintowe wydaje się bardziej czytelne, ale nie skreślam jeszcze sposobu. Muszę po prostu poświęcić mu więcej czasu i zobaczymy co z tego wyciągnę. Chętnie pooglądam inne tego typu ciekawostki, więc jeśli jeszcze się coś znajdzie to proszę podesłać. Dziękuję i pozdrawiam!
@kingajaszkul1193
@kingajaszkul1193 3 года назад
prosze zagrac jak uzywac pauzy jak grać i liczyć te 1i 2i 3i
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 3 года назад
Gdy mamy pauzy to nic nie gramy. Po prostu podnosimy rękę (palce) i tyle. A jeśli chodzi o liczenie i granie to później w kursie gry na kanale więcej się wyjaśni. :)
@paoloaripoli9797
@paoloaripoli9797 3 года назад
@@RafalPiwowarczuk czy ja moge prosic o wytlumaczenie jak krowie na rowie kiedy liczymy na 1i2i a kiedy 1,2,3 np w metrum 3/4 czy 4/4. bede wdzieczna
@RafalPiwowarczuk
@RafalPiwowarczuk 3 года назад
@@paoloaripoli9797 Właśnie jutro planowałem nagrać i udostępnić taki odcinek. :D Zatem jutro postaram się to wytłumaczyć. :)
@paoloaripoli9797
@paoloaripoli9797 3 года назад
@@RafalPiwowarczuk dzieki wielkie czekam z niecierpliwoscia.
Далее
Czym jest Rytm i Metrum w Muzyce?
13:54
Просмотров 36 тыс.
小丑调戏黑天使的后果#short #angel #clown
00:16
Metrum
6:30
Просмотров 16 тыс.
WIELKIE STARCIE | Jakie to metrum? | CHALLENGE
14:16
Просмотров 17 тыс.
WARTOŚCI RYTMICZNE NUT
4:44
Просмотров 29 тыс.