Тёмный

#647 

Słomek_mówi
Подписаться 89 тыс.
Просмотров 15 тыс.
50% 1

Siemanko :D
Wprawdzie od końcówki września gdzie miało miejsce szkolenie o rolnictwie regeneracyjnym na którym miałem okazje gościć dzięki BNP Paribas, organizacji Terra Nostra oraz Top Farms Wielkopolska minęło już trochę czasu, dopiero dziś zapraszam na małe podsumowanie ze szkolenia.
Kilka głównych najważniejszych punktów szkolenia:
1. Nasza gleba jest naszym skarbem i warsztatem pracy. Przez wiele lat intensywnej uprawy w wielu miejscach w Polsce jest ona wyjałowiona i nie przynosi odpowiednich plonów
2. W związku z tym o glebę należy zadbać, zregenerować, w celu poprawy bilansu nie tylko NPK ale innych składników oraz przywrócić życie biologiczne
3. Rolnictwo regeneratywne jest najprostszą formą aby wykonać proces regeneracji gleby.
4. Podstawą jest cykliczne próbkowanie gleby, nie tylko w zakresie właściwości fizyko-chemicznych, ale również materii organicznej, a najlepiej życia biologicznego. Dodatkowo elementy rolnictwa precyzyjnego, które umożliwią optymalizację zabiegów agrotechnicznych
5. TopFarms wdraża taki system produkcji rolniczej od 10 lat. Efekty zmniejszone koszty produkcji np. nawozów mineralnych o 10%, środków ochrony roślin w niektórych przypadkach o 90%, ale też mniejsze zużycie paliwa i amortyzacja sprzętu bo gleba jest łatwiejsza w uprawie. Dodatkowo wyższe o 5% plony, a jednocześnie ich wyższa jakość np. wyższa zawartość cukru w burakach.
6. Czy to jest trudne? Wcale nie. Część praktyk już na pewno stosujecie płodozmian, poplony, międzyplony, pozostawianie resztek pożniwnych czy strip-till czy uprawa bezpłużna. Trzeba je tylko odpowiednio dobrać do profilu naszego gospodarstwa.
7. TopFarms daje przykład ale też już są następni. Fundacja Terra Nostra wdraża Kodeks 5C, który jest standardem certyfikacji rolnictwa regeneratywnego czyli biologizacji rolnictwa. Pomagają oni przystosować gospodarstwo do przejścia na model regeneratywny, a jeśli jest wola rolnika to również do certyfikatu.
8. To wszystko wiąże się ze zmniejszeniem wpływu naszej produkcji na środowisko naturalne bo znacząco zmniejszamy emisyjność gazów cieplarnianych, a nawet tak uprawiana ziemia potrafi magazynować dwutlenek węgla z atmosfery, co w niedalekiej przyszłości może przełożyć się na dodatkową kasę poprzez sprzedaż kredytów węglowych. Kredyt węglowy to ile 1 ha naszego pola wychwycił co2 z atmosfery. Już teraz duże firmy szukają takich kredytów, żeby je zakupić do rolników.
9. Tak samo Bank BNP Paribas na swojej platformie Agronomist umieszcza wiele materiałów dotyczących korzyści z przejścia na rolnictwo regeneratywne. W maju tego roku uruchomione zostało dostępne bez opłat narzędzie RegAgri Explorer. Jest to pierwsze w Europie narzędzie, która pozwala oszacować potencjał do wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery w okresie do 2050. Jest to pierwszy krok aby przejść na system rolnictwa regeneratywnego.

Опубликовано:

 

15 ноя 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 46   
@DamianKrecisz
@DamianKrecisz Год назад
Ziemia się odpłaci jeśli się o nią dbać 😃
@zbigniewfedyniak5517
@zbigniewfedyniak5517 Год назад
Bardzo ciekawy film słomek warto posłuchać pozdrawiam wszystkich serdecznie i wszystkich widzów 😏😏😏
@knopers3054
@knopers3054 Год назад
Jaka mieszanka poplonowa została tam wysiana ? Pod jaką roślinę następczą ? W jaki sposób poplon zostanie zniszczony i kiedy ?
@chiro7464
@chiro7464 Год назад
jakie dawki wysiewałeś i czym? Rozsiewaczem?
@sprawne15
@sprawne15 Год назад
Dobrze posłuchać, ze ktoś podobnie myśli 😉
@sprawne15
@sprawne15 Год назад
@@marcin20pln Dobrze to wiem , lecz prawda jest taka , że trzeba zadbać o ziemie , dla naszych dzieci .
@sprawne15
@sprawne15 Год назад
@@marcin20pln Prawda , orka jest wygodna bo ładnie wszystko zakrywa i ma wiele zalet , lecz bardziej degraduje ziemie . Sam ja stosuje na ok 70% powierzchni bo nie mam siewnika talerzowego 😉
@sprawne15
@sprawne15 Год назад
@@marcin20pln U nas mało tego ST , wiekszość ciąga plugi . Sa pola u nas górzyste , i możliwe ,że ST mogły się sprawdzić
@dawidg.9270
@dawidg.9270 Год назад
@@marcin20pln nie trzeba browaru kupować by napić się piwa. usługę ST też można nająć.
@dawidg.9270
@dawidg.9270 Год назад
@@marcin20pln Chyba że tak. To może no-till? mocy zbytnio nie trzeba, ziemia też podziękuje za to.
@alipinski01
@alipinski01 Год назад
Jaki poplon taki gospodarz. Gratuluję.
@michagawe4349
@michagawe4349 Год назад
To przy uprawie bezorkowej dżdżownice się nie niszczą? Na ciężkich glebach madach rzecznych i iłach też zalecają uprawę bezorkowa?
@zbigniewz7464
@zbigniewz7464 Год назад
Najlepszą uprawą jest brak uprawy - patrz lasy, łąki naturalne oraz ziemia pod stertami słomy, liści, drewna . Każda uprawa to gwałt na naturze, siew bezpośredni jest najlepszym rozwiązaniem ekonomicznym i przyrodniczym .
@ukaszsiejk5321
@ukaszsiejk5321 Год назад
Spróbuj na jednej działce nie orać kilka lat i zobaczysz różnicę. Zagospodaruj resztki pożniwnej ułóż odpowiedni płodozmian i kiedy jest możliwość siej popeliny. Efekty mogą zaskoczyć. Ładnie uprawniona gleba bez resztek pożniwnych, grudek cieszy oko rolnika. Rośliny tego nie potrzebują, mamy siewniki talerzowe które radzą sobie w takich warunkach. Nie widzę sensu orać na sile mokrej gleby która traci swoją strukturę.
@glebatozycie8785
@glebatozycie8785 Год назад
@@ukaszsiejk5321 jeśli orka byłaby taka zła to nie powinienem zbierać w Wielkopolsce (okolice Wągrowca) bardzo dobrych plonów wszystkich gatunków roślin mimo częstych susz, o ziemię dbał mój dziad, mój ojciec i teraz dbam i ja, mam tyle samo pożytecznych organizmów co w strip tillu- chociażby dżdżownic, mogę każdemu udostępnić jak np rośnie międzyplon pod kukurydzę zasiany w czysta glebę (zaorana) i jaki jest jego stan i ile roślin tam rośnie i przede wszystkim jak sobie rosną, omawiana szeroko pojętą podeszwa płużna u mnie np nie istnieje i tyczy się to 5 jak i 3 klasy ziemi gdyż takie posiadam. Myślę że wielu nie podchodzi do orki z tą myślą aby ,,było tylko czysto " 🙂
@dawidg.9270
@dawidg.9270 Год назад
@@glebatozycie8785 Orka "zabija" powiązania mikoryzowe w glebie. Zresztą każde ruszenie gleby temu nie sprzyja. Ile masz dżdżownic na stopie kwadratowej? Wszystko zależy od ilości próchnicy, jak ktoś ma średnią krajową i nic nie robi by podnieść to nie powinien narzekać. I pytanie podstawowe jakie to są "dobre plony"?
@Antek.kk1334
@Antek.kk1334 Год назад
@@dawidg.9270 wedle tego to ziemia nie powinna już nic rodzic ponieważ setki lat jest orana 😂
@rafap4390
@rafap4390 Год назад
Co to za mieszanka poplonowa?
@gospodarstworolnegoinski4054
Pytanie brzmi czy słomek przystąpi do programu węglowego?
@rafalnowak3714
@rafalnowak3714 Год назад
Michale z całym szacunkiem uprawa bez orkowa gdzieś tam się sprawdza lecz nie u mnie. Mogę pokazać pole u sąsiada bez orka a moje uprawy.Bez orka się chowa. Pozdrawiam z Borów Tucholskich ✋
@janekbender7048
@janekbender7048 Год назад
Slomek ;)
@pawepielak5413
@pawepielak5413 Год назад
Wystarczy posłuchać naszych dziadków robili to już dawno temu
@krzysztofrybarczyk6822
@krzysztofrybarczyk6822 Год назад
Dokładnie ! My teraz sobie przypominamy , jak nawozy po 4tyś. plus !🚜👍 Pozdrawiam
@kolbi4370
@kolbi4370 Год назад
Jakby ktoś chciał to sprzedam grykę z facelia oraz Lubin z wyką, na poplon lux😅
@mateusz_j
@mateusz_j Год назад
Top farms, jak dobrze że dbacie o polską ziemię, rząd może wam ją przekazać na stałe. 🤣 Jestem ich sąsiadem i poplony robią nie lepsze jak przeciętny gospodarz, w tym roku o dziwo mają ich bardzo dużo i bardzo wyrośnięte, może pod taką reklamę i argumenty jak to oni nie dbają o glebę. Ps. sępem nie patrzę na nich tylko realnej wyceny czynszu dzierżawnego oczekuję wolny rynek i kwoty jak w obrocie prywatnym powinny wszystkich obowiązywać.
@dawidg.9270
@dawidg.9270 Год назад
Taka regeneratywna że mieli poorane na zimę.
@marcinzaton4963
@marcinzaton4963 Год назад
Jak z procentem węgla jest u Ciebie ?
@slomekmowi
@slomekmowi Год назад
0,9-2,5 😀
@kamiljanda2280
@kamiljanda2280 Год назад
Moim zdaniem jednym z najlepszych sposobów regenerujących glebę to ugorowanie. (ZARAZ BEDZIE BÓL DUPY) Chodzi mi o celowe ugorowanie przez przykładowo 1 rok na polu. Chodzi mi o to aby w jednym roku nie zbierać plonu. Posiać na jesieni poplon zimujący. Na wiosnę posiać coś innego jakąś odpowiednią mieszankę aby można było ją zmulczować aby potem mogło odrosnąć jeszcze raz do następnej zimy. Rotacja kilku roślin bobowate, rośliny z palowym systemem korzeniowym i rośliny z określonymi cechami (facelia odblokowuje zablokowany potas) itp. Tak nikt nie robi bo się nie opłaca i sam pewnie tak nie zrobię. Unia wymyśliła łąki kwietne ale tam nie można ani kosić kiedy się chce ani nawozić itp wiec głupota.
@dudek890
@dudek890 Год назад
Ja tak robię pod porzeczki. Po kasacji plantacji poplon, obornik i orka. W następnym roku 2 poplony i sadzenie porzeczki na jesieni
@aleksanderzych6825
@aleksanderzych6825 Год назад
O tym samym pomyślałem.Ziemia powinna tak samo odpocząć jak człowiek.
@ukaszsiejk5321
@ukaszsiejk5321 Год назад
Wystarczy poplon na zimę i następna roślina normalnie uprawiam. Stosując płodozmian lub odpowiednio dobierając rośliny.Widzę po sąsiadach od których przez 20 lat kupowałem słomę że gospodarka rabunkowa jest nieopłacalna. Ja miałem nadprodukcje obornika który stosowałem na swoich polach a oni pieniądze które nie zostały przeznaczone na wapno lub poplony. Efekt jest taki ja ograniczam nawożenie uzyskując bardzo dobre plony, oni zwiększają nawożenie uzyskują mniejsze plony. W suchych latach te rozbieżności są jeszcze większe.
@kamiljanda2280
@kamiljanda2280 Год назад
@@ukaszsiejk5321 Oczywiście ale bez nadwyżki obornika jak to uzyskać? Znajomy mi kiedyś mówił że ma znajomego ukraińca. Pyta się go ile ty masz pola i ile siejesz. On na to tyle ile dam rade, raz 600 raz 900. Jak nie obsiał wszystkiego to ugorem stało rok i potem zmieniał działki
@dawidg.9270
@dawidg.9270 Год назад
@@kamiljanda2280 Przy odpowiednim płodozmianie z międzyplonami nie trzeba ugorować. Oczywiście żeby utrzymać życie w glebie trzeba je "dokarmiać", część życia tworzy symbiozę z roślinami poprzez korzenie i wymianę substancji między sobą, znów dżdżownice muszą mieć materię do przetworzenia, czy to międzyplon, czy słomę.
@Dziadek3560
@Dziadek3560 Год назад
Przecież już dawno o tym wiadomo piszą o tym w kalendarzu rolniczym z 1933 roku Natomiast na jednym forum piszą już o tym osoby od 15 lat i napisano na ten temat prawie 100 stron Coś mi się wydaje ze wywarzacie drzwi a brana jest już otwarta [ Np, czy talerzówką da się zastąpić orkę ] Dobrze jednak ze ten temat został poruszony ]] Pozdrawiam
@farmerito
@farmerito Год назад
sianie poplonu i mówienie że jest to rolnictwo regeneracyjne nijak ma się do terminu
@tomaszektomaszek2146
@tomaszektomaszek2146 Год назад
Chyba regeneratywne?!
@kanalia5192
@kanalia5192 Год назад
Bla bla bla bla
@sebastianjedynak1669
@sebastianjedynak1669 Год назад
filmik ci zarabiscie wyszedł z tej regeneracji zboż słomek
Далее
Я ВЕРНУЛСЯ 🔴 | WICSUR #shorts
00:57
Просмотров 1,1 млн
TUSK ZŁODZIEJU! CZARNEK i JAKUBIAK NIE WYTRZYMALI!
10:33
Białe złoto - Uprawa pietruszki  [Vlog 5]
15:35
Jak w praktyce wygląda rolnictwo regeneracyjne?
8:52
Просмотров 1,2 тыс.
Soil regeneration - Episode 1
22:33
Просмотров 6 тыс.
BIO-logia🌱 Rolnictwo Regeneratywne
6:44
Просмотров 2 тыс.
Я ВЕРНУЛСЯ 🔴 | WICSUR #shorts
00:57
Просмотров 1,1 млн