Тёмный

[#67] Tolerancje kształtu i położenia w prostych słowach. Jak to działa? Kurs SolidWorks. Część 2. 

Inżynier Programista
Подписаться 13 тыс.
Просмотров 25 тыс.
50% 1

Część 2, nieco trudniejsza do wytłumaczenia, ale ze względu na użycie prostych słów, przygotowany materiał chociaż w prostym stopniu powinien nieco pomóc w zrozumieniu jak kontrolować kształt projektowanego elementu, by uniknąć kłopotów montażowych.

Опубликовано:

 

9 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 27   
@biay8766
@biay8766 2 года назад
Żeby każdy nauczyciel tak zajebiście tłumaczył, to świat były lepszy.
@rudiger166
@rudiger166 4 года назад
Dzięki za wrzutę, wiele osób ma z tym problem.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 4 года назад
Zdaję sobie z tego sprawę i postaram się również o tych tematach od czasu do czasu opowiadać. Niestety do omawiania również te tematy nie są proste, a mi zależy na omówieniu ich jak najprościej. Być może będą pojawiać się tutaj problemy na temat tego, w jaki sposób przedstawiłem tolerancję pozycji dla elementu cylindrycznego. Są to bardzo rzadkie zastosowania, kiedy z jakichś przyczyn nie możemy zastosować np. współosiowości. Równie bardzo cienka granica byłaby tu do zastosowania tolerancji współśrodkowości. Ale o tolerancji pozycji będę jeszcze opowiadał. Najczęściej tolerancję pozycji stosuje się w przypadku pokazanym w odcinku nr 55.
@janusz1178
@janusz1178 Год назад
Dzięki serdeczne za pana filmy! Wydaje mi się, że oznaczenie chropowatości według obowiązującej normy należy wpisywać pod daszkiem.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Год назад
Nie tylko się Panu wydaje, ale ma Pan 100 % rację co do sposobu zapisu symbolu. W momencie gdy nagrywałem ten materiał, nie operowałem jeszcze aktualną normą ISO 1302, chociaż już dość długi czas upłynął od momentu jej wydania. Także nanosząc na rysunku konstrukcyjnym oznaczenie struktury geometrycznej powierzchni powinniśmy skorzystać nie tylko z obowiązującego sposobu przedstawienia symbolu, ale również precyzyjnie określić rodzaj "miary" chropowatości: Ra, Rz itd. Nie w każdym kraju Ra jest domyślnym oznaczeniem. Dziękuję za odzew w tej sprawie i pozdrawiam.
@piotruxd3412
@piotruxd3412 4 года назад
jak najbardziej takie materiały są przydatne i ciekawe :)
@rafs9626
@rafs9626 Год назад
Ja zawsze chciałem nauczyć się mechaniki i właśnie to robię z tym kanałem. Jednak dochodzę do wniosku, że Świat jest mocno dziwny, ponieważ tak wspaniały kanał ma tylko 9,5 tyś subskrypcji a koleś na inny kanale, który zakłada przypadkowym osobom wiadro na głowę w supermarkecie ma 5 razy tyle widzów 🤔 Pomagajmy prawdziwym twórcom 🙂
@wwmajor
@wwmajor 4 года назад
Jak uczyłem się SW i AI z 10 lat temu to mi się wydawało że najtrudniejsze jest zamodelowanie skomplikowanego obiektu. Teraz wiem że najtrudniejsze jest przygotowanie rysunków bo to umie z 10% użytkowników. Strzelam łapki pod każdym filmem bo to materiały pierwsza klasa.
@Dziadzio14
@Dziadzio14 4 года назад
Bardzo przydatny materiał. Chętnie obejrzę "oznaczenie tolerancji zależnych kształtu i położenia".
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 4 года назад
Wielkie dzięki. Myślę, że po zakończeniu serii z korkociągiem, ugryzę znów temat tolerancji wymiarowych.
@michasowa9952
@michasowa9952 3 месяца назад
super film
@marekchudy8893
@marekchudy8893 3 года назад
Dziękuję i pozdrawiam
@polmdf
@polmdf 4 года назад
Super wyjaśnione 💪
@bombaWypierdoli
@bombaWypierdoli 5 месяцев назад
Film super jak zresztą każdy. Jako wykonawca, nie inżynier, technolog czy konstruktor muszę podpytać bo jedna rzecz nie daje mi spokoju. Jeśli na rysunku będzie naniesiona tolerancja bicia promieniowego (załóżmy 0.025) ale nie będzie określone miejsce pomiaru i ja po obróbce punkt pomiaru przyjmę w połowie bazy odniesienia a zmierzony wynik 0.025 zakwalifikuje jako prawidłowy- w polu tolerancji to co w sytuacji gdy odbiorca detalu zmierzy bicije promieniowe na końcu powierzchni i zaobserwuje 0.03 co w jego opinii będzie po za zakresem tolerancji i odrzuci sztukę jako wadliwa. Kto będzie miał rację? Bo tak na logikę, to nanoszenie tolerancji bicia promieniowego bez podania punktu pomiaru nie ma sensu, bo aby uniknąć sytuacji którą opisałem w każdym punkcie pomiaru wynik musi być poniżej- bądź równy 0.025 a wtedy można by równie dobrze nanieść tolerancję bicia promieniowego całkowitego. 😊
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 5 месяцев назад
Dziękuję. Pytanie i zaraz problem jest często spotykany. W związku z tym, że temat trochę rzeka, proponuję podyskutować o tym problemie w indywidualnej rozmowie, np. zdalnej za pomocą jakiegoś komunikatora. Na tyle ile moja wiedza pozwoli, postaram się naprowadzić jak sobie w takich sytuacjach radzić. W razie zainteresowania, proszę odezwać się na mojego maila (dostępny w informacjach o niniejszym kanale albo na stronie internetowej kanału).
@bombaWypierdoli
@bombaWypierdoli 5 месяцев назад
@@InzynierProgramista dziękuję za propozycję ale chyba brak mi odwagi 😀
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 5 месяцев назад
Ale ja nie gryzę ;) Na luzie. W razie czego, zapraszam.
@harkunan1
@harkunan1 4 года назад
Odnośnie tolerancji bicia promieniowego i całkowitego, baza za która mocujemy i ta do tolerancji tez zawsze ma jakies bicie, jak to sie ma do calkowitej tolerancji?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 4 года назад
Generalnie wszystkie powierzchnie obrabianego detalu mają jakieś błędy kształtu. I powierzchnie służące za bazę i powierzchnie mierzone obarczone są błędem, zatem te wszystkie błędy są sumowane na ostateczny wynik, który widzimi na przyrządzie pomiarowym. Kwestia później tego, czy mierzony parametr zmieścił się w tej tolerancji, czy nie. Jeśli tak, to już nie ma znaczenia gdzie i jaki jest błąd. Jeśli nie udaje się utrzymać tolerancji, wówczas sprawdza się np. inny sposób zamocowania detalu, inną kolejność operacji, inne parametry skrawania w przypadku obróbki wiórowej i weryfikuje się, czy poczynione zmiany wpłynęły pozytywnie na produkcję.
@kammo3194
@kammo3194 3 года назад
Nie rozumiem trochę funkcji tej dodatkowej bazy "B" na przykładnie. Jak to bicie promieniowe odnosi się do tej bazy albo jak zmierzyć bicie w odniesieniu do takiej bazy ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 3 года назад
Już wyjaśniam. Generalnie ten przypadek jest dość kliniczny, tzn. wymaganie takie spotkamy ale w detalu o ważniejszym przeznaczeniu niż przykład zaprezentowany. Bardziej zasadne byłoby np. zastosowanie takiego pomiaru dla wału łożyskowanego z użyciem łożyska poprzecznego i wzdłużnego na powierzchniach montażowych łożysk. Bazy traktujemy jako wiązania odbierające stopnie swobody w trakcie pomiaru. Pierwsza baza, A, określona jest na powierzchni walcowej, konkretnie chodzi nam o gwint. Gwint - wiadomo ma pewny luz (niech będzie, że klasa 6g), a np., z jakichś względów konstrukcyjnych nie chcemy aby wpływał na pomiar i jednocześnie chcemy sprawdzić warunek przy dokręconym elemencie do oporu. W takiej sytuacji ustawiam bazę B na oznaczonej powierzchni. Odzwierciedleniem tej sytuacji będzie sprawdzian w postaci przyrządu, który będzie posiadał otwór z gwintem i powierzchnią oporową sprzężoną z czujnikiem. W ten sposób zamocowany detal sprawdzany by był na bicie. Warto zwrócić na oznaczenie baz, jako bazy wspólnej. Oznacza to, że otrzymujemy układ, w którym elementy kojarzone są równocześnie więzami kierunku i położenia otrzymując układ bazy jako prostą skojarzoną z osią walca oraz punktu przecięcia płaszczyzny oporu z osią walca gwintowanego.
@kammo3194
@kammo3194 3 года назад
@@InzynierProgramista Jeśli dobrze zrozumiałem: tuleja w momencie dokręcania (dobicia do bazy A) musi również zachować tolerancję bicia promieniowego ?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 3 года назад
@@kammo3194 No trochę nie w ten sposób - dobicia do bazy B. Ale proszę na to spojrzeć trochę w inny sposób. Zarówno wykonanie cechy walca z gwintem, powierzchni czołowej, na której oznaczono bazę B jak i powierzchni cylindrycznej do której odnosi się pomiar bicia niesie ze sobą jakieś błędy wykonania. Suma błędów wykonania cechy walcowej z gwintem (baza A), powierzchni czołowej (baza B) oraz powierzchni cylindrycznej w trakcie sprawdzania bicia nie może przekroczyć wartości podanej w ramce.
@kammo3194
@kammo3194 3 года назад
@@InzynierProgramista Oczywiście pomyłka - chodziło mi o bazę B :). Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi, już mi to rozjaśniło sytuację. Bardzo przydatny kanał! Pozdrawiam.
@Jasiu80k
@Jasiu80k 3 года назад
Raczej jest błąd bo jak wymiar średnicy mam w zero czyli 40 plus bicie na maxa 0,03 to przekraczam średnice tolerancji
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 3 года назад
Dzięki za zgłoszenie. Sprawdzę w wolnej chwili czy nabroiłem.
@baron95893
@baron95893 2 года назад
Wtedy klient może oznaczyć tolerancje średnicy jako Kluczową, co często się zdarza w automotive jeśli zakład ma wprowadzony ISO 9001.
Далее
лучшая покупка в моей жизни
00:41