Тёмный

A jövő űrkutatása - Bihari Gábor | Spacejunkie élő beszélgetés 26. adás 

Spacejunkie Űrutazás
Подписаться 33 тыс.
Просмотров 14 тыс.
50% 1

A Spacejunkie élő beszélgetés című műsorunk 14., 16. és 20. adásai őrületesen sok embert érdekeltek, ami fantasztikus!! Köszönjük Bihari Gábor és a Spacejunkie csapat nevében is 🙏
Aki esetlen nem látta ezeket az adásokat:
Holdbázis - 14. adás 👉 • Holdbázis tervek - Bih...
Marsbázis - 16. adás 👉 • Marsbázis tervek - Bih...
Hold/Marsbázis kérdések - 20. adás 👉 • Hold/Marsbázis kérdése...
A 4. közös adásunkban Gáborral kicsit szabadjára engedjük a fantáziánkat és megpróbáljuk elképzelni, mit tartogat az emberiség számára a következő 50 év űrkutatás és űrutazás szempontjából. Kérünk mindenkit, hogy a műsorban elhangzottakat nem vegyétek készpénznek, nem a jövőt szeretnénk megjósolni. Helyette inkább a célunk az lenne, hogy a jelenben zajló tendenciák alapján elképzeljük, milyen irányba tarthat majd a technológia fejlődés, milyen kihívásokat tartogatnak az ambíciózus kolonizációs tervek, hogyan leszünk képesek élni, létezni az űrben, esetleg egy másik égitesten.
Tartsatok velünk és kérdezzetek az élő adás során vagy utólag kommentben!
Ha tetszik, amit csinálunk, az alábbi módon tudjátok támogatni a munkánkat
Direkt támogatásra van már lehetőség (nincs köztes fél, a támogatásotok szinte levonásmentesen jut el hozzánk) ►
spacejunkie.hu/tamogatas
Ha tetszik, amit csinálunk, a Patreon-on tudtok minket támogatni ►
/ spacejunkie
Spacejunkie webshop ► spacejunkie.store/collections...
Csatlakozz az Űrhajózás-Űrhajók Facebook csoporthoz ►
/ urkutatas
Csatlakozz a Discord szerverünkhöz, ahol Magyarország legnagyobb űrközössége vár►
/ discord
Kövess minket az alábbi oldalakon ►
Honlap: spacejunkie.hu/
Facebook: / spacejunkie.hu
Twitter: / spacejunkieh
Instagram: / spacejunkie.hu
Space Station Guys - angol nyelvű ISS fotózással kapcsolatos weboldal spacestationguys.com/
Spacejunkie elő beszélgetések, Tech-Q, Minimax-Q műsorainkat podcast formátumban is vissza tudjátok hallgatni a következő oldalakon:
Spotify: open.spotify.com/show/11crk0K...
Anchor FM: anchor.fm/spacejunkie
Google Podcast: podcasts.google.com/feed/aHR0...
Ha tetszett a közvetítés, kérlek kövesd a csatornánkat, értesítést az élő videókról pedig a csengőre kattintással kaphatsz (az All vagy Mind opciót válasszátok, ha lehet).

Опубликовано:

 

18 июл 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 76   
@ildikotamasi239
@ildikotamasi239 10 месяцев назад
Maratoni adás, de hát óriási a téma is! Gábor biztos úgy érzi, hogy épp csak karcoltátok a témákat és még legalább ennyit tudna mesélni.😊 Nagyon köszönjük mindnyájatoknak!👍
@lacir.5299
@lacir.5299 10 месяцев назад
Gábor széles látókörű, intelligens ember. Szinte bármilyen témához hozzá tud adni valami olyan infót, ami új, érdekes és/vagy elgondolkodtató. Köszönjük az elhintett tudásmagokat!
@fire1809
@fire1809 10 месяцев назад
A nemzetiségen kívül, ott egy másik ami szerintem jobban széthúz a vallás. Néhány vallás gyökereiben nem tűri a többit. Ezeknek vagy fejlődni kellene vagy megszűnni. Máskülönben örökös széthúzás marad.
@htibora
@htibora 4 месяца назад
Köszi srácok! Profi érdekfeszítő újabb műsor! És tény nem egyben néztem meg! Fel is kell dolgozni! :) De annál több napon keresztűl lekötött, és értelmesebb számomra amind bármely tv műsór! Arról szól ami érdeles érdekel! még sok ilyet! Jará hajrá! De ugye persze hogy jó! Volt sapka!
@darth_mogyi
@darth_mogyi 10 месяцев назад
Ez megint rohadt jó volt, köszi!
@spacejunkieH
@spacejunkieH 10 месяцев назад
Köszönjük Gábor nevében is 🙏 Szabi
@gabororoszi4307
@gabororoszi4307 10 месяцев назад
Köszi srácok,nagyon informális műsor....... én még bírtam volna...
@attilahorvath8780
@attilahorvath8780 10 месяцев назад
Sziasztok. Kicsit megkésve, akkor is darabokban megnézve a videót, jelenleg 3 óra 14 percnél járva, 2 gondolatott kifejtenék. Volt szó a felmelegedésről, 8fokról, meg hogy akkor se volt rossz. Ezzel nem vitatkozok, viszont fontosnak tartanám felhívni a figyelmet arra hogy nem 2-300 év alatt mentek végbe annó 8 fokos felmelegedések. Tehát az élet megmarad, de a fajok száma igencsak megcsappan. És az ember mint okos faj szinte biztosan, de páran belehalnak a változásba. Jelenleg évente több millióan. Ezt fontosnak tartanám hozzátenni, mikor erről beszélünk. A másik dolog a fúziós meghajtás. Jelenleg a kisérleti erőműveknél, úgy tervezik hogy 10-15 évente, fel kell újjítani a reaktor belsejét, mert a neutronsugárzás megváltoztatja, átalakítja az anyagokat. Atomfizikába most nem akarok belemenni, de a lényeg, hogy a neutron sugárzás egy ilyen meghajtású hajtóművet max 15-20 év alatt tönkretenne. Szóval ha csak nem visznek magukkal egy másikhoz rengetek alkotóelemet akkor használhatatlanná válna, emiatt a csillagközi utazást ezzel bár lehetségesnek tartom, de a kevesebb gyorsítási és lassítási idő miatt sokkal lassabnak. Persze a konkrét idővel, és gyorsító erővel, ürhajó méretével nem vagyok tisztában, de pl oda uton ami mondjuk 100 évet biztos nem megy el 1 hajtóművel.... Írás közben eszembejutott még 1 dolog. Az ernyős, az űrhajó előtt robbanó atombombával kapcsolatban. Az említett több km kábellellel nem foglalkozva a bomba robbanására térnék ki és tennék fel pár szerintem problémás dolgot. 1 az űrhajó a robbanás felé megy mindig és sokszor. Emiatt a sogárzó elemekkel találkozna folyamatosan. Ez talán a kissebbik probléma ami még talán nem is akkora probléma, ahogy az se nagy probléma, hogy a hajót hátra tólja a robbanás míg az ernyőt előre és a kötelekre ilyenkor még nagyobb erő hat. De mi a helyzet azokkal az anyagokkal amik az ürhajó előtt annak irányával szemben a bomba maradékából repülnek, ugymond repeszekkel? Ezek ellen is kell egy pajzs, de ezt sehol nem láttam, emiatt gondoltam felvetem a dolgot. Bocs hogy ilyeneket írok, csak érdekel a dolog és már bennem van 1 üveg bor 😅 Ritkán iszom emiatt nagyot üt, Ráadásul mint kommentelő azt írhatok amit akarok 🤣 Egyébbként szuperek a videók, csak így tovább! Dávid Gyulát egyszer meghívnátok és beszélne, az mindent vinne. Probáljátok meg, ha sikerül akkor nem csak 1-1 alkalommal küldök szuperköszit.
@karolycsabesz
@karolycsabesz 10 месяцев назад
Hosies kuzdelem volt mindenkitol, hogy lenyomtatok ezt a maratoni hosszusagu adast! En csak a 3. oraig birtam😅, de vissza fogom nezni az egeszet! Szuperek vagytok!
@PappZsuzsanna27
@PappZsuzsanna27 10 месяцев назад
Megnéztem a kis rövid elejét és a kb 10 perc végét. A többit élőben láttam. Bihari Gábor, Szabi és Dávid köszönöm, hogy ezt összehoztátok! Koroljov kissé kevés figyelmet kapott az előzményekben.
@NagyOliver
@NagyOliver 10 месяцев назад
Több etup-ban de csak sikerült a végére jutni! Szokás szerint baromi jó volt! Köszi Gábor, köszi srácok!
@rezgabor6077
@rezgabor6077 22 дня назад
Köszönöm ezt a 4ó 20p-t , tartalmas, és informatív volt !!! Még sok-sok ilyet szeretnénk !!!! 🙏💚🙏
@spacejunkieH
@spacejunkieH 21 день назад
Igyekszünk még hozni sok hasonló tartalmat! - Dávid
@kavicsfekete1790
@kavicsfekete1790 10 месяцев назад
Már bánom hogy a végén azt a tizenvalahány percet nem vártam ki... Jó volt az egész, köszi!
@szigetipetra5728
@szigetipetra5728 10 месяцев назад
Úgy vártam már, hogy újabb beszélgetés legyen Gáborral vagy Örssel... nagyon szuper lett megint! Én kifejezetten örülök és értékelem, hogy hosszú, szóval ezer köszönet érte nektek is és Gábornak is!! Kár, hogy csak egyszer lehet likeolni az adást..
@tamasleventevarga963
@tamasleventevarga963 10 месяцев назад
Na ezt egyben nem tudom ma bepótolni... de semmiképpen sem hagyom ki! 🙂
@hord911
@hord911 10 месяцев назад
Nagyon jó adás volt köszi!
@richardmate2755
@richardmate2755 Месяц назад
Köszönöm srácok, Szabi Dávid Gábor. Imádtam elejétől a végéig. 😊
@spacejunkieH
@spacejunkieH Месяц назад
Mi köszönjük, hogy megnézted az adást! 😊 Szabi
@czecsaba
@czecsaba 10 месяцев назад
Szép hosszú adás volt, de végig érdekes, Gábor nagyon jó vendég
@spacejunkieH
@spacejunkieH 10 месяцев назад
Igy van, mint lattad en is nagyon elveztem az ujabb adast, mert tonnanyi erdekesseget hallottunk. Koszonjuk Gabornak, hogy ismet megtisztelt minket egy ujabb beszelgetessel. 😊Szabi
@gergelylangmar7139
@gergelylangmar7139 10 месяцев назад
09:00 Az Űrodesszia 2001-ig minden rakéta a V2-re hasonlított a filmekben, képregényekben.
@szorenyimiklos9392
@szorenyimiklos9392 9 месяцев назад
Én most találtam rá erre a videóra, végig is néztem, igaz több részletben. Fantasztikus volt, köszönöm szépen az élményt!
@spacejunkieH
@spacejunkieH 9 месяцев назад
Nagyon nagy orom, hogy ennyire tetszenek a Gaborral keszult adasaink. 🙏 Szabi
@r3ventlov246
@r3ventlov246 10 месяцев назад
Remek műsor lett ez is, köszönet Gábornak és nektek is srácok!
@matyasmato6807
@matyasmato6807 9 месяцев назад
Ismét megáll az idő, mint egy jó regény vagy film esetében; köszönöm szépen ezt a rengeteg ismeretet, gondolatot, inspirációt! Igaza van Szabinak, jó sok a különbség az ilyen hosszabb beszélgetések, előadások esetében, s hogy nincs kapkodás, rohanás, így a néző-hallgató is jobban el tud mélyülni - és igazán gondolkodásmód, látásmód formáló tud lenni. Észrevételeim, javaslataim: 1. filmajánló - nem győztem megállítani és néha visszatekerni, és rákeresni az említett filmekre, van amiket már láttam, ill. az előző beszélgetésekből jövően néztem meg, annak idején mikor a magashegyi hegymászással talákoztam, ugyanígy kincsekre bukkantam, kevésbé népszerűsített filmek s magamtól hogyan találnám meg, mindenképpen ajánlom. 2. szálak, kötelek, fonalak, szövetek - Nagyon élveztem a kötéles dolgokat, én kézimunkázom, lényegében felnevettem azon, hogy a Mars holdjára feltekeredne az a kötél (ha van belőle elég), és akkor az unokámnak majd demonstrálnám, hogy na, így néz ki a Phobos -) . Ezeket a nanoszálas "köteleket" gondolom lehetséges lenne ahhoz hasonlóan erősíteni, ahogy a kötésnél vagy horgolásnál (persze a szövés meg a fonás is "ismert")? Szívesen hallanék többet ezekről, és továbbra is nagyon tetszik ez a kézzelfogható megközelítés, érthető nyelvezet, hogy nem kell ellőtte több előtanulmány számomra, mint a 80-as évek vége 90-es évek legeleje gimnáziumi (ráadásul humán) ismereteim, s a relatív minimális azóta való autodidakta tudásom.. 3. Tudományterületek integrálódása? - Örülök, hogy az élelmiszer önellátás mellett a "terraformálás" és a robotika területén is szóba került a biológia is, én annak idején a mikrobiológiát szerettem meg, mert elképesztett a fontoszintézis, a mitkokondriumok, a sejt egyéb részletei, működése, biokémiai szinteken is (citromsavciklus, ATP (adenozin-trifoszfát) "rendszer" mint energiarendszer, stb.). Bizonyosan hatalmas lehetőségek rejlenek abban, hogy ezek a már ismertek ötvöződnének a fizikai ismertekkel. A régi görögöknél is még a tudós, az nem csak egy területen volt tudós, nem voltak így szétszabdalódva, elválasztódva a dolgok (mindig furcsállom, ha egy humán okos (-nak tűnő) ember azt mondja, jajj, ujjuj, én a számokhoz nem értek, meg ahhoz se, stb. Nagyon bízom benne, hogy talán már el is indult erről a szétszabdalt útról az újra összekapcsolódás iránya. 4. MI (mesterséges intelligencia), filozófikus kérdések - A kreativitás, az inspiráció, amit "nem fog tudni önmegtanulni", azaz a mennyiség biztosan nem vált át minőségbe. A mi Föld bolygónk (Gaia) ettől tér el szerintem minden mástól, szerintem az egész Univerzum lelke itt lakik (most). Iszonyatosan érdekes és gondolatébresztő alapkérdések adódnak, no ezek lehet már túl tágak is tudnak lenni itt (?). Elnézést a regény hosszúságért, én régivágású asszonyság vagyok, erősen inkább férfias jellegű gondolkodással. +1 - Azért is élvezem a Bihari Gábor beszélgetéseket, mert szerintem érthető lehet nőknek is, bár lehet hogy nem ilyen hosszú időben. Nem lehetne valami "összefoglaló" rövidített verziót csinálni, hogy a négy órát végigülő fiúnak segítene, hogy meg tudja osztani a barátnő jelöltjével, vagy nem tudom, de szintén bízom benne, hogy valamiképpen összekötődhetnek a dolgok, és azt nem látom iránynak, hogy akkor a férfiakból nők legyenek a nőkből meg férfiak (mert akkor megint "elszakadnak egymástól). Eszembe jut, már az én idejemben is folyton mondták még a gimiben is, hogy minek nekem ezt meg azt tanulni, mikor eszem ágában sincs azzal foglalkozni. Alapvető műveltség, hogy tudjad értelmezni a nem a te szakterületedhez tartozó történéseket a világban, és még élményt is jelent, ha laikusként tudod követni, valami ilyesmi. S tudjál a csajoddal ezekről (is) beszélni, s aztán fellőni az űrhajót, amiből/-ben a gyermekeitek megfogannak, és a magatok percnyi életén túl "éltek". (Na ez talán kicsit zanzás lett, de talán kibogozható a több összekapcsolódó gondolat. Hogy egy nő egy Hold/Mars bázis tervet a nő szemével nézné meg, és nem úgy értem, hogy az áruházat keresné, vagy a smink készletét, szerintem a nő, de akár a férfi is, "akkor kezdődik", amikor gyermekük lesz. Nem csak úgy jön gépszalagon, hanem amikor együttes szándékuk, s megváltozik a világlátásuk onnantól. Uff, megyek megnézem az egyik filmet. Bocsánat a giga hosszú hozzászólásomért. Aláírás: Kovács Orsolya
@nkulrow3492
@nkulrow3492 10 месяцев назад
Ma reggeltől volt időm végignézni darabokban az egészet. Huhhú éljen a földönkívüli élet. :D :D ( Ami még közben az elején eszembe jutott, hogy Gabihari úr szívesen mesélne órákat a dínókról is. :P ) x)
@tamasleventevarga963
@tamasleventevarga963 10 месяцев назад
Kicsit több részletben tudtam csak megnézni mint szerettem volna, de 5 napig még a gépet sem kapcsoltam ki nehogy valami kimaradjon a megállított videóból! Igazán hatalmas köszönet Bihari Gábornak és nektek is ezért a fantasztikus élményért!
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 10 месяцев назад
"5 napig még a gépet sem kapcsoltam ki nehogy valami kimaradjon a megállított videóból!" Ezt nem értem. Vagy valami poénnak vagy túlzásnak szántad ami rendben van de én úgy gondoltam mintha komolyan írtad volna. Csak kíváncsi vagyok, hogy tényleg ezt történt?
@tamasleventevarga963
@tamasleventevarga963 10 месяцев назад
@@TeslaElonSpaceXFan A munkahelyemen hagytam a laptopot az irodában. Egyszemélyes iroda. Mivel nem akartam csak a háttérben hallgatni így meg-meg állítottam. Sok volt a meló. A böngészőt sem zártam be. Szóval nem poén volt.
@zoltanszalontai2221
@zoltanszalontai2221 10 месяцев назад
Arrol is lehetne egy resz az urkutatas jovojet tekintve, hogy ha megepul a starship, mi mindent valtoztatna meg onmagaban az urkutatasban, tavcsoveket tekintve, starlink, hold, marsbazis, szoval a kozeljovoben.
@lacikeri3102
@lacikeri3102 10 месяцев назад
13:00 Most néztem az Oppenheimer filmet. (nagyon jó film volt, és nagyon jó kontextusba állítja azokat a megkérdőjelezhető tetteket) Ő sem volt hajlandó felvenni a katonai egyenruhát, annak ellenére hogy kapott rangot, mondván hogy ő tudós. Szerintem alapvetően mindketten a hazájukért dolgoztak, hiába járultak hozzá borzalmas dolgokhoz, nem nagyon volt más lehetőségük az ő tudásukkal. Nem is feltétlenül azért mert büntették volna őket, de saját maguknak is hazaárulás lett volna. Braun küldetése alapvetően a Hold és a Mars utazás megvalósítása volt mindig is.
@miklostoth1449
@miklostoth1449 10 месяцев назад
150 - 200 km magasan van az űrtorony. Milyen sebességgel marad azon a pályán (a Föld felszínéhez képest)? Az alja teteje (ha hosszú) között mekkora a különbség, mondjuk 500 m hosszú) függőleges különbség ? Nem állítja ez a különbség vÍzszintes helyzetbe (Földfelszín érintő egyenessel párhuzamosan)? Föld felszínhez képest a Geostacionáris pálya és az űrtoronyhoz képest mennyi a különbség pl. m/sec-ben. Ha jól gondolom, a geost. és az ellensúly vonszolja maga után. Mekkora kötélerő ébred? A nanocsöves kötél ezt is elbírja? A kötél alsó végén a legnagyobb az összesített erő? Az ürliftel ugyanez a helyzet. Érdekelne, hogy van ez ténylegesen.
@zsoltgabor9163
@zsoltgabor9163 10 месяцев назад
Azért, ha ember kapta volna azokat az információkat, hogy 100m után hirtelen 3000m-t mutat a műszer és nem láthat ki és nincs 3 különböző műszer. Bizony az ember is lezuhan.
@jenohathazi920
@jenohathazi920 10 месяцев назад
Köszönöm
@zoltanszalontai2221
@zoltanszalontai2221 10 месяцев назад
Holdon sok a Titan, meg az aluminium, igy titan urhajokat lehetne epiteni ami konnyebb, ezzel fejlettebb urhajokat lehetne epiteni, s akar a space x leszallashoz hasznalt technologiajaval lenne urhajo import is akar.
@antalfeigl6172
@antalfeigl6172 10 месяцев назад
Nagyon köszönöm a részletes bemutatót!😊 Nagyon jó, hogy nem szakítottátok meg. Nem lehetett volna folytatni, ilyen összefüggően.😊 Jöhet máskor is. 😅
@spacejunkieH
@spacejunkieH 10 месяцев назад
Nagy falat egyben, de még több részletben is talán, de Gábor nagyon jó előadó, élvezet hallgatni. Örülünk y hogy neked is tetszett a beszélgetés 🙏 Szabi
@csabatompa188
@csabatompa188 9 месяцев назад
Éjszakás müszakban, repülőt szerelve, tök érdekes volt hallgatni. Majd alkalmilag pótolom a képi világot hozzá, úgyis elég tömény volt, kell az ismétlés... 🙂 Ha kell az Alfa újságok digitalizált változata a vendégnek, akkor jelezzetek vissza és előkotrom neki. Valamikor archiváltam őket, talán teljes a sorozat... 👍
@spacejunkieH
@spacejunkieH 9 месяцев назад
Repulot szerelve? Errol irj picit bovebben, ha lehet, nagyon erdekesen hangzik. Orulunk, ha tetszett az adas, Gabor nagyszeru eloado, elvezet hallgatni. Szabi
@csabatompa188
@csabatompa188 9 месяцев назад
Semmi különös - a gépek nappal repülnek, igy éjjel lehet őket karbantartani, forgalmi körülmények között, amíg állnak pár órát a betonon. Hibajavítás, TMK, rontáslevétel... 🙂 Ez amúgy lehetne stresszes is, de sokat segít, ha megy valami a háttérben, főleg ha egyedül dolgozom. Nekem például előnyös, ha több órás anyagot tolok - nem kell folyton kimosakodni, hogy nyomkodjam a telefont. El nem tudod képzelni, hogy szurkoltam, hogy menjen tovább a beszélgetés egy darabban. Csomó jó gondolat volt! A vendégnek kellemes hangja van, nem beszédhibás és eszes - öröm hallgatni. Nagyon értékelem a csapatotokban, hogy jól tudtok együtt működni. Nem vágtok egymás szavába folyton és nincs szereplési kényszere egyikőtöknek sem. A vendég pedig nem díszlet. 👍
@szalailaszlovid
@szalailaszlovid 9 месяцев назад
1:31:30 hogy számodra 50 éve a mobil telefon elképzelhetetlen volt egy kicsit arány tévesztés. Sokszor elfeledkezünk hogy 21. századnak már igen csak a negyedénél járunk. 50 éve konkrétan 1973 volt. 1983 ban már volt mobil telefon, fejlesztése jóval előbb. Internet hasonlóan.
@torma993
@torma993 10 месяцев назад
@bakipeti76
@bakipeti76 10 месяцев назад
igazándiból
@spacejunkieH
@spacejunkieH 10 месяцев назад
Ez legyen az adas legnagyobb hibaja 😊 Szabi
@lacikeri3102
@lacikeri3102 10 месяцев назад
30:00 Pirx kapitányt én is szerettem gyerekként. Az meg hogy felismertem a citromfacsarót, meg az öngyújtó lángú rakétát, az nem volt gond. Manapság is van hogy felismerek komoly blockbuster filmekben is díszletet 😁
@miklostoth1449
@miklostoth1449 10 месяцев назад
Felfújható űrállomás, Holdbázis stb.. Ha élőlémy is lesz rajta esetleg ember., HOSSZÚ IDEIG kozmikus sugárzás elleni védelem! Ennek kibontását nem érzékeltem.
@zoltanszalontai2221
@zoltanszalontai2221 10 месяцев назад
urallomason nincs sugarzas elleni vedelem, de voltak mar 1 evig is emberek, es tuleltek, epp a magyar sugarzasmerovel merik, melyik ember mennyi sugarzast kap a fenn tartozkodasa alatt, s az alapjan idovel nyugdijazzak, aki veszelyesen tul sokat kapna, ha tobbet van fenn. A hold vagy mars bazison megoldhato a sugarvedelem, a bazisokrol szolo eloadasokban ez a tema is jobban ki van fejtve.
@petkomolnar2107
@petkomolnar2107 10 месяцев назад
Jaaaaj már Szabiiii! Robotemberek meg minden??? Kicsit túltolod a sci-fi-t...(hülyülök csak, sajnos nincs elég mennyiségű jó sci-fi :/ pedig a mai texhnológiával egy full streaming platfornot lehetne elárasztani :) )
@zoltanszalontai2221
@zoltanszalontai2221 10 месяцев назад
Az urliftrol az egyk tech-q adasban volt szo Norbival egyutt errol lehetne egy kozos resz is.
@KissRichard_HU
@KissRichard_HU 9 месяцев назад
A világkormány témakörhöz kapcsolódnék. Cixin Liu, kínai sci-fi író szerint a nemzeti, kultúrális és vallási különbségek segítenek a földi katasztrófák kivédésében. Vele értek egyet.
@spacejunkieH
@spacejunkieH 9 месяцев назад
Ha engem kérdezel, én nem értek ezzel egyet. Ha egy kisbolygó 5 éven múlva ütközik össze velünk, nagy valószínűséggel csak az emberiség teljes, összefogásával, a nemzeti, kúlturális és vallási különbségek áthidalásával lennénk képesek megakadályozni a földi ökoszisztéma, egyben pedig a saját fajunk kihalását. Annyira piciben gondolkozunk jelenleg, képtelenek vagyunk látni a nagyobb képet. Tökéletes film a Ne nézz fel, pontosan reprezentálja az emberi gondolkodás jelenlegi gátjait. Szabi
@mrJety89
@mrJety89 10 месяцев назад
A robotika törvényei ötlete a tizparancsolatból jött.
@tamasfecske4833
@tamasfecske4833 12 дней назад
Nah,végignéztem🙂.A három test probléma cimű soriba volt a "robbanós" hajtómű.Hát.. Arra is jók ezek a beszélgetések,hogy aki jobban elmerülne benne utánaolvasson.Sok érdekes hozzászólás is született.
@spacejunkieH
@spacejunkieH 10 дней назад
Gaborral nagyon sok erdekes beszelgetesunk van a csatornan, vele nagyon sokat fogunk meg elozni szerintem. 😊
@wakumenukudelongo4548
@wakumenukudelongo4548 10 месяцев назад
Én is csak utólag néztem, és Szabi egy megjegyzéséhez tenném hozzá: a fúziós hajtómű nem ugyanaz a műfaj, mint a mindig x évnyi távolságra levő fúziós erőmű. Az utóbbi (nehezen elérhető) célja, hogy jóval több energiát termeljen, mint amennyit fogyaszt, míg az előbbinél csak még elfogadható veszteséggel kellene energiát "termékké", ebben az esetben nagy ISP-jű meghajtássá alakítani. Hálózati áramról működő fúziós berendezések már kereskedelmi forgalomban is vannak, ezeknél a "termék" általában a fúzió során keletkező neutronok. Űrjármű meghajtásnál a probléma "csak" annyi, hogy a jelenleg elérhető minimális veszteségi szint mellett a napelemek energiája nem lenne elég egy praktikusan használható teljesítményű meghajtáshoz, ehhez előbb egy űrjárművön használható energiatermelő fissziós reaktort kellene kifejleszteni.
@spacejunkieH
@spacejunkieH 10 месяцев назад
Köszi szépen, igen igazad lehet, kevertem a szezont a fazonnal 😊Szabi
@peterphobos7851
@peterphobos7851 9 месяцев назад
Nagyon szeretem a Bihari Gáboros műsoraitokat, de pár kiegészítést tennék hozzá, a Ceres 2006 nyara óta törpebolygó. A Marson az egyenlítő közelében a NASA szerint rengeteg víz van, erre a 2022 őszi meteorbecsapódásból az InSight és a keringő egységek segítségével jöttek rá. "A NASA SZERINT A BECSAPÓDÁSI ZÓNA KÖZEL VOLT A BOLYGÓ EGYENLÍTŐJÉHEZ, AHOL MELEGEBB VAN, ÉS AZ ÜTKÖZÉS MIATT EGYÚTTAL RENGETEG VÍZJÉG KERÜLT A FELSZÍNRE." Ha Kecskeméten jártok szeretettel várunk benneteket a Planetáriumban, bármikor :)
@spacejunkieH
@spacejunkieH 9 месяцев назад
Kedves Péter! Köszönjük a kiegészítéseket! Igen a Mars egyenlítőhöz közeli lehetséges vízkészletéről én is olvastam már pár helyen. Ajánlom majd Gábornak és ha ezzel kapcsolatban lesz több információnk, lehet akár egy rövidebb (2 órás 😁) adást is megérne a téma. Esetleg tudsz irányt mutató cikkeket ajánlani ez ügyben? A meghívást pedig megjegyzem, ha valaha arra járok, járunk, nagyon szívesen ellátogatunk. Szabi
@endrekiraly1619
@endrekiraly1619 10 месяцев назад
Több űrszemét keletkezik, mint amennyi megsemmisül?
@MrBarandi
@MrBarandi 9 месяцев назад
Ez nyilvánvaló.
@wakumenukudelongo4548
@wakumenukudelongo4548 10 месяцев назад
A Jupiter holdjaival kapcsolatban én nem lennék ennyire pesszimista. A bolygó sugárzási övében a dózis túlnyomó részét töltött részecskék adják, aminek kivédése csak árnyékoló tömeg kérdése. Azt leginkább a LEO-ra feljuttatás költsége korlátozza, ezt pedig már a Starship is drasztikusan csökkenteni fogja. Néhány méternyi jégréteg az Európán is megfelelő sugárvédelmet adna, de a felszíni jég a távolabbi holdakon is fontos helyi erőforrás lehet. Alagutak "fúrását" RTG-k hőjével meg lehet oldani, csúcstechnológiás (pl. aerogél) szigetelés mellett pedig a kialakított lakóterek elfogadható energiafelhasználással a felszín közelében is fagymentesen tarthatóak lehetnének. Mivel az ottani jég messze nem tiszta H2O, a létfenntartáshoz szükséges kémia jelentős része is csak energia kérdése lenne, nem kellene mindent a Földről odaszállítani. Az ember a jég alatt így olyan kényelmesen elélhetne, mint kukac a sajtban:). Az odaút hajtóanyag/energia szükségletét és idejét jelentősen csökkenthetné a légköri fékezés lehetősége (mint pl. Clarke Űrodisszeiáiban), a visszaútra pedig a vízjég szolgáltatna korlátlan mennyiségű hajtóanyagot hidrogén és oxigén formájában (az alacsony környezeti hőmérséklet miatt a kriogenikus tárolás költsége is alacsonyabb lenne, mint a Földön, vagy akár a Marson), vagy nukleáris fissziós vagy fúziós meghajtás esetén natúrban reakciótömegként.
@zoltanszalontai2221
@zoltanszalontai2221 10 месяцев назад
Szerintem is jo otlet lenne, de a kialakitas alatt, meg a bazist letrehozzuk, addig eleg nagy gond a sugarzas, s az oda ut alatt sem tudom, hogy mennyi ideig kell az intenziv sugarzasban tartozkodni az urhajoval, de ha netan talalnak majd valamit a felszin alatt, netan valami biologiai eletformat, pl sejteket, tuti minden aron mindenki mindent megtenne, hogy odajussunk.
@lacikeri3102
@lacikeri3102 10 месяцев назад
9:38 ez tényleg vicces, mert azért a nyílvesszők működéséből már tudhatták volna hogy akkor stabilabb ha az aerodinamikai súlypont a tömegközéppont mögött van. Lőporos rakétáknál is azért tették az üzemanyagot a hosszú pálca elejére, mert ezzel tolták el a súlypontot előre. Bár azért tegyük hozzá, hogy ezek az úttörő rakétások többnyire hobbi modellezők voltak, nem feltétlenül tapasztalt mérnökök és szakemberei a kapcsolódó tudományoknak. De jó lett volna akkoriban élni és ilyenekkel játszani 😆 most simán kiszállna a TEK ha építenék egy folyékony üzemanyagú rakétát, pedig amúgy meglepően egyszerű háztartási eszközökből.
@zoltanszalontai2221
@zoltanszalontai2221 10 месяцев назад
Azt a reszt nem ertettem mire gondoltok, hogy az agy nem teljes egeszet hasznalja az ember, hisz az a teoria tudomanyosan reg megdolt, hogy csak 10 szazalekat hasznalja az ember. Ez nagyon reg megdolt.
@spacejunkieH
@spacejunkieH 10 месяцев назад
Jogos a felvetesed, utana olvastam es valoban varosi legenda. Koszi! Szabi
@mrJety89
@mrJety89 10 месяцев назад
AI film = holodeck
@mrJety89
@mrJety89 10 месяцев назад
A kérdés az, hogy ha az embernek van is lelke, mert sztem VAN, akkor is mennyire lesz az az ember becsapható MI által.
@ordas5798
@ordas5798 10 месяцев назад
Ez Kb, az általános ismeretekkel rendelkező emberek sörözés közbeni beszélgetésének szintjén van.
@spacejunkieH
@spacejunkieH 10 месяцев назад
Nagyjabol ez volt a celunk, kiveve hogy Gabor az altalanostol sokkal tobb ismerettel rendelkezik. Ezert van az, hogy az o mondandojanak nagyobb a sulya, mint a tied vagy az enyem 😊 Szabi
@Szarvacska
@Szarvacska 10 месяцев назад
Sziasztok! Minden perce kincs, csak ajánlani tudom!!
Далее
I need your help..
00:28
Просмотров 4,4 млн
Hibák a Gravitáció-ban  |  #105  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
34:51