Тёмный

Aleksander Kotsis (1836-1877) Odcienie realizmu. - WIRTUALNY WERNISAŻ ONLINE 

Muzeum Narodowe w Krakowie
Подписаться 2,2 тыс.
Просмотров 1,4 тыс.
50% 1

Urodzony w podkrakowskim Ludwinowie i mieszkający w Podgórzu Aleksander Kotsis to jeden z najbardziej cenionych malarzy polskich działających w połowie XIX wieku. Jego twórczość związana jest ze środowiskami artystycznymi Krakowa, Wiednia i Monachium. Sztuka Kotsisa reprezentuje kierunek XIX- wiecznego realizmu, a jej analogii można doszukiwać się w dziełach tzw. malarzy ludu, np. Jeana-François Milleta (1814-1875). Warto również dostrzec w niej rys romantycznego postrzegania świata.
Kotsisa inspirowały odcienie codzienności galicyjskich miasteczek oraz małopolskiej i podhalańskiej wsi: ludzkie radości i strapienia, tragizm egzystencji ubogich i wykluczonych, czułość i ulotność międzyludzkich relacji, dziecięca ciekawość świata. Ważnym źródłem fascynacji artysty była także uroda podkrakowskiego i tatrzańskiego krajobrazu.
Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie została przygotowana w 185. rocznicę narodzin artysty. Zaprezentowano na niej obrazy olejne, akwarele, rysunki i szkice ze zbiorów prywatnych oraz z kolekcji muzealnych, m.in. Muzeów Narodowych w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego.
Tematyczno-problemowy układ wystawy został zainspirowany myślą Jana Cybisa (1897-1972): „obraz Kotsisa nas intryguje, bo jest malowany z powodem plastycznym w czasie, kiedy najbardziej gubiono powód plastyczny, malując dla tematu”. Główną część ekspozycji uzupełniono o cztery aneksy. Zgłębienie tajników techniki i technologii malarza oferuje Kotsisa kod twórczy. Kolejny, Kotsis poszukiwany, umożliwi poznanie historii jego zaginionych dzieł. Wieś jako inspiracja prezentuje przykłady dzieł odzwierciedlających fascynację wsią i ludem, której uległo wielu rodzimych artystów działających w połowie XIX stulecia. Zamykający wystawę aneks Kotsis i socrealiści odnosi się do recepcji sztuki artysty w latach 40. i 50. XX wieku, ukazując ją przez pryzmat narzuconego odgórnie, upolitycznionego kierunku, jakim był socrealizm.
Kurator wystawy: dr Aleksandra Krypczyk-De Barra
Koordynator wystawy: Katarzyna Szepieniec
Projekt aranżacji: Jan Strumiłło, Julia Jankowska
Więcej:
mnk.pl/wystawy/aleksander-kot...

Опубликовано:

 

7 мар 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Realizm w sztuce (Polska i Europa)
12:58
Просмотров 13 тыс.
ŁĄCZY NAS MATEJKO
18:34
Просмотров 3,3 тыс.
skibidi toilet multiverse 039 (part 2)
08:58
Просмотров 4,1 млн
Nowohucka Kronika Filmowa nr 602
7:40
Просмотров 15
GALERIA SZTUKI
5:48
Просмотров 8
Co robią księża po godzinach?
34:16
Просмотров 53 тыс.
Sir Roger Penrose (NOBEL 2020): Tak działa mój mózg
29:29
skibidi toilet multiverse 039 (part 2)
08:58
Просмотров 4,1 млн