Aris vs. A.E.K. 78-74 (Esake A1 - 2010/2011)

ArisDirector
Подписаться 1,1 тыс.
Просмотров 2,8 тыс.
50% 1

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο με σκορ 78-74 για την 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Οι κορυφαίοι παίκτες για την ομάδα μας ήταν οι: Χαραλαμπίδης με 18 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο),Ταπούτος με 14 πόντους (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ) Χατζηβρέττας με 14 πόντους (1 τρ. 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μπράουν με 14 πόντους (2 τρ. 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης προηγήθηκε με σκορ 14-5 και κρατούσε την υπέρ του διαφορά έως το τέλος της πρώτης περιόδου(20-15). Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα μας με τρία καλάθια του Ταπούτου και με τρίποντο του Χαραλαμπίδη έφερε τη διαφορά στους επτά πόντους(29-22) 6' 10'. Λίγο αργότερα με βολή του Σλούκα ο Άρης προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (36-26) και το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να είναι μπροστά στο σκορ με 42-33.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τρεις πόντους( 53-50) αλλά η ομάδα μας με ένα σερί 12-4 έκλεισε την περίοδο με σκορ 65-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χατζηβρέττας με καλάθι και φάουλ έκανε στο σκορ 70-61. Ο Μπράουν λίγο 2'32'' έκανε το σκορ 74-68. Ένα σερί όμως ο αντίπαλος έφερε την ισοπαλία(74-74) αλλά με καλάθι του Μπράουν και με βολές έπειτα του Χατζηβρέττα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 78-74.
Διαιτητές: Τανατζής, Σώμος, Ανδρικόπουλος
Δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 65-54, 78-74.
ΑΡΗΣ(Σούμποτιτς): Μπράουν 14 (2τρ, 3ρ., 4ασ.), Γουίντερς 8 (2), Ταπούτος 14, 8ρ., 2ασ., Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 14 (1), Χαραλαμπίδης 18 (3τρ., 5ρ.), Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 2, Σλούκας 2, Τόμας 6.
ΑΕΚ(Κορωνιός): Κασλ 11, Κοχαντάρεβιτς 4, Νικολαϊδης 7,Παπανικολάου 11, Χαρτ 8, Ντικούδης 12, Καλλινικίδης 4, Κάρι 4, Μάντιτς 13.