Aris vs. Maroussi 69-45 (Esake Playoff - 2010/2011)

ArisDirector
Подписаться 1,1 тыс.
Просмотров 1,8 тыс.
50% 1

Ο Άρης επικράτησε του Αμαρουσίου με σκορ 69-45 στο Αλεξάνδρειο και πέρασε στην τελική φάση του Πρωταθλήματος. Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.
Η ομάδα μας δεν έδωσε τη δυνατότητα στον αντίπαλο να ελπίζει για τη νίκη και παίζοντας με εκπληκτική διάθεση στην άμυνα και με ομαδική δουλειά στην επίθεση έφτασε σε μια άνετη επικράτηση γεμίζοντας με χαρά και αυτοπεποίθηση τον κόσμο του Άρη. Οι «κίτρινοι» με την απόδοσή τους έδωσαν το σύνθημα για ακόμα καλύτερη συνέχεια. Κορυφαίοι για τον Άρη ήταν οι: Ταπούτος και Κινγκ από 12 πόντους, Γουίντερς και Μπράουν με 11 πόντους.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης προηγήθηκε με σκορ 11-4 και η περίοδος βρήκε την ομάδα μας μπροστά με σκορ 19-14.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» με πρωταγωνιστή τον Κινγκ έκαναν το σκορ 23-16 7'11''. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (26-16)με τρίποντο του Γουίντερς 6'11'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με δυο τρίποντα του Μπράουν το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη να προηγείται με δεκαοχτώ πόντους (38-20).
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο αντίπαλος έκανε ένα σερί 6-0 και μείωσε στους δώδεκα (38-26) 6'04''. Ο Ταπούτος με δυο συνεχόμενα τρίποντα και με κάρφωμα έφερε την ομάδα μας να προηγείται με εικοσιέξι πόντους (52-26) 2'18'' πριν το τέλος της περιόδου και το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 54-30. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα Με δυο καλάθια από το Γουίντερς και ένα καλάθι του Ταπούτου η διαφορά έφτασε τους εικοσιπέντε πόντους (63-38) πέντε λεπτά πριν το τέλος και το τελικό σκορ αγώνα ήταν 69-45 υπέρ του Άρη.
Διαιτητές: Σχινάς, Καρακατσούνης, Παναγιώτου
Δεκάλεπτα: 19-14, 38-20, 54-30, 69-45.
ΑΡΗΣ(Σούμποτιτς): Μπράουν 11 (1τρ., 4ρ., 4ασ., 2κλ.), Γουίντερς 11 (3τρ.), Ταπούτος 12 (2τρ., 6ρ., 2ασ., 2κλ.), Κινγκ 12 (8ρ., 2κοψ.), Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 1, Χαραλαμπίδης 7 (3ρ., 3ασ.), Κασίροφ 4, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 5 (7ρ., 2ασ.), Σλούκας 2 (4ρ., 3ασ., 2κοψ.), Βεργίνης.
Μαρούσι(Αλεξανδρής): Σούμπτερ 11 , Νοέας 3, Μπάγκαριτς 10 , Ακεψιμαϊδης 3, Μπάσντεν 2, Χαριτόπουλος, Γκαγκαλούδης 11, Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς 5 , Τσόντζος.