Maroussi vs. Aris 71-82 (Esake A1 - 2010/2011)

ArisDirector
Подписаться 1,1 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Μεγάλο βήμα για την είσοδό του στην τετράδα έκανε ο Άρης επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 82-71 του Αμαρουσίου για την 23η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Οι «κίτρινοι» κάνοντας σπουδαία εμφάνιση και με τη συμβολή όλων των παικτών που χρησιμοποιήθηκαν από τον προπονητή της ομάδας μας έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη. Ο Άρης από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού δεν έδωσε στους γηπεδούχους κανένα περιθώριο να τον απειλήσει παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα και έχοντας πολύ καλές επιθετικές επιλογές. Η ομάδα μας είχε ως κορυφαίους τους: Mπάβτσιτς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, Χαραλαμπίδη με 18 πόντους , 3 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 1 κλέψιμο, Μπράουν με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, Τσαϊρέλη με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, Σλούκα με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης ξεκινώντας πολύ δυναμικά και σε άμυνα και σε επίθεση κατόρθωσε να προηγηθεί με έντεκα πόντους (20-9) 03'00'' λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Με καλάθι και φάουλ του Τσαϊρέλη και με καλάθι του ίδιου παίκτη στη συνέχεια η ομάδα μας διεύρυνε τη διαφορά (27-13). Οι γηπεδούχοι με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμόρφωσαν το σκορ δεκαλέπτου(16-27). Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού με τρίποντο του Σλούκα προηγήθηκε με διαφορά δεκαεπτά πόντων 04'00'' πριν το τέλος ημιχρόνου. Λίγο αργότερα με καλάθι του Χαραλαμπίδη η ομάδα μας πήρε τη μεγαλύτερή της διαφορά στον αγώνα με δεκαοχτώ πόντους(41-23) 03'10'' πριν το τέλος περιόδου. Ο αντίπαλος αντέδρασε με ένα σερί 5-0 (26-41), όμως ο Άρης με δυο συνεχόμενα καλάθια του Μπάβτσιτς έφερε τη διαφορά στους δεκαεπτά πόντους(28-45) σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο της αναμέτρησης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ και η διαφορά έφτασε τους δεκαεννιά πόντους (56-37) με βολές του Χαραλαμπίδη 03'06'' πριν το τέλος δεκαλέπτου. Το σκορ της τρίτης περιόδου (60-44) υπέρ της ομάδας μας διαμόρφωσε με καλάθι του ο Σλούκας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας στους έξι πόντους (70-64) 1'00'' πριν το τέλος του παιχνιδιού, όμως η απόλυτη ευστοχία των παικτών του Άρη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών διαμόρφωσε το τελικό σκορ αγώνα 82-71 υπέρ της ομάδας μας.
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κορομηλάς, Μητσόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-27, 28-45, 44-60, 71-82.
Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 6, Νοέας 2, Μπάγκαριτς 1,Ακεψιμαΐδης 9 (1), Μπάσντεν 11 (1), Χαριτόπουλος 12(3), Γκαγκαλόύδης 13 (1), Κλεμέντε 10,Κογιαντίνοβιτς 7 (1)
ΑΡΗΣ (Σούμποτιτς): Μπράουν 14 (2), 4 ρ., 3 ασ., 4 κλ. Τσαϊρέλης 11π, 4 ρ., Χαραλαμπίδης 18 (1), 3 ρ. , 2 ασ. , 1 κλ., Σκορδίλης 4π 3ρ. 1 ασ., Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 18 (2),7 ρ., Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11(1), 5 ρ., 4 ασ., 3 κλ., Τόμας 6π, 5 ρ. 1ασ.,».