Тёмный

Automatyczne kociołki do warzenia piwa - Grainfather G30 vs BrewZilla 35L Gen 3 

 Home Brewery Strzał
Подписаться 5 тыс.
Просмотров 2,5 тыс.
50% 1

Hej, pogadanka o automatycznych kociołkach do warzenia piwa. Omawiam wady i zalety automatycznych kociołków zaciernych. Porównuję kociołek Grainfather G30 z BrewZilla 35L Gen 3 oraz Klarstein Munschenk
💰Szybkozłączki 👉 bit.ly/3FIo6JI
💰Pompa 👉 bit.ly/3FzmO3C
💰CIP ball👉 bit.ly/3V6LrKL
💰Karimata 👉 bit.ly/3jUExv3
☕Postaw mi kawę 👉 bit.ly/3BqM3mt
➡️Wycieczka po moim domowym browarze 2022 👉 bit.ly/3No6CFU
➡️Wycieczka po moim domowym browarze 2021 👉 bit.ly/3GB8ndS
➡️Wyposażenie Browaru 👉 bit.ly/3TFf5Ho
➡️Warzenie piwa 👉 bit.ly/3ANur43
➡️Nagazowanie piwa w kegu 👉 bit.ly/3Gv1wlO
➡️Rozlew Porter Bałtycki - nalewarka przeciwciśniowa 👉 bit.ly/3KfSafD
➡️Napowietrzenie brzeczki 👉 bit.ly/3B1Wyfe
➡️Mycie i dezynfekcja 👉 bit.ly/3J3WVJ3
➡️Pompa oraz system Cleaning in Place 👉 bit.ly/3si9vxQ
➡️Nagazowanie piwa w kegu 👉 bit.ly/3Gv1wlO
➡️Jak postępować z pH-metrem 👉 bit.ly/3GoaWzP
➡️Discord 👉 bit.ly/3t0mgO0
➡️Kapsle Browar Domowy Strzał👉 bit.ly/3D708EE
➡️Facebook👉 / browardomowystrzal
➡️Instagram👉 / browardomowystrzal
00:00​ Intro
00:21 Wprowadzenie
01:02 Zalety kociołków automatycznych
02:10 Wady kociołków automatycznych
08:08 Różnice pomiędzy różnymi kociołkami
13:56 Porady
#BowarDomowyStrzal

Опубликовано:

 

30 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 37   
@jakubszyman6013
@jakubszyman6013 Год назад
Mam klarsteina, wersję tylko z koszem bez pompki, z dodatkowo dokupioną pompką. Jeszcze 1 uwaga - trzeba uważać, żeby się to nie zakleiło. Objętość zacieru w koszu jest mniejsza niż cała objętość zacieru. Dodatek surowców typu płatki owsiane jest bardzo problematyczny do tego stopnia, że przez kosz może w ogóle przestać lecieć. I wtedy jest kaszana niezła. Mam dodatkowo sondy temperaturowe w gilzach w koszu oraz w brzeczce. Jest różnica temperatur znaczna, a jak zaklei to jeszcze trudniej kontrolować temperaturę. Kupiłem sprężynę i chcę ją zamontować w kociołku, w ogóle zrezygnować z kosza i sprawdzić czy takie bardziej lepiące się zaciery jak np. pszenica albo stout owsiany pójdą na tym. Nie ukrywam, że zainspirowałem się Twoim rozwiązaniem z Twojego garnka. Wtedy dodatkowo nawet można pomyśleć o mieszadle od góry. Co do wysładzania to ponieważ pompę mam zewnętrzną to po prostu odpinam od korka spustowego, tym samym kończę recyrkulację i podłączam do wiaderka z ciepłą wodą do wysładzania. Da się nawet wysładzać w sposób ciągły. A co do cieczowskazu to rzeczywiście można dodać, problem polega na tym, że często poziom brzeczki w koszu oraz w kociołku jest inny, więc to ma sens przy wysładzaniu lub warzeniu.
@ryszardszulgo8839
@ryszardszulgo8839 Год назад
Nie było suchara na koniec, niepotrzebnie czekałem;)
@trzybaryki5418
@trzybaryki5418 Год назад
Wydajność w kociołkach może być naprawdę problematyczna. Składa się na to parę problemów . Przestrzeń pod koszem zaciernym, która często nie jest uwzględniana, podczas obliczania ilości wody. wysoki słup co wiąże się z problematycznym rozkładem temperatur i wysładzanie. W coobrze dobieram stosunek wody do słodu minimum 4 do 1. Zacieram zawsze półtorej godziny. Wysładzam zawsze 2 litrami więcej niż przewiduje brewness. Jak mam miejsce w kotle to wkładam kosz do jakieś miski i to co ścieknie ponad plan wlewam do kotła podczas gotowania. Albo po prostu zostawiam kosz na stojaku nad kotłem na dwie godziny i sobie idę. Wydajność z 40% poleciała ostatnio do nawet 85% liczona przez brewness.
@mateusz88208
@mateusz88208 Год назад
Mam brewzillę 3.1.1 i zrobionych kilkadziesiąt warek. Bardzo dobry sprzęt za rozsądną cenę - w momencie zakupu decydowałem między właśnie Brewzillą, a GF i pierwsza opcja wygrała dzięki głównie przychylnym recenzjom zagranicznych kanałów. Przypaleń nie miałem, ale to też jedna z cech samej Brewzilli. Jeżeli chodzi o ulepszenia i części zamienne to nie ma z tym problemu, producent ma swoj oficjalny sklep na AliExpress lub też można ściągać ze sklepów z krajów UE. Co więcej, części z nowej czwartej generacji pasują do mojego kociołka i na odwrót. Jeżeli ktoś zaczął od wersji 35l to szczególnie polecam w celu warzenia mocarzy zakup przedłużenia kociołka (dłuższa rura na słód + zewnętrzna obudowa), nie trzeba wówczas bawić się w podwójne zacierania czy zakup nowego kociołka, a przy słabszych warkach można pokusić się nawet o BIAB. Do tego pozbyłem się rurki przelewowej (sito podtrzymujące słód mam bez środkowego otworu i samej rurki, jedno z ulepszeń producenta), ponieważ z czasem dochodzi się do takiego wyczucia sprzętu, że zabezpieczenie tylu rurka przelewowa okazuje się zbędne. Jedyna wada to oryginalna chłodnica, która jest do wyrzucenia. Jeżeli ktoś szuka kociołka to polecam, nie bać się ściągać z zagranicy, wyjdzie dużo taniej niż GF.
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
Przy montażu filmu i szukaniu info o Brewzilli trafiłem na ich sklep i jest spoko, do tego generacja 4 wygląda na dość dopracowany model. Ale G30 i Brewzilli Gen.3 wyszły w podobnym okresie i ten od GF robi na mnie lepsze wrażenie.
@mateusz88208
@mateusz88208 Год назад
Robiłem u znajomego na GF i faktycznie GF wydaje się odrobinę lepszym sprzętem głównie ze względu na chłodnicę i sterownik. Niedogodności jednak można usprawnić rzeczami z Brewzilli (camlock, fałszywe dno). Jeżeli jednak szuka się solidnego i dopracowanego sprzętu w mniejszym budżecie to Brewzilla sprawdza się doskonale i wydaje mi się tu najlepszym wyborem. Mając większy budżet GF będzie naturalnym wyborem lub tez można pod rozważania wziąć Brewtools.
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
No to jest spoko większość elementów/akcesoriów można zaadoptować do GF, pewnie jeden z kolejnych zakupów to ramie do whirlpool
@krolestwo-polska5791
@krolestwo-polska5791 Год назад
No trochę się nie zgodzę, bo okroiles zakres kotłów na małe. Ja mam 65l Klarstaina, osiągam w nim wydajność do 75% na chwilę obecną, zrobiłem na nim już około 20 warek 30 litrowych, ma menzurkę zewnętrzną, która mówi o ilości płynu wewnątrz. Pompa mi się i ja rozbierałem, potem zatkała mi się drugi raz i wystarczyło ustami przedmuchać, dmuchnąć porządnie w spust obiegu i po sprawie, ale tak naprawdę było to wszystko na początku bo byłem nieobyty że sprzętem, potem już ani razu. Elektronika jest na górze więc może stać na ziemi, jeśli chodzi o blg to znów to samo, jak chce się ważyć wysokie blg to trzeba kupić duży kocioł, przyszłościowo a przecież są takie na rynku. Nigdy nie miałem przypalenia.
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
No, ale mówię o tym, że sam wybrał bym coś około 50l, a że mam możliwość porównania 30l to nagrałem
@krolestwo-polska5791
@krolestwo-polska5791 Год назад
@@BrowarDomowyStrzal Tak, ale komentarz napisałem w połowie filmu 😏. Polecam tego niemieckiego Klarstaina, bo nie ma większości wad o których mówiłeś, co prawda nie ma wifi.., no ale bez przesady, no i można jego wyrwać na olx nowego na gwarancji ale gdzieś tam puknietego za niższą cenę. Ceny grainfathera to są dość skrajne a sam wymieniłeś mnóstwo minusów. Tak czy siak masz super kanał, bardzo rzeczowy i lubię Ciebie oglądać. Pozdrawiam! Don VoytaS.
@skazib5235
@skazib5235 Год назад
Mnie jedyne co denerwuje w moim kociołku to brak jakiegoś zewnętrznego płynowskazu, faktycznie źle się sprawdza, czy mam już odpowiednią ilość brzeczki czy nie. Przydałoby się podobne rozwiązanie co w Coobrze CB3 PRO V.5
@Pingwinho
@Pingwinho 6 месяцев назад
Jak nie masz płaszcza termicznego to wystarczy spsikać zimna wodą (spray) na zewnątrz, będzie bardzo ładnie widać linie płynu.
@szymonte5191
@szymonte5191 Год назад
Kiedy dodawać łuskę ryżową w kociołku? Do zasypu od początku zacierania czy dopiero przed filtracją? Jeżeli od początku to wymieszać łuskę ze słodem?
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
Ja daje od początku i mieszam ze słodem, można wcześniej namoczyć w gorącej wodzie, żeby ją opłukać.
@waldixwaldix8725
@waldixwaldix8725 Год назад
A ile tej łuski ryżowej na kilogram słodu?
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
Zasada jest taka, że daje się 5% masy słodu bez łuski, ale w przypadku kociołka to ja zawsze sypie 2 garście ;)
@Sh33nn
@Sh33nn Год назад
Mam grainfathera od czerwca tamtego roku, super sprawa, wykonanie bardzo dobre aczkolwiek gdybym mial zmieniać w przyszłości to cos typu tego co oferuje clawhammer supply. Nigdy nie mialem problemu z przypaleniem, słody kupowane ześrutowane z roznych sklepow. Wydajność zazwyczaj 70%, nie wiem jak ale za 1 razem miałem 85%. Pompa graina tez nie do zajechania
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
No g30 i ta BrewZilla gen 3 to już przestarzałe systemy, na rynku jest już kilka ciekawych rozwiązań jak nowe model od GF i czy nowa generacja BrewZilla. Te od clawhammer to jest coś takiego jak bym ja miał stworzyć kociołek automatyczny ;)
@Sh33nn
@Sh33nn Год назад
@@BrowarDomowyStrzal Co do mocarzy robilem coconut pastry stouta, ło panie, troche przesadziłem i zamiast 9kg którym jest max wsypałem koło 10kg zasypu. W tym płatki owsiane, dużo słodów drobno śrutowanych. Zacierałem wtedy chyba 2.5h ale wyszlo mi 19BLG + 4 blg z cukru i 3 blg z niefermentowalnej laktozy. Faktycznie nagimnastykowałem sie fest ale już wiem jakie błędy popełniłem i jak to ogarnąć kolejnym razem. Piwo finalnie wyszło okolo 10%, drożdże więcej chyba nie podołały bo dałem po jednym us04 i us05. Z piwka jednak jestem zadowolony bardzo, bo jak średnio przepadam za ciemnymi tak to mi bardzo smakuje. Co do długiego zacierania, widziałem też niektórych piwowarów jak np Martin z home brew challange który niektore warki zacierał całą noc jak np belgisjkiego tripla - zastanawiam sie czy by nie spróbować czegoś takiego
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
@@Sh33nn Takie zacieranie to już śrubowanie wydajności, chyba lepiej zrobić potrójny dekokt, powinien dać podobne efekty.
@Sh33nn
@Sh33nn Год назад
@@BrowarDomowyStrzal Niby tak, ale to już więcej pracy a tak to dajesz na noc i do spanka
@Pingwinho
@Pingwinho 6 месяцев назад
Przy takiej ilości to lepiej zrobić reiterated mash.
@szymonlichorobiec2446
@szymonlichorobiec2446 Год назад
Mam następujące pytanie, taki GF40, który eleminuje podstawowe wady GF30 to już koszt ponad 6k złotych a dalej na tym sprzęcie są pewne niedogodności. Czy w tym budżecie nie lepiej zbudować system pół automatyczny dwu/trzy garnkowy wzorowany na twojej "tradycyjnej" warzelnii korzystając z udogodnień jak czujniki temperatury, mieszadło, dobre falszywe dno, pompa do transferu brzeczki itd. Wydaje mi się, że zbyt często kociołki automatyczne są porównywane do tradycyjnego warzenia w garze z filtrowaniem w osobnym naczyniu...
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
No raczej, tylko kwestia miejsca
@hieronimwrona2929
@hieronimwrona2929 Год назад
Właśnie zastanawiam się nad zakupem kociołka automatycznego jako alternatywy dla zwykłego garnaka, kociołek czy garnek z pompką i sterownikiem?
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
To zależy, jakie masz warunki i czy masz smykałkę do majsterkowania. Robiąc samemu można sporo zaoszczędzić i zrobić rozwiązanie pod siebie.
@hieronimwrona2929
@hieronimwrona2929 Год назад
@@BrowarDomowyStrzal kontrola temperatury procesu, to jest to na czym zależy mi najbardziej.
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
Z mojej praktyki wynika że dobry garnek warstwo z mieszadłem na gazie, jest bardzo stabilny temperaturowo, jak się dojdzie do wprawy to da się dobrze kontrolować. Jak chcesz się bawić to może HERMS, choć mi się wszystkie system recyrkulacji nie podobają, zacząłem od zrobienia RIMS ale w pewnym momencie zrobiłem krok w tył i poszedłem w stronę mieszadła i z obecnego systemu jestem zadowolony.
@nspPozioma
@nspPozioma Месяц назад
Cześć, chciałbym zamontować szybkozłączkę do rury recyrkulacyjnej, nie jestem pewien co wybrać z linku który udostępniłeś, mógłbyś pomóc :)? Mam GF G30 v3. Podobnie z CIP ball, który się nadaje do tej wersji? Super robotę robisz, pozdrawiam
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Месяц назад
Hej, pewnie D2 ale potrzebna jest mufa redukcyjna z 1/2 na chyba 3/8 cala co do cip to 3/8 cala albo 1/4
@nspPozioma
@nspPozioma 28 дней назад
@@BrowarDomowyStrzal Dzięki!
@jotiub
@jotiub Год назад
taktycznie
@mugetsu86
@mugetsu86 Год назад
15:06 i po raz kolejny ten stek bzdur odnośnie tłumienia przepływu "żeby nie przelewało się przez rurkę"... Rozumiem że jak brzeczka przelewa się przez rurkę, to w magiczny sposób nie przelewa się już przez złoże? NIE - tyle ile ma przejść przez złoże, to i tak przez nie przejdzie, bo przez rurkę przechodzi tylko nadmiar.
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
No, a jak wypompujesz wszystko spod złoża to się raczej przypali czy nie?
@mugetsu86
@mugetsu86 Год назад
@@BrowarDomowyStrzal Jeśli wypompujesz wszystko to: A) zacierasz w zbyt małej ilości wody B) stoi ci filtracja, czyli przez złoże tym bardziej nie idzie C) rurka przelewowa jest ustawiona za wysoko
@BrowarDomowyStrzal
@BrowarDomowyStrzal Год назад
No dokładnie kwestia wprawy
@Pingwinho
@Pingwinho 6 месяцев назад
@@BrowarDomowyStrzal po to jedt właśnie rurka że jak są dużo wupompujesz to wróci na dno i się nie przypali. Robiłem 10 wątek z tłumieniem przepływu i miałem niższą wydajność niż przy pełnym otwarciu.
Далее
Ouch.. 🤕
00:30
Просмотров 5 млн
Grainfather GF30 Conical Fermenter Pro
16:16
Просмотров 1,3 тыс.
Ouch.. 🤕
00:30
Просмотров 5 млн