Тёмный

Az örök kérdés: merre álljanak a drénlemez bütykei? 

epitokozosseg
Подписаться 13 тыс.
Просмотров 59 тыс.
50% 1

Drénlemez, bütykös lemez, dombornyomott lemez, felületszivárgó lemez, geotextília - csupa olyan fogalom, melyet (sajnos...) mindenki más jelentéstartalommal használ az építkezéseken.
Nem csoda, hogy az egyik leggyakoribb hozzánk érkező kérdés: akkor most merre álljanak a drénlemez bütykei, kifelé vagy befelé? (Mert a RU-vid-on fellelhető videókon is többféleképpen lehet látni...)
Akkor most mi az igazság?
A válasz (mint oly sokszor): attól függ.
A rövid videóban megpróbáltunk minden fontos információt egy helyre gyűjteni - és meg is mutatni!
Részlet a Farkas Imrével készült hosszabb beszélgetésből, amely a 2020 őszi "Építem az otthonom 2021" egy hetes online konferenciasorozaton hangzott el.
A különleges, egy hetes rendezvény mind a 32 előadása megvásárolható ide kattintva:
www.epitemazotthonom.hu/
További hasznos információk a témában:
• Vízszigetelésről minde...
• Pince és lábazati fala...
• Pince és lábazati fala...
Az építő közösséget azért hoztuk létre, hogy az első gondolat megszületésétől kezdve, az előkészítésen és a kivitelezésen keresztül, egészen az elkészült otthon fenntartásáig segítsünk a családi házat építőknek és felújítóknak.
Honlap: www.epitemahazam.hu/
Építem a házam könyvek: konyvaruhaz.epitemahazam.hu/
Facebook-oldal: / epitokozosseg
Zárt Facebook-csoport: / 525263750909021

Опубликовано:

 

9 май 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 39   
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
Reméljük ez a tartalom eljut azokhoz a szakemberekhez is akiknél nem volt egyértelmű a beépítés módja. :) Köszönjük!
@tradezsozso5137
@tradezsozso5137 2 года назад
Sajnos ők ezt a videóból sem értenék meg.
@herrgyula
@herrgyula 2 года назад
XPS lábazati szigetelés+mozaikvakolat esetén a bordázott lemezt hogy rögzítem? Oda kell szögelni vagy a talaj majd hozzányomja?
@attilabogdan7846
@attilabogdan7846 9 месяцев назад
Túlmagyarázza...
@janossipos7553
@janossipos7553 2 года назад
Vályog fal mészkő alap hogyan rakjuk, és melyik fajtát ?
@SuperMoka99
@SuperMoka99 Год назад
Drain lemez toldása hogyan történik, szabályos-e mélységben is? Ha igen hogyan történik?
@rohonczibalazs9415
@rohonczibalazs9415 3 месяца назад
nem értem hogy a sima dombornyomott lemez miért nem alkalmas vízelvezetésre.. miért ha nincs rajt a geotextil, akkor az oldalról érkező víz ott fog pangani? Szerintem a gravitació akkor is végzi a dolgát, és ha alul van egy dréncső akkor az szépen lehúzza a vizet a dombornyomott lemez mellől is..
@Adam-qe5jb
@Adam-qe5jb 2 месяца назад
Én sem értem az értelmét miért baj ..én is a ház fala felé raktam a butykoket és azóta száraz a fal belulről.Szerintem ha van rajta fátyol akkor jó lehet kifele.De az en tapasztalatom és józan ésszel elgondolkozva is arra jutnék ma is, hogy a butykok eltartják a faltól a foldet es.magat a lemezt is igy keletkezik egy 1 cm res a fal es a lemez kozott ahol le tud folyni a bejutó nedvesség..En igy csináltam azóta porszáraz a fal. Ennnek 4 éve.Addig mindig foltos nedves volt.
@debiemm
@debiemm Год назад
Gátvéder 2 ! "Ő nem drénlemez" "Ő dombornyomott lemez" :)
@gezaigmandy9766
@gezaigmandy9766 2 года назад
Ez a videó azért össze tudja zavarni az embert. Sokkal egyszerűbb lett volna azt mondani, hogy stoplikkal MINDIG KIFELÉ, és van néhány eset, amikor nem hiba, ha fordítva van. Egyébként, ha stoplikkal befelé néz, akkor a kemény felületen berogyó stoplik nem repedezhetnek meg? Még csak egyszer dolgoztam ilyennel, annyira nincs meg, hogy mennyire hajlamos hidegben a repedésre.
@raytry69
@raytry69 2 года назад
Szerintem ha egyszer már megkapta a terhelést, onnatól már nincs mozgatva, a fény sem éri, nem fog repedni. Egy összenyomást meg szerintem kibír, ha nem -20 fokban telepíted.
@oriza2
@oriza2 10 месяцев назад
@@raytry69 mozogni mindig fog. a ház is, az alap is és a talaj is. hőtágulás miatt is.
@raytry69
@raytry69 10 месяцев назад
@@oriza2 Akkora hőkülönbségek nem lesznek ott, hogy jelentős méretváltozások keletkezzenek.
@oriza2
@oriza2 10 месяцев назад
@@raytry69 nem is kell jelentős. 1 cm is elég. annyi meg biztosan lesz is. a talaj kint -10 lehet télen még 50-100 cm mélyen is, a beton meg +10 fokos, vagy több, a belső fűtés miatt. (most majd jön az, hogy már nem is fagy télen. de az nem igaz. néha vannak kemény fagyok. legutóbb kb. 3 éve volt 2 olyan hét amikor mínusz 15-20 volt éjjel tartósan, és nappal is -5-10. földmunkát csináltunk és reggel 1 m mélyen át volt fagyva a talaj. akkor szépen eltörik a szigetelés, és tavasszal elkezd vizesedni a fal belül.
@raytry69
@raytry69 10 месяцев назад
@@oriza2 1cm milyen hosszan? 10m-en? Továbbá nem lesz sehol éles hőhatár. Ergo nagy hőkülönbség se. Különben már recsegne-ropogna minden szerkezet. A drénlemez lenne a legutolsó problémád.
@TheBorzasiandras
@TheBorzasiandras 3 года назад
Nagyon szép az elején a dallam. Nem tudja valaki, hogy mi a neve?
@w0lf4c3
@w0lf4c3 2 года назад
Carl Philip Emmanuel Bach - Concerto in A Major Wq 29
@energiavadasz3328
@energiavadasz3328 Год назад
Pince falnál a ház fele kell állnia, ha drainlemeznek szeretnék alkalmazni. Vagyis viz levezetésre a draincsővekhez jó minőségű geotextiliával használva.
@robertfeher3409
@robertfeher3409 2 года назад
A hoszigetelest zár cellas minden esetben vedeni kell v mi fele muanyag lemezzel hisz a foldnyomás belepreselne a vizet es mivel zártcellas ki sem tudja párologtatni
@eposz2
@eposz2 Год назад
Az 50-60 cm-re a talajszint alá menő XPS-t száraz talajban (ha csak időnként egy az eső nedvesíti a talajt, de általában száraz), akkor nem kell védeni drénlemezzel.
@oriza2
@oriza2 10 месяцев назад
most amikor belemegy a víz, akkor nem zárt cellás, csak amikor kifele jönne belőle. biztos ez? nem látom benne a logikát.
@peterbokros4182
@peterbokros4182 Год назад
Kanadában 10 éve használtam a geotextília nélküli verziót bütyökkel a fal felé. Az a szabvány, és elvezeti a vizet tökéletesen, és ott igazából minden háznak van pincéje, ott ugyan nem szokták hőszigetelni a pincefalakat kívülről. Csak egy kötekedő megjegyzés a végére, a lemez az nem “Ő” azt személyekre használjuk, és személyeket Magyarországon nem nagyon szabad betemetni a pince fal mellé.
@oriza2
@oriza2 10 месяцев назад
a szigetelés anyagától függ. ha lágy bitumenes a vízszigetelés, akkor nem jó befelé fordítva, mert nagy talajnyomásnál kilukaszthatja a bütyök a bitumenes réteget. kanadában, itthon, svájcban - akárhol. nem országfüggő, ez egyszerű fizika.
@vaszsolt
@vaszsolt 10 месяцев назад
hát szerintem, ha engem kérdeznek (de persze ne tegyék), akkó álljon az bütyök észekfelé 🙂
@tifaniszantosi7393
@tifaniszantosi7393 Год назад
Semmit nem értettem az egészből de aki mondta az sem!
@holdvilagarok
@holdvilagarok Год назад
Pedig ez már fájdalmasan szájbarágós volt.
@huskotabago
@huskotabago 6 месяцев назад
@@oriza2 Ami miatt sokan nem rakják bütyökkel kifelé, az a közlekedő edények/hajszálcső fizikája. A lapos rész ha közvetlen tapad az XPS-re, vagy alap/falfelületre, mögötte az előbbi elv alapján a víz képes felkúszni a lemez mögé (párásodás esetén is a lecsapódott párát fel fogja rántani). Fagy esetén pedig ugye nem kell magyarázni, hogy ez mihez vezet. Bütyökkel befelé XPS-nél erre igen kicsi az esély. Miért baj, ha felrántja az XPS felületére? Mivel minden (extrudált) szigetelőanyag felvesz valamennyi vizet, az pedig fagy esetén belekristályosodik - nyilván itt lábazatról, nem pedig pincéről van szó -, és idővel a szigetelésben egyre mélyebben történik ez, amíg a víz el nem jut a védendő anyagig... +Sokszor látni, hogy mosott kavics helyett zúzott dolomitba ágyazzák a dréncsövet, ami megint csak felveszi a vizet ugye...
@oriza2
@oriza2 6 месяцев назад
@@huskotabago 25 éve dolgozok az építőiparban sok ezer m2 drénlemezt építettünk be, több szintes mélygarázsokat is csináltunk. soha ilyen problémánk nem volt, se panasz, reklamáció azóta. ez a hajszálcsövesség így szerintem nem működik. hogyan jönne létre hajszálcső??? ahhoz nem csak a drén meg az alap között, hanem a másik irányban - oldalra - is kellene ogyan olyan vékony szilárd falazatú közeg - de olyan nem nagyon van. szóval értem a teóriád, de inkább hiszek a gyártóknak meg a 25 év tapasztalatnak. (Számtalan lábazatot csináltunk ahol az xps-re nem került semmi, csak vakolat. ott sincs probléma. )
Далее
Vízszigetelésről mindenkinek
48:27
Просмотров 40 тыс.
Заметили?
00:11
Просмотров 2,2 млн
Teraszok és lábazatok vízszigetelése
24:02
Просмотров 7 тыс.
10 dolog, amit az esővízgyűjtésről tudnod kell
9:14