Тёмный

Az első űrállomások | #16 | ŰRKUTATÁS MAGYARUL 

Űrkutatás magyarul
Подписаться 110 тыс.
Просмотров 92 тыс.
50% 1

Kié volt az első űrállomás és pontosan mit nevezünk annak?
Mikor volt az első amerikai-orosz együttműködés?
Hogy kerültek űrhajósok egy űrhajó üzemanyagtartályába?
Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
/ urkutatasmagyarul

Наука

Опубликовано:

 

6 июн 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 63   
@Driver197208
@Driver197208 4 года назад
Rendkívül érdekes és informatív a csatorna! Simán lehetne hivatalos oktatási anyagként, iskolában használni! Ment a feliratkozás! Még jó sok videót kérünk, lehetőleg akár naponta!! 😁😁😁 Ne hagyd abba, van téma bőven!
@angyalosib
@angyalosib 3 года назад
Nagyon szépen köszönjük, az informatív, erdekfeszítő fejezeteket! 🙏
@peczlaszlo21
@peczlaszlo21 2 года назад
Köszönöm a film ajánlást nagyon jó! És te is nagyon jó videókat csinálsz!
@5851884
@5851884 3 года назад
Fantasztikus munka! Le a kalappal és csak így tovább! Ez az epizód azért is volt érdekes, mert a közismert "A NASA legnagyobb pillanatai" című sorozatban a Szojuz-Apollo-programról egy betűt nem említenek. De hála Neked, ebből is naprakész lehet az ember! :)
3 года назад
Épp egy '77-ben megjelent könyvet olvasok az Apollo-Soyuz misszióról. Sok új infó van benne még számomra is. Talán egyszer lesz egy epizód csak erről a küldetésről is! :)
@akacsaman
@akacsaman 3 года назад
Szuper! Lassan 6k! Megérdemled, jobban mint más!
@attiladomokos1804
@attiladomokos1804 3 года назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-EpO0o7lu-MA.html Itt a film róla..... ÓRIÁSI...
@balint_szoke
@balint_szoke 8 месяцев назад
Ez is nagyon érdekes és izgalmas rész volt, már várom a MIR-t, meg is nézem! 🙂
@benjamind3939
@benjamind3939 4 года назад
egyre tobb es tobb feliratkozod lesz amit megis erdemelsz mert telleg minosegi tartalmat csinalsz :D csak meg nem talaltak meg az emberek a csatornadat kellene hirdetni facebookon instgramon hogy tobb emberhez eljusson ez a fantasztikus csatorna! :D
@kovacsroland5525
@kovacsroland5525 4 года назад
Én: *Nyitok egy ablakot, hogy kiszellőztethessek* Többiek az űrállomáson: ááááááááááááááááááááááááá
4 года назад
Igen, ha a lakásban 14 fok van, odakinn meg 12, akkor érdemes kinyitni az abalakot, mert együtt az már 26! :)
@Gellert74
@Gellert74 4 года назад
Szuper volt! Már alig várom a következőt. Egy kérdés. Az Artemis programról várható valamikor egy videó ?
4 года назад
Igen, mindenképp szeretnék, hisz az általam legtöbbre becsült Apollo program ikertestvére lesz! Ráadásul akár már idén elindulhat az Artemis-1 (persze még csak legénység nélkül). Felírtam, számíthatsz rá! ;)
@oticasi
@oticasi 3 года назад
szuper volt
@skullslayer87
@skullslayer87 4 года назад
Egy baj van a videókkal.. Egybe megnéztem az összeset 😂 Mikor jön a következő? :)
4 года назад
Próbálom tartani a két hetes határidőt! Annyi biztos, hogy érdekes rész jön! :)
@yulb.alwright5337
@yulb.alwright5337 3 года назад
Ugyanezt akartam leírni.:) Pár napja kezdtem, de már itt tartok és aggódom, hogy gyorsan a végére érek. Baromi jó anyag, szinte szórakoztat, pedig “csak” ismeretterjesztésről szól. Mintha egy jó scifit néznék, a háttérzene is nagyon tetszik, köszönöm a munkát, nagyon értékes!
@adampatkos3774
@adampatkos3774 Год назад
A Skylab hez ment volna az űrrepülőgép is csak a fokozódó naptevékenység miatt sűrűbb lett a föld felsőlégköre ezért jobban kezdet lassulni és idő előtt belépett a légkörbe. Egyébként érdemes megfigyelni a Skylab-ben micsoda belső terek voltak. :)
@aladin0095
@aladin0095 3 года назад
tévedés, hogy 1975-ben ért volna véget a hidegháború. Az csak a Szovjetunió összeomlásakor 1991-ben következett be. Ne felejtsük, hogy volt egy moszkvai olimpia 80-ban, amire a nyugati országok nem mentek el, illetve egy los angelesi 84-ben, amit a keleti blokk országai hagytak ki. Ronald Reagen-nek volt terve az, hogy a 80-as években a szovjetek rakétái ellen űrbéli telepítésű fegyvereket vessen be.
@hanuscsakilles4810
@hanuscsakilles4810 3 года назад
Jól tudom hogy a skylabre a korai Apolló programban használt saturn 1b-vel vitték fel az asztronautákat.?
3 года назад
Így van! Magát az űrállomást az Apollo program leállításakor már félig elkészült utolsó Saturn-V rakéta vitte fel, hisz a monstrum harmadik fokozata volt maga a SkyLab. Az űrhajósok viszont nem a Holdra készültek, csupán alacsony földkörüli pályára, így elég volt az Apollo űrhajóhoz a kisebb teljesítményű hordozórakéta is.
@Alexnagy850
@Alexnagy850 3 года назад
Hali. Na ha már te ajánlottál egy filmet, akkor én szeretnék ajánlani egy játékot! ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-yVXvoCzo690.html Még az is lehet hogy ez a játék kihúz egy tételt a bakancslistádon, kedves Űrkutatás magyarul csatorna. Elképesztő grafikai minőség, fantasztikus történet, és teljes egészében bebarangolhatsz és felfedezhetsz egy űrállomást!!! Mindenképpen ajánlom szives figyelmedbe.
@balintboros2446
@balintboros2446 3 года назад
A Skylab mennyivel volt nagyobb, a kilövésekor aktuális Salyutnál?
3 года назад
Salyut: 16x4 méter SkyLab: 25x11 méter
@nice0051
@nice0051 3 года назад
Szia! "Gyorsítórakéta" helyett nem a "hordozórakéta" szó lenne helyes?
@tivadarkunkli6556
@tivadarkunkli6556 3 года назад
Szia! A kérdésem a következő lenne! Az amerikaiak rakétából átalakított első "űrállomása" a videón sokkal tágasabb mint a jelenlegi ISS bármelyik modulja(legalábbis első ránézésre). Ha még eleinte nem is volt meg a megfelelő technológia az ilyen méretű modulok fellövésére, az űrsiklók biztos fel bírták volna őket vinni! Szóval miért nem csinálták az ISS moduljait tágasabbra, "komfortosabbra" ha nem is egyből de a későbbi bővítések során?
3 года назад
Az első amerikai űrállomás, a SkyLab az óriás holdrakéta, a Saturn-V harmadik fokozatából lett kialakítva. Az átmérője jóval nagyobb az ISS bármely lakható részénél, de jóval szélesebb is, mint ami az űrsikló rakterébe befért volna! Azért ekkora az ISS, mert az űrsiklóknak és a Progress rakétáknak ez volt a maximális befogadóképessége. Ha megnézel egy űrsiklót, akkor a külső üzemanyagtartály az, ami vetekszik a SkyLab méreteivel!
@zolagaspar4485
@zolagaspar4485 2 года назад
Azért nem feltétlenül kellett volna az űrsikló korlátait bevállalni. Az ISS legnagyobb moduljai nem véletlenül az orosz Zarja és Zvezda. E modulokat közvetlenül vitték fel az orosz hordozórakéták. E modulok elődei egy ill. két évtizeddel korábban egymaguk űrállomásként funkcionáltak a Szaljut és a Mir programban. Persze az űrsiklók idején nem volt az amcsiknak olyan eszközük, amivel ilyesmit tudtak volna csinálni.
@dmc2555
@dmc2555 Год назад
4:20 -nál nem értem mit egyenlít ki a szelep. Az űrben fent a kabinban a földi légnyomás van és mikor visszatér fokozatosan a külső nyomás eléri a belsőt szintjét. Mit kell kiegyenlíteni?? Vagy a kabin nem pont a tengerszinti nyomásra van belőve?
Год назад
Nem, a kabinokban alacsonyabb nyomás volt régebben, hogy a szerkezetet minél kisebb nyomáskülönbség érje.
@dmc2555
@dmc2555 Год назад
@ Köszönöm így már érthető , sejtettem csak nem tudtam :)
@balint_szoke
@balint_szoke 8 месяцев назад
Megnéztük a Szaljut-7 orosz filmet a feleségemmel ma este, s EGYSZERŰEN LENYŰGÖZŐ ÉS FANTASZTIKUSAN IZGALMAS VOLT, nagyon köszönjük az ajánlást!!! Kifejezetten jó volt az is, hogy nem tipikus amerikai film, még ha több helyen volt egy ilyen érzése az embernek, hogy lehet, hogy mégis?. ...mert hogy ráadásul nagyon komolyan meg lett csinálva a film, kifejezetten jó minőségű a legtöbb szempontból. SPOILER!!! Az a kérdésem hozzád, kedves "Űrkutatás magyarul készítője", hogy szerinted elképzelhető-e, ami a filmben megjelenik, mint az oroszok nagy félelme, hogy az amerikaiak a való életben meg akarták lovasítani, szó szerint ellopni a néma Szaljut-7 orosz űrállomást, azért lőtték fel az amerikai űrsiklót üres raktérrel, aminek rakterébe pont be is fért volna, ráadásul olyan asztronauták voltak a fedélzetén, mint pl. a francia, aki korábban járt is a Szaljut-on, tehát ismerte is ? ... vagy ez csak az izgalom fokozása, és a saját öniróniájuk, önreflexiójuk volt a hidegháborús időszakban túlzásba vitt, már-már skizofrén szintre jutott félelmeikre (amerikaiak mondjuk dettó) ?
@tivcsiszlavitsek8281
@tivcsiszlavitsek8281 2 месяца назад
2024.04.14. Köszönet.
@laszlokovacs1653
@laszlokovacs1653 3 года назад
És megint az "anglománia"! Салют, avagy Üdvözlés, magyar nyelvű átirata -- a magyar helyesírás szabályai szerint -- Szaljut. A Союз (magyarul Szövetség) mag Szojuz! Érdekes, a Skylab az jó!
@Enkeli344
@Enkeli344 3 года назад
13:59 Megnéztem este a filmet a Salyut7 . Nagyon jó film komolyan de kéréds vetődött fel bennem. Mennyire valóságos? Tehát komolyan az amcsik ott voltak mint a film végén? No és az amcsik igazábol is azért küldtek fel üres űrsiklót vagy minek hívják hogy ellopját az oroszok ürállomását?? Pont akkora raktére volt és akkora tömeget birt el a filmben. Komolyan intettek egymásnak olyan közel voltak mint a filmben? Ja az amcsik a két oroszt végszükség esetén nem tudták volna haza hozni? Mert volt téma nem elég az oxigén 2 embernek csak egynek...
3 года назад
A film a valóságon alapul, de rengeteg ferdítés van benne. A méretek valóban hasonlóak, de még ha be is fért volna a sikló rakterébe, nem tudott volna ekkora tömeggel leszállni. Még csak a közelében sem volt semmilyen sikló. Teljesen más pályasíkon és magasságon működtek a missziók. A film vége egy orosz tündérmese. :)
@johnstratos9336
@johnstratos9336 3 года назад
Erősen ki lett színezve a sztori. Amúgy az űrsikló csak felszállni tudott volna ekkora teherrel leszállni már nem.
@Enkeli344
@Enkeli344 3 года назад
@ akkor épp lehet válaszoltál nekem. Ez orosz termék vagy amerikai film. Ha jól sejtem orosz film ... nekem az is ferditésnek tünt ahogy a végén leverte kalapáccsal azt a valamit. de alapjaiban jó film volt. Kár hogyelrontják olyan integetős jelenettel.
@johnstratos9336
@johnstratos9336 3 года назад
@ Az utolsó javítási kísérlet 1986 júniusában történt a Szaljut-7-en akkor meg a Challanger katasztrófa miatt nem repült az űrsikló. Ami a filmben van meg kb teljesen fiktív az elejétől a végéig. Fiktív szereplők, fiktív események.
@mandzsettagomb
@mandzsettagomb 3 года назад
@ nagyon tetszenek a videóid, kb. az este egybe ledaráltam az összeset :) viszont nem találtam semmilyen forrást arra hivatkozva hogy tűz ütött volna ki Saljut 7-ben - és ez zavar :/
@balintkende343
@balintkende343 3 года назад
Egy valami nem tudok Hogyan kommunikáltak egymással? Az oroszok beszéltek angolul vagy az amcsik oroszul?
@hanuscsakilles4810
@hanuscsakilles4810 3 года назад
Oroszok beszéltek angolul
@gyulahodi6052
@gyulahodi6052 3 года назад
Valamennyit az amcsik is megtanultak oroszul. Ez egy nagy nemzetközi politikai akció volt, komoly sajtóvisszhanggal, megadták a módját. Akkora volt az általános lelkesedés, hogy ennek hatására kezdtem gyűjteni az újságkivágásokat az űrkutatásról, ami csak elérhető volt, több spirálfüzetnyi, még megvannak. Sőt, még van egy magnókazettám is, amelyre a tévéből felvettem a stúdióbeszélgetést, meg a híradók részleteit. Le kellene porolnom kicsit őket, mára már időkapszulákká értek...
@atti_wise
@atti_wise 3 года назад
Nagyon jó a tartalom! (csak az a bárgyú háttérzene...) :D
@mizerebercel5073
@mizerebercel5073 2 года назад
o k
@VarDom07
@VarDom07 3 года назад
A salyut űrállomásoknál nem említetted mindet. Legalább azért érdemes lett volna 1 szóban mindet megemlíteni hogy hány darab volt belőlük.
@gyulahodi6052
@gyulahodi6052 3 года назад
A Szaljut 6-ról szó esik, de említsük meg mi is, mert pontosan 41 évvel ezelőtt szállt fel Farkas Bertalan Valerij Kubaszovval, hogy aztán a Szaljut 6-hoz csatlakozzanak.
@zolagaspar4485
@zolagaspar4485 2 года назад
Ráadásul a későbbiek miatt több részletet is érdemelt volna a program. És itt úgy tűnik, mintha az egész egy csetlés-botlás lett volna, bezzeg a skylab... Ezzel szemben a Szaljut 6 meglehetősen sikeres volt: korábban elképzelhetetlen rekordokat döntögettek az orosz űrhajósok az űrben töltött idő tekintetében, sok nemzetközi misszió keretében pedig egy sor szocialista ország küldött föl űrhajóst. Tehát mire a Mir-hez értünk a ruszkik jelentős előnyre tettek szert ebben a műfajban az amcsikhoz képest, dacára a ténylegesen sokkal igénytelenebb, fejletlenebb technológiájuknak. Kétféle űrállomás is volt a szaljutok között. Az egyik folyamatos továbbfejlesztéssel a Mir elődje volt. Az ISS Zvezda modulja pedig gyakorlatilag a Mir 2. A másik típus a Mir kiegészítő moduljaiban, végül az ISS Zarja moduljában köszön vissza. Persze lehet, hogy ezek a megfelelő részekben említésre kerültek, de azokat még nem néztem.
@alatomalbeth3947
@alatomalbeth3947 3 года назад
A hidegháború végét jelentette...?? Ezt a marhaságot honnan vetted??🤔🧐🧐🧐
3 года назад
Ezt maga Stafford mondta egy interjún ;)
@huNeville91
@huNeville91 2 года назад
@ Hát azért volt utána még egy Raegen meg a fegyverkezési verseny, amit nem bírt finanszírozni a Szu., és jelentős részben ez okozta a bukását. :)
@zolagaspar4485
@zolagaspar4485 2 года назад
Fogalmazzunk úgy, hogy az űrkutatásban véget ért ezzel a hidegháború. Bár további együttműködés inkább csak a szovjetek bukása után volt.
@gyulamolnar8971
@gyulamolnar8971 3 года назад
Ez a mondat a végén azt jelenti, hogy nem mind halt meg, csak valamennyi, nem azt, hogy semennyi.
@mihalydaroczi6268
@mihalydaroczi6268 7 дней назад
Hogy csinált fekvőtámaszt az űrben?
7 дней назад
Belemarkolt a rácsba és kész
@mihalydaroczi6268
@mihalydaroczi6268 6 дней назад
Ja azt nem vettem észre, köszi
@Once12R
@Once12R 3 года назад
.12:46 nem hideg háború
@marcitoth870
@marcitoth870 3 года назад
Akkor mi a jó Isten? XD
Далее
A MIR Űrállomás  |  #17  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
17:02
Просмотров 104 тыс.
A Gemini program  |  #8  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
26:50
Просмотров 195 тыс.
Пранк над Катей 🤣🤣🤣
01:00
Просмотров 344 тыс.
A Hubble Űrteleszkóp  |  #24  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
21:33
Magyar történelem röviden
2:42:48
Просмотров 187 тыс.
Földönkívüliek (1/3)   |   #26  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
22:03
JPL and the Space Age: The Hunt for Space Rocks
1:52:16
ПОКУПКА ТЕЛЕФОНА С АВИТО?🤭
1:00