Тёмный

Budujemy wzmacniacz lampowy - uzupełnienie [Reduktor Szumu] 

ReduktorSzumu
Подписаться 123 тыс.
Просмотров 61 тыс.
50% 1

W tym odcinku kilka uzupełnień informacji na temat montażu wzmacniacza RS TubeAmp.
Link do sklepu:
sklep.lampyele...
Link do pliku BOM: drive.google.c...
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ reduktorszumu
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce szeroko pojętej elektroniki - RS Elektronika
/ @rselektronika
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Опубликовано:

 

7 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 139   
@rafaawrynowicz2055
@rafaawrynowicz2055 6 лет назад
Ufff! Wszystkie problemy przezwycìężone i wzmacniacz uruchomiony. No i cóż, pozostaje mi pogratulować Panu Krzysztofowi wiedzy i doświadczenia - stworzył naprawdę wspaniały wzmacniacz. Przynajmniej jak na koszt około 1000zł, który to sumarycznie poniosłem. Nie mam doświadczeń prawie żadnych ze wzmacniaczami lampowymi, ale coś czuję, że i w porównaniu ze znacznie droższymi konkurentami wypadły baaardzo dobrze. Kompletny brak jakichkolwiek przydźwięków, buczeń itp - całkowita cisza; stereofonia znakomita; wysokie tony, ja mam ustawione wręcz na małym minusie i już jest bardzo dobrze. Świetna rozdzielczość. Ja akurat nie określiłbym obecnego brzmienia jako ciepłe, wg mnie ciepłe, lampowe nie jest; jest wręcz chłodne, ale w bardzo przyjemny, ożeźwiający i mocno rozdzielczy sposób. No i niech nikogo nie zwiedzie ta moc 7W na kanał - naprawdę wystarcza w mojej 20m2 sypialni. Wiem, co mówię i co to znaczy głośne słuchanie, gdyź w salonie mam 300W na kanał :) Pragnę zaznaczyć, że moje pochwały są juź głoszone, a urządzenie dopiero włączone. Podobno lampy aby zagrały w pełni, muszą swoje godziny przepracować..... Pozdrawiam wszystkich i gorąco polecam KIT Pana Krzysztofa!
@marekroszkiewicz3524
@marekroszkiewicz3524 6 лет назад
Bardzo profesjonalny ten pokazywacz taki semicki wręcz 😀😀😀
@sebastian473
@sebastian473 6 лет назад
Ten wskaźnik jest epicki :D
@audiostrefa624
@audiostrefa624 6 лет назад
Trzepacz Penzli wskaźnik wymiata...Trzecia Ręka Mistrza 😊
@MTWODZU
@MTWODZU 6 лет назад
Choć niepodobny, przypomniał mi się wskaźnik Adama Słodowego :) ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-bdkuYLljSmg.htmlm38s
@adams5661
@adams5661 5 лет назад
KIT zmontowany. Wystartował od razu i od pierwszych dźwięków połechtał moje uszy swoim brzmieniem. Panie Krzysztofie, zasłużył Pan na dodatkowego kotleta do obiadu! Żadnych brumów, nic nie warczy w głośnikach, gra tylko to, co ma grać - świetna robota. Co do montażu i instrukcji: jak ktoś wspominał wcześniej na schemacie jest mały błąd z numerem kondensatora, ale nie wpływa to zupełnie na komfort pracy. Gniazda do podłączenia traf/głośników wlutowałem od strony druku, tak jak podstawki do lampek - efekt jest taki, że łatwiej jest podłączyć wszystkie przewody po przykręceniu płytki do obudowy (szczególnie, jeśli wasza obudowa nie ma zdejmowanego dna.
@TheBurner81pl
@TheBurner81pl 6 лет назад
Poskladane... gra swietnie i nawet glosno :)
@grzegorzsionek7026
@grzegorzsionek7026 6 лет назад
Oglądam ten kanał niczym dobry serial i już prawie kupiłem zestaw ale powstrzymał mnie chwilowy brak płytek drukowanych , w międzyczasie dotarłem do odcinka o wzmacniaczu Yaquin MC 10 i teraz to już jestem głupszy niż ustawa przewiduje , bo sam nie wiem co będzie lepsze przy podobnej cenie , własnoręcznie złożony wzmacniacz z obudową czy używany chińczyk. Swoją drogą Panie redaktorze Reduktorze gratuluję kanału i dziękuję za ogrom wiedzy i informacji podany w przystępny sposób. A co do magicznego oka , mimo wszystko też bym je chciał :)
@mariosvd11
@mariosvd11 6 лет назад
Świetny projekt 👍 Gdyby go Pan poprawiał, to proponuję dodanie "magicznego oka" na każdy kanał. Było by to "wisienką na torcie". Dziękuję za Pana zaangażowanie i pozdrawiam.
@rafaawrynowicz2055
@rafaawrynowicz2055 6 лет назад
Doczekałem się i składam :) Wszystko zostało przepięknie przygotowane - jakość spakowania i posegregowania wraz z przgotowanymi opisami sprawia, że montaż kitu jest czystą przyjemnoscią! Na razie znalazłem jeden drobny bląd: Na schemacie i widoku płytki, mamy oznaczenie kondensatora elektrolitycznego C123, którego nie ma w zestawieniu części. Jak sądzę zamiast 123 powinno być 122. Druga drobna uwaga - kondensatory C111 i C112 mają, wg mnie, lekuchno zbyt ciasno z nagrzewającym się rezystorem R10.
@dj7371
@dj7371 6 лет назад
Prosimy o doprojektowanie magicznych oczek ! Oczywiście na osobnym obwodzie. Dzieki.
@PszejentyRolom
@PszejentyRolom 6 лет назад
8:27 - no bez jaj szefie, po tym sygnale sprawdziłem czy nie dostałem sms`a i zacząłem szukać elektronicznego zegarka w pokoju, co za zmyłka :D
@tadeuszzieba6009
@tadeuszzieba6009 5 лет назад
Wzmacniacz zmontowałem pomyślnie. Wystartował od pierwszego włączenia. Brzmi całkiem fajnie. Duże dzięki dla autora za ciekawy projekt. Mam mały niedosyt co do mocy. Kupiłem drugą płytkę i części chcę trochę poeksperymentować z lampą 6P3S lub nawet GU50 w stopniu mocy. Zamówiłem również transformatory głośnikowe na rdzeniach amorficznych. Chętnie poczytam komentarze na temat mojego zamiaru a szczególnie wdzięczny byłbym za jakieś podpowiedzi od autora tego projektu. Z góry dziękuję. Tadeusz
@VJARON
@VJARON 6 лет назад
patyczek po lodzie :D, podkładka pod rezystor prawie idealna
@bronekwesoy7305
@bronekwesoy7305 6 лет назад
W oczekiwaniu na kity polecam opowieść sensacyjną o naprawie/przebudowie wzmacniacza lampowego. Informacje w niej zawarte mogą bardzo przydać się dla osób "skręcających" lampowce: www.trioda.com/index.php/pl/urzadzenia/2053-wzmacniacz-audio-akustyka-auris
@TheYamakasi007
@TheYamakasi007 6 лет назад
A ja, jak zawsze czekam na kit RIAA do mojego gramofonu. :P
@sawomirnowak1922
@sawomirnowak1922 6 лет назад
Czekam razem z tobą aby go ładnie schowac w tej samej obudowie co mój Rs-tubelamp
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 6 лет назад
Brawo za trafiony pomysł Pozdrawiam.
@Mario007718
@Mario007718 4 года назад
Bardzo fajny projekt. Teraz skoro mamy juz wzmacniacz lampowy moze warto by sie pokusic o prosty tester lamp? Bo przeciez lampy sie zuzywaja, a nie kazdego stac na zakup testera DIVO VT1000. Oczywiscie nasz tester nie musi byc dla wszystkich rodzai lamp, ale do tych uzytych we wzmacniaczu RSII plus popularnych KT88, 12AX7, 12AT7. Takie uzadzenie bylo by tez bardzo pomocne przy "parowaniu" lamp.
@audiostrefa624
@audiostrefa624 6 лет назад
Zestaw zamówiony 😆 teraz tylko cierpliwości
@reginalddeclan5297
@reginalddeclan5297 3 года назад
I guess it's kind of off topic but do anybody know a good site to watch new tv shows online?
@mackaaron9842
@mackaaron9842 3 года назад
@Reginald Declan i use Flixzone. Just search on google for it =)
@rhettnash7287
@rhettnash7287 3 года назад
@Reginald Declan try flixzone. Just google for it :)
@rorykamryn3923
@rorykamryn3923 3 года назад
@Rhett Nash definitely, I have been using FlixZone for months myself :)
@kyreeeugene9734
@kyreeeugene9734 3 года назад
@Rhett Nash definitely, have been using flixzone for since march myself :D
@szejker1989
@szejker1989 6 лет назад
Opcja kupna ładnej obudowy (dodatkowo z wyborem koloru (srebrny/czarny) byłaby super! A super super super było by zamontować "magiczne oczko" :)
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Przecież montaż magicznego oka to nic trudnego, układ zawiera tylko kilka elementów (2 oporniki, 2 diody, 2 kondensatory i potencjometr montażowy), nadaje się na montaż przestrzenny. Pamiętaj jednak o większej mocy transformatora zasilacza (po prostu trzeba kupić inne, dodatkowo po około 13 W na jeden wskaźnik), bo EM 84 to jakby dwie triody w jednej lampie o prądzie anody prawie 2 mA i prądzie żarzenia 210mA, łatwo znajdziesz data sheet i schematy.
@sawomirnowak1922
@sawomirnowak1922 6 лет назад
Czy mógłby Pan polecić miejsce w którym najlepiej podpiąć się z tym układem??
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Sygnał można wziąć z uzwojenia wtórnego transformatora, z tego odczepu, z którym NIE jest połączona masa, a jest połączone sprzężenie zwrotne, czyli z "dodatniego" odczepu. Ale żeby go ustawić trzeba mieć miernik mocy wyjściowej, albo jeszcze lepiej, oscyloskop. Do obu wyjść głośnikowych wpinamy obciążenie po 8Ohm/co najmniej 10W, na wejście podajemy sygnał z generatora (1kHz, ale lepiej mniej np.: 300-400Hz) i tak ustawiamy potencjometr montażowy na wejściu EM84, żeby przy pełnej mocy pokazywanej na ekranie oscyloskopu bez obcinania sinusoidy, listki wskaźnikowe lampy się stykały. Od EM 84 bardziej podoba mi się 6e1p/em80. Bez oscyloskopu będzie niełatwo ustawić wskaźnik. Potrzebny będzie woltomierz wartości rms, i zakładając 7 W można z prawa Ohma wliczyć jakie powinniśmy mieć napięcie (pamiętać należy, żeby miernik obsługiwał częstotliwość podawaną z generatora lub innego źródła). Można też sygnał wziąć z siatki sterującej lampy mocy, ale nieumiejętnie wpięcie wskaźnika może powodować zakłócenia.
@sawomirnowak1922
@sawomirnowak1922 6 лет назад
Rozumiem, że bez oscyloskopu też da rade ustawić ten wskażnik ale nie jako wskaznik przesterowania a ładnie swiecący bajer? I ma Pan całkowitą racje że em80 jest dużo ciekawsza.
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Tak. To będzie bajer taktowany muzyką.
@jurek7792
@jurek7792 5 лет назад
Kit z obudową jedzie, będzie zabawa :-)
@lukaszstacholkusz5343
@lukaszstacholkusz5343 6 лет назад
Witam i pozdrawiam z Olkusza
@mario88388
@mario88388 6 лет назад
Kondensatory foliowe czesto maja oznaczenie okladziny zewnetrznej w postaci paska lub kropki przy jednym z wyprowadzen - jesli przy Wszaych kondziolkach takie oznaczenie jest, temat rozwiazany :)
@nusior
@nusior 5 лет назад
We współczesnych kondensatorach jest loteria bo często pasek wcale nie pokazuje zewnętrznej więc w sumie nie wiadomo po co go w ogóle malują :D Mało kto wie, że polaryzacja nieelektrolitów może mieć znaczenie więc i firmy olały sprawę :D Sam dopiero się dowiedziałem o tym oglądając Mr Carlson's Lab :)
@pawewitkowski9130
@pawewitkowski9130 6 лет назад
Sądzę, że przydał by się odcinek dla mniej doświadczonych odbiorców w którym składa Pan ten wzmacniacz od początku do końca. Pozdrawiam
@Diabl0pl
@Diabl0pl 6 лет назад
Jestem nowy na tym kanale, i jak przeczytałem "budujemy wzmacniacz lampowy", to myślałem, że tak właśnie będzie. :) Zdaję sobie sprawę, że byłoby to dość kosztowne, ale przecież po złożeniu takiego urządzenia, można by je sprzedać z nawiązką i wszyscy byliby zadowoleni. :D
@michachrostowski7319
@michachrostowski7319 6 лет назад
ja złożyłem i nawet gra ;) a nawet nigdy nie lutowałem nic na płytkach drukowanych, lutowanie mi zajeło 5 spokojnych godzin, trzeba podejść ze spokojem i cierpliwością. Ale co do filmu instruktażowego przydał by się albo chociaż kilka zdjęć dobrej jakości, poza tym na filmach Reduktor ma innego koloru elementy(np. troche inne kondensatory ale instrukcja wszystko tłumaczy) pozdrawiam
@Norbeeification
@Norbeeification 6 лет назад
Witam, Jestem w podobnej sytuacji - mam małe doświadczenie z lutowaniem półprzewodników. Moje obawy dotyczą przylutowania scalaka. Kiedyś za młodu usmażyłem UL1111 (albo coś takiego). Pytałem w sklepie o możliwość dokupienia podstawki do tego scalaka, co by nieco zabezpieczyło obawy, ale niestety nie ma. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak lutować by zminimalizować ryzyko spalenia scalaka? I ewentualnie jakie inne podzespoły tego wzmacniacza są wrażliwe na zbyt długie podgrzewanie lutownicą? dzięki. W tak w ogóle ten wzmacjniacz to bardzo fajna forma wsparcia projektu twórców tego kanału. Oby więcej równie ciekawych inicjatyw :)
@spinforeverSoundmix
@spinforeverSoundmix 5 лет назад
1 wkładasz scalak do otworów w płytce 2 smarujesz wszystkie nóżki i powierzchnię płytki od strony lutowania pędzelkiem z topnikiem lub kalafonią 3 grot lutownicy przygotuj najlepiej 3-4mm ścięty skośnie 4 cyna z domieszką ołowiu ,nie używaj bezołowiówki ustaw temp lutowania około 290/330 c 5 przykładasz cynę do grota, topisz porcję 6 szybciutko przykładasz grot do nóżki i w ciągu 2 - 4 sekund pole ma się zalać cyną ,dłużej nie trzymaj ma się pięknie cyk zalać wokoło i już 7 powtórz dla każdej nóżki , jak nie wychodzi nie żałuj topnika lutowanie nie może być suche
@MTWODZU
@MTWODZU 6 лет назад
Niestety nie załapałem się w pierwszym rzucie, ale po złożeniu zamówienia zadzwoniła bardzo miła Pani i wyjaśniła co i jak z czasem oczekiwania :) Być może do tego momentu uda mi się zaplanować koncepcję własnej obudowy :)
@mzflighter6905
@mzflighter6905 6 лет назад
Mógłby się kolega pochwalić, ile pani kazała czekać na drugą partię? :D Pozdrawiam!
@MTWODZU
@MTWODZU 6 лет назад
Oczywiście :) Do 4-5 tygodni. Pozdrawiam
@adamant7368
@adamant7368 6 лет назад
Jakie powinny być napięcia w punktach HV1, HV2, HV3 bez obciążenia i z obciążonym zasilaczem?
@techniczny84
@techniczny84 6 лет назад
Bardzo ciekawy kit
@piotrmielniczenko8001
@piotrmielniczenko8001 6 лет назад
a co mam zrobić z pinem dodatkowym w tansformatorze głośnikowym na uzwojeniu wtórnym który jest połączony z uzwojeniem wtórnym?
@kaziorkaski
@kaziorkaski 3 года назад
Czy dodanie wychyłowych wskaźników VU nie będzie miało wpływu na działanie wzmacniacza? I gdzie najlepiej je włączyć w układ? Pozdrawiam i dzięki RS za fajne filmiki 😉
@HASK1
@HASK1 6 лет назад
To teraz czas na SSTC :D
@StudioPiosenkiMartinello
@StudioPiosenkiMartinello 6 лет назад
Na stronie lampelektronowych podali , że lampy Siemensa się skończyły i teraz te kity będą z lampami RFT , które tak kiepsko wyszły w pomiarach na filmie REDUKTORA... no to kicha... i cały projekt szlag trafił.......
@grzegorz6087
@grzegorz6087 5 лет назад
Mógł by Pan zaprojektować wzmacniacz w klasie A na tranzystorze? Myślę, że super kit byłby z tego. Pozdrawiam!
@djnieznany6154
@djnieznany6154 6 лет назад
w jakim programie projektuje pan płytki PCB?. będzie jakiś odcinek z projektowania płytek?
@michaplewa6801
@michaplewa6801 6 лет назад
eagle
@ffsapher
@ffsapher 6 лет назад
prosił bym o sugestię odnośnie tego potencjeometr jakiej wartości i gdzie go umieścić aby posiadać regulację balansu miedzy kanałami. pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Napisałem już raz, ale mi wyskoczył błąd. Więc krótko, najprościej: między cinch, a wejście wzmacniacza lutujesz na przewodach potencjometr 100k M+N. W sieci znajdziesz działanie takiego potencjometru. Sprawdź, gdzie masz ścieżkę oporową, suwak w położeniu środkowym, od suwaka w jedną stronę powinno być 0 Ohm, a w drugą 100 kOhm. I tam gdzie jest 100 kOhm łączysz łączysz pod skrajny masę, a tam gdzie jest 0 Ohm łączysz pod skrajny gniazdo cinch (tylko sobie nie zrób pętli masy, ekrany tylko do wejścia wzmacniacza, a masa osobnym przewodem do potencjometru jak i do cinch odizolowanych od obudowy podkładkami teflonowymi). Suwak łączysz do wejścia na płytce drukowanej. Połączenia skrajnych są na odwrotnie w jednej sekcji niż w drugiej sekcji względem suwaka.
@ffsapher
@ffsapher 6 лет назад
tomekkruger linniowy?
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Nie liniowy. Potencjometr o specjalnej charakterystyce M+N, to podwójny potencjometr ze ścieżką oporową do połowy na jednej sekcji i od połowy na drugiej sekcji. Znajdziesz go w sklepie lampy elektronowe, mają Telpoda. Normalnie daje się balans po regulacji wzmocnienia, ale nie ma to znaczenia, tak, jak opisałem jest łatwiej i będzie działać (po prostu masz szeregowe połączenie dwóch potencjometrów).
@ffsapher
@ffsapher 6 лет назад
dzieki. musi być 100k czy może być też 250k bo taki miałbym od reki?
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Tak, może być jeśli to dwusekcyjny M+N. Trochę inaczej obciąży Ci źródło. Polecam odcinek "Dopasowanie".
@przemyslawgacia
@przemyslawgacia 3 года назад
Przydał by się link do tego jak sprawdzić polaryzację kondensatorów stałych.
@jankaminski6723
@jankaminski6723 6 лет назад
Jak komuś bardzo zależy na znalezieniu zewnętrznej okładziny to może kupić taki sam kondensator i go rozebrać,to będzie widać,która to okładzina.
@Bogu2208
@Bogu2208 3 года назад
Macie jakieś propozycje co do kolumn podstawkowych do max 1600zl? bo nic nie mogę znaleźć z takimi parametrami. Jak podłączyć sluchawki 300ohm aby ich nie spalić? jakiś rezystor czy jest gotowy kit do tego?
@kfh13
@kfh13 6 лет назад
Na forach DIY audio można przeczytać, że do wzmacniaczy lampowych kupuje się kolumny jednodrożne szerokopasmowe. Czy kolejne audio voodoo? Czy pod wzmacniacze lampowe nie pasują dowolne kolumny o odpowiedniej mocy i oporności?
@donmarciano1981
@donmarciano1981 6 лет назад
kfh13 ponoć najlepiej sprawują się głośniki o membranie papierowej i dużej skuteczności.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 6 лет назад
Jefnodrozne maja "bonus" w skutecznosci bo nie maja zwrotnicy tracacej cenne waty gdy mamy ich niewiele. Z drugiej strony taki wzmacniacz ma niewiele pasma wymagajacego gwizdkow wysokotonowych wiec niewielka strata. Z trzeciej strony tak byly naglasnoane tradycyjnie wzmacniacze lampowie wiec kolejny plus do autentycznosci. Wyglada to na wlasciwa decyzje.
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Z tymi jednodrożnymi to może mylnie chodziło o koaksjalne, czyli tweeter umieszczony w osi woofera. Takie rozwiązanie powoduje brak problemów fazowych, ale nie jest ono konieczne dla wzmacniacza lampowego - można spokojnie używać "zwykłych" zestawów głośnikowych wielodrożnych.
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Niekoniecznie mogło chodzić o głośniki współosiowe, podejrzewam raczej głośniki szerokopasmowe jak np Monacor SPH 60X, który można wbudować do projektu Klang Und Ton CT193, mam taką parkę i używam z 30 watowym Onkyo DR2.0 w 13 metrowej sypialni. Głośniki sprawują się zaskakująco dobrze jak na szerokopasmowe. Jestem też w trakcie budowy innego zestawu szerokopasmowego do wzmacniacza opartego na schemacie OTV Rubin, trochę mniejszej mocy niż kit RS, projekt o nazwie Hobbybox V6 z głośnikiem Visatona FRS 8 (choć można zaaplikować Fostexa FE 83E), ta kolumna, z wylotem tuby zajmującym całą tylną ściankę, potrzebuje do prawidłowego działania umieszczenia dość blisko ściany lub narożnika pomieszczenia. Ciekawi mnie jak będzie grać.
@CzornyLisek
@CzornyLisek 6 лет назад
Jednodrożne szerokopasmowe z deka wyższej jakości często używają po prostu "głośników" z b. wysoka wydajnością(czułością) kiedy to wielopasmowe dość często używają "głośników" o niskiej wydajności(czułości) no i wielopasmowe po prostu mają więcej głośników a wiec i wyższy pobór. Wzmacniacze lampowe mają niską moc dlatego też używanie wysoko-efektywnych(czułych) głośników szerokopasmowych. Niektórzy "audiofile" idą dalej i mówią ze tylko pierwszy watt wzmacniacza lampowego jest dobry. Co oznacza że muszą uzywać głośników tubowych o jeszcze większej wydajności(czułości) Dla przykładu Odległość 1 metr, jeden głośnik(driver) głośnik o czułości 95dB potrzebuje wzmacniacza o mocy 3W by głośność metr od głośnika wynosiła 100dB (przykład głośnika(drivera) o takiej czułości Lowther EX3 (szerokopasmowy)) głośnik o czułości 85dB potrzebuje wzmacniacza o mocy 30W(a więc więcej niż większość wzmacniaczy lampowych) by głośność metr od głośnika wynosiła 100dB (przykład głośnika(drivera) o takiej czułości Dayton Audio DW3-1053SC 3" (szerokopasmowy))
@OxyOne
@OxyOne 6 лет назад
Można prosić przykład które kolumny byłyby dobre do tego wzmacniacza? Na jakie się zapatrywać? Thx za pomoc.
@tokamak007
@tokamak007 6 лет назад
Słuchałem go z ZGZ 10/8-S2 i brzmiało dobrze, choć było trochę za mało basu (oczywiście moim zdaniem). Teraz słucham go z zestawem Infinity SM-80 i jestem bardzo zadowolony. Nadal uważam, że basu mogłoby być więcej ale generalnie brzmienie wzmacniacza i tych zestawów bardzo przypadło mi do gustu. Te Infinity mają skuteczność 98dB więc można sobie "trochę" pozwolić :)
@sewerynandrulewicz1374
@sewerynandrulewicz1374 4 года назад
Trafo toroid grzeje się, czy coś źle zmontowałem? Czy tak ma być? Bo wszystko gra poza tym... Czy może to być wina, że w gniazdku (uzw. pierwotne) mam 249v Trms, tj. na wtórnym zamiast 2x3,15 mam 2x3,3V ?
@TheBurner81pl
@TheBurner81pl 6 лет назад
Kiedy mozna spodziewac sie wznowienia dostaw?? Czekam i czekam, konca nie widac :(
@resturator
@resturator 5 лет назад
Jakie głośniki polecacie do tego wzmacniacza? Interesują mnie głośniki półkowe do 3-3.5 tys. zł. Czy to może zbyt duża/zbyt mała kwota? Ciężko coś znaleźć powyżej 87dB.
@Shadow_of_STLKR
@Shadow_of_STLKR 6 лет назад
Nie mieli lamp, mieli sprowadzić i w końcu dostałem mój zestaw, lampy są takie same, ale na opakowaniu jest napis "Ia=31mA" zamiast 41mA jak na filmie "cz 2". Co to oznacza? Są na mniejszy prąd? Szybciej się zużyją? Szkoda że te gniazda do przykręcania przewodów są takie tandetne. Te niebieskie w ogóle nie nadają się do przykręcania przewodów głośnikowych, na szczęście mam zielone. Są one większe jest w nich normalny zacisk, a nie śrubka z blaszką.
@phridax
@phridax 6 лет назад
No wolałbym ładniejszą obudowę. Pan prowadzący zawsze zachwala dobrą stylistykę ;) A z innej beczki ma pytanie techniczne. Jak bezpiecznie rozładować taki układ? Czy może zastosować jakiś trick, który będzie rozładowywał wzmacniacz po wyłączeniu. Może to być nawet temat na odcinek?
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
Obejrzyj część pierwszą, w 13:10 pokazany jest na schemacie rezystor rozładowujący.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 6 лет назад
Najladniejsza to ta wlasnorecznie udziergana. Nikt grzeczny nie zaprzeczy :) a jaka satysfakcja!
@phridax
@phridax 6 лет назад
OK, myślałem o jakimś szybszym rozładowywaniu ale jeśli to jest standard to luz :)
@jakubkijak2644
@jakubkijak2644 6 лет назад
phridax Zawsze możesz dać mniejszy ten rezystor, np. 100K. Ewentualnie do celów serwisowych można użyć zwykłej żarówki na 230V i zewrzeć na krótko plus z masą.
@szypki_zygi
@szypki_zygi 6 лет назад
Może teraz zaprojektuje Pan preamp na lampach?
@grzegorzsz.5233
@grzegorzsz.5233 6 лет назад
Zbudowałem 3 bufory, oferta na OLX, zapraszam
@princeofjanox
@princeofjanox 6 лет назад
czy mogę prosić o link do tej oferty na ebay? pytam, ponieważ znalazłem taką obudowę lecz z otworami wentylacyjnymi i zamontowanymi pokrętłami a nie wiem czy te pokrętła pasują do zamontowanych potencjometrów. Pozdrawiam.
@michachrostowski7319
@michachrostowski7319 6 лет назад
ReduktorSzumu poleć jakieś kolumny do tego cudeńka, kupiłem na szybko Tonsil ZG30 ale nie grają za dobrze z tym wzacniaczem. Chce kupić kolumny w cenie ok.500-1200zł.
@MalawijaSMITH
@MalawijaSMITH 6 лет назад
Mam pytanie - czy jest gdzieś miejsce gdzie właściciele chwalą się zlutowanymi swoimi kitami?? Gdzie można by je pooglądać, "posłuchać"? Jakieś forum RS?
@dbbuzz
@dbbuzz 6 лет назад
Czy będzie Pan słuchał swojego wzmacniacza? :)
@ReduktorSzumu
@ReduktorSzumu 6 лет назад
Słucham go cały czas.
@dbbuzz
@dbbuzz 6 лет назад
To dobrze, :) Pana "wzmak" słuchawkowy działa non stop u mnie :)
@piotrlgftpiotrlgft8592
@piotrlgftpiotrlgft8592 6 лет назад
Bedzie patrzał na niego😂
@wieczor3000
@wieczor3000 6 лет назад
Słucha się KABLI. Pod warunkiem, że są wygrzane i kwantowo oczyszczone :)
@MrLukaszm2200
@MrLukaszm2200 6 лет назад
ReduktorSzumu posiadam wzmacniacz lampowy Roost ma on 4 lampy w tym jedna nie działa wzmacniacz gra ale jak ścisze to membrana niskotonowy mało co nie wyjdzie z głośnika i pytanie czy mogę wysłać Panu do przeglądu i naprawy? ?
@stereopolex
@stereopolex 6 лет назад
Jaki pobór mocy ma złożony kit?
@rafaawrynowicz2055
@rafaawrynowicz2055 6 лет назад
Pomocy! Wreszczie udało mi sie skończyć dawno zamówiony zestaw. Nigdy nie miałem stereofonicznego wzmacniacza lampowego i wręcz czułem, że ślina zaczyna mi się wymykać z ust w momencie gdy go dziś włączałem po raz pierwszy. Nie ukrywam, że apetyt zaostrzyło mi kilka komentarzy oceniających entuzjastycznie brzmienie przedmiotowego wzmacniacza. A tu włączam i ...gra.... żadnych przydźwięków, buczeń nawet czysto, ale ..... brzmienie bym porównał do dwóch radyjek kuchennych z zegarem (dwóch, bo stereo :) )...... Czy coś zrobiłem nie tak; jeśli źle, to co pozwala grać w pewnym sensie czysto i przyjemnie, ale jakby z mocą nie 2x7W a 2x0,7W. Wina reszty toru raczej odpada - monitory B&W PM1 i odtwarzacz Harmana HD990. Przyznam, że projekt rozbudowałem o dodatkowe wejscia wraz z selektorem, ale nie sądzę aby tam mogła być przyczyna takiego zmartwienia. Druga rzecz - ułamałem potencjometr głośności i musiałem wymienić, a nowego nie kupiłem w Lampach Elektronowych, tylko w zwyklym sklepie z częściami, ale o identycznych parametrach. Odnosnie reszty, to w pełni oryginał, bez żadnych zmian. Jeśli ktoś ma pomysł na to, co się u mnie dzieje, gdzie szukać powodu ewidentnego NIEgrania wzmacniacza, to będę zobowiązany za wskazowki. Pozdrawiam wszystkich!
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Podejrzewam błąd montażowy. Przeanalizuj układ ze schematem pod względem połączenia przewodami (czy trafa dobrze połączyłeś, jakie masz napięcia itd). Sprawdź też zimne luty.
@rafaawrynowicz2055
@rafaawrynowicz2055 6 лет назад
tomekkruger Wielkie dzięki za odzew, ale dziś już samemu rozwiązałem problem. Po ponownym rozebraniu wzmacniacza i dokładnym sprawdzeniu montażu okazało się, że faktycznie, oczywiście popelniłem błąd montażowy - zamieniłem rezystory 100Ohm i 100kOhm. Wprawdzie po ponownym montażu gdzieś zgubiłem lewy kanał i nie gra, ale mam nadzieję, że i tutaj uda mi się ustalić, co po drodze się stało. Jedno jest pewne, prawy kanał gra nawet na stole montażowym, z roboczą kolumną? już bardzo obiecująco! Pozdrawiam serdecznie!
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Powodzenia!
@marcintendelski2909
@marcintendelski2909 6 лет назад
Witam. Pytanko Małe - czy można zanotować trafo głośnikowe na kolumnie, oczywiście używając odpowiedniego kabla i puszki osłaniającej trafo. Chodzi o wygląd wzmacniacza i jego wielkość. Pozdrawiam
@ReduktorSzumu
@ReduktorSzumu 6 лет назад
Wtedy na kablach głośnikowych będzie napięcie ponad 300V. Więc lepiej nie.
@marcintendelski2909
@marcintendelski2909 6 лет назад
Dziękuje za szybka odpowiedź. Zdaje sobie sprawę że napięcie będzie wysoki. Interesuje mnie jedynie czy nie pogorszy to parametrów wzmacniacza a wraz z tym dźwięku.Pozdrawiam
@tokamak007
@tokamak007 6 лет назад
Z jakim zestawem głośnikowym słucha Pan tego wzmacniacza?
@xxxxxx-hj1vf
@xxxxxx-hj1vf 5 лет назад
Dlaczego na płytce jest napisane 150, a rezystor ma 220k ?
@wieczor3000
@wieczor3000 6 лет назад
Pytanie: czy można założyć, że dostosowanie do określonej impedancji kolumn zależy przede wszystkim od użytych transformatorów i czy użycie innych spowoduje lepszą pracę z kolumnami 4 ohm?
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Musisz znaleźć transformator o przekładniku ok 36 dla EL 84 (Ra=5200Ohm). Pamiętaj też, żeby był to transformator ze szczeliną (przeznaczony do klasy A) Transformator wyjściowy pozwala na komfortowy punkt pracy dla lampy mocy, przy określonej impedancji głośników, punkt ten podaje producent. Dopuszczalne jest niedopasowanie ok 30% w dół (mniejsze Ra) i ok 50% w górę, ale każde niedopasowanie powoduje spadek mocy lampy. Przekładnię oblicza się wyciągając pierwiastek 2 st. z iloczynu impedancji anodowej do impedancji obciążenia przy uwzględnieniu sprawności trafo (od 0,75 praca impulsowa do 0,9 praca ciągła). Oczywiście, temat transformatora wyjściowego jest bardziej skomplikowany, ale to uproszczenie powinno wystarczyć. Można użyć TG5-46-666-4 z rynku wtórnego, ale te transformatory przenoszą dopiero od 80Hz i mają moc 5 W, albo TGL 5/002 Indela (dostępny jest w sklepie, gdzie kit), albo LO-SE15-G1 ale to gitarówka i jest droższa, za to ma 3 odczepy dla 4, 8 i 16 Ohmów (głośniki łączymy tylko do jednego z tych odczepów i do zerowego! Żeby nikomu nie przyszło do głowy włączyć jeden głośnik pod odczep 4 Ohmy a drugi pod np.: 8Ohmów. Wzmacniacz bez podłączonego obciążenia też nie powinien pracować!).
@wieczor3000
@wieczor3000 6 лет назад
Dziękuję za wskazowki. Może najpierw rozejrzę się za nowymi kolumnami i sprawdzę czy taka kombinacja w ogóle się opłaca :)
@MajorMIX
@MajorMIX 5 лет назад
@@tomekkruger rozumiem że transformator "LO-SE15-2/1 Transformator głośnikowy SE Ogonowski" z tego samego sklepu jest odpowiedni? Jaki transformator zasilający jest w zestawie? Jaki zamówić jeśli kupie zestaw z samą płytką i elementami?
@tomekkruger
@tomekkruger 5 лет назад
@@MajorMIX Tak, przekładnia: 36:1 (4Ω), 25,5:1 (8Ω), impedancja dla anody 5,2 kOhm. Pasmo od dołu 40Hz/-3dB. Natomiast sieciówka, musi wytrzymać 2 x 18W na EL 84 i 2 x 8W czyli 60W wystarczy. TT60/46/A jest odpowiedni, choć na styk, napięcie wtórne 250V - 0,15A i żarzenia 6,3V z odczepem symetryzujacym 2,5A (lampy wezmą 2,4A). Możesz poszukać innego transformatora o większej mocy albo toroida, ale warunek jest taki, 230-260V, 015-018A, żarzenie symetryczne 2X3,15V 2,4A. Wartością R3 w zasilaczu możesz w pewnym stopniu korygować napięcie na anodzie. Ale nie należy bardzo zmieniać jego wartości, bo ten rezystor pracuje w filtrze typu PI z kondensatorami C3 i C4. Jeśli boisz się ryzyka, kup trafo polecane przez RS: TE84/132 Transformator sieciowy Sizei
@MajorMIX
@MajorMIX 5 лет назад
​@@tomekkruger Dzięki! Odpowiednikiem TE84/132 jest np: "TT100/120/A Transformator sieciowy toroidalny Audio Sizei" wezmę tego. Powiedz mi jeszcze, Grzegorz Bar w komentarzach pisał, że lampa 6BQ7A jest dużo lepsza, też jesteś tego zdania? Czy można nie lutować podstawek w płytkę tylko pociągnąć odpowiednie przewody między podstawką a płytką? Chciałem rozsunąć trochę na boki tylne lampy.
@witulo1
@witulo1 6 лет назад
czy wszystkie połączenia we wnętrzu wzmacniacza muszą być wykonane przewodami ekranowanymi ?
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Skąd ten pomysł? Ekranowane przewody wykorzystujemy do sygnału m.cz. Do napięcia anodowego używa się przewodów w izolacji wytrzymującej 500V (najlepiej linki, bo łatwo taki przewód prowadzić), zaś do żarzenia najlepiej użyć drucianej skrętki dwóch przewodów 0,5 mm2. Warto stosować odpowiednią kolorystykę okablowania. Dla przykładu zasilanie anodowe przewodem czerwonym, żarzenie brązowym, masa niebieski, a ochronny (połączenie obudowy i uziemienie) zawsze zielono-żółty. Do łączenia trafa zas. zwykle używam czarnego. Ułatwi to serwis urządzenia. Warto sobie zostawić schemat urządzenia z naniesionymi notatkami odnośnie kolorów użytych przewodów.
@sebastian123400
@sebastian123400 5 лет назад
dostanę jeszcze gdzieś taki kit?
@Hator44
@Hator44 6 лет назад
Szkoda że nie ma ,,magicznego oczka" :)
@Mario007718
@Mario007718 4 года назад
Czy jest może wersja z zasilaniem 120V 60Hz?
@Mario007718
@Mario007718 4 года назад
- Jest ! Znalazlem - zamowilem.
@oktokote7834
@oktokote7834 6 лет назад
A kiedy pokażesz twarz??
@MTWODZU
@MTWODZU 6 лет назад
Jak uczy między innymi Marvel, superbohaterowie nie pokazują ;)
@audiostrefa624
@audiostrefa624 6 лет назад
MTWODZU 😂👍
@marekroszkiewicz3524
@marekroszkiewicz3524 6 лет назад
Można prosić kontakt mailowy
@matiaspulla7074
@matiaspulla7074 6 лет назад
Czy nie będzie problemu jeśli do tego wzmacniacza podłączę 4 ohmowy zestaw głośnikowy? Konkretnie dynaudio M20. Da radę?
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Opisywałem ten problem w odpowiedzi na jedno pytanie. Lampa el84 pracuje z obciążeniem od 4500 do 5200 Ohmów przy napięciu na anodzie 250V. Dla obciążenia 8 Ohm mamy przekładnik ok. 25 (lub 0,04). Jeśli podłączysz 4 Ohmy zmniejszysz impedancje obciążenia lampy do ok. 2500 Ohmów, 6 Ohmowe kolumny do 3700 Ohmów. Szybciej zużyjesz pentodę i nie osiągniesz pełnej mocy wyjściowej. Albo połączyć dwie EL84 równolegle... Trzeba tylko każdą siatkę sterującą dać przez osobny rezystor (10k) i katodę przez własny 150-180 Ohm. Ale nie jestem pewien czy zasilacz wytrzyma kolejne 50W na parę lamp.
@kopruch696
@kopruch696 6 лет назад
na cholere wam magiczne oko ? bedziecie sluchac oczami ? 100 pytań do, a pewnie i tak na pisaniu się skończy. dajcie spokój. to nie koncert zyczen. wyraźnie bylo powiedziane że nic żadnych zmian juz nie bedzie na tym etapie i zresztą dobrze bo nie sądze żeby ta konstrukcja była dziełem przypadku.
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Magiczne oczko nic nie daje poza miganiem i żre prąd, w zależności od oczka do 3 do 10W. Do tego dochodzi krótka żywotność lampy z powodu wypalenia luminoforu (chyba, że się obniży napięcie zasilania, ale trzeba wiedzieć o ile i jak zwiększyć czułość lampy na sygnał). Mało tego, zła aplikacja może wpłynąć na jakość sygnału wyjściowego. Taniej i oszczędniej energetycznie jest użyć wskaźników wychyłowych z podświetleniem żarówką 6,3 V.
@Pwolak999777
@Pwolak999777 6 лет назад
Zestaw marzenie, trzeba zbierać pieniążki 🙄
@piotrmielniczenko8001
@piotrmielniczenko8001 6 лет назад
Nie!!! Nasze transformatory mają nie 4 a 5 wyprowadzeń!!!!!! Do czego jest to piąte wyprowadzenie i gdzie je mam podłączyć????????
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Jaki jest typ i producent tego trafo?
@piotrmielniczenko8001
@piotrmielniczenko8001 6 лет назад
jutro ci odpowiem. nie mam ich teraz przy sobie i nie podam ci producenta. dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Z tego co już zdążyłem się zorientować w ofercie sklepu, może to być trafo z wyprowadzeniem ekranu. Jeśli to wyprowadzenie nie ma połączenia z żadnym z innych wyprowadzeń (sprawdzenie omomierzem - opór rzędu kilku megaohmów), należy je podłączyć do masy analogowej (np.: w punkcie ujemnym zasilacza na kondensatorze filtrującym) albo zostawić je niepodłączone.
@piotrmielniczenko8001
@piotrmielniczenko8001 6 лет назад
Witaj kolego. Ja nadal nie wiem co z tym dziwnym dodatkowym pinem w tansformatorze TG5/4897. Badałem omomierzem wszelakie przejścia z tego pinu i nie jest on z ŻADNYM pinem skojarzony, jak również z miedzianą blachą ekranującą. ZUPEŁNA CISZA NA ZAKRESIE ZWARCIA JAK RÓWNIEŻ ZERO NA OMOMIERZU Jednak jak się przyglądałem temu pinowi, to ewidentnie wychodzi z niego dość gruby drut do cewek. Jasna cholera!!!! O co tu chodzi? Czy ja mam ten transformator rozebrać aby się dowiedzieć cokolwiek na jego temat? W sieci nie ma nic, żadnego opisu ani żadnej noty aplikacyjnej producenta. Jeśli możesz to odpisz. Dziękuję za zainteresowanie tym problemem i pozdrawiam. Trafo jest firmy SIZEI.
@tomekkruger
@tomekkruger 6 лет назад
Ów pin jest podłączony ekranu między uzwojeniami, choć powinien być połączony też z blachą, która owija uzwojenia z zewnątrz, może blacha jest lakierowana, stąd omomierz nie wykazuje zwarcia). Nie radzę rozbierać transformatora, bo go zepsujesz. Sizei ma stronę internetową, na której podano maila do supportu technicznego. Możesz ekranu nie podłączać (choć nie jest to najlepsze rozwiązanie). Ten ekran ma służyć eliminacji wpływu pojemności pasożytniczych uzwojeń i napięć elektrostatycznych oraz zabezpieczyć uzwojenie wtórne przed pojawieniem się wysokiego napięcia anodowego. Warto go więc połączyć z masą zasilacza (albo jeszcze lepiej z przewodem zielonożółtym PE), bo w przypadku przebicia energia pójdzie do masy i zadziała zabezpieczenie topikowe w zasilaczu chroniąc w ten sposób głośniki. Nawijałem kiedyś transformatory do swoich DIY, ale to było 20 lat temu. Nigdy nie robiłem ekranu, tylko przekładki z preszpanu między sekcjami uzwojeń (trochę to powiększa rozmiary w przypadku wielosekcyjnego, przeciwsobnego transformatora do PP i UL). Na stronie lampy elektronowe napisano, ze ekran ten eliminuje wpływ pola magnetycznego na inne elementy układu elektrycznego. Tak, ale tylko w przypadku pola generowanego przez prąd płynący w przewodniku. Pole magnetyczne rozproszone z rdzenia trafo nie jest w ten sposób eliminowane, choć jest ono małe, bo większość strumienia zamyka się w magnetowodzie. Sumując: jeśli obawiasz się efektów specjalnych i nie masz pewności co do tego wyprowadzenia, nie podłączaj go. Jeśli jednak jest to wyprowadzenie ekranu, co może potwierdzić producent www.sizei.pl/kontakt-4.html , to łącz go z masą urządzenia. Jeśli użyjesz metalowej obudowy to i tak musisz ją uziemić, więc możesz ten ekran połączyć z obudową. Obudowę (jak i przewód PE) z masą zasilania (minus napięcia anodowego) możemy połączyć przez opornik 100Ohm i równolegle z nim kondensator 220nF. Żeby uniknąć brumu sieciowego zalecam montaż transformatora sieciowego w izolowanej ramie. Taką ramę łączymy z masą tylko w jednym punkcie (najlepiej przewodem zielonożółtym co najmniej 1,5mm2, bezpieczeństwo jest najważniejsze). Ogólnie połączenia wszystkich mas wykonujemy w jednym punkcie na obudowie. Czyli: 1 przewód ochronny z trafo zasilacza, 2 przewód masy z zasilacza przez równolegle połączone rezystor 100Ohm i kondensator 220nF, 3 przewód ekranu trafa wyjściowego-głośnikowego, 4 przewód zielonożółty z wtyczki IEC - ochronny z sieci zasilającej. To wszystko za pomocą oczek lutowniczych przykręcamy do odizolowanego miejsca na obudowie blisko gniazd wejściowych.
@wieczor3000
@wieczor3000 6 лет назад
Pierwszy :)
@abesseba2386
@abesseba2386 6 лет назад
ale lapke 1 dalem ja:)
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 6 лет назад
A moj pierwszy wtedy komentarz jakos zniknal. Antymarketingowy? Raczej nie :]
@verbold1979
@verbold1979 4 года назад
widze film 2 lata ale co to promocja na dywanie na podlodze jak chcesz to sprzedac czlowieku?
Далее
RS TubeAmp MKII [Reduktor Szumu] ##
5:28
Просмотров 63 тыс.
Niezwykły wzmacniacz DIY [RS Elektronika] #170
35:45
Просмотров 228 тыс.
Budujemy wzmacniacz lampowy cz.2 [Reduktor Szumu] #169
31:23
Budowa wzmacniacza lampowego PP na EL84 i ECC83 Odc.38
24:48
Lampa czy tranzystor ? [Reduktor Szumu] Odc.130
23:14
Просмотров 284 тыс.
Electromagnetic Aircraft Launcher
15:09
Просмотров 908 тыс.
Nowa Unitra WSH-805 [Reduktor Szumu] #303
28:39
Просмотров 252 тыс.