Тёмный

Chomsky: disident Václav Havel (CZ titulky) 

eyawuoyawtt2
Подписаться 324
Просмотров 35 тыс.
50% 1

Noam Chomský mluví o rozdílech mezi latinskoamerickými a východoevropskými intelektuály (záznam z prosince 2006). Zmiňuje, že v zemích, které byly dříve americkými satelity mají mnohem realističtější pohled na obě velmoce, než je tomu v případě ruských satelitů. Jako příklad uvádí vystoupení a postoj Václava Havla, který nekriticky uctívá Ameriku, jako obhájce svobody. (Pro doplnění, v jiných komentářích Chomsky připouští, že tato Havlova nečestná ignorace zločinů USA může být zázračným hereckým výkonem v zájmu získat pro ČR peníze, i když se mu tento scénář jeví jako velmi nepravděpodobný.)
Video obsahuje české titulky (klikněte na "CC").

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 70   
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Qeerious Československo mělo v roce 1933 HDP na hlavu cca 1,8x vyšší než Guatemala. V roce 1993 byl tento poměr 2,2x vyšší. Zase ten mýtus o blahobytné světové velmoci Československa za první republiky. Tím nehájím komunismus, ale je to přesně něco o čem vlastně mluví Chomsky. My jsme si našli nepřítele - komunismus, s kterým kolaborovala velká část národa, přímo či nepřímo. A teď na něj všechno budeme házet :). ČSR netrpěla tolik jako Východní Timor, v tom má Chomsky pravdu. :))
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@racochxx Děkuji za inteligentní komentář,ale použít tabulku HDP a k tomu ještě z dob hosp. krize mi připadá trochu zcestné,jelikož hosp.krize zasáhla právě nejvíc Evropu a USA,tedy i ČSR.Jinak HDP-je "důchod" či statky dosažené na domácí půdě-proto se používá termín "domestic" product asi by bylo přesnější použít i data z HNP,tedy národního produktu,jelikož v tabulce HDP bude uvedena kupř. pouze Baťova továrna ve Zlíně + export z ní a již chybí 55 podniků ze zbytku světa.
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Jen bych se chtěl zeptat, kdes přišel k 8. nejvyspělejší, pokud bychom to brali podle HDP, tak v roce 1933 bylo Československo v HPD na hlavu na 22. místě, přičemž na 29 místě byla Guatemala :) Před Československem v té době bylo Rakousko, Venezuela, Argentina a celá řada dalších států. Opěvování První republiky je založen na mýtu o její mimořádné pozici, ale nikdy jsem neviděl nikoho operovat s daty (22 pozice vychází z historických statistik OECD.
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Jedna věc jsou data OECD, WB a IMF, která většinou ani nenabízí udaje před rokem 1970, ale to jsem již psal. Je to jednoduché, pro období před 100 lety jsou relativně omezené statistické údaje. Máte pravdu, když jste mluvil o tom, že rozvíjející se země, mají tempo růstu HDP vyšší než rozvinuté, ale nikoli samotné HDP, všechny statistiky používané využívajícíí paritu a HDP na hlavu, neuváděj tempo, takže to ukazuje na větší bohatství daných zemí, byť mám výhrady k ukazateli
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Beru, ale to jsou absolutní hodnoty tehdejšího kurzu. Vzhledem k tomu, že přepočty přes paritu se používájí právě pro něco objektivnější pohled při srovnávání zemí, včetně kalkulace nontradables, je možná pro tehdejší dobu ještě obtížnější a víc zavádějící srovnávat než pro dnešní dobu, kdy pro celou řadu komodit platí de facto globální ceny, byť se často uvádí, že míra mezinárodního obchodu byla počátkem minulého století než je tomu dnes, ale ...
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 To jsem pochopil, ale HDP je jen jeden z ukazatelů,. čsto používaný, ale né nutně nejlepší, můžeme se podívat na HDI, třeba, ale není prostě jednoduché srovnávat a to ani s Guatemalou - nontradables. Klidně vyhoďte všechny státy pod 1-2 miliony obyvatel, ale i tím dochází ke zkreslení, malé bohaté státy vlastně postihují ty nehomogenity v ekonomice, často to není jiný národ, jen kus země, který si dokázal prosadit vlastní samostatnost :)
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Použití CIA Factbook zamýšlený účel splňuje, dobře mohu použít data WB, tam tento poměr při pevném kurzu, nikoli přes paritu. Přes paritu by to bylo pravděpodobně míň a blíž hodnotě uváděné CIA Factbook, ale to se dohaduji a nechce se mi furt něco počítat.Stejně tak můžeme napadat jakýkoli jiný zdroj dat, proč né? Pokud země vstupem do OECD automaticky má vyšší HDP, než země mimo OECD, protože se její HDP vynásobí koeficientem XYZ, který má zohleďnovat kvalitu...
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Produkce není jen zboží, ale pokud se bavíme o důchodové metodě, tak jsou to všechny mzdy, zisky, renty, úroky, ... Tvrdit, že Slovensko a Ukrajina nepřispívali k HDP je tak nesmysl. Posun k nižším hodnotám akceptuji, ale .. toto téma kniha Holubec (2010) - Pokud jsem mluvil o datech pro OECD tak se jedná o data od Anguse Maddisona z Holandska. Jiná souhrná data, jsem nenašel a neznáme, ostatně ani WB ani OECD, nemají moc dat před rokem cca 1970 to máte pravdu.
@detoner7
@detoner7 10 лет назад
Všetci tu píšete múdro,ale o hlúpostiach pre cloveka ako takého úplne nepotrebných.Človek potrbuje dve veci: mať čo do huby a mať sa kde vyspať. Tak to platilo pred 50 000 rokmi a platí to aj v roku 2014. Všetko ostatné je o tom ako ojebať toho druhého aby som mal viac ako on.Preto je aj idea "vziať si len toľko,koľko potrbujem (komunizmus) " zatiaľ nereálna,lebo inteligencia ľudstva je stále veľmi ďaleko za inteligenciou zvierat.
@LaLa-uz7jr
@LaLa-uz7jr 4 года назад
Teoreticky mas pravdu, no prakticky chcu komunisti pohltit svojou chorou ideologiou cely svet...
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@racochxx Při porovnání bude záležet na datech, z kterých se vychází, zvlášť pro současnost. Podle CIA Fact Book vychází poměr HDP per capita pro ČR a Guatemalu v současnosi cca 5:1. Každopádně v diskuzi každý plácne co chce se zdá. (Pro historické statistiky použit Maddison a jeho výzkum pro OECD). Jsem se sek koukám .. v excelu jsem si nechal označení sloupců, takže ČSR 21. Guatemala 28.
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Výše uvedená data vycházejí z mezinárodního dolaru roku 1990 a reflektují paritu kupní síly, proto ten rozdíl. Pro srovnání je to dostačující, pokud máte lepší statistiku rád se na ni podívám. Přepočítávat hdp dle tehdejšího kurzu koruny k dolaru může být velice zavádějící :) Bohužel nejdou vkládat odkazy, pro makroekonomická data stačí hledat Angus Maddison , rád se podívám na lepší :)
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@Petrrise a komu se zabavoval ten majetek v roce 48? Skřítkům z fantasy?
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Kde jste vzal ty hodnoty? :) Jak jsem psal níže, uváděl jsem HDP na hlavu, tedy per capita, tedy zohledňujcí právě počet obyvatel. Při využití historických dat a mezinárodního dollaru, docházíme k tomu co jsem psal níže, tedy pozice Československa na 26 místě v HDP na světě v roce 1935 - seřazeno dle hodnoty per capita. (Podobnou logiku lze použít s USA, Francií, Itálí, žádná země není homogení a jsou bohatší a chudší regiony). To že by čistě ČR mělo vyší HDP, to jistě, ale..
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Nikde jsem nenašel, že by GDI bylo to samé jako HNP, spíš se jedná o jinou metody výpočtu GDP, tedy příjmovou metodou místo, produkční, výdajové či jaké. Vlastně ani nevím, jestli Chomsky mluvil o Guatemale, někdo si ji tu bral do pusy, proto jsem reagoval, protože JA byla relativně vyspělá, byť lidé žijí v přesvědčení o její zaostalosti, jednou věcí jsou extrémní rozdíly, druhou vyspělost v poměru HDP, etc.
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@f4ust85 v podstatě dorazili na letní tábor "levicové socialistické mládeže světa" a tam poslouchalijak je vše zdarma a vše naplánováno vědeckými kapacitami, že prodavačce upadla pusa od slovesa "nemáme" je už druhá věc ...
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Samozřejmě je vhodné srovnávat podobně velké země, už k níže zmíněným nehomogenitám. Tedy optimálně země (pro srovnání s ČR) které mají 5-20 milionů obyvatel. Ale i těch je před námi dost :)
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@racochxx pokud se podíváte na navyšování kapitálu ČNB (kvůli vyšším výdajům na zbrojení v té době) tak je uváděna částka v USD i Kč, tak se dá dostat ke kursu 30 Kč,ale je i udaj 28 ci 32 pro r. 35
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Používat HNP může být stejně tak zavádějící, kupříkladu dnes je HNP < než HDP. Vliv Baťových závodů v cizině (resp. zisků z nich plynoucích do ČR) by mohl být kolik 5 procent HDP? :) Docela rád bych viděl nějaká data HNP v roce 1935 ve světě :)) Celá ta doba je svým způsobem zavádějící pro srovnání, úplně jiná geopolitická situace (kolonialismus, imperialismus), atd. Mimochodem krize v roce 1929 vs 1933 .. se dost citelně dotkla i latinské ameriky - 8 procent vs 6 v Záp. Ev.
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@racochxx rozpočet na rok 1935 skončil dost nevyrovnaně, právě vzhledem k nákladům na zbrojení, nikde jsem ale nedokázal dojít k číslům HDP u obyvatele USA víc než 700 až 1600 USD, pokud někdo uvádí nad 2000 USD je to patrně trochu "statistika", v té době ještě platil zlatý standard, takže není ani reálně možné se dobrat k tak vysokým číslům, v podstatě zrušení zlatého standardu umožnilo realizovat i Marshalův plán,jinak byla celá 1. republika v silné deflaci,ceny byly mnohem nižší než v okolí..
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Ok pak uváděná čísla odpovídají absolutním částkám daného roku, bez zohlednění inflace při propočtech výpočtech atd.
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Srovnávat to samozřejmě lze, ano Argentina a nejen před 2 světovou válkou byla bohatým státem, ale více méně všechny latinskoamerické státy postihla vlna diktatur, která tamnější společnosti příliš neprospěla.
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@Vladajsoucna Jen ještě ten Protektorát, vzhledem k trvání českého státu + velké Moravy 9.či 10.století cca 1000 let je trvání Protektorátu což bylo 6 let opravdu minimum 0,006 tedy 6 tisícin, okupace Moravy Švédy trvala cca 20 let a byla také brutální, vypálených vesnic bylo jistě více než 3 ...
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@racochxx Používat data od CIA je celkem směšné,kdysi cca v roce 1985 použily k porovnání DDR a BRD výrobu elektřiny a vyšlo jim, že jsou hospodářsky vzhledem k počtu obyvatel srovnatelné:)
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Poněkud účelově jste si vybral relativně malé země, ale i v Rakousku bychom našli nehomogenity v rámci území, které by mohli být podobné strukturou tehdejší ekonomiky kupř. Podkarpatské rusi. Negramotnost nemusí odrážet, že tito lidé nepracují - viz výš uvedená poznámka o bartrové ekonomice, která bude mnohem častější v agrární společnosti, ale to vůbec nereflektuje např. kvalitu životga :). Ostatně Řecko je a zdá se že i bylo bohatší zemí (dnes o cca 50 procent HDP :)).
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@racochxx co se týká Slovenska,přístav tam byl vybudován až v v roce 1928 v Bratislavě a Komárně cca 100 miliard investicí,nevím, jak by se ta produkce ze Slovenska vůbec vyvážela,do té doby fungoval Terst,pásmo v Hamburku 25000 metrů čtverečních a Štětín.jen dělníků bylo v Čechách 1,5 milionu na Moravě milion a na Slovensku cca 200 000 na Ukrajině 40 000,což dá 2 větší továrny kupř. na Liberecku,orná půda- v Čechách,na Moravě 50 procent a na Ukrajině 10,louky na Ukrajině 25 a lesy 48 procent..
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Započítávat do HDP produkci v zahraničí je nesmysl, protože se v zahraničí vyplácí mzdy, dochází k nákupu strojí a materiálu, takže do HNP je nutné započítávat jen přitékající zisky, nikoli celou produkci a to pochybuji, že bylo 13,75 procenta :). Na druhou stranu do Latisnké Ameriky přicházeli po 2. světové válce spousty relativně bohatých emigrantů z evropy (kupříkladu nacisté). Zároveň leckdy vzdělaní s lidským kapitálem.
@Vladajsoucna
@Vladajsoucna 12 лет назад
@Persitv2 Zažil jako co, součást prvorepublikové smetánky? :D Ano, ta opravdu vyspělá byla, zbytek strádal v extrémní bídě.V mém komunismu šlo o spravedlnost o všechny, ne o parazitování kapitalistů na tom, co ze sebe vydřou dělníci.
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 To je poněkud srovnávání nesrovnatelného, Podkarpatská rus a Slovensko bylo pro Česko více méně kolonií, viz Holubec - sociologie světového systémy. Počty dělníků a orná půda je pěkná, ale Ukrajina je cca 5x větší než tehdejší ČSR. Pak by mělo smysl srovnávat obyvatel/ha. To že se v zemi na jedné straně neprodukuje v monetarizované ekonomice, může ukazovat poněkud zavádějící ukazate HDP, zvlášť pokud nejsme schopni do něj plně promítnout bartrovou ekonomiku :)
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@racochxx v ČSR byly 2 továrny-ty vytvářely produkci za 300 milionu Kč, což je přesně 0,5 procent tehdejšího HDP (bylo 60 miliard), tedy 1 tovarna 0,25 HDP pokud by se započítaly i podniky v zahraničí, bylo by to 13,75 procent HDP, které ve statistice chybí+ostatní podniky jako třeba Rolný+ty známější atd. Na druhou stranu kapitalista může zisk i velikost výroby z různých důvodů-konkurenční boj atd, neuvádět zcela "objektivně"...lat.Amerika zchudla vynalezem synt. kuze, synt.kaucuku,imigraci.
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Nevyrovnanost rozpočtu neznamená propad HDP, ba naopak, steroidní růst HDP je přítomný v celém rozvinutém světě, tedy steroidní růst pomocí dluhu, zakažte zadlužování všech a růst bude v loji :) Je to docela zábavná diskuze, ale není zde místo pro delší příspěvky a souvislejší, proto bych ji rád zanechal. Máte pravdu a odvolávám vše co jsem řekl a plně se podrobuji vašemu názoru :). Ste vítěz, ČSR bylo mocností a cokoli dalšícho chcete :)
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Můžete přidat ochuzený uran a zvýšený výskyt rakoviny v Iraku, atd. Třeba proto, že Disraeli je poněkud minulost. To že někdo komentuje současné dění a současné politiky v kontextu a při vystoupení v jeho rodné zemi mi nepřipadá špatné.
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@Vladajsoucna sociálnípojištění slaví 80 let :) tedy vycházími rok 1931 :) ale asi neumím počítat, českézemě nikdy ve svéhistorii nebyli ani kolonií ani okupovaným územím s vyjímkou Napoleonova tažení do Ruska, obsazení po Mnichovu a roku 1968, což je vzhledem ke vzniku státu roku 830 cca 1 hodina z celeho dne :)
@Vladajsoucna
@Vladajsoucna 12 лет назад
@Persitv2 A co má bejt? Existoval či neexistoval? No to máš špatné informace, pojištění za 1. republiky mělo do nějakého univerzálního opatření daleko. Měnová reforma byla reakce na špatnou ekonomickou politiku 1. republiky a protektorátu, ztráty byly občanům bohatě kompenzovány.
@Vladajsoucna
@Vladajsoucna 12 лет назад
@Persitv2 Což bylo vhodné opět jen pro zbohatlíky, přeber si to ve své modré hlavě.
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Prostý přepočet je k ničemu, záleží na množstí zbožní výměny, realizace mezinárodní výměny vůči skutečné ekonomice nikoli čistě HDP vzniklým vynásobením koeficientem xyz co se týče šedé ekonomiky. Pokud tehdejší ekonomika zahrnovala velkou část nemonetarizované složky (a to zahrnovala) pak i mezinárodní obchod byl reálně menší pokud byl počítán k monetarizovanému HDP, tyto historické statistiky je nutné brát s rezervou :)
@racochxx
@racochxx 12 лет назад
@Persitv2 Co považujete za katastrofu? :) Nezastávám se minulého režimu, ale katastroufou byla v našich dějinách možná spíš transformace :) pokud se budeme bavit primárně o změnách HDP - dnes se jakékoli zpochybňování stávající cesty jeví jako projev příklonu k minulému režimu a totálně aaž totalitaristicky vykazuje jakoukouli kritiku. Pokud Chomsky píchne do našeho symbolu, tak hurááá bijme ho, je potřeba stále znovu zpochybňovat symboly, idoly, mýty a nekoukat jen do minulosti :)
@Durangaboy
@Durangaboy 13 лет назад
@Qeerious komunismus tu nikdy nebyl, nikde nebyl..prostě to jen jedni rozkradli
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@racochxx srovnávat střed. Evropu a lat. Ameriku není fér.ČSR již byla hotová země,doprava,zemědělství, města,průmysl to bylo již rozvrženo z monarchie a v kapitalismu a komunismu se vyvijelo. Argentina se kolonizovala,v Chubutu velšané stavěli železnici a zakládali města ještě v roce 1920,jejich kapitalistický diktátor musel zcela zákonitě mít horší výsledek než český komunistický,kupř. tabák.příjem státu byl 1,5 miliardy Kč v roce 35 cca 2 proc. HDP a v lat.Americe si jej můžu pěstovat sám...
@PercyKlvana
@PercyKlvana 12 лет назад
@racochxx v podstatě HDP USA nepřesahovalo 90 miliard USA až v roce 1940 přesáhlo stovku-US Gross Domestic Product The Great Crash, 1929-1933 in 1929: $103.6 billion in 1930: $91.2 in 1931: $76.5 in 1932: $58.7 in 1933: $56.4 New Deal Recovery and Recession, 1934-39 in 1934: $66.0 billion in 1935: $73.3 in 1936: $83.8 in 1937: $91.9 in 1938: $86.1 in 1939: $92.2 pokud je vydělíte počtem obyvatel USA z jakékoliv statistiky, nedosáhnete nikdy víc než 800 USD
@d0lvl0
@d0lvl0 Год назад
This didn't age well, yikes. Chomsky has been wrong for a long, long time
Далее
Noam Chomsky: US is world's biggest terrorist
18:46
Просмотров 953 тыс.
Vaclav Havel an amazing human rights leader
2:44
Просмотров 10 тыс.
НИКИТА ПОДСТАВИЛ ДЖОНИ 😡
01:00
Просмотров 121 тыс.
Noam Chomsky - The Israel/Palestine Conflict I
9:21
Václav Havel | Život
8:20
Просмотров 5 тыс.
Václav Havel - česká pohádka | celý dokument
1:23:21
Noam Chomsky - A Campaign of Hatred Against Us
2:09
Просмотров 3,5 тыс.
Chomsky's criticism of Postmodernism
8:12
Просмотров 637 тыс.