Тёмный

Co weterani mówili o "pepeszy"? 

Marcin Strzyżewski
Подписаться 157 тыс.
Просмотров 125 тыс.
50% 1

Pistolet maszynowy PPSz-41 to jeden z symboli II wojny światowej, który kojarzą nawet dzieci, przynajmniej te, które oglądały Czterech pancernych. Co o tej broni mówili jej użytkownicy?
Mój Patronite - patronite.pl/marcinstrzyzewsk...
Mój PayPal - www.paypal.com/paypalme/marci...
Podcast - bit.ly/3dQvB4Y
Grupa na FB - / 851407188782869
Kanał autora intro - bit.ly/2QugTqX
Moje książki na lubimyczytac.pl - bit.ly/2G2HG4C
Mój Facebook - dziewiatezycie
Instagram - tenstrzyzewski
Zdjęcie na zajawce: Lposka/Creative Commons
Wybrane źródła i lektura dodatkowa
iremember.ru/memoirs/razvedch...
iremember.ru/memoirs/pekhotin...
iremember.ru/memoirs/krasnofl...
iremember.ru/memoirs/voditeli...
iremember.ru/memoirs/pekhotin...
iremember.ru/memoirs/pekhotin...
iremember.ru/memoirs/pekhotin...
iremember.ru/memoirs/pekhotin...
iremember.ru/memoirs/krasnofl...
• Video
profile.ru/military/zheleznyj...
www.kalashnikov.ru/oruzhie-ma...
www.rbc.ru/rbcfreenews/5bcbe7...

Опубликовано:

 

10 июл 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 589   
@gronthgronth2628
@gronthgronth2628 3 года назад
Dodam od siebie jako pasjonata, głównie odnośnie wspomniec o zacinających/samowypalających PPSh-41: Sam PM działa na zasadzie zamka otwartego, więc jako taki jest "nie do zepsucia". Główne problemy powodowały 3 elementy. Po kolei, magazynek bębnowy, spust i sprężyna powrotna. Po kolei: Magazynek: Jako taki był najbardziej skomplikowaną częścią pmu. Magazynki były robione "na raz" z PMem w zestawie. Przez tragiczną, lub w ogóle brak, kontroli jakości, powszechnym zjawiskiem było że bęben pasował tylko i wyłącznie do pistoletu z którym został wytworzony. W przeciwnym wypadku konieczne mogło być szlifowanie gniazd zamka. Żołnierze mieli często zakaz odrzucania magazynków bębnowych, głównie przez ich "unikalność" Spust: Spust w PPSh-41 działa w specyficzny sposób. Jest to nie tyle mechanizm "uruchamiający" broń, czyli startujący proces strzału, co zatrzymujący go. Jest to dosłownie bolec, który zatrzymuje suwadło i iglicę przed dalszym ruchem wywołanym cały czas napiętą sprężyną zamka. Jeśli bolec ten sie wyrobił, złamał, był brudny etc. mogło dojśc do sytuacji gdzie nie zatrzymywał on poruszającego się zamka, w efekcie czego dochodziło do samo-odpalenia kolejnych naboi w magazynku. W takim wypadku pozostawało czekać na A) skończenie się naboi w magazynku, B)Zacięcie się magazynka. Sprężyna: Podobnie jak ze spustem. Jeśli sprężyna była za słaba, wyrobiona, źle skręcona w fabryce etc. Mogło dojść do sytuacji gdzie suwadło nie dolatywało do bolca spustu-przerywacza. Wtedy nawet bez palca na spuście suwadło wracało, pobierało nabój, iglica uderzała w spłonkę, strzał, powtórka. Sytuacja jak ze spustem, pozostaje czekać na opróżnienie lub zacięcie magazynka.
@xvg_5408
@xvg_5408 3 года назад
W skrócie widać że rosyjska myśl technicza.
@gronthgronth2628
@gronthgronth2628 3 года назад
@@xvg_5408 Z jednej strony tak, jest to ta "memiczna" rosyjska jakość. Kwestia jest taka że na wschodzie mają inne podejście do tego zagadnienia. U nas i na zachodzie produkt "dobrej jakości" to produkt który działa przez X lat, a jak się zepsuje to go wymieniasz. Na wschodzie "dobra jakość" to produkt który jest jaki jest, ale przy odrobinie sprytu naprawisz każdą usterkę dysponując podstawowymi narzędziami. Jak masz do dyspozycji mały warsztat albo kuźnię we wsi to możesz robić nowe, pojedyncze egzemplarze. Poza tym ta prostota to nie tylko kwestia Rosji, szczególnie w kwestii PMu. Brytyjski STEN i Sterling, amerykański M3 "Grease gun", francuski (powojenny) MAT-49. To są pistolety maszynowe klepane z rurek i giętej blachy z odzysku. Przy STENie i M3 PPSh-41 to jest tak naprawdę jak Porsche do Garbusa w swojej kategorii. Ma drewnianą kolbę, blachę chłodzącą, selektor ognia, regulowane (zwykle) przyrządy celownicze. M3 nie miał nawet bezpiecznika, tylko pokrywę przeciw zabrudzeniową z bolcem. Młodszy "kuzyn" pepeszy, PPS-43 to natomiast kwintesencja tego typu PMów. Mały, lekki, szybkostrzelny, robiony z przetopionego złomu. To była broń tak prosta w konstrukcji i utrzymaniu że produkowano ją w czasie oblężenia Leningradu.
@iowa406
@iowa406 2 года назад
To nieustandaryzowanie jakości wykonania broni i magazynków, to było tylko na początku produkcji. Później już można było brac magazynki od kolegi i pakować do swojej broni. Nie tylko talerze, ale tez i łuki. Natomiast PPSz była bronią peostą, tanią, a przez to szybką w produkcji. Co jednak sie przekładało na słabą celność, częste zacinanie ( które można na miejscu zlikwidować). Była to dobra tania broń masowa. Podobnie jak Thompson, czy MP40. Jednak do MP38 czy PPD jakością nie dorównywała. Jakimś kompromisem między zaletami i wadami PPSz i PPD miał być PPS, ale się nie sprawdził. Chyba nie zdążył. Świat broni osobistej wchodził już w inną epokę- broni na nabój pośredni.
@captainsponge7825
@captainsponge7825 3 года назад
2:54 aż mi się przypomniał pewien żart: Rabinowicz pracował w zakładzie produkcji wózków dziecięcych. Ponieważ żona spodziewała się dziecka, postanowił wynosić części z zakładu, aż z czasem uskłada się cały wózek. Wynosił Rabinowicz, wynosił... Ale jak przyszło do składania, z której by strony nie zaczynał, zawsze mu wychodził karabin maszynowy... :D
@everwet1
@everwet1 3 года назад
To było o pracownicy zakładów Łucznik która chciała zlożyc maszynę do szycia i zawsze wychodził kałach
@helupaperrectum5364
@helupaperrectum5364 3 года назад
Zamkniaj dupsko
@belark69
@belark69 3 года назад
Podobny problem miał pewien pracownik fabryki "samowarów" w Tule. Od której strony nie próbował składać samowara , to zawsze wychodził mu Kałasznikow.
@robertexner6500
@robertexner6500 3 года назад
@@helupaperrectum5364 Ruskim trollem jesteś czy po prostu głupim wierzącym w Boga prawakiem ?
@karmel4978
@karmel4978 3 года назад
@@robertexner6500 Chuj mnie to obchodzi prawo czy lewo, ale mną rządzi papież, a papież zarządził poćwiartowanie twojej heretycznej twarzy żeby więcej nie bluźniła
@fanatykpl8934
@fanatykpl8934 3 года назад
W pierwszej chwili myślałem że to nowy odcinek Irytującego historyka
@piotrratajczak7462
@piotrratajczak7462 3 года назад
+1
@biaytygrys980
@biaytygrys980 3 года назад
He he,jak widzę nie ja jedyny :)
@cukier1880
@cukier1880 3 года назад
Same
@SebusB25
@SebusB25 3 года назад
Też xd
@piro4726
@piro4726 3 года назад
Ja też
@RedSickle
@RedSickle 3 года назад
Co za tempo. Nie obejrzałem jeszcze poprzedniego filmiku a tu już nowy! Tak trzymać!
@marcinknapik7782
@marcinknapik7782 3 года назад
200% normy, dobry stanachowiec
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 года назад
Strzela tymi filmami jak pepesza ;-)
@RedSickle
@RedSickle 3 года назад
@@BartekSychterz nic tak nie cieszy jak film o pepeszy😂😂😂
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 года назад
@@RedSickle Brzmi to trochę jak słowa z piosenki Braci Figo Fagot ,,Bożenka". :)
@pucuspucowy4231
@pucuspucowy4231 3 года назад
+2
@Kuba-ss4cs
@Kuba-ss4cs 3 года назад
Wielkie dzięki za zarekomendowanie strony Я помню. Lubię czasami poczytać po rosyjsku, ale nie byłem zadowolony z tego na co trafiałem. Tu mam kopalnię. Pozdrawiam
3 года назад
Cieszę się, że się komuś przydało
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 3 года назад
Marcinie! Bardzo lubię Twoje opowieści Podobnie jak Ciebie fascynuje mnie wschód. W swoim czasie prowadziłem grupę rekonstrukcyjną odtwarzającą Armię Czerwoną 1943-1945. O broni coś tam wiem zwłaszcza o radzieckiej/rosyjskiej - bo ja uwielbiam i aktywnie jej używam na strzelnicach. Dyski do PPSz faktycznie pasują tylko do sztuki z którą wyszły z fabryki - oczywiście zdarzają się chlubne wyjątki - ale niezbyt często przez moje ręce przeszło ponad 30 różnych sztuk tych peemów - i żaden magazynek bębnowy nie był wzajemnie wymienny gdy działał w jednym pistolecie - we wszystkich innych zacinał się nie podawał lub przekaszał naboje - oczywiście użycie na strzelnicy i w warunkach frontowych to dwie różne sprawy,. Poza tym ładowanie dysku jest strasznie upierdliwe w zimowych rękawicach przy - 40-tu stopniach jest bardzo trudne- choć oczywiście wykonalne - łukowe magazynki na 32 szt nabojów są pod tym względem dużo łatwiejsze w obsłudze , lżejsze a co najważniejsze są wzajemnie wymienne . Zasadą było , że żołnierz miał bęben podpięty do broni a po kieszeniach w ładownicy czy w wieszczmieszokie miał poupychane tyle magazynków łukowych ile zdołał sobie zorganizowaći ... unieść i tak , żeby jeszcze na trofiej i coś do jedzenia starczyło miejsca
@iRQ_11
@iRQ_11 3 года назад
10:40 - Miałem okazję korzystać w wielu egzemplarzy drugowojennych pistoletów PPSz wraz z magazynkami bębenkowymi. Rozbieżność między rozmiarami nawet jednego producenta (iżewsk) była na tyle duża, że jedne nie mieściły się do gniazda w pistolecie a inne miały spory luz, który w trakcie użytkowania pistoletu powodował zacięcia.
@janwacawik7432
@janwacawik7432 3 года назад
Uroki ręcznego spasowywania niektórych elementów.
@Peter1Europe
@Peter1Europe 3 года назад
To pewnie dlatego bębnowe magazynki nie były tak popularne jakby się wydawało.
@janwacawik7432
@janwacawik7432 3 года назад
@@Peter1Europe Między innymi. Do tego dochodzi znaczna masa i rozmiar, kształt który sprawia że ładownice są nieergonomiczne I niewygodne, no i większy potencjał do zacięć przez awarię magazynka.
@juhaswd
@juhaswd 2 года назад
mój bohater, który nie nosi peleryny :)
@Antek104
@Antek104 3 года назад
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy! (No i nowy odcinek u Marcina :D )
@helupaperrectum5364
@helupaperrectum5364 3 года назад
On ma na imie borys popatrz na niego twarz jak borys
@bogdanfibiger2174
@bogdanfibiger2174 3 года назад
a armia radziecka z tobą od dziecka!!!))
@Spacey_key
@Spacey_key 3 года назад
Pepesza pozwala rozwiązać jakieś 1000 problemów na minute
@marekchudy8893
@marekchudy8893 3 года назад
Doskonała sentencja.
@altair3232
@altair3232 3 года назад
i fru z rączek, poleciała.
@ma77rko7
@ma77rko7 3 года назад
Teoretycznie, praktycznie najwyżej ze 100
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 3 года назад
Suomi też ;)
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 3 года назад
Broń nie zabija ludzi. Tylko czyni to zadanie łatwiejszym :-)
@stanleykirsz352
@stanleykirsz352 3 года назад
Z tymi magazynkami to prawda . Broń była robiona robiona na czas , i nikt nie przykładał wagi do tego, by była ona wykonana idealnie .Liczyła się NORMA wykonanych egzemplarzy , a nie jakość .
@amnesiawithamnesia
@amnesiawithamnesia 3 года назад
Taka prawda, bo Stalin mawiał iż "Ilość to jakość sama w sobie"
@czowiek9293
@czowiek9293 3 года назад
Oj Iwan nie da szaszy magazynka.
@Lehr-km5be
@Lehr-km5be 3 года назад
Tak to było z większością sprzętu wojskowego produkowanego w czasie wojny w ZSRR - kontrola jakości po produkcji albo nie istniała, albo była naprawdę mocno naciągana - przez co sprzęt z jednej fabryki mógł się psuć co kilka egzemplarzy, a z drugiej być naprawdę dobrej jakości (jak na standardy sowieckie rzecz jasna).
@konsiu4161
@konsiu4161 3 года назад
Miniaturka taka że myślałem że irytujący historyk dodał film ale wydawało się za wcześnie xD
@Chrycho99
@Chrycho99 3 года назад
Miałem tak samo xD
@marcinknapik7782
@marcinknapik7782 3 года назад
dokładnie
@spifer2326
@spifer2326 3 года назад
on teraz wyrabia sowiecką dzienną normę 12h+ przy budowaniu muzeum, bo zabrakło kasy. Raczej jakiś czas go nie zobaczymy xD
@marcinknapik7782
@marcinknapik7782 3 года назад
@@spifer2326 oj tak , oby skończył.
@captainsponge7825
@captainsponge7825 3 года назад
Irytujący i tak sporo filmów wypuścił ostatnio jak na jego standardy xD
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 3 года назад
Może nagra Pan odcinek o mało znanym temacie jak Głód w Kazachstanie z lat 1931-1933 ?
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 3 года назад
a potem głód w Irlandii, w Chinach, w Bangladeszu, w Somalii itd
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 3 года назад
@@marcinkowskimariusz7787 Ale ten Pan z tego co wiem nagrywa filmiki związane z Rosją i jej historią, więc.............
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 3 года назад
@@ziemowitzmarzy1405 to nie prawda, ten pan robi rozmaite filmy, to raz, a dwa, to nawet na koncercie życzeń nie da rady aby ktoś spełnił wszystkie życzenia obcych czy bliskich ludzi, zrób sobie Ziemowit sam jeden jedyny najwspanialszy film, i zobaczysz jak idioci zaczną sobie życzyć abyś ty zrobił to lub owo, tak ja ty byś nie wiedział sam co masz robić, pomyśl logicznie a nie jak przedszkolak, realizator filmu Marcin Strzyżewski ma od CHOLERY tematów do zrealizowania i nie potrzebuje uwag i pomysłów takich ludzi jak ty, bo niby na co mu twoje pomysły jak ma SWOJE i nigdy ich nawet w połowie nie zrealizuje bo historia to film bez końca, a życie ludzkie jest krótkie!!!!!
@ziemowitzmarzy1405
@ziemowitzmarzy1405 3 года назад
@@marcinkowskimariusz7787 Ok, fakt, ale jednak filmy tego Pana dotyczą tematyki Rosji i Wschodu, obszaru z Rosją związanym. Sam ten Pan w jednej z dyskusji się wypowiadał że on jest Rusycystą i wypowiada się na temat obszaru z Rosją związanym. Co do moich propozycji, owszem zdaję sobie sprawę z tego że ten Pan zapewne ma pomysły na swoje filmiki, ale zaproponowanie tematu filmiku przez widza jeżeli autor kanału nie ma nic przeciwko nie jest chyba niczym złym, to tylko sugestia dzięki której ten Pan może poznać opinię innych ludzi oraz co może jego widzów zainteresować. Oczywiście nie piszę takich komentarzy z zamiarem narzucania się komuś czy narzucania swojej woli, ale chcę tylko napisać sugestię będącą też wyrazem tego, co moim zdaniem może być tematem interesującym, a to co z tą informacją autor zrobi to jego sprawa, ale autor tego kanału nigdy nie wyraził opinii że irytują go takie komentarze, że nie chce ich widzieć więc napisanie takiego komentarze nie jest chyba niczym złym.
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 3 года назад
@@ziemowitzmarzy1405 oczywiście że nie jest to złe, ale zupełnie nie potrzebne, ten czlowiek ma tematów od zatrzęsienia, 100 lat w historii Zimbabwe to 100 lat do opowiadania, a 100 lat w historii Rosji to 10000 tysięcy lat do opowiadania-i tylko o to tutaj Ziemowit chodzi
@adamtrojanowski3972
@adamtrojanowski3972 3 года назад
Ja do jakieiejś nogi od stołu przybiłem wieczko od wiaderka od marmolady. I miałem "Talerzówkę".
@szymonchoinski4234
@szymonchoinski4234 3 года назад
😀👍
@piotrpiotr5865
@piotrpiotr5865 3 года назад
KURŁA, nigdy o tym nie pomyślałem, zawsze miałem z nogi od krzesła MP40
@dymek1960
@dymek1960 3 года назад
,,Talerzówką" nazywano rkm Diektariewa. Taki miał Janek z 4ch pancernych, choć w T34 używano innego modelu bo duży talerz Diektariewa w czołgu był nieporęczny, jeśli w ogóle mieścił się w ciasnym wnętrzu
@janpawlak5391
@janpawlak5391 2 года назад
Ja miałem talerzowke z wystroganej deski kolba itp a talerz z jakiejś plastikowej miski plaskiej
@logimw
@logimw 3 года назад
kurde, po miniaturce myślałem że to Irytujący Hisotryk wrzucił
@helupaperrectum5364
@helupaperrectum5364 3 года назад
A to jednak borys cygan z ryneczku
@reemea
@reemea 3 года назад
Same here :D
@ivannegrozny5388
@ivannegrozny5388 3 года назад
Drobna poprawka Na ilustracji w 1:11 naboje 9x19 i .32 są podpisane na odwrót. Na lewo od 7.62x25 jest .32 ACP, a po prawej 9x19 Parabellum
3 года назад
Hmm, w źródle było tak podpisane, przyjrzę się
@tofik1994
@tofik1994 3 года назад
@ Na pewno 9x19 jest nabojem większym niż .32 acp.
@krzysztofpara9927
@krzysztofpara9927 3 года назад
@ A Panie Marcinie , nic nie było na temat powszechnego poglądu że pepesza zerżnięta była z Suomi Prawda to czy mit ?
@Koolkavlo
@Koolkavlo 3 года назад
@@krzysztofpara9927 Magazynek bębnowy jest "zerżnięty", reszta to już radziecka myśl techniczna
@krzysztofpara9927
@krzysztofpara9927 3 года назад
@@Koolkavlo Dzięki
@adammagdziarz6481
@adammagdziarz6481 3 года назад
Ja gdzieś przeczytałem z PPEsza wytwarzana była w tylu zakładach ze często części z jednej nie pasowały do innej. Produkowały ja manufakturki niemające przed wojna nic wspólnego z rusznikarstwem, dco tego dochodziła niska kultura techniczna i ilość nie jakość. Dlatego na temat jakości usłyszymy tak wiele opinii.
@mechanikACC
@mechanikACC 3 года назад
Miałem możliwość strzelania z "pepeszy" z magazynkiem dyskowym. Ciężki, to fakt... ale nie ma tragedii. Parę zacięć, co na tak wysłużony egzemplarz nikogo nie dziwi. Strasznie niewygodne jest trzymanie i celowanie... ale karabinem wyborowym nigdy być nie miała. Legenda i tyle... mimo wszystkich minusów.
@vintageweapons
@vintageweapons 3 года назад
Nie znam właściciela pepeszki, któremu by się ten cud techniki by się nie zacinał. Co ciekawe, jeżeli używa się magazynków łukowych problem zacięć nie występuje.
@mechanikACC
@mechanikACC 3 года назад
@@vintageweapons zgadza się. Dyskowe były przekombinowane i robione na szybko i mało dokładnie. To, że się pary razy zaciął jest bardziej plusem.
@staszek10034
@staszek10034 2 года назад
To zmuszony byłem z tego strzelać , to było bardzo daleko od Polski! Mażyłe wracaćdo Polski przez Alaske. Teraz wracam na te ślady, w smutku spominam. To przykre 1953-1956 bardzo smutne!
@pgruszewski
@pgruszewski 3 года назад
Tak duża ilość zakładów ją produkowała, że często części z pistoletów z różnych fabryk były niewymienne, a nie tylko bębny. Także opinie mogą być skrajnie różne, ale raczej nie brały się znikąd. Tak, czy siak, następca - czyli PPS - był bronią jeszcze ciekawszą i poręczniejszą.
@raindog6852
@raindog6852 3 года назад
Niemieccy piechociarze mieli ogólnie całkiem dobre zdanie o pepeszach. Wielu z nich wręcz ich używało. Czytałem wspomnienia żołnierzy Wehrmachtu. Chwalili szybkostrzelność pepesz, która w połączeniu z pojemnym magazynkiem dyskowym pozwalała przycisnąć wroga do ziemi.
@StefanJerzySiudalski
@StefanJerzySiudalski 3 года назад
Przycisnąć wroga do ziemi na 4 sekundy bo tyle czasu PPSza potrzebowała na opróżnienie magazynku - wymiana magazynku trwała o wiele dłużej
@miynasty7611
@miynasty7611 3 года назад
Niemcy przerabiali pepesze na 9 mm parabelum
@StefanJerzySiudalski
@StefanJerzySiudalski 3 года назад
@@miynasty7611 w 44 i 45 to by i kija strzelali ale przeróbka była prosta...
@filipmisko9363
@filipmisko9363 3 года назад
@@miynasty7611 Nie seryjnie była to jedynie propozycja która przegrała z użyciem amunicji od c96. Powstała jednie bardzo mała liczba Ppsh pod 9x19.
@jacuswoczega9180
@jacuswoczega9180 3 года назад
@@miynasty7611 Nie 9, ale był niemiecki kaliber pistoletowy 7.62
@Dranain
@Dranain 3 года назад
Broń sama w sobie była bardzo prosta ale dzięki temu dobra i skuteczna. Problemem było tylko wykonanie, które w zależności od fabryki było albo świetne (jak ktoś miał pojęcie co robić) albo beznadziejne. Brak odpowiednich kadr, zapotrzebowanie liczone w dziesiątkach tysięcy, trudności materiałowe, przepracowanie i wszystko składa się na różne oceny poszczególnych żołnierzy.
@krzysztofpara9927
@krzysztofpara9927 3 года назад
Trafione w samą dziesiątkę !
@bogdanfibiger2174
@bogdanfibiger2174 2 года назад
@@krzysztofpara9927 z pepeszy ,z 250 m i serią...
@bogdanfibiger2174
@bogdanfibiger2174 2 года назад
broń dobra i skuteczna... po prostu rewelacja...
@rai1245
@rai1245 3 года назад
To o pasowaniu magazynków to prawda, nie dało się podmienić magazynków z pepesz z różnych fabryk, dlatego pepesze i magazynki do nich miały swe numery seryjne.
@janwacawik7432
@janwacawik7432 3 года назад
No cóż, zazwyczaj się dało, ale po użyciu siły (to znaczy wtłuczeniu magazynka do gniazda, choć często prowadziło to do jego uszkodzenia i dalszych zacięć).
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 3 года назад
I tu dziwne że nie zunifikowali tak jak w przypadku T34.
@grzeniu9972
@grzeniu9972 3 года назад
@@lubomirpetrowpahuta Zunifikowali, tylko różne metrówki mieli
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 3 года назад
@@lubomirpetrowpahuta Z czasem to na pewno zunifikowali; ten problem z indiwidualnymi magazynkami byl na poczatku. Pózniejsze serie sie pojapali ze ten problem istnieje.
@adamtutaj1220
@adamtutaj1220 3 года назад
"Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy Nic tak nie wzruszy jak salwa z Katiuszy"
@ansuz3653
@ansuz3653 3 года назад
Ja jestem z pokolenia, dla którego każdy rozwidlony patyk w parku był SZMAJSEREM (MP40). Wtedy nie wiedziałem, że Schmeisser to nie była poprawna nazwa, gdyż jego zakłady produkowały tylko magazynki. KAŻDY Z NAS MIAŁ INNE DZIECIŃSTWO, INNE GENY, ORAZ INNE OTOCZENIE KULTUROWE ;)
@marekchudy8893
@marekchudy8893 3 года назад
Dziękuję I pozdrawiam
@Kalsiver
@Kalsiver 2 года назад
Super odcinek, z przyjemnością się go słuchało 👌 dzięki!
@Stacho1809
@Stacho1809 3 года назад
Potwierdzam. W 1975 roku na wyposażeniu niektórych szkół podoficerskich były jeszcze karabiny o skróconej nazwie PM. W zasadzie była to "odchudzona" Pepesza. Przypadłością tego karabinka było to, że w dalszym ciągu jeśli karabin nie był zabezpieczony można było przeładować go poprzez uderzenie kolbą w ziemię ( czasami upadku broni ). Winę za to ponosił ciężki zamek i stosunkowo miękka sprężyna utrzymująca go w położeniu przednim. Broń była pomyślana do walk w środowisku miejskim, więc na strzelnicy strzelało się krótkimi seriami ( od 3 do 5 pocisków ). Zaliczane były trafienia w sylwetkę, nie zaś punkty w tarczy. Strzelanie rozpoczynało się od odległości 25 metrów. potem 50 i 100. Sto, to górna granica sprawdzenia celności broni. Z reguły pierwsze pociski z serii trafiały najlepiej w cel. Następne były coraz bardziej niecelne. W walkach miejskich w trakcie II Wojny Światowej zupełnie to wystarczało. Na wyposażeniu były karabinki z kolbą drewnianą ( stosunkowo ciężkie ) i rozkładaną kolbą metalową. Te pierwsze z reguły dla oddziałów piechoty ( walka wręcz kolbą ), te drugie dla wojska "technicznych".
@cocietoja2162
@cocietoja2162 3 года назад
Jak zwykle super odcinek ;)
@snekonkrek1172
@snekonkrek1172 3 года назад
Moj dziadek, oficer LWP, mial dostep do pepeszek z ostatniej, koncowej wojennej produkcji. Opowiadal nam ze byly bardzo fajne w obsludze, ale jakosc lufy byla tak kiepska, ze po strzelaniu przez pewien czas pociski zaczynaly ladowac coraz blizej, bo lufa sie rozszerzala od ciepla.
3 года назад
Ciekawe, dzieki
@marcink.8178
@marcink.8178 3 года назад
Mój dziadek, milicjant, opowiadał to samo. Też używali PPSz, też mu się zdarzyło wystrzelić przypadkiem cały magazynek i ostatni pocisk upadł mu na stopy. Ale ogólnie chwalił. Bardzo lubił swój PM. Po serii ostrzegawczej nikt nie miał już ochoty na szaber.
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 3 года назад
Nie, no! Pan Marcin nas rozpieszcza niesamowicie - dzień za dniem odcinek.
@pabloszalony7330
@pabloszalony7330 3 года назад
Panie Marcinie, świetny materiał, a strona którą w tej chwili przeglądam rewelacja. Dodam, że dobrze system tłumaczy. Pozdrawiam i dziekuję
@michatarczon5057
@michatarczon5057 3 года назад
Złośliwi twierdzili, że Sowieci skopiowali fiński p.m. Suomi. A skopiowano jedynie magazynek
@margus5379
@margus5379 2 года назад
Tia, tak samo jak niektórzy "złośliwi" i z czym się sam często spotkałem "pro niemieccy" że tak powiem z uporem maniaka twierdzą że "Rosja to w ogóle cały przemysł na niemieckich patentach zbudowałą, no spójrz na kałacha i STG, no takie same no! Rosja skopiowała" tyle że gówno prawda bo jak się zajrzy do środka to już przestaje być tak podobnie to raz, a dwa że było wręcz odwrotnie, system cofania gazów prochowych w STG był wzorowany na rosyjskim SKS xD ale debilom nie wytłumaczysz, jak ktoś twierdzi że "Hitler to w sumie dużo racji miał w "Mein Kampf" To to już jest poziom którego nie przekroczysz. Dla niego Niemcy we wszystkim najlepsi, a wizualne podobnieństwo dwóch karabinów (które jest w sumie jedynym logicznym systemem tego typu broni) wystarczy do potwierdzania swoich "przekonań".
@alexhomealone4333
@alexhomealone4333 3 года назад
Bardzo fajny odcinek. Nagrywaj więcej o broni :)
@jakubklusek5816
@jakubklusek5816 3 года назад
W Czechach ta broń jest znana po prostu jako Szpagin (w ich pisowni Špagin).
@mattich.1778
@mattich.1778 3 года назад
Magazynek na 71 nabojów był skopiowany z fińskiego Suomi. Dopiero po ciężkich batach które sowieci dostali w wojnie zimowej,zrozumieli o sile ognia PM-u.
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 года назад
Wolałbym ją trzymać niż, przeciw niej walczyć.
@elcomberro123
@elcomberro123 3 года назад
"Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy" Nieznany Żołnierz ;D
@ahogendorf
@ahogendorf 3 года назад
Z własnych doświadczeń: 1. Bardzo celna względem innych PM, 2. Kapitalna balistyka naboju 7,62x25, 3. POTĘŻNA siła ognia, 4. Bardzo ciężka, 5. Jakość wykonania taka, że trudno uwierzyć że w ogóle działa, 6. Ad. 5 w zużytej PPSZ szkielet wygina się w łuk i magazynki same wypadają, 7. Szacun dla żołnierzy którzy w warunkach polowych ładowali bębny - trudne zadanie, łukowe są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze. Ogólnie bardzo dobra broń, ale czuć wschodni rodowód.
@mareksiridar2262
@mareksiridar2262 3 года назад
co do spasowania magazynków - miałem w rękach autentyk z IIWŚ (przeleżał w beczce z olejem) i faktycznie numer jest nabity taki sam na PPSz jak i na magazynku, do drugiego egzemplarza podobno pasuje, ale się zacina ;p A muszkę i szczerbinkę ma tak krzywo przyspawane że celujesz mniej więcej w danym kierunku ;)
@kruczek0
@kruczek0 3 года назад
...celniej rzucasz niż strzelasz...
@papidrugi
@papidrugi 3 года назад
Odsprzedasz? Mam wolne miejsce pod obrazkiem. Akurat nadaje się tylko na ścianę!
@-Chudini
@-Chudini 3 года назад
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy! Pod względem nowych filmów to Marcin ma większą szybkostrzelność od dzisiejszej bohaterki ;)
@jarosawkonieczny500
@jarosawkonieczny500 3 года назад
Pepesza z dyskiem była świetną bronią szturmową. Kilku żołnierzy z pepeszami wpadających do budynku potrafiło postawić tzw ścianę z ołowiu. Przygnieść przeciwnika ilością oddanych strzałów. Do dziś można ją spotkać w różnych zakątkach świata. Widziałem współczesne zdjęcie z Afganistanu, gdzie do pepeszy zamontowano kolimator.
@berzerkinglemur6534
@berzerkinglemur6534 3 года назад
Nie tylko kolimator: military.wikia.org/wiki/PPSh-41?file=Ppsh41.jpg Chwyt pistoletowy jest czymś, co ta broń - ze względu na magazynek bębnowy - powinna posiadać od samego początku. Dopiero pm PPS jako tako rozwiązał kwestię ergonomii.
@jurasjurgis4963
@jurasjurgis4963 3 года назад
Jak zwykle super temat oraz tresc odcinka
@martibmartin8939
@martibmartin8939 3 года назад
Jaka rozległość tematów, chylę czoło i pozdrawiam!!!
@krzosu
@krzosu 3 года назад
"Co weterani mówili o pepeszy ? " - A to zależy po której stronie lufy stali :D A często mówili "Towarzyszu nie strzelajcie !" :D
@gruchapawe8112
@gruchapawe8112 3 года назад
Ależ to jest dobry kanał
@Kaliber53
@Kaliber53 3 года назад
Ciekawy materiał. Pomysł na krótki wstęp historyczny i relacje weteranów to dobry pomysł. Może kolejne odcinki z wykorzystaniem relacji z tego portalu:)?
@robertexner6500
@robertexner6500 3 года назад
Jesteś Mistrzem super przekazujacym wiedze i przygotowujacym material. Będę reklamował wśrod znajomych kanał !
3 года назад
Dziękuję
@JesusMagicPanties
@JesusMagicPanties 3 года назад
Znakomity środek łagodnej perswazji. A - swoją drogą - najlepiej o pepeszy świadczą liczne zdjęcia i filmy z żołnierzami Wehrmachtu i SS z tą własnie bronią na polu walki.
@antonipietkiewicz2962
@antonipietkiewicz2962 3 года назад
Pieknie,interesująco, zdrowia zycze
@piomio8583
@piomio8583 3 года назад
bardzo ciekawy materiał
@stalkerponocy9116
@stalkerponocy9116 3 года назад
Spotkałem się z pewnym rekonstruktorem, który opowiedział, że z bębnem do PPSz to było tak, ż często nie ładowało się do pełnych 71 tylko niewiele ponad 60, bo inaczej zatrzask magazynka mógł puścić. Dlatego ulgą były łukowe 35, choć przy szybkostrzelności pepeszy za szybko "wysychały".
@arturzet6096
@arturzet6096 2 года назад
Czytałem kiedyś wspomnienia radzieckiego żołnierza, który pisał o wypinających się magazynkach bębnowych.
@danieljewasinski573
@danieljewasinski573 3 года назад
Będąc w wojsku w latach 70 tych nie miałem kałacha tylko mutację pepeszy o nazwie Pm 43. Miał magazynek podłużny z 35 nabojami 7,62. Prosty w obsłudze i utrzymaniu. Ubrudzony na poligonie umyty w gorącej wodzie i konserwowany specjalnym olejem działał niezawodnie ,choć strzelanie na dłuższe dystanse nie wchodziło w rachubę. Te które mieliśmy dziwnym trafem miały sygnaturę zakładów Cegielskkiego
@christoph.vd.reer01
@christoph.vd.reer01 3 года назад
Mam dwa pistolety PPSz. Pierwszy, kupiony w Zimbabwe za 200$ okazał się być... made in Poland, rocznik 1955 wykonany w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu (w Polsce mama miała tej marki maszynę do szycia. Ta pepeszka jest fantastyczna, naboje łatwo kupić i fajnie się z niej strzela. Druga to rocznik 1942, zdobyta przez Niemców i "zgermaninowana" poprzez przekalibrowanie z 7,62 na 9,00 mm. Ma fabrycznie zamontowany wlot do magazynka od MP-40. Też wali pierwszorzędnie. Fakt, że okrągłe magazynki ładuje się opornie, łukowych nie mam (jeszcze). Niemiecka jest super łatwa w obsłudze, cena 2000 $ to darmocha (też z Afryki) - nie mam pojęcia ile ich jest "w obiegu". Niemcy zwłaszcza SS lubili pepeszki, wydano nawet instrukcję: "Jak strzelać z PPSz przy użyciu amunicji 9.00mm!" Chodzi oczywiście o broń nieprzekalibrowaną!. Na razie nie próbowałem tego eksperymentu na mojej 7,62, ale korci czasami,żeby spróbować. Szkoda, że w komantarzach na YT nie można dodać fotki, "wrzuciłbym obie na pokaz".
@berzerkinglemur6534
@berzerkinglemur6534 3 года назад
Jakbyś mógł, to wrzuć foty na jakąś chmurę, a potem linki tutaj.
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 года назад
A to chyba trzeba mieć jakieś pozwolenie na takie zabawki? Czy jako historyczna broń, to ma inne papiery? Jak to jest?
@christoph.vd.reer01
@christoph.vd.reer01 3 года назад
@@nowy5 Przepraszam i wyjaśniam. Mieszkałem 15 lat w Republice Południowej Afryki. Teraz, od kilku miesięcy mieszkam w Australii. Ale w polsce nie jest to trudne, postrzelać sobie z różnej, nietypowej bronii. Przesyłam link do fajnego gościa od takich zabawek. Proszę jego zapytać:ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-WuR7XGUbb4U.html Gość nazywa się Olaf Popkiewicz. Widok jegro frajdy za strzelania - bezcenny!
@christoph.vd.reer01
@christoph.vd.reer01 3 года назад
@@berzerkinglemur6534 spróbuję coś pokombinować: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-o_cQinPxs7c.html Udało się,przekonwertowałem fotke na mp4.
@Azaszi
@Azaszi 3 года назад
Ostatnio skończyłem ulepszać pepesze na najwyższy poziom w CALL of DUTY. Świetnie się nią grało, ale opinie widzę różne na temat z perspektywy osób, które nimi walczyły. Jedni chwalą niezawodność jak u kałaszka, a inni mówią, że jakość kiepska co mogło być prawdą. Teraz jeszcze aby odcienie o kałasznikowu i główny aresenał piechoty byłby omówiony. Dziękuję za ten świetny odcinek
@zbawicielludzkosci4161
@zbawicielludzkosci4161 3 года назад
Ale wiesz że kałach powstał po 2 wojnie światowej?
@Azaszi
@Azaszi 3 года назад
@@zbawicielludzkosci4161 a to nie było tak, se Michaił go stworzył na froncie?
@the_bills8049
@the_bills8049 3 года назад
Zrób odcinek o tych "pancerzach" z 7;37 , wiele jest z nimi zdjęć , ale filmów wyjaśniających kto ich używał , na jaką skale to w ogóle nie ma :(
@helupaperrectum5364
@helupaperrectum5364 3 года назад
Nie zrobi (nudny)
@aurisacrafames1080
@aurisacrafames1080 3 года назад
Armia Czerwona używała np. SN-42 i modelu ulepszonego w 43, który zachował to samo oznaczenie (?). Użytkownikami mieli być żołnierze saperskich jednostek szturmowych. W 1943 wydano rozkaz sformowania 15 Szturmowych Brygad Inżynieryjno-Saperskich, które miały być używane podczas przełamywania silnie umocnionych rejonów obrony nieprzyjaciela. Są zdjęcia i świadectwa opisujące użycie, pewnie paru ludziom życie to uratowało... co pozwoliło im kilku innych zabić. Konstruktorem tego pancerza, a także hełmu używanego podczas wojny, był Michaił Korjukow. Jednostki inż.-saperskie wymyślił podobno gen. mjr. Michaił P. Worobjew.
@mariomunios143
@mariomunios143 3 года назад
Ktoś tam w tle nagrania coś psznie spożywa?
@Szymon-bs8es
@Szymon-bs8es 3 года назад
To major s bo rodo
@konsiu4161
@konsiu4161 3 года назад
@@Szymon-bs8es on nie major on kujaroor no chujajoor
@jerzyfabjan1982
@jerzyfabjan1982 3 года назад
@@konsiu4161 jajor
@ProKontra99
@ProKontra99 3 года назад
Historia aż ciarki przechodzą!
@dzingishan640
@dzingishan640 3 года назад
Zajebisty film jak zawsze
@rafam1355
@rafam1355 3 года назад
Technologia produkcji pistoletu maszynowego Szpagina została uproszczona do tego stopnia by poszczególne podzespoły mogły być wykonywane w niewielkich warsztatach rozsianych po całym kraju bez użycia ciężkich pras. Zaprojektowany był dobrze tylko, w tych zakładach nie trzymano się ściśle norm i wymiarów. Dotyczyło to właśnie zarówno samych broni jaki magazynków. Stąd wynikało właśnie zjawisko, że magazynek najczęściej pasował do konkretnego egzemplarza broni. Działo się to jednak w początkowym okresie produkcji. Później uporano się z tym ogromnym problemem. O jej świetności świadczy przede wszystkim fakt iż nawet żołnierze niemieccy woleli jej używać bardziej niż swoich mp, które przez to, że były wykonane z większą precyzją częściej się zacinały od niewielkich zabrudzeń, a poza tym dawała nieporównywalnie większą siłę ognia choć faktycznie po dłuższym strzelaniu ogniem ciągłym, ostatnie pociski można było łapać w czapkę. Ta broń prawdopodobnie jeszcze do dziś terkocze w jakiś lokalnych konfliktach. Część z nich prawdopodobnie wyprodukowana w Polsce po wojnie i z dużą precyzją. P. S. Czekam na odcinek dotyczący legend rosyjskiej muzyki rockowej. Wiem, ze to temat rozległy, ale myślę, że wart wspomnienia. Jest tyle zespołów grających świetną muzykę, a praktycznie żaden nie jest u nas znany, nawet DDT, które koncertowało w Polsce 2 razy. Dziękuję za kolejny fajny materiał i pozdrawiam
@warektv2624
@warektv2624 3 года назад
Jestem tutaj pierwszy raz i widzę ze super gościu z ciebie, podoba mi się twój styl mówienia i fajnie tłumaczysz pozdrawiam, łapka i subik pozostawione 😁
3 года назад
Dziękuję
@warektv2624
@warektv2624 3 года назад
@ nie ma za co, poprostu ja dziękuję że można spotkać jeszcze takich twórców którzy dobrze wszystko umią wytłumaczyć, pozdrawiam serdecznie 😁😁😁😁😁
@konandestylator768
@konandestylator768 3 года назад
broń kultowa na wschodzie jak Thompson na zachodzie , później nastała epoka AK 47 która aż do dziś funkcjonuje w różnych wariantach ale wciąż na bazie tej samej konstrukcji , najciekawsze projekty jednak powstawały na przełomie lat 80 z modelami dla jednostek specjalnych VSS Witronez i AS Val , licze że kiedyś będzie okazja żeby powstał o tym materiał =) Były też inne ciekawe radzieckie projekty nie bazujące na budowie AK np karabin snajperski - antymateriałowy NTW 20 (obecnie na wyposażeniu wojsk RPA) który chyba do dziś jest największą bronią tego typu.
@antoniorylski486
@antoniorylski486 2 года назад
Na terenach zajętych przez Sowietów po inwazji 17 września 1940 roku, ustalono przelicznik 1 złoty = 1 rubel (oczywiście kurs z księzyca). W Rosji brygadzista w przemysle mógł zarobić 500 rubli, profesor uniwersytetu nawet 1500 rubli. Piwo w "dobrej restauracji" 1 rubel.
@Peleryna
@Peleryna 3 года назад
Marcin, dobry bait z tą miniaturką do filmu. Wchodząc myślałem, że to Irytujący Historyk zrobił nowy film a tu bam, Marcin 😀ale fajna odmiana
3 года назад
Nie bardzo go oglądam i nie wiem, jakie miniaturki robi;-(
@Peleryna
@Peleryna 3 года назад
@ baaaardzo podobne nawet ma odcinek o ppsh i wygląda podobnie ale to nic nie szkodzi myślę zwłaszcza że film jest super 😀
@zdzisawdyrman4235
@zdzisawdyrman4235 3 года назад
Nic tak serca żołnierza nie cieszy jak seria z pepeszy :)
@andrzejklaus3948
@andrzejklaus3948 3 года назад
Dobry material.
@jakzak23
@jakzak23 2 года назад
Mi się strzelało z tego zajebiście. Wyjątkowo mały odrzut, wyjątkowo wygodne celowanie, strzały też nie bolały po uszach.
@czikibrikiartefakciki365
@czikibrikiartefakciki365 3 года назад
Bardzo ciekawy film
@Michallo50
@Michallo50 3 года назад
Świetny materiał.
3 года назад
Dziękuję
@pandora509
@pandora509 6 месяцев назад
Podobał się na maxa
@szuu5459
@szuu5459 3 года назад
kapitalna ta stronka!
@MegaWikta
@MegaWikta 3 года назад
dziękuję
@margrado
@margrado 3 года назад
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy 😁
@mp132a
@mp132a 3 года назад
Mój pradziadek gdy miał tylko możliwość to swoją ppsh'e wymienił na mp40. Podobno po wystrzeleniu 3 magazynków z ppsh'y można było łapać pociski do czapki z 50m
@rasberistv9955
@rasberistv9955 3 года назад
Bzdura
@krzysztofpara9927
@krzysztofpara9927 3 года назад
Prawda ! Mój ojciec ( w wojsku był w 1947 roku , dostał w dupę od frontowców ;-) twierdził to samo Mówił że jak się ta krótka lufka zagrzała , pociski spadały 30 metrów od strzelającego
@tkowalik839
@tkowalik839 3 года назад
Z pewnością jakość wykonanych PPSz była różna stąd tak rozbieżne oceny niezawodności. Ponoć szczególnie wadliwe były sztuki wytworzone w pierwszym roku wojny z Niemcami, po przeniesieniu zakładów przemysłowych na wschód. Miał za to odpowiadać bałagan organizacyjny z tym związany oraz niepełne lub żadne doświadczenie nowych pracowników. Co do magazynków, to tutaj podejrzewam, że oceny są raczej subiektywne.
@ibringterror7910
@ibringterror7910 3 года назад
My w Kłejku 2 na Edżu strzelaliśmy na multi z pepeszki, tak ten karabin nazywaliśmy....haha takie czasy :) pozdro Marcinie :p
@adamprus1660
@adamprus1660 3 года назад
Strona ktora podales ( iremember ) jest super. Dzieki. Szanowanie.
@robertws181
@robertws181 3 года назад
W latach wczesnych 80' z kolegami na wysypisku /złomowisku pod Wrocławiem znalezliśmy pepeszę ,a raczej zdekompletowany szkielet bez kolby ,magazynka i zamka .Oddalismy do szkoły ,gdzie podoobno jeszcze znajduje sie jako eksponat.
@1972Radzik
@1972Radzik 3 года назад
Fajny film, jak zawsze :) A w tle słychać, że żona obiad szykuje... Sam zgłodniałem... ;)
@zodiak865
@zodiak865 3 года назад
Super odcinek i super wiedza, Panie Marcinie . Ciekawi mnie czy dałby Pan radę nakręcić film o radzieckich podwodniakach lub okrętach podwodnych ? Pozdrawiam
@carcharinus6367
@carcharinus6367 2 года назад
Akurat, jak chodzi o "podłodki" - to oprócz Marinesco, prawie same paproki... Na czele z łuninem, który miał tylko nie najgorsze wyniki w rozwalaniu norweskich rybaków.
@czesnikadam6355
@czesnikadam6355 3 года назад
Niektórzy żartowali że magazynek bębnowy do pepeszy był bardziej skomplikowany niż sam pistolet.
@herrfisch7783
@herrfisch7783 3 года назад
Mój dziadek który miał okazje postrzelać z ppshy którą pożyczył mu pijany krasnoarmijca miał zdanie o niej że nie dość ze była bardzo nieporęczna to jeszcze z każdym strzałem dystans naboju się skracał a z każdą dłuższą serią lufa robiła się coraz mniej zdatna do użycia
@Daniel-tw9hl
@Daniel-tw9hl 3 года назад
Ładne, podoba mi się
@konradhenrykowicz1859
@konradhenrykowicz1859 3 года назад
Z PPSz jest tak jak z T-34. Był fantastyczny ale jak pojawiał się Sherman z Lend Lease to jakoś sowieccy pancernaicy woleli Shermanem wojować. Gdy pojawił się automat Sudajewa to szczęśliwi użytkownicy Pepeszy byli znacznie szczęśliwsi. A jak zdobyli sobie MP-42 to już wogóle.
@StefanJerzySiudalski
@StefanJerzySiudalski 3 года назад
Wady: 1. magazynku po ciemku nie dało się załadować, 2. wzorowany co prawda na magazynku do Suomi ale nie do końca bo ten od PPSzy nie nadawał się dla zwiadowców - w czasie marszu grzechotał solidnie a ten od Suomi - nie 3. podczas zdobywania Berlina około 1.500 żołnierzy sowieckich poległo na skutek obsunięcia się zamka podczas zeskakiwania z podwyższenia - czołg, samochód, schody itp zabijał właściciela, 4. nabój fatalny bo przy tej samej mniej więcej energii co 9x19 czyli Para miał około dwukrotnie mniejszą moc obalającą przykład - 2 trafienia 9 Para równoważyło od 4 do 6 trafień z PPSzy 5. magazynek, ten duży starczał na niecałe 4 sekundy strzelania - miał co najmniej dwa razy za dużą szybkostrzelność
3 года назад
Dziękuję za komentarz
@berzerkinglemur6534
@berzerkinglemur6534 3 года назад
Nabój 7,62X25 mm to typowy "penetrator". Wysoka prędkość początkowa, niewielka masa, pełny płaszcz (konwencja haska) i mniejszy kaliber powodowały, że pocisk nie miał imponującej siły obalającej (choć musiał wnikać w tkankę głęboko). No ale jak to zmierzyć? Istnieją jakieś drugowojenne raporty i statystyki mówiące o zdecydowanej przewadze 9X19 Para nad 7,62X25? Skoro pisze Pan o określonej ilości trafień potrzebnych do hm... zlikwidowania zagrożenia, to zakładam, że opiera się Pan na konkretnych źródłach.
@StefanJerzySiudalski
@StefanJerzySiudalski 3 года назад
@@berzerkinglemur6534 Wojennych nie ma ale jakieś 20 lat temu był artykuł - ot takie uproszczone liczenie możliwości amunicji - strzał w korpus dla powstrzymania działań przeciwnika to około 900J pod warunkiem, że cała moc pocisku czy też pocisków zostanie w ciele. Odpowiada to dwóm strzałom pociskiem 9 Para z lekkim naddatkiem. Można przyjąć, że w większości przypadków pociski 9 Para pozostaną w ciele. W przypadku 7,62x25 większość pocisków przeleci i poleci dalej. Ile zostawią energii w ciele? Trochę to jak rzucanie kostką aby wybrać liczbę ale będzie się to wahało od ok 100 J do około 250, może 300 J czyli rozrzut skutków bardzo duży. Nauczono nas, że jak ranimy przeciwnika to już jesteśmy bezpieczni tym czasem w przypadku walki na bliskie odległości chcemy aby przeciwnik natychmiast przestał strzelać a czy to będzie na skutek szoku /900J/ czy ran to już nas nie interesuje z tym że szok wyłącza natychmiast.
@berzerkinglemur6534
@berzerkinglemur6534 3 года назад
@@StefanJerzySiudalski Te matematyczne przeliczniki skuteczności amunicji w rodzaju: "tyle i tyle dżuli daje nam tak i taką moc obalającą" to spore uproszczenie. No ale rozumiem, że jeżeli chcemy pojęcie skuteczności w jakimś stopniu skonkretyzować, to musimy uprościć sprawę, bo po prostu nie da się wziąć pod uwagę wszystkich czynników. Czyli używając terminologii myśliwskiej - jesteśmy jak zwierzęta typu sarna, dzik, albo warchlak ;-) Wracając do 7,62 x 25. Myślę, że nawet dzisiaj ten nabój byłby użyteczny w policji, lub do samoobrony pod warunkiem możliwości korzystania z amunicji półpłaszczowej z wgłębieniem wierzchołkowym. 100 lat z okładem i 9 mm Para udało się pod tym względem doprowadzić niemalże do perfekcji. Sprawnie grzybkujący 7,62 byłby nadal mniej skuteczny, ale miałby już znaczącą przewagę nad FMJ. Co nie zmienia faktu, że popularność, jak i fakt zaadaptowania 9X19 w policji i wojsku w niezliczonej ilości krajów nie wzięła się z powietrza :-)
@StefanJerzySiudalski
@StefanJerzySiudalski 3 года назад
@@berzerkinglemur6534 Oczywiście - można podać przykłady śmierci od 20 J i przeżycia trafienia w głowę 3 kJ przy uproszczonym przyjmowaniu 100 J jako śmiertelne przy strzale w głowę.
@gcichy
@gcichy 3 года назад
Fajny odcinek. Fala w rosyjskiej armi, temat warty zainteresowania.
@303pilot8
@303pilot8 3 года назад
Podpisuję się pod tym. To bardzo rozległy i ciekawy temat
@Dinool
@Dinool 3 года назад
Miniaturka bardzo podobna do tych od Irytującego Historyka. Niezły mindfuck mi zrobiłeś. :P
@bohenastowell112
@bohenastowell112 3 года назад
Serdecznie pozdrawiam wszystkich:)
@krzysztofpara9927
@krzysztofpara9927 3 года назад
Wszyscy ja pozdrawiamy ;-)))
@rc36
@rc36 3 года назад
Myślałem że pepeszę skonstruował Pepesznikow, a tu taka niespodzianka.
@karollipinski76
@karollipinski76 3 года назад
No tak, Tokariew powinien wynaleźć tokarkę.
@marianszarf6267
@marianszarf6267 3 года назад
To się odnosi tylko do Kalesonowa...
@assassynkk32
@assassynkk32 3 года назад
@@marianszarf6267 ci Rosjanie to sami geniusze a o wielu nie mamy pojęcia, Patrzcie, myjnia Samochodowa. Kim był samochodow albo Zupa Pomidorowa, ale kim był Pomidorow
@pathfinder3754
@pathfinder3754 3 года назад
Panie Marcinie. Generuje Pan filmy tak szybko, jak pepesza strzelała. Dziękujemy. Niezależnie, książka "Transmisja" jest superaśna. Mógłby Pan coś może napisać sci-fi na następne wakacje
3 года назад
Dziękuję za dobre słowo. Obawiam się jednak, że na pisanie nie mam za bardzo czasu
@phobetorone6744
@phobetorone6744 3 года назад
Wiadomo, że nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy😊
@CorvusKB
@CorvusKB 3 года назад
👍🏻
@aluette1
@aluette1 2 года назад
"Mama w sklepie, tata w barze, Syn z pepeszy tnie, aż gra, Na pionierskiej chuście marzeń Gwiazdę ma" Tak mi się skojarzyło 😁
@nowacknowacki8337
@nowacknowacki8337 3 года назад
Broń ta w Polsce znana pod nazwą PM(pistolet maszynowy) była na wyposażeniu WP do końca lat 80-tych.To nie AKM(Kałasznikow) ale broń o ogniu zaporowym-skutecznośc do 300 metrów i ustępująca broni niemieckiej
@janwacawik7432
@janwacawik7432 3 года назад
Miałem okazję dołączać niepasujący magazynek bębnowy do Pepeszy. Jej właściciel dał mu następującą instrukcję : częściowo wpiąć magazynek do peemu (na tyle, na ile wejdzie bez użycia istotnej siły), a następnie trzasnąć magazynkiem o stół.
@piotrsyczak
@piotrsyczak 2 года назад
2:30 jeśli cenę porównać do zarobków w tym czasie ( kierowca traktoru w kołchozie 300 Rb./mies., kołchoźnica 60 Rb./mies. ) to raczej wychodzi drogo. T-34 = 538 PPsh . Dla porównania MP40 to ok 60 RM, a skromny Panzer II to 50000 RM. ( PzII = 833 MP40 )
@grzegorz94
@grzegorz94 3 года назад
Ponoć magazynka w pepeszy nie dawało się załadować do pełna, załadowanie pełnych 71 sztuk często powodowało zacięcia, zazwyczaj ładowano po kilka naboi mniej, taki sam feler był też w Suomi który miał podobny magazynek jak pepesza
@poloziki9990
@poloziki9990 2 года назад
*Gwoli ścisłości. Magazynki pasowały do wszystkich ppsh, dobierało się natomiast magazynki pod kątem niezawodności z konkretnym egzemplarzem broni.
@biayczowiek4077
@biayczowiek4077 3 года назад
Wierszyna Polska wieś na Syberii,Polacy na Kamczatce ciekawe tematy.Pozdro dobrą robotę robisz.👍
@kamilhalacz4397
@kamilhalacz4397 3 года назад
Nic tak nie cieszy ,jak seria z pepeszy ;]
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 3 года назад
Nic tak nie cieszy jak seria z Pepeszy :-))) Dla piechociarza broń idealna. On nie jest strzelcem wyborowym, nie ma oddawać pojedynczych precyzyjnych strzałów tylko walić ogniem zaporowym i siać spustoszenie na bliskich odległościach. Na trudne czasy, apokalipsę zombie itd. to obok Kałacha moja weapon of choice :-)
Далее
Karabin na czołgi - co potrafiły PTRD i PTRS?
31:50
Просмотров 152 тыс.
你们会选择哪一辆呢#short #angel #clown
00:20
HOW DID SHE WIN??
00:49
Просмотров 16 млн
Szrapnele
28:03
Просмотров 346 тыс.
Jak wiele Lend-Lease dał ZSRR w czasie wojny?
35:29
Просмотров 64 тыс.
PPSz-41
31:02
Просмотров 16 тыс.
Pepesza
20:11
Просмотров 1,2 млн
Pistolety maszynowe - "Poznań 1945 - uzbrojenie"
43:18
你们会选择哪一辆呢#short #angel #clown
00:20