I'd expect her to find the relatively easy path: 8 + 4 = 12 75 + 2 = 77 77 * 12 = 924 924 + 50 = 974 Whether it was cut or she was a bit tired, hard to say from this video.
For the first round, I got two solutions: 100 - 9 = 91 91 x 7 = 637 637 - 2 = 635 8 + 2 - 7 = 3 9 x 3 = 27 100 + 27 = 127 127 x 5 = 635 For the last round, I made the 25 with only small numbers: 3 + 3 = 6 6 x 4 = 24 24 + 1 = 25 25 x 9 = 225
The last one shows it again: Always use what you have! You have the 9, and if they had started by 225/9, they would have noticed that you can easily make 25 from the other numbers.
4:40 How are you supposed to get "the product of two primes"? Is it just a case of learning them in case they come up? Or did one learn the 13 times table?
In the first round, I saw Jill's solution and also had these: 100 - 9 = 91 91 x 7 = 637 637 - 2 = 635 100 - 8 - 2 = 90 90 x 7 = 630 630 + 5 = 635 8 / 2 = 4 7 - 4 = 3 9 x 3 = 27 100 + 27 = 127 127 x 5 = 635 In the second numbers round, I don't know why it cut away early unless Rachel couldn't get the solution for the target, but there were some available. The easiest is probably this: 75 + 2 = 77 8 + 4 = 12 77 x 12 = 924 924 + 50 = 974 And a similar approach is: 75 x 4 = 300 300 + 8 = 308 5 - 2 = 3 308 x 3 = 924 924 + 50 = 974 And my last method is: 75 + 50 = 125 125 x 4 = 500 500 - 8 - 5 = 487 487 x 2 = 974 in the third numbers round, I saw Rachel's solution and also had these: 75 x 3 = 225 225 + 9 = 234 234 x 4 = 936 936 - 10 - 3 = 923 75 - 9 = 66 10 + 4 = 14 66 x 14 = 924 3 / 3 = 1 924 - 1 = 923 The only other thing I saw that was different was to do 75 - 3 = 72 then add either 10 + 3 or 9 + 4 to make 13 to multiply and then subtract the remaining numbers, but there's no point in doing that when (75 - 4) x (10 + 3) will get you to the target. In the final numbers round, I saw Rachel's solution, but you don't even have to use the 100 to make the 25, as follows: 3 + 3 = 6 6 x 4 = 24 24 + 1 = 25 25 x 9 = 225 And you can make 75 by making 25 and subtracting it from the 100 without using one of the 3s: 9 - 3 = 6 6 x 4 = 24 24 + 1 = 25 100 - 25 = 75 75 x 3 = 225 3 + 1 = 4 4 x 4 = 16 16 + 9 = 25 100 - 25 = 75 75 x 3 = 225 But these are just pointless elaborations when the solution is so easy to get.
In my defense… was still on the first coffee this morning. Didn’t have time to cut and upload yesterday. Technically though, it’s Rachel fault for not getting the answer in time… as Jimmy puts it, “it’s her only job. “ 😜