pozdrowienia z Dalmacji, z chorwackiego wybrzeża Adriatyku, z najpiękniejszego miasta świata, z Zadaru, chcę powiedzieć, że tutaj nosi nazwisko KUMAN, a to dlatego, że Kumanowie byli nawet tutaj, a dokładniej na wyspy, więc nazwisko Kuman zostało, tak jak on ma nazwisko Mađarić, Mađerić, bo na wyspach też mieszkali Węgrzy, a konkretnie Ugljan, więc wszystko jest takie pomieszane, ja osobiście to lubię i lubię takie tematy i za to dziękuję za pracę nad tymi tematami, pozdrawiam
Z dotychczasowych wschodnich ludów omawianych w tych filmach, okazuje się że najmniej wiem o Połowcach. Mimo że występowali dość późno. No ale nauka w szkole o rozbiciu dzielnicowy zajmuje dużo czasu ;) dodatkowo nie wojowali z Polakami. Dzięki za Twe filmy i waszą Osadę.
tak, dla mnie to jest wręcz przerażające, jak wiedza historyczna w Polsce jest uboga. Tymczasem Połowcy kształtowali realia polityczne naszej części Europy przez 2 wieki!
(Brak polskich znakow). Kultury tureckie I ugrofinskie powstaly na styku rasy bialej I zoltej. Posiadaja cechy mieszane. W zaleznosci od regionu bardziej europejskie lub azjatyckie. Mongolowie byli natomiast azjatami. Mala domieszka Scytyjska w genach meskich jednak wystepuje.
Kumańskie/połowieckie księżniczki były bardzo pożądane na dworach ruskich czy bułgarskich nie dla swej urody tylko dlatego, że takie małżeństwo dawało szansę na zawarcie porozumienia zabezpieczającego przed najazdami rodaków takiej księżniczki. Mówisz ciekawe rzeczy, ale przestań znęcać się nad swoim koniem i podciągnij mu kantar nieco wyżej, bo w takim stanie jak widać widać na filmie cienki nachrapnik wrzyna mu się w najbardziej bolesnym miejscu czyli na końcu kości nosowej. To nie wymaga wysiłku, a zwierzęciu będzie znacznie wygodniej.
@@danielpiesto532 Odniosłem się jedynie do treści przekazywanych w filmie. Ale pamiętaj, że przynajmniej jeden taki przypadek mamy udokumentowany - Elżbieta córka wodza Kumanów Kocjana została królową Węgier jako żona Stefana V Arpada, a jej syn Władysław IV miał przydomek "Kumańczyk". A dlaczego brali je za żony? Z tego samego powodu dla którego wtedy władcy lub następcy tronu brali za żony córki, siostry lub inne krewne panujących po sąsiedzku władców i uroda tych księżniczek na pewno nie była najważniejszą przesłanką.
@@DominikRabarbar Nie w przypadku małżeństw władców, zwłaszcza gdy np. o ożenku syna następcy decydował ojciec panujący władca. Wtedy liczył się jedynie polityczny interes. Co oczywiście nie wyklucza wyjątków, ale to jakby pośrednio potwierdzają regułę, poprzez to, że są wyjątkami.
Oglądam już któryś materiał o tych ludach z Azji Centralnej i szczerze powiem, że nie jestem ich fanem a wręcz hejterem. Jakby tak zsumować historię to można przyjąć, że Europa Wschodnia (w tym słowianie) są zapóźnione względem Zachodu przez te ciągłe i powtarzające się hordy turecko mongolskich dzikusów... Niestety nie da się rozwijać w ciągłym ogniu wojny... Natomiast same materiały to pierwsza klasa. Wydaje mi się, że to wszystko wywarło na nas wpływ.. Rosja, która stanowi ciemiężyciela Europy Wschodniej nie musiała nim być.. Jak autor sam stwierdził historia toczyła się na początku pomyślnie dla Rusi.. Ale zostali rozjechani i zniewoleni przez dzikie azjatyckie hordy, które odcisnęły na nich piętno... Ktoś powie.. a co mnie obchodzi Rosja... Mnie obchodzi Polska - bo to my zbieraliśmy bata przez takich sąsiadów... Byliśmy w praktyce ostatnim państwem zachodnim, które za plecami miało Niemców ze swoimi zakusami na nas...
A mongołowie to ostatnie i najgorsze co się przydarzyło.. Bo reszta chociaż częściowo mogła pochodzić od Indoeuropejczyków - o czym może też świadczyć noszona przez nich w sporej części haplogrupa R1a
Cywilizacja europejska jest zrodzona ze stepów - ale ze stepów też była zagrożona przez tysiące lat. Teraz ostatnie stepowe imperium (Rosja) wali się na naszych oczach
Този народ се смесва с Българите през 13ти век,при нахлуването на монголите,цар Иван Шишман 2 ги приема в българските територии зад Дунав за да ги предпази,с времето Българи и Кумани се смесват
Поздрав за Польску браćу од Срба. Половци/ Кумани нису били плави, веć турско - татарско племе жуте расе и косих очиjу . То знам jeр je део ньих преостао код нас на Балкану.
Na samym końcu msmy bardzo poważny błąd: Kozacy nie pochodzą od Mongołów ze Zlotej Ordy czy też Połowców ! Kozacy byli demokratyczną wspólnotą antyfeudalnie nastawionych Rusinów, Lechitów i innych...
NA DZIŚ NIE WIADOMO CZY P U T I N , to taki pomiot mieszanki mongolskiej . Jak można mieć na dziś w takich czasach. TAK ZRYTE WE ŁBIE,,,,, tak czynić 🕸️🌪️❣️
@@maciejkorwin9553 Już widze, że z ciebie ruski troll. Rozmawiamy na temat krajów a nie docieczek personalnych. Ale jeśli cie to interesuje to nie mam cech mongoidalnych.
Żadne ze źródeł nie określa Połowców jako ludzi posiadających jasną cerę czy jasne włosy. Wątpliwe jest - nawet w obrębie jednego gatunku- zaistnienie identycznych cech genetyczno-fizycznych. Wg mnie mamy do czynienia- najprawdopodobniej logicznie - z jakąś ujednoliconą cechą rytualną - kulturową ...Na przykład barwieniem ( zabezpieczaniem higienicznym od pasożytów czy owadów ?) skóry lub nietypowych warkoczy jakąś gliną czy farbą, adekwatnym środkiem do środowiska w jakim funkcjonowali ( Czerwonoskórzy też nie byli czerwoni).
Oczywiście, możliwe, że tak właśnie było. Natomiast we wpisie jest jedno zdanie kompletnie fałszywe: "wątpliwe jest - nawet w obrębie jednego gatunku - zaistnienie identycznych cech genetyczno-fizycznych". Właśnie, że jest dokładnie odwrotnie. W naturalnych (brutalnych?) warunkach i relatywnie izolowanych grupach rozmnażają się tylko wybrane jednostki i one przekazują określony fenotyp. Tak działa ewolucja.
@@emilewicz14 Ale tylko w przypadku grup i środowisk ŚCIŚLE IZOLOWANYCH-nie relatywnie, jakimiś czynnikami. I wiąże się to oczywiście z potencjalnymi chorobami genetycznymi i często degenaracją osobniczą a także wyginięciem w przypadku zmiany tego czynnika specjalizującego. Wątpię , czy należy ludy wędrowne do takich zaliczyć.
@@viribusunitis2124 Nie. Izolacja jest jednym z warunków zaistnienia zmian ewolucyjnych i utrwala cechy gatunkowe (niezależnie, czy uważamy je za "dobre" czy "złe). Oczywiście, jest granica rozmiaru puli genetycznej przy której może nastąpić tzw. erozja genetyczna. Trzeba tu dodać, że im dalej w przeszłość, tym społeczności były generalnie bardziej izolowane, więc działał ewolucyjny efekt założyciela.
@@emilewicz14 Jednym ale - NAJISTOTNIEJSZYM. BEZ ŚCISŁEJ IZOLACJI - i to długotrwałej min. kilka czy wręcz kilkanaście pokoleń - i dodatkowych uwarunkowań , nie nastąpi z uwagi na wymianę genów efekt utrwalenia cech osobniczych czy genetycznych. Co innego to ewolucja językowa, kulturowa czy religijna - czyli społeczna - ale to zupełnie inna "para kaloszy". To oczywiste że efekt zróżnicowania genetycznego powstał w czasach prehistorycznych WŁAŚNIE Z UWAGI NA IZOLACJĘ poszczególnych homo.